LEIDSCH m DAGBLAD Sterkere druk op Brazilië Auto- pienter... SPOEDIG AKKOORD LANDBOUWPRIJZEN vandaag ^A-1 Bonden en Hoogovens in principe eens over de werk gelegenheid Olympus Trip 35 Aardschok op Sicilië Oosterse Tapijten DE H0UTBAAN Afscheid van een acteur DONDERDAG 11 MEI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35547 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 4 weken lang het j^LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Leidsch Dagblad eerst 4 wekénloor' ha!» geld i Naam Adres Woonplaats Gironr. Hok|e a. en bon ingevuld postzegel opstu Leidsch Dagblad Antv 's Werelds meest verkochte volautomaat. Afstandsymboolinstelling. Automatische blokkering bij slechte lichtomstandigheden. Compleet met etui van 264.— nu 7 7 Breestraat 29 TOtO Le,den wamsteker Te! 071 -120368 voor minder geld MESSINA (AP) - Een aardschok heeft grote paniek doen ontstaan op de oostkust van Sicilië en op kleine eilanden in de buurt. Er zijn evenwel geen berichten bin nengekomen over slachtoffers of materiële schade. De kracht van de schok werd vast gesteld op 6 op de schaal van Mercalli, die gaat tot 12. Hij werd het hevigst gevoeld in de steden Patti en Milazzo waar aan zienlijke schade was geleden tij dens een serie schokken op 16 april jongstleden. Koude nacht graad. Op veel plaatsen nachtvorst. Overdag toenemende bewolking en la ter plaatselijk wat regen. Tot matig toe nemende wind uit zuidelijke richtin gen. Maximumtemperaturen om streeks 15 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 12 MEI Zon op: 5.52 uur, onder: 21.22 uur. Maan op: 10.05 uur, onder: 1.00 uur. Hoogwater te Katwijk om 7.14 en 19.36 uur, laagwater om 3.02 en 15.22 uur. Permanente Show i. Het Tapijtcentrum Nadenken voor u beslist. Vraag bij uw Ford-dealer naar 'n A-1 goedgekeurde auto. U herkent de auto's aan het A-1 vignet. Op elk merk. Grondig nagekeken, van binnen en van buiten. Voor uw zekerheid. U wilt betrouwbaarheid en garantie. Als u hierop let, bent u auto-pienter..! BRUSSEL (SP) - De land bouwministers van de EG zijn vandaag gevorderd bij hun moeizame pogingen om nieuwe prijzen af te spreken voor de beloning van negen miljoen agrari ërs. Van groot belang voor Nederland is dat de prijs die de boer voor de melk ontvangt met drie procent omhoog gaat. De ministers zijn al sedert maandag in Brussel bijeen. Na de voetbal wedstrijd van gisteravond trok ken zij zich opnieuw in het ver gadercentrum terug. Daar meldde de Britse minister John Silkin vanmorgen dat hij in de Weer aanslag in Milaan ROME (AP) - Twee terroristen, een man en een vrouw, hebben van morgen in Milaan de Italiaanse directeur van de vestiging aldaar van de Chemical Bank of New York beschoten en ernstig ge wond. Het slachtoffer, de 37-jarige Mario Astarita, werd onder vuur geno men toen hij zijn woning verliet op weg naar zijn kantoor. Drie kogels raakten zijn benen, een kwam in zijn onderlijf terecht. De twee terroristen reden weg in een auto waarin een derde achter het stuur had gewacht. loop van de dag een akkoord verwacht. Even na middernacht kwam de Eu rocommissaris voor de landbouw Gundelag met een 55-pagina's dik voorstel voor een compromis. De Benelux en West-Duitsland kraakten onmiddellijk het plan om de prijzen voor de boeren met niet meer dan twee procent te verhogen. Naar verluidt kregen zij vanmorgen gedaan dat de veehouder drie procent meer ontvangt. Twee procent als rechtstreekse verhoging van de melkprijs en een procent verla ging van de melkheffing. Dat laatste is de door het bedrijfsle ven verfoeide strafheffing op de produktie van melk waarvan er in de EG-landen immers een over schot is. De drië procent- prijsverhoging zou onmiddellijk ingaan. Voor de huisvrouw bete kent dit dat melk en zuivelpro- Er zitten méér kanten aan het kiezen van 11 bril... OJ 0 van alle kanten beter bekeken dukten één cent per fles duurder worden. Het belangrijkste struikelblok naar een akkoord ligt bij de achterge bleven gebieden van Italië en Frankrijk en bij de wijnoorlog tussen die twee landen. De steun van andere landen door de mo dernisering van bepaalde gebie den in zuidelijke EG-landen zou in juli door de negen regerings leiders zelf worden vastgesteld. Voor de overtollige wijn komt er een minimumprijs of verplichte industriële verwerking (destilla tie) zodra de markt ineenstort. Y ergaclerverbod gevraagd voor 'Grijze wolven' DEN HAAG (ANP) - Vier groepen van gastarbeiders hebben b. er w. van Den Haag in een telegram gevraagd geen zaal te verhuren aan de volgens de vier "fascisti sche" Turkse organisatie "Grijze wolven". De "wolven" vergade ren morgen en maandag in het restaurant van FC Den Haag in het Zuiderpark. Volgens de vier groepen wil deze organisatie een poging doen hun Westeuropese hoofdkwartier in Den Haag op te zetten. Oor spronkelijk was het centrum van de Grijze wolven in West-Duits land gevestigd, maar daar is de organisatie verboden. Ook andere Urenco-landen willen extra garanties Urenco geleverde verrijkt ura nium af te zien, totdat er overeen stemming is over de regeling voor de opslag van het plutonium dat bij de opwerking vrijkomt. De Britse premier Callaghan heeft in beginsel met deze nadere uit leg ingestemd. Van West-Duits land wordt een soortgelijke reac tie verwacht. Voor Nederland blijft het dan nog de vraag of het parlement de nadere garanties voldoende acht om zijn verzet te gen leveranties van verrijkt ura nium aan Brazilië op te geven. Deining in tafel- tenniswereld Scylla alsnog gepromoveerd LEIDEN - Scylla is alsnog gepro moveerd naar dc ereklasse tafel tennis. Het hoofdbestuur van de Nederlandse tafeltennisbond nam gisteravond 'officieel' een be slissing waardoor de uitslag van het duel tegen De Veluwe in Leids voordeel werd gewijzigd. Alle partijen van de Engelsman Dennis Neal, die voor De Veluwe had gespeeld in het promotie/ degradatietreffen op 29 april, wer den met 21-0 verloren verklaard. Door dat besluit, genomen op grond van het feit dat Neal al in de Engelse competitie had gespeeld, werd de voor Scylla nadelige 6-1 stand gewijzigd in een voordelige 5-1 score. Aangezien De Veluwe in de resterende partijen niet ver der zou kunnen komen dan een 5-5 gelijkspel en dan op punten zou verliezen, wordt Scylla nu als nog bevorderd. De Veluwe wil het daarbij echter niet laten zitten en zal de zaak in eerste instantie aanhangig ma ken bij de strafcommissie. Wed strijdsecretaris Kwant 'Als dat niets oplevert gaan we in hoger beroep en daarna zullen we ook niet schromen om naar de civiele rechter te stappen'. Leidsch Dagblad Geen krent bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19 30 uur. Zaterdags van 16 00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Jan Peters gaat niet met Oranje naar Argentinië. Hij heeft voor de eer bedankt. Hij zegt mentaal niet opge wassen te zijn tegen de we reldkampioenschappen. Een andere "Alkmaarder" Hugo Hovenkamp - weet ook nog niet of hij van de partij zal zijn. Zijn knie baart nogal zorgen PAGINA 19 Nederland levert munitie aan het Midden-Oosten PAGINA 7 Moro in stilte begraven PAGINA 9 Liverpool veroverde weer de Europacup PAGINA 19 Groenoordhal uitverkocht voor basketbaltopper PAGINA 21 Krantenbedrijven hebben goed jaar achter de rug PAGINA 23 Nixon nummer negen PAGINA 27 Geen subsidie voor extra banen PAGINA 29 GRENEN KRAALSCHROTEN zijn weer "IN" en weer "UIT' voorraad door ons leverbaar 24,- per m2 tóch even kijken bij zelfbouwcentrum Zijldijk 22 - Leiderdorp tel 071-899311 OP het terrein van de Verenigde Touwfabriek zaterdags tot 5 uur geopend UTRECHT (ANP) - De vakbonden en Hoogovens zijn het in principe eens geworden over een werk gelegenheidsparagraaf. Die werkgelegenheid vormde tot nu toe het grote struikelblok bij het cao-overleg bij Hoogovens maar de onderhandelaars zijn er nu uitgekomen, zo deelde districts bestuurder Wiel Brand van de Industriebond NKV vanochtend mee na afloop van de onderhan delingen die tot diep in de nacht hadden voortgeduurd. De Industriebonden NW en NKV wilden al in juli *78 starten met een experiment met arbeidstijd verkorting (vijfploegendiensten) bij Hoogovens maar dat zit er nu niet meer in. „Dat is niet meer haalbaar omdat de voorberei dingstijd tekort schiet en omdat de betrokken produktie- afdelingen inmiddels met een personeelstekort kampen. Dat personeelstekort ten gevolge van groot verloop heeft Hoogovens echter aan zich zelf te wijten", al dus Brand. In een protocol hebben Hoogovens en vakbonden nu ondermeer vastgelegd dat er een studie kornt naar de mogelijkheden tot her verdeling van de arbeid bij Hoogovens waarbij ook bekeken zal worden of invoering van een vijfploegendienst naar Zweeds model (een soort mengvorm van vier- en vijfploegendiensten) mogelijk is. De studie, die zal worden verricht door deskundigen van Hoog ovens en van de vakbonden, moet voor 1 november zijn vol tooid. De studie is gericht op het starten met experimenten met arbeidstijdverkorting op voor waarde dat Hoogovens en de bonden dat zinvol vinden. DEN HAAG (SP) - Nu de Britse premier Callaghan in begin sel heeft ingestemd met de voorstellen van Van Agt voor extra veiligheidsgaranties inzake de levering van verrijkt uranium aan Brazilië en het ernaar uitziet dat ook West- Duitsland hiermee akkoord gaat, is de kans groot dat Brazilië onder druk van de drie Urenco-partners bezwijkt en eveneens instemt. Urenco is een samenwerkingsver- band van Nederland, Engeland en West-Duitsland inzake de ver rijking van uranium volgens de ultra-centrifuge methode. Er staan fabrieken in het Engelse Ca- penhurst en het Nederlandse Al melo. In het begin van dit jaar heeft de Nederlandse regering ingestemd met de levering van verrijkt ura nium aan Brazilië en met de daar voor noodzakelijke uitbreiding van de fabriek in Almelo. Waarborgen Ondër druk van het parlement is de Nederlandse regering daarna be gonnen met pogingen om betere waarborgen van Brazilië te krij gen tegen misbruik. Hetafvalpro- dukt. plutonium van het verrijkte uranium zou voor de vervaardi ging van atoombommen ge bruikt kunnen worden. Enkele weken geleden heeft de Ne derlandse premier Van Agt een brief met suggesties voor extra ga ranties gestuurd aan de West- duitse bondskanselier Schmidt en de Britse premier Callaghan. De inhoud van de brief is nooit bekend gemaakt. Nadere uitleg Het voorstel van Van Agt zou inhou den, dat aan het eerder gesloten akkoord een nadere uitleg wordt gegeven. Deze uitleg zou erop neerkomen, dat Brazilië belooft van opwerking van het door Sacco van der Made, Eric Schneider (rechts) en Erik Vos met Paul van Gorcum namen als eersten de erewacht op zich. Record opbrengst kinderzegels: tien miljoen Al om kwart voor tien had zich voor de Koninklijke Schouwburg een rij wachtenden gevormd. DEN HAAG (ANP) - De verkoop van kinderpostzegels heeft in 1977 een recordbedrag opge bracht var> ruim tien miljoen gul den. Dat heeft het Nederlands comité voor kinderpostzegels vandaag meegedeeld. De actie van het afgelopen jaar bracht 10.250.000 gulden op, anderhalf miljoen meer dan het jaar daar- De opbrengst van de actie is be stemd voor instellingen en pro jecten voor jongeren. Dit jaar zal de actie voor de dertigste keer gehouden worden. DEN HAAG - Vele honderden verzamelden zich vanmorgen tegen tien uur op het Korte Voorhout voor de Koninklijke Schouwburg om een laatste groet te brengen aan Ko van Dijk wiens stoffelijk overschot in de hal van het theater lag opgebaard. Een défilé van al degenen die onder de indruk van de prestaties van één van Nederlands grote acteurs zijn geraakt. Eric Schneider, Erik Vos, Sacco van der Made en Paul van Gorcum waren de eersten die de erewacht betrokken in de hal tussen een weelde van bloemstukken die daar lag uitgestald en die door de vele langstrekkende vertegenwoordigers van organisaties en in stellingen, maar ook "gewone" toneelbezoekers werd uitgebreid. Om het kwartier betrokken vier andere collega's of vrienden van de overleden acteur de erewacht.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1