Yan der Wiel heerst in schaaktoernooi Sterk optreden van Gijsbers op de 400m. Zaalvoetbalteam Lisse op dreef Hoofdprijs bij Philidor voor Leidenaar Damesteam Unitas wint "slopend" toernooi Matige tijden tijdens dimietwedstrij den' zwemmen in Katwijk DINSDAG 16 MEI 1978 SPORT John v.d. Wiel (rechts) ont vangt uit handen van Philidor- praeses Bert Jongsma de hoofd prijs van het Rapid-Schaak- toernooi. Leidse titel voor bowlers van Formule LEIDEN - Formule één heeft beslag gelegd op de algemene Leidse bowlingtitel. In het beslissende treffen met het team van De Uiver uit Sas- senheim (de kampioen van de donderdag-competitie), wonnen de Leidse bowlers met 5-2. Die score kwam tot stand omdat Formule één, ti telhouder van de dinsdag competitie in vier van de zes games zegevierde en boven dien het hoogste totaal had. De basis voor de eerste offi ciële Leidse teamtitel werd door de Leidse broers Tjeerd, Jim en Sjaak Scheffer, Jilles van Soest, Marco Humme en de enige dame Bennie van Schoonderwoerd de Beze- mer, gelegd in de eerste game, die met een verschil van 100 pins werd gewonnen. De Ui- ver bleef daama bij tot 2-2 en had bij een 3-2 achterstand zelfs nog op de titel kunnen aansturen als het toen nog be staande totaalverschil van 75 pins was goedgemaakt. De Sassenheimers kwamen dichterbij, maar werden aan het einde van de laatste game toch weer voorbijgestreefd door Formule één dat een gemiddelde van 170 per spe ler draaide. Na het kampioen schap in de vierde klasse van de nationale leaque, de titel in de streekleque en de dins dagavondcompetitie, was dit het vierde succes voor de Leidenaars, die daarmee in de bowlingstrijd alles behaalden wat er te behalen viel LEIDEN - Het 'Rapidschaaktoernooi' van Philidor, dat met de inschrijvingen van een fiks aantal landelijke sub-topspelers een spannende aangelegenheid beloofde te worden, is in feite een schaakkamp geworden, waarin de prijzen al gauw waren verdeeld. Met name John v.d. Wiel stak met kop en schouders boven de andere spelers uit. De Leidenaar toonde zich een spe cialist op het 'Rapid-vlak' Welis waar finishte hij met slechts een half puntje voorsprong op num mer twee Joop Piket, maar de toernooizege van de Nederlandse jeugdkampioen is eigenlijk geen moment in gevaar geweest. Waar Van der Wiel vorig jaar al de sterkste was, daar heerste hy nu zo mogelijk nog nadrukkelijker. Het toernooi werd in zeven ronden volgens het Zwitserse systeem afgewerkt. De hoofdgroep telde behalve de 'Philidor-top' een aantal landelijk gevestigde na men als internationaal meester Bert Enklaar, John van Baarle, Leo Hofland en Wim Luberti. Die spelers hadden eerder al getoond bedreven te zijn in het spelen van partijen in het Rapid-tempo (25 minuten bedenktijd). Na drie ronden hadden drie spelers (van der Wiel, Henk van Maaren en van Baarle) nog de 100% score. Enklaar had een nul opgelopen te gen Van Baarle, waarmee hij voorlopig uit de race lag. In de vierde ronde versloeg Van der Wiel van Maaren (gaf pion weg), terwijl Van Baarle door Lith werd geklopt. In het daaropvolgend duel met Van Baarle stond de koploper zijn eerste remise af, toen de Rotter dammer in vliegende tijdnood zijn spreekwoordelijke handig heid demonstreerde. Van der Wiel kon zich die puntendeling echter gemakkelijk permitteren en zat na de daaropvolgende zege volledig op rozen. Met een vol punt voorsprong op de concur rentie was een salonremise tegen Stehouwer in de slotronde vol doende om zich van de eindzege te verzekeren. Met 5 uit 7 bereikte Joop Piket de tweede plaats. Hij had in de derde ronde in zijn par tij tegen Van der Wiel een tussen- zet overzien en tegen Bert Enklaar de punten gedeeld. Van Maaren eiste de gedeelde der de plaats (samen met Van Baarle en Stehouwer) voor zich op. De tweede groep leverde een ge deelde zege op voor Geertsma en 't Hart. Die laatste speler was met 'een nul' begonnen, terwijl Geertsma twee halfjes had laten schieten. Later kwamen beide spelers met een imponerende eindspurt terug en stelden ze via remise hun eindzege veilig. In groep 3 was Hins (6J/2 punt) de sterkste. Overeern eindigde hier als tweede, terwijl Boon hier de derde prijs pakte. LEIDEN - Het damesteam van Unitas Leiden heeft zondag het eigen toernooi gewonnen. Na een slopende reeks (elke ploeg moest 7 wedstrijden afwerken) bleken uiteindelijk de Leidse meisjes over de langste adem te beschik ken. Lugdunum werd tweede en Alkmania/2 pakte de derde plaats. Dat er weinig krachtsver schil bestond tussen deze drie ploegen bleek wel uit het feit dat de drie onderlinge duels van deze teams gelijk eindigden. ROEIEN - De Nederlandse twee zonder Bosman/Horstink heeft bij wedstrijden in Mannheim een duidelijke overwinning behaald. De twee van Phocas nam ruim af stand van de Tsjechoslowaken Nesticki/Konvica en van een an dere Nederlandse twee, van Horst/Boeschoten. Alphen KATWIJK - Tijdens het zomerseizoen worden er de laatste jaren veel zwemwedstrijden in de 50 m.-baden georganiseerd ten behoeve van de zwemmers die limieten voor toelating tot de Ne derlandse kampioen schappen willen halen. Zaterdag hield de kring Gouwe-Rijnstreek zulke "limietwedstrijden" in De Miereweide in Katwijk. Behalve BZPC en LZ'86 waren de voornaamste clubs uit de kring verte genwoordigd. Door de wat minder gunstige om standigheden waren de tijden over het algemeen matig. Drie zwemmers haalden een NK-li- miet. Jimmy Lassooy (AZC) had uiter aard totaal geen moeite met de limiet op de 100 m. school voor jongens van '68 (1.30.5 tegen 1.40.0) en Gerard Bosman (AZC) en Robert van Zijp (Zijl/LGB) kwamen bij de jongens van '62 met 2.28.3 op de 200 m. rug beiden onder de limiet van 2.30.0. Jimmy Laassoy miste bovendien net de limiet op de 100 m. vrij (1.19.1 tegen 1.19.0). Goede pres taties kwamen verder op naam van Petra Hoek van Katwijk (100 m. vlinder en 100 m. vrij meisjes '64), Rianne den Duik van Kat wijk (100 m. vrij meisjes '66) en Annemarie de Bruin van De Zijl LGB (100 m. rug meisjes '66). Uitslagen: 100 m. vlinder meisjes 0/14: 1. Petra Hoek Katwijk 1.14.5, 100 m. vrij meisjes 0/12: 1. Rianne den Duik Katwijk 1.12.0, 2. Karin v.d. Linden Zijl/LGB 1.16.3, 3. Lita Hoek Katwyk 1.16.6,100 m. schooljongens 0/10: 1. Jimmy Lassooy AZC 1.30.5, 2. Marcel Vierbergen AZC 1.41.7, 100 m. rug heren: 1. Rob Jalink AZC 1.09.2, 2. Jan WiUem Hoo- gervorst Zijl/LGB 1.11.6, 100 m. vrij meisjes 0/14: 1. Petra Hoek Katwijk 1.07.6, 2. Wil van Leeu wen Katwijk 1.12.1, 100 m. vrij jongens 0/14: 1. Ewoud van Win- sen AZC 1.07.4, 3. Hans Lalau Zijl/LGB 1.10.4, 100 m. rug meis jes 0/12: 1. Annemarie de Bruin Zijl/LGB 1.20.0, 200 m. rug meis jes 0/16: 1. Karen van Tol Zyl LGB 2.54.2, 200 m rug jongens 0/16: 1. Gerard Bosman AZC 2.28.3, 2. Robert van Zijp Zyl LGB 2.28.3, 100 m vrij meisjes 0/10: 1. Cherry Teterissa AZC 1.23.4, 2. Sylvia Bakker Alkema de 1.24.9,100 m vrij jongens 0/10: 1. Jimmy Lassooy AZC 1.19.1. De drie uit te spelen partijen van Alphen 1 in de promotiewed strijd tegen DAF 1 hebben dat schaaktiental niet het gewenste resultaat gebracht. Omdat Lam- booy verloor en De Boer evenals v.d. Tol niet verder dan een pun tendeling kwam, leverde dat duel DAF een 4-6 overwinning op. Wil Alphen 1 zich alsnog van promo tie naar de KNSB verzekeren, dan moet in de laatste wedstrijd DSC met ruim verschil worden verslagen, vooral nu de Delftena ren zelf Spangen 2 met 7-3 baas zijn gebleven. MILITARY - Eddy Stibbe heeft met zijn paard Autumn Haze de internationale military gewon nen, die gehouden werd tijdens de tiende editie van de Kempi- sche ruiterdagen. De tweede plaats ging naar de Brit Chris Collins met het paard Thorn. Piet van der Schans uit Barneveld werd met Dirigent derde. VOETBAL - L'AS Nancy Lorraine heeft zaterdag voor het eerst in de voetbalgeschiedenis de nationale beker gewonnen. In Parijs won Nancy zaterdag de finale van het Franse bekertoernooi tegen Nice met 1-0. Het "gouden" doelpunt werd in de 56e minuut gescoord door Michel Platini, de Franse voetballer van het jaar. WIELRENNEN - Gerrie Knete- mann heeft zondag de jubileum ronde van de KNWU in Roosen daal voor professionals gewon nen. De winnaar van Parijs-Nice bekroonde een solo met de over winning. Op 45 seconden won Jan van Katwijk de sprint van de achtervolgende groep. NAAR 47.2 SECONDE OP PAPENDAL LEIDEN - Dat de Leidse atletiek- gemeenschap op het ogenblik over een goed lopers-potentieel be schikt bleek het afgelopen Pink- sterweékeinde tijdens wedstrij den op de kunststofbanen aan de Haagse Zuidlarenstraat en het Arnhemse Papendal. Atleten van De Bataven en AV Holland no teerden een reeks uitstekende prestaties waarbij vele persoon lijke records sneuvelden. Vooral de Bataven-coryfeeën de den van zich spreken. Koen Gijs bers liep gisteren op Papendal Cricketteam Ajax wint van HCC 3 LEIDEN - Het Leidse criketteam Ajax heeft gisteren de eerste wedstrijd van de competitie ge wonnen. Tegen het derde team van HCC kwam Ajax tot 124 all out. HCC 3, dat met batten was begonnen, bleef bij 70 voor 8 ste ken. Ajax was bij 125 voor 3 totaal gepasseerd. De bonuscijfers van Ajax waren: Frits de Jor^g 4 voor 20; Ton Eldering 3 voor 57; Johan Langerhorst 1 voor 16; Jan Wolter IJssel de Schepper 1 voor 14. De scores voor Ajax waren: Eric Spruyt 33; Jan Wolters IJssel de Schepper 16 not out; Jan Pieter Kuiper 57; Frans Woortman 11 not out; naar een imponerende zege op de 400 m in 47.2 sec. waarbij hij na tionaal recordhouder Raymond Heerenveen op een halve secon de achterstand zette. Een dag eerder kwam Gijsbers in Den H,aag op de 200 m tot 22.1 sec. Wybo Lelieveld was in Den Haag niet te kloppen op de 800 m (1.50.6) en zette ook op Papendal een goede tijd op de 1500 m (3.46.2) neer. Op dit laatste num mer werd hij overigens enigszins verrassend in de eindsprint ge klopt door de Belg Mare Neven (3.46.0). Een andere Belg, Paul Thijs, was op Papendal op de 5000 m iets te snel voor Bram Wassenaar maar Was senaar kon toch uiterst gelukkig zijn met zijn tijd van 13 minuten 48,0 seconden. Die tijd betekende namelijk een persoonlijk record voor de Bataven-atleet die in zijn lange atletiek-carrière kennelijk weer aan een tweede jeugd is be gonnen. Van Holland benadrukten in Den Haag Frans Kroone en Martien van de Hoorn op de 800 m de goe de vorm waarin zij momenteel verkeren. Kroone noteerde een tijd van 1.56.5 en slaagde erin de eindsprint van Van de Hoorn (1.56.6) te weerstaan. Een andere Holland-atleet, Dré de Wit, kwam op Papendal op de 1500 m onder de voor de midden-afstand nog altijd aansprekende vier minu ten-grens: 3.59.0. In dat laatste slaagde ook Bataven- atleet Peter Wezel ruimschoots want hij verwezenlijkte 3.56.8 nadat hij een dag eerder in Den Haag tot 1.56.5 op de 800 m was gekomen. Op de 100 m sprint bij de heren werden dit weekeinde snelle tijden gerealiseerd door Alfred Verhoef van Holland (11.0 in Den Haag) en Ad van Doorn van De Spartaan Lisse (11.1 op Papendal). Bij de dames en meisjes waren er ook Leidse uitschieters te note ren. Allereerst door Bataven-atle te Anne Politiek die aan een goed seizoen bezig is. In Den Haag sprintte zij op de 100 m naar 12.4, op Papendal ging de 400 m in 58.9 sec. Holland-juniore Jelina van de Meer lijkt op de sprint aanslui ting te gaan krijgen bij de natio nale jeugdtop. Zowel in Den Haag (100 m in 12.6) als op Pa pendal (200 m in 26,4) was zij in de voorste gelederen te vinden. Een heel knappe 3000 m werd in Den Haag gelopen door Marian van Schie (Bataven) die een solo bekroonde met een tijd van 9 mi nuten 45.6 seconden. Haar club- genotes Tina Buntsma en Asti Oskam, beiden nog junior, deden het ook al uitstekend op de Haag se kunststofbaan. Tina Buntsma scoorde op de 400 m 59.6 sec. en Asti Oskam kwam op de 800 m tot een tijd van 2.18.7. Bij de jongens kwamen op Papen dal drie Holland-atleten verdien stelijk voor de dag. Walter Bot man had voor de 110 m horden 16.4 sec. nodig terwijl Chris Win- Ploeg heeft na 8-0 zege aan gelijkspel voldoende voor finaleplaats Wybo Lelieveld: in Den Haag niet te kloppen kei op hetzelfde nummer 17.1 sec. liet afdrukken. Winkel sprong ook nog 3.20 m met de polsstok. Hans Goudsmit liep de 400 m in 53.8 sec. Opvallend was de 'reeks snelle tij den op de 1500 m op Papendal. Aat Kortekaas (Spartaan) liep 4.08.7, Cor van Loon (Holland) noteerde 4.09.8 en liep ook nog een 400 m in 53.1 sec. terwijl twee Bataven-atleten, Ton van de Berg en Maarten Gijsbers, op de 1500 m naar dezelfde tijd van 4.09.6 liepen. Andere vermeldenswaardige pres taties: Joske Boom (Holland) 100 m dames in 13.0 sec.; Ton van Velzen (Bataven) 800 m heren in 1.59.4; Jac Thorn (Holland) 400 m heren in 53.9 en Matti Noordberg (Holland) 400 m jongens in 55.1 Pinksterseries van Pernix LEIDEN - Op het sportpark de "Kikkerpolder'' heeft Pernix voor de vijfde maal achtereen de zogenaamde "Pinksterseries" georganiseerd. In dit korfbal- toernooi, dat 1200 deelnemers kende, werd in de eerste klasse HKC winnaar. Tweede werd Pernix, dat via een overwinning op De Algemene (3x achtereen winnaar van het toernooi) in de finale terechtgekomen was. Bij de junioren eiste het Rotterdam se TOHR de eerste plaats voor zich op. Bij de aspiranten werd HKC eerste. Naar de Kikkerpol der was uitgeweken omdat de Leidse Hout door de renovatie van de atletiekbaan te klein was voor een dergelijk toernooi. LISSE - Via een duidelijke 8-0 zege op TOSS LSB uit Leeuwarden is Godyla Vt een stapje dichter bij de Nederlandse titel geko men. De zaalvoetbalploeg uit Lisse toonde zich gis teravond in grootse vorm en speelde de tegenstan der volledig van het veld. Morgen heeft de Lisser ploeg tegen Hovocubo aan een gelijkspel genoeg om de finale te bereiken. Godyla wilde ten overstaan van een met veel toeschouwers gevulde sporthal bewijzen dat de ploeg niet zomaar tot de eindstrijd om het Nederlandse kampioenschap doorgedrongen was. Van meet af aan werd tegenstander TOSS met veel inzet tot verdedigen ge dwongen. In de beginfase van de strijd wilde het echter allemaal nog niet lukken bij de thuisclub. De aanvallen werden van achter uit wel vaak goed opgezet, maar vlak voor het doel van de tegen stander werden vaak te doorzich tige combinaties gezocht waar door TOSS de score lang op 0-0 kon houden. Die ploeg uit Leeu warden stelde aanvallend niets voor. Doelman Van Harskamp behoefde de gehele wedstrijd niet één keer in actie te komen. In de 18e minuut opende de Leidse zaal voetbalkampioen eindelijk de score. Theo Godyla was de af maker van een door hemzelf op gezette één-twee combinatie met Jan van Slooten. Het doelpunt, dat de strijd een sensationele ontwikkeling zou meegeven. Binnen drie minuten voerde de Lisser ploeg de stand tot 4-0 op. Theo Godyla zorgde met een schitterende treffer voor 2-0. Even later betekende een harde knal van Frans van der Laan 3-0. Jan van Slooten tilde de score naar 4-0. Godyla speelde in de slotminuten van de eerste helft bijna perfect zaalvoetbal en scho telde de vele toeschouwers diver se oogstrelende combinaties voor. Ook na de doelwisseling bleef de Lisser zaalvoetbalploeg de wedstrijd dicteren. De weten schap dat het doelsaldo bij een eventuele gelijke stand doorslag gevend zou kunnen zijn, hield de inspiratie in het team (Hovocubo versloeg TOSS met 4-1). Een kei hard schot van Gerard van Beek leverde Godyla het vijfde doel punt op. Theo Godyla, gister avond de grote inspirator in het Lissese team, stelde Jan van Slooten in de mogelijkheid de zesde treffer te scoren. Ook deze stand was voor het zaalvoetbal team nog niet voldoende. De aanvallen golfden onafgebroken richting tegenstander en de kan sen stapelden zich in ruimte mate voor de Lissenaars op. Zes minu ten voor het eindsignaal van de Correctie tegenstander TOSS. Zijn actie betekende echter geen goed leidende scheidsrechter Kuiten uit Oisterhout liet Theo Godyla 7-0 aantekenén. Harry van der Zwet bepaalde met een bekeken doelpunt de eindstand op 8-0. Een resultaat dat de Lis sese ploeg voldoende zelfver trouwen moet geven om morgen in de uitwedstrijd tegen Hovocu bo minstens een gelijkspel te kunnen behalen. ROB ONDERWATER Gaarne zou ik willen reageren op het stukje 'Aad van Zeist 'Zo hoeft voor ons het bekertoernooi niet' in uw editie van 8 mei j.l. In dat artikel word ik afgeschilderd als de grote onruststoker van de Leidse voetbalafdeling. Voor en kele passages in dit artikel wens ik geen verantwoordelijkheid te nemen, omdat de voor dit artikel verantwoordelijk zijnde journa list mij enkele malen 'niet geheel juist' heeft geciteerd. Voorbeelden hiervan zijn de navol gende passages: 'Pas om vijf voor vijf mochten we de kleedkamers in': 'Een paar weken terug werd ik door bondsbestuurder Per soon benaderd of ik interesse had in het organiseren van die wed strijden enz.' en 'Ik heb afde lingsadministrateur Van Steyn telefonisch van een en ander op de hoogte gesteld'. Een en ander is door de betrokken journalist zwaar aangedikt en behoeft correctie, want zoals mijn woorden nu zijn weergege ven, lijkt nergens op. A. van Zeist. Frankenburg 77. Valkenburg (ZH).

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 18