Duce leeft nog De geest van n Geslaagde prolongatie corso in Zweden Rijkshavendienst is regelaar van verkeer te water Jonge fascisten verven muren onder TIJDENS 'MARITIEM 78' Men neme een klompenmaker, een glasblazer, een wolspin ster en nog wat ambachtslie den. Doe daarbij wat an- tiqairs, souvenir-stands, een bruin-café en lardeer een en ander met een opgetuigde corsopraalwagen en bekende artiesten. Breng vervolgens alles tezamen in een ruime bloemenhal en zet de deuren dan maar wijd open voor een niet aflatende stroom toeris ten. Volgens die succesfor mule menen de Markense za kenlieden Vet en Groen mo menteel hun slag te kunnen slaan aan de Torenlaan in Voorhout. Het daar door hen op poten gezette evenement EXPO HOLLAND trekt ech ter zo weinig publiek dat het zeer de vraag is of het even ement het tot de laatste dag, 15 mei, zal volhouden. Diverse standhouders haakten al af en ook andere dreigen op te stappen als er niet snel ver betering komt in de situatie. EXPO HOLLAND, afgelopen zaterdag officieel geopend door burgemeester Van de Wouw, Wout, staat zogezegd op springen. Gistermorgen tussen tien en elf uur nam ik een kijkje in de hal. In dat uur ben ik geen an der bezoeker tegengekomen. Alleen ontevreden standhou ders van wie de meesten een aanzienlijk bedrag moeten neertellen (55 gulden per vierkante meter) om een graantje van dit als "uniek" aangekondigde evenement te mogen meepikken. De oogst is echter bedroevend. Zater dag en zondag kwamen er in totaal slechts zo'n 1200 be zoekers opdagen. Er werden ook nauwelijks zaken gedaan. Een paar voorbeelden: de glasdraaier maakte in die twee dagen een "omzet" van 20 gulden, de vis- en brood jesstand verkocht voor vijftig gulden ("maar dan nog hoofdzakelijk aan hongerige standhouders") en in de bloemenstand ging zondag zegge en schrijve één amaryl lis van de hand. De geringe verdiensten en het uiterst lage bezoekersaantal hebben er inmiddels toe ge leid dat de pottenbakker en bezemmaker zijn opgestapt. Een kater aan deze EXPO HOLLAND heeft ook over gehouden een muziek- en showkorps uit Limburg dat was uitgenodigd om de ope ning luister bij te zetten. De Limburgers waren er van uit gegaan dat ze voorafgaande aan die opening zich nog aan de Voorhoutse bevolking zouden kunnen presenteren d.m.v. een mars door het dorp. Dat pakte anders uit. Tussen vertrek- en aan komstpunt lag slechts een vrij stil stuk weg buiten de be bouwde kom. Eenmaal aan geland bij de hal bleek de be langstelling daar minimaal te zijn. De burgemeester met zijn gevolg, wat standhouders en meer niet. Voor deze EXPO HOLLAND zijn een aantal bekende Ne derlandse artiesten gecon tracteerd. Afgelopen maan dag trad bijvoorbeeld Rob de Nijs op. Omdat gerekend was op tenminste een paar duizend man publiek zou diens optreden en ook dat van de andere artiesten plaats vinden in een speciale arties tentent die neergezet is naast de bloembollenhal. Maar om dat de belangstelling be droevend was werd ijlings een nood-podium aangelegd in de hal waar ook de stand houders staan. misschien dat het toch nog goed komt. En zo niet dan valt er best te praten over het be drag dat ze mij nog schuldig zijn. Ik zou geloof ik volgend jaar weer met ze in zee gaan. Alle begin is nu eenmaal moeilijk, ook met een even ement als dit". Om middenstanders geïnteres seerd te krijgen rekenden Groen en Vet destijds voor dat er zeker rond de 100.000 bezoekers een kijkje zouden komen nemen aan de Toren- laan. Met name zouden talloze bussen met buitenlanders de EXPO HOLLAND aan doen. Tot gistermorgen echter stond het aantal bussen nog op nul en dat terwijl er nu da gelijks honderden door de streek toeren. Volgens Groen is het onder meer mis gelopen omdat de door de rijkspolitie genomen verkeersmaatregelen juist een tegenovergesteld effect hebben gesorteerd. Zo zou op de toegangsweg naar de EXPO tijdelijk eenrich tingsverkeer zijn ingesteld maar dan wel de verkeerde kant op zodat buschauffeurs een eind moeten omrijden. Van de zijde van de politie wordt dat echter ontkend. Terwijl officiële tellingen laten zien dat er tot nu toe nog geen 2000 bezoekers naar Voor hout kwamen, terwijl de res terende standhouders steen en been klagen, terwijl er nog geen bus aan de Torenlaan is gesignaleerd, kortom terwijl de EXPO aan een zijden draad hangt, verkondigt za kenman Groen dat bijna alles naar wens verloopt. Tk schat dat er al zo'n 8000 be zoekers zijn geweest. De standhouders zijn tevreden omdat er in de afgelopen da gen een leuke omzet is ge maakt. Nee, er is nog niemand opgestapt. Met de bussen be gint het nu ook heel aardig te lopen." De standhouders noemen het optimisme van Groen "bluf'. Een van hen zegt: „Ze zitten zo slecht bij kas dat ze de gage van zanger Rob de Nijs, 1500 gulden, hebben moeten lenen bii een Leidse standhouder." 'Niks van waar", zegt Groen. De organisatoren van EXPO HOLLAND moeten het wat de inkomsten betreft hebben van de entreegelden en de bedragen die sommige standhouders neertellen voor een plaatsje op dit even ement. Op dat totale bedrag komt dan onder meer in min dering het salaris van de ge- H huurde ambachtslieden, de huur van het als parkeer terrein in gebruik zijnde naas tgelegen weiland en de pacht van de bloembollenhal. Zoals het er nu naar uitziet moet er straks dik geld bij. Hal-ver huurder Moolenaar vreest nu dat de Markense zakenlieden de overeengekomen huurprijs, 30.000 gulden, niet kunnen betalen. Hij zegt "Gelukkig dat ik van tevoren de helft van hét bedrag heb bedongen. Op tien mei, zo was de afspraak, zou ik het restant in handen krijgen. Ik heb daar een hard hoofd in. Toch wil niet betalen nog niet zeggen dat ik dan ook direct de hal laat ontruimen." Als het een flop wordt, komt dat De Alpheuse glasblazer Staat ln twee dagen een omzet van 20 voor mij wel volkomen on- aulden verwacht. Ik had echt ver trouwen in die twee. Maar PAGINA 4 WOENSDAG 3 MEI 1978 Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Aan attracties niet tekort op de Expo Holland. Wel aan publiek Tulpenkoningin Lena Lund- berg Als in de Bollenstreek op de laatste zaterdag in april het corso in volle glorie over het parcours Haarlem-Noordwijk glijdt, ligt over een groot traject het verkeer volledig lam. Hoe anders is dat in de Zweedse hoofdstad Gotenburg waar afgelopen weekeinde zeven uitverkoren praalwagens nogmaals, en ditmaal voor een rit van bijna twee uur, de weg op gingen. Van de gebruikte route was slechts een van de twee rijbanen afgesloten met als gevolg dat tot een paar keer toe corsowagens door een tegenligger werden ge schampt, overigens zonder veel schade aan te richten. De verkeersmaatregelen is éen van de punten die het Nederlandse corsocomité verbeterd wil zien als in komende jaren opnieuw een aantal praalwagens in Zweden show gaan rijden. Overigens, de overzeese prolongatie van het corso is redelijk naar behoren ver lopen. Geheel volgens plan werden de per boot verscheepte praalwagens overgebracht naar het grote overdekte winkelcen trum Ostra Nordstat in Gotenburg. Heel wat Zweedse vrijwilli gers hielpen daar met het op het stro aanbrengen van hyacinthen die vanuit Nederland waren meegekomen in een door Noordwij- kerhouter v.d. Berg beschikbaar gestelde koelwagen. Evenals dit keer in Nederland het geval was, werd de corsorit in Gotenburg gemaakt onder voortreffelijke weersomstandighe den. Er reden dit keer ook versierde luxe-wagens mee en als extraatje een Nederlands straatorgel, dat voor deze gelegenheid was afgestaan door het ministerie van landbouw en visserij. On der de louter Zweedse figuranten op de corsowagens bevond zich Lena Lundberg, die ook bij de bollenstreek-corso van de partij was. De zeven wagens zijn afgelopen zaterdag en zondag ten toongesteld geweest in het grote pretpark Liseberg en maan dagmorgen tot op het stalen karkas uitgekleed. Nog diezelfde dag werden ze verscheept naar Nederland. ROME (SP) - Van spreuken spreuken, die in Rome op de muren geklodderd staan, zou men een klein boekwerk kunnen samenstellen De Italiaan is expressief in het holst van de nacht - het lijkt of er met het middel van korte teksten op de muren een permanente dialoog, zeg scheldpartij, gaande is tussen de meer dan honderd groepen van de politieke extremisten van links en rechts. Het is niet altijd met de kalkemmer, dat men op stap gaat. Vaak wordt ook zwarte verf gebruikt; de lezer van de tekst (tientallen variaties op het thema 'Dood aan de communisten') weet dan dat hier neo-fascisten aan het werk zijn geweest. In Italië dat twee keer bevrijd is: eerst van het fascisme van Mus solini en daarna van de Duitse bezetters, biedt het parlement in 1978 plaats aan 34 politici, die die eerste bevrijding nog steeds be treuren. Met ieder 17 zetels zijn de Movimento Sociale Italiano (Ita liaanse sociale beweging) en de Democrazia Italiana (Italiaanse democratie) als neo-fascistisch aan te merken. Eerst waren die 34 parlementariërs in een MSI-frac- tie verenigd, maar in 1976 ont stond er een breuk en liep de helft over naar de Dl. In het Italiaanse parlement met zijn 630 zetels kunnen de neo-fascis ten niet veel klaar spelen; het is vooral op de straat en door de jonge aanhangers van het fas cisme dat Italië gewaar wordt dat de geest van Mussolini, nog leeft. De jonge neo-fascisten wedij veren met de groepen extreem linkse jongeren in daden van ter reur. In Rome namen fascistische jongeren onlangs nog de politie onder schot. Kort daarna stierven drie jonge fascisten bij een aanval van wat 'de gewapende kernen voor de teritoriale tegen macht' genoemd werd. Politiek van morgen Op de Italiaanse staatsradio RAI hebben jonge fascisten de kans gekregen om te belijden dat zij het fascisme, zoals hun die leer overgebracht is, zien als 'de poli tiek van morgen'. Uit interviews met hen bleek dat hun politieke ideeën een kopie vormen van hetgeen Mussolini van 1922 tot 1945 het Italiaanse volk toeschreeuwde. Het kapitalistische systeem is ach terhaald, zeggen ze. In Italië doet niemand nog zijn plicht; er is te veel bloed- en rassenschande, druggebruik en homoseksuali teit. De vrouwen weigeren vrouw •te zijn en alles eindigt in anar chie. De orde moet hersteld worden. De morele deugden worden straffe loos bespot. En natuurlijk: in Ita lië moeten de treinen weer op tijd gaan lopen. De jonge fascisten zeiden dat de 'traditionele Ita liaanse waarden' hersteld moeten worden. En de vrouwen moeten thuis zijn, zich met hun kinderen bezig houden. Hun rechten zul len erkend worden, maar het moet de vrouw verboden zij n zich bij openbare gelegenheden te vertonen, waar ze zich tot hys terische daden zou kunnen laten uitlokken. En abortus is moord, natuurlijk. Homosexuelen moe ten naar speciale inrichtingen. Mussolini's eigen gebral, nu uit jonge kelen maar met de zegen van Italie's 'Neo-Duce', de leider van de MSI, Georgio Almirante. Een man met een kaal hoofd, een sierlijke snor, levendige ogen. Almirante zegt dat zijn MSI de enige politieke partij in Italië is, die de waarheid vertelt. Alle an dere partijen zweren alleen maar samen om tot een communisti sche machtsgreep te komen. Post-facist In een interview, eind vorige maand, verklaarde hij: „Ik ben een post-fascist zoals iedereen in Italië een post-fascist is. Politiek interesseert het fascisme me niet meer omdat het geen werkelijk heidswaarde heeft. Maar histo risch en moreel blijf ik er belang in stellen. Het beheerste Italië dertig jaar en was in verschillend opzicht van positieve invloed. Mussolini keerde zich tegen het socialisme omdat het niet in Ita- liës belang is en daar ben ik het mee eens. Het was een dictatuur en sloot zich bij Hitier aan en dat wijs ik af'. Ofschoon de MSI in het parlement niet serieus genomen wordt, baart de partij de Italiaanse sa menleving toch zorgen vanwege haar aandeel in het geweld in de grote steden. Georgio Almirante reageert met gekwetste onschuld op die opmerking: „Geweld speelt geen rol in het politieke le ven. Georganiseerd geweld helpt slechts de communisten. Wij hebben er niets van te winnen en ik persoonlijk alleen maar veel te verliezen". Die dag, zei hij, had de Romeinse politie hem gevraagd niet meer alleen in zijn auto te rijden. Hij had geweigerd. „Ik zei dat mijn jongens geen leider mogen zien, die bang is". Almirante zei dat de MSI altijd het slachtoffer is van geweld. Maar, zo voegde hij eraan toe. dat geeft zijn mensen het recht om zich te verdedigen. „Als ik op een verga dering spreek en mensen slaan Benito Mussolini (bo ven): de Duce in volle glorie. Menig Italiaan verlangt naar zijn tijd te rug. Georgio Almirante (onder), de "nieuwe duce": Ik ben een post-fas- cist, zoals iedereen in Italië een post-fascist is". Zijn partij, de MSI baart de Italiaanse samenleving heel wat zorgen. me, dan mag ik terugslaan. Ik ben tenslotte geen heilige. Ik ben maar een mens." Wat zegt hij van rapporten dat de MSI in het zuiden paramilitaire trainingskampen heeft? „Abso luut onjqist", was het antwoord. Hoewel, gaf hij toe, „het moeilijk is mijn jonge leden te controle ren". Door de ontvoering van Aldo Moro en het proces tegen leiders van de Rode Brigades in Turijn zijn neo-fascistische terroristen in deze dagen enigszins uit de kijker geraakt. Maar ook hun com mandoacties tegen de democra tie en tegen het communisme (niet verschillend dus van wat de Rode Brigades nastreven) zullen doorgaan. Wat Italië van de jonge fascisten tot dusver opgediend kreeg, was, aldus La Stampa „slechts het topje van een ijs berg van zwart geweld". De taak van de Rijkshavendienst Benedenrivieren is, kort gezegd, 'de zorg voor een veilige en vlotte verkeersafwikkeling te water', op de rijkswateren in Rijnmond. Wat onder meer inhoudt: het re gelend optreden, bij een be paalde gelegenheid, met behulp van patrouillevaartuigen waar over dit dienstonderdeel van Rijkswaterstaat beschikt. Zo'n gelegenheid doet zich voor tij dens „Rotterdam Maritiem '78 Op de Nieuwe Maas ter hoogte van de Parkkade zal dan ten be hoeve van de vlootschouw de Rijkshavendienst met moderne patrouillevaartuigen present zijn om ervoor te zorgen, dat alles precies volgens de regels en afsp raken veilig verloopt. Voor het evenement is een 100 me ter brede strook vaarwater door de Rijkshavendienst aan de or ganisatoren ter beschikking ge steld om de vlootschouw onge stoord te laten verlopen. Maar het zal duidelijk zijn, dat het overige scheepvaartverkeer enigszins moet worden omgeleid. Dat ver eist een slagvaardig en inprovise- rend optreden van de aan boord van de patrouillevaartuigen dienstdoende riviermeesters. Mede betrokken bij de verkeersre- gelende activiteiten is de sinds 1965 in het bedieningsgebouw van de Van Brienenoordbrug ge huisveste radioradarpost van de Rijkshavendienst district Rot terdam. Deze post, die over uit gebreide communicatiemoge lijkheden (waaronder marifoon en telefoonverbindingen) be schikt .zal door ononderbroken contact met de patrouillevaartui gen op de rivier veel kunnen bij dragen aan een veilig verloop van „Rotterdam Maritiem '78". De aanwezige dienstvaartuigen zullen steeds de post 'Van Brienenoordbrug' op de hoogte houden omtrent de gang van za ken en van hun acties en verrich tingen. Omgekeerd zal vanuit de post informatie van zich voor doende verkeersontwikkelingen tussen de Botlek en het Kralingse Veer aan de patrouillevaartuigen worden verstrekt, waarop zij dan eventueel te nemen maatregelen vroegtijdig kunnen afstemmen. Tevens wordt de in het betref fende gedeelte van de rivier va rende scheepvaart regelmatig via de marifoon van eventuele on verwachte situaties op de hoogte gesteld, zonodig met vaaraanwij- zingen. Verder heeft de post 'Van Brienenoordbrug' de taak alle lo kale informatie door te geven aan het Havencoordinatiecentrum, waar operationele diensten van de gemeentelijke Havendienst, Loodswezen en Rijkshaven dienst nauw samenwerken. Alle informatie wordt hier in het to tale verkeerspatroon van de.Rot terdamse waterweg en Nieuwe en Oude Maas ingepast. DE BEEMSTER-Deze weelderige voorjaarsbloesem valt op het ogenblik te bewonderen in de Beemster.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4