„Woningtekort jaagt jongeren uit Oegstgeest'' Een half jaar milieubewaking in Wassenaar [Le/t/se agenda Toch nog woningbouw in „De Hoge Klei?" Goedkoper voortgezet onderwijs in Wassenaar Burgerlijke stand JE> en W hebben raad bij de neus genomen Inbraken in Oegstgeest WOENSDAG 3 MEI 1978 Wethouder 0. C. van Belle: OEGSTGEEST- "Uit de cijfers van de volkstelling in 1970 en recente getallen per 1 februari 1978 blijkt dat in die periode van de leeftijdsgroep 17- tot 27-jarigen 750 men sen uit Oegstgeest vertrokken zijn", zegt wethouder van financiën Van Belle. 'Dat is vijf maal zoveel als in de andere leeftijdscategorieën" Volgens Van Belle is de oorzaak van dit grotere vertrek het ernsti ge tekort in de gemeente aan voor deze groep betaalbare woningen, waardoor mensen in de huwbare leeftijd wel gedwongen worden tot Den Haag. de Merenwijk of Zoetermeer hun toevlucht te ne men. Van Belle vreest dan ook dat als Haaswijk niet gebouwd zal worden het aantal inwoners tussen de 17 en 27 jaar in de ko mende 10 tot 15 jaar met enkele duizenden zal dalen. De consequentie van deze tendens is nu al, dat het plaatselijk ge boortecijfer zes geboorten per duizend inwoners minder is dan het landelijk gemiddelde van dertien", zegt hij, hetgeen voor Oegstgeest neerkomt op gemid deld 120 geboorten per jaar. Al leen al om het landelijk niveau van gemeenschapsvoorzienin gen bij te houden moet er daarom huizenbouw komen", meent Van Belle. Als voorbeeld daarvan noemt hij het dalende aantal la gere schoolleerlingen wat in de toekomst in Oegstgeest vrijwel zeker tot opheffing van scholen zal leiden. "Het is toch absurd dat het rijk bijvoorbeeld in Zoeter meer scholen moet bouwen ter wijl hier de gebouwen straks misschien leeg staan", vindt Van Belle. Volgens hem is de nieuw bouwwijk Haaswijk dan ook een absolute noodzaak een gezonde leeftijdsopbouw en al wat daar mee samenhangt voor Oegst geest te behouden. "Het gaat bij Haaswijk niet om een nieuwe wijk die een min of meer zelfstandig leven zal gaan lei den", voegt hij eraan toe. "De ge faseerde bouw, 100 tot 150 wo ningen per jaar, kan de plaatselij ke behoefte aan woonruimte op vangen en er tevens voor zorgen dat de wijk een geïntegreerd deel van het bestaande dorp wordt. Scholenbouw mag er dan ook niet worden verwacht evenmin als een uitgebreid winkelcen trum. Nieuwbouw heeft in deze tijd nog slechts een overbrug gingsfunctie totdat over onge veer 20 jaar vanwége het zich sta biliserende bevolkingsaantal vraag en aanbod met elkaar in overeenstemming zijn" aldus Van Belle. &ejt ifdsjroep IJ-IJ j<rl.nuonef-,£ foth -l-i<j}8 7S Ss ?s os /y is 3s 4s ss jr i8jo So s'o oo io io 3o fo so éo fo 8o De horizontale as geeft de geboortejaren weer, de verticale as het aantal Oegstgeestenaren dat in dat jaar is geboren. De geboortejaren zijn in een periode van vijf jaar samen genomen. De onderste curve, die de laatste telling aangeeft, schiet bij de tussen 1950 en 1960 geborenen duidelijk naar beneden, wat een daling met 750 personen betekent. WASSENAAR - Als er voldoende belangstelling bestaat zal er na de zomervakantie in Wassenaar zo wel overdag als 's avonds voor volwassenen de mogelijkheid geopend worden tot het volgen van driejarige opleidingen voor Mavo. Havo en ^AVO. Tot nu toe verzorgde het Instituut Callis een avond-opleiding voor Mavo Voor dat onderwijs ontvangt het instituut echter geen rijkssubsi die. Het lesgeld was vrij hoog: 400 gulden per jaar en dat had weer tot gevolg, dat het aantal deelne mers aan de opleiding terugliep. Het Instituut heeft daarom beslo ten de lopende opleiding wel af te maken, maar geen nieuwe cursis ten meer hiervoor te nemen. Er komt nu echter een nieuwe (goedkopere) en meer uitgebrei de mogelijkheid voor volwasse nen om voortgezet onderwijs te volgen overdag en 's avonds. Het Haags avondcollege "Noctua" is namelijk bereid, in samenwer king met het instituut Callis in Wassenaar, vermoedelijk in het schoolgebouw aan de Van Heec- kerenstraat dag- en avondoplei dingen te gaan verzorgen voor Mavo, Havo en VWO. Alle oplei dingen kosten, dankzij een sub sidie die Noctua al krijgt 90 gul den per jaar. De opleidingen zijn driejarig. Er worden per week 12 lessen van drie kwartier gegeven, verdeeld over drie ochtenden of drie avonden. Voor het volgen van een Havo/VWO opleiding is het bezit van het Mavo-diploma verplicht. De samenwerking met het instituut bij de nieuwe opleidingen. De heer V.J.W. Wensveen wordt ad- jüct directeur van "Noctua'. tha J. M. d.v. M. Imthorn en J. M. Linden. Getrouwd: E. H. v. Veen en J. J. Krab, J. N. Schreuder en E. C. M. v. Wort, A. J. Hobson en I. M. Kinds, P. J. Cornelisse en J. H. M. d. Rie. J. J. H. v.d. Eeren- beemt en I. J. C. Weijnen, H. J. Overdijk en W. de Raadt, R. Schild en E. Laman H. N. Limper en C. L. M. Baak, G. P. v Loenen en J. A. H. v.d. Zeeuw. Werkzaamheden Schoolstraat Voorschoten VOORSCHOTEN - Op 8 mei be ginnen in Voorschoten de werk zaamheden ten behoeve van een herindeling van de Schoolstraat. Het werk zal in fasen worden uit gevoerd. Eerst komt het gedeelte Treubstraat tussen de School straat en het parkeerterrein naast Albert Heijn aan de orde. Vervol gens het gedeelte Schoolstraat tussen Treubstraat en het kruispunt Leidseweg-Raad- huisweg. Gedurende de werkzaamheden, die half juli afgerond moeten worden zullen gedeelten van School straat of Treubstraat tijdelijk voor alle verkeer zijn afgesloten. Als de tweede fase van de Schoolstraat is voltooid zal één- richtingverkeer worden inge steld van het parkeerterrein in de richting van de Treubstraat. Maand voor oplichten van Leidse bank LEIDEN/DEN HAAG - De Haagse politierechter heeft een 33-jarige Leidenaar wegens oplichting veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf en voor overtre ding van de opiumwet tot twee weken voorwaardelijk. De man opende bij een Leidse bank een rekening waarop hij 5000 gulden stortte die hij van een vriend ge leend had. Vervolgens begaf hij zich na?r enkele filialen en incas seerde daar achtereenvolgens bedrag van 4200, 4500 en 3900. Dat alles in de verwach ting dat dan nog niet bekend zou zijn dat zijn rekening "rood" stond. Van het geld kocht hij een auto, waarmee hij naar het Verre Oos ten vertrok. Later teruggekeerd in Leiden werd hij op de Mors singel in een auto gearresteerd. In de auto bleek zich een hoeveel heid verdovende middelen te be vinden. Wegens overtreding van de opiumwet was de verdachte al eerder met justitie in aanraking geweest. Kosten verenigingsgebouw Zijlkwartier blijven stijgen r>r> "De Hoge Kle WASSENAAR - De door het Was- senaarse gemeentebestuur toe gezegde vergadering van de commissie technische diensten over het voorontwerp-bestem mingsplan voor "De Hoge Klei" op 8 mei gaat niet door. De Pro vinciale Planologische Commis sie Zuid-Holland heeft namelijk laten weten dat zij vóór woning bouw in dit gebied is. Dit in te genstelling tot het ontwerp-plan voor "De Hoge Klei", waarin een agrarische bestemming aan dit stukje Wassenaar wordt gegeven. Burgemeester en wethouders van Wassenaar menen nu, dat alvo rens verder wordt gewerkt aan een meer definitief bestem mingsplan voor dit gebied eerst overleg met de provincie moet worden gevoerd. Het is immers zo, dat het standpunt van de pla nologische commissie straks kan leiden tot het niet-goedkeuren van het bestemmingsplan door gedeputeerde staten. De gemeen te zou dan in een beroepsproce dure bij de kroon terechtkomen. Eén en ander zou betekenen dat er nog jarenlang onzekerheid zou blijven bestaan over de uiteinde lijke bestemming van "De Hoge Klei". Juist het beëindigen van de onzekerheid met name bij de gebruikers van dit gebied is eén van de belangrijkste redenen ge weest voor de herziening van het bestemmingsplan. Het Wassenaarse gemeentebestuur stelt zich nu voor, op korte ter mijn met de provincie te gaan praten. Een en ander zal tot ge volg hebben dat het oorspronke lijke tijdschema niet "gehaald' kan worden en de vaststelling van het plan door de raad niet vóór september kan geschieden WASSENAAR - Ruim een halfjaar geleden werd de eerste Was senaarse gemeentelijke mi lieuwachter, de heer J.J.M. Sluijter, door burgemeester Mr. K. Staab beëdigd als onbezoldigd ambtenaar van gemeentepolitie. Bij die gelegenheid zei Mr. Staab, dat de taak van deze nieuwe func tionaris in de praktijk verder ge stalte zou moeten krijgen en dat er tussen de milieuwachter en "het publiek" een samenwerking zou moeten groeien in het belang van de bescherming van het mi lieu in deze gemeente. Er is sindsdien enige tijd verlopen: hoe heeft zich dat contact tussen milieuwachter en burgerij ont wikkeld? Veelomvattend De heer Sluijter heeft een veelom vattende taak: toezicht op de na leving van allerlei bepalingen in de politieverordening, die met "het milieu" te maken hebben. Welnu, in verschillende opzichten zijn er verbeteringen te constate ren. Daar is bijvoorbeeld de kwestie van het "overhangend groen" dat hinder kan veroorza ken voor wandelaars en als het kruispunten betreft, voor het verkeer. De milieuwachter heeft al in vele gevallen eigenaren van tuinen op dat euvel attent ge maakt, mondeling, of door mid del van een briefje en in de prak tijk blijkt dat vrijwel iedereen begrip heeft voor een dergelijk vriendelijk verzoek van de mi lieuwachter en ook bereid is er gevolg aan te geven. Hetzelfde kan worden opgemerkt over af gevallen bladeren in het najaar, dat vroeger door tuinierende burgers zo maar op straat "werd 'gedeponeerd. Wat moeilijker heeft de mi lieuwachter het in het begin ge had met de naleving van de be palingen van de "precarioveror- dening". Die verordening regelt het "gebruiken van gemeenteg rond", bijvoorbeeld voor het plaatsen van een container. Vol gens de verordening moet er voor het gebruiken van gemeenteg rond betaald worden. Maar tot voor kort was er niemand die daarop controle uitoefende. De milieuwachter is dat wel gaan doen; het behoort tot zijn taak. Een ander belangrijk onderdeel van de taak van de heer Sluijter ligt op het gebied van de "reini ging". Hij ziet er op toe dat huis vuil of grofvuil niet te vroeg wordt buitengezet. Hij let ook op de manier waarop het huisvuil of grofvuil wordt "aangeboden", zoals dat in ambtelijke taal heet. Daar zijn namelijk bepaalde re gels voor. De milieu wachter heeft kaartjes bij zich waarop die regels staan vermeld. Als hij een afwij king van de regels constateert stopt hij zo'n kaartje in de bus waarop dan de bepaling staat aangekruist waaraan niet werd voldaan. Ook op de naleving van het "aan- lijngebod" voor honden dat voor grote delen van de gemeente geldt, houdt de milieuwachter toezicht. Een groot probleem daarbij is het loslopen, zonder begeleiding van honden die plas tic vuilniszakken kapot maken en zo de omgeving verontreini gen. Verontreiniging Dan zijn er nog allerlei andere be palingen, zoals het op straat wer pen van afval, verontreiniging van straatkolken en van openbare wateren, het vuil stor ten op verboden plaatsen, en zovoorts, die vaak door onacht zaamheid van burgers overtre den worden. Als de milieuwach ter zo iets constateert zal hij de "overtreder" daarop attent ma ken. Van zijn bevoegdheid tot het opmaken van proces-verbaal wordt alleen in het uiterste geval gebruik gemaakt, bijvoorbeeld als er sprake is van echte onwil. Meer verbaliseren is niet de eerste taak van de heer Sluijter; hij probeert vooral voorlichtend werkzaam te zijn. LEIDERDORP-Dec het maatschappelijk welzijn in Leiderdorp bespreekt, betwijfel de gisteravond of de extra kosten van het multifunctionele gebouw in het Zijlkwartier, nog wel ver antwoord zijn. In het eerste ont werp van dit gebouw is zoveel be zuinigd dat de gemeente Leider dorp een extra subsidie van het ministerie van CRM kon krijgen. De opzet en kostenraming moes ten daarvoor aan de richtlijnen van dit ministerie voldoen. De gemeente is nu gevraagd der tigduizend gulden op tafel te leg gen om toneelvoorzieningen zo als gordijnen en een schakelkast voor de spotjes in het gebouw aan Plantenmarkt ZOETERWOUDE - De jaarlijkse perkplantenmarkt ten bate van het herstel van de Dorpskerk wordt ditmaal gehouden op za terdag 6 mei van negen uur 's morgens tot vier uur 's middags bij "Ons Huis" aan het Koster spad. De werkzaamheden aan de kerk vorderen langzaam maar gesta dig. Eerst is de pleisterlaag van de binnenmuur nauwkeurig ver wijderd, tot op een hoogte van ongeveer drie meter. Hierna kan het impregneermiddel, dat op stijgend vocht moet tegengaan, worden aangebracht. Binnenkort zal met het vernieuwen van het leien dak worden begonnen. Hoewel het saldo van de commissie inmiddels is gestegen tot 38.500 is dit nog niet voldoende óm de eigen bijdrage van tien procent in de restauratiekosten en de hoge rentelasten, die dit en volgend jaar ontstaan, te kunnen bekosti gen. Daarom is voor zaterdag weer voor een ruim assortiment aan perkplanten gezorgd. LEIDEN - De zaak van horlogier- juwelier Van de Water aan de Haarlemmerstraat bestaat deze maand veertig jaar. Begin mei 1938 openden vader S. v.d. Wa ter, die tot dan toe als edelsmid, juwelenzetter en graveur bij anderen werkte, en zijn zoon E.J. v.d. Water een eigen zaak in het toen drie meter brede pand Haarlemmerstraat 181. "Het was nooit ons verlangen er een grote zaak van te maken, maar van het één komt het ander", zegt E.J. van de Water nu. Gedu rende tien jaar zat de zaak ook op Haarlemmerstraat 207, waar nu Foto Dickhoff is gevestigd. Tot Van de Water twaalf jaar ge leden het naast zijn zaak gelegen hoekpand van banketbakkerij Veertigjarig jubileum Van de Water Brummelkamp erbij kon kopen. Boven de winkel is het atelier in gericht waar horloge- en klok kenmakers, goud - en zil versmeden, een graveur en een juwelenzetter werken. Van de Water is nog één van de weinige zaken met een eigen atelier. Bij velen is het beheer van een der gelijk atelier niet haalbaar en worden alle reparaties buiten de deur gedaan. Van de Water leidt de mensen veelal zelf op, want het is moeilijk aan vakmensen te komen. Er is wel een vakop leiding, in Schoonhoven, maar degenen die de opleiding volgen zijn meestal opvolger in een be drijf of gaan de artistieke kant op. De zoon van E.J. van de Wa ter heeft overigens wel zijn vak diploma's en zal zijn vader te zijner tijd opvolgen. Bij het bedrijf zijn nu in totaal dertien mensen werkzaam. Eén van hen, de heer J. Nijhuis, her denkt deze dagen dat hij 25 jaar geleden bij Van de Water in dienst trad. Daar opgeleid tot goudsmid, kwam hij later in de winkel waar hij nu chef is. Woensdag Maranathakerk, Dijkstraat 2a, ver gadering Nederlandse Vrouwen bond 20 uur Gemeentehuis Leiderdorp, verga dering commissie centrale an tenne inrichting, 20 uur Kennedylaan 11, Oegstgeest, infor. avond Bahai gem., 20 uur Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, spreekuur alg. ned. bejaarden- bond do. 9-11 uur, open huis do. 14 uur Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, adviescentrum voor werklozen tel. 120833 Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 14- 17 en 21-24 uur Hoge Rijndijk 28, spreekuur rechtskundige dienst CNV Lei den, 19130 uur Romanuszaal (achter Hartebrug- kerk) Mare. bijeenkomst belan gengroep alleenstaanden, 20 uur Gebouw Irene, Hoofdstraat 82 Lei derdorp, dond. 2-4 bijeenkomst voor werklozen, tel. 146586 Donderdag Gemeentelijk sportpark "Over- bos". Warmond, sportdag. Holiday Inn, Leiden, antiekbeurs. Marekerk, dodenherdenking 19.30 Koetshuis Oud Poelgeest, jubi leumfeest Leidse volksdansver eniging "oud Poelgeest", 14.30-24 Iedere donderdag Jazz-Sesjun, aanvang 21.00 uur. Boommarkt 2, Leiden. Vrijdag Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, optreden Herman Brood and his Wild Romance, 20 uur Herenstraat 45, gebouw Staalwijk, jeugdsoos 19.45 uur Ten Katestraat, speeltuingebouw, bejaardensoos Humanitas 14 uur Fred. Hendrikplantsoen 25, Lei derdorp, infor avond Bahai gem 20.15 uur 't Parlement, Nieuwe Rijn 52, club van alleenstaanden 20 uur Apotheken te brengen. Drie leden van de commissie trokken fel van leer tegen de voorzitter en wethouder C. Gordijn. Vooral Verdier (KVP) en Reuge- brinx (PCG) verweten het ge meentebestuur dat dit, zonder de gemeenteraad gehoord te heb ben, had besloten een multifunc tioneel gebouw neer te zetten. ''Het college van B en W heeft de raad bij de neus genomen met het doordrukken van zijn beslissing. We hebben nooit zo'n groot ge- bouw gewild, alleen omwille van die subsidie is het er toch geko men. Het spijt me voor de men sen die de dupe worden, geen cent krijgt het gebouw van mij. Ik doe niet mee met deze gang van zaken", aldus Reugebrink. "Ik hoop dat het college afleert zelf standig zulke besluiten te ne- Verdier vond het een zaak die ge tuigde van "bestuurlijke dom heid". "Het zal een belachelijke vertoning worden als dit voorstel aan de raad wordt gedaan. Dit was allemaal te voorzien, zonder dat we er wat aan hebben kunnen doen". Willems (PvdA) rekende uit dat de extra voorzieningen tot nu toe de honderdduizend gulden al waren gepasseerd. Hij vroeg de voorzit ter wat de vooruitzichten waren. Wethouder Gordijn kon niet zeg gen dat in de toekomst geen geld voor het Zijlkwartier nodig zou zijn. Hij benadrukte dat in ieder geval voorzieningen aangebracht moesten worden, vooruitlopend op de nog aan te brengen toneel voorzieningen. Dat zou goedko per zijn dan hak- en breekwerk in het gebouw als het reeds voltooid zou zijn. OEGSTGEEST - Uit een huis aan de Oranjelaan is de afgelopen nacht kort na drie uur bij een in braak een Friese stoeltjesklok gestolen. De daders schoten met een pistool een gat in een ruitje van de voordeur en konden zich op die manier toegang tot de wo ning verschaffen. De auto van de inbrekers was tien minuten daarvoor in de Rhijn- zichtweg gesignaleerd, waar ze een mislukte inbraak pleegden. Daar gooiden ze een balk door het raam van een huis. De bewoners werden door het lawaai wakker, waarop de inbrekers met hun auto op de vlucht sloegen, zonder iets uit het huis mee te nemen. De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 28 april tot 5 mei door Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, tel. 123553, apotheek van Breest Smallenburg, Loevestein 6, tel. 890000 Indien het 's avonds na elf uur niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer te komen kan men uitsluitend voor spoed- recepten gebruik maken van een taxi, tel. 122444. Tevens op zaterdag tot 13 uur k, Wilhelminapark Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel. 4641, Alg. Hulpverle ning, tel. 2141 tst. 35 (dag en nacht). Warmond - S. Posthuma, Kagerplein 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Burgerraadsman Koombrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat- ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, jf Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687, Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1«2 uur). i Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch' Dagblad B.V Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorgmg van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f 226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2