Incident om ontslag minister Israël ontruimde stuk Libanon weer VS willen „schone" kernbom Koop Stookwerk bv Nieuwe leider benoemd in Afghanistan Zuidkoreanen uit Sovjet-Unie Rhodesische interim-regering wankelt Koop& Stookwerk bv, zoekt een meisje dat accuraat met cijfers om kan springen Nieuwe regels voor het uitdrijven van duivel Uitzending kerkelijk nieuws mogelijk op Oostduitse radio MAANDAG 1 MEI 1978 VLIEGERS BEKENDEN SCHULD MOSKOU (Reuter) - De gezag voerder en de navigator van het Zuidkoreaanse pas sagiersvliegtuig dat vorige week in het noorden van de Sovjet- Unie tot landen werd gedwon gen, zijn uitgewezen na bekend te hebben dat zij het Russische luchtruim hebben geschonden. De twee Zuidkoreanen hebben volgens Tass een beroep op de opperste Sovjet, het parlement van de Sovjet-Unie gedaan en het presidium van de opperste Sovjet onder voorzitterschap van presi dent Bre^jnjev had besloten de twee Zuidkoreanen niet terecht te laten staan, maar hen, uit hu manitaire overwegingen, uit de Sovjet-Unie te wijzen. Zaterdagmiddag vertrokken de Zuidkoreanen, vergezeld van een ambtenaar van het Amerikaanse consultaat in Leningrad, per vliegtuig naar de Deense hoofd stad Kopenhagen. Uit een onderzoek naar het inci dent, aldus Tass, is gebleken dat de bemanning van het Zuidko reaanse vliegtuig zich niet ge houden heeft aan de voorschrif ten voor het internationale lucht verkeer en ook niet de bevelen heeft opgevolgd van de Russi sche jachtvliegers om hen te vol gen en op een bepaald vliegveld te landen. De gezagvoerder en de navigator hadden ook in dit op zicht schuld bekend. De gezagvoerder (links) en de navigator bij hun aankomst in Kopenhagen, nadat zij uit de Sovjet-Unie ware gewezen. Dit nadat zij hadden bekend het Russische luchtruim te hebben geschonden. Volgens de navigator wc het toestel zover uit de koers geraakt, omdat er iets mis was met het girokompas, aldus verklaarde hij i Kopenhagen NIEUW DELHI (UPI/AFP/Reuter) - De nieuwe mili taire machthebbers in Afghanistan hebben gisteren de benoeming van Noor Mohammed Taraki tot president r bekendgemaakt. Betog ing 111 Londen tegen uiterst-rechts LONDEN (Reuter) - Meer dan 40.000 mensen hebben gisteren in Londen gedemonstreerd tegen het doen en laten van extreem rechtse groeperingen, zoals het ''National Front" De betoging was georganiseerd door de anti-nazi liga" en de groepering "rock tegen rascisme" Volgens de organisatoren was de demon stratie de grootste politieke beto ging in Engeland in 20 jaar Het merendeel van de demonstran ten was jeugdig, waaraan het meewerken van enkele popgroe pen niet vreemd zal zijn geweest De organisatoren zeiden dat de combinatie van popmuziek en politiek protest voor velen on weerstaanbaar was De betoging bestond uit een lange mars die begon op het Trafalgar- square en eindigde in het Vic toria-park in de wijk Hackney. De stoet werd voorafgegaan door ze ven wacht wagens met blanke en Westindische popgroepen. De route voerde door de arbeider swijken in het Londense East- End waar veel Aziaten en west- Indiërs wonen. In deze wijken heeft het National Front de grootste aanhang. De betoging was in hoofdzaak ge richt tegen deze groepering. De leiders ervan hebben openlijk toegegeven racistisch te zijn. Zij ontkennen echter fascistisch te zijn. Op het Trafalgar-square hielden verscheidene prominenten een toespraak. Onder hen was de joodse televisie-ster Miriam Kar- lin. "De tijd is gekomen dat wij opstaan en dat er met ons reke ning wordt gehouden. Wij zullen laten zien dat wij de wil en de moed hebben om de nazi's terug te drijven naar de riolen waar zij thuishoren", zo zei zij. Onder de popgroepen die deelna men waren ondermeer The Clash, een bekende punk-band en de Tom Robinson band. De betogers konden ondermeer met vijf speciale treinen en met meer dan 100 gehuurde bussen naar Londen om deel te nemen aan het protest. De politie leek ietwat verrast door het grote aan tal deelnemers. Aanslagen tegen Alfa Romeo ROME (AFP) - In Venetië en Rome zijn in de nacht van zaterdag op zondag met kneedbommen aan slagen gepleegd op zes vestigin gen van Alfa Romeo. Bij de twee in Venetië werd tevens brand ge sticht en was de schade aanzien lijk. De verantwoordelijkheid voor de aanslagen is door middel van een anoniem telefoontje naar een persbureau opgeëist door een or ganisatie van groepen „gewa pende arbeiders", die met deze acties kennelijk hun verzet willen laten blijken tegen bepaalde ar beidsvoorwaarden bij de Ita liaanse autofabriek.-. Afghanistan zal voortaan 'democrati sche republiek Afghanistan" heten, aldus radio-Kaboel. De radio noemde Taraki een "bekend revolutionair leider", maar gaf verder geen bijzon derheden. De leden van de nieuw te benoe men Afghaanse regering zullen verantwoording schuldig zijn aan de "revolutionaire militaire raad", die donderdag bij een bloedige staatsgreep de macht overnam. Volgens radio-Kaboel is de rust in het land volledig her steld. Alle eenheden van de strijdkrachten hebben trouw beloofd aan de revolutionaire raad, en alle ministers, generaals en topfunctionarissen van het re gime van Daoed hebben zich ge meld. De raad zal de noodzake lijke besluiten over hen nemen Radio-Kaboel bevestigde dat be halve president Daoud ook de ministers van defensie en bin nenlandse zaken, de vice-presi dent en de opperbevelhebber van de luchtmacht zijn gedood toen ze weigerden zich over te geven Veel doden Volgens diplomatieke kringen in de Indiase hoofdstad Nieuw Delhi zijn Daoed, leden van zijn familie, en zijn ministers pas op vrijdag, de dag na de staatsgreep, doodgeschoten. Nadat president Daoed bij herhaling weigerde trouw te zweren aan het nieuwe regime zouden op het terrein van het presidentieel paleis 31 men sen zijn neergemaaid met ma chinepistolen. Onder de slach toffers waren ook Daoeds broer, zijn drie zonen, de echtgenotes van hem en zijn broer en enkele kleinkinderen. Volgens diploma tieke kringen zijn bij gevechten na de coup honderden poli tiemannen en leden van andere veiligheidskorpsen omgekomen In Frankrijk heeft het ministerie van buitenlandse zaken berich ten tegengesproken dat de fami lie van de omgekomen president Daoed asiel zou hebben gekregen in de Franse ambassade in Ka- ooel SALISBURY (Reuter/UPI) - De nationalistische Rhodesi sche leider bisschop Abel Moezorewa zal de onmiddel lijke herbenoeming verlangen van de ontslagen Afri kaanse minister van justitie Byron Hove. De partij van Moezorewa, de Verenigde Afrikaanss Natio nale Raad (UANC) heeft nog niet besloten of ze al dan niet aan de interim-regering zal blijven deelnemen, zo heeft de UANC-top na spoedberaad meegedeeld. Terwijl bisschop Moezo demonstreren zo'n 1500 Hove geen regeling voor het gebouw met leuzen als zonder In Rhodesië is een ernstige crisis ontstaan over het ontslag van Hove, een lid van Moezorewa's partij. Hove werd vorige week door de uitvoerende raad van zijn functie ontheven omdat hij had gepleit voor "omgekeerde posi tieve discriminatie" om het aan deel van de zwarte Rhodesiërs in leger en politie te vergroten. Ook uitte hij kritiek op leger en politie en op wetten die slechts dienden ter bescherming van blanke be langen. Erkenning De Sovjet-Unie neeft gisteren als eerste de nieuwe regering van Afghanistan erkend, zo meldt ra dio-Kaboel. Volgens Afghaanse zegslieden in Nieuw Dehli is de nieuwe presi dent Taraki, de secretaris gene raal van de communistische partij. Radio Kaboel bericht voorts dat de samenstelling van de nieuwe re gering en het regeerprogram binnenkort bekend zal worden gemaakt. ABBA/SIJEH (AFP) - Het Israëlische leger heeft gis teren in snel tempo de derde fase van de terug trekking uit zuid-Libanon voltooid. Hoewel ver wacht werd dat deze operatie tot 5 mei zou du ren, werd de terugtocht gisteravond om zes uur af gesloten. In deze derde fase heeft Israël 550 vierkante km Libanees grondgebied ontruimd. De Israëlische troepen bezetten nu nog een 'veiligheidsgordel' van drie tot tien km diepte langs de Libanees-Israëlische grens. Ko mende week zal over verdere te rugtrekking worden gesproken De Israëlische vlag in de Liba nese plaats Abbasijeh werd giste ren neergehaald. Het sein tot ontruiming kwam gis terochtend na een kort gesprek tussen de Israëlische staf-chef generaal Raphael Ejtan en de be velhebber van de VN-troepen generaal Emmanuel Erskine. De controle over het ontruimde ge bied is nu overgenomen door Franse en Senegalese blauwhel men, die later nog gevolgd zullen worden door Zweedse en Iraanse VN-troepen. Verwoest Na het vertrek van de Israëliërs zei den inwoners van Abbasijeh dat in hun dorp meer dan 200 mensen waren omgekomen bij de Israëli sche bombardementen op de vijfde dag van de Israëlische in vasie in maart. De meeste slachtoffers vielen in een moskee waar veel mensen hun toevlucht hadden gezocht in ADVERTENTIE Koop Stookwerk bv. Een niet al te massaal bedrijf, dat metalen ramen maakt, machines en staalconstructies. De werksfeer is zonder meer prima. In oktober verhuizen we van Leidschendam naar een gloednieuw pand in Voorschoten. De jonge vrouw die we bedoelen. Ze heeft minstens Mavo, is tussen de 1 30 jaar en ze is nogal een pietje pree Met een office computer gaat ze een van onze administratie bijhouden. Ervaring? Graag natuurlijk, maar het is niet persé nodig. Als ze een boekhoud- diploma heeft, is dat prachtig Anders betalen wij met alle plezier haar studie En over haar salaris worden we het vasi wel eens Zie je het zitten? Bel e Dra i 070-2092 11 en vraag naar de heer F. Koning. Liever een briefje? Ook goed. Hier is ons adres. Koop Stookwerk bv. Postbus 80, Brockweg 107, 2266 LE Leidschendam de veronderstelling dat de mos kee voor bombardementen ge spaard zou blijven. Volgens het dorpshoofd waren er tijdens de Israëlische aanval geen Pales- tijnen in Abbasijeh. In het dorp zijn veel huizen volko men verwoest, en de meeste hui zen die nog overeind staan zijn ernstig beschadigd of vertonen grote scheuren in de muren. Naar VS Premier Begin van Israël is gisteren voor een bezoek van een week naar de VS vertrokken. Daar zou hij onder meer een ont moeting hebben met president Carter, maar in eerste instantie vloog hij naar New York om van de Israëlische minister van buitenlandse zaken Mosje Dajan een verslag te krijgen van de be vindingen tijdens diens voorbe reidend overleg in Washington in de afgelopen week. Daarbij kwamen kwesties die spe len tussen Israël en Egypte aan de orde en de zaak van de Ameri kaanse vliegtuigleveranties aan Israël, Egypte en Saoedi-Arabië Receptie Het bezoek van de Israëlische pre mier aan de VS houdt tevens ver band met de viering van het der tigjarig bestaan van Israël. In het kader daarvan wordt van daag een receptie gehouden in het Witte Huis, waarop ook pre sident Carter aanwezig zal zijn Na afloop zullen de twee leiders elkaar onder vier ogen spreken Moezorewa zegt dat hij niet aanwe zig was op de vergadering van de uitvoerende raad waarop tot Ho- ves ontslag werd besloten. Het in terim-akkoord in Rhodesië be paalt dat de uitvoerende raad, waarin Smith, Moezorewa, Sit- hole en Chirau zitting hebben, alle besluiten bij eenstemmig heid moet nemen. Volgens de UANC is Hove's ontslag daarom ongeldig. Maar Chirau en Sithole beweren dat Moezorewa wel deelnam aan de vergadering en ook instemde met het besluit. Ian Smith heeft zich nog niet over de kwestie uitgelaten. Ook ontslag. Als Hove niet word herbenoemd dient zijn blanke collega op het departement van justitie, Hilary Squires, eveneens ontslagen te worden op grond van het prin cipe van de collectieve minis teriële verantwoordelijkheid, zo meent het UANC. De opper bevelhebber van het leger, gene raal Peter Walls, en het hoofd van de politiek, Peter Allum, zouden eveneens ontslagen moeten wor den omdat zij zich als ambtena ren hebben gemengd in politieke kwesties. Voor het UANC-kantoor demon streerden gisteren zo'n 1.500 mensen met leuzen als "zonder Hove geen regeling" "Bende schurken" Byron Hove is gisteren terugge keerd in Londen, waar hij zijn advocatenpraktijk weer wil op nemen. Enkele weken had hij zijn werk in Londen opgegeven om op verzoek van Moezorewa mi nister te worden in de overgangs regering. Het interimbestuur van Rhodesië bestaat uit een "bende schurken". Moezorewa is de enige eerlijke man in het gezel schap, zo verklaarde Hove in Londen. Hij zei dat hij zijn om streden uitlatingen onmogelijk kon intrekken, omdat ze de ge voelens en meningen van de meerderheid van ons land weer geven. De Rhodesische regering heeft gis teren de Zimbabwe Times, een krant die vooral door Afrikanen wordt gelezen, bevolen de be richtgeving over de affaire rond Hove te beperken tot officiële mededelingen, zo is uit officiële bron vernomen. Als een derge lijke maatregel is uitgevaardigd mogen de betrokken krant, en de medewerkers van de krant, daarop geen commentaar leve ren. Het andere dagblad in Salis bury, de Rhodesian Herald, is niet door zo'n verbod getroffen. WASHINGTON (UPI) - De Amerikaanse regering zal het Congres vragen gelden toe te wijzen voor de ont wikkeling van een nieuw soort kernbom, die wel grote explosieve kracht maar slechts geringe straling heeft, het omgekeerde effect van de omstreden neutro nenbom. Dat is gisteren be richt door de Washinghton Post. Het Witte Huis wilde geen commentaar geven op het bericht. Volgens de Washington Post veroorzaakt deze zoge naamde RRR-bom een krachtige explosie in of op de grond, waardoor enorme kraters ontstaan en het ge troffen gebied geheel wordt verwoest. Maar er zal slechts weinig radio-actieve neer slag achterblijven, terwijl het getroffen gebied honder den of duizenden jaren be smet zou kunnen blijven als een "gewone" kernbom was gebruikt. "Dit is het oorspronkelijk idee van een schone bom", zo ci teert de Post een wapenex pert. Het is ontworpen om een minimum aan radio-ac tieve neerslag en zo weinig mogelijk bestraling van de grond te veroorzaken. De Post meent dat de RRR- bom een van de nieuwe kernwapens is die op het mi nisterie van energiezaken worden ontwikkeld voor het Pentagon. Dat zou blijken uit verklaringen die ambtena ren van dit ministerie heb ben afgelegd voor con grescommissies. President Carter heeft vorige maand een besluit over het in produktie nemen van de neutronenbom uitgesteld. Deze bom Iaat als gevolg van een gering explosieve kracht de gebouwen overwegend in tact, maar een verhoogde straling doodt de levende wezens in het doelgebied. Militaire experts achten de neutronenbom daarom een geschikt wapen tegen de tankdivisies van het War schaupact. BONN (Reuter) - De Rooms-Ka- tholieke Kerk in West-Duitsland heeft na het exorcisme-proces in Ascheffenburg nieuwe richt lijnen opgesteld voor duive luitdrijving. Priesters mogen al leen tot excorcisme overgaan als alle mogelijke medische en psy chiatrische behandeling tot niets heeft geleid, zo verklaarde kar dinaal Jozef Höffner, hoofd var de Westduitser.k.-kerk, gisteren In Aschaffenburg stonden twee priesters en een ouderpaar te recht omdat ze schuldig werden geacht aan de dood van een 23-ja- rig meisje, bij wie ze elf maanden rituelen voor duiveluitdrijving hadden verricht. Het meisje stiert aan ondervoeding. Kardinaal Höffner verklaarde dat de katholieke kerk zeker gelooft in duivels en "demonische mach ten", en geen reden ziet om het rituele romanum uit 1614, waarin excorcisme wordt toegestaan, af te schaffen. Maar voortaan mag het ritueel alleen toegepast als medische hulp heeft gefaald en de medische behandeling mag ook niet worden onderbroken tijdens het ritueel. Duiveluitdrij ving mag niet worden toegepast als de bezetene of de familie me dische hulp weigeren.- OOST-BERLIJN (Reuter) - Voor het eerst sinds de stichting van het communistische Oost- Duitsland in 1949 is er gisteren via de radio van de DDR gedu rende een kwartier protestants kerkelijk nieuws uitgezonden. Deze uitzending, die voortaan op elke laatste zaterdag van de maand de lucht zal ingaan, is een gevolg van het overleg dat ker kelijke leiders vorige maand met president Erich Honecker heb ben gehad. Daarbij werd ook overeenstemming bereikt over een kerkelijk televisieprog ramma eens in de maand. Van kerkelijke zijde werd dit ak koord op omroepgebied een zeer belangrijke stap genoemd op de weg naar verzoening tussen kerk en staat.-. Reeds geruime tijd wordt wekelijks op zondagochtend om en om een protestantse of een rooms-ka- tholieke dienst via de Oostduitse radio uitgezonden.-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7