LEIDSCH DAGBLAD VN-vredesmacht in staat van groot alarm Turken protesteren film van EO tegen vandaag Koffie Hag probleemloos lekker! In en om het huis Commissie Huis Afgevaardigden tegen vliegtuig- leveranties Midden-losten Mccuwis eüfeit: deèciife eiken meubels AIEEUWIS Ijsberg bij Afrika Z)HM mag TUINPROeiEMEH? Langdurig beraad partijen in Italië WOENSDAG 3 MEI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35541 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Na een aanval op Frans contingent BEIROET (AP) - De Verenigde Naties hebben vandaag groot alarm geslagen voor de vredestroepen in het zuiden van Libanon na de Palestijnse aanslagen op het Franse bataljon bij de Libanese havenstad Tyrus. Volgens goedingelichte kringen heeft het bijna 4000 man sterke interimleger de opdracht gekregen vuur van welke aard ook te beantwoorden en Palestijnse infiltratie in het zuidelijk deel van Libanon eventueel met geweld tegen te Secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties (rechts) in ernstig gesprek met de opperbevel hebber van de VN-vredesmacht ge- neraal-majoor Erskine. Woonbijlage pagina 21-36 40 PAGINA'S Het groot alarm werd gegeven naar aanleiding van een aanval van links-Libanese radicalen en Pa lestijnse guerrillastrijders op het Franse contingent in zuid-Liba- non, waarbij de Franse com mandant, kolonel Jean Germain Salvan werd gewond .samen met nog zes andere soldaten en waarbij tenminste een Fransman om het leven is gekomen. Salvan, commandant van het 1000 man tellende Franse contingent dat in de buitenwijken van Tyrus is ge legerd, werd verscheidene malen in de benen getroffen. Hij werd onmiddellijk overgebracht naar een ziekenhuis in Beiroet, (zie ook pagina 9). Opdracht Volgens voornoemde bronnen WASHINGTON (AFP) - De com missie voor internationale be trekkingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft zich met grote meerderheid uit gesproken tegen het voorstel van president Carter aangaande de verkoop van straaljagers aan Is raël, Egypte en Saoedi-Arabië. Een lid van de commissie heeft evenwel verklaard, dat hij het denkbeeld van een compromis met betrekking tot het aantal te leveren toestellen, hun bases en hun bewapening niet uitsloot. Meeuwis maakt de meeste massief eiken meubels zelf. Het brandmerk is de garantie. Let erop. Méér dan 'n halve eeuw .Jsft,1 eerlijk eiken OIRSCHOT - Rijkesluisstraat 25 NIEUWKOOP - Dorpsstraat 117 Zonnige perioden Zonnige perioden, later op de dag kans op een regen- of onweersbui. Zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. Minimum temperaturen omstreeks 7 graden. Maximum temperaturen van 14 graden op de Wadden tot rond 18 graden plaat selijk in het binnenland. (Opgemaakt om 11.15 uur) heeft secretaris-generaal Wald heim opdracht gegeven tot de maximum paraatheid van de VN-vredestroepen. Ook zou hij de opperbevelhebber van de Uni- fil-troepen, generaal-majoor Ers kine opdracht hebben gegeven zijn bezoek aan New York af te breken en zich zo spoedig moge lijk naar Libanon' te begeven Waldheim zou ook hebben getele foneerd met de leider van de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie PLO en hem hebben gevraagd volledige medewerking te verle nen bij het beteugelen van de ra dicale Palestijnse elementen in h^t zuiden van Libanon Mortieren. De aanval op het Franse contingent begon gisteravond bij zons ondergang en duurde tot om streeks middernacht. Het Franse kamp werd bestookt met mor tiergranaten en voor Franse pa trouilles werden hinderlagen gelegd. Wie precies de hand heeft gehad in de aanvallen is niet duidelijk. Wel heeft een verzetsgroep die zich zelf het volksverzetsfront voor de bevrijding van het zuiden van de bezetting en het fascisme noemt, gezegd het Franse contingent te beschouwen als haar vijand, na dat Franse parachutisten maan dag twee leden van het front zou den hebben omgebracht. Overvaller boeit pompbediende UTRECHT (ANP) - Een met een stiletto gewapende overvaller heeft een pompstation in Utrecht overvallert en de 19-jarige pomp bediende met handboeien geke tend aan de afvoer van een was tafel. De overvaller verdween met 1200 gulden. De pompbediende slaagde erin zich los te rukken van de afvoer en alarm te slaan. De politie had geruime tijd nodig om de ge boeide pompbediende van de handboeien te ontdoen. Van de dader, die ontkwam op een bromfiets, ontbreekt elk spoor LONDEN (ANP) - Een giganti sche ijsberg, van 50 bij 35 km drijft in de richting van Afrika, zo is van Britse onder zoekers in Southampton ver- Deze waren met een onder- zoekschip, de „John Biscoe", van een wetenschappelijke expeditie naar de Zuidpool teruggekeerd. De ijsberg steekt 30 meter bo ven water uit en vormt een groot gevaar wanneer hij de internationale scheepvaart routes bereikt. Het gebeurt uiterst zelden dat zo ver van het Poolgebied een ijsberg wordt aangetroffen. UTRECHT (ANP) - Binnen enkele dagen zal in het Turkse dagblad 'Hurriyet' een protestbrief aan de Evangelische Omroep in de Nederlandse taal wor den afgedrukt. Deze brief kunnen dan duizenden Turken in Nederland uit knippen en opsturen aan de E.O., aldus de cor respondent van Hurriyet, de heer Lihan Karacay. Het is een protestbrief ge schreven naar aanleiding van de 'bekeringsfilm', die de E.O. op dinsdagavond uitzond, 'Yoneko'. De film 'Yoneko' was een Japanse speelfilm, in de Turkse taal nage synchroniseerd, over een meisje, dat na een lange weg zich tot het christelijk geloof bekeert. Na af loop kwam de Turkse medede ling, dat Turken die belangstel ling voor het evangelie hadden, contact konden opnemen met de E.O. De brief, die de verontwaardigde Turkse moslems aan de E.O. zul len sturen, is na de uitzending tot stand gekomen aan de hand van enkele tientallen reacties Hag, échte koffie, gezuiverd van coffeine en andere schadelijke bestanddelen Beter voor hart, zenuwen, maag, gal en lever. Spuistraat 20-22 Wijs heeft alles om tuinproblemen ii lossen. Loop eens binnen bij een va 5 tuinspeciaalzakenvoor een seizoen met méér tuinplez Barbecue/Bloembakken/Tuinboeken/Broeikassen/ Fonteinen/Gazonverzorging/Tuingereedschap/ Maaimachines/Meststoffen/ Tuinmeubelen/ Tuinveriichting/Zaden/ Zonnewijzers Amsterdam, Singel 508^ Amstelveen, Winkelcentrum Binnenhof. Haarlem, Winkelcentrum Schalkwijk. Hilversum, Winkelcentrum Hilvertshof. Leidschendam, Winkelcentrum Leidsenhage Akelig lege terrasjes in een Voorhoutse bloembollenhal, waar twee zakenlieden uit de vissersplaats Marken vol ledig de mist in dreigen te gaan met het opgezette commerciële evenement "Expo Holland". Als het tij niet snel keert haalt de nieuwe bollenstreekattrac tie bij lange na de sluitings datum 15 mei niet. Er is grote onvrede bij de standhouders over het (omstreden) opti misme van de organisatoren PAGINA 4 Prominente jazzmusici op Northsea-festival PAGINA 5 Sadat wil weer praten met Israël PAGINA 9 Makelaars rekenen soms nog te veel PAGINA 13 Merckx hoopt de Tour goed mee te draaien PAGINA 17 Turken, aldus de heer Karacay De brief wijst op de omstan digheden waarin de Turken in Nederland leven: ver van hun ge zin, vaak slechte huisvesting, en moeilijkheden met integratie in de Nederlandse samenleving. Het zou volgens de brief een daad van christelijke naastenliefde zijn geweest, wanneer de E.O. in zijn zendtijd aan deze problemen aandacht had besteed. 'In plaats daarvan zendt u een film uit, die ons het meest waardevolle dat wij bezitten wil afnemen: ons geloof. Ons geloof geeft ons kracht voor ons bestaan. Ons geloof is onze trots, het is ook onze waardig heid', aldus de brief. In de brief zeggen de moslems dat ieder het recht heeft om niet-ge- lovigen lid van een kerk te doen worden, maar niet om mensen van hun geloof af te brengen en het christendom op te dringen. Ze zijn er zeker van dat geen is lamitische Turk. na 'deze misse lijke film' over zal stappen naar het christelijk geloof. De Turken zeggen teleurgesteld te zijn, temeer waar Nederlanders 'altijd precies weten wat er mis is met de mensenrechten in Chili, Rusland, Zuid-Afrika, Cam bodja, Argentinië en zelfs in Tur kije'. Zij wijzen erop, dat de god van de christenen dezelfde is als de god van de moslems: 'Waarom is ons geloof minder dan het uwe? Waarom zouden wij 'be keerd' moeten worden? Is het niet de wil van allah of god dat wij onze naasten lief zullen hebben en zullen respecteren'? zo vragen de Turken in de brief. De brief eindigt met de zegen van allah, Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- ROME (DPA) - De Italiaanse par tijen hebben vier uur lang ge sproken over het voorstel van de socialisten, verscheidene ge- vangenzittende leden van de 'Rode Brigades' gratie te geven om daarmee het leven van de ontvoerde voorzitter der chris tendemocratische partij, Aldo Moro, te redden. Na het beraad vannacht verklaarde de plaatsvervangende voorzitter van de christen-democraten, Giovanni Galloni, dat zijn partij het voorstel overweegt. Het voor stel was louter humanitair en maakte geen inbreuk op de hoofdbeginselen van de grond wet en van de wetten. Galloni vindt, dat de aanbeveling van de socialisten 'abstract gezien' mo gelijk is. De socialistische leider Bettino Crai had voorgesteld, enige ge vangen leden van de 'Rode Bri gades' die geen moorden ge pleegd hebben, gratie te doen verlenen. De ontvoerders van Moro hebben evenwel vrijlating geëist van 13 gevangenzittende leden van de 'Rode Brigades'. Zo niet, dan zal Moro worden terechtgesteld'. Verscheidene Italiaanse bladen hebben zich vandaag afgevraagd, of de Rode Brigades wel genoe gen zullen nemen met gratie voor enige gevangen leden van de Rode Brigades tegenover de vrijlating van Moro. Videla blijft nog drie jaar president van Liter jonge Hoppe of vieux Hoppe 11.79 Ltr. jonge Bokma ol jonge Hartevelt 11.95 Ltr. Bessen Coebergh 10.49 Ltr. Cointreau 18.95 Scotch Whisky Ballantine's 12.49 Franse Cognac Bisquit XXX 17.95 Italiaanse Vermouth Stock 3.79 KENNEDYLAAN7 BEVRIJDINGSPLEIN 19 LEIDEN KOPERMOLEN 36 Argentinië BUENOS AIRES (Reuter) - Gene raal Jorge Rafael Videla is voor een nieuwe ambtstermijn, tot maart 1981, aangewezen als pre sident van Argentinië. Het besluit is genomen op een oij- eenkomst van de drie man tel lende junta die het land sinds het afzetten van president Maria Es- tela Peron, in 1976, regeert. De officiële bekendmaking zegt dat generaal Videla op 1 augustus met zijn nieuwe ambtstermijn begint, nadat hij als opperbevel hebber van het leger is afgetre den. Zijn juntagenoten, admiraal Emiho Massera en generaal van de luchtmacht Orlando Agosti zul len dit jaar eveneens uit actieve dienst treden en verwacht wordt dat een nieuwe junta van drie man zal worden gevormd. Nog niet is besloten of Videla be stuursmacht krijgt over en boven de junta, of dat hij aan het toe zicht van de junta is onderwor pen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1