HINAULT WINT DE 'VIJELTA' Hoogeveen: wraak op 10: 14 EVANS WINT OP ZANDVOORT Keniaan Rono: opnieuw record Tsjechen glijden uit: 1 -3 Hockey cup voor dames Amsterdam Hoofdprijs Dallas voor Gerulaitis DINSDAG 16 MEI 1978 SPORT SPORT SPORT SPORT IJshockeygoud toch voor Sovjet Unie PRAAG - Dankzij een 3-1 zege op sjechoslowakije heroverde de Sovjet Unie de wereldtitel ijs hockey op de Tsjechen door een beter doelsaldo. Na negen winst partijen moest Tsjechoslowakije zondag de eerste en tegelijk ook de beslissende nederlaag incas seren. De kater voor de Tsjechen was dan ook groot, maar de waardering voor het Russische team niet minder. Trwijl de Tsjechische supporters al lang stil waren ge worden berustend in de supre matie van de Sovjet-defensie, scandeerden de honderden Rus sen op de tribunes de naam van coach Tikhonow. Het is zekerzijn verdienste dat de de aanvalslij- nen gelijkwaardig zijn geworden, dat het niet allemaal van het oude trio Michailov, Petrov en Char- lamov hoeft te komen. Integen deel zelfs. Het meeste gevaar kwam van de tweede linie, met de snelle Balderis als absolute uit blinker. Balderis hielp zijn ploeg in de laatste minuut van de eerst periode verdiend aan de leiding. Petrov, met een man minder, en de gebroeders Cholikov in de laatste periode tilden de Russen naar een comfortabele 3-0 voor sprong, voordat de Tsjechische aanvoerder Hlinka (met 14 pun ten tweede op de topscorerslijst achter de verrassend sterke Westduitser Kuhnhackel) de eindstand op 3-1 bepaalde. Voor het finale-duel hadden de Tsjechen nog voor de nodige problemen gezorgd. De Tsjechi sche ijshockey-autoriteiten ston den er namelijk op dat de Ameri kaanse scheidsrechter Pearce de wedstrijd tegen de Sovjet Unie zou leiden. Omdat de Canadees McCormack uiteraard niet in aanmerking kwam voor de strijd om de derde en vierde plaats tus sen Canada en Zweden en de ove rige arbiters daarvoor te min werden bevonden, moest Pearce beide finale partijen achter elkaar fluiten. Canada won voor het eerst sinds tien jaar weer eens een medaille. In de strijd om de derde plaats werd met 3-2 van Zweden ge wonnen, dat na tien jaar voor het eerst buiten de prijzen viel. West- Duitsland legde beslag op de vijfde plek door met 8-4 van de Verenigde Staten te winnen, ter wijl Finland het degradatie van Oost-Duitsland won: 7-2. De Oostduitsers komen het volgend jaar uit de B-groep, waarin ook het Nederlandse team zal debute- Alexander Golikov (links) verslaat de Tsjechische doelman Holecek. De Sovjet-Unie leidt met 3-1. SAN SEBASTIAN -De chaos tijdens de slotdagen van de Ronde van Spanje heeft niets kunnen afdoen aan de indrukwekkende overwinning van de 23-jarige Bernard Hinault. Burgemeester Parijs bij Tourstart in Leiden LEIDEN - De burgemeester van Parijs Jacques Chirac zal op donderdag 29 juni in Leiden de start van de Tour de France bijwonen. Chirac komt naar Nederland, omdat 75 jaar geleden de eerste Ronde van Frankrijk werd verreden. De leider van de Gaullistische partij RPR zal worden omringd door 45 vei ligheidsagenten. De Leidse burgervader dr. J. Vis is door de Tour-organisatie uitge nodigd om de festiviteiten aan de finish in Parijs bij te wonen. BARCELONA - Het is Klein Zwit serland niet gelukt de Europese beker voor landskampioenen te winnen. De Haagse hockeyers (die op papier de beste kansen le ken te hebben) struikelden in de halve finale over het Westduitse Rüsselsheim RK. Nadat Klein Zwitserland een 1-3 achterstand had ingelopen wonnen de Duit sers in de eerste verlenging met 5-3. De strijd om de derde plaats was een bewogen duel. Na de reglementaire speeltijd eindigde het treffen tegen het organise rende Polo Club Bardelona in 2-2. In de verlenging werden maar liefst drie Spanjaarden uit het veld gestuurd. Daardoor kreeg HCKZ alle gelêgenheid die derde plaats met een 5-2 zege veilig stellen. De Europese beker voor lands kampioenen bij de heren ging voor de derde achtereenvolgende maal naar het Engelse Southgate, dat in de finale met eveneens 5-2 van Rüsselsheim won. De Europese beker bij de dames ging zoals verwacht naar Am sterdam. In de finale wonnen de Amsterdamsen met 1-0 van het Duitse Grossflottbeker, zij legde daarmee voor de vierde achter eenvolgende maal beslag op de Europese beker. Landskampioen Were Di eindigde als derde door met 2-1 van Ukkel (België te winnen. WIELRENNEN - Jan Raas heeft na zijn overwinning zaterdag in 's Gravenpolder gisteren ook de tweede profronde op Zeeuwse bodem in het Pinksterweekeinde gewonnen. In Hansweert ver sloeg hij na 90 kilometer Michel Jacobs met vijf lengten in de eindsprint. Doordat het resultaat van de afslui tende tijdrit door de commissa rissen ongeldig werd verklaard verspeelde Hinault zijn zesde rit- zege. Wat bleef was de eindover winning van een bijna eenzame renner (Hinault kreeg alleen noemenswaardige steun van BernaUdeau) op de elkaar soms bepaald niet tegenwerkende Spaanse ploegen. De Fransman versloeg de Spanjaarden echter op hun eigen terrein: de bergen. Versterkt Zaterdag versterkte Hinault zijn leiderspositie in het algemeen klassement nog eens door de voorlaatste etappe (de achttien de) te winnen. Aanvankelijk zou die rit over 148 km gehouden worden, maar na 50 km in Duran- go werd de koers geneutraliseerd tot Zarauz, vanwaar nog 34 km naar de finish moest worden ge reden. In Durango was de weg bezaaid met spijkers, draadna gels en planken, die daar ver moedelijk door afscheidingsbe wegingen rondgestrooid waren. Het eerste gedeelte van de slotrit werd gewonnen door de Span jaard Perurena, die in de massa sprint de snelste bleek. Het twee de gedeelte, een tijdrit die door Hinault gewonnen werd, werd na afloop door de wedstrijdcommis sarissen ongeldig verklaard. Zij namen deze beslissing omdat een groot aantal renners in de rit door San Sebastian gehinderd werd door het publiek. Niet alleen de Spaanse renners waren daarvan het slachtoffer, ook Hinault kreeg tijdens zijn race tegen de klokken handen vol zand in het gezicht geworpen. Eerste Hinault bereikte met deze eindzege zijn eerste overwinning in een grote internationale ronde. Voor de debutant, de 24-jarige Frans man reed immers nog geen echte ronden, was Spanje een examen, een test op zijn vaardigheden, nu hij zich in het grote werk, zoals de Ronde van Frankrijk, wil gaan storten. Jos Schippers was in deze Ronde met een vijfde plaats de beste Nederlander. Hij eindigde met een achterstand van 4.28 op de winnaar. De Spanjaard Pessaro- dena en de knecht van Hinault, Bernaudeau, werden tweede en derde. Italië De Westduitser Didi Thurau be hoort na het afgelopen weekein de niet meer tot de kanshebbers voor de eindoverwinning in de Ronde van Italië. De beslissing viel in de zevende etappe (zon dag). Nadat het peloton door had dat de Duitser, niet erg populair in de groep, enigszins in moei lijkheden zat, werd het tempo verhoogd. Baronchelli gooide met een felle demarrage olie op het vuur. Vrijwel de gehele top uit het klassement sloot zich bij hem aan en omdat al snel duide lijk werd dat Thurau niet kon volgen werd het hoge tempo nog even vastgehouden. Didi Thurau verloor op deze wijze in het Pink sterweekeinde twaalf minuten. De Belg Johan de Munck blijft de Giro aanvoeren. Saromi zege vierde in de zevende en achtste etappe. De rit van zaterdag werd gewonnen door de Belg Rik van Linden. Bernard Hinault bejubelt zijn eerste internationale rondezege SEATTLE - De Keniaan Henry Rono heeft zaterdag tijdens atletiekwedstrijden in Seattle (VS) het wereldrecord 3000 meter steeple chase met 8 minuten 05.4 seconden op zijn naam gebracht. Het oude wereldrecord stond met 8.08.0 op naam van de Zweed Anders Gaerderud, die het op 28 juli 1976 in Montreal vestigde. Het was het tweede wereldrecord dat Rono dit seizoen op zijn prestatielijst mocht bijschrijven. Op 8 april zorgde hij in Berkely voor een nieuw record op de vijf kilorneter( 13.08.4. Eveneens liep hij de snelste tien kilometer van dit seizoen. In Austin kwam Curtis Dickey, een Amerikaanse "football-speler", tot 10.05 op de 100 meter. Een tijd, die door een defect aan het electronische systeem, met de hand werd gemeten. Dickey versloeg ondermeer John ny Jones, lid van het kwartet dat in Montreal de gouden medaille won op de 4x100 meter. Jones werd tweede in 10.09. Eerder had Dickey in dezelfde plaats op de 100 meter een tijd gerealiseerd van 9.94, éénhonderdste seconde onder het officiële wereldrecord, dat met 9.95 op naam van Jim Hines staat. De tijd van Dickey werd echter niet als wereldrecord erkend, omdat er geen wind(kracht) meters aan wezig waren. De Cubaanse sprinter Silvio Leonard leverde zaterdag tijdens internatio nale atletiekwedstrijden in Kingston (Jamaica) een uitstekende presta tie op de 100 meter. Ondanks een slechte start kwam hij tot een overwin ning in 10.19 seconden. Daarmee verwees hij de Jamaicaanse Olympi sche 200 meterkampioen Don Quarrie naar de tweede plaats. Vier jaar geleden verbeterde Karl-Hans Riehm in Rehlingen het wereldre cord kogelslingeren tot 78.50 meter. De Westduitser kwam destijds in die wedstrijd in zijn serie van zes worpen zes maal boven het wereldre cord, dat met 76.66 meter op naam van de Rus Alexei Spiridonov stond. Gisteren waS Riehm opnieuw in Rehlingen in actie. Evenals vier jaar geleden zorgde hij voor een sensatie. Alleen sneuvelde ditmaal het we reldrecord niet. Met 79.12 meter bleef hij slechts achttien centimeter verwijderd van het wereldrecord van zijn landgenoot Walter Schmidt, dat sedert 14 augustus 1975 (Frankfurt) op 79.30 meter staat. Helena Fibingerova, de Tsjechische wereldrecordhoudster kogelstoten (22.32 m.), die zaterdag al indruk had gemaakt met 21.42 meter, kwam in Rehlingen nog verden 21.60 meter. De Westduitse Eva Wilms stootte 19.44 meter. HOOGEVEEN - In de strijd om het landskampioenschap bij de zon dagamateurs won Hoogeveen de tweede wedstrijd tegen VUC met 1-0. De Drenten speelden bijzon der gemotiveerd. Trainer Bas be hoefde behoefte voor de wed strijd in de kleedkamer de ploeg nauwelijks iets te zeggen, want door bepaalde uitlatingen in en na afloop van de wedstrijd in Den Haag (Hoogeveen zou 'boeren- koolvoetbal' spelen) kwamen de Drenten bijzonder gebrand in het veld. VUC heeft dat geweten. De Haagse formatie kwam er vooral voor rust niet aan te pas. De Drenten vochten voor iedere meter terrein en waren VUC op alle onderdelen de baas. Alleen door goed te ver dedigen wisten de Hagenaars de schade tot een treffer te beper ken. Hoogeveen nam in de eerste helft terecht afstand door een knappe treffer van de Drentse spelmaker en goalgetter Jan Smid na een fraaie pass van Henk Eefting. Na de hervatting kreeg VUC wat meer greep op het Drentse spel, maar veel haalde dit niet uit. De muur die voor doelman Klaster was opgetrokken bleek zo hecht dat VUC geen kans kreeg op de gelijkmaker. Hoogeveen schiep zich bij snel uitgevoerde counters zelfs meer en betere kansen om de voorsprong op te voeren, maar door onervarenheid en onvol doende zuiverheid in de afwer king bleven meerdere treffers uit. Hoogeveen, dat na afloop van dit seizoen een ware uittocht van spelers beleeft Jan Smid (SC Veendam), Roel Smand (FC Twente) en Karei Liklilwatel (SC Veendam) gaan naar het betaalde voetbal, en ook doelman Sies Wever wil na een conflict met de Drentse hoofdklasser naar een andere club, speelt op 21 mei de return tegen Geldrop. De thuis wedstrijd verloren de Drenten met 4-1. De stand in de kampioenscompeti tie bij de zondagamateurs is nu: Geldorp 2 1 1 0 3 4-1 Hoogeveen 3 1113 2-4 VUC 3 0 2 1 2 0-1 Vredesprijs Pele NEW YORK - De Braziliaanse voetballer Pele, die vorig jaar bij de New York Cosmos zijn voet balcarrière afsloot zal donderdag de prijs van de vrede ontvangen. Die zal hem tijdens een zitting van de Verenigde Naties in New York worden overhandigd door. de oud-burgemeester van New York John Lindsay. ZANDVOORT - De Brit Bob Evans is gisteren op het circuit van Zandvoort met een Surtees TS 19 winnaar geworden van de 'ge combineerde race voor Formule 1 en Formule 2-renwagens. Evans heeft op zijn weg naar de ze ge weinig hindernissen ontmoet. Integendeel. Twee geduchte concurrenten waren bijvoorbaat al uitgeschakeld voor de eind overwinning. De Brit Tony Trimmer, bijvoorbeeld leider in de competitie om het Britse Au- rora-kampioenschap, had al van verdere deelneming af moeten zien, toen hij tijdens de trainingi de motor van zijn McLaren op blies en hij niet de beschikking had over een reserve-krachtbron. En de Amerikaan Brett Lundger, die op die training anderhalve se conde sneller was geweest dan de concurrentie, werd in de ope ningsronde teruggeworpen naar de rijen der kanslozen, toen zijn wagen de March 781 van Guy Edwards raakte. Lundger zag zich hierdoor gedwongen een langdurige pitsstop te maken, waardoor hij verder zijn rondjes in de achterhoede mocht mee draaien. Bob Evans maakte van de conster natie vakkundig gebruik. Op het moment, dat er dertien van de achtendertig ronden waren af gelegd, had hij al een voorsprong van achttien seconden op „naaste concurrent' Martini. Die Italiaan liet zich echter door die achter stand niet afschrikken. Won se conde na seconde terug en moest bij het ingaan van de 23e ronde nog een verschil van dertien se conden overbruggen. Het was voor Martini het sein zo mogelijk nog meer van zijn rode bolide te vragen. Nagenoeg elke ronde werd er iets van de achterstand afgeknabbeld en toen de kem phanen de voorlaatste maal voorbij de tribunes kwamen, ga ven de chronometers nog een marge van een halve seconde aan. Martini leek de zo verdiende zege te gaan grijpen, ware het niet, dat het geluk Evans opnieuw zou toelachen. Bij het uitkomen van de laatste ronde raakte de koppe ling van Martini's wagen defect en kon de Brit op zijn gemak de eerste prijs pakken. Martini moest al duwend zijn bolide over de streep brengen. Zijn tweede plaats kon hij niet houden, want onderweg werd hij zowel door de Brit Divina Galica (met Surtees) als Bob Haye gepasseerd. Silverstone Het Belgisch/Duitse duo Jackie Ickx en Jürgen Mass heeft op eerste Pinksterdag' met over macht de zes uren van Silversto ne gewonnen. Zij legden in hun Porsche 235 ronden (1108,86 km) af. De Fransen Wollek en Pesca- rolo bleven zeven ronden ofwel 33 kilometer bij de winnaars ach ter. In de strijd om het wereldkam pioenschap merken, Silverstone was de vierde wedstrijd die mee telde, vergrootte Porsche zijn voorsprong op BMW tot 44 pun ten (80-36). De Nederlandse Motorcoureur Wil Hartog blijft zijn puntjes in de strijd om het wereldkampioen schap in de 500-cc klasse bijeen sprokkelen. Want op de eerste Pinksterdag, tijdens de Grote Prijs van Italië op het circuit van Mugello pakte Hartog met zijn zesde plaats een aantal punten. De reus uit Abbekerke is nu op gerukt naar een zesde plaats in het algemeen klassement. Hartog heeft nu zeventien punten. Win naar werd de Amerikaan Kenny Roberts, die vorige week al de grote prijs van Frankrijk had ge wonnen. In Heerlen, tenslotte, heeft de Naaldwijkse coureur Jack Mid delburg gisteren tijdens een in ternationale mottorraces met een Suzuki de 500 cc-klasse gewon nen. Hij versloeg Piet van de Wal, die op een Yamaha reed. Cor Scheepens legde hier beslag op de derde plaats. DALLAS - Vitas Gerulaitis heeft zondag het World Championship tennis-toernooi in Dallas op zijn naam gebracht. In de eindstrijd versloeg hij zijn landgenoot Ed die Dibbs in drie gemakkelijke sets: 6-3 6-2 6-1. Alleen in de eerste set stond Geru laitis zijn tegenstander een servi ce-doorbraak toe. Dibbs maakte voor zijn doen ongelooflijk veel fouten. Maar indien hij die niet had gemaakt zouden zijn pas- seerslagen en groundstrokes van een hoog kaliber moeten zijn ge weest om deze Gerulaitis op de knieën te krijgen. Gerulaitis speelde zo nauwkeurig en agres sief, dat Dibbs eigenlijk voor een onmogelijke taak stond. Het was voor het eerst dat de finale van dit toernooi door iemand ge wonnen werd zonder setverlies. In één uur en 35 minuten was de zaak bekeken en kon Gerulaitis de eerste prijs, groot 100.000 dol lar (ongeveer 230.000 gulden in ontvangst nemen. I Spanje is in Dusseldorp de eerste winnaar geworden van de we reldbeker voor landenteams. Voor 7000 toeschouwers kon het Spaanse team, dat bestond uit Jose Hiqueras en Manuel Oran- tes, de eerste prijs van 120.000 mark (ruim 120.000 gulden) reeds na de beide enkelspelen in ont vangst nemen. Australië, de hui dige houder van de Davisbeker, moest genoegen nemen met de tweede plaats, die altijd nog een bedrag van 80.000 mark oplever de. De Verenigde Staten, voor het begin van het toernooi de grote favoriet, en Italië, deelden de derde plaats. Roemenië te sterk voor turnsters PAPENDRECHT- Roemenië heeft zondag de damesturninterland tegen Nederland met 373.20 te gen 364.05 gewonnen. In het per soonlijk klassement eindigde de Roemeense Grigoras op de eerste plaats met 76.10 punten. Beste Nederlandse was Monique Bol- leboom, die met 74.35 punten vierde werd. In Papendrecht ontbraken in de Roemeense ploeg de Olympische kampioene Nadia Comaneci en Teodora Un- gureanu. Nederland kon niet be schikken over nationaal kam pioene Connie Zwarthoed, die tijdens een training een midden- handsbeentje gebroken heeft. De Nederlandse herenturnploeg is zaterdag als vijfde geëindigd in de B-groep van het Europees kampioenschap in het Westduit se Ingelheim. Zwitserland ein digde met 161.40 punten op de eerste plaats. Het puntentotaal van Nederland was 151.10.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 16