Het leek allemaal zo leuk Make-up voor uw tuin of balkon bouwen fsm Ervaringen van iemand die de tuin MOEST opknappen Zelf te WOENSDAG 3 MEI 1978 Een aardig hoekje van de tuin, verkregen na vele maanden zwoegen Het leek allemaal 20 leuk. Een huis met een tuin. 'n Lekker stukkie groen, liefst voor en achter. Zomaar een boompje en een struikje. Kortom, de na tuur aan de deur en er maar volop van genieten. Ja, ja, zo gaat dat in het begin. Maar eenmaal in het bezit van dat stukje „rijkdom" begint de el lende pas goed. Want gras maaien is wel leuk, maar je moet het zo vaak doen. En die natuurlijk in je tuin blijkt wel zodanig „gecultiveerd" dat er van gewoon groeien niet zo veel meer terecht komt. Snoeien en snijden zijn ineens woorden die het zaterdagse uitslapen gaan beïnvloeden En dan dat stukje heg nog even knippen. En oh, ja, volgende week dan nog maar even de bollen in de grond. De factor luiheid gaat meespre ken en verder, misschien nog wel belangrijker, de factor onkunde. Want weet je veel... Toen je voor de eerste keer dat tuintje zag, dacht je nog dat het mooie allemaal mooi bleef en dat het onkruid het niet zou wagen om in jouw tuintje te gaan groeien. Bovendien ble ken er, toen het onkruid toch rijkelijk op kwam, toch nog mooie soorten bij te zitten. Ooit wel eens een bloeiende distel gezien. Prachtig, prach tig, het was alsof je hem zelf gepoot had. (hoer de vakkun digheid) Tot natuurlijk een kennis, die een nabijgelegen tuinderij bezit, je er pijnlijk op attendeert dat dat „kreng" zo'n enorme uitzaai heeft. Een collega van hem heeft eens last gehad van zo'n stelletje distels. Het kostte hem drie jaar voordat alles er weer uit was. Zo wordt de tuin die de eerste jaren nog steeds de res ten blijft vertonen van de noeste arbeid van de vorige bewoner steeds meer een -na tuurlijke- chaos. En dan, na enkele zomers, ben Je het zat. Dan blijkt bovendien de schutting in eens een kale troep en eigenlijk mag je ook wel iets aan dat oude schuur tje doen. Dit verhaal gaat over wat er daarna gebeurde. Een amateur die toen toch de tuin ging opknappen. En de schuur. En de schutting. Met twee lin kerhanden en twee uitgangs punten: a) Alles wat ik zelf kan doen, probeer ik zelf. Lukt dat niet, dan niet schromen de deskun digheid van ande ren in te roepen. b) Het resultaat moet zo zijn dat het onderhoud van het stukje natuur-achter-het-huis tot het minimum kan worden beperkt. De in dit verhaal weergegeven ge schiedenis moet niet worden ge zien als een serie tips of adviezen. Misschien zijn er lezers die er toch iets van kunnen leren, maar de meeste doe-het-zelvers of en thousiaste tuinploeteraars zullen eerder wat cynisch glimlachen om die natuurminnaars met die twee linkerhanden. Wel veel nut kan het verhaal mis schien hebben voor al die 'soort genoten'. die met dezelfde pro blemen worstelden (en toen maar in een flat zijn gaan wonen) of nog steeds worstelen. En daarmee bedoelen we dan de grote groep - veel groter dan menigeen denkt - die noodgedwongen doe-het-zel- •ver is geworden. Gewoon uit fi nanciële omstandigheden, omdat het alternatief om de vakman te laten opdraven niet een, maar. soms twee of drie keer zo duur is. Onze tuin was dus een chaos (ge worden) en steeds vaker een bron van ergernis. Toen eenmaal de knoop was doorgehakt om dit te veranderen hebben we eerst eens goed overleg gepleegd wat we nu eigenlijk wilden. Kort gezegd kwam dat neer op een schuurtje (voor de fietsen, wat tuingereed schap, enkele tuinstoelen en een krat bier), verder een schutting om niet helemaal te kijk te zitten en een leuk terras waarop het vooral in zomerse maanden goed toeven moest zijn. We kunnen iedereen die in die fase bezig is adviseren om gerust de tijd te nemen eerst eens te onder zoeken wat er ten aanzien van dat wensenpakket allemaal te koop is. Een paar zaterdagen ae tuin centra in de omgeving aflopen kan geen kwaad. Niet alleen zal men regelmatig verbaasd zijn over de prijsverschillen, maar ze ker ook over het assortiment. Eenmaal weer thuis met een pak ketje folders over allerlei soorten schuttingen, pergola's, houten en metalen (zelf in elkaar te zetten) schuurtjes kwamen we al snel tot de slotsom, dat het allemaal best aardig was, maar het was alle maal zo stereotiep Anders Rij maar eens een nieuwbouw- wijkje binnen en je waant je in veel gevallen al in de showrooms van de vorige week bezochte tuincentra. Wij hadden nog steeds de hoop om van onze tuin iets anders te maken. Mischien niet mooier, maar wel anders. Bovendien beschreef de verkoper in het tuincentrum in enkele fraaie volzinnen wel even hoe je een houten schutting moest op-, zetten, maarthuis gekomen zag je dat toch even anders. Waarbij we dan moeten opmerken dat het bij ons zo dicht achter de kust nog wel eens goed kan waaien en het zeker niet de bedoeling was om zo'n schutting na een jaar weer te vernieuwen. Wat nu, zo dachten we ietwat ver twijfeld. Dan maar het hart laten spreken. Stel nou voor, geld en twee linkerhanden even verge ten, ik wil een tuin opknappen. Hoe zou je het dan doen. Steen Tijdens die discussie kwam het al snel naar boven. We wilden ge woon een stenen schuur, liefst met plat dak en verder een om heining van deels steen en deels glas. Dat laatste leek ons voorde lig omdat zo'n donkere schutting ook veel licht weg neemt. Het voorbereidende proces van kijken-en-denken had bovendien het voordeel dat de buren met ons meeleefden. Misschien wel omdat zij ook die chaotische tuin zat waren, maar daar zijn we nooit achter gekomen. Voordelig was het in ieder geval dat we daardoor Jakob hebben lerén kennen die overdag in de wegenbouw zit tend, best wel een handje wilde helpen. Via hem kwamen we ook achter Johan die in de bouw werkte en die ook wel iets in het karwei zag. Juist de adviezen en de hulp van deze twee 'heiligen' hebben ons over de 'Dat kan ik toch nièt'-drempel heengehol- pen. Beiden gingen uit van het stand punt: We willen je best helpen, maar het is jouw tuin en jij moet het zoveel mogelijk zelf doen. In de praktijk betekende dat dat ze best wel één keer wilden voor doen hoe je specie moest maken, maar daarna niet meer. En toen begon dus het werken. Eerst de oude troep afbreken en een con tainer huren. Daarna de tuin ge woon helemaal omspitten. Het liefst dubbel waarbij de boven laag vol onkruid goed diep komt te liggen en het onkruid zelf ver stikt. Pas als de tuin er weer net zo maag delijk bij ligt als hij er moet heb ben uitgezien direct na het ople veren van het huis, kan pas met de uitvoering van het nieuwe plan worden begonnen. Precies op de grens van de tuin - zowel aan de twee zijkanten als aan de achterkant - werd een geul van ongeveer zestig centimeter breed en zestig centimeter diep gegraven. Op de bodem hiervan werd - waterpas! - een aantal pla ten gewapend beton gelegd die ongeveer dertig centimeter breed, anderhalve meter lang en drie centimeter dik zijn. Hierop werd een steensmuurtje-waarbij de stenen dwars worden ge plaatst - van witte stenen ge bouwd. Om de twee meter maak ten we een "beertje" die later als steun zouden fungeren voor de - bij een tuinbouwcentrum ge ziene - H-balken van gegalvan iseerd ijzer. In één hoek van d.e tuin werden deze beertjes ach terwege gelaten omdat hier later de muren van het schuurtje zou den komen. Toen we eenmaal op de gewone hoogte waren geko men werd op de witte stenen een halfsteens rood muurtje ge maakt. Op zeker ogenblik was dus onze tuin omheind door een muurtje van 50 centimeter waar om de twee meter de H-palen nog onge veer 140 centimeter bovenuit staken. De ene hoek waar we onze schuur gepland hadden werd ook lang zaam volgebouwd tot een hoogte van twee meter waarbij er opgelet werd dat later deze hoek moest worden "volgebouwd" met de twee andere muren van de schuur. De ruimte tussen de schuur en het huis werd in ons plan gedacht als nieuwe achter zijde-uitgang. Inmiddels hadden we ook al onder het geplande schuurtje elektriciteitskabel (grondkabel in 30 mm PVC-buis) aangelegd zodat we later zowel in de schuur een lichtpunt als een stopcontact zouden kunnen aanleggen. Verder weid ook al vast zo'n lichtpunt aangelegd buiten aan de achterkant van de tuin. Eén in de tuin aanwezige afvoer werd "misbruikt" als nieuwe voor het water van het dak van de schuur. Toen éénmaal het bouw-deel van de operatie achter de rug was, kwam het moeilijk ste. In de ruimten tussen de H-balken, zo was het plan, zouden raam werken van gegalvaniseerde L-balkjes moeten worden ge schoven. Een karwei dat enige precisie bij het opmeten vereist. Bovendien was het niet gemak kelijk om een firma te vinden die deze raamwerken wilden maken en bovendien galvaniseren. Op gemerkt moet zeker worden dat het ook geen goedkoop grapje bleek, maar dat het geheel van steen en metaal wel erg solide is geworden. Bij de aanschaf van het glas - dat op verzoek perfect op maat wordt gesneden - heb ben wij gekozen voor draadglas omdat dat veel sterker is dan matglas, maar ook bij breuk min der gevaarlijk omdat het in het raamwerk blijft hangen. Het dak van de schuur bleek ook niet zo'n erg groot probleem - het zelfver trouwen steeg - omdat op een oppervlakte van zes vierkante meter ongeveer zes houten balk jes over de breedte werden vast gelegd met ijzerbanden. Daarna werden de balken met nog een laag stenen "vastgemetseld". Daarbovenop houten vloerdelen die evenals schrootjes in elkaar gaan en tenslotte de dakranden van stroken hardhout van onge veer 1.5 centimeter. Deze stroken werden zo geplaatst dat de bo venkant ongeveer vijf centimeter boven de vloerdelen uitstak waarna deze "hoek" werd afge timmerd met voorgezaagde schuine latjes. Tenslotte werd de onderkant van de dakrand nog voorzien van repen watervast tri plex. Het waterdicht maken van het platte schuurdak hebben we aan een vakbekwame loodgieter overgelaten. De deur van het schuurtje is een hardhouten schuifdeur geworden die veelal in kassen wordt gebruikt. Deze deuren "hangen" in een U-balk en lopen via wieltjes in één in het beton vastgezette rail. Ook voor het dichten van het gat naar bui ten werd voor zo'n deur geno men, temeer omdat we hier toch een "trap" van beton moesten maken in verband met het hoog teverschil met het bestaande pad. Onze nieuwe tuin hebben we ten slotte verfraaid met twee stenen delen. Een loopdeel dat is bete geld met oude stenen die we vroeger ook hadden en een terras van gewassen grinttegels die we in de meest zonnige hoek hebben gelegd. De "gaten" werden gro tendeels opgevuld met graszoden en om het geheel nog iets leuker te maken hebben we enkele fan tasie-borders gemaakt die wer den afgezet met korte stukken halfronde paaltjes (goed in de olie zetten). Tenslotte werden nog wat bollen gepoot, een enkele struik geplant en toen was het klaar. Toegegeven, het was een karwei dat nogal wat maanden in beslag heeft genomen. Vrijwel elke za terdag ging er aan ten offer en veel mooi-weer avonden werden in de tuin-in-aanleg doorge bracht. Maar nu het klaar is zijn we er blij mee. Niet alleen omdat nu ieder een wat van je tuin zegt, maar veeleer omdat je nu een tuin bezit die niet zoveel onderhoud vraagt en die toch gezellig kan blijven. Wanneer de bulldozers onze stran den glad hebben gladgestreken en de verversingstenten en zon neterrassen de Noordzeekust weer stofferen, wordt het tijd dat wij onze tuin of ons bal kon aan een inspectie onderwer pen. Als er wat aan het zit meubi lair vernieuwd moet worden, kan men niet te vroeg eens gaan rond kijken om zijn keus te bepalen. Het zal opvallen dat het houten tuin-ameublement niet meer zo domineert als het de laatste jaren het geval is geweest. Integendeel, het is in vorige jaren zo snel de winkels uitgevlogen dat som mige fabrikanten hun toevlucht tot te jong hout moesten nemen - en dat met niet altijd de beste er varingen tijdens een slechte, na tte zomer. Wilt u dus een redelijk duurzaam tuinmeubel van hout dan zult u daarvoor een goede prijs moeten betalep. kunststof krijgen nu opnieuw een kans. Daaronder bevindt zich ook een ruim aanbod van het oude, met overdadig lofwerk ge sierde, witgelakte ijzeren Franse tuinmeubilair. Ook in het tuinge- beuren speelt de nostalgie nog een rol. Overigens worden die uit ijzer gegoten meubelen van we leer nu meestal van aluminium of kunststof gemaakt. Het betekent niet alleen minder onderhoud maar het is eveneens een conces sie die de prijs drukt. De mindere duurzaamheid heeft het voordeel dat we wat sneller aan modieuze invloeden kunnen toegeven. Dat ligt wel in de lijn van onze tijd nu we ook met meubelen min der lang doen. Let u bij aankoop wel op een goed zitcomfort want in de tuin of op uw balkon zult u doorgaans wel even fijn willen relaxen. In ver band met de winterberging is het wellicht ook raadzaam er op te letten dat een en ander opvouw baar is en dan weinig plaats ruimte vraagt. Geperforeerd plaatstaal (tafel) en ronde buis, moccabruïn gespoten. Het stoeltje is gestoffeerd met een lichte transparante kunststof d ie goed tegen regenwater is bestand. Een leuk setje tegen een populaire prijs. V&D Een nieuwe collectie tuinmeubelen van Grosfillex. Zwolle, in pvc.duurza met kussens en matras in bruin of oranje. weerbestendig en opvouwbaar. Verstelbare relax meubelen Een fraai tuin-ameublement uit Italië (Van Saporiti) dat ook binnenshuis allerminst zal misstaan. Weerbestendig, essen, in drie kleurtonen blauw of groen. De kleuren komen terug in de diagonaal gestreepte kussens.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 29