Rider's Paradise moest in as Vrees voor wereldoorlog Ontspoorde trein komt terecht in achtertuinen -ennia Konstant Krediet Plan voor brandstichting uit wrok geboren Ceausescu in Peking Meer financiële armslag., Voor die kleurentelevisie, bijvoorbeeld. Viertal inbraken in centrum Kopermolen Laat de bui maar komen ftftWueke Engeland breidt 'Windscale' uit Voorbereidende werk marktenroute begint de fabrikant van PETER STUYVESANT maakt bekend dat van alle 165 onderzochte sigarettenmerken PETER STUYVESANT ULTRAMILD de allerlaagste* in 'teer' en nicotine is PAGINA 10 DINSDAG 16 MEI 1978 ADVERTENTIE WASSENAAR - De Haagse rechtbank wil een psy chiatrisch rapport uitge bracht hebben over de Wassenaarse café-exploi tant, die heeft uitgelokt dat in de avond van 6 sep tember vorig jaar twee Hagenaars met een geweer en een jerrycan vol benzi ne op pad zijn gegaan om de manege "Riders Para dise" aan de Raaphorst- laan plat te branden. Het plan mislukte, omdat een per soneelslid vah de manege een van de twee mannen zag rondschar relen en alarm sloeg. Tijdens een zoekactie werden beide aspi rant-brandstichters gevonden: barkeeper Key (35) in een sloot en autospuiter John (23) in een hooiberg. John had een geweer met geluid demper en een jerrycan met tien liter benzine in de hooiberg ver stopt. De benzine was om de brand te stichten. Het geweer had hij bij zich om de waakhond van de manege neer te leggen, zo be kende hij. Bij Key in de sloot vond men een plattegrond van de manege, met een kruisje op de plaats waar de brand had moeten worden aan gestoken. De kaart was bevuild, omdat Key hem had gebruikt als toiletpapier, nadat hij van angst zijn behoefte had moeten doen, aldus de Haagse advocaat mr.dr. K.W.P. Klaassen. Beloning Café-exploitant Adriaan (39) er kende gisteren voor de rechtbank dat hij het duo drieduizend gul den beloning in het vooruitzicht had gesteld voor de brandstich ting. Duizend gulden had hij al te voren betaald. rein te verkennen. Ook zorgde hy voor de plattegrond. In de avond van 6 september stelde hij tevens de auto van zijn vrouw ter be schikking van de brandstichters. Zelf ging hij met vrienden uit di neren, om een alibi te hebben. Wraakzucht was zijn motief ge weest, zo bleek ter zitting. De manege werd geëxploiteerd door de vrouwelijke helft van een echtpaar, door wie de verdachte voor ongeveer een halve ton in de boot is genomen, zo betoogde gis teren Adriaan en diens advocaat mr. Klaassen. Verdachte had van het echtpaar een bar annex snackbar in Was senaar gekocht, maar naderhand zou zijn gebleken dat de comple te inboedel van deze zaak door de vorige eigenaars twee keer was gefinancierd. De financiers leg den prompt beslag. De civiele strijd om het eigendoms recht is nog steeds niet uitge vochten. Maar de vorige eige naars geven niet thuis, aldus mr. Klaassen. Door deze geschiede nis was verdachte zelf in grote fi nanciële moeilijkheden geko- De café-exploitant vertelde, dat het plan voor de brandstichting aan de borreltafel met barkeeper Key tot stand was gekomen. Key had John erbij gehaald. Al pratend had het plan steeds vaster vorm aangenomen. "Met mijn dronken kop stemde ik toe, maar eigenlijk dacht ik dat ze het toch niet zou den durven", aldus verdachte. Officier van justitie mr. C. van Steenderen stelde vast dat het geen haar heeft gescheeld of de manege was in as gelegd. Daarom is deze mislukte uitlokking een ernstige zaak, aldus de officier, die een jaar gevangenisstraf eiste. Advocaat mr.dr. K.W.P. Klaassen erkende dat er veel ellende uit de brandstichting had kunnen voortkomen, ook al had de ver dachte nadrukkelijk opgedragen dat er geen mensen of dieren ten slachtoffer mochten vallen. Daarom was de plaats van de brandstichting zo precies op de plattegrond aangegeven. De raadsman betoogde dat de ver dachte door de zakelijke chicanes van de tegenpartij tot wanhoop en aan de drank was gebracht Om zijn eigen drankzucht te be strijden heeft hij al zeven keer een anti-alcoholmiddel in zijn li chaam laten vastzetten. Nietemin was hij weer in een periode van drankmisbruik, toen het plan voor de brandstichting werd ge maakt. Mr. Klaassen vond dat de recht bank geen redelijk oordeel over deze zaak kan vormen, alvorens is gerapporteerd over de achter gronden en verdachtes persoon lijke omstandigheden en, boven al, over zijn toerekeningsvat baarheid. Pleiter vroeg hiervoor het vooronderzoek te heropenen. De rechtbank besliste conform. TOKIO (AP) -Tijdens een groot banket in Peking ter gelegenheid van het staatsbezoek van de Roemeense partijleider en president Ceauses cu, hebben deze en de Chinese leider toespra ken gehouden waaruit blijkt dat beiden de vrees koesteren voor een nieuwe wereldoorlog. De Roemeense president zei onder meer dat hij zeer ongerust was over het "voortbestaan van de oorlogsvlammen op verschillen de plaatsen in de wereld". 'Wij houden ons actief bezig met het wegnemen van de bronnen van spanning en conflict die elk ogenblik tot een nieuwe oorlog konden leiden", aldus Ceauses- Rivaliteit Partijleider Hwa Kwo Feng zei dat "de volken van de aarde vrede wilden maar dat er altijd mensen waren die de wereldhegemonie nastreefden". "In hun rivaliteit gaan zij voort met een geweldige bewapeningswedloop waarbij elk tracht sterker te worden dan de ander". Hij noemde niet met name de Sovjet-Unie en de V.S. maar liet wel uitkomen dat het volgens hem deze twee super machten waren die de wereld heerschappij voor zich trachtten te reserveren. Ceausescu is gisteren in de Chinese hoofdstad Peking verwelkomd met een plechtigheid die slechts ten deel valt aan China's allerbes te vrienden. Het afgelopen jaar kregen slechts twee andere be zoekers aan de Chinese volksre publiek een dergelijk welkom: president Tito van Joegoslavië, en de Cambodjaanse leider Pol Pot. Ceausescu brengt een "offi cieel, vriendschappelijk bezoek" Rectificatie In het verhaal "Dertig jaar Israël", dat vorige week zaterdag in onze krant verscheen, zijn twee zinnen weggevallen. Tegen het eind van het verhaal had moeten staan: "Maar steeds meer mensen vragen zich af hoe het zo is gekomen en wat men ertegen kan doen. De fanatieke nationalisten, al dan niet op religieuze grondslag, die maximaal vijftien procent van de bevolking uitmaken, vinden dat men gewoon door moet gaan, niet zeuren en simpelweg de bezette gebieden annexeren. Anderen zeggen, zoals die bakker ergens in het noorden aan de grens: "Wie niet meer in God gelooft heeft ook geen Beloofd Land meer. Dan heb je alleen nog maar een plek die je de Palestijnen hebt ontnomen". LEIDEN - PPR-raadslid Beijen wil van het college van burgemeester wethouders weten China. Naar verwachting blijft hij in de volksrepubliek tot het komende weekeinde en reist hij vervolgens verder Noord-Korea. Meer dan 100.000 mensen waren in het centrum van Peking op de been om Ceausescu en zijn vrouw na aankomst toe te juichen. Bij de toegang tot het plein Van de He melse Vrede was voor het Roe meense gezelschap een versierde boog opgericht. De grootse ont vangst houdt ongetwijfeld ver band met Ceausescu's onafhan kelijke beleid ten opzichte van Moskou en Roemenië's neutrale houding in het ideologische ge schil tussen China en de Sovjet- Unie. Of welk doel dan ook. Met het Ennia Konstant Krediet hebt u altijd geld achter de hand dat u op elk gewenst moment kunt besteden. En wat de maandelijkse aflossing betreft: u krijgt 2 unieke vrijstellingskaarten om in te zetten wanneer betaling u niet gelegen komt. Vraag uw (verzekerings)adviseur over het Ennia Konstant Krediet. Hij regelt het vliegensvlug. Snel geld zodra u 't nodig hebt. Heldhaftig De Chinese partijleider Hwa Kwo- Feng was tijdens het banket vol lof voor de man die door de Chi nese media een oude vriend van China wordt genoemd en "een glorieus vertegenwoordiger van een heldhaftig land". Hwa zei dat de Roemenen "de geschiedenis in eigen hand hebben durven nemen" en dat het land krachtig zijn nationale onafhankelijkheid en soevereiniteit had verdedigd. In zijn toespeling op Amerika en Rusland als "hegemonistische" landen koos Hwa zeer zorgvuldig zijn woorden om te voorkomen dat Sovjet- en andere Oosteuro- pese diplomaten van het banket zouden opstappen. Volgens een officieel bericht was Ceausescu, die eerder dit jaar een staatsbezoek had gebracht aan de Verenigde Staten, uitgenodigd door de leider der Chinese Com munistische partij en vice-pre mier Hwa Kwo-Feng. In Boekarest is vernomen dat het bezoek van Ceausescu aan Pe king onder meer het verdere uit breiden van de onderlinge be trekkingen op politiek- en han delsgebied beoogt. Ook zou men gaan spreken over het probleem Taiwan (Nationalistisch China) en manieren een "vreedzame hereniging" van de twee Korea's te bereiken. Op weg naar het Verre Oosten heeft president Ceausescu een landing gemaakt te Teheran en daar een uur geconfereerd met het staats- hoofd van Iran, de sjah. LEIDEN - In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft een viertal za ken in het winkelcentrum De Kopermolen in de Merenwijk be zoek gehad van inbrekers. Bij de stomerij Trinette kwamen de on gewenste bezoekers binnen via de achterkant en namen wat wis selgeld mee. De voordeur van drankenhandel Klerks werd ge forceerd en uit de zaak werd voor duizend gulden wisselgeld plus 250 gulden uit een portefeuille ontvreemd. Een poging om de kluis te openen, mislukte. De kadoboetiek Etcetera kreeg eveneens bezoek van de inbre kers. Ook hier werd de voordeur Vragen over veiligheid LEIDEN - CPN-raadslid Hoeven heeft naar aanleiding van de on langs gehouden politieke bijeen komst voor bejaarden in Zuid- West, het college van B en W een aantal schriftelijke vragen ge steld. Tijdens die bijeenkomst werd gezegd dat de laatste maan den veel overvallen op bejaarden gepleegd worden. Hoeven vraagt het college of het dit kan bevesti gen, om hoeveel gevallen het gaat, of ze door opsporing zijn ge volgd en of ze aanleiding waren voor intensieve controle. Ten slotte vraagt Hoeven welke maat regelen er verder genomen zijn om de ongeveer 3000 bejaarden die in Zuid-West wonen veilig heid te garanderen. geforceerd en werd er voor 90 gulden wisselgeld gestolen als mede enkele gouden en overige sieraden. Welke waarde de siera den vertegenwoordigen was gis teren nog niet bekend. Het Chinese restaurant Pearl City leverde voor de inbrekers de grootste buit op. Zij kwamen het restaurant binnen via een raam van de keuken en haalden ver volgens zestig kilo sateh-vlees weg, een radio-cassetterecorder, vijftien bespeelde cassettes, drie flessen cognac en 6000 gulden uit de kassa. Totale buit: 9500 gul den. De politie gaat ervan uit dat de in brekers van de vier zaken dezelf de ziin. LEIDÉN - In de nacht van zaterdag op zondag is de etalageruit van slijterij Coster aan de Haarlem merstraat geheel vernield. Ook werd er schade toegebracht aan een antieke wijnpers, die in de etalage stond. De totale schade wordt geschat op 1000 gulden. ROTTERDAM - Vijf drij vende bokken hebben in het af gelopen weekeinde het beweeg bare deel van de spoorbrug over de Koningshaven in Rotterdam, dat vanaf vorige week woens dag door een aanvaring boven in de torens vastzat, naar bene den gehaald. Het brugdeel werd op een ponton geplaatst en naar Kinderdijk vervoerd waar het wordt gerepareerd. Men hoopt het brugdeel vrijdag weer op zijn plaats terug te brengen. Tot die tijd zal er geen spoorverkeer over de Nieuwe Maas mogelijk zijn. UTRECHT (SP) - Twee los van el kaar staande spoorwegongeluk ken hebben de treinenloop in ons land het afgelopen weekeinde danig ontregeld en zeer grote ma teriële schade aangericht. Een man werd daarbij licht gewond. Even ten zuiden van Eindhoven ontspoorde zondagmorgen een lege personentrein. De dag er voor botsten bij Tilburg twee goederentreinen op elkaar. De schade van beide ongelukken wordt door een woordvoerder van de spoorwegen geschat op een miljoen gulden. Bij Tilburg botsten zaterdag twee goederentreinen op elkaar Een van de treinen kwam uit het Bot- lekgebied en vervoerde onder meer 24 lege chloorketelwagens. Die bleken geen gevaar op te le- Zondagmorgen vroeg werd nog druk gewerkt aan het herstel van BUSSUM (SP) - De journalist en dichter J. P. J. H. Clinge Dooren- bos is in Bussum overleden. De in Duitsland geboren dichter zou in juni 94 jaar zijn geworden. Clinge Doorenbos werd voorna melijk bekend door het maken van gedichten. Hij inspireerde talloze mensen tot het maken van sinterklaasrijmpjes. In 1920 werd hij medewerker van het ochtendblad De Telegraaf, voor welke krant hij tot op hoge leeftijd dagelijks een gedichtje maakte. de lijn bij Tilburg toen bij Heeze- tien kilometer ten zuiden van Eindhoven - een lege personen trein uit de rails liep. Een werk nemer van de NS werd met rugklachten voor onderzoek naar een ziekenhuis gebracht. Twee kranen die bij Tilburg aan het werk waren, werden onmiddel lijk naar Eindhoven gebracht om de schade zo snel mogelijk te her stellen. Gistermorgen vroeg was de lijn bij Heeze weer in orde, waarna het werk in Tilburg in de loop van de dag werd afgemaakt. De personentrein reed bij de ont sporing enkele achtertuinen van woningen in. De klap kwam zo hard aan, dat een gevel van een van de huizen scheurde. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Als ze 's avonds gaan sporten, luidt het parool: eerst kip eten, dan pas de deur uit. DAMESMODE het - tegen de wens van de ge meenteraad in - nooit besloten heeft tot afsluiting van de Haar lemmerstraat. Het college koos voor verscherpt politietoezicht boven het ontoegankelijk maken van de straat voor autoverkeer. B en W schrijven dit in het voorstel, waarin ze vragen om een extra krediet voor sierbestrating in de Haarlemmerstraat. Het college schrijft daarin dat deze keuze - politietoezicht in plaats van af sluiting - is genomen na overleg met winkeliers en buurtvereni gingen. Raadslid Beijen wil nu weten wan neer dat overleg is gevoerd, wan neer het college tot deze keuze is gekomen en waarom deze beslis sing niet direct aan de raad is meegedeeld. Ook vraagt hij wat het verscherpte politietoezicht inhoudt en of dit resultaat heeft. LONDEN (Reuter/DPA) - Het Brit se lagerhuis heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan de bouwplannen voor de fabriek tot opwerking van kernafval bij het atoomcentrum Windscale. Daarmee is een eind gekomen aan een jarenlang parlementair debat over het omstreden pro ject. De tegenstanders van een zogenaamd "plutoniumtijdperk" hebben echter aangekondigd dat ze hun strijd zullen voortzetten door de publieke opinie in Enge land bewust te maken van de ge varen van een dergelijk project. Met 224 stemmen voor en 80 tegen gaf het lagerhuis de staatsonder neming British Nuclear Fuels ltd toestemming het atoomcentrum Windscale, in het noordwesten van Engeland, met een opwer kingsfabriek uit te breiden. Met de bouw is een bedrag gemoeid van 600 miljoen pond (2400 mil joen gulden). Door het licht voor het plan op groen te zetten wijst Engeland president Carters aan beveling van de hand dat kernaf val zou moeten worden opgesla gen, zodat plutonium, dat bij op- werking van dit afval vrijkomt, niet kan worden gebruikt voor het maken van atoombommen. Een vooraanstaand tegenstander van het plan, labour-politicus Leo Abse, zei dat plutonium ter roristen in staat kan stellen de gehele samenleving te chanteren. Hij waarschuwde dat veilig heidsmaatregelen om iets derge lijks te voorkomen Engeland tot een politiestaat zouden kunnen maken. NACHTELIJKE BOODSCHAP- PENTOCHT LEIDEN - Een 27-jarige vrouw uit Leiden heeft het afgelopen weekeinde op een zeer ongebrui kelijke manier boodschappen gedaan bij de Consumarkt aan het Levendaal. In de nacht van vrijdag op zaterdag verschafte zij zich toegang tot de supermarkt via de ingang aan de Hogewoerd en haalde een flinke hoeveelheid levensmiddelen weg: negentien doosjes aardbeien, een doos si- naasappelen, tien Deense snacks, een pak beschuitbollen, vijftien wafelvlinders, elf pakken kren- tebollen en zeventig losse broodjes. Een boodschappen lijstje van 120.39, dat uiteraard niet werd betaald. De vrouw werd zaterdag overdag door de politie in de kraag gepakt. De po litie sluit overigens niet uit dat de vrouw tijdens haar nachtelijke boodschappenronde gezelschap heeft gehad. ADVERTENTIE LEIDEN - Vandaag is het aanne mersbedrijf Stuifzand uit Leiden begonnen met een aantal voorbe reidende werkzaamheden voor het project 'Marktenroute'. Zoals bekend komt de vernieuwing van rioleringen en walmuren langs de marktenroute begin juni in uit voering. Voor het zover is, moe ten enkele rioolaansluitingen worden gemaakt, eerst aan het Kort Rapenburg, vervolgens aan het Gangetje. Vanaf huisnummer 16 tot aan de Botermarkt wordt aan het Kort Rapenburg van 16 mei tot 2 juni een stuk hoofdriool aangelegd, waarop dan later weer de nieuwe riolering van de Boommarkt wordt aangesloten. Als het werk aan het Kort Rapen burg klaar is, wordt op 5 juni in het Gangetje begonnen met de aanleg van een gedeelte hoofd riool tussen Breestraat en Bo termarkt. Die dag begint ook het werk aan de walmuren langs de Botermarkt. In verband met de werkzaamheden aan het Kort Rapenburg zal het verkeer op dat weggedeelte tij delijk alleen mogelijk zijn in de richting van Rapenburg, Noord einde en Breestraat. Verkeer ko mende van het Noordeinde kan dan tijdelijk niet meer linksaf, verkeer van het Rapenburg niet meer links- of rechtsaf.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 10