Pedologisch Instituut heeft grote problemen Stevenshof: keuze uit vier structuurschetsen Dansfestijn in Leiden Actief in vrije tijd MAANDAG 1 MEI 1978 Hulpverlening aan kinderen in de knel door gebrek aan medewerkers LEIDEN - Het Pedologisch Instituut in Leiden, dat zich bezighoudt met de opvang en begeleiding van kinderen met bijzondere leer- en gedragsmoeilijkheden, verkeert in een Door zorgwekkende situatie. Er is te weinig mankracht, de rechtspositie van sommige mede- Wim Wirtz werkers is hoogst onzeker en aan wetenschappelijk onderzoek komt het instituut niet toe. Volgens de directeur van het insti tuut, drs. J. W, Mojet, werkt dat belemmerend op de hulpverle ning aan kinderen die de school van het instituut bezoeken. "Het gevaar is", zegt hij' "datje kinde ren tot de school gaat toelaten in de verwachting dat je ze hulp kunt bieden die in principe wel Drs. J. W. Mojet: omvang hulp verlening onvoldoende. bij ons aanwezig is, maar waar van je achteraf moet vaststellen dat je die voor de totale groep kinderen niet kunt waarmaken. En dat komt dan omdat de om vang van de hulpverlening on voldoende is". De hoop van het instituut is volgens Mojet nu gevestigd op de rijks overheid, omdat die inmiddels vrij positief zou denken over het voortbestaan van de pedologi sche instituten in Nederland. Dat zou erin kunnen uitmonden dat het rijk deze instituten in de toe komst ook gaat financieren. En dat zou o.a. voor het Leidse insti tuut wel eens een heel aantrek kelijke oplossing kunnen zijn om uit de problemen te komen. Van plaatselijke instanties ver wachten Mojet c.s. inmiddels weinig heil meer. "De gemeente" zegt hij, "is niet bereid om meer geld in het instituut te steken en de Leidse universiteit evenmin" Onlangs kwam de financiële en personele kant van het instituut nog uitgebreid ter sprake in de gemeenteraadscommissie voor onderwijszaken. Deze commissie had nogal wat moeite met het feit dat de Leidse universiteit (vak groep onderwijskunde), die aan het instituut meebetaalt (zo'n tachtig- tot negentigduizend gul den aan mankracht), niet de ga rantie kon geven dat ze haar fi nanciële aandeel zou blijven le- De gemeente Leiden, zo rede neerde de commissie, levert een aanzienlijk grotere bijdrage aan het instituut en de universiteit trekt daar - vanwege het weten schappelijk onderzoek en on derwijs - toch ook profijt van. Een kromme redenering, vindt Mojet, want de gemeente betaalt uitsluitend voor de hulpverle ning en de universiteit voor het wetenschappelijk onderzoek (en onderwijs). Tussen die twee is er weliswaar een wisselwerking, maar het is niet zo dat de univer siteit profiteert van wat de ge meente betaalt. Bestuur Los daarvan is het Pedologisch In stituut met een garantie van de universiteit niet uit de zorgen. Waar het instituut grote behoefte aan heeft is uitbreiding van mankracht, een steviger rechts positie voor een aantal medewer kers (die nu op declaratiebasis worden betaald) en ook een duidelijke bestuurlijke paraplu, waaraan het sinds de oprichting in 1962 tot nu toe heeft ontbro ken. In 1968 schreef drs. Mojet een nota waarin hij de zaken binnen het instituut netjes op een rijtje zette. Hij concludeerde dat er een be stuursstructuur moest komen, waarin de verantwoordelijk heden van gemeente en universi teit tot uitdrukking moesten ko men. Intern zou er organisato risch het een en ander moeten worden verbeterd. En het mede werkersbestand zou moeten worden uitgebreid overeenkom stig de taken van het instituut. Achteraf moet Mojet vaststellen dat alleen de organisatie van het in stituut is verbeterd en het aantal medewerkers slechts gedeelte lijk is uitgebreid. Weliswaar bracht de gemeente in 1974 een nota uit waarin het verdere tekort aan mankracht tot in detail werd aangegeven. Maar tot op de dag van vandaag is dat wensenlijstje van het instituut een wen senlijstje geblevén. Het schoolgebouw aan de Bloemfonteinstraat, waarin sinds kort de school van het instituut is ondergebracht handelaars. Je moet je behan delingsmateriaal doorpraten, je moetje ervaring vasthouden en je moet systematisch evalueren. En wil je geen roofbouw plegen op de mensen die hier werken, dan is ook met het oog daarop de mank racht nu onvoldoende" Speltherapie Er is bijvoorbeeld nog steeds geen orthodidacticus (de advisering en hulpverlening bij bijzondere leerproblemen is nu in handen van enkele universitaire mede werkers) of een maatschappelijk werk(st)er. Bovendien zijn en kele andere "disciplines", zoals orthopedagogiek (opvoeding van kinderen in problematische op voedingssituaties), speltherapie en psychodiagnostiek, sterk on derbezet. Dat betekent overigens niet dat er weinig of niets zou worden on dernomen. Er wordt op het ogen blik wel aan speltherapie gedaan, aan bewegingstherapie, aan lo gopedie, aan ouderbegeleiding en, wat de school aangaat, aan sterk individueel gericht onder wijs. In totaal heeft het instituut 12,4 formatieplaatsen (uitgedrukt in uren) nodig. Daarvan zijn tot nu toe slechts 5,5 plaatsen gehono reerd. Volgens Mojet maakt dat het werken soms erg frustrerend. "Het gevolg hiervan is dat er bij een deel van de kinderen langer leer- of gedragsproblemen kun nen blijven bestaan doordat je ze niet snel genoeg kunt behande len", zegt hij. Het gebrek aan mankracht laat zich binnen het instituut al snel voe len. De verschillende specialisten die er werkzaam zijn, werken namelijk nauw samen met het oog op de verschillende aspecten van de totale ontwikkeling van het kind. Dat gebeurt op basis van een "integraal" behan delingsplan, dat voor ieder kind afzónderlijk wordt opgesteld Valt één van die disciplines weg, dan gaat dat ten koste van het be handelingsplan en dus ten koste van het kind zelf. Hersenbeschadiging De zestig kinderen die de school van het instituut bezoeken - ze zijn afkomstig uit de hele Leidse regio - hebben leer- en gedragsp roblemen van uiteenlopende aard. Maar in veel gevallen speelt de moeilijke opvoedingssituatie een belangrijke rol, soms nog verzwaard door factoren als lichte hersenbeschadiging, epi lepsie, neurosen e.d. De kinderen - in de leeftijdscate gorie van zes tot twaalf jaar - zijn ondergebracht in een zg. ker nafdeling. Andere pedologische centra hebben ook nog een afde ling zeer jeugdigen en/of een af deling voortgezet buitengewoon onderwijs. Gemiddeld blijven ze twee tot driejaar op de school van het instituut en worden vervol gens doorverwezen naar andere vormen van onderwijs, variërend van gewoon lager onderwijs tot onderwijs voor zeer moeilijk op voedbare kinderen. De behandeling van de kinderen is, zoals al aangegeven, intensief. Toch is het volgens Mojet wel eens moeilijk om naar buiten toe aan te tonen, dat daar zoveel mankracht mee gemoeid is. "Het gaat namelijk niet alleen om de behandeling sec", zegt hij. "Maar er moet ook veel overleg worden gevoerd met de betrokken be- Onderzoek Niet alleen de hulpverlening overi gens blijft hierdoor enigszins in gebreke, ook het wetenschappe lijk onderzoek komt danig in de knel. "Het toegepast weten schappelijk onderzoek - dat is onderzoek dat gericht is op di recte verbetering van de hulp verlening - wordt begrensd door die hulpverlening. Met andere woorden: de mogelijkheden om zinvolle research te doen, hangen af van het functioneren van de hulpverlening. Er moet aan een aantal voorwaarden worden vol daan. En als die voorwaarden er niet zijn - en die zijn er nu niet voldoende, omdat er te weinig geld en mankracht is - dan is het niet uitnodigend om weten schappelijk onderzoek te doen" aldus Mojet. LEIDEN - LPC in Leiden hield een wedvlucht vanaf Strombeek. De uitslag was: 1,5, J. v. Alphen, 2. P Landesbergen, 3, 4, 8, 9, 10, A. Singeling, 6. N. de Groot, 7 Fr Gijsman. PV Columba vloog eveneens vanaf Strombeek met 137 duiven. De uitslag: 1, 2, 5, 6, 7 W. v d. Nieuwendijk en Zn., 3, 8, C. v. d Nieuwendijk, 4. T. Platteel, 9. R P. de Graaf, 10, L. Klein iesiM&a UTRECHT - Aan de Rijksuniversi teit van Utrecht zijn geslaagd voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid J.C. Dorrepaal (Bodegraven) en voor het doc toraal examen fysische geografie R.T. de Wijs (Lisse). Het programma van eisen voor de Stevenshof bevat een aantal al ternatieven voor een structuur schets, die de globale indeling van de toekomstige wijk aan geeft. De vier schetsen, die de werkgroep heeft gemaakt, stemmen op een aantal punten overeen. Zo is het grootste winkelcentrum in Stevenshof steeds gelokaliseerd in het oostelijk deel van de wijk, nabij de toekomstige spoorweg halte De Vink (voor de tot standkoming van deze halte tus sen Noord-Hofland en Steven shof heeft de Zuidhollandse ge deputeerde Borgman deze week nog gepleit in een gesprek met de ministers Beelaerts van Blokland van ruimtelijke ordening en Tuijnman van verkeer en water staat). Het kleinere winkelcentrum wordt op de schetsen steeds in het wes- 'ten aangegeven. Een vaststaand gegeven is ook dat de scholen steeds in de nabijheid van de winkels zijn gedacht, op in totaal twee plekken. Industrieterreinen en kantoren zijn op alle schetsen gesitueerd langs de spoorbaan en Rijksweg 44 (Den Haag-Am sterdam), Tenslotte is op alle schetsen een verdichting van de woningbouw aangegeven in de omgeving van een wijk- en buurtcentrum. De verschillen in de vier schetsen worden voornamelijk bepaald door de diverse mogelijkheden om het verkeer in de wijk af te werken, zowel naar binnen, als naar buiten toe. In een eerder ar tikel in deze serie werd al gewag gemaakt van deze verschillende mogelijkheden. Van grote in vloed op een keuze daaruit zal de methode van bouwrijpmaken zijn: tot welk polderpeil wordt de grond verhoogd? De werkgroep heeft een voorkeur voor twee mogelijkheden: bij de eerste me thode wordt de bestaande topog rafie zoveel mogelijk gehand haafd en bij de tweede methode wordt de bestaande bodem gesteldheid zoveel mogelijk be nut. Informatie-avonden Wie meer wil weten over de plan nen voor Stevenshof kan daar voor terecht op informatie-avon den, die door de gemeente Lei den zullen worden georgani seerd. Voor bewoners en be- De Stevenshof, het poldergebied tussen de Rijndijk, de spoorlijn Leiden-Den Haag, de gemeentegrenzen met Voorschoten en Wassenaar en rijksweg 44 (Amsterdam-Den Haag) wordt in de jaren tachtig de nieuwe Leidse woonwijk. Tenminste: als de gemeenteraad daartoe besluit. Een gemeente lijke werkgroep heeft een zg. programma van eisen opgesteld, waaraan het te ontwerpen bestemmingsplan dient te voldoen. In een serie artikelen bespreken wij dit programma van eisen. Van daag het laatste artikel. drijven, die in de Stevenshof- jespolder, aan de Rijndijk, de Valkenburgseweg en de Omme- dijkseweg gevestigd zijn is er op dinsdag 16 mei een informatie avond. De bijeenkomst wordt om acht uur gehouden in restaurant Het Haagsche Schouw. Op donderdag 18 mei houden en kele deskundigen uit de werk groep die het programma van ei sen heeft opgesteld ten stadhuize een openbaar spreekuur ('s avonds van zeven tot negen uur). Donderdag 25 mei is er in de Stadsgehoorzaal een algemene informatieavond, aanvang acht uur. In juni wordt er een infor matieve gemeenteraadsvergade ring gehouden over de Steven shof. Na de zomervakantie zal de gemeenteraad een besluit nemen over het programma van eisen. Ir. Van Buren NEM-directeur LEIDEN - Tot directeur van de Nederlandsche Electrolasch Maatschappij in Leiden is be noemd de 39-jarige ir. N. van Bu ren. In deze functie is de heer Van Buren speciaal belast met de da gelijkse leiding van de sector pij pleidingen en montage. De NEM maakt als dochteronderneming van Hollandse Constructie Groep BV deel uit van de Hollandsche Beton Groep NV (HBG) in Rij swijk. K&G- jubileum In verband met het 50-jarig be staan van het Leidse drum-, pijper- en trompetterkorps K&G zullen op zaterdag 27 mei een aantal festiviteiten worden georganiseerd, 's Middags presenteren Jong K G en het seniorenkorps een programma in de Stadsge hoorzaal voor de burgerij. Een groot aantal plaatsen zal gereserveerd zijn voor geestelijk gehandicapten, 's Avonds is er een programma voor genodigden, leden en donateurs. De filmdienst van het Academisch Ziekenhuis tal van beide programma's opnamen maken ten behoeve van de verpleegden in de Leidse ziekenhuizen. Collectes De opbrengst van de geldin zameling, die in maart werd gehouden voor het Nationaal Rheumafonds in Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest heeft een bedrag van f31.000 opgebracht. De SIMAVI-col- lecte bracht dit jaar in Lei den f 14.344 op, in Oegstgeest f3986.95 en in Leiderdorp f4086.90. De opbrengst van de straat-collecte viel SI- MAVI, tegen. Men schrijft dat toe aan de collecte voor de Grofsmederij die dezelfde dag werd gehouden. NCVB-avond De Nederlandse Christen Vrouwenbond heeft op woensdag 3 mei een bijeen komst in de Maranathakerk aan de Dijkstraat 2a. Het eerste deel, dat om acht uur begint zal een huishoudelijk karakter hebben. Daarna zal mevrouw Burger aan de hand van dia's verslag doen van haar reiservaringen in Israël. Koffieochtend In het wijkgebouw "Op Eigen Wieken" in de Merenwijk wordt elke woensdag een koffieochtend gehouden voor vrouwen. Behalve het drinken van een kopje koffie zal er elke ochtend tussen half tien en half twaalf wor den gesproken over een ac tueel onderwerp. De toegang is gratis. Werkgroep LVL De werkgroep L.V.L. (Lesbi sche Vrouwen Leiden) houdt vanavond weer een open huis-avond. Vrouwen die wat willen praten bij een kop koffie of een drankje kunnen voor meer inlichtin gen bellen naar Cathy Knuyt, tel. 071-122648. Bordeaux Op uitnodiging van l'Acade- mie des Cinquante heeft vanochtend een groep Franse Chateau-eigenaren uit het Bordeaux-district een bezoek gebracht aan de houtzaagmolen van de firma Noordman aan de Haagweg. De l'Academie des Cin quante is een club van maximaal 50 mensen uit de universitaire wereld, die ge regeld van gedachten wis selden met groepen uit an dere landen. Na een bezoek aan de molen bezocht het ge zelschap ook nog Gouda. Stampvolle Stadsgehoorzaal in ballroomsfeer plaus, de winnaars. Kam pioenen ballroom dansen hoofdklasse het paar Klein-Kenter. Ie Klasse- Van der Linden-Van der Linden 2e Klasse: De heer en mevrouw Giessendammer; 3e klasse. Lankhaar-Smalbrugge; 4e Klasse: De heer en mevrouw Brouwer. Kampioen basic- rumba: Van Etten-Batelaar. La- tin American, hoofdklasse: we derom: Van Etten-Batelaar: le Klasse; Klein-Kenter; 2e Klasse Kooreman-de Niet. De beker, voor de all-round kampioen hoofdklasse ging dit jaar naar het danspaar Molenaar-Nuis. In oktober komen ze allemaal weer terug, naar de Stadsgehoorzaal. Want zoals een danser niet buiten het dansen kan, zo kan directeur Milikan van de Stadsgehoorzaal niet meer buiten "zijn" dansers Noordvest in actie tegen koopcentrum LEIDEN - Het buurtcomi'té Noordvest heeft in eén brief aan B en W en de Leidse gemeenteraad zijn ernstige verontrusting uitge sproken over de vestiging van een koopcentrum aan de Langegracht door de uitbreiding van de meubel toonzalen van Mijnders. Het buurtcomité wijst de wat het noemt - onplanmatige ontwikkelingen - van de hand omdat men vreest dat de gevolgen voor het woon- en leefklimaat in de omgeving nega tief zullen uitvallen. Men vindt het dan ook absoluut noodzakelijk dat de buurtbewoners van Noordvest bij de verdere gang van zaken be trokken worden. In de brief wijst men op de gevol gen die een vestiging van een su permarkt kan hebben. Als voor beeld wordt genoemd de reeds be staande situatie bij de Aldimarkt- vestiging aan de Langegracht. Wat de plannen voor de bouw van een parkeergarage betreft constateert het wijkcomité, dat een dergelijke parkeervoorziening zoveel verkeer zal aantrekken, dat op de Lan gegracht nog grotere verkeerspro blemen ontstaan dan er nu al zijn. Bovendien vreest men een te een zijdige ontwikkeling van in dit deel van de stad waardoor de woonfunc tie in het gedrang zou kunnen ko men. Oneens is het wijkcomité het met de initiatiefnemers van het koopcentrum dal het een verster king van de centrum- en win kelfunctie van de Leidse bin nenstad zou zijn. Volgens het wijk comité zullen de rendementsp- roblemen voor een belangrijk deel van de binnenstadswinkels nog groter worden. In een stampvolle Stadsgehoorzaal kwamen de Nederlandse ama teurdansers tot schitterende prestaties. Toch bleef zoals steeds in de danswereld, het hoogtepunt voor de Engelsen weggelegd. Voor de juryleden Helen en Robert Richey, die in een grandioze demonstratie La tijns-Amerikaans dansen zelfs de tot op dat moment wat verveeld, nauwelijks geinspireerde musici van het X Y Z combo tot een spontaan "God save the Queen" wisten te bewegen. Intussen op de gang, krampachtige pogingen van de Nederlandse amateurs om nog op het laatste moment die verfijning aan hun prestatie te geven die de kroon op een vaak wel tien jaren lange training zou betekenen. In een ui terste poging werd nog even ge waagd, voor de ogen van een lus teloos kijkende gardervbejuf- frouw, garderobejuffrouw ene pasje, die ene zwaai, tot in zijn finesses onder de knie te krijgen. Tenslotte, vooreen dansminnend publiek, onder ovationeel ap- Deelnemers aan de Nederlandse kampioenschappen ballroomdansen voor amateurs in de Stadsgehoorzaal. LEIDEN - Het moet een vreemd beeld zijn geweest voor de Leidenaar die gisteravond laat nietsvermoedend, over de Bree- straat wandelde. Uit de Stadsge hoorzaal een stroom van mensen, waarvan velen met een fel gekleurde, vormeloze zak over de arm. Daarin: de droom van een avond, dansjurk of danspak, waarin via foxtrot, jive, rumba of chachacha een poging was ge waagd de hoogste eer te behalen die dit seizoen voor een Neder landse dansamateur was weg gelegd: het kampioenschap van Nederland. Ballroomdansen. Zuurstokkleu- ren, zoals je je die nog slechts herinnert van de meest aange name kermisvisites. Jurken van tule -het sprookje herleefd-, met daartegenover de heren in het statige pinquin zwart-wit. De Latijns-Amerikaanse danseurs en danseuses. Flitsender, losser, met hun helder gekleurde dan- stenues uitstijgend boven het ritme van alledag in een razender tempo en beweging.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3