Arthur Collins: „Eerste minuten bepalend Austria: niet bang voor grote namen Nederlanders imponeren in Ronde van Spanje GELDZAKEN DFB STELT ONDERZOEK IN Leiden rekent op „volle bak" Wijnands volgt in Rijnsburg Atte Bouma op Puur gemakkelijk, al uw geldzaken in één hand. Sparen, lenen, beleggen en 'verzekeren. Voor alles kunt u terecht bij de Spaarbank op maar liefst gj 80 kantoren,waar men u met goede raad en snelle service steeds van dienst is. LEIDSE SPAARBANK WOENSDAG 3 MEI 1978 SPORT PAGINA 15 WENEN(AP) - De Oostenrijkse voetbalkampioen Austria Wien maakt zich nauwelijks zorgen voor het duel om de Europese beker voor bekerwinnaars te gen Anderlecht dat woensdag avond in Parijs wordt ge speeld. "Wij zijn niet bang voor grote namen",zo luidt dereactie van de Oostenrijkers. Autria Wien is de eerste Oostenrijkse voetbalploeg die is doorge drongen tot de eindronde van één van de Europese bekertoer nooien. Vrijwel alle Oosten rijkse kranten hebben speciale verslaggevers naar het uitver kochte Pare des Princes gezon den. Aanvoerder Robert Sara, wiens broer Josef eveneens deel uit maakt van het elftal, ver klaarde: "Wij gaan voor grote sterren niet op de knieën liggen om ze te vereren. Wij bestrijden ze". "Ik herinner mij de sprook jes die mij over Zungul en Sur- jak" (twee topspelers van het Joegoslavische Hajduk Split, dat door Austria in de kwart finales werd uitgeschakeld) "zijn verteld. Zij hebben in Split, nauwelijks indruk op mij gemaakt", aldus Sara. "Het deert mij niet dat ik nog nooit tegen Rensenbrink heb ge speeld. Ik weet wel hoe hij speelt maar het gevaar komt toch al tijd van iemand van wie je het niet verwacht" Sara zei dat zijn ploeg volledig ontspannen de grasmat van het Pare des Princes zal betreden "Wij zullen snel genoeg de zwakke plekken van onze te genstander herkennen"In te genstelling tot zijn optimisti sche aanvoerder is Herbert Prohaska, de regisseur van het Oostenrijkse middenveld, meer realist. "Anderlechts kansen liggen 60 te gen 40", zei hij, "niet dat wij zo slecht zijn of dat wij bang zijn voor de Belgen. Wij zullen het initiatief proberen te grijpen". En ocfenmeester Hermann Stjzssl: Wsij hebben woensdag niets te verliezen. Wij zijn verder ge komen dat enig andere Oosten rijkse ploeg. In defnale kun nen we alleen mo Deze benadering probeer ik aan mijn ploeg over te brengen. "Anderlecht", zo stelde hij, wordt door de opgedrongen favorietenrol gehinderd. Bo vendien staat de ploeg sinds zondag onder sterke druk te moeten zegevieren. Nadat de strijd om de Belgische kam pioenstitel door Bruge is ge- De overwinningspremie voor de Oostenrijkers bedraagt 70.000 schilling (ruim 10.000 Gulden bij verlies on zngen de A->tria spelers de helft. NOORD WIJK AAN ZEE - Het is gezellig druk in Noord- wijk. De zon prikt door het wolkendek en vele tientallen toeristen sjokken over de boulevard. Aan het einde daar van, bij het Palace hotel bevindt zich het appartemen tencomplex waar Arthur Collins, via een tik op het raam, zelf de weg wijst. Binnen nestelt de Amerikaan zich achter een pot mintthee, draait de knop van de casetterecorder wat lager en vertelt zijn verhaal. Wel overwogen komen de zinnen van zijn lippen. Het accent van Miami is onmiskenbaar. Zeker naar Amerikaanse begrippen, begon de atleet Collins erg laat met bas ketbal: "Ik ben pas begonnen toen ik 14, bijna 15 jaar was. Ik deed alle sporten, honkbal, at letiek, tennis, football, maar geen basketbal. Dat vond ik niet zo leuk, totdat ik het toch een keer probeerde. Toen heb ik alles laten schieten en ben me helemaal gaan toeleggen op basketbal. De eerste tijd was ik meer een atleet die basketbalde, niet een bas ketbalspeler. Dat veranderde. Het eerste team waarvoor ik speelde was Alapattah Junior School. Daarna ging het snel. Ik was een goed schietende for ward. Via Miami Jackson High School, Biscayne college en Ca racas in Venezuela ben ik toen in Nederland terecht gekomen". Collins schenkt nog eens in en gaat verder "Venezuela was een hel. Ik werd daar ziek, vermagerde sterk. Daar wordt pas echt fysiek basketbal gespeeld, erger nog dan in Nederland. Toen ik terug kwam in Amerika kreeg ik een try-out van de Globetrotters en bij de Boston Celtics. Ik slaagde er niet in om bij de profs te ko men. Ik wilde echter niet thuis blijven en niets doen. Door mijn agent kwam ik toen bij Buitoni in Haarlem. Er was weinig keus voor iemand van mijn lengte. Die worden niet veel gevraagd in Europa". Collins beleefde bepaald geen fijne tijd bij de Haarlemse club. Bin nengehaald, zoals coach Kales het stelde, als de "dunkende ne ger" die in de kille Beyneshal voor meer spektakel moest zor gen na het vertrek van Vic Bar- tolome, leende de ploeg zich niet voor zo'n karwei. Pas aan het eind van het seizoen kwam Collins (hij scoorde 842 (punten) goed los. Hij: "Het was een vervelend jaar. Er was geen spel plezier. Wij speelden het systeem als in het jaar van Vic, maar met andere mensen. Rebound was er niet. Ik nam de plaats in van Emill Ha- gens. Dat was voor het eerst dat ik gaat ben je dus je vriendin kwijt' Collins vindt het leven in Neder land rustiger dan in Amerika. Hij: "In Amerika is er meer van alles. Daar gaat het allemaal ook snel ler. Als ik daar morgen een tele foon wil hebben als guard speelde. In Amerika ben ik altijd forward geweest. Schieten vanaf de zijkant, 28 pun ten gemiddeld per wedstrijd. De plaats van Hagens was er voor 12 punten, nou goed het werden er 23 gemiddeld". Dit seizoen reikte Collins met zijn records core naar een gemiddelde van 31 punten. Hoe is het om topscorer te zijn7 Collins, nu op het puntje van zijn stoel: "Het is een doel om naar te streven. Ik ben eerzuchtig. Ik wil graag de beste speler zijn. Daarom zegt mij de verkiezing tot meest waardevolle speler van de eredivisie meer. Het is een opste ker voor het team. Ik besef dat het volgend seizoen moeilijk zal zijn om het weer te worden, maar ik doe mijn best. Ik wil dan ook in het All Defense team komen. Dit jaar hoefde ik nooit zo hard te verdedigen. Mijn rol was meer aanvallend: een steal en een score. Het is jammer dat het Ne derlandse publiek daar alleen maar naar kijkt. Dat is de schaduwkant van de populari teit. De andere spelers worden vergeten. Wat ik doe, doe ik voor het team. Ik kan niet scoren zon der een assist van Mitchell Plaat, of een scherm van Harry Kip. Iedereen heeft zijn taak, Pauli- des, Leysner, Bartolome, alle maal. Dat wordt te veel vergeten Het publiek is nog niet deskun- dig genoeg". 'Kijk, dat vind ik nou zo gek. Iede reen hier heeft belangstelling voor voetbal. Dat is een sport waarin de kneep toch niet in sco ren zit. Als het 1-0 wordt is er goed verdedigd, bij 10-9 klopt er iets niet. Terwijl de mensen bij voetbal de score niet het belang rijkste vinden, is dat bij basketbal wel het geval" De derde kop thee brengt Collins bij "zijn" publiek: "Ik ben erg blij met het Leidse publiek. Ze ko men altijd, jammer dan we geen grotere hal hebben. Het is soms zo verschrikkelijk heet in de Vijf Meihal. Alleen laat het thuispu bliek in Nederland een team zo gauw vallen. Je speelt voor een team omdat dat je bevalt, niet omdat ze toevallig winnen. Je hebt toch ook niet alleen maar i vriendin omdat je een grote FRANKFORT - De Westduitse te grote barrière voor een start in de Nederlandse maatschappij. Volgend seizoen (Collins: "Ik blijf in Leiden spelen") zal Lei den echter wel werk voor hem moeten vinden. moet je twee jaar wachten. Het enige wat me hier echt niet zo be valt is dat het zo dicht bevolkt is. Je moet een uur rijden om een half uur in alle eenzaamheid te kunnen wandelen. Ik ben een so listisch type. Ik houd ervan alleen te zijn". Het leven van een basketballer is saai. Zeker als er voor hem geen werk is zoals voor Collins, die so ciologie studeerde. De taal is een hier Op verzoek geeft Collins zijn da gindeling: "Laten we bij de nacht beginnen. Om drie of vier uur ga ik slapen omdat ik pas om een uur of twaalf hoef op te staan. Dan is er tenminste een halve dag voorbij. Na het "ontbijt" ga ik wat wandelen of ik blijf gewoon thuis en luister naar muziek. In het be gin zat ik ook te lezen, maar dat ging na een paar maanden ver velen. Het seizoen is ook zo lang. Tegen vieren ga ik even rusten en dan om half zes naar de training. LEIDEN - De doordringende geur van verse koemest prikkelde gis teravond de reukorganen van de Leidse basketballer. Bepaald niet opgetogen nam het „team van Parker bezit van de Groenoordhal. Daar wordt van avond om negen uur de tweede wedstrijd gespeeld, voor de plav-offs. het eindspel om het Nederlandse kampioenschap, tegen Nat. Ned. Donar uit Gro ningen. De bedrukte gezichten waren verklaarbaar. Er was heel wat fantasie voor nodig om dè "veemarkt" te herscheppen in een basketbaltempel. Pas vanavond zullen Henny Blom en zijn spelers het idee kunnen krijgen dat ze inderdaad in een sporthal zijn aangeland. Tot vanmiddag laat was men name lijk nog bezig om alles in gereed heid te brengen voor de wed strijd. Letterlijk alles moest Lei den van "buiten" halen. De bas kets zijn de enige "meubelstuk ken" die Leiden meenam uit de "thuishaf', de Vijf Meihal. Het Rotterdamse sportpaleis Ahov, verhuurde de speelvloer. In alk- haast werden daarop gisteren al Bal tweede, Fons van Katwijk vierde wonder van Parker Leiden. Uitgeroepen tot beste basketballer van de eredivisie, en tevens topscorer van die afdeling. De Amerikaan scoorde een recordaantal van CUENCA - De Nederlandse renners in de ronde van Sparge blijven impone ren. Gisteren, in de zevende etappe van Torrejon de Ardoz naar Cuenca over 160 kilometer, was het Bal die zich in de schijnwerpers reed. Wel iswaar werd hij in de eindfase van de overwinning (wat de derde Neder landse zou zijn geweest) afgehouden door de Spanjaard Perurena, maar Bal kan terugzien op een uitstekende koers. Fons van Katwijk toonde weer eens zijn sprinterskwaliteiten door als eerste van het achtervolgende peloton beslag te leggen op de vierde plaats. De zevende etappe was de meest leven dige tot nu toe. Eindelgk werkte het weer, dat de afgelopen dagen bar en boos was geweest, mee, hetgeen leidde tot een groot aantal vluchtpo gingen. Al na dertien kilometer ont stond er een kopgroep waarin Fons van Katwijk en de Spanjaard Cima re den. Bij de ravitaillering in Tarancon, na 75 kilometer, was het peloton weer compleet. Nadat verschillende de marrages gestrand waren, zorgde Pe rurena voor de beslissende ontsnap ping na 109 kilometer. De enige die de Spanjaard kon volgen was Bal. De grote massa zette de achtervolging in en slaagde er zowaar in Cees Bal in te lopen. De in Noordwijk wonende Zeeuw reageerde echter onmiddellijk en liet het peloton voor de tweede keer achter zich. De achterstand op Peru rena was intussen te groot geworden. De Spaanse veteraan arriveerde als eerste op de top van de enige heuvel die in de etappe was opgenomen (de Cabrejas, derde categorie met een hoogte van 1150 meter), met een voor sprong van ruim 20 minuten op het tijdschema en behield zijn voorsprong tot aan de eindstreep in Cuence. Cees Bal reed in de slotfase ijzersterk en wist Perurena tot op 26 seconden te benaderen en veroverde zo een voor sprong van 1.41 minuut op het pelo ton, waaruit de Fransman Gilbert Chaumaz ten lange leste nog wist te vluchten Fons van Katwijk, maandag nog win naar van de sterk ingekorte zesde etappe, liet wederom de hele groep achter zich in de eindsprint en finishte als vierde. Daardoor behield hij zgn vierde positie in het puntenklas sement. Ad Prinsen, die gisteren in de groene trui was gestart omdat gele trui-drager Ferdi Vandenhaute ook de leiding heeft in de puntenrang- schikking, zakte na zgn 65ste plaats terug naar de derde positie. In het al gemeen klassement deden zich geen belangrijke wijzigingen voor zodat Vandenhaute ook vandaag weer in het geel vertrok. Jos Schipper is nog steeds de beste Nederlander. Hij staat Uitslag zevende etappe: 1 Domingo Perurena (Spa) 3.59.07, 2. Cees Bal (Ned) 3.59.33, 3 Gilbert Chaumaz (Fra) 4.00.38, 4. Fons van Katwijk (Ned) 4.01.17, 5. Jose Luis Viejo (Spa) 4.01.17, 6. Ferdi Vanden- Algemeen klassement 1. Ferdi Vandenhaute (Bel) 25.49.35, 2. Jose Pesarrodona (Spa) op 0.27,3. En rique Martinez-Heredia (Spa) op 0.49, 4. Bernard Hinault (Fra) op 0.53, 5. Jose Luis Viejo (Spa) op 1.17, 7. Jos Schipper (Ned) op 2.25, 8. Franco Conti (Ita) op 2.52, 9. Jose Gonzalez- Lmares (Spa) 2.53, 10. Eulalio Garcia (Spa) op 2.57, 27. Cees Bal op 8.06, 41. Ad Prinsen op 11.03, 58. Fons van Katwijk op 19.58, 72. Co Moritz op 32.57, 73. Jan Breur op 33.18, 80. Roelof Groen op 41.53, 84. Nidi den Hertog op 1.10.03. Romandië De Zwitser Bruno Wolfer heeft gis teravond in Genève de proloog van de Ronde van Romandië ge wonnen. In de individuele tijdrit over 800 meter was hij de snelste met de tijd van een minuut en 17.2 seconden. Tweede werd de in Nederlandse dienst rijdende Westduitser Klaus Peter Thaler met een achterstand van 0.7 se conde. Als derde eindigde de Belg Guido van Calster in 1.18.0, vierde werd de Fransman Gilbert Duclos-Lasalle in 1.18.9 en vijfde zijn landgenoot Yves Bertin in 1.19.1. Daarna ga ik weer naar huis, eet, kijk naar tv of ontvang vrienden. Soms ga ik uit, maar er is hier zo weinig te doen. De nachtclubs gaan zo vroeg dicht". Automatisch belandt hij bij het ge beuren van vanavond, de tweede wedstrijd tegen Donar Collins: "We hoeven vanavond niet net zo goed te spelen als zaterdag. Als we de eerste tien minuten draaien dan kan het lukken, dan pakken we die finaleplaats. Die eerste fase is belangrijk. Daarin heeft Donar ons tot zaterdag altijd ver slagen. Juist dan hebben we die 4000 mensen nodig. Die eerste minuten". HANS JACOBS enige lijnen aangebracht, zodat Blom tenminste de vrije worpen op de juiste afstand kon laten beoefenen. Vanochtend in alle vroegte werden de tribunes, die vanavond aan ruim 4000 toeschouwers ruimte moeten bieden, aangesleept. De tribune-bouwers moesten snel werken want om elf uur ver scheen Leiden weer in de hal voor een laatste training. Daarna konden de laatste lijnen en cir kels worden aangelegd. Om half zeven moest alles klaar zijn want dan gaan de kassa's van de Groenoordhal weer open. Leiden houdt er rekening mee dat dan ook de nog resterende kaarten (1500) van de hand gaan. Schaakzege voor Van der Vliet LEEUWARDEN - De afgebroken partij uit de twaalfde ronde tus sen Van der Vliet en Ligterink, die dinsdag op de rustdag van het toernooi om het Nederlands schaakkampioenschap werd vervolgd, is gewonnen door Van der Vliet. De stand na twaalf ron den is nu: 1. Timman en Sosonko 8V2, ij. don- ner 7, 4. Baljon 6V2. ce. kuijpers, Böhm, Ligterink en Ree 6,9. Har- toch en Van der Vliet 5lh, lan- geweg 5, 12. Hofland, Van der Sterren en Scheeren 4Vt. rijnsburg - Zaterdagtweedeklasser Rijnsburgse Boys heeft een nieuwe trainer. Als opvolger van de voortijdig vertrokken Atte Bouma heeft de club van secreta ris Han Breedijk Ajax-trainer Herman Wijnands gecon tracteerd. Wijnands had de ama teursselectie van de Am sterdamse club onder zijn hoede. Zo langzamerhand raken de voetbalamateurs uit deze regio weer bevangen door de jaarlijkse "overschrijvingskoorts". Zo gaat Katwijk-middenvelder Freek Rienks zijn geluk bij buurman Quick Boys zoeken, "omdat ik het nu weieens op een wat hoger niveau wil proberen", terwijl middenvelder Cees de Roode na een jaar LFC teleurgesteld terug keert naar zijn oude club LDWS, omdat hij bij de Kanaries slechts sporadisch in de hoofdmacht mocht uitkomen. In de Vijf Mei-hal wordt vanavond (aanvang 20.15 uur) de beker finale gespeejd tussen de zaal voetbalteams 'van Godyla United en Bemelman. sportwagen hebt? Als-ie stuk ADVERTENTIE voetbalbond (DFB) heeft giste ren bekendgemaakt, dat een on derzoek zal worden ingesteld naar de gang van zaken tijden s de wedstrijd Borussia Mön- chengladbach-Borussia Dort- mund. Zoals bekend moest de thuisclub die ontmoeting met grote cijfers winnen om zijn kans op het landskampioenschap te behou den. De ploeg uit Mönchenglad- bach stond voor de moeilijke op gave om in de laatste competi tiewedstrijd elf doelpunten meer te maken dan rivaal FC Köln. Hoewel dit niet lukte, eindigde de wedstrijd toch in de grootste overwinning die ooit in de Bun- desliga werd genoteerd: 12-0. personen bestaande moet nagaan waarom de spelers van Borusia Dort mund zich zo passief opstelden tijdens de wedstrijd. Bewijzen voor omkoping heeft de bond niet. De monsternederlaag heeft in het kamp van de Dortmundse club al voor de nodige beroering ge zorgd. Trainer Otto Rehhagel werd zondag door het bestuur ge schorst. Hij word tijdelijk ver vangen door oud-international Sigi Held. Alle spelers hebben een boete gekregen van ruim 2.000 gulden. Om Schotse supporters tijdens het wereldkampioenschap voetbal in Mendoza van dienst te zijn zal in deze Argentijnse stad een speciaal consulaat worden ingericht. De Britse ambassade in Buenos Aires heeft hiertoe be sloten. Men verwacht dat tussen 2500 en 3000 Schotten naar Men doza zullen komen om Schotland in de wedstrijden tegen Neder land, Iran en Peru aan te moedi gen. Tot nu toe hebben ruim vijf honderd Schotten geboekt voor een reis naar Argentinië. in Glasgow uitgeroepen tot de Schotse voetballer van het seizoen 1977/78. Johnstone komt uit voor bekerwinnaar en lands kampioen Glasgow Rangers. Monaco is voetbalkampioen van Frankrijk geworden. De laatste wedstrijd op eigen veld tegen Bastia werd met 2-1 gewonnen. In datzelfde Frankrijk, in Lyon om precies te zijn, is Christian Piot, de doelman van Standard Luik. gisteren aan de gescheurde banden van de linkerknie geope reerd. Piot. die een jaar geleden De 24-jarige Derek Johnstone werd geblesseerd raakte, is reeds twee keer in België geopereerd. De behandelende chirurg, professor Trillat, heeft de Belgische doelman verzekerd dat hg zijn beroep zal kunnen hervatten. Wisla Krakau werd gisteravond voetbalkampioen van Polen door in de laatste wedstrgd van de competitie op eigen terrein met 3-1 van Arka uit Gdynia te win- Voor de eerste divisie van de En gelse league werden gisteravond twee inhaalwedstrijden ge speeld. West Bromwich Albion speelde op eigen terrein gelijk met Nottingham Forest: 2-2, ter wijl Wolverhampton Wanderers Aston Villa thuis met 3-1 ver sloeg. Daardoor is West Ham Uni ted gedegradeerd. ZEZgemk DAT MET OEZE 7E6EA STAA/DEf? 8MAZ/L/E

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15