Happel winnaar in 'spelletje' van Van Hanegem PEC ZWOLLE: GROTEDOEL IS BEREIKT... Traangas bij kaartverkoop voor oefen duel van Argentinië Knobel wil niet alleen Kronen. Martin Jol voor twee jaar naar Bayern DINSDAG 16 MEI 1978 PAGINA 17 SPORT SPORT BRUGGE - "We are the cham pions", riep een klein legioen van Club Brugge, maar Oranje won het oefenduelletje met 1-3, al viel er daarnaast weinig posi tiefs te melden. Ernst Happel: hooguit de verrichtingen van Johan Neeskens moeten door hem zaterdag als prettig zijn er varen. Johan II acteerde voor zichtig. Zou in de rust worden vervangen maar speelde zich daarna toch nog even een kwar tier leeg. Neeskens toch enigs zins klagend: "Het gevoel voor de bal is er nog niet. Daar komt bij dat je aan jezelf gaat lopen twijfelen wanneer je vijf keer in actie komt en drie keer de bal bij je tegenstander inlevert. Zacht zinnig waren die baasjes ook al niet. Zo'n Volders, normaal een type als Harrie Vos, iemand die geen vlieg kwaad doet. Maar de ze keer ging-ie er tegen aan alsof hij wereldkampioen kon wor den. Toen ik er wat van zei, ant woordde hij: niet zeuren dure prof, je moet voetballen". Als experiment had Club Brugge- Oranje weinig om het lijf. Voor rust niet, toen Happel een 4-4-2- systeem uitprobeerde en in iets mindere mate in het tweede be drijf, toen een wat aanvallender speltrant als een aangepast 4-3-3 centraal stond. In eerste aanleg was het loopvermogen van het kwartet Jansen, Van Hanegem, Neeskens, Willie van de Kerkhof van dien aard dat de man, die het spel leidde, Van Hanegem, de bal niet vooruit kon spelen. Van Hanegem onderscheidde zich slechts op negatieve wijze wanneer hij als laatste midden velder de Hongaar Kü moest op- door Ger Stolk vangen, waar nog bij kwam dat de scheidende fluitist Delcourt er weinig van begreep en er een potje van maakte. Happel zou zich achteraf beklagen over het feit dat er ook van achteruit te weinig uitging, kortom slecht aansluitende linies tegen een soort C-elftal van Club Brugge, omdat doelman Jensen, Krieger, Maes, Courant, Lambert, Bas- tijns en in de eerste helft Soren- sen al dan niet door blessures verstek lieten gaan. Gedoelpunt werd er toch, al had Oranje veel moeite met de klas se voetballer Vandereycken, die 1-1 liet afroepen nadat Wim Jan sen de ouverture had verzorgd na maatwerk van Neeskens. Met Van Leeuwen voor Van Hane gem (4-3-3 dus) lukte het iets be ter al benaderde Wildschut zijn Tunesische vorm nauwelijks, in tegendeel Wildschut manifes teerde zich als een redelijke aanvaller en een matige verde diger. Een voorzet van Renë van de Kerkhof werd door Van Leeuwen heel simpel tot 1-2 om geturnd en een Van Leeuwen- Rijsbergen-combinatie leverde dankzij Neeskens nog 1-3 op. Waarna Happel mutaties in voerde als Boskamp-Jansen, Brandts-Neeskens, Rensen- brink-René van de Kerkhof zon der dat dat iets aan de stand zou veranderen. Happel: "Rensen- brink was niet de bedoeling maar René van de Kerkhof raak te (niet ernstig) geblesseerd". Ook Rensenbrink wist geen raad met de door Leekens georgani seerde buitenspel-taktiek. Na afloop meldde zich John Dus- baba bij dokter Kessel, die prompt werd goedgekeurd. Henk van Leeuwen werd het slachtoffer want hij kreeg van het duo Happel/Zwartkruis te horen dat Dusbaba zijn plaats naar Parijs zou innemen. Van Leeuwen: "Een tegenvaller. Zwartkruis kan nu wel zeggen dat Happel genoeg van me weet en dat Nanninga een kansje moet hebben, maar fijn is an ders. Daar komt bij dat je eerst aan je werkgever moet gaan vragen of je er een weekje tus senuit mag en nu keer je weer op hangende pootjes terug. Ik voel me niet zo geweldig, dat zal je kunnen begrijpen...". SCHIPHOL - Uiteindelijk meldde de heer Van Hanegem zich gistermiddag toch nog op Schiphol, nadat hij zon dagavond al aan Happel had gemeld, dat hij zou komen. Moeilijk te zeggen, wie de diepste zucht slaakte van ver lichting. Ernst Happel, die tussen zaterdagavond half ze ven en eerste pinksterdag half tien, een tijdsbestek dus van een krappe 27 uur, op overweldigende wijze aan pres tige won? PRAAG - Spartak Praag heeft serieuze belangstelling voor George Knobel als nieuwe oe- fenmeester en alleen de finan ciële eisen van de vroegere Nederlandse bondscoach zouden nog een onoverkome lijk probleem kunnen worden. Niet wat de hoogte van het be drag betreft dat de huidige MW-coach in de Tsjechische hoofdstad zou gaan verdie nen, maar wel het feit dat de regering in Praag niet toe staat dat trainers in buiten landse valuta worden uitbe taald. De overgang van Knobel naar Spartak Praag is het gevolg Van een persoonlijk initiatief Wan Vaclav Jezek, de nieuwe E^enmeester van Feyenoord, er begrip voor toont dat de fUtderlandse regering op Mindringen van de vereni ging van oefenmeesters (WON) de toevloed van bui tenlandse trainers naar ons land aan banden wil leggen. Hij wendde zijn in Tsjechoslo- wakije niet geringe invloed aan om een gebaar te maken. Een soort trainersruil en wel ke club zou daar niet beter voor in aanmerking komen dan zijn eigen oude vereni ging Spartak, waar de problemen zich al vele jaren opstapelen, waar geen trai ner het langer dan een jaar uithoudt en waar een frisse ivind erg gezond zou zijn. W*n triest hoogtepunt bereikte Spartak vorige maand. Een üantal spelers drong er bij het testuur op aan dat trainer Hlozek voortijdig de laan zou worden uitgestuurd. Het bestuur ging wederom op de eisen van de vedetten in, maar nu greep het ministerie voor sportzaken in: vijf spe lers werden er van beschul digd bij herhaling het gezicht van het Tsjechische voetbal te hebben geschaad en werden "conform die eis" voor een half jaar geschorst. Niet bepaald een ideale atmo sfeer om te beginnen voor een buitenlandse trainer, die bo vendien uitsluitend Brabants spreekt. Niettemin durft Kno bel het aan, heeft in principe ja gezegd, mits hij met uitslui tend in Tsjechische kronen wordt uitbetaald. Want zoals bekend mogen in Oosteurope- se landen geen valuta worden uitgevoerd en dan zou Knobel verplicht zijn het complete salaris in Tsjechoslowakije uit te geven. De Brabander wil daarom min stens de helft van zijn salaris in buitenlands geld, ontvan gen. Jan Zwartkruis, van'wie bekend is, dat hij het heel wat minder in de Kromme ziet zitten dan meester Happel, maar die uiteindelijk toch de kastanjes uit het vuur moest halen, omdat de Oostenrij ker de moeilijkheden opnieuw langs zich heen liet gaan? Of Van Hanegem zelf, die zekerheid wil de over een plaats in de basisop stelling, ook straks tijdens de wk, en op de bluf toer deed voorkomen alsof-ie wilde bedanken, maar eieren voor zijn geld koos, toen bleek dat Happel zich niet- liet dwingen? Om enig inzicht te krijgen in wat zich allemaal tijdens het pink sterweekend rond Willem van Hanegem heeft afgespeeld, terug naar Brugge, waar Happel zijn spelmaker zaterdag in de rust van een teleurstellend oefenduel naar de kant wenkte. In eerste aanleg deed Van Hanegem daar nogal onverschillig oven afspraak luidde, dat Neeskens er in de rust zou worden uitgehaald. Toen bleek, dat Neeskens toch nog een kwartier wilde doorspelen, wis selde Happel Van Hanegem voor Van Leeuwen, "omdat", zei Wil lem "hij toevallig naast Johan II zat in de kleedkamer". Zo simpel echter lag het bij nader inzien toch niet helemaal. Truus, de echtgenote van Willem, die het eerste vuur aanstak. Uitriep dat Happel dan wel net zo vaak van vrouw mag verwisselen als een normaal mens een pakje sigaret ten koopt, maar dat hy uit zijn hoofd moest laten om wissels rond haar man daarmee gelijke tred te laten houden. Truus geë motioneerd: „Willem is zestien jaar prof, hy ligt nachten wakker van zijn werk. Moet Happel hem nou alsmaar als een piepeltje blijven behandelen?" Van Hane gem zelf, die doelend op de dub belfunctie van Happel, in een po ging het vuur te blussen, de pro fetische woorden sprak: „Happel wint onder alle omstandighe den". Daarna voltrokken de gebeurtenis sen zich razendsnel. Van Hane gem, die tijdens een tv-interview met Theo Reitsma leeg liep. Ook al emotioneel uitriep, dat de zin in de wk op deze manier over gaat en dat al dat gezeur van Happel over zijn te wensen overlatende conditie, 'die lullige brief ook, hem de keel begint uit te hangen. Daarna een spoedberaad in het kamertje naast de lift in het Olympiastadion, waar journalis ten achter een gordijn het ge sprek tussen Van Hanegem en Zwartkruis, later ook nog met Ruud Krol, probeerden te volgen. Zwartkruis laten „Willem was erg geemotioneerd. Als coach krijg je dan te maken met een tweeslachtig gevoel. Je voelt je sociaal werker aan de ene kant en aan de andere kant begrijp je, dat Zwartkruis, Happel en verzorger Van den Akker volgen gespannen de verrichtingen 1 oefenduel met Club Brugge. je solidair moet zijn met Happel. Dit is een hele tere zaak. De ver houding Happel-Van Hanegem is een bijzondere. Mijn probleem is, dat ik niet precies weet wat Hap pel en Van Hanegem bij de dis cussies in Leerbroek hebben af gesproken. Ik begrijp dat mensen als Cruyff, Keizer en Van Hane gem te groot zijn voor de bank, dat kan je ze niet aandoen. Even heb ik tijdens dat gesprek ge dacht, dat ik achteraf gelijk heb gekregen, omdat ik Van Hane gem op de beslissende momen ten niet heb ingezet. Maar tegen Willem heb ik gezegd: Denk met Truus goed na. Doe geen ondoor dachte dingen. Neem zeker geen beslissingen voor je jezelf hele maal uit bent". Een dag later, op eerste pinkster dag, nam Van Hanegem zijn be slissing toch. Een telefoontje naar Huijbrechts in Zeist: Uik zie af van de wk'. Een geschrokken Huijbrechts: „Meld je liever af bij Happel of bij Zwartkruis. Een telefoontje van Huijbrechts naar Hans Kraay: praat met Willem. Een ander telefoontje van Van Hanegem naar Zwartkruis. Zwartkruis een uur later „Ik verwijt mezelf, dat ik niet thuis ben gebleven. Ik had met Willem afgesproken, dat ik de hele dag naast de telefoon zou zitten. Maar ik heb toch een uurtje gewandeld op de hei. Toen ik terugkwam, zei mijn zoon me. dat Willem had ge beld. Ik begrijp nu, dat het ver- trouwenspatroon Happel-Van Hanegem echt is doorbroken. Dit is het begin van schermutselin gen en straks heb je naast top prestaties ook met topincidenten te maken. Dit was het eerste schot voor de boeg". Truus van Hanegem een kwartier later, omdat Willem niet aan de telefoon wil komen: „Wij hebben Zwartkruis inderdaad gepro beerd te bellen. Hadden hem willen zeggen, dat als Happel geen contact met ons opneemt, dat we dan niet naar Argentinië gaan. Als-ie ons niet belt is de zaak af. Dit speelt al een tijd. De brief vorige week. Nu weer die wissel. De druppel, die de emmer deed overlopen. Hij wil van Wil lem af, maai' durft hem er zelf niet uit te gooien. Dit is een stiekeme manier om hem aan de dijk te zet ten. Hij is bang voor de goodwill, die we hebben bij het publiek en als-ie Willem nou goed boos maakt, dan neemt Willem zelf de beslissing om te bedanken, rede neert hij. Zelf blijft hij buiten schot, nou hij kan gerust- zijn, want Willem bedankt" Ernst Happel (weer) een kwartier laten „Scheisse. Ik ga Van Hane gem niet bellen. Ik ga er vanuit, dat hij zich meldt om mee te gaan naar Parys. Hij moet begrijpen, dat ik niemand - ook hem niet - op de voorhand een vaste plaats in het elftal kan garanderen. Brandt je handen niet, want Willem- speelt een §pel". Later - het is inmiddels half tien 's avonds - volgt de bevestiging van Happels woorden. Tijdens een nieuw telefoongesprek Zwartkruis-Van Hanegem valt de beslissing, dat de laatste zich toch beschikbaar blijft stellen. De dis cussie zal in Parijs worden voort gezet. Voorlopig lijkt Happel de grote triomfator GER STOLK DEN HAAG - FC Den Haag- rechtervleugelverdediger Martin Jol (22) komt in het nieuwe voetbalseizoen uit voor Bayern München. Af gelopen zaterdag werden Jol, FC Den Haag en Bayern München-manager Fenbeck het na één dag onderhandelen eens over de transfer. Hoewel de Haagse manager Fred van Hal het transferbedrag niet wilde noemen moet toch worden aangenomen dat Bayern tussen de vijf en zes ton moet neertellen. Jol heeft voorlopig een tweejarig con tract bij de Duitse Bundesli- ga-club op zak met een optie voor een langere verbintenis. Zijn huidige club FC Den Haag speelde in het kader van de zomercompetitie met 1-1 gelijk tegen Olympique Mar seille. De Hagenaars hadden bij rust de leiding genomen door een doelpunt van Oekie Hoekema. Na rust maakten de Fransen via N'Gom gelijk: 1-1. In diezelfde competitie verloor Sparta met 1-2 van Lazio Roma. Arie van Stave ren opende voor de Rotter dammers de score, waarna Giordana de Italianen met twee treffers de 1-2 winst schonk. In Arnhem won Vitesse met 5-3 van de Franse eerste divi sieclub Troyes, terwijl FC VW in eigen stadion met 2-2 de punten deelde met het Ita liaanse Foggia. Volendam tenslotte zegevierde in deze zomercompetitie voor de derde achtereenvolgende maal. Nu werd Lierse SK dankzij een treffer van vete raan Fred André met 1-0 ge slachtofferd. Rinus Israël viert de titel vi supporters. De oud-Feyenoorder gaat v visie heeft bereikt. DEN HAAG - PEC Zwolle heeft dan eindelijk het grote doel bereikt. Niet alleen het kampioenschap van de eerste divisie, maar vooral de promotie naar de hoogste voet balklasse. Na jaren lukte het de ambitieuze Zwolse ploeg. Vorig seizoen leek de promotie al een feit te worden. PEC stond voortdurend in de kopgroep van de ranglijst en bereikte ook de finale van het toernooi om de KN VB- beker. In de na-competitie was Volendam echter verrassend de sterkste en vergezelde Vitesse naar de eredivisie. Dit jaar ging echter alles goed. Op de laatste wedstrijddag van de eerste divisie werd FC Vlaardingen voor 15.000 toeschouwers met 3-1 versla gen. M W, dat in punten gelijk stond, won met 4-0 van Heracles en bleef dus gelijk, maar werd naar de herkansing van de na-competitie verwe zen, omdat het doelsaldo aanzienlyk slechter was dan dat van PEC: 83-81 tegen 74-32. De plaats van PEC in de na-competitie werd ingenomen door Wageningen, dat als derde op de ranglijst eindigde. Wageningen won met 3-0 van Willem II Fortuna SC had ook nog een kans De Limburgers wonnen dan ook by FC Dordrecht, maar waren afhankelijk van een halve of hele misstap van Wageningen. Daar kwam het niet van. MVV, FC Groningen, Wageningen en Excelsior spelen in de r die donderdag begint, om een plaats in de eredivisie. competitie he Frans Derks zou niet zijn als hij niet had bedacht om zijne "glans" te geven. De S( die wegens het bereik jarige leeftijd moet st vijf minuten voor het duel PEC Zwolle - FC doodgemoedereerd lu Frans Derks iets speciaals fscheid extra :heidsrechter. zijn i duel als arbiter af make CORDOBA - Drie mensen raakten gewond toen de politie in Cordo ba zaterdag traangas gebruikte om de rust te herstellen in een rij wachtende supporters, die toe gangskaartjes wilden bemachti gen in de voorverkoop voor de wedstrijd tussen het nationale Argentijnse elftal en een plaatse lijke selectie. Het duel wordt vandaag in Cordoba gespeeld bij de officiële opening van het nieuw gebouwde stadion, waarin de tegenstanders van Nederland in groep vier van het toernooi om de wereldtitel elk twee wedstij- den zullen spelen. Het incident ontstond toen kort na aanvang van de voorverkoop ver tegenwoordigers van de plaatse lijke bank meedeelden dat het stadion, dat een maximale capa citeit van 52.000 toeschouwers bezit, was uitverkocht. Diverse teleurgestelde fans namen dit niet en uitten hun ongenoegen hierover via allerlei activiteiten. De politie trachtte met traangas de rust te herstellen, waarbij drie personen gewond werden. Van officiéle zijde werd op het gebeu ren geen commentaar geleverd. Stadions. Het nieuwe stadion van Mendoza, waar het Nederlands elftal zijn drie wedstrijden in de eerste ron de van het toernooi om de we reldtitel voetbal speelt, is op de eerste pinksterdag officieel in gebruik genomen met een wed strijd tussen twee streekcombi- naties Het stadion, gebouwd in het generaal San Martin-park aan de voet van het Andes gebergte, zo'n 1100 kilometer van Buenos Aires, heeft een maximale capa citeit van 47.137 toeschouwers. Op een enkel detail na, zoals het aansluiten van de telex- en tele foonlijnen - wat volgens de auto riteiten in de loop van deze week zal geschieden - is alles in ge reedheid voor de aftrap van de eerste wedstrijd in het WK-toer- nooi, die voor 3 juni geprogram meerd staat tussen Nederland en Iran. Het derde, nieuwe stadion, in Mar del Plata, zal zondag a.s. officieel in gebruik worden genomen. Schotland De Britse vertegenwoordiger op het WK-voetbal in Argentinië, Schotland, is het toernooi met als inzet de Britse titel niet overtui gend begonnen. In Glasgow werd voor 64.433 toeschouwers gelijk gespeeld tegen Noord-Ierland, per traditie de zwakste van het viertal. De beide doelpunten werden in de eerste helft gemaakt door Martin O'Neill voor de Ieren en Derek Johnstone. In Cardiff won Engeland met 3-1 van Wales. Latchford, Currie en Barnes scoorden voor Engeland, Dwyer voor Wales. In Lima heeft het Peruaanse voetbalelftal in een vriendschap pelijke wedstryd de Argentijnse topclub Huracan met 4-2 versla gen. Bij rust had Peru al een voorsprong van 2-1. De doelpun ten voor Peru werden gemaakt door Juan José Munante, Juan Carlos Oblitas (2x) en Roberto Mosquera. De 22 van Peru voor Argentinië zijn: Doelverdedi- gers: Ramon Quiroga, Otorino Sartor en Juan Caceres. Verdedi gers: José Navarro, Jaime Duar- te, Rudolfo Manzo, Carlos Reyna, Hector Chumpitaz, German Le- quia, Toribio Diaz en Roberto Rojas. Middenvelders: José Ve lasquez, Cesar Cueto, Raul Gorri- ti, Alfredo Queseda en Teofilo Cubillas. Aanvallers: Juan-José Munante, Roberto Mosquera, Percy Rojas, Quillermo la Rosa, Juan Carlos Oblitas en Ernesto Labarthe. Ook het Braziliaanse voegbalelf- tal oefende. In Recife kwam het team van Coutinho niet verder dan een doelpuntloos gelijkspel. Het Mexicaanse voetbalelftal deed het in Los Angeles beter. Het sloot de toernee door de Ver- enigse Staten met een 3-1 over winning op de Westduitse Bun- desligaclub Vfb Stuutgart af. Isiordia, Enrique Lopez en Ro- driquez zorgden voor de Mexi caanse treffers. Het Poolse nationale elftal tenslotte zegevierde in Halle met 5-1 over Chemie Halle. De Poolse doel punten kwamen op naam van Maculewicz, Mazur, Nawalka, Deyna en Gorgon. VOETBAL - Joegoslavië is Euro pees voetbalkampioen bij de amateurs geworden. In de finale van het toernooi dat in Athene werd gespeeld werd Griekenland in de verlenging met 2-1 versla gen. West-Duitsland eindigdeals derde door een overwinning met 3-0 op Ierland, dat het Neder landse amateurelftal in de voor ronde had geehmineerd. VOETBAL - De Zwitserse bekerfi nale moet worden overgespeeld. In 120 minuten voetbal kwamen Grasshoppers en Servette niet verder dan een gelijk spel: 2-2.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17