Energiebesparing is werk voor de vakman Open haard weet wel waar u aan begint MENSEN BANG VOOR ISOLATIE Minder interesse WOENSDAG 3 MEI 1978 APELDOORN - Een paar honderd brieven per dag belandt bij de twaalf medewerkers van de Stichting Voorlichting Energie besparing (SVEN) in Apeldoorn. Een verheugend aantal voor een groot deel geschreven door parti culieren. En toch zegt woordvoer der B. Vos: „De mensen hebben nog steeds angst voor isolatie. Voor het mystieke. En natuurlijk voor de portemonnee" De Stichting verdiept zich nu onge veer twee jaar in voorlichting over energiebesparingmet name isolatie. Een door de overheid be taalde, maar objectieve instantie die zowel passief (brieven beant woorden, verwijzen) als actief (via de bekende wereldbol advertenties) voorlichting ver strekt. Sinds 1952 Isolatie van woningen werd pas gepropageerd na de energiecri sis. Sinds 1952 geld t er weliswaar een aantal eisen voor de nieuw bouw. maar pas in 1975 werden deze belangrijk verbeterd. Die ei sen vormen nog steeds een pro bleem, een van de vele trouwens als we de heer Vos aan het woord laten. „De bewoners doen het op het ogen blik voor een belangrijk deel al leen om het wooncomfort te veröe- teren. Isolatie om energie te be sparen is er weinig bij. Wat be treft de eisen: die zijn moeilijk vast te leggen. Je moet er gewoon van uitgaan, dat isolatie rende- mentopbrengt. Wat bespaart men Het overgrote deel van de woningen in Nederland is niet geïso leerd. Slechts hier en daar een tochtstrip en dan heb je het wel gehad. Tot nu toe zijn 400.000 huizen geïsoleerd op grond van de verstrekte subsidie (op het ogenblik 22 procent van maximaal 3000,-, maar dat kan per dag veranderen). Sterker nog, het jaarlijkse aantal woningen dat wordt geïsoleerd loopt achter uit. In 1976 waren dat 150.000, een jaar later nog maar 100.000. Volgens dr. J. W. H. Geerlings, directeur energiebeleid van het ministerie van economische zaken, is het nodig dat dit aantal opgeschroefd wordt tot 250.000. Via een isolatieplan wil de regering binnen een jaar of tien alle huizen in ons land isoleren. De uitgewerkte maatregelen moeten nog door de ministerraad worden behandeld. Inlichtingen over de subsidies zijn te verkrijgen bij de Provinci ale Directie van de Volkshuisvesting, Mauritskade 29, Den Haag. Tel. 070-469580. in de portemonnee? Je kunt ge makkelijk uitrekenen hoeveel je moet betalen, maar je weet nooit wat het gaat opleveren. Subsidies verdisconteer ik dus nu in de prijs. Een oplossing: hogere ener gieprijzen. Alweer de portemon nee dus". Volgens de heer Vos kunnen de normen erg moeilijk sterk omhoog worden geschroefd. Normen verhogen Daar denkt bijvoorbeeld ir. J. A. van de Vondervoort, medewerker van de Nationale Woningraad anders over. Hij zegt: ,JDe normen voor de warmte-isolatie van wo ningen moeten onverwijld en drastisch worden verhoogd om te voorkomen dat de stookkosten even groot worden als de huur". Volgens Vondervoort zal de prijs van aardgas stijgen van 25 cent per kubieke meter nu tot tussen de 30 en 36 cent in 1980. Daarna zal de prijs sterker stijgen, volgens de verwachting van de Algemene Energieraad, naar 75 cent. Dan zal deze rekening de huur over treffen. Een vakman kost geld.. Apeldoorn - „Isolatie is geen werk voor een doe-het-zelver. Een handige man kan de kleine din getjes zelf doen, maar over het al gemeen moet ik toch aanraden een vakman te raadplegen. Een goede firma, die zich heeft gespe cialiseerd in isolatie. Pas dan krijg je een goed resultaat" De heer Vos van de SVEN weet, dat hij met deze uitspraak een beslis sing van de bewoner om tot isola tie over te gaan, een stuk moeilij ker maakt. Een vakman betekent geld, veel geld. Spouwmuren Het isoleren van spouwmuren is nog wel te betalen (ongeveer 15,- per vierkante meter), maar bij andere methoden en andere objecten schiet die prijs al naar de 45,-. Dubbele beglazing kost tussen de 150 en 200 per vierkante meter. „Maar het is echt geen karwei voor een vrije middag", aldus de heer Vos. „Er komt zoveel bij kijken. Maak je dubbele glazen, dan moeten de ramen, kozijnen wor den veranderd. Dakisolatie gaat in zekere zin nog wel. Je zou, ze ker met pannendaken, isolatie dekens kunnen aanbrengen tus sen de gordingen. Maar ga je het aan de bovenkant isoleren, dan moet beslist een vakman komen' Echt geen werk dal eventjes wordt gedaan.. Afraden Het platte houten- of vezelplaat werk geeft een vrij groot warmte verlies. Isolatie aan de onderkant, een gemakkelijke methode via het aanbrengen van platen, is echter ten strengste af te raden. Niet alleen is het effect vrij klein, maar ook kan door condensvor- ming de houten constructie gaan rotten. De enige oplossing is iso latie bovenop. Over het isolatie materiaal moet weer een dakbe dekking worden gelegd. Als men grind gebruikt: oppassen dat de constructie sterk genoeg is, vooral als het grind op een grote hoop wordt geveegd. Dubbel glas is ook een zaak voor de vakman. Vrijwel altijd moeten de sponningen worden aangepast. Voorzetramen zou een mogelijk heid zijn voor de doe-het-zelver. De ramen kunnen zowel binnen als buiten geconstrueerd het ge wenste effect geven. De binnen- ramen moeten wel goed sluitend worden gemaakt, anders treedt condensvorming op. Tip: de glasverzekering moet worden herzien. Muren kunnen heel wat narigheid geven. Een spouwmuur zonder vulling voorkomt regendoorslag, maar isoleert niet. Dus vullen met isolatie: schuim, vlokken van steenof glaswol, fijne korreltjes. De ingeschakelde firma moet overigens tenminste tien jaar ga rantie kunnen geven. Eenvoudig „Ik kan begrijpen, dat dit - en zeker een combinatie van deze drie isolatiemaatregelen - erg duur uitvalt. Daarom wijs ik er nog maar eens op, dat je al heel wat kan besparen door de een voudige dingen. Gordijnen dicht. Door tocht gaat vrij veel ener gie verloren. Verstandig zijn met de CV-ketel. Bij goed weer in de winter is het dwaas, dat de thermostaat in de ketel op honderd graden blijft staan. Zet "m op zestig. De ketel- temperatuur moetje eigenlijk re gelmatig bijstellen. Hoe hoger het aantal graden, hoe hoger de verliespost", aldus Vos. Onderhoud van dezelfde ketel is ook erg belangrijk. „Het zijn de kleine dingen, die toch erg veel uitmaken. Gebruik bijvoorbeeld ook de zonnewarmte. Echt, met een beetje goede wil kost ener giebesparing niets. Er is al tijd wel wat te vinden". Gegevens uit het artikel zijn onder meer ontleend aan een aantal fol ders, die de SVEN uitgeeft. Ze zijn gratis te verkrijgen: postbus 503 te Apeldoorn, tel. 055-230750. Uiteraard kunnen daar diverse inlichtingen worden In deze, door een doe-het-zelver gemetselde schoorsteenmantel werd een Unex-bouurpakket gebruikt. Dat bestond uit een gasset met plaatstalen rookkast, voorzien van een bekleding van vuurvast mate riaal. (Verkoop- o.m. op de Gamma-bouwmarkt). Zo op het eerste gezicht lijkt een open haard met een heerlijk houtvuur het einde, de droom van velen! De praktijk wijst vaak anders uit hoewel het met de reden van aanschaf wel duidelijk lag. Want nu de centrale verwarming geen luxe meer is maar een ver worven goed, missen wij wel het centrale punt in de huis kamer, het gezellig zitten rond de kachel of haard. Vooral de bewoners van oudere woningen die een cv aanleg den of lieten aanleggen, kun nen maar slecht aan die lege, soms kapitale schoorsteen mantel wennen. Dit geldt ook voor degenen die zich nog in het stadium van de gasgevel- kachels bevinden. Er kwam dus bij velen een open haard met een gezellige stapel houtblokken erbij. Wie hem nog niet heeft, moet wel eerst alle voor- en nadelen op een rijtje zetten. Om ons tot de nadelen te bepalen, die zijn er vele. Afgezien van de kosten die al gauw dichter bij de vier dan de drie duizend gulden liggen, rijst de vraag of het rookkanaal wel voor een open haardvuur geschikt is. Mees tal is het te klein, de trek on voldoende. Het treffen van een afdoende voorziening is dan een kostbare aangele genheid. Laat daarom eerst controleren of uw schoor steen geschikt is voordat u op kostbare aankopen overgaat. Realiseert u zich verder wel, dat (vooral goedkope) houtblokken vonkengevaar opleveren, dat de asla gere geld geleegd moet worden en dat een open houtvuur veel stof in de huiskamer produ ceert! Misschien is die droom van een open haard gewekt toen u, bij vrienden op bezoek, genoot van hun heerlijk open haardvuur dat zij speciaal voor u die avond hadden aan gelegd. Vertelden zij u er niet bij dat die open haard de meeste avonden uit bleef (en dus toch een donker gat) om dat zij de rompslomp van het aanmaken, de verzorging en de rommel op den duur toch te lastig vonden? De prijs van houtblokken liegt er boven dien ook niet om! Tussen vorm Dus geen open haard? Er is een aanvaardbare tussenvorm: de open haard die op gas wordt gestookt. Daarvoor hebt u slechts een set van kerami sche „hout" blokken nodig. Elke schoorsteen is goed - als hij maar geveegd is! De kosten van aanschaf en in stallatie zijn aanmerkelijk la ger dan dig voor de met hout gestookte open haard. Hout is veel duurder dan gas dat bo vendien niet behoeft te wor den opgeslagen. Stof, as of vonkengevaar spelen geen rol en er zijn evenmin aan- maakproblemen. Een lucife- r is voldoende. Een „nep"-vuur? Ja, rriaar de brandende gasblokken geven wel een bijna speels vlam menspel als hout en een be haaglijk uitstralende warmte. De DRU - open haard geeft bijvoorbeeld een warmte - af gifte van 1600 kcal. Men mag rustig stellen dat qua comfort gasblokken ideaal zijn - het hele jaar door - op een koude winterdag en op een kille zomeravond. Als de haard niet brandt, kan men wel zien dat het geen echt hout - maar keramische blokken zijn. Wie daar niet goed tegen kan, legt er voor zichtig wat echt hout bo venop. Of sluit de zaak wat af met een vonkenscherm. Mocht u overgaan tot de aan schaf van een gas gestookte open haard dan moet u er wel op toezien dat de set voorzien is van een GIVEG - keur die u veiligheid waarborgt. Er zijn namelijk vele niet gekeurde sets in de handel die veelal uit het buitenland komen en waarvan u niet de zekerheid hebt of zij voldoende veilig zijn. Bij onvolledige verbran ding bestaat gevaar voor ko lendamp. Een erkende in stallateur (het is geen dhz - werk) mag dan ook alleen een goedgekeurde gasblokkenset aansluiten.Fabrieken die een goedgekeurde set leveren, zijn DRU in UEFT, Unex, En schede, de NV Vulcansoord en Vulcana, Zoetermeer. Doe-het-zelvers kunnen vol staan met de aankoop van een set die tussen de 400 en 500 honderd gulden ligt. Daarbij komt dan nog wat materiaal van de bouwhandel om de set in te bouwen en een erkende installateur voor de aanslui ting. De set kan men in elke schoorsteen inbouwen. Ge makkelijk maar niet nodig is daarbij gebruik te maken van een passende inbouwromp die ongeveer 375 kost. Er zijn uitvoerige handleidingen bij. Voordeel van het zelf doen is dat men geheel naar eigen smaak en aangepast aan het bestaande interieur te werk kan gaan. Straks metselen, met of zonder luifel, te gels, een marmeren plaat, en? U kunt zich ook alle inspannin gen besparen als u een voor- zethaard kiest. Die hebt u slechts in het schoorsteengat te schuiven als een gewone kolenhaard en het gas aan te sluiten. Zo'n haard met een vuur van gasblokken blijft soms nog duidelijk onder de duizend gulden maar de keuze blijft wel tot het klas sieke traditionele model be perkt. De gasset die naar onze smaak het meest levendige fi guur geeft is die van- DRU (50 cm breed,33 diep). ,03 De gasset met complete m-bouwromp DRU

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 27