Veel concreets is uit Bonn niet te verwachten Zuid-Afrika moet weg uit Namibië Moordaanslag op leider Egyptische communisten Meer VN-militairen naar zuid-Libanon Bezoek Breznjev in vriendelijke sfeer begonnen Amro Privérekening KQ) VRIJDAG 5 MEI 1978 BUITENLAND PAGINA 9 HANDTASJE VASTHOUDEN "Dat kan er ook nog wel bij", heeft de Britse vorstin Elizabeth misschien gedacht, toen zij een wacht van Buckingham Palacfe haar handtasje in de nog lege rechterhand drukte, zodat zij zich wat vrijer kon bewegen tijdens de presentatie van nieuwe onder- scheidingskleuren voor het eerste en tweede bataljon van de Grenadier Guard. Ook de man rechts vervulde tijdelijk de functie van kapstok. Hij mocht zolang de speech van de koningin vasthouden. WERELDATLAS VERKOCHT Op een veiling in Londen is een wereldatlas, gedrukt door de Ne derlander Jan Blaeu (1596-1665), verkocht voor 55.100 dollar. Het werk, dat uit elf delen bestaat, behoort tot het beste in zijn soort. Het exemplaar dat werd geveild, bestaat uit 596 gegraveerde kaarten, plattegronden en platen. Het werd gekocht door een handelaar uit Londen. AMOCO-SLIK GEBRUIKT Het met olie van de "Amoco Cadiz" doordrenkte zand bij Brest in Bretagne zal gebruikt worden bij de bouw van een droogdok voor grote tankers. Naar woensdag in Brest bekend werd blijkt dit slik, wanneer het vermengd wordt met gebluste kalk, in een soort steenslag te veranderen. Al 10.000 ton slik is op deze manier behandeld en wordt als grondslag gebruikt voor een dok dat in 1980 klaar moet zijn. Er worden tankers in gerepareerd van 500.000 ton. AANKLACHT TEGEN NIXON Bij de rechtbank van Santa Clara in Californië is gisteren een aan klacht ingediend tegen oud-president Richard Nixon met de eis van schadevergoeding omdat hij met zijn memoires munt zou slaan uit zijn verkeerde handelingen, aldus een groepering die zich "mensen tegen pornografie" noemt. Deze zegt dat Nixon niet onder het betalen van aangerichte schade kan uitkomen, al heeft Ford hem gratie verleend voor zijn misdaden. Woordvoerster Juanita Anderson vindt het "werkelijk obsceen dat wij als belastingbetalers al een pensioen moeten opbrengen voor Nixon" KAKEN GESTOLEN De 50-jarige tandarts Ercole Carani in het Italiaanse Syracuse is gisteren in staat van beschuldiging gesteld voor het stelen van zeven kaken uit een openbaar kerkhof om daarmee het inplanten van tanden te oefenen. Carani zei dat hij daarvoor toestemming had gekregen van de direc teur van het kerkhof en dat hij de kaken nodig had voor "weten schappelijk onderzoek" NEW YORK - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft woensdag op voor stel van VN-secretaris-generaal Kurt Wald- heim besloten de VN-macht in Zuid-Liba non van 4.000 man uit te breiden tot 6.000 man. In een met 12 stemmen aanvaarde re solutie riep de raad Israël op zijn troepen onverwijld volledig uit Libanon terug te trekken. De uit vertegenwoordigers van 15 landen be staande raad veroordeelde de jongste aan val op de VN-macht en riep alle partijen in het conflict op de vredesmacht te eerbiedi gen. China nam niet deel aan het stemmen over de resolutie en de Sowjet-Unie en Tsjecho-Slowakije onthielden zich van stemming. Het hoofdkwartier van de Verenigde Naties heeft woensdag meegedeeld dat bij de bot sing bij Tyrus in Zuid-Libanon dinsdag avond tussen VN-militairen en guerrilla strijders vier doden en tien gewonden zijn gevallen. Voort worden enkele Franse mili tairen vermist. De doden zijn twee Fransen, een Senegalees en een verbindingsman van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO. Sedert het begin van het optreden van de VN- macht in Zuid-Libanon op 24 maart na de Israëlische invasie in dat gebied zijn er naar schatting negen leden van de VN-macht gedood, vier Fransen, drie Senegalezen, een Zweed en een Noor. De zwaar gewonde commandant van het Franse contingent bij het VN-legerin Liba non, kolonel Salvan, is vervangen door de 43-jarige luitenant-kolonel Dominique Viard. De PLO verklaarde dat het niet haar eigen guerrillastrijders waren, maar leden van een linkse groepering, die het vuur hebben geopend, op de Franse VN-militairen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, dat de aanvallen scherp heeft ver oordeeld, deelde mee dat de aanvallen "schijnen te zijn uitgevoerd door verzets strijders en groepen Palestijnse extremis ten, die in verbinding staan met de PLO". De bevelhebber van het vredesleger van de Verenigde Naties in zuidelijk Libanon, ge- neraal-majoor Emmanuel Erskine, deed gisteren een beroep op de Palestijnse lei ders hun guerrillastrijders beter in de hand te houden. Hij zei dat hij binnenkort een gesprek hierover zal hebben met de leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie, Yasser Arafat. In PLO-kringen is intussen vernomen dat Arafat een onderzoek heeft gelast naar het incident van dinsdag en dat degenen die verantwoordelijk zijn voor de aanval op de VN-militairen zich voor een Palestijnse rechtbank zullen moeten ver antwoorden. Generaal Erskine betitelde berichten dat zijn mannen in alarmtoestand zouden zijn ge bracht met "nonsens". "Ons werk heeft geen wijziging van belang gekregen. De na druk ligt op overleg, niet op confrontatie", zei hij. In de Zuidlibanese havenstad Tyrus worden op bevel van de VN-macht tijdelijk geen militaire patrouilles gehouden om wrijving met radicale Palestijnse guerrillastrijders te voorkomen. Naar verluidt wordt er tussen Palestijnse leiders en VN-functionarissen overlegd over de wijze waarop herhaling van botsingen zou kunnen worden voor komen. De Israëlische premier, Menachem Begin, heeft woensdag in Chicago plechtig ver klaard dat Israël nooit zou terugtrekken tot zijn grenzen van voor de juni-oorlog van 1967 en geen onafhankelijke Palestijnse staat op de westelijke Jordaanoever zou toestaan. Op een bijeenkomst van 800 leiders van de 270.000 leden van de Joodse gemeenschap in Chicago deed hij een beroep voor het vormen van een eensgezind Joods front tot steun aan de onderhandelingen van zijn re gering met Egypte. BONN (SP) - In een "aangename, open en zakelijke sfeer" zijn gistermiddag de gesprekken begonnen tussen de Russische staats- en partijchef Leonid Breznjev en bondskanselier Helmut Schmidt alsmede de ministers van buitenlandse zaken van beide landen, Gromyko en Gonscher. De eerste man van de Sovjet-Unie was gisterochtend om elf uur met groot gevolg op het vliegveld Keulen geland voor een staatsbezoek dat tot en met zondag duurt. De ondanks door regerinswoord- voerder Bölling aangeduide aan gename openheid zal dit met an derhalf jaar vertraging tot stand gekomen bezoek waarschijnlijk niet leiden tot doorbreking van de door beide partijen sinds jaar en dag ingenomen instellingen Een eerste voorproef kreeg de in ternationale pers gisteravond toen de naast Bölling gezeten Russische woordvoerder Samja- tin korzelig vragen over het the ma West-Berlijn afweerde Bekend Samjatin sprak van de bekende vragen waarop alleen maar be kende antwoorden mogelijk zijn PARIJS (ANP) - De 63-jari- ge oprichter van de Egyp tische Communistische Partij Henri Curiel is giste ren bij een aanslag in Pa rijs gedood. Een onbekende belde later het Franse persbureau op en zei dat de aanslag het werk is van een groep die zich Delta noemt. Hij noemde Curiel een "agent van de Sowjet-geheime dienst KGB". Curiel is er verscheidene malen van verdacht betrekkingen te onder houden met het internationale terrorisme. Henri Curiel, een Egyptenaar van Joodse afkomst, richtte de partij in 1943 op onder het regime van koning Faroek. Hij werd gearres teerd, kwam weer vrij en ging onder het bewind van Nasser op nieuw de gevangenis in. In 1951 werd hij uitgewezen en ves tigde zich in Frankrijk. Tijdens de Frans-Algerijnse oorlog steunde Curiel de Algerijnse vrijheidsstrijders en ging op nieuw de gevangenis in. Moordeenheden Later kreeg hij de status van poli tiek vluchteling. De Delta-groepen, waarvan er één de verantwoordelijkheid voor de moord heeft opgeëist, waren de moord-eenheden van de extreme OAS, organisatie van het gehei me leger, die in het begin van de jaren zestig alles in het werk stel den om Algerije Frans te houden. Curiel werd neergeschoten toen hij uit de lift stapte van het flatge bouw waar hij woonde. Een be woner van het gebouw zag na de schietpartij twee jongemannen wegrennen. Volgens de politie overleed het slachtoffer voor hij naar een ziekenhuis kon worden gebracht. ADVERTENTIE Gehoord bij de Amro Bank. (18) Kan dat via m 'n Amro Privé- rekening? Dat kan heel gemakkelijk meneer. Zelfs automatisch. Elke maand een vast of variabel bedrag naar iedere spaarrekening van uw keus. 'n Privérckening ook mijn pianolessen betalen? Ja hoor, mevrouw. Dat kan zelfs automatisch. Weet u 't rekeningnummer van de leraar? (bi) de Amro Bank staan ze altijd voor u klaar). Anders gezegd: de Sovjet-Unie houdt vast aan haar opvatting dat West-Berlijn een gebied is met bijzondere status dat geen deel uitmaakt van de Bondsre publiek. Reeds in een vroeg sta dium van Breznjevs bezoek be vestigt dit het vermoeden dat drie reeds jaren op ijs liggende Duits-Russische verdragen (cul turele samenwerking, wederzijd se rechtsbijsrand, wetenschap pelijke samenwerking) ook dit maal niet zullen worden onderte kend. Moskou weigert te voldoen aan het Westduitse verlangen West-Berlijn in de werksfeer van die verdragen te betrekken. Reeks Het vraagstuk-Berlijn is gister middag bij de eerste terreinver kenning van Breznjev en Schmidt wegens tijdnood slechts kort aan de orde geweest. Be sproken zijn een reeks bilaterale vraagstukken die vandaag en morgen nader zullen worden uit gewerkt. Volgens Bölling loopt als een rode draad door de ge sprekken de beiderzijdse opvat ting dat het Duits-Russische verdrag van 1970 positieve bete kenis heeft en "in langdurig, his torisch perspectief moet worden uitgewerkt" Voor die langdurigheid zorgt een verdrag voor economische sa menwerking in de komende 25 jaar dat deze week wordt onder tekend. Volgens zowel Bölling als Samjatin is een dergelijk langlopend verdrag, dat ont spanning en vrede vooropstelt, niet van primair economische, maar vooral van politieke aard. Over de noodzaak van vrede en ontspanning zijn beide partijen het stellig eens, niet echter over de wegen die tot deze doelen moeten leiden. Ontwapening Het geldt als zeker dat behalve Berlijn ook het vraagstuk van de ontwapening wel tot "openharti ge" discussies, niet tot het uit zicht op oplossingen zal leiden. Niemand koestert de illusie dat deze gesprekken in Bonn tot stand kunnen brengen wat in ja renlange MBPR-besprekmgen in Wenen niet naderbij is ge bracht. In het met politietroepen bezaaide Bonn werd gisteren een demon stratie tegen de schending van de mensenrechten in de Sov jet-Unie gehouden waaraan vele duizenden burgers deelnamen. Een van de sprekers was daar de bekende Russische dissident, generaal Pjotr Gngorenko. In Keulen had de Moskou getrouwe DKP tot een vriendschapsmani festatie opgeroepen. Bij aankomst voor zijn vierdaags bezoek aan West-Duitsland zwaaide een goedgemutste Breznjev gisteren naar in West-Duitsland wonende Russinnen die hem ter verwelkoming opwachtten Bondskanselier Schmidt keek welwillend glimlachend toe 99 99 VERENIGDE NATIES (Reuter) - De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren een beroep gedaan tot waardelijke terugtrekking van Zuid-Afrika uit Namibië (Zuid- west-Afrika) en heeft economi sche sancties ter ondersteuning van haar oproep aanbevolen. ADVERTENTIE Met 119 tegen nul stemmen bij 21 onthoudingen aanvaardde de wereldorganisatie op de slotbij eenkomst van een speciale zitting van tien dagen over de kwestie- Namibië een verklaring en actie plan. In het uitvoerige document werd geen gewag gemaakt van de inspanningen van de vijf weste lijke leden van de Veiligheids raad om te komen tot een rege ling die Voor de internationale gemeenschap aanvaardbaar is. De voorstellen van de V.S. Groot-Brittanië, Frankrijk, Ca nada en West-Duitsland zijn aan vaard door Zuid-Afrika dat het bewind voert over Namibië krachtens een mandaat dat ooit door de volkerenbond werd ver leend. De algemene vergadering besloot in 1966 tot intrekking van dat mandaat. Swapo Vandaag begonnen verdere be sprekingen van de vijf westelijke landen met de andere belangrijke partij, de onafhankelijkheidsbe weging van Namibië Swapo. Na de stemming in de assemblee zei de voorzitter van Swapo, Sam Nujoma te hopen dat de volgende gespreksronde met de westelijke leden van de raad succes zal heb ben. Het Namibische volk en Swapo zullen niet toegeven aan neokolonialistische manoeuvres, maar zullen bij het uitblijven van een aanvaardbare oplossing hun strijd verhevigen, zo zei hij. Er is weinig kans dat de Veilig heidsraad het beroep tot econo mische sancties jegens Zuid-Afrika ter harte zal nemen al was het alleen al vanwege het verzet van de westelijke perma nente leden van de raad die het vetorecht hebben. Deze drie, de Verenigde Staten, Frankrijk en Groot-Brittannië, behoren tot de landen die zich woensdag van stemming onthielden. De andere onthouders waren Australië, Oostenrijk, België, Canada, De nemarken, Finland, West-Duitsland, Guatemala, IJsland, Ierland, Israel, Italië, Ja pan, Uxemburg, Nederland, Nieuw Zeeland, Noorwegen en Zweden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9