Sadat wil Bonn: Haagse houding in Brazilië-project onduidelijk weer praten met Israël Britse chef-staf niet ontslagen Verbod nationalistische bewegingen opgeheven DAG VAN DE ZON IN V.S. vloerbedekking Onlusten in Nigeria Amro Privérekening K£>) WOENSDAG 3 MEI 1978 BUITENLAND 'PAGINA 9 CAIRO (UPI) - President Sadat heeft gisteren gezegd dat hij bereid is de vredesbesprekingen met Israël te her vatten als premier Menachem Begin zijn onderhan delingsstandpunten verzacht. Hij vestigde er de aan dacht op dat het Egyptische vredesinitiatief Israël en Amerika voor het eerst in een confrontatiekoers heeft gebracht. Sadat zei voorts dat Egypte bereid is weer diplomatieke betrekkingen aan te knopen met die Arabische landen die zich radicaal tegen zijn vredespogingen verzetten. Hij stelde daarvoor als voorwaarde dat deze landen hun bele digende aanvallen op Cairo staken. Sinds vorig jaar de cember zijn de diplomatieke betrekkingen van Egypte met Syrië, Libië, AJgerije, Irak en zuid-Jemen verbroken. BONN (SP) - Het verdrag tussen de Duits-Neder lands-Engelse onderne ming Urenco en Brazilië voor de levering van ver rijkt uranium is ook door de Nederlandse regering op 13 januari volkenrech telijk bindend aanvaard en moet worden nageleefd. Dit zei gisteren de Westduitse, so ciaal-democratische minister van technologie en wetenschap, Vol- kert Hauff. Hij voegde er aan toe steeds gemeend te hebben dat dit ook het standpunt van de rege ring in Den Haag was. Maar op 14 januari, aldus Hauff, heeft minis ter-president Van Agt zijn colle ga's Schmidt en Callaghan een brief over deze zaak gestuurd, dus ruim een week na de econo mische topconferentie van Ko penhagen. Hoewel ook Hauff weigerde mede delingen over de inhoud te doen zei hij: "Sinds kennisneming van deze brief weet !ik niet meer zo precies hoe de regering in Den Haag over deze zaak denkt". Minister Hauff ging niet in op de afwijkende mening waartoe de Tweede Kamer blijkens de mo tie-Van Houwelingen is geko men: "Onze onderhandelings partner is niet het parlement maar de regering - en wij zijn be reid alles in het werk te stellen om haar taak te verlichten". Voor Bonn geldt nog steeds de toe zegging van de Nederlandse re gering van 13 januari. Deze is na de opvatting van Hauff ook be vestigd door minister van bui tenlandse zaken Van der Klaauw toen deze in de Kamer zei dat er geen juridische mogelijkheid be stond het jnet Brazilië gesloten verdrag ongedaan te maken. Volgens Hauff betekent de uit spraak van het Nederlandse par lement de breuk van een juri disch bindende belofte aan Bra zilië. Verdragen zijn er om nage leefd te worden. Dit is trouwens niet alleen een volken-rechtelijk probleem, aldus de minister, maar ook een kwestie van ge loofwaardigheid. Doof het niet nakomen van toezeggingen ura nium te leveren aan Brazilië komt de reputatie van de betrokkenen in het geding. Kalker Hauff wilde vooralsnog geen geloof hechten aan berichten uit Dus- seldorp dat de regering van de deelstaat Noordrijn-Westfalen overweegt de bouw van de expe rimentele snelle kweekreactor in de Westduitse grensplaats Kalkar wegens de gevaren voor het mi lieu stop te zetten. Hauff heeft een brief met verzoek om ophel dering aan de minister van eco nomische zaken gestuurd maar daarop nog geen antwoord ont vangen. Zolang er geen officiële medede lingen zijn gedaan gaat Hauff er - vanuit dat de bouw van Kalker (die tot nu toe reeds meer dan een miljard mark heeft gekost) in sa menwerking met de partners Nederland en België wordt voortgezet. Hij acht het onwaar schijnlijk dat de regering van de deelstaat Noordrijn-Westfalen, evenals die in Bonn een sociaal- liberale coalitie, over de snelle kweekreactor andere opvattin gen zou huldigen dan de bonds regering die voor voortzetting van het experiment is. De kweekreactor, aldus Hauff, maakt een zestigmaal betere be nutting van kernmateriaal mo gelijk dan de thans in gebruik zijnde lichtwaterreactoren. Daarom is het van belang de mo gelijkheid van deze nieuwe tech nologie open te houden. De bouw van de proefreactor in Kalker is een noodzakelijke schrede voor de verdere kern-technische ont wikkeling, volgens de minister. In een toespraak tot ongeveer 20.000 Egyptische arbeiders in een voorstad van Cairo, her haalde Sadat de Egyptische eis, dat Israël zich terugtrekt uit de bezette Arabische gebieden. Hij zei ook nogmaals, dat Egypte staat op Palestijnse zelf beschikking. Reorganisatie Sadat heeft zijn premier, Mam- doech Salem, opdracht gegeven ACCRA (Reuter) - Sinds 17 april zijn bij onlusten in Nigeria 12 mensen omgekomen. Het afge lopen weekeinde werden in de hoofdstad Lagos drie regerings gebouwen vernield en meer dan 60 voertuigen in brand gestoken. Dit schreef het Ghanese pers bureau gisteren. De onlusten zijn een gevolg van het toenemende verzet onder stu denten tegen de verhoging van de collegegelden. De politie van La gos heeft mensen die in de wijken niets te zoeken hebben, gewaar schuwd daar vandaan te blijven. De jongste ongeregeldheden zouden ruim vier uur hebben ge duurd. Fransen gedood na treffen met Palestij nen BEIROET (AFP) - Na twee schiet partijen tussen Franse VN-mili- tairen en Palestijnen in Libanon is gisteren een Fransman gedood en zijn zes Fransen gewond. Aan Palestijnse zijde viel eveneens een dode en werden twee man gewond. Drie Fransen worden vermist. Het eerste treffen deed zich voor in de nacht van maandag op dins dag op de grens van Palestijnse en Franse stellingen. Volgens VN-woordvoerders wilden Pa lestijnse commando's door VN- linies breken. De tweede schermutseling vond dinsdagmiddag plaats. Pales tijnse guerrillastrijders bescho ten toen met zware wapens'een kazerne in de havenstad Tyre, in het zuidwesten van Libanon, zo wordt van Franse zijde in Liba non vernomen. In de kazerne wa ren Franse soldaten gelegerd. Deze laatste beschieting was het derde incident van betekenis sinds de terugtrekking van Is raëlische troepen afgelopen zon- onverwijld zijn kabinet te reorganiseren. Het staatshoofd deelde dit gisteren mee op een bijeenkomst van naar schatting 20.000 arbeiders in een voorstad van Cairo. Sadat gaf geen bijzonderheden om trent de ministeries die een an dere bewindsman zullen krijgen. Volgens welingelichte kringen zullen de departementen van buitenlandse zaken en defensie buiten de reorganisatie blijven. In Egypte is onder het publiek een groeiend ongeduld over het bin nenlandse beleid van de regering. Herhaaldelijk zijn in de pers be richten verschenen over een op handen zijnde kabinetsreorgani satie. Volgens Sadat zal het nieuwe kabinet vooral moeten ijveren voor een toeneming van de produktie, een verlaging van de prijzen en een verhoging van de lonen. Speciale aandacht zal worden besteed aan het plan van de president om de woestijn vruchtbaar te maken. "De groene revolutie is een operatie die een mensenleven in beslag zal ne men. Hierdoor zal de produktie toenemen en zullen wij onze eco nomische problemen te boven komen", aldus het Egyptische staatshoofd. De vorige kabinetswijziging vond plaats in november van het vorig jaar, kort voor het bezoek van Sa dat aan Jeruzalem dat voor mi nister van buitenlandse zaken Ismail Fachmi aanleiding werd om af te treden. Volgens de pre sident moeten de leden van het gereorganiseerde kabinet staan voor hun verantwoordelijkheid en niet bang zijn om beslissingen te LONDEN (SP) - Sir Neil Cameron, de chef-staf van de Britse strijdk rachten, die in Peking verklaarde dat China en Groot-Brittannië een gezamenlijke vijand hebben, waarvan de hoofdstad Moskou heet, zal voorlopig wel een om streden figuur blijven. Maar of schoon er in de linkerhoek van de Labour-partij is aangedrongen op zijn ontslag, ziet het er niet naar uit dat de Britse regering bepaalde maatregelen tegen Sir Neil zal treffen. Zoals te verwachten viel is er in het Lagerhuis een heftig woordje gewisseld over de uitlatingen van de 57-jarige luchtmaarschalk van de Royal Air Force. En uit het feit KABOEL - Tanks zijn een nor maal verschijnsel geworden in de straten van Kaboel, na de bloedige staatsgreep in Afghanis tan. Bij die staatsgreep zouden minstens drieduizend aanhan gers van de afgezette president Mohammed Daoed zijn ver moord. Iemand die gisteren uit Kaboel in Teheran arriveerde sprak van "een van de bloedigste staatsgre pen in de jongste geschiedenis" Andere reizigers uit Afghanistan schatten het aantal doden op tus sen de tien- en twaalfduizend. De ooggetuigen noemden de sfeer die thans in Kaboel heerst er een van angst, hoewel het overal rus tig is. Door Rhodesische overgangsregeling SALISBURY (AP/UPI/AFP) - De over gangsregering van Rhode- sië heeft gisteren de poli tieke verboden tegen de nationalistische bewegin gen van Joshua Nkomo en Robert Moegabe opgehe ven en er bij de guerril lastrijders die deze groeperingen steunen op aangedrongen hun wa pens neer te leggen. De legalisering van de Zimbabwe Afrikaanse nationale unie (Zanu) van Moegabe en de Zimbabwe Afrikaanse volksunie (Zapu) van Nkomo wordt gezien als de eerste stap van de tussentijdse regering op weg naar een beëindiging van de zes jaar oude guerrillaoorlog. De uitvoerende raad, bestaande uit Smith, Moezorewa, Sithole en Chirau, liet weten dat de veilig heid wordt gegarandeerd van alle guerillastrijders die de wapens neerleggen. „Er zijn regelingen getroffen voor terugkeer naar hun haardsteden", aldus het in Salisbury uitgegeven communi qué. Inmiddels zijn al ruim 700 ADVERTENTIE- Gehoord bij de Amro Bank, (17) Kan ik nu via m'n Amro Privé- rekening mijn vakantiereis betalen? Dat kan heel gemakkelijk, meneer. Bijvoorbeeld automatisch. Met uw Amro Moment Krediet kunt u immers even rood staan. Kan ik via mijn Amro Privé- rekeningook de rekening van mijn dokter voldoen? Dat spreekt. Hebt u nog bankgiro's thuis? Goed, die hoeft u alleen maar even in te vullen en naar ons op te sturen of even af te geven. (bij de Amro Bank staan ze altijd voor u klaar) OEGANDA - President Idi Amin van Oeganda liet zich deze week weer van zijn "beste kant" zien: in het stadje Kitgum trad hij op als "ziekenbroeder". Hij trok een patiënt op een brancard achter zijn fiets aan en reed hem een eindje rond. Amin heeft overigens nog een paar taken op zijn al zwaar beladen schouders genomen. Hij heeft zichzelf belast met de portefeuilles van buitenlandse zaken en voor lichting. Vorige maand had hij al de minis teries van defensie en bin nenlandse zaken overgenomen, nadat zijn vice-president bij een auto-ongeluk gewond was ge raakt. Deze laatste is inmiddels in ongenade gevallen. Amin zei dat het bestuur over het minis terie van buitenlandse zaken hem in staat zal stellen zijn boodschap van vrede, liefde en verzoening met alle landen ter wereld uit te voeren. WASHINGTON (Reuter) - Naar schatting 30 miljoen Amerikanen nemen deze week deel aan allerlei feestelijke gebeurtenissen in het kader van de eerste officiële „dag van de zon". De feestelijkheden hadden vandaag hun hoogtepunt. Deze dag is door het Ameri kaanse Congres en president Carter uitgeroepen tot "zonnedag" De bedoeling van alle activiteit is de aandacht te vergroten voor het gebruik van zonne-energie. Een van de organisatoren van de dag, Richard Munson,zegt hier over: ,f)e zon brengt energie in huis zonder hoogspanningslei dingen, pijpen of slangen. Zij vervuilt niet en kan niet worden afgesneden door een multinational, een terrorist,een kaper of een internationaal kartel" De zonnedag lijkt wat opzet betreft op de „dag van de aarde". Deze dag was gewijd aan het aardse milieu en speelde zich af op 22 april 1970. Toen namen ongeveer 20 miljoen mensen deel aan allerlei workshops, betogingen en discussies. Net als toen is ook dit keer Denis Hayes een van de belangrijkste mensen achter de zonnedag. Hayes is verbonden aan het World- watch-institute in Washington, een particuliere „denktank" Onlangs publiceerde hij een rapport waarin hij de mogelijkheden aangaf om in het jaar 2025 vijfzesde van de aardse energiebe hoefte te dekken met zonne-energie. Het belangrijkste daarbij is dad nu wordt begonnen met het op grote schaal invoeren van deze schone energiebron. Eigenlijk zijn wij al een stuk achter op het schema, stelde Hayes in zijn rapport. Een van de mogelijkheden om de invoering te versnellen is de voor delen van zonne-energie op grotere schaal onder de aandacht van de mensen te brengenVandaar de dag van de zonOmdat degene die de jeugd heeft, ook de toekomst heeft, hebben tien miljoen schoolkinderen vandaag een speciaal lesprogramma afgewerkt i het verschijnsel zonne-energie wordt behandeld. Ook op ander niveau staan gebeurtenissen op het programma. Zo namen op het United Nations Plaza in New York de Amerikaanse VN-ambassadeur Andrew Young en de acteur Robert Redford deel aan een zonsopkomst-ceremonie. Soortgelijke ceremonies werden in de hele Verenigde Staten gehouden, waarbij Hawaii niet werd overgeslagen. van de ongeveer 945 politieke ge vangenen vrijgelaten. De uitvoerende raad kondigde voorts aan binnenkort te willen beginnen aan het doen ver dwijnen van de zogenaamde "be schermende dorpen". Dit zijn versterkte nederzettingen waar dorpelingen gedwongen worden zich te vestigen opdat de gueril lastrijders hun bevoorradings- en recruterings mogelijkheden werden ontnomen. In totaal zijn een half miljoen negers in derge lijke dorpen opgenomen. De raad maakte voorts bekend dat voorbereidingen worden getrof fen om alle Rhodesiërs van 18jaar of ouder te registreren en kieslijsten op te stellen voor de algemene verkiezingen die voor 31 december moeten worden ge houden. Het opheffen van het verbod van de Zapu en de Zanu, de nadruk die gelegd wordt op de verkiezingen, beëindiging van de guerrilla oorlog en verdwijning van de be schermende dorpen, lijken erop gericht de crisis die ontstaan is over het ontslag van de zwarte minister van justitie Byron Hove te moeten verhelpen. De uitvoerende raad hoopt klaarblijkelijk iets van de schade die de interne overeenkomst door de affaire Hove heeft gele den te herstellen. dat de regering in Londen haastig via haar ambassade in Peking liet nagaan wat de chef-staf nu pre cies heeft gezegd, kon worden opgemaakt dat de opmerkingen van Sir Neil ook White Hall vol komen hebben verrast. Niettemin hebben nu zowel pre mier Callaghan als de minister van defensie Fred Mulley met nadruk verklaard dat het hier niet ging om een officiële toespraak, maar een geïmproviseerde reac tie op een spontane toast van de commandant van de zesde Chinese tankdivisie in Peking, de gastheer van Sir Neil. "Zijn ant woorden op die toast hebben niets te veranderen of toe te voe gen aan zowel onze bestaande relaties met Rusland als die met de Volksrepubliek China", zei den zowel premier Callaghan als minister Mulley in het Lagerhuis, waar vooral mevrouw Thatcher als leidster van de conservatieven haar uiterste best deed om de chef-staf in bescherming te ne men. Premier Callaghan her haalde echter dat het formuleren van de strijdkrachten of andere hooggeplaatste officieren. En het was vooral deze uitlating die tenslotte het venijn uit de discus sies haalde. Gebleken was name lijk dat de chef-staf wel degelijk tot taak had om in China zoveel mogelijk zijn best te doen om niet alleen Britse tanks, maar vooral ook het verticaal opstijgende oorlogsvliegtuig de Harrier Jump Jet aan de man te brengen en na dat de minister van defensie Fred Mulley op ironische vragen vanaf de achterbanken van het Lage rhuis had geantwoord dat vol gens zijn stellige overtuiging de chef-staf van de Britse strijdk rachten niet was aangeschoten toen hij zijn opmerkingen maakte, waren de meeste kruitdampen over deze opge wonden affaire wel opgetrokken. Althans wat de eigen politieke arena betreft. In Rusland reageert voorlopig al leen het officiële partij-orgaan Prawda met een scherpe aanval op Sir Neil, die vergeleken wordt met een dronken haas en een man die zijn zelfcontrole had verloren toen hij waggelend voor de Chinese officieren stond en hun toeschreeuwde over de zoge naamde Russische dreiging. Het blad voegde er echter aan toe dat zijn opmerkingen geheel buiten de huidige sfeer in de anglo-Rus- sische verhoudingen vallen en voorlopig maakt men in Enge land hieruit op dat de Russen ze ker in eerste instantie niet van plan zijn de gelaakte opmerking in Peking diplomatiek uit te spe len. ADVERTENTIE Wegens annulering order hotel accomodatie te Rotterdam, voor minder dan de halve prijs. (Het tapijt is niet versneden). Interest zuiver scheerwol tapijt voor zwaar intensief ge bruik, 400 cm breed, in berber-beige gemelleerd, van q C f 219,- nu per strekkende meter I O O," Desso, zuiver scheerwol tapijt, 2 cm dikke pool, 400 cm breed, in berber-linde gemelleerd en licht beige, dubbele jute rug, van f 439,- nu per str. meter Grote coupons, enkele kamers zuiver wol gebloemd en nieuw gedessineerd tapijt, 400 cm breed, van f 289,- nu per strekkende meter Perzische tafelkleden, enkele exemplaren Perzische vloerkleden, eveneens enkele stuks inlichtingen en stalen: N.A.I. telefoon (02208) 5829 f 229,-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9