Keulse stijl als export-artikel Seizoen opslag levensvoorwaarde Ervaringen van een zonne-huishouden Massaproductie in Nederland verre toekomst Huishouden BJÖRN WIINBLAD EINDHOVEN - „Eén van de be langrijkste conclusies is eigen lijk, dat er in de bouwwereld moet worden onderzocht hoe een woning ook lekdicht kan blijven. Na verloop van tijd komen er al tijd weer kieren en scheuren. Misschien moet je de oplossing zoeken in een nieuw soort aan sluitingen. We hebben er veel last van gehad". Professor ir. C. W. J. van Koppen is één van de weinige mensen in Nederland, die in een zonnehuis woont, met zijn gezin. Op 13 no vember 1976 betrok hij het huis, De zonnewoning heeft een vrij j uniek systeem thermisch ge- labaratorium van ongeveer een half miljoen gulden, is identiek aan de omstandigheden in een huis met centrale verwarming. „Je hebt een gewone thermos taat, die je naar behoefte hoger of lager zet. Toch is er wel wat ver anderd. Je beseft, datje meer met „buiten" te maken hebt. Je volgt ook met meer belangstelling de weerberichten", zo filosofeert de professor. Uniek futuristisch maar doeltref fend ontwerp aan de Kosmoslaan in de Eindhovense wijk „De Luy- telaar". Hij vertelt over zijn eerste ervaringen, het eerste echte stookseizoen door middel van de gratis zonnestralen. „Technisch valt er eigenlijk weinig te vertellen om de doodeenvou dige reden dat alle verwachtin gen vrijwel kloppen. Warm water was er genoeg, 's Zomers douch ten we achter elkaar. Geen pro bleem. Het water was altijd bo ven de zeventig graden. In de winter moesten we bijstoken, zoals berekend", aldus Van Kop pen. Het leefpatroon in het huis annex laagde opslag. Het zonnelicht wordt opgevangen door een 52 vierkante meter grote collector, die onder een hoek van 48 graden tot bijna aan het maaiveld reikt. Afgeschermd door glas bevindt zich in deze verzamelaar materi aal dat warmte aantrekt en vast houdt. Door deze absorberende laag lopen buizen met water. Het warm ge worden water wordt naar een op- slagvat vervoerd. Daar wordt via een luchtverhitter uitgeput, om dat in het zonnehuis een lucht- verwarmingssysteem zit. „Bij vriezend weer krijg je een aar dig effect", aldus Van Koppen. „Het water is dan uiteraard be vroren. Als nu de zon gaat schij nen begint de vorstaanslag op het glas langzaam te smelten. Op een gegeven moment springt dan in eens de installatie aan. Maar het aardige is dat dat gebeurt nog vóór alle aanslag is verdwenen. De installatie werkt dan nog niet op volledige capaciteit. Dat 'pro ces duurt ongeveer een half uur". Over de eerder genoemde kieren en scheuren, die na enige tijd ont stonden, vertelt de Eindhove- naar „De feitelijke warmtebe hoefte bleek enkele tientallen procenten hoger te liggen dan de tevoren berekende waarde. Voor een deel kan dat worden terugge voerd op luchtlekkage via enkele kieren, die door de werking van bouwmaterialen waren ontstaan. In het najaar van 1977 zijn deze gedicht. Aan het einde van het stookseizoen kunnen we er wat meer van vertellen". Invloed De sterkte en de richting van de wind blijken een grotere invloed op de werking van de collectoren te hebben dan eerst werd veron dersteld. Ook condensatie aan de binnenzijde van de ruiten van het zonnedak trad op. Enkele storin gen (er moesten bijvoorbeeld au tomatische ontluchters worden gemonteerd, omdat vrij veel gas uit het water vrij kwam) werden verholpen. Opvallend was, aldus Van Koppen, dat het aansteken van de cv-ketel voor de bijverwarming pas laat in het njyaar behoefde te gebeu ren". Dat was vorig jaar 27 okto ber. Met de zon wordt ongeveer de helft van het normale aardgas verbruik gedekt. Op de Technische Hogeschool van professor Van Koppen wordt op het ogenblik op diverse fronten gewerkt aan zonne-energie. Een probleem voor de zonnewoning is nog altijd de opslag van de elektriciteit. Het verschil tussen dag en nacht kan nog wel worden opgevangen, maar voor de peri ode in de winter is de oplossing nog niet in zicht. „De meest rendabele toepassing is het zwembad. Water houdt de energie uitstekend vast. Een zwembad op zonne-energie kan nu al worden gebouwcK We heb ben verder de mogelijkheden onderzocht voor opslag in de grond. Er is een eenvoudig sys teem te bedenken: duizend pij pen van 10 tot 25 meter lengte. Het warme water stroomt beneden, waar de warmte wordt vastgehouden. Grond is een slechte geleider, hoe wel er wel een isolatielaag moet worden gemaakt vlak onder de oppervlakte. Het water komt ge koeld naar boven en wordt ver volgens weer verwarmd. Met de warmte onder de grond zou je in principe een groot deel van de winter mee kunnen doorbren gen. Bovendien is het een rede lijk goedkope en eenvoudige oplossing. We testen dit op het ogenblik uit in onze labaratoria". Voorwaarde De seizoen-opslag lijkt een levens voorwaarde voor -de zonnewo ning. Evenals een goede ligging, met de collector op het zuiden. Een groot probleem, want de pla- nalogen kunnen moeilijk alle straten oost-west laten lopen. Ook de energieprijzen bepalen de haalbaarheid. De prijzen zouden twee a drie keer hoger moeten liggen. „Dat zou over enkele tien tallen jaren kunnen gebeuren", aldus Van Koppen, die voorlopig toch maar adviseert de cv eens een goede onderhoudsbeurt te geven eer men aan zonnehuizen gaat denken. Zonne-energie moet de wereld redden, zo vertelde onlangs King Hubbert, Amerikaans ge oloog. Hij zal het wel weten, want dezelfde deskundige ver klaarde twintig jaar geleden, dat de Verenigde Staten door de olievoorraden heen zullen ra ken. Ook de Amerikaanse indus trie geeft hem gelijk: de Boeing- fabrieken hebben inmiddels het plan gelanceerd satellieten in de ruimte te bouwen voor het opvangen van elektriciteit. Rond het jaar 2000 zou de helft van de energiebehoefte in de V. S. daaruit gehaald kunnen wor den. De techniek om zonne-energie vooralsnog op kleine schaal toe te passen lijkt echter in de kin derschoenen te staan. Overal ter wereld verschijnen weliswaar de zonnewoningen, die (deels) in eigen energiebehoefte voorzien, maar vooral in het Nederlandse klimaat lijkt deze oplossing verre toekomst. Om bij dat ma gische jaar 2000 te blijven: in Nederland streeft men er naar dan één a twee procent van de energiebehoeften te dekken uit zonne-energie. Dat zou betekenen, dat nieuwe huizen na 1985 van een zonnecol lector moeten worden voorzien. Dat heeft zijn weerslag op de ruimtelijke ordening: de hel- lingshoek van de collector moet optimaal zijn, er moet rekening worden gehouden met de scha duw enzovoorts. Kortom: be stemmingsplannen moeten worden aangepast, architecten en aannemers kunnen een her- scholingscursus volgen. 'De realiteit is" aldus deskundi gen van de Technische Hoge school Eindhoven "Dat we eerst maar eens moeten gaan werken aan een goede isolatie en verbe tering van de verwarmingsap paratuur. Pas dan kan ook zonné-energie serieus worden toegepast". Een nieuwe kaasstolp, van kunst stof, brengt Curver binnenkort op de markt. De doos kan na tuurlijk ook gebruikt worden om er een salade of snack fris in te houden. Of gebak zoals uit de foto blijkt, maar of het banketbak- kersprodukt zo'n lang leven is beschoren, blijft een open vraag. De hoge transparante stolp (in groen of fumé) is met een bajo netsluiting aan de bodem (wit, bruin of rood) verbonden. Advie sprijs 7,95. Daarvoor laat u dan éénmaal 5 of 6 gebakjes bij de banketbakker staan! Behalve een kloeke transparante maatbeker van een liter inhoud, met duidelijke schaalverdeling laten wij nog de nieuwe schoen poetsdoos (allemaal van Curver) zien. Minder dan een tientje voor mensen die hun schoenen altijd poetsen of voor hen die met de beste voornemens daartoe be zield zijn. Keulse stijl als export-artikel. De rustieke, boerenstijl die, vaak plomp, vormloos en niet te tillen, vele huiskamers veroverde, is op de terugtocht West-Duitsland, op de we reldranglijst meubelexporteur nummer een, toonde dit vrij overtuigend aan op de in Keulen gehouden internationale meubel beurs. De beurs is de grootste ter we reld, om in de superlatieven te blijven, met in vijftien hallen ruim vijftienhonderd deelne mers waarvan de helft uit Duitse fabrikanten bestond. Een gigantisch pakhuis vol meu belen, verdeeld over vaak de gelijk afgesloten stands voor een bezoek waarvan een wan deling van zeventig km is ver eist. Althans voor de nieuws gierige perfectionist die geen stand wil overslaan. Degene die dit onwaarschijnlijke presteert, zou met eremetaal bekroond moeten worden. Het Duitse meubel dat nu in Keulen te kijk stond, blijkt een luxe, elegante verfijning te hebben ondergaan. Er sprak een zorgvuldiger en zuiniger omgang met het materiaal uit, een specifieke aandacht voor het detail dat technisch tot comfortabele snufjes leidde, en alom een sierlijker, zachte lijn- voering. Heinz Horstmann, de voorzitter van de Duitse Bond van meu belfabrikanten, had, ingenieus, er al een nieuwe benaming voor uitgevonden: de Keulse stijl. Hij zag die als een synthese van de (burgerlijke) Biedermeier- stijl - die volgens Horstmann niets met vilten pantoffels te maken heeft - de Jugendstil en de gelding van de functionele Bauhausprincipes. Hoewel aan deze uitspraak meer fantasie dan fundament ten grondslag lijkt te liggen, kun nen we er niet aan voorbij, gaan omdat de Duitsers als grootste exporteurs hun stempel op de trend van de meubelstijl in Eu ropa drukken. Nederland is daarbij de grootste klant van onze oosterburen: wij tekenen voor bijna een derde van hun meubelexportpakket. Het heeft dus wel zin, u te vertel len hoe dat Duitse meubelaan bod er in Keulen ongeveer uit zag. Bruin eiken is en blijft overheersen alhoewel de top wel bereikt is. Naturel eiken wint in sommige sectoren nog aanbetekenis. Mahonie is sterk op weg, weer populair te worden, wellicht door het feit dat palissander schaars en erg duur is geworden. Bij de kleinmeub'elen zijn taxis pere- Bjöm Wiinblad is een veelzijdig kunstenaar waarop de Denen trots mogen zijn. Zijn aparte de coraties op dagelijkse gebruiks voorwerpen, als serviezen, vazen e.d. zijn bekend en geliefd. Het hobbel- en spaarpaardje in Ke ramiek (zie foto) dat hij voor Ro senthal ontwierp, geeft u een voorbeeld van zijn stijl van wer ken. De dynamiek van de moderne tijd is hier zelj's middels de achterwand de slaapkamer binnen gedrongen. De in het hoofdeinde ingebouwde geluidsapparatuur sluit daarbij wel goed aan. (Ruf International). Maar onlangs verraste hij toch nog zijn bewonderaars met een collec tie betoverende gobelinsbriljant van kleur waarbij hij van een tachtigtonig kleurenpalet ge bruik maakte, dat wij u hier he laas niet kunnen laten zien. Men oude gobelinkunst kunnen noe men die dateert uit het vijf- tiende-eeuwse Parijs waar de wolwever Gobelin woonde De collectie die kleine en grote go belins bevat, maakt thans een toernee door de wereld met ten toonstellingen in de grote steden. De losse opbouw-bergelementen die alle vrijheid bieden tot een eigen indeling naar behoefte, hebben als versiering smalle ronde lijstjes gekregen (Productie: Nobilia). en kersehout geliefd materiaal terwijl het gebruik van note- hout sterk is terug gelopen. In tegenstelling tot de Scandina vische landen en Italië blijft de toepassing van vuren en gre nen beneden de verwachting. Deze houtsoorten worden voornamelijk voor tienermeu belen verwerkt. Zowel bij de bekledingsstoffen als (in mindere mate) bij leer neigen de kleuren naar lichte en pasteltinten. Alle denkbare variaties tussen wit en geel, zand- en zalmkleuren, worden favoriet. Platweefsels, in steeds betere kwaliteiten, gaan de warme katoenen velours ver vangen. De uni-stoffen keren terug terwijl de pop-kleuren volledig "uit" zijn. De vondst van de "Keulse stijl" hadden de Duitsers den kelijk wel nodig want, hoewe de export nog altijd groeil neemt in import toch steeds grotere vormen aan. Italië pro fiteert daarvan het meest. •k Houten keukens in de rustieke stijl hebben nog weinig aan populariteit ingeboet. Deze Wideal- keuken met massief eiken fronten onderscheidt zich door een voor dit genre bescheiden ingetogen lijn.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 33