LEIDSCH DAGBLAD Protesten na Mor os dood houden aan vandaag TUINPLEZIER! Sluiproute geblokkeerd door inwoners Vianen MASSALE DEMONSTRATIE IN ROME Inkomensgrens aankoop woningwetwoning hoger Sensationele verkoop van container-antiek Hefbrug Rotterdam ontzet na aanvaring Ga vandaag kijken bij het occasion spektakel in de Ton Menken IJshal WOENSDAG 10 MEI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35546 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Echtgenote gedeserteerde Sjevtsjenko pleegt zelfmoord MOSKOU (Reuter/UPI)- Mevrouw Likina Sjevtsjenko, de echtge note van de Russische VN-func- tionaris die vorige maand zijn land de rug toe keerde, heeft zelfmoord gepleegd. Dit is ver nomen in Russische bronnen in Moskou. Naar verluidt is het lichaam van mevrouw Sjevtsjenko gevonden in een kleerkast van het appar tement van de familie in Moskou. Medisch onderzoek zou hebben aangetoond dat ze een te grote dosis slaappillen had ingenomen. Deense vissers blokkelen weer havens KIEL (DPA) - Vanochtend hebben Deense vissersschepen weer 20 Deense havens geblokkeerd. Men heeft de blokkade vanmid dag om 4 uur weer opgeheven. Het protest geldt de vangstbepex-- king. Ook Westduitse vissersschepen hebben vandaag geprotesteerd tegen de vangstbeperking voor de Oostzee. Talrijke schepen zijn vannacht naar de rede van Kiel gevaren. Blokkades was men ech ter niet van olan. VIANEN (ANP) - Een aantal 1 ners van Vianen heeft 1 gen tot omstreeks negen uur een sluipweg door die plaats afgeslo ten. Deze sluiproute wordt dage lijks tijdens de spitsuren massaal gebruikt door automobilisten, die zo een deel van de files bij de Lekbrug bij Vianen en Lexmond willen vermijden en vervolgens weer invoegen. Een actiecomité heeft onlangs op deze sluiproute 600 tot 700 auto's per uur geteld. Volgens de actie voerders is er sprake van een le vensgevaarlijke situatie. Zij eisen dat de overheid maatregelen treft om de sluipweg af te sluiten. Te vens wil het comité dat de over heid de voltooiing van rijksweg 27, van Lexmond naar Hilver sum, bespoedigt. Om automobilisten te verhinderen via de sluiproute, een dijk, de file op de rijksweg te ontwijken heb ben vier vrachtwagenchauffeurs vamorgen hun voertuigen dwars op het wegdek gezet. De rijkspoli tie heeft proces-verbaal tegen hen opgemaakt. Minister Tuvnman van verkeer en waterstaat heeft vanmorgen be loofd dat de aanbesteding van rijksweg 27 nog deze maand zal plaatshebben. Dat zou betekenen dat deze weg nog voor het eind van het volgend jaar gereed zou kunnen komen. ROME (DPA) - De protesten na de dood van Aldo Moro gaan onophoudelijk door. In heel Italië is vandaag het werk voor twee uur stilgelegd. In Rome is vanmiddag een massademonstratie gehouden tegen de moord op de christen-democratische leider door de extremistische "Rode Brigades" In de scholen zijn de normale lessen vervallen en wordt gediscussieerd over de dood van Moro. t' ligt op haar knieën te bidden DEN HAAG (ANP) - De inkomens grens voor huurders die een wo ningwetwoning willen kopen is opgetrokken naar 29.500 gulden. Heeft een huurder in 1976 meer dan dit bedrag verdiend, dan komt deze niet in aanmerking om zijn woning te kopen. Voorheen mocht de eigenaar van een wo ningwetwoning, een woningcor poratie of gemeente, de woning alleen aan de huurder verkopen Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Perioden met zon Op de meeste plaatsen droog met zon nige perioden. Meest matige noord oostelijke wind. Minimumtemperaturen omstreeks 4 graden met mogelijk hier en daar nachtvorst. Maximumtemperaturen circa 15 gra den. (Opgemaakt om 11.15 uur) Zon op: 5.54 uur; onder: 21.21 uur, op: 9.12 uur; onder: 0.56 uur. Hoogwater te Katwijk om 6.39 en uur, laagwatcr om 2.32 en 14.51 t als deze een inkomen had dat niet boven 27.500 gulden uitkwam. Deze inkomensgrens heeft staatsse cretaris Brokx van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening per 1 januari van dit jaar vastgesteld. Werken man en vrouw samen, dan worden beide belastbare in komens opgeteld, maar blijft een •bedrag van 1.800 gulden van het inkomen van de vrouw buiten be schouwing. Deze regeling geldt niet voor de zogenaamde pre mie-koopwoningen in het bezit van woningcorporaties, zo deelde het ministerie vandaag mee. Eigenaren van overdragen woning wetwoningen kunnen voor de zelfde faciliteiten in aanmerking komen als gelden voor woningen in de beschutte sfeer. Zo kan aan de koper een rijkslening worden verstrekt en een aflopende jaar lijkse bijdrage gedurende tien jaar. Het jaarinkomen van de be woner mag dan in 1976 niet hoger zijn geweest dan 26.000 gulden. Als het jaarinkomen in 1976 maxi maal 20.500 respectievelijk 17.500 gulden was, kan de koper nog i aanmerking komen voor een ex tra jaarlijkse bijdrage van 480 rej pectievelijk 960 gulden. Ltr. jonge Henkes 10,98!! Ltr. jonge Hartevelt 11,95 Ltr. vieux Hoppe 11,95 Scotch Whisky Ballantine's 12,49 Smirnoff Vodka ..11,95 Liter Cointreau 18,95 2 ltr. oorpot Amontillado pale dry 6,95 KENNEDYLAAN 7 BEVRIJDINGSPLEIN 19 LEIDEN KOPERMOLEN 36 Het Russische partijorgaan „Pravda" heeft vandaag de dood van Aldo Moro beschreven als "afschuwelijke moord". De „Pravda" geeft verder geen commentaar op het gebeuren. De Russische media hebben in het verleden herhaaldelijk erop ge wezen dat de "Rode Brigades" gezien moeten worden als een terroristische organisatie die de belangen van extreem-rechts dient onder de dekmantel van "linkse slogans". De bedoeling zou zijn om de opmars van linkse partijen in Italië tot staan te bren gen. Sectie In Rome is vanochtend een aan vang gemaakt met sectie op het lijk van Aldo Moro. De Italiaanse ex-premier werd door elf schoten getroffen. Zij werden afgevuurd uit twee pistolen van het kaliber 7.65. Moro is waarschijnlijk gis terochtend overleden. Volgens de politie werd de auto, een rode Renault 4, met het lijk van Moro om ongeveer negen uur gisterochtend geparkeerd in de onmiddellijke nabijheid van de partijgebouwen van de chris ten democraten en de commu nisten. Volgens getuigen stapten een blonde vrouw en een jonge man uit de auto. Het zand dat aan de broekspijpen en op de schoenen van Moro zat kan er volgens de politie op wij zen dat de "Rode Brigades" hun gevangene hebben vastgehou den aan het strand in de buurt van Rome. Nieuwe aanslag Een dag na de moord op Moro is er in Milaan een nieuwe aanslag ge pleegd. In Milaan werd de 50-ja- nge zakenman Franco Giacom- mazi door drie mannen en een vrouw in de benen geschoten. Giacommazi is directeur van het grote chemische concern Monte dison. De overvallers openden het vuur op hem toen hij 50 meter van zijn huis verwijderd was. Hij werd door minstens 10 kogels in de be nen getroffen. De daders wisten te ontkomen. (Zie ook pag. 9) dood van Aldo Moro. Men heeft onder meer een gesprek met drs. Den Uyl, die Aldo Moro persoonlijk heeft ge kend, een eigen reportage uit Rome Het glorieuze moment voor PSV. Aanvoerder Willy van der Kuylen kan de beker in ontvangst nemen uit handen van de voorzitter van de UE FA. Een terecht beloning voor de duidelijke 3-0 zege op Bastia. Een overwinning van een Eindhovense forma tie, die volgens trainer Kees Rijvers nog niet aan het pla fond van haar kunnen is PAGINA 21 Duizenden bij afscheid van Bert Garthoff... PAGINA 5 Volgens Wiegel heeft Van Agt mond voorbij gepraat... PAGINA 7 Kritiek van Bonn op besluit van Hoge Raad... PAGINA 11 I Punch acht zich niet zwak ker dan Leiden... PAGINA 23 I Landbouwberaad EG zit nog steeds muurvast... PAGINA 33 Wijs heeft alles om tuinproblemen in een handomdraai op lossen. Loop eens binnen bij een van onze 5 tuinspeciaalzakenvoor een seizoen met méér tuinpleziei Barbecue/B loembakken/Tuinboeken/Broeikassen/ Fonteinen/Gazonverzorging/Tuingereedschap/ Maaimachines/Mest stoffen/ Tuinmeubelen/ Tuinverlichting/Zaden/ Zonnewijzers Amsterdam, Singel 5 Amstelveen, Winkelcentrum Binnenhof. Haarlem, Winkelcentrum Schalkwijk. uw t T nu ii'HUiiiTi Hilversum, Winkelcentrum Hilvertshof. IlllilïtlUlfllliaiIYIlllIM Leidschendam, Winkelcentrum Leidsenhage Minachting Over de moord op Aldo Moro als zo danig mogen we - hopelijk - kort zijn. Het zinloze van de cynische slachtpartij zal iedereen duide lijk zijn. Italië beschikt over een bloedige historie van moord en doodslag, al dan niet onder anar chistische of fascistische vlag. De vraag is de laatste weken opge worpen of het hier wel echt ging om dolgedraaide lieden met een kanarieboekje Marx achter de kiezen, of misschien om neo-fas- cisten in de rol van agent-provo cateur, met als doel de totale ont wrichting van de Italiaanse staat. Het antwoord op die vraag is moeilijk te geven. Misschien is het nog wel wezenlijker om de vraag te stellen, waarom steeds weer mensen bereid blijken elkaar allerlei gruwelijks aan te doen. Zondag nog vertoonde de televisie de langzamerhand ver trouwde beelden van nazi-gru welijkheid: de bulldozer die de lijken ruimt in de concentratie kampen en daarna de facies van de beulen nu, volgevreten, net in het pak, nooit veroordeeld. Gisteren was de lokatie verplaatst naar Rome, maar het ging om hetzelfde: een diepe minachting voor het leven, die de moorde naars van Moro in die uitzicht loze fascistische traditie plaatst die de wereld al zo lang teistert Ditmaal gaat het dan misschien om "links fascisme" maar de kern van het handelendie minachting voor het leven, blijft hetzelfde Natuurlijk hebben diegenen gelijk die zeggen dat de politieke crimi nelen een nederlaag hebben gele den tegen de jonge Italiaanse de mocratie. De gehoopte chaos na de kidnapping bleef uit, de Itali aanse regering gaf terecht niet toe. Het land raakte - tegen veler verwachting in - niet op drift Een onverwachte streep door de rekening, waartegenover deze links-fascisten maar het éne antwoord hadden: het nekschot Italië zal nog veel te stellen krijgen met de vele varianten van neo- fascisme in het algemeen en min achting voor het leven in het bij zonder. Dat heeft heel veel te ma ken met de wankele en prille de mocratie in dat land. Ook de door de alsmaar regerende Democra- zia Cristiana tot religie verheven baantjesjagerij en corruptie heb ben de staat nooit de kans gege ven zijn legitimatie waar te ma ken. Vandaar de massale crimi naliteit, politiek getint of niet, de ontvoeringen, de afpersingendie nu binnen de bende van de Rode Brigades een publicitair orgasme hebben bereikt. Op dit moment zijn alle partijen in Italië één in hun afschuw over de moord op Moro. Maar om de beestachtigheden van de politieke majia echt de baas te worden, za. er meer moeten gebeuren. Men zal daadwerkelijk de structuur van deze patronaatssamenleving moeten aanpakken. En daar is haast bij geboden. ROTTERDAM (SP) - De hefbrug over de Nieuwe Maas te Rotter dam, een belangrijke schakel in de spoorwegverbinding tussen noord en zuid, is vanmorgen om streeks zeven uur aangevaren en sindsdien buiten werking. Het treinverkeer is volledig ontre geld. Volgens deskundigen kan de stremming nog enkele dagen duren. Vanmorgen wilden vier sleepboten een vrachtschip onder de brug door manoeuvreren, waarbij de laadmast met een zware klap te gen het bouwwerk botste. Een van de twee contragewichten viel omlaag, waardoor het niet meer mogelijk is de brug te sluiten. Het opgetrokken brugdeel raakte ont zet. Om de stagnatie in het treinverkeer op te vangen heeft de N.S. 21 bus sen ingezet om reizigers tussen het Rotterdamse Centraal Sta tion en Station Zuid te vervoeren. Het wegverkeer heeft niet veel hinder ondervonden varing. Er ontstonden enkele fi les die later op de dag oplosten i postzegel opsture

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1