Delfts publiek verknalt finale Punch mocht één dag feesten zonder Plaat? Niets toch "Wat is Leiden KIP IN SELECTIE ORANJE Bartolome leidt ploeg langs Punch SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT ROTTERDAM - Parker Leiden heeft gistermid dag het ware basketbal gezicht laten zien. Voor een uitgelaten Leidse aanhang veroverden de Leidse basketballers in het Rotterdamse sportpa leis Ahoy door een afge tekende 118-98 overwin ning op Punch, voor het eerst het Nederlands kampioenschap. Daar mee maakte het superieur spelende Leiden aan alle twijfel, ontstaan na de nederlaag zaterdagavond in Delft (109-97) een ein de: Punch werd verplet terd. AMSTERDAM - Bondscoach Tom Quinn heeft 15 spelers uitgenodigd voor de trainin gen van het Nederlands bas ketbalteam. De trainingen zullen worden gehouden als voorbereiding op het toer nooi om de Decio Scuri Cup, dat Nederland opent met een wedstrijd tegen Italië op 23 mei in de Leidse Vijf Meihal. In de ploeg bevindt zich P Leiden-aanvoerder Harry Kip. Verder zijn uitgeno digd: Emill Hagens, Cees Limmen, Cock van de Lage- maat (B/Haarlem, Bert Kragtwijk (DL A'dam), Jan Dekker, Kees Akerboom, Al Faber en Herman Pluim (F/ Den Bosch), Hugo Harrewijn (Mulhouse), Renso Zwiers, Everett Fopma (NND) en Gerrit van Buuren (RMRZ). DELFT/ROTTERDAM - Het Delftse publiek is berucht in de Nederlandse basketbalwereld. Het is al diverse malen voorge komen dat auto's en bussen op de parkeerplaats in Delft het moesten ontgelden en tegen het gooien met munten, zeep, harde rubberen balletjes en hele zak ken erwten en bonen ziet men niet op. Toch gedroeg dit publiek zich de afgelopen weken in Den Bosch en Leiden vrij behoorlijk. Ook zaterdagavond in Delft, zij het dankzij zeer strenge maatrege len, gebeurde er niets noemens waardigs. De Delftse politie on derschepte de Leidse bussen met supporters al op de rijksweg en begeleidde de fans naar de Deiftse sporthal. De twee luidruchtige legioenen werden zo goed en zo kwaad als het ging uit elkaar gehouden waardoor schermutselingen uitbleven. Gistermiddag in Rot terdam ging het echter volko men mis. Al in de eerste helft moest de wedstrijd worden ge staakt omdat het voortdurend knallende vuurwerk gevaar op leverde voor spelers en publiek. Een oproep van de coaches Wal- laart en Blom was genoeg om (vooral bij de Delftse aanhang) de rust te herstellen, maar toen direct na rust Punch op een ach terstand van 20 punten werd ge zet, barstte de hel los. Volle bierblikjes zeilden over de spe lers en de jury, rotjes ontploften daar midden tussen de spelers. De wedstrijd werd opnieuw ge staakt, en iedereen ging naar de kleedkamer. Een emotionele oproep van Punch-voorzitter Valstar om er toch vooral mee op te houden en een daad van hem (hij ging mid den tussen de ergste herrie schoppers zitten) hielp. Het werd, mede door de komst van de Rotterdamse politie, rusti ger. Na een oponthoud van der tien minuten kon er weer wor den gespeeld. Een beeld van de enorme puinhoop achter de spclcrsbankendie door het woedende Delftse publiek na de rust werden bekogeld met vele tientallen projectielen. ROTTERDAM - Een geweldig feest barstte los na de zege van Leiden in de eindstrijd om de basketbaltitel. Tientallen dolgelukkige fans namen bezit van de speelvloer van sportpaleis Ahoy, het cordon van ordebewakers ten spijt. Bondsvoorzitter Berteling reikte aanvoerder Harry Kip in een wa re heksenketel van hossende, zingende Leidenaars,die hun helden één voor één op de schouders tilden, de kampioensbeker uit. Vanaf de "Leidse" tribune werd voor de zoveelste keer die middag de naam van Harry Kip gescandeerd. Voor de vijfde maal in zijn loopbaan als topbasketballer werd Harry Kip "kampioen", voor het eerst vierde Leiden haar kampioensfeest De vermoeide spelers zetten in de drukbevolkte kleedkamer de champagne flessen aan de mond. Harry Kip complimenteerde Sid Bruinsma, de Amerikaanse Fries van Leiden,met het feit dat hij nu niet alleen kampioen van Nederland was maar tevens ook van Friesland. Punch-aanvoerder Jan Sikking kwam als eerste feliciteren, later gevolgd door een groot deel van zijn ploeggeno ten. Coach Wallaart. een Leidenaar, werd door Paulides uitge daagd het Leidse feest mee te vieren Voor het bad werden alle vreemden uit de kleedkamer gewerkt, de spelers wilden even alleen zijn. Sommigen hadden die rust hard nodig. Harry Kip had weer een klap gekregen tegen zijn donder dagavond gebroken neus en Mitchell Plaat was ingeklapt. De subliem spelende Leidse spelmaker zat flink onder de penicilline vanwege een hardnekkige kou. Ondertussen had het legioen zich al luid toeterend verplaatst van Rotterdam naar Leiden. Daar zette Leiden het feest voort in het restaurant van zwembad "De Zijl". Vlaggen buiten, jubelzangen binnen, maakten van de kampioensreceptie een ongekende hap pening. Berteling: "Leiden weet wat een volksfeest is, dit is uniek voor het Nederlandse basketbal. Een club zo verbonden met zijn publiek". Burgemeester Vis en de wethouders Van Dam, Van Aken en Tesse- laar behoorden tot de eersten die de overal handtekeningen uit delende spelers kwamen feliciteren. In zijn toespraak drong Vis aan op voortzetting van het succes. "Dit moet een stimulans zijn voor het hele basketbal in Leiden", aldus de burgemeester. Honderden kwamen naar de Zijl, waar de spelers verdronken tus sen de supporters. Twee thema's kwamen in de gesprekken, ook met de aanwezige raadsleden en sponsor Bockwcg. naar voren: de Europa Cup en een nieuwe sporthal. In de drie duels voor de play-offs kwamen ruim 15000 mensen naar Leiden kijken, een record aantal. Uiteraard werd er in aanwezigheid van de bur gemeester om een nieuwe hal geroepen. Met bondsvoorzitter Berteling besprak manager Frans van Eg- mond nogmaals de rond ronde de dubbelnationaliteit van Mit chell Plaat (Nederlander/Amerikaan) en de nieuwe aanwinst voor volgend jaar Jeff Lende (Nederlander/Amerikaan). Zonder hen heeft het voor Leiden nauwelijks zin in de Europa Cup te gaan spelen, want zelfs Arthur Collins moest het gisteravond toegeven: "Wat is Leiden zonder Mitchell Plaat? Niets toch?" AMSTERDAM - Voor de eredivisie basketbal hebben zich giste ren 12 ploegen gemeld bij de Nederlandse Basketball Bond. Enkele ploegen hebben ingeschreven zonder de wetenschap of men voor het komende seizoen ook een team op de been kan brengen omdat men nog geen (nieuwe) geldschieter heeft ge vonden. Niewelingen in de eredivisie zullen zijn VAK Stars (Leiden) en Frisol Rowic (Dordrecht), terwijl ook de degradan ten van dit jaar, Musette RZ en Amstelveen, hopen op terug keer in de hoogste afdeling. Verder hebben zich aangemeld: Parker Leiden, Punch (Delft), EBBC (I)en Bosch), Nat. Ned. Donar (Groningen), BC Twente (Enschede), BOB (Oud-Beijcr- land), Delta Lloyd (Amsterdam) en Flamingo's (Haarlem). Een doodvermoeide Mitchell Plaat met de kampioensbeKer op de schouders van Harry Kip en de Leidse supporters. Zonder Plaat wil Leiden geen Europa Cup spelen. Sid Bruinsma toont de ruimte onder de Delftse basket. Hij "dunkt" Leiden naar een grotere voorsprong. schot, terwijl Punch de lijn van zaterdag met meer moeite wist door te trekken. Arthur Collins had er een simpele verklaring voon „Wij wilden winnen en ver dedigden gewoon beter". Punch rekende andermaal op Taylor en Jackson, maar met na me laatstgenoemde liet zijn team lelijk in de kou staan. Coach Han Wallaart: „Het was nog te vroeg in de middag. Het is geen excuus, maar dit soort jongens is gewend om pas laat op te staan. Dan zijn ze 's middags nog niet wakker". Jackson was geen schim meer van de excellente speler van za terdag. Hij liep maar een.beetje rond en schoot alles mis^ Billy Taylor mikte nog wel raak. maar hij alleen kon Punch tegen Viet ra zende Leiden niet op de been houden. i Een grandioos werkelijk enorm spelende Bartolome, die maar liefst 21 rebounds pakte en 26 punten scoorde, domineerde in de hele wedstrijd. Hij hield Jack son en Woudstra onder de basket weg, hij maakte in de eerste fase bijna alle Leidse aanvallen solo af en daarnaast trok hij de Delftse defensie aan stukken, waardoor er opeens ook weer ruimte kwam voor Collins. Leiden speelde zijn eigen spel, op snelheid: de break met Plaat en Leysner als aan voerders, met Bartolome als re- bounder en scorer, met Bruinsma en Kip als werkers. De spanning bleef desondanks nog lang gehandhaafd. Punch deed in de elfde minuut via Woudstra een ontsnapping van Leiden (22-22, 31-24) vrij web teniet ((33-31) om daarna volledig ineen te storten. Anders dan in de periode daarvoor was het nu Roy Leysner (vervan ger voor de gehavende Harry Kip) die Leiden in sneltreinvaart langs Punch bracht. Drie flitsen de aanvallen van de scheidende Leidse guard betekende de om mekeer in de wedstrijd. Leiden kreeg definitief de overhand. Het legioen, 3500 man sterk, liet de Zilvervloot de sfeervolle Ahoy- hal al binnenvaren. En luid en duidelijk klonk het „Roy Leysner moet blijven". Leysner mocht gistermiddag ook blijven. Wat de 32-jarige Leidse veteraan in het Nederlandse bas ketbal met name in de play-off se rie (2x NND, 3 x Punch) heeft la ten zien als engelbewaarder van zijn ploeg was meesterlijk. Door de ontsnapping Leysner Leysner (45-33) wist Leiden zich bij rust al bijna zeker van de titel: 63-51. Alleen in de eerste fase na de her vatting kon men nog gevaar duchten van het aangeslagen Punch. Alle frustraties over het mislukken van die laatste aanval op de Leidse voorsprong ont laadden zich in de vierde minuut bij het Delftse publiek. De on macht van hun ploeg werd ge demonstreerd in een regen van bierblikjes en andere rotzooi, die de goed leidende scheidsrechters Van Dischoeck en Blom nood zaakten de strijd enige tijd te sta ken. Toen de kruitdampen in het sport paleis opgetrokken waren viel de wedstrijd in feite dood. Punch kon ook na de extra rust niet de kracht vinden om Leiden te be dreigen. De verdediging klopte goed, terwijl in de aanval het ge vaar van alle kanten kwam. Bar tolome, Bruinsma, Collins en Plaat. Het verschil groeide (75-55, 83-61, 98-75) en keer op keer wist Leiden met dunks en goed opge zette breaks de Delftenaren weg te zetten. De laatste minuten ge bruikte Blom om ook zijn bank- spelers iets van de play-offs te la ten proeven, waardoor ook Pau lides, Kop, Lamping en Rijsber- gen deel konden nemen aan het kampioensfeest. Tony Lamping noteerde voor Leiden de laatste punten van het seizoen (118-98), De zege en de titel waren een feit. Na de rijtoer en de huldiging vandaag op het stadhuisplein (zeven uur) is het seizoen voorbij. HANS JACOBS Het scoutingsrapport van Leiden (maandag): Collins32 pnt(schot 15uit 27, 56 pet), vrije worpen 2 uit 2, re bounds 3; Bruinsma 30 pnt (13 uit 17, 76 pet), vr.w. 4 uit 4, reb. 7; Bartolome 26 pnt (12 uit 17, 71 pet), vr.w. 2 uit 3, reb 21 Plaat 14 pnt (6 uit 12 50 pet) vr.w. 2 uit 2, reb 4: Kip 8 pnt (3 uit 5,60 pet), vr.w. 2 uit 5, reb. 8; Leysner 6 pnt (3 uit 5, 60 pet) reb. 2; Lamping 2 pnt, vr.w. 2 uit 2. Scores Punch: Taylor 31, Woudstra 20, Jackson 16. Totaal schot Leiden: 63 percent (Punch 46 pet), rebounds 45 (Punch 43), balver lies 16 (Punch 15). Toeschouwers: 5200. Leiden-coach Blom had na het ver lies in de tweede wedstrijd uit de finale-ronde van de play-offs een dag lang gewerkt aan een nieuw concept om de Delftse verdedi ging te ontregelen. Met de weten schap dat Punch opnieuw veel aandacht zou schenken aan de bewaking van Collins en Plaat benadrukte Blom in zijn voorbe spreking nogeens dat Leiden ge bruik zou moeten makerij van de aanvallende kwaliteiten van Bar tolome en Bruinsma. Hët plan lukte. Inderdaad kwam Punch weer te voorschijn met extra bewakers voor Plaat (Sikking) en Collins (van Helfteren). De nog nauwe lijks van zijn griepaanvallen her stelde Plaat controleerde het spel in de aanval en keer op keer kwamen Bruinsma en Bartolome vrij voor een score. Anders dan zaterdag waren beiden daarbij ook secuur. Leiden hervond zijn Arthur Collins was ook in de finale topscorer voor Helfteren kan Collins ook hier het scoren niet beletten. DELFT - Glimlachend nam bas ketbalvoorzitter Jan Bertelings de doos met de kampioensbeker weer onder zijn arm. Een ontke tend Punch had zaterdagavond in de bomvolle sporthal Buiten hof na een grandioze partij een derde en beslissende wedstrijd afgedwongen in de finale-ronde van de play-offs om het Neder lands kampioenschap. De Delf tenaren verwezen tegenstander Parker Leiden met duidelijke cij fers (109-97) naar het Rotterdam se sportpaleis Ahoy. Punch hield Leiden al vanaf de eer ste minuten in zijn greep. De ge hanteerde tiriangle-and-two verdediging, die Arthur Collins en Mitchell Plaat volledig aan banden legde, verrastte het ner veuze team van Henny Blom in die mate dat men geen moment het eigen spel speelde. Er moest geforceerd geschoten worden, waardoor uiteraard de precisie ontbrak. Punch daarentegen had in de uieerst geconcentreerde Amerikaan Rudy Jackson een koningsschutter. De onbereken bare ex-prof van de New York Knicks had zich al vroeg in de hal gemeld om zich tot grote vreugde van het publiek met een gave show warm te lopen. Samen met zijn eveneens met scherp schie tende landgenoot Billy Taylor ontregelde Jackson de zwakke Leidse afweer. In de eerste helft bleef Leiden on danks slecht spel toch in de buurt van Punch, dat toen nog te slor dig met zijn kansen omsprong. Zo bleef bij Leiden de hoop be staan dat het landskampioen schap in twee duels kon worden veroverd. Collins gaf die ver wachting extra inhoud door Lei den in de elfde minuut voorbij Punch te tillen (25-26), maar de vreugde was van korte duur. Voor rust tekende de terugval zich al af. Collins bracht zijn team nog één keer in het spoor van de thuisploeg (48-46), maar aan de resterende 37 seconden had Punch genoeg om nog even weg te hollen: 53-46. De rol van Leysner was opmerke lijk. Als stand-in voor Harry Kip, die ondanks zijn neusfractuur weer speelde, schoot hij Leiden bij zijn entree een paar keer in de richting van Punch (13-11,35-34), maar later werd hij door de zwaar onder druk staande Mitchell Plaat te veel over het hoofd ge zien. Als hij een bal ontving volg de er een geforceerd schot, dat mis ging. Toen Bruinsma al di rect na de hervatting zijn vierde fout ontving kwam de nederlaag in zicht. De aansluiting werd door kanjers van missers verspeeld en Jimmy Woudstra rekende definitief af met de misselijkmakende praatjes over een combine met zijn nieuwe club. Even was het nog spannend (69-66, 77-76), maar met het uitvallen van Bruinsma was het afgelopen. Een tempo-versnelling onder aan voering van Taylor was voldoen de om een nu met vleugels spe lend Punch via 87-78 naar een derde wedstrijd te loodsen. Jack son en Taylor konden niet meer missen, terwijl Leiden bleef rommelen. Alleen Bartolome stond rotsvast. Alleen kon hij het echter ook niet redden: 109-97 Delft vierde één dag feest. HANS JACOBS Het scoutingsrapport van Leiden (zater dag): Collins 25 pnt(schot 10 uit 22.45 pet) vrije worpen 5 uit 10, rebounds 6; Bartolome 24 pnt (11 uit 21, 52 pet) vr.w. 2 uit 3, reb. 14; Plaat 18 pnt. (7 uit 14, 50 pet), vr.w. 4 uit 4, reb 2; Bruins ma 13 pnt (5 uit 10,50 pet), vr.w. 3 uit3, reb. 5; Leysner 10 pnt (5 uit 13,38 pet), reb. 1; Kip 7 pnt (3 uit 9.33 pet) vr.w. 1 ut 2, reb. 14; Kop 2 rebounds. Scores Punch: Jackson 37 (53 pet), reb 16, Tavlor 35 (71 pet), Woudstra 18. Van Helfteren 10, Van Solm 9. Sikking. To taal schot Leiden: 46 percent (Punch 63 pet), rebounds 38 (Punch 46), bal verlies 6 (Punch 14). Toeschouwers: 2400. Vt'c Bartolome passeert Jimmy Woudslra. Bartolome was ir Delft Lr ids ba 'etballcr die op na speelde.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13