Vermist Turks kind blijkt te zijn vermoord Boete in plaats van korte vrijheidsstraf „Pakjesdrager kluizenkraker kreeg jaar cel Minister niet ongerust over uranium-stop VS Meisje werd aan paal vastgebonden en verkracht Woedende buurtbewoners vernielen huisraad verdachte man VOORSTEL MINISTER DE RUITER 'n Ei hoort erbij WOENSDAG 3 MEI 1978 DEN HAAG SP) - Het ruim zes jaar oude Turkse jongetje Murat Saglam uit Den Haag die sinds vrijdagmiddag werd vermist, is het slachtoffer van een misdrijf gewor den. Twee spelende meisjes hebben zijn lijkje, gewikkeld in een soort van kus senovertrek, gisteravond omstreeks zes uur gevonden in een sloot op de grens van Den Haag en Rijswijk. Op het lichaam zijn, bij een onderzoek door patholoog-anatoom dr.J.Zeldenrust, sporen van geweld gevonden. De politie heeft direct na het ontdekken van de moord tien rechercheurs van de moordbrigade op de zaak gezet. Het was de recherche gisteravond nog onduidelijk of het knaapje in de buurt van de sloot of elders om het leven is gebracht. Gezien de sporen van geweld - ondermeer op de rug, de zij en het hoofdje - vermoedt men, dat gebruik is gemaakt van een stomp voor werp of van een vuist. De meisjes deden de gruwelijke vondst toen zij speelden langs een sloot van nauwelijks een halve meter diep aan de Paets van Troostwijkstraat. Het watertje ligt verscholen tussen bossages en het tennispark 'Welgelegen' in Rijswijk. Na de vondst werd de politie gealarmeerd, die de om geving afzette. Na een nauwkeu rig onderzoek waarbij nauwelijks bruikbare sporen werden gevon den, werd het bovendien nog in een plastic vuilniszak verstopte lijkje naar het hoofdbureau van politie gebracht. Gisteravond nog werd daar sectie uitgevoerd. Naakt Volgens de politie zijn de kleren van het jongentje zoek. Zijn lijkje werd naakt in de plastic zak ge vonden. Aangenomen wordt dat de dader van de moord het slach toffer zelf in de sloot heeft laten verdwijnen. De vrij verscholen liggende plaats bood hem hier voor voldoende mogelijkheid. Uit de sectie is gebleken, dat het kind in ieder geval niet door ver drinking om het leven is geko men. Ook is er nog geen enkele aanwijzing in de richting van een zedenmisdrijf. Een bewoner van de Paets van Troostwijkstraat had het pak gis terochtend al in de sloot gezien. Er dreef echter wel meer rommel in het water en daarom had hij er geen aandacht aan besteed. Onrustig aan de Noordpolderkade. Eén van de belangrijkste redenen hiervoor was te bereiken, dat de gemoederen hiermee wat konden worden bedaard. In dit kader werd bovendien de psycholoog van de politie ingeschakeld, ter wijl burgemeester Schols zich gisteren in de wijk op de hoogte liet stellen van de zoekacties. De bijeenkomst in het wijkcentrum ging overigens normaal door. Als algemene grief kwam daarbij, volgens een buurtbewoner, naar voren, dat de politie en de brandweer sinds het verdwijnen van het kind- vrijdagmiddag- te weinig zichtbare en tastbare hulp hebben geboden. De zoekacties door kikvorsmannen van de brandweer hadden veel eerder moeten gebeuren', aldus een buurtbewoner. Commissaris W.M. van Andel, chef zeden- en kinderpolitie bestreed dat de politie te weinig actie heeft ondernomen. Veel is niet zicht baar uitgevoerd. Wel was hij met de buurtbewoners eens, dat een volgende keer sneller meer zichtbare acties moeten worden ondernomen. De buurtbewoners, die zelf in het weekeinde en maandag in de wa teren rond de Molenwijk hebben gezocht, konden slechts met veel moeite hulpmaterialen lenen. Voor het gebruik van een dreg moest bij rug wachter zelfs een paspoortJworden afgegeven, aldus een ^r. de Molenwijk wo nende Turk. Nadat in de Molenwijk bekend was geworden dat het vermiste jon gentje om het leven was ge bracht, dromden zeker tweehon derd buurtbewoners samen bij een huis aan de Trekweg. De be woner was 's ochtends reeds voor zijn eigen veiligheid door de poli tie tijdelijk uit zijn huis gehaald. Volgens een buurtbewoner zou hij met kinderen ontucht hebben gepleegd. Gerucht In de wijk ontstond daarmee gis terochtend het sterke gerucht, dat de man vrijwel zeker meer moest weten van het Turkse jon getje. Gisteravond werden de ge ruchten steeds sterker-en tens lotte aanleiding tot èen lange, on rustige periode aan de Trekweg. De buurtbewoners dromden sa men voor het huis van de man - die overigens nog steeds de be scherming van de politie genoot - en een aantal van hen meende positief te weten, dat de bewoner het misdrijf had gepleegd. Daarop werd getracht zijn wo ning binnen te dringen, maar de politie - 'de man is nog nooit met ons in aanraking geweest in ver band met een zedenmisdrijf - kon dit in eerste instantie net voorkomen. Boze buurtbewoners namen tens lotte toch het recht in eigen han den. In de loop van de avond werd aan de Trekweg een poli tiewagen omver gegooid en wer den van een recherche-auto ban den doorgesneden. Onbekenden zagen kans het lange tijd door de politie bewaakte huis binnen te dringen en smeten de volledige inboedel naar buiten. De politie kon toen weinig meer doen dan de woning dicht te laten timme- Onvrede De verdwijning van Murat Saglam en de actie die de politie en de brandweer daarna in de buurt van de Stortstraat hebben onder nomen, hebben de afgelopen da gen soms tot emotionele momen ten in de Molenwijk geleid. Zelfs had de politie, nog voor het be kend worden van het misdrijf, voor gisteravond een bijeen komst met buurtbewoners be legd in het wijkcentrum 'De Spil' W D -politici: „Bezuiniging krachtproef voor coalitie i sloot tussen Den Haag en Rijswijk werd DEN HAAG (SP) - Minister De Ruiter (justitie) wil de korte vrijheidsstraf terug dringen. Hij stelt voor de officier van justitie bij misdaden waar maximaal 6 jaar gevangenisstraf op staat, te laten kiezen of hij de verdachte vervolgt of een financiële schikking aanbiedt, zoals nu bij kleine verkeersovertre dingen al gebeurt. De minister heeft zijn plannen al neergelegd in het wetsontwerp vermogenssancties dat hij giste ren bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Als een verdachte ingaat op de schikking, hoeft hij niet meer voor te komen. Degenen die door een misdrijf benadeeld zijn, kun nen zich binnen zes maanden bij het gerechtshof beklagen, als de verdachte niet voor hoeft komen. Het wetsontwerp wil de rechter ook ADVERTENTIE r Husqvarna maakt maaien makkelijk Husqvarna heeft voor èlk gazon de juiste grasmaaier Robuuste,lichtlopende handmaaiers en pittige, milieu-vriendelijke motormaaiers. Alle met messen van hoogwaardig, zweeds staal. Vraag uw handelaar om inlichtingen of stuur de bon in voor een interessant informatiepakket. meer mogelijkheden geven om een boete op te leggen. De boetes worden ingedeeld in zes catego rieën: maxima van 500, 2500, 10.000, 25.000, 100.000 en een miljoen gulden. Welke mis drijven er in welke categorieën komen, moet de minister nog be kijken. Volgens het wetsontwerp moet de rechter in het vonnis aangeven hoe hij rekening heeft gehouden met de draagkracht van de ver dachte, als hij iemand veroor deelt tot een boete van meer dan 500 gulden. Andere punten uit het wetsont werp zijn: De mogelijkheid tot veroorde ling zonder straf (rechtelijk par don) wordt algemeen. Nu hebben alleen de kanton- en de kin derrechter die bevoegdheid. de minimum-geldboete wordt verhoogd van 50 cent naar 5 gul den. de rechter kan iemand het we derrechtelijk verkregen voordeel van de misdaad ontnemen. de rechter moet beter aangeven waarom hij iemand een bepaalde straf oplegt. ADVERTENTIE KAPELLE - RIJSWIJK - Gorredijk (SP) - In diverse uithoeken van ons land hebben gisteren vooraan staande leden van de WD duide lijk laten weten, dat de komende bezuinigingsoperatie van het kabi net Van Agt/Wiegel hoge eisen zul len stellen aan de onderlinge soli dariteit van CDA en WD. Vice- premier Hans Wiegel zei in het Zeeuwse Kapelle dat er bezuini gingsplannen er stapel staan, die hard zullen vallen. In het Friese Gorredijk riep WD- partijvoorzitter Korthals Altes zijn eigen partij en het CDA op zich eensgezind teweer te stellen tegen de aanvallen van de oppositie. "Het vormen van een gesloten front is noodzakelijk", aldus de heer Kort hals Altes. Punten, die in dit ver band van het grootste belang zijn, UCN, steun aan het bedrijfsleven, de plannen voor de aanslag van de kinderbijslag en de vermogenswa- saandeling, zullen veel vergen van de eensgezindheid van dit kabinet, aldus de WD-voorzitter. Staatssecretaris mevr. Smit-Kroes van verkeer en waterstaat- hield haar gehoor in Rijswijk voor, dat de regering de taak heeft "een uitge leefd huis weer bewoonbaar te ma ken". Volgens haar heeft het vorige kabinet dusdanig veel steken laten vallen dat de huidige regerings ploeg het extra zwaar heeft om "de kar weer in het rechte spoor te krijgen". COUPON VOOR EEN FRAAI GAZON Zend mi| gratis uw dokumentatie Naam Adres Plaats In open envelop zenden aan: Husqvarna Nederland b.v. I Antwoordno 215 ld8-,s, Amersfoort (Geen postzegel) ©Husqvarnas. W. P. Hartwijk Nwe. Beestenmarkt 7-11 Lelden. Tel. 126627 Noordbuurtseweg 15 Zoeterwoude. Tel. 01715-1638 Door 24 Heli's Angels AMSTERDAM (SP) - De Am sterdamse politie heeft i ren in het Heli's Angels club huis in de hoofdstad 24 jon gens aangehouden, die er zamenlijk van worden i dacht een negentienjarig meisje te hebben mishandeld en verkracht. Het meisje werd in de nacht van maandag op dinsdag in het clubhuis van haar kleren ont daan en spiernaakt aan een paal gebonden. Daarna werd ze misbruikt. Na enkele uren wist ze (nog steeds naakt) te ontsnappen en waarschuwde haar vader. Die deed gistermorgen aan gifte bij de Amsterdamse ze denpolitie. Enkele uren later arresteerde de politie - geassisteerd door 25 man van de mobiele eenheid - de24 Heli's Angels. Hen wordt verkrachting en zware mis handeling ten laste gelegd. Het negentienjarige meisje was maandagavond op de kermis op de Amsterdamse Niquwmarkt aangesproken door een jongen en meisje. De jongen zei dat hij hoorde tot de Heli's Angels en vroeg haar op een gegeven moment mee te gaan naar het clubhuis aan de Wenkenbachweg Na enige aarzeling stemde het meisje daar omstreeks mid dernacht in toe. Direct na haar binnenkomst in het clubhuis werd zij ontkleed en vastgebonden. DEN HAAG (SP) - Glazenwas ser Leen (20) had nog een le lieblank strafregister toen hij eind vorig jaar in contact kwam met Joop T., een Hage naar die ondanks zijn 25 jaar mag worden gerekend tot de klasse van de zéér zware jon gens. Amateur Leen vatte een onge lukkige bewondering op voor dit lid van de criminele eredi visie. En omgekeerd kon Joop op zijn beurt Leen wel gebrui ken: om boodschappen te doen. Want Joop was na zijn ontsnapping uit de Haar lemse gevangenis ondergedo ken, dus kwam hij zo min mo gelijk op straat. Van boodschappenjongen ont wikkelde Leen zich tot pak jesdrager. De pakjes die hij voor Joop vervoerde, bevatten veelal gas- en zuur stof cylin ders. Op 15 december belde Joop zelfs midden in de nacht op dat hij zuurstof nodig had, niet om adem te halen, maar omdat hij bezig was de brandkast open te snijden van de Rijks Automobiel Cen trale. Leen kwam als de bliksem. Voor de Haagse rechtbank bekende hij gisteren dat hij Joop me teen een handje had geholpen bij het karwei en dat hij ver volgens tot zes uur 's morgens op de uitkijk had gestaan. Toen was de brandkast nog niet open en waren zij moe en zeer onvoldaan met lege han den naar huis gegaan. Openbranden Iets meer succes had de brand- kastkraak in een kantoor aan de Callandkade in de nacht van 26 op 27 november: de eerste keer in zijn leven dat Leen betrokken was bij het openbranden van een kluis. Hij schreeuwde het uit van de zenuwen, hetgeen kwam te staan op een berisping van zijn mentor. Het karwei lukte weliswaar, maar de buit viel bitter tegen: 1200 gulden en nog een salariszakje met wat honderdjes. Even teleurstellend was de op brengst van een inbraak in de Teijlerstraat in de nacht van 13 op 14 januari. Het slach toffer van deze kraak had Joop T. leren kennen in een kroeg aan de Hoefkade, waar bij het pokerspel vele duizen den guldens van eigenaar plachten te wisselen. Toen een van de spelers flink had verlo ren, gaf hij zijn vrouw een sleuteltje, met de opdracht om thuis even een paar mille te gaan halen. "Zoiets moet je natuurlijk nooit zeggen als Joop T. in de buurt is", begreep rechtbankpresi dente mevrouw mr. M. G. Bröcker. En zo was het maar net. Leens vader moest een dag later naar de kroeg op bellen, om met een smoesje over een te vergeven schoon- maakkarwei naar het adres te vragen Sieraden Het bezoek aan diens woning in de Teijlerstraat leverde echter alleen een partij sieraden op. Terug in het huis van Leen en diens vader kieperde Joop de hele handel minachtend op een bed. Leen mocht het hou den. Volgens de eigenaar was het spul zestien mille waard. Maar voor Joop T. hoefde het niet. "Want als ik daarmee ergens kom aanzetten, dan zeggen ze: Joop, je bent een kruimeldief'sprak de zware jongen gisteren trots. "Bene den u waardigheid"erkende de presidente. Aanzienlijk interessanter was het resultaat van een bezoek dat Joop en Leen brachten aan de woning van de schoo nouders van een zusje van Leen aan de Middelburgse straat. Daar werd vijftig mille aan contanten weg gehaald. Uit de tegenstrijdige verklaringen van Joop, van Leen en van Leens vader werd ter zitting niet duidelijk of er een inbraak was gepleegd of dat gebruik was gemaakt van een valse sleutel. Door Sybe Stamm. Welgemoed Strikt genomen werd bijna niets echt duidelijk, gisteren. Leen heeft in het vooronderzoek vierentwintig verschillende verklaringen afgelegd. Gis termiddag kwam hij welge moed met nummer vijfent wintig: hij bekende alles. Toen verscheen Joop als ge tuige om alle schuld op zijn brede schouders te nemen en te zeggen dat Leen eigenlijk niets had gedaan. "Ja", zei Leen opgelucht, "zo is het. Joop staat onder ede, dus Joop spreekt de waarheid", Waarop officier van justitie nir.J. Th. de Wit tegen de ama teur met het blanco strafregis ter een eis liet horen van een jaar, waarvan drie maanden voorwaardelijk, terzake van medeplichtigheid. Leens vader stond ook terecht: een 44-jarige schoonmaker, aan wie behalve heling werd verweten dat hij aan Joop en Leen dé sleutel van de Rijks Automobiel Centrale aan de Eerste van der Kunstraat in handen had gespeeld. Als ploegbaas van de schoon makers kon hij over deze sleutel beschikken. Jammerklacht Zonder veel innerlijke overtui ging deed pa een halfslachtige poging om te ontkennen. Zijn voornaamste verweer bestond uit de jammerklacht dat hij zo bang was geweest voor Joop T. Hij erkende te hebben op gebeld om het adres van de rijke gokker in de Teijler straat aan de weet te komen. Tegen hem luidde de eis tien maanden met aftrek. Joop T. stond zelf niet terecht. Zoals gewoonlijk wordt hij verdacht van een indruk wekkende serie zware mis drijven Het vooronderzoek in zijn zaak is nog in volle gang Vonnis 16 mei. DEN HAAG/BRUSSEL (SP) - Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken is niet ongerust over het stopzetten van ura niumleveranties aan Eura tom in Petten. Het op schorten door de Ver enigde Staten heeft vol gens hem slechts te maken met veiligheidsgaranties bij het reactorcentrum en ADVERTENTIE fietsers... dat zijn gezellige lui als 4 999 fietsenmakers niet met aanpassingen van het leverantie-contract, die Amerika zou voor staan. Berichten als zou dit besluit te ma ken hebben met mogelijke acties van Zuidmolukkkers bestem pelde Van der Klaauw gisteren als 'wilde verhalen'. In Brussel het hij eerst weten, dat de kwestie al een week of zes loopt. Even la ter wist de minister echter te ver tellen dat hij 'er tot vandaag niets van af had geweten'. De problemen waar het reactor centrum in Petten mee kampt, zou neerkomen op het ontbreken van tweede hekken, pasjes en ter reinbewaking. De bewindsman noemde het geheel dan ook op losbaar. Overigens heeft Petten nog genoeg splijtstof om geruime tijd door te gaan. 'Hoogverrijkt uranium kan bovendien nog door Engeland, Frankrijk en de Sov jet-Unie worden geleverd', zo vertelde de directie van het Ener gie Onderzoek Centrum, dat be stralingsexperimenten in Petten verricht. Volgens het Engelse weten schappelijke blad 'Nature' zou de Amerikaanse regering niet alleen de levering van 22,6 kilo hoog verrijkt uranium tegenhouden, maar ook leveranties van licht verrijkt uranium voor de kern centrale in Dodewaard en Bors- sele. Het blad schrijft, dat dit ge beurd uit vrees voor Zuidmo- lukse acties. Ook Italië zou we gens het huidige politieke kli maat verstoken blijven van splijtstof. Bij Euratom denkt men, dat de VS mogelijke acties van Zuidmo- lukkers gebruikte als argument om de landen van de Europese gemeenschap onder druk te zet ten en te gaan onderhandelen over herziening van het verdrag tot levering van uranium. Dit naar aanleiding van de onlangs aangenomen Amerikaanse wet, die beoogt verdere verspreiding van kernwapens tegen te gaan en centrales beter te beveiligen. De directies van de kerncentrales in Borsscle en Dodewaard zeg gen niets te weten van een even tuele opschorting van leveranties van verrijkt uranium. Voor Do dewaard zou dit overigens geen probleem geven, omdat de voor raad splijtstof voor enkele jaren toereikend is. Voor Borssele is slechts de levering voor de ko mende splijtstofwisseling in ok tober/november zeker. Volgens plan zullen deze zomer met Ame rika onderhandelingen beginnen over de levering voor sep tember/oktober van 1979, aldus technisch directeur Ir. M.D. Da lebout van de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij, P.Z.E.M.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7