halt toeroepen „LEIDSE KRACHTEN BUNDELEN Vijfentwintig jaar volksdansen met „Oud-Poelgeest" Een nieuw bankstel en toch met vakantie? Kont 's kijken bij Van DamfWe voelen ons genomen door Mijnders' WOENSDAG 3 MEI 1978 Enige haast Ontwerp - bestemmingsplan: geboden met "mT 1 plannen De fJlttOCllt IN OOrCI Kooi-Noord LEIDEN - Voor november moet de Leidse raad de be stem mingsplanne voor Noorderkwartier en De Kooi hebben vastgesteld. Die eis heeft de minister van volks huisvesting en ruimtelijke ordening gesteld bij de verle ning van gelden voor de stadsvernieuwing in beide wijken. Er is dus enige haast geboden om dat geld niet te verliezen, zo zei gistermiddag wethouder Verboom bij de presentatie van de ontwerp- bestemmingsplannen voor De Kooi en Noord. De beide plannen zullen na be handeling in de gemeen schappelijke commissie voor volkshuisvesting en ruimte lijke ordening ter visie wor den gelegd, waarna betrok kenen en belanghebbenden een maand de tijd hebben om bezwaarschriften in te die- Wat de realisering van de plan nen voor woningbouw en rec reatie aan de Zijl betreft, deelde wethouder Verboom mee dat op dit ogenblik nog steeds wordt onderhandeld met betrokken bedrijven als Zitman en Fontein. Nadat de minister het aanvankelijk had geschrapt uit de interim-sal doregeling voor de Kooi (bij dragen voor de stadsver nieuwing - red) is de zaak na een gesprek op het depar tement teruggedraaid. Het gedeelte waar de werf Boot zit is nog een zeer onzekere zaak. "Wij willen Boot beslist niet wegjagen. Ze mogen er wat ons betreft blijven zitten. Maar mochten er ontwikke lingen zijn waardoor het be drijf verplaatst kan worden of om andere redenen verdwijnt dan denken we op die plaats aan watersport". LEIDEN - LPV 'De Sleutelstad' hield een wedvlucht vanaf St. Ghislain. De uitslag was: 1. A. Pracht en Zn; 2,4,5, A.v.d. Dop; 3. H.v.d. Berg; 6,8, G.v. Stein; 7,9,10 F.X. Kiel. PV 'Leiderdorp' vloog met 201 dui ven vanaf Strombeek. De uitslag was 1. L. Robbers; 2,9, F. Hooger- vorst; 3. W. de Roode; 4. J.C. Knijnenburg; 5. M. Reijerse; 6. H. FlippO; 7. P. Sloos; 8. W. de Haas; 10. Th. Habraken. LPV 'De Snelvlieger' vloog met duiven vanaf Wuustwezel. De uitslag was: 1. M. de Lange en Zn.; 2. P.v.d. Tuin, 3. I. Klink hamer; 4. C. Montanje; 5,6, F. Compier; 7. Gebr. v.d. Heijden; 8. J. Schouten; 9. F. Jansen; 10 J. Degen en Zn. Verder werd met 451 duiven gevlogen vanaf Strombeek. De uitslag: 1,2,10 Gebr. v.d. Heijden; 3,5, M. de Lange en Zn; 4,9,1. Klinkhamer; 6,7,8, C. Montanje. LEIDEN - De gemeente wil de komende tien jaar iets doen aan het steeds teruglopende inwoner tal van het Noorderkwartier. Hoewel de mogelijkheden om in deze wijk nieuwe woningen te bouwen beperkt zijn, wil men dat bereiken door verbetering van bestaande woningen, nieuw bouw in hoge concentraties ter vervanging van slechte wonin gen en de bouw van nieuwe gro tere woningen waardoor het ver trek van jonge gezinnen met kin deren uit de wijk wordt tegenge gaan. Daarnaast wil men de woonomgeving verbeteren door uitbreiding van de groenvoorzie ningen en aanpassing van stra ten, alsmede het scheppen van ruimte voor verenigingen en wijkactiviteiten. Een en ander staat vermeld in het gisteren openbaar gemaakt ont- werp-bestemmingsplan voor het Noorderkwartier. In het plan staat dat oudere woningen zoveel mogelijk gerenoveerd moeten worden en dat bij afbraak van slechte woningen het woning- verlies zoveel mogelijk beperkt moet worden. Boven- en bene denwoningen zullen alleen dan worden samengevoegd tot één huis, wanneer het niet mogelijk is er afzonderlijke volwaardige wo ningen van te maken. Hoezeer de bevolking van het Noorderkwartier de afgelopen ja ren in aantal is teruggelopen en vergrijsd blijkt uit de cijfers in het plan. Woonden er in 1970 nog 6894 mensen in deze wijk, in 1975 was dat aantal teruggelopen tot 5610, een daling van ruim 18 pro cent. Opmerkelijk is dat de ver grijzing van de bevolking vooral merkbaar is in de naoorlogse wo ningwetwoningen, terwijl in de particuliere sector juist van een verjonging sprake is. In de Marij ke- en Irenestraat bijvoorbeeld wonen meer dan 30 procent 65- plussers. In de Alexanderstraat, J.W.Frisostraat en Willemstraat ligt dat percentage onder de vijf. De groenvoorzieningen, die op het ogenblik in de wijk maar zeer spaarzaam aanwezig zijn, moeten da komende jaren flink worden uitgebreid. Men denkt daarbij aan een groene wandelroute in oost-west-richting door de wijk, die via een verlengde Bernhard- lcade aansluiting moet geven op het groen op het Spoortje, in het Kooipark en - wat verder weg - aan de oever van de Zijl. Om ruimte voor die route te schep pen wil men het verkeer over de Bernhardkade zoveel mogelijk concentreren op de rijbaan ten noorden van de vijver. De zuide lijke rijweg zou als wandelroute kunnen dienen en behalve van groen ook voorzien kunnen wor den van speelwerktuigen. ADVERTENTIE ARNHEM Broerenstraat 39 BREDA Ginnekenweg 46 CULEMBORG Staalweg 1 EINDHOVEN Markt 15 LEIDEN De Kopermolen 35 TIEL Nwe Tielseweg 161-175 TILBURG Koestraat 144. In het plan wordt met de mogelijk heid rekening gehouden, dat de kleuterschool De Rondedans op de hoek van Bernhardkade en Julianastraat wordt opgeheven. Het schoolgebouw zou dan een functie kunnen krijgen voor wijkactiviteiten, terwijl school plein en naaste omgeving open baar groen zouden kunnen wor den. De wandelroute langs Mare- en He rensingel zal opgefleurd kunnen worden door de aanplant van meer bomen. Bij herindeling van woonstraten wordt gedacht aan speelplekken en kleine privé- tuintjes tussen woningen en trot toir. Tussen Anna Paulownastraat en Herensingel wil men in de toe komst een'voetpad maken met enkele groenvoorzieningen. Om dat mogelijk te maken zal het ge bouw tje van de duivensportver eniging moeten verdwijnen als mede de muur. Materialen die nu nog liggen opgeslagen op het ter rein dat eigendom is van de r.k.kerk moeten in dat geval ver dwijnen. De loods van de doe- het-zelf-zaak zou voorlopig kun nen blijven staan. De mogelijkheden voor meer groen in het zogenaamde D-gebied (Bronkhorststraat en omgeving) levert problemen op. Lange dis cussies tussen wijk en gemeente hadden tenslotte als resultaat dat alle woningen in dit gebied ge handhaafd blijven of verbeterd worden. Een uitzondering geldt slechts voor 80 slechte woningen die aan een nader onderzoek on derworpen zullen worden. Op plaatsen waar een aantal van deze slechte woningen geconcen treerd zijn, houdt het plan de mo gelijkheid open om er groen- en speelvoorzieningen te maken. Op het punt van de winkelvoorzie ningen is het in de afgelopen ja ren bergafwaarts gegaan. De 91 winkels die er in 1948 nog waren zijn inmiddels geslonken tot 61. Bovendien vinden veel Noord - bewonérs dat het geboden assor timent te gering is. Voor de toe komst denkt de gemeente aan een zekere concentratie van win kels aan de Beatrixstraat, het Prins Hendrikplein en de Mare- en Herensingel. In winkels zullen zich eventueel ook kleine be drijfjes mogen vestigen als die maar geen hinder veroorzaken. Het maximum-aantal cafés in de wijk wordt in het plan vastge steld op drie. Voor het terrein aan de Waldeck Pyrmontstraat waar nu het auto- schadeherstelbedrijf is geves tigd, zijn voor de toekomst wo ningen gepland. Gezien de hin der. van het bedrijf kan de ge meente op grond van plan over gaan tot versnelde onteigening Nog iets over de sociaal-culturele voorzieningen: langs de door te trekken Bernhardkade zal een nieuw gebouw voor de Zeven sprong moeten komen. Verder kunnen twee gemeente-panden aan de Bronkhorststraat ver bouwd worden tot ruimte voor welzijnsactiviteiten, terwijl re kening wordt gehouden met uit breidingsmogelijkheden van de praktijkruimten aan de Sophia- straat, en de onderwijswinkel aan de Sophiastraat. En wat het verkeer betreft wordt gedacht aan tunneltjes onder de Willem de Zwijgerlaan bij Mar- nixstraat en Kooilaan, recon structie van Herenpoortsbrug en vervanging van de schipburg over de Maresingel voor een defi nitieve brug voor voetgangers en fietsers. De "Schipbrug" over de Mare singel ter hoogte van de Maurits- straat zal vervangen worden door een echte voetgangers- enfietsersb- rug. Kleuterschool "De Rondedans" aan de Bernhardkade. In de toekomst ruimte voor buurtactiviteiten en ingepast in het "groen"? LEIDEN - "We voelen ons geno- Van Dam die zei dat hij de plannen door Mijnders en het laatste woord is hier nog niet over ge zegd". Dit verklaarde wethouder Hans van Dam van financiën gis teravond op een bijeenkomst van het Koninklijk Nederlands On- dernemersverbond (KNOV) naar aanleiding van de plannen van de meubelzaak Mijnders om aan de Langegracht een koopcentrum te vestigen met als belangrijkste onderdeel het cash and carry be drijf Digros. Hij noemde de plan nen in strijd met het midden- standsbeleid van de gehieente Wat er in de binnenstad gebeurt, moet gestuurd worden door de gemeenteraad aan de hand van het distributie planologisch on derzoek en de structuurschets voor de binnenstad. ADVERTENTIE /ZBB3 Amsterdam voor een Digros vestiging uit de krant had moeten vernemen, zei verder dat juristen van de ge meente druk bezig zijn te be kijken of de vestiging alsnog kan worden tegengehouden. Een mogelijkheid daartoe is bij de Raad van State in beroep gaan. Volgens Van Dam heeft Mijnders al eerder gespeeld met de ge dachte om naast zijn meubelzaak aan de Langegracht een cash and carry bedrijf te vestigen. Toen was er echter sprake van een Pro- fimarkt. Van de kant van de ge meente heeft men Mijnders er toen op gewezen dat eerst het dis tributie planologisch onderzoek moest worden afgewacht dat overigens nog steeds in de maak Hierop heeft Mijnders het idee van een Profimarkt laten varen en is er verder alleen nog maar gepraat over een uitbreiding van de meubelzaak. In december heb ben ambtenaren Mijnders nog eens gevraagd of hij nog plannen had voor een cash and carry ves tiging aan de Langegracht. Dit ontkende hij toen aldus wethou der Van Dam. De kwestie rond de Digros vesti ging komt aanstaande maandag in de gemeenteraad aan de orde wanneer het raadslid Hilda Pas- schier (PSP) hierover een inter pellatie houdt. Dan zullen ook de schriftelijke vragen van de CDA raadsleden Van Zijp en Bleijie beantwoord worden. CPN bepleit college met zoveel mogelijk partijen LEIDEN - De CPN kiest in Leiden voor de vorming van een college van wethouders, waarin zoveel mogelijk partijen vertegenwoor digd zijn, omdat "een zo groot mogelijke krachtenbundeling nodig is tegen het afschuiven van de lasten van de regeringspoli- tiek op de gemeenten". De communisten laken het streven van de PvdA, die "een soort al leenrecht opeist inzake de col legevorming. Maar een dergelijke houding gaat voorbij aan de noodzaak van een optreden voor stadsvernieuwing, betere ge zondheidszorg, werkgelegen heid, tegen het opschroeven van tarieven, kortom voor alle dage lijkse belangen van de bevol king", aldus schrijft de CPN in haar programma, waarmee ze de gemeenteraadsverkiezingen in gaat. In dat zg. "aktie- en eisenp rogramma" wordt gememoreerd hoe de CPN de afgelopen jaren actief is geweest bij diverse ac ties: het behoud van de werkge legenheid bij de Grofsmederij, werktijdverkorting voor de brandweer, nieuwbouw voor het academisch ziekenhuis, tegen huurverhoging in de Merenwijk, voor het welzijnswerk en de strijd tegen de neutronenbom. Vraagstukken Volgens de CPN staan de verkie zingen voor de gemeenteraad in het teken van de grote vraagstukken voor Leiden: werkgelegenheid, wonen en het voorzieningenpeil. "De kapitalis tische crisis woekert immert voort en de gevolgen worden af gewenteld op de bevolking: toe nemende werkloosheid, stijging van de prijzen voor het wonen, bezuinigingen op de voorzienin gen, toenemende bewapening en aantasting van de democratie" De CPN verzet zich tegen het aan tasten van de gemeentelijke zelf standigheid door het beleid in hoofdzaak bij het rijk en de pro vincies te leggen, de partij is voor versterking van de gemeentelijke democratie en voor een ruimere financiële armslag voor de ge meenten. Ook is de CPN voor een gekozen burgemeester. De gemeente moet een Actieve rol gaan spelen bij het bestrijden van de werkloosheid in de regio, al dus het CPN-programma, o.m. door een grootscheeps bouwprogramma te stimuleren voor betaalbare woningen, een versnelde aanpak van de stads vernieuwing, te bevorderen dat snel begonnen wordt met de nieuwbouw van het AZL, de bouw van kantoren op het Schuttersveld en aan de Ples- manlaan (en niet aan de Lan gegracht en Hooigracht) evenals een snelle aanpak van het Doe len-en Witte Singeplan. Bezuinigingen de De CPN wijst bezuinigingen ii gezondheidszorg met kracht van de hand en kant zich tegen iedere bevoogding van kunst en cul tuur. Op het gebied van onder wijs pleit de partij o.a. voor een verlaging van de leerlingenschaal voor het kleuter- en basison derwijs. De CPN is voor een snelle aanpak van woningbouw in de Steven- shofjespolder en wil dat er voor rang wordt gegeven aan wo- ningwetbouw. Om woningen be taalbaar te houden pleiten de communisten voor straffe maat regelen tegen speculatie in grond en woningen. In plaats van ver plichte huurverhogingen moet er een huurstop komen, aldus het partijprogramma. Daarin toont de CPN zich ook voor een krach tige verbetering van het openbaar vervoer en wil tevens dat het wegennet in en rond Lei den wordt verbeterd, o.a. door het aanleggen van nieuwe ver bindingen. Het huidige raadslid Dries Hoeven is lijsttrekker van de CPN bij de komende gemeenteraadsverkie zingen. Op de lijst staan verder. 2. Jan Brands, 3. Saskia Janzen, 4. Dick Juffermans, 5. Sjoerd Kar- sten, 6. Edward Koen, 7. Jan Vol kers, 8. Hennie Hagen, 9. Riet van Putten, 10. Henk Zandvliet. LEIDEN - Een kwart eeuw gele den richtte dr. De Klerk een volksdansvereniging op in Leiden. Hij was tijdens een enkele jaren durend verblijf in New York lid geworden van zo'n vereniging. In Ne derland hoorde men er nog weinig van, in Leiden hele maal niet. De vereniging werd genoemd naar de plaats waar in het begin de weke lijkse dansavonden werden gehouden, het koetshuis van kasteel Oud Poelgeest. "Oud Poelgeest" bestaat nu 25 jaar, en zal dat op hemelvaartsdag vieren in datzelfde koetshuis. Het feest begint 's middags om half drie met een non-stop dansprogramma met muziek van de band, tot zes uur. Tot acht uur treedt dan tijdens de maaltijd de bekende Leidse groep "Conjunto Yaravi" op. De groep speelt Zuidameri kaan se volksmuziek op authentieke instrumenten en zal over enkele maanden zijn tweede langspeelplaat uit brengen. Voor de avond, van acht lot twaalf uur, is het fol kloristisch orkest Prelazuit Amsterdam, volgens liefheb bers van volksmuziek verre weg het beste orkest van Ne derland, gecontracteerd. "Oud Poelgeest" is nu één van de vele volksdansverenigin gen in Nederland. Via de ver schillende groepen zijn zo'n achtduizend mensen lid van de NEVO, de Nederlandse vereniging voor volksdansen. Niet elke volksdansgroep is lid van de NEVO, maar het heeft zo zijn voordelen, vertelt Nico Roorda,de huidige voor zitter van "Oud Poelgeest" De NEVO organiseert jaar lijks een aantal dansdagen waarvoor ze buitenlandse dansleidersuitnodigen,en het lidmaatschap van de NEVO houdt in dat je als groep in spraak hebt in welke dansda gen er komen. Bovendien krijgen leden korting op al lerlei activiteiten zoals het in ternationale folkloristisch dansfestival dat ook dit jaar weer, in augustus, drie dagen lang in de Groenoordhal zal plaatshebben. Ook op plaatselijk niveau is er volksdansoverlegDaar wor den de dansdagen (zes voor het komend seizoen in één weekend) voor Leiden vast gesteld. Het Volksdansoverleg heeft ook een paar jaar gele den de instuif van de grond geholpen. Iedere tweede za terdag van de maand komt iedereen die wil dansen bij el kaar en wordt er gedanst. Opdat iedereen wat aan die instuif heeft, hebben de groe pen een basislijst van 37 dan sen opgesteld die de leerlingen het eerste jaar moeten léren. Nico Roorda, de voorzitter van "Oud Poelgeest": "Naar de groep ga je over het alge meen om te dansenhet is geen folkloristische groep. Maar op gegeven moment ga je je toch interesseren voor de ver schillende dansen en de lan den waar ze vandaan komen. Op de instuif wordt tegen woordig wel redelijk veel aandacht aan de folklore be steed." Het programma van dansen is door de jaren heen aanzien lijk gewijzigd. Nico Roorda: "In het begin van het bestaan van "Oud Poelgeest" waren de dansen veel langzamer, veel dansen uit Duitsland en Oostenrijk en erg veel Ameri kaanse. Amerikaanse dansen we nu nog, maar die andere helemaal niet meer. Wel Bal kan; Joegoslavisch, Roemeens, Hongaars, en dan Israëlisch. Er zijn drie soorten Israëlische dansen, de vrome dansen die ontstaan zijn uit Oosteuropese dansen die door de joden mee naar Israël zijn genomen; de jemenistische dansen van de zogenaamde zwarte joden, waarvan ze zeggen dat een aantal van die dansen van voor het jaar nul stamt; en dan heb je de mo derne dansen, dat springe rige, die liggen dichter bij ballet". De vereniging heeft nu zo'n zes tig leden. Er zijn nog twee volksdansgroepen in Leiden die voor iedereen open staan. Daarnaast zijn er nog een aantal voor een bepaalde leef tijdsgroepen. Toch neemt "Oud Poelgeest" een bijzon dere plaats in, want het is de enige onafhankelijke vereni gingde anderen gaan uit van bijvoorbeeld het Leids Volks huis of het Leids Vrijetijds centrum. Dat heeft vooral consequenties voor de finan ciële positie van "Oud Poelgeest". Ze krijgen van het LJA sinds een aantal jaren subsidie, maar slechts per lid dat jonger is dan 24 jaar, ter wijl meer dan de helft van de leden die leeftijd al is gepas seerd. Ook bij de gemeente is subsidie aangevraagd, maar na lang wachten en aandrin gen kreeg de vereniging te ho ren dat ze in afwachting van de nieuwe Rijlcsbijdragere- geling geen tussentijdse sub sidie zullen krijgen. Volgens Nico Roorda is het i-isico dat "Oud Poelgeest" tegen de tijd dat die nieuwe regeling er- doorkomt al niet meer bestaat groot. Nu al moet worden be zuinigd, het eerste en laatste half uur van de wekelijkse dansavond wordt door de le den zelf verzorgd omdat de dansleider anders te duur wordt. Inlichtingen over het jubi leumfeest, dat voor iedereen toegankelijk is (f9,- voor met-leden) en over de vereni ging zelf kunnen verkregen worden bij de sekretaresse, Jacob Catslaan 87, Leiden. 201 heesters van Jaap Hage. Hees ters, coniferen, klimplanten en andere houtachtige gewassen. Leuke tuinideeën van Rob Herwig. Suggesties en tips voor aanleg, verbetering en verfraaiing van uw tuin. 126 bollen en knollen van Wim Oudshoorn. Bol-, knol-, en wor telstokgewassen die in het voor jaar, de zomer of het najaar bloeien. Praktisch tuinieren van Wim Oudshoorn. Informatie in woord en beeld over tuinwerkzaamhe- den in de siertuin, moestuin en fruittuin. 201 zomerbloemen van Wim Ouds hoorn. Eén- en tweejarige plan ten voor borders, perken en bal- konbakken. 126 cactussen en vetplanten van Wim Oudshoorn. Informatie over het verzorgen en kweken van cactussen en vetplanten. 201 vaste planten van Wim Ouds hoorn. Duidelijke adviezen en tips voor toepassing keuze, kweek en verzorging van vaste planten. Verschenen in de serie Groenboekerij paperbacks bij Zomer Keuning, Wageningen. Prijs per deel 12.90 Cateeén van Dr. W. Barlhlott. Soor ten, herkomst, verzorging. 115 kleurenfoto's. Zomer Keuning 23.50 Weidcbloemen en akkerbloemen van Dr. H. Freitag. Met 186 kleu renfoto's van Fr. Schwable. Zo mer Keuning. 23.50 Van weck tot week in eigen tuin van Wim Oudshoorn en G. Kromdijk. Vraagbaak voor uw sier-, groenten- en fruittuin. Zo mer Keuning. 24.50 Sauzen/Dressings van Hans Bel terman. Serie 'Wina's culinaria'. Zomer Keuning. Paperback, 6.50 Een vuurtje onder de pauwetroon. Verhalen uit het Perzisch verzet, samengesteld door B. Nirumand e.a. Het Wereldvenster, 19.50. Volksvermaak door Hans Vogele- sang. Serie De wereld van Anton Pieck. Omniboek. Kampen. 15.50. Iedere stad een toren, door Hans Vogelesang. Serie De wereld van Anton Pieck. Omniboek. 15.50. De appelmoesstraat is anders, door Joke van Leeuwen. Geïll. kinderboek. Omniboek. 9.90. Grenzen aan de geneeskunde, door Ivan Illich. Het medisch bedryf- een bedreiging voor de gezond heid? Uitgeverij Het Wereldven ster, Baarn. 24.50. Dansende donna, door Rie Cramer. Geïll. kinderboek. Omniboek 6.90. 10 kleine negertjes, door Rie Cra mer. Geïll. kinderboek. Uitg. Omniboek. 7.90. Koekoeroets, door Gerda van Cleemput. Met tekeningen van Gijs Mertens. Kinderboek. Om niboek. 8.90. Op vlugge pootjes, door Henri van Daele. Illustraties: Gijs Mertens. Kinderboek. Uitgeverij Omni boek. 8.90.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11