PHILIDOR MOET STAP TERUG DOEN Van Mensch de grote verrassing Ellen Hoogeboom snel BIJ GEWICHTHEFFEN PAGINA 18 UAAUUAUIMWEB SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT ,Die duels in de eerste klasse winnen we allemaal LEIDEN - Het Haagse DD blijkt zich ook zonder het geheime wapen Jan Hein Donner heel goed in de hoofdklasse van de landelijke schaakcompetitie te kunnen redden. Terwijl Donner in Leeuwarden zijn derde plaats in de race om de nationale titel met succes verdedigde, deden de Hagenaars me dedegradatiekandidaat MEMO met 4V*-5Va de das om. Nog bonter maakte het ook nog niet veilig staande BSG het. Door Char- lois/Europoort met 3V*-5V2 te kloppen sleepte het team uit Bussum zelfs de titel "amateurkampioen van Neder land" in de wacht. BSG scoorde aan de eerste vijf borden maar liefst 47» punt. Deze resultaten waren al voldoende om Philidor/Leiden uit de hoofdklasse te wippen. Het Leidse tiental heeft nog wel geprobeerd het op de tweede plaats staande E/VAS/ASC te verslaan, maar het bleef bij een paar pogingen, want de Leidenaars kijken nu tegen een 372-4Va achterstand aan en gezien de beide hangstanden gaan de Am sterdammers Philidor beslist geen af scheidscadeautje geven. Het zal der halve de zoveelste nederlaag van dit seizoen worden. Met Philidor/Leiden gaat ook MEMO, dat twee maal zoveel matchpunten verzamelde als de Leidenaars, terug naar de eerste klasse. De opengevallen plaatsen zullen bezet worden door Groningen I, dat ondanks de verplet terende 10-0 van CVI/Utrecht op Phi lidor I I/Leeuwarden net voor de Dom- stedelingen de titel in klasse I A weg kaapte, en door Eindhoven I, dat in klasse IB overtuigend kampioen werd. Volgens Joop Piket, de teamleider van Philidor/leiden, zoals altijd optimis tisch, gaan de Leidenaars volgend jaar meteen weer terug naar de hoofd klasse: "Die duels in de eerste klasse worden allemaal walk-overs. Trouwens, hoe kan je volgend jaar het 60-jarig jeubileum van onze vereniging beter vieren dan met een kampioen schap van het eerste tiental" De eerste pogingen van Philidor/Leiden om E/VAS/ASC neer te halen misluk ten geheel, want Ad van den Berg schoot vanuit een riante positie een enorme bok. Even later werd een on nauwkeurig spelende Peter Gelpke gevoelig op de vingers getikt. Joop Pi ket probeerde Van Dijk met een als slecht bekendstaande openingsvariant te overmeesteren, maar hij kreeg een leerzaam schaaklesje: 0-3. Ook de opening van De Graaf ging de mist in, maar door sterk spel pakte hij toch nog remise. Met zijn welbekende taktische grapjes maakte Piet Bakker er IV2-3V2 van. Van der Wiel werd door Enklaar eenvoudig door de vlag ge jaagd, maar evenzo eenvoudig zette Theo Piket zijn opponent mat: 272-472. Met een diepberekende winstcombi natie verkleinde Rinie Kuyf de achter stand nog tot 372-472. van Maaren brak af in een stelling, waarin hij wat beter staat, maar Van Halderen schijnt met twee torens en een paard tegen dame plus toren slechts kleine remisekansen te heb ben. LSG I speelde te gezapig om Den Haag I in klasse I B om zeep te brengen. De achterstand van de Leidenaars is nu nog slechts 472-372 maar zal wel oplo pen tot 672-372, want zowel Sikkel als Van der Born staan waarschijnlijk to taal verloren. Als eerste vloog invaller Sattler van het bord, terwijl Tolenaar een prachtstand in remise liet verzanden: 172-72. bosch bewees, dat hij de Svesnikov-variant van het Siciliaans op zijn duimpje kende: 172-172. konings en Baart ver gooiden hun betere stellingen, maar daartegenover stond, dat Dobbelaar en Heemskerk wonnen. Van Schaik pro duceerde echter een misser in het mid denspel en dat was dan 472-372 achter. Philidor II/Leiden moest proberen kam pioen Eindhoven van een nieuw record af te houden. V/Rotterdam was eens kampioen geworden met 18 match- en 68 72 bordpunten. Eindhoven stond al op 16, 61 en moest derhalve 8 punten maken. Heel even zag het er naar uit, dat Eindhoven zou slagen, want Visser verloor pardoes zijn dame, terwijl Berg, Smit en Jongsma onder de druk bezweken en Barkema zich vercom- bineerde. Van Loon had intussen voor een remise gezorgd: 572-72. toen echter richtte Van den Bosch een geweldige slachting aan en won Binnendijk met een probleemzet vanuit een verloren stelling: 572-272. kohlbeck ma noeuvreerde met een pion achter listig naar remise: 6-3. Voorn brak als enige zijn partij af en staat met een dame tegen twee pionnen op winst. Overigens werd deze partij door een incident ontsierd. Een kleine on- eigheid over de regel "aanraken is zet ten" werd door Eindhoven enorm op geblazen. Zij dienden een officieel pro test in, dat intussen door de competi tieleider is afgewezen. Het woord is nu aan de spelregel-commissie. Voorschoten I heeft zich toch nog ruim weten te handhaven in klasse II C. Te gen Het Oosten I werd overtuigend met 372-672 gewonnen. Vier vooruitge- speelde partijen waren al goed voor 72-372. alleen Huizer kon er niet door komen. Bongers veegde zijn tegen stander, terwijl Both en Thieme, al ma terieel in het voordeel, op vlag wonnen. Wise speelde echter slecht 172-372. houweling, Schuckink Kool en Sluiter zorgden voor de beslissende remises (3-5), want met vijf punten was Voor schoten gered. Wouters en Brouwer konden toen vrijuit spelen. Wouters won, maar Brouwer kwam niet verder dan remise. LSG II had er echt zin in tegen V/Rot terdam II, dat reeds kampioen was. De Rotterdammers speelden niet erg geïnspireerd en dat leverde de Leide naars een 6-4 overwinning op. Smout, Verburg, Bakker en Noordijk teken den voor de vier winstpartijen, terwijl Erwich, Egberts, Wiebes en Mieremet voor remises zorgden. Slechts Geertsma en Brunia beten in het zand. DORDRECHT - Eerst toen de door het Dordtse Hercules georganiseerde nationale kampioenschappen gewicht heffen op zijn eind liepen, kwamen de door het publiek zozeer gewenste prestaties toch nog los. Toen namelijk, op het moment, dat de zwaardere jongens het plankier betraden, legden die atleten dermate veel gewicht in de schaal, dat het plotseling records regende Met name de 22-jarige Westlandse tuinder Nico van Mensch ves tigde de aandacht op zich door op het onderdeel trekken tot 132.5 kilogram te komen, terwijl hij bij het stoten een totaal van 165 kilo omhoog wist te brengen. Hij verpulverde hiermee de kor telings gevestigde records van Dick van 't Riet. Een prestatie, die nog meer reliëf krijgt, als be dacht wordt, dat hh de gewichten omhoog brengt, zonder dat hij zich daarbij door enig technisch vermogen laat leiden. "Ik heb er erg tegenop gezien", was dan ook het enige, dat de Honselersdijker, die op eigen gelegenheid wat met gewichten stoeit, na zijn kracht sexplosie, wist uit te brengen. Met een optimale begeleiding kan deze Van Mensch, op zeker een grote troef in de zwaarge wichtklasse tot 100 kilo worden Show De show werd zaterdagmiddag echter gestolen door Eric Dokter De 32-jarige Limburger was uit stekend op dreef. Met opvallend gemak brak hij drie records, te weten het trekken, stoten en to taal gewicht, wat hij bracht op respectievelijk 130,167.5 en 297.5 kilogram. In dit milieu kon de LKV De Spar taan geen hoofdrol voor zich opeisen. Rob Wansink wist zich weliswaar in het vedergewicht naar een fraaie derde plaats te Werken, maar in het midden gewicht miste Arie Swagers de noodzakelijke vorm en kwam roemloos op een vijfde plaats uit. De strijd in deze klasse had overi gens een ongekend spannend verloop. Op het laatste moment wist de Nijmegenaar Piet Bohle de titel voor de neus van Breda- naar Jan van Erve weg te kapen. Böhle ondernam na twee faal- beurten een desperate poging door vijf kilo meer te laten aan slaan. Hij slaagde er zowaar in om de 135 kilo omhoog te stoten en daarmee de middengewichttitel te pakken. Volledig In de strijd om het kampioenschap in het lichtzwaargewicht bleef het verwachte duel tussen Her man Filippo en de 18-jarige co ming man Fred van Rosmalen uit. Van Rosmalen, die Neder land zal vertegenwoordigen op hetWK-gewichtheffen voor ju nioren in Griekenland, ging bij het trekken volledig af. Ondanks een kwellende schouderblessure wist Filippo zijn titel vrij een voudig te prolongeren. In deze klasse moest Bart Zwart met een zesde plaats genoegen nemen. Leidenaar John ten Brinke leverde een uitstekende prestatie door achter Eric Dokter een tweede plaats voor zich op te eisen. De Maastrichtenaar Michel Be ckers werd in de categorie tot 67.5 kilogram voor de tiende maal in zijn loopbaan kampioen van Ne derland en werd voor die presta tie door de Koninklijke Neder landse Krachtsportbond gedeco reerd met het lidmaatschap van verdienste benoemd. Sandra de Kruiff in actie. De Scylla-speelster speelde in het afgelopen beneden haar kunnen. LEIDEN - Scylla is op de valreep toch nog knock-out gegaan, zowel bij de dames als bij de heren. De dames eindigden uiteindelijk zelfs nog als derde na een 7-3 verlies tegen Tempo Team en een 6-4 nederlaag thuis tegen Delta Lloyd. De heren waren kansloos tegen de Veluwe, dat zich op het laatste moment met de Engelse international Dennis Neal ver sterkte, en gingen met 6-1 de boot in. De dames keken in Amsterdam tegen Tempo Team in record-tijd tegen een 0-6 achterstand aan hetgeen uiteindelijk in een 7-3 verlies resul teerde. Een complex aantal factoren bepaalde het snelle verlies. Sandra de Kruiff wist zich minder getraind en Stephine van Gennip ontbrak het aan ervaring en toen op het laatste moment trainer-coach Theo Bakker, die beide feiten misschien had kunnen compenseren, zich af moest melden, was het pleit beslecht. Uiteindelijk beperkten Nora Bakker met zeges op Arntz en Heltzel en Sandra de Kruiff met winst op Marian van Vliet, de schade nog tot 7-3. Ook tegen Delta Lloyd éénzelfde beeld. Een goed spelende Stephine van Gennip die echter op de beslissende momenten ten onder ging en een onder haar kunnen spelende Sandra de Kruiff die Ellen Klatt bij de stand 2-2 de eer liet na een 19-14 voorsprong. Toch toonde de 19-jarige international een goede instelling door met winst op Judy Williams een goed seizoen goed af te sluiten. Bij de stand 6-3 redde Nora Bakker toch weer, via Connie van Moorst die eerder ook al door de Kruiff was be dwongen, haar spreekwoordelijke eer. In Laren wist Scylla zich kansloos tegen De Veluwe, dat was versterkt met de Engelse ster Dennis Neale. De Leidenaars zijn echter nog niet kans loos voor promotie omdat zeer de NTTB de gespeelde partijen van Neale mogelijk ongeldig verklaard (drie enkelspelen en een dubbel). Die enige gewonnen partij voor Scylla kwam na het dubbel toen Anton van Zoelen tegen René Jens alle registers opentrok. Zijn teamgenoten Gerard Bak ker en Rob van der Zeeuw lieten de wedstrijd verder voor wat die was. LEIDEN - LZ'86 hield gistermid dag in De Does in Leiderdorp zwemwedstrijden waaraan werd deelgenomen door de Haarlemse clubs DWR, DWT en NVA en door HZV (Hillegom). De presta ties waren nogal wisselend van niveau. Naast leuke races met goede tijden waren er nummers waarop ook de winnaars niet konden imponeren. Van de LZ- zwemmers was Ellen Hoog eboom goed op dreef op de 200 m. schoolslag. Ondanks een gebrek aan concurrentie zwom ze een vrij snelle 2.54.8. Op hetzelfde nummer bij de heren werd Bart Hameter (LZ) in een verdienste lijke 2.42.1 tweede achter Frans Breeuwer van DWR, die 2.41.6 liet noteren. Marianne Knot (LZ) won bij de meisjes onder twaalf de 100 m. rug en maakte boven dien een goede tijd op de 100 m. vrij (1.13.5). Uitslagen: 100 m. vrij heren: 1. Jan Pieter Heek LZ 1.00.1, 2. Jan Bakker LZ 1.01.0, 100 m. rug meisjes 0/12: 1. Marianne Knot LZ 1.28.5, 2. Karin Verhagen DWT 1.29.0, 3. Miranda Ju LZ 1.31.1, 100 m. vrij meisjes -14: 1. Jeanet de Jong LZ 1.10.4, 2. Mo nica Bink LZ 1.12.6, 100 m. vrij jongens 0/14: 1. Rob Pruim DWT 1.07.0, 200 m. wissel meisjes 0/16: 1. Marian van Capelle DWT2.44.4, 2. Jolanda Haverkort LZ 2.53.7, 200 m. wissel jongens 0/16: 1. Frank Muylaart DWT 2.27.6, 100 m. vrij jongens 0/10: 1. Twan Si- bon LZ 1.27.6, 2. Jeroen Pruim DWT 1.28.7,200 m. school dames: 1. Ellen Hoogeboom LZ 2.54.8, 200 m. school heren: 1. Frans Breeuwer DWR 2.41.6, 2. Bart Hameter LZ 2.42.1, 100 m. vrij meisjes 0/12: 1. Carla Meywaard HZV 1.13.2,2. Marianne Knot LZ 1.13.5,100 m. vrij jongens 0/12: 1. Michel v.d. Zeeuw LZ 1.15.6, 2. René v.d. Zeeuw LZ 1.18.0. Ploegen van AZC en De Zijl/LGB kwamen gisteren in Alphen tegen elkaar uit met het doel een aantal zwemmers de kans te geven om wat op te klim men op de kringranglijsten. De AZC-zwemmers hadden de overhand. Voor een Leidse over winning zorgde Ria Hassefras, die op de 100 m. vrij Wilma Cok een handslag voor bleef. Uitslagen: 400 m. vrij meisjes 0/10: 1. Cherry Teterrissa AZC 6.04.5,3 Margareth van Veen Z/L 6.35.5, 400 m. vrij jongens 0/10: 1. Sander Verheul AZC 5.24.3, 200 m. vrij meisjes 0/12: 1. Monique Roels AZC 2.41.2, 3. Hedy Anneeze Z/L 2.49.4, 200 m. vrij jongens 0/12: 1 Ene Rieken AZC 2.21.5, 2. An- nemarie de Bruin Z/L 6.10.5, 3. Inge Bouwmeester Z/L 6.18.4, 400 m. wisse, dames: 1. Hanneke de Gans AZC 5.47.1, 3. René Dijkshoorn Z/L 5.57.7, 400 m. wissel heren: 1. Erik Vierbergen AZC 5.25.2, 2. Robert van Zijp Z/L 5.31.9, 100 m. vrij dames: 1. Ria Hassefras Z/L 1.03.3,2. Wilma Cok AZC 1.03.3. Het kampioensteam van Roomburg. Herman Filippo titel geprolongeerd LEIDEN - Het hockeyteam van Roomburg heeft in een sidderende eindfase van via de competitie een 3-1 zege op Capelle het kam pioenschap in de derde klasse weten te behalen. Na een indruk wekkende eindsprint, waarin de Leidenaars uit de laatste vijf wedstrijden negen punten behaalden werd concurrent Zoeter- meer met één punt "verslagen" Met één punt achterstand op Zoetermeer en een nog één wedstrijd te spelen (de concurrent 1005 al uitgespeeldmoest Roomburg giste ren het duel tegen Capelle aan den IJssel in winst omzetten om promotie naar de tweede klasse te bewerkstelligen. Voor tegen stander Capelle stonden er andere belangen op het spel. De Rijn- monders moest óók een overwinning behalen om een beslis singsduel (voor degradatie) met Noordwijk te vermijden. Giste ren stonden dan ook twee sterk aanvallende ploegen tegenover elkaar op het veld van Roomburg. In de eerste periode had de thuisclub het betere van het spel, maar de Leidenaars bleken in die eerste periode teveel van hun krachten te hebben gevergd, want Capelle wist het uitgebluste Roomburg na de pauze met de rug tegen de muur te zetten. De Leidse ploeg startte met een stormachtig offensief. Al na tien minuten resulteerde da t in een treffer. Geert Reyns sloeg een straf- corner aan op Kees Wendt, die hard uithaalde. De Capelle- doelman wist in eerste instantie het gevaar nog te keren, maar Geert Reyns scoorde in de rebound. Toen Kees Wendt daarna 2-0 inschoot leek er voor Roomburg niets meer aan de hand. Capelle kwam echter sterk terug, liet 2-1 aantekenen en Roomburg leek nog onder het "Rotterdamse" geweld te bezwijken. Pas twee mi nuten voor tijd kon Frank Montanus(na voorbereidend werk van Chris Wijsman en Geert Reynsde bevrijdende 3-1 scoren. Strijd om Kooi cup bij Roodenburg LEIDEN - Op Hemel vaartsdag wordt op het complex van Roodenburg weer het traditioneel toer nooi om de Kooi-cup ge speeld. Aan dit evenement, dat s ochtend om tien uur begint, nemen alle Leidse verenigingen (in totaal vijftien, want Sleutels heeft geen pupillen) deel met spelertjes van 9 en 10 jaar. Het toernooi, dat vo rig jaar gewonnen werd door de jeugd van UVS, wordt geopend door de Leidse Spartaan Bert Jansen, evenals Feyenoorder Wim Rijsbergen afkomstig van de organiserende vereniging Roodenburg. De prijzen worden, omstreeks vijf uur, uitgereikt door ere-voorzitter Henk Uiter dijk. Op de foto: Bert Jansen met drie Roodenburg-pupillen en de Kooi-cup.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 18