Winnend Aegir verbetert Varsity-record „Dubbel" voor FC Köln; troostpremie Borussia Peloton in diepe slaap, Belg Lefèvre profiteert... Njord haakt vroeg af Russen oppermachtig tijdens WK-ijshockey VOETBALSELECTIE POLEN VOOR WK IN ARGENTINIË rV\Li 11\ H ivi/y/\inu/yvi i rnc.1 ly/o SPORT ZANDVüOHT - De Engelse coureurs Woods en Williams hebben gisteren voor 10.000 toe schouwers op het circuit van Zandvoort met een Honda de 600 km-race gewonnen. Zij hadden een tijd nodig van 4 uur, 21 minu ten en 3 seconden, (gemiddelde snelheid van 137.92 kilometer per uur). De race kende weinig span nende momenten. Woods en Wil liams leidden van start (die plaats vond, juist toen de regen ophield) tot finish. Alleen in het begin werden de Engelsen even be laagd door het Franse team Leon-Chemarin. Dit duo werd echter door pech achtervolgd en zakte naar de vijfde postitie. Twee andere Fransen, Peyre en Rouge profiteerden hiervan. Het verschil met Woods en Williams bedroeg uiteindelijk toch vijf ronden. Het Westduitse koppel Schneider/Dyrda kwam in de slotfase sterk naar voren en gre pen juist voor de Nederlanders Harry van der Hout en Leo Spierings de derde plaats. Zaterdagmiddag hadden zich tij dens de training drie ongevallen voorgedaan. Donald Huygen uit Ouderkerk aan de Amstel brak een sleutelbeen, terwijl de 31-ja rige Fransman Maurice Maingret een gecompliceerde enkelbreuk opliep. De 23-jarige Hagenaar Johannes van Toor, die even voorbij de Panorama-bocht ten val was gekomen, was er het ergst aan toe. Hij moest met ernstige verwondingen in het Diacones- senziekenhuis in Heemstede worden opgenomen. In de loop van gisteren was het levensge vaar geweken. Oostenrijk In het Oostenrijkse Salzburg woonden ruim 100.000 toe schouwers de derde reeks mo torwedstrijden, meetellend voor het WK-wegracen om de Grote prijzen van Oostenrijk bij. Tot een knappe prestatie kwam in de 500 cc klasse Kenny Roberts. De Amerikaan vestigde een nieuw ronderecord in een tijd van 1.21.7, wat neerkwam op een gemid delde snelheid van 186.5 kilome ter per uur. De Amerikaanse Yamaha-rijder nam vanaf de start de leiding en stond deze in de 35 ronden niet meer af. Een bij zonder slechte dag was het voor de Suzuki-rijders. Pat Hennen moest met motorpech hal verwege de strijd het spel staken en regerend wereldkampioen Barry Sheene, die vooraf aange kondigd had te zullen zegeviereri, kwam niet verder dan de derde plaats. In dit geweld was voor de Nederlanders slechts een bijrol weggelegd. Wil Hartog en Boet van Duimen finishten vlak achter elkaar als zevende en achtste met een ronde achterstand op win naar Roberts. In de zijspanraces zorgde Egbert Streuer voor een incident. De Nederlandse coureur schoot na het startsignaal diagonaal over het parcours en ramde de Finse zijspan van Kelevi Rahko. Rij ders en co-equipiers bleven zon der kleerscheuren, maar de mo toren werden zwaar beschadigd. HOUTEN - Wat sip keek Joost Paymans voor zich uit, na afloop van de 95ste Varsity. De Leidse KNSRB-president (KNSRB - Koninklijke Nederlandse Studenten Roei- bond) stond druipend naar het feestgewoel te kijken. De praeses van Aegir had uit puur enthousiasme de arme Paymans in het Amsterdam-Rijnkanaal gegooid. De Groningse geestdrift was echter volstrekt verklaarbaar de Oude Vier van Aegir won het hoofd nummer van de Varsity en zoiets moet gevierd worden. De Groningers waren als de ge doodverfde winnaars van start gegaan en zij maakten dit vol ledig waar. Een mooi cadeautje voor de dit jaar een eeuw be staande Groningse studen ten roeierij. Leiden had dit jaar weer niet zo bar veel feest te vieren op de Varsity de Oude Vier van Njord moest na een laatste plaats in de voorwed- strijd al vroegtijdig afhaken en alleen de eerstejaars dames- dubbelvier en de overnaadse twee van de licht-blauwen kon den tot winst komen. Asopos de Vliet deed dit jaar mee aan de Varsity en daarmee is direct alles gezegd. Na de voorwedstrijd voor het hoofdnummer leek het er even op dat de grootste favoriet, Aegir, het in de finale zeer moeilijk zou gaan krijgen. Phocas uit Nij megen, met Bosman op slag, won toen de eerste heat vóór de Gro ningers in de snelle tijd van 6.36. terwijl Nereus in de andere heat 6.41 scoorde. Aegir had echter nog niet het achterste van de tong laten zien. In de finale, die zoals de traditie dat nu eenmaal wil, weer drie kilometer lang was, vertrok Nereus razendsnel, ter wijl de overigen wat achterble ven. Na 200 meter nam Aegir de kop van de Amsterdammers over en ruim een kilometer lang lagen de Nereus en de Aegirboot broederlijk naast elkaar. Phocas volgde op een halve lengte. Hal verwege de race zette Aegir de Amsterdammers definitief op een achterstand en na twee kilo meter was Nereus uitgeput. Pho cas wist daarvan te profiteren en nam de tweede plaats over. Aegir had zich inmiddels comfortabel met een lengte voorsprong op de eerste plaats genesteld. Phocas liep nog wel iets in, maar toch konden de Groningse supporters al met een gerust hart hun kleren gaan uittrekken. Aegir won, na een degelijk gevaren race voor de vijfde maal in het honderdjarig bestaan de Varsity. Tientallen Groningers sprongen in ontklede staat te water om Grond. Bock. Vos. Munneke en stuurman Perk te feliciteren. Er gingen zelfs zo veel man aan het ranke schip hangen dat het zonk. En passant verbeterde Aegir in 10.02.00 het Varsity-record met vijf seconden. Op het zonnige dijkje, waar het in tegenstelling tot vorig jaar, nu goed toeven was, kon het publiek menige spannende strijd aan zich voorbij zidn trekken. Zo werd de Senior A vier op de laatste meters door een ploeg van Okeanos vóór een vier van Aegir gewonnen. Eveneens spectaculair was de strijd van de lichte eerstejaars achten. Zeven ploegen, met ta melijk onervaren stuurlieden aan het roer moesten zich door het niet al te brede kanaal wringen. Laga, Nereus en Njord raakten dan ook in elkaar verstrikt en Aegir leek daarvan te zullen pro fiteren. Laga wist zich echter op tijd uit de mêlee te bevrijden en versloeg Aegir op de laatste 250 meter. Het tweede hoofdnummer, de eerstejaarsacht, werd gewonnen door een zeer rustig roeiend Tri ton. Grote concurrent Nereus bleef door materiaal pech ge dwongen, ver achter. De eerste jaars dames van dezelfde Am sterdamse vereniging deden het beter dan de mannelijke jaarge noten. De Nereus dames wonnen het dameshoofdnummer over tuigend, voor de acht van Njord, die op haar beurt weer drie ploe gen, achter zich liet. Het andere damesnummer, de nieuwelingen dubbclvier, werd eigenlijk een farce. Slechts twee ploegen gin gen van start. Aegir en Njord. Aegir lag lange tijd op kop. tot één van de roeisters door mate riaalbreuk moest ophouden. Njord kon toen de overwinning grijpen. Heel wat overtuigender was de Leidse zege in de overnaadse twee. In dit loodzware, nauw elijks serieus te nemen nummer, waarin meestal de minst getalen teerde roeiers uitkomen, hadden Go en Bleeker, samen met stuurman Van Horn duchtig geoefend. Met succes, want na een overtuigend gewonnen voorwedstrijd was de voorsprong in de finale zo mogelijk nog eclatanter. In de kleine boottypes vielen twee roeiers van Dudok van Heel op. Deze beide beulen wonnen zowel de senior A twee mét als ook zon der stuurman met enorme voor sprong. De schoonheidsprijs zullen deze twee KMA-kadetten. De supporters van Aegir waren zo enthousiast over de zege van hun favorieten, dat zij de win nende boot tot zinken brachten. echter nooit winnen: het was werkelijk niet om aan te zien. Vermeldenswaard zijn tenslotte nog de tweede plaatsen, die be reikt werden door een gedegen roeiende lichte derdejaars A-vier en de zware B-vier van Njord. Dankzij het mooie weer en het schijnbaar niet stuk te krijgen en thousiasme van de roei-sup- porters was deze Varsity weer re delijk geslaagd. Echt goed roeien kreeg men echter maar weinig te zien. KEES DE RUIJTER PRAAG - De ijshockeyers van de Sovjet-Unie hebben gisteren, tijdens het WK-ijshockey in Praag, hun zegereeks via een 6-3 overwinning op Fin land voortgezet. De periodestanden waren: 0-2, 3-0 en 3-1. Voor de Russen scoorden Schloektov (2x), Michailov (2x), Makorov en Feitisov terwijl bij de Finnen Rautainén, Levo en Koivulahti voor de doelpunten zorgden. Titelhouder Tsjechoslowakije had zaterdag tegen West-Duitsland al met 8-2 uitgehaald. Hier waren de tussenstanden 2-1, 4-1 en 2-0. Bij de Tsjechen waren Ebermann (2x) Marian Statsny (3x), Peter Statsny, Cernik en Kajkl verantwoordelijk voor de treffers. Alois Schioder en Küknhackl vonden het Tsjechische net. Ook Zweden behaalde zaterdag een gemakkelijke overwinning. De ploeg van de DDR werd met 10-1 geslachtofferd. Ahlberg (3x), Edberg (2x), Lundholm (2x), Andersson, Lundberg en Norberg brachten "de tien" op het scorebord. Patschinkski doelpuntte voor Oost-Duitsland. WARSCHAU - De Poolse voetbal bond heeft zaterdag de namen van 24 spelers bekendgemaakt die in aanmerking komen voor deelneming aan het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in Argentinië. Twee spe lers moeten nog van de lijst afge voerd worden. De definitieve keus zal vallen tussen res pectievelijk de verdedigers Ro man Wojcicki en Stanislaw Sobc- zynski en de aanvallers Wlodi- mierz Mazur en Marek Kusto. De andere spelers op de lijst zijn ze ker van de reis naar Argentinië. De lijst ziet er als volgt uit: AMSTELVEEN - Met jeugdig elan van vijf speelsters van twin tig jaar en jonger, gepaard aan een brok routine van enkele ouderen, heeft het Nederlandse dameshockeyteam in Am stelveen tijdens het vierlan- dentoernooi Groot-Brittannië (3-1) en België (5-0) verslagen. Daar ook wereldkampioen West-Duitsland beide wed strijden won (tegen de Britse da mes werd het gisteren krap 1-0, België verloor een dag eerder met 1-4) zal de laatste wedstrijd van vandaag tussen Nederland en West-Duitsland de beslissing moeten brengen. Doelverdedigers: Jan Tomaszwski, Zygmunt Kukla en Zdzislaw Kostrzewa. Verdedigers: Antoni Szymnowski en Henryk Maculewicz, Wladys- law Zmuda, Jerzy Gorgon, Woj- cieh Rudy, Miroslaw Justek, Roman Wojcicki en Stanislaw Sobczynski. Middenvelders: Kazimierz Deyna, Zbigniew Boniek, Adam Na- walka, Henryk Kasperczak, Ja nus Kupcewicz en Bohdan Masz- taler. Aanvallers: Andrzej Szarmach en Grzegorz Lato, Wlodimierz Lu- banski, Stanislaw Terlecki, Wlo dimierz Mazur, Mariek Kusto, Andrzej Iwan. Ook Tunesië gaf de lijst vaan 22 spelers vrij: Doelverdedigers: Sadok Sassi, bij genaamd Attouga, Lamine Ben Aziza, Mokhtar Naili. Verdedigers: Mokhtar Dhouib, Ali Kaabi, Ridha Ellouze, Amor Je- bali, Kamel Chebli, Khaled Gasmi, Mohsen Jendoubi, Slah Karoui. Middenvelders: Nejib Gommidh, Mohamed Ben Rehaiem, Tarek Dhiab, Khemas Labidi. Voorspelers: Temime Hezami, Mokhtar Hasni, Ali Menai, Nejib Limam, Mohamed Ali Akid, Raouf Ben Aziza, Habib Majeri. Dieter Muller van FC Koln wordt gestuit door doelman Rynio van St. Pauli. PSV-Bastia rechtstreeks op televisie uitgezonden HILVERSUM - PSV-Bastia, de tweede finalewedstrijd in de strijd om de Uefa Cup, zal dins dag 9 mei rechtstreeks op het scherm worden gebracht door de NOS-televisie. De uitzending vanuit Eindhoven begint op Ne derland 2 om 20.00 uur. Bastia won gisteren overigens een ach terstallige wedstrijd voor de Franse competitie. Bij Saint Etienne zegevierde de ploeg van Johnny Rep met 4-0. BONN - De wijze waarop Borussia Dortmund zich zaterdag door Borussia Mönchengladbach liet op rollen was dubieus te noemen. Op de laatste speeldag van het Westduitse voetbalseizoen moest Borussia Mönchengladbach elf doelpunten méér scoren dan FC Köln, dat met de ploeg uit Mön chengladbach de ranglijst aan voerde. Borussia Mönchenglad bach wist die elf doelpunten ach terstand op Köln tegen een "be reidwillig" Dortmund tot vier doelpunten te reduceren. Verder kwam het team van Lattek echter niet, waardoor FC Köln (al win naar van de Westduitse voetbal beker) zaterdag ook de titel voor zich opeiste. De Keulenaren ver sloegen in Hamburg Sankt Pauli met 0-5, Borussia Mönchenglad bach bleef in Dortmund op 12-0 steken. De spelers van de ont troonde landskampioen kregen van het bestuur van de vereni ging echter wegens hun ondub belzinnige inzet een troostpremie van 4000 mark. 1. FC Köln startte voor 28.000 toe schouwers uiterst onzeker tegen het al gedegradeerde FC St. Pauli. De bezoekers toonde zich uiterst nerveus. Verder dan een enkel doelpunt van Heinz Flohe in de 27e minuut kwam 1. FC Köln in de eerste helft niet. Pas een kwartier na de hervatting bracht Okudera de stand op 2-0. Flohe, die 20 minuten voor tijd het derde doelpunt van 1. FC Köln op zijn naam bracht, moest zich wegens een enkelblessure laten vervangen. Cullman zorgde zes minuten voor het slotsignaal voor een vierde treffer. Twee mi nuten daarna bepaalde Okudera de eindstand op 5-0. Het schotvaardige Borussia Mön chengladbach slaagde er juist niet in als eerste Duitse club vier maal achtereen nationaal kam pioen te worden. Het heeft erop geleken dat die mogelijkheid er wel in zat. Immers halverwege de tweede helft leidden de Borussen met 9-0. 1. FC Köln had op dat moment een voorsprong van slechts 2-0. De produktie liep echter terug, waardoor de forma tie uit Mönchengladbach het ver schil van tien treffers ten op zichte van 1. FC Köln niet kon wegwerken. Jupp Heynckes was met treffers in de eerste, 12e, 59e en 77e minuut de succesvolste schutter. Nielsen (13 en 61e minuut) en Del'Haye (22e en 66e minuut) schoten bei den twee maal raak. Voor de ove rige doelpunten zorgden Wim- mer (39e minuut), Wohlers (32e minuut), Lienen 87e minuut) en Kulik (90e minuut). Club Brugge kan op 10 mei Liver pool in de finale van de Europese beker voor landskampioenen ontspannen tegemoet treden. De equipe van Ernst Happel ver overde gisteren voor de derde achtereenvolgende maal de Bel gische landstitel en weet zich bij eventueel verlies tegen Liverpool weer verzekerd van deelneming aan het "grote" Europese toer nooi. Happel, die met het Brugse bestuur in onderhandeling is over een nieuwe driejarig con tract, zette zijn persoonlijke eisen kracht bij met het behalen van de nationale titel. Tegen Lokeren, dat gebaat was bij een landstitel van Club Brugge omdat de club mogelijk in de fi nale van de strijd om de Belgi sche beker weer op Club Brugge stuit en dan op Europees niveau de clubbelangen kan verdedigen, hadden de Vlamingen voldoende aan een gelijk spel. Al in de tweede minuut opende Simoen de score voor Club Brugge. Nog voor de rust werd het door So- mers gelijk. Na de rust drukte Club Brugge, dat zonder Lam bert, Courant en Leeckens aan trad, het tempo. Het was tevreden met de gelijke stand. Anderlecht was op de laatste com petitiedag uitsluitend gebaat bij een nederlaag van Club Brugge en een eigen overwinning. Aan de laatste voorwaarde voldeed de Brusselse ploeg moeiteloos. Met 3-0 werd Waregem naar een ne derlaag gespeeld. De doelpunten waren van Rob Rensenbrink en Ludo Coeck (tweemaal). In Schotland hadden de Rangers het niet moeilijk de twee punten binnen te halen om het kam pioenschap tot een feit te maken. Colin Jackson en Gordon Smith scoorden tegen Motherwell voor rust, waarna de 40.000 toeschou wers achteroverzittend het laatste fluitsignaal konden af wachten, dat het beginsein was voor uitgebreide feestelijkheden. Aberdeen had toen de race al op gegeven. De club kwam tegen Hibernians niet verder dan een gelijkspel: 1-1. Wel heeft de club zich verzekerd van Europees voetbal (Uefa-beker). Voor de kampioen van verleden jaar Celtic is iets dergelijks niet weggelegd. Na het verlies met 1-3 tegen St. Mirren staat vast dat Celtic voor het eerst sinds zeven tien jaar in geen enkele Europa- Cup vertegenwoordigd zal zijn. De l.FC Magdeburg heeft zaterdag voor de vijfde maal het Oost- duitse bekerkampioenschap veroverd. In de finale voor 55.000 toeschouwers in Oost-Berlijn versloeg Magdeburg de beker- en titelverdediger Dynamo Dresden verdiend met 1-0. Het enige doelpunt werd na acht minuten gemaakt door libero Zapf. AVILA - De vierde en vijfde etappe van de Ronde van Spanje hebben het afgelopen weekeinde weinig vuurwerk te zien gegeven. Zaterdag wist de Belg Patrick Lefèvre in de laatste kilometers voor Valladolid uit het "slapende" peloton te ontsnappen om vervolgens met een voor sprong van dertig seconden op de Nederlander Fons van Katwijk de vierde etappe op zijn naam te schrijven. Ad Prinsen werd derde, Jos Schipper eindigde als vijfde. De vijfde etappe van gisteren stond in het teken van de sneeuw en de gladheid. De 86 renners die gistermiddag uit Vallodolid vertrokken werden onderweg door het Spaanse binnenland ge teisterd door storm en hevige regen. De groep bleef lang bijeen tot de Belg Teirlinck tenslotte de wijk nam. In de vier kilometer die nog restten tot de finish wist de Belg een voorsprong van 14 seconden op te bouwen. Bij de aan komst in Avila deed zich nog een massale valpartij in het peloton voor, omdat het weg dek door de sneeuw spekglad was geworden. Ferdi Van- denhaute stelde zijn leider strui veilig door de sprint van de grote groep te winnen. Ad Prinsen wist zich met een derde plaats weer in de prijzen te rijden. Uitslag van de vierde etappe; 1. Patrick Lefèvre (Bel.) 4.50.4, 2. Fons van Katwijk (Ned.) 4.50.34, 3. Ad Prinsen (Ned.) z.t. Uitslag van de vijfde etappe: 1. Willy Teirlinck (Bel.) 3.52.24, 2. Ferdi Vandenhaute (Bel.) op 14 sec., 3. Ad Prinsen (Ned.) z.t. Algemeen klassement: 1. Ferdi Vandenhaute (Bel.) 20.42.19, 2. José Pesarrodona (Spa.) op 0.27 sec., 3. Martinez Herredia (Spa) op 0.49, 7. Jos Schipper (Ned.) op 1.25, 38. Cees Bal (Ned.) 9.56, 41. Ad Prinsen (Ned.) op 11.03. De Italiaan Giuseppe Saroni heeft gisteren de Ronde van Indre en Loire op zijn naam gebracht. De jeugdige coureur, die de eerste en twee etappe gewonnen had, eiste gisteren in Tours ook de vierde en laatste rit op. De Nederlander Henk Lub- berding werd op 26 seconden achterstand op de Saroni tweede in het algemeen klas sement. De Belg Vandenb- roucke eindigde als derde. De Duitser Didi Thurau heeft gisteren het kampioenschap van Zürich op zijn naam ge schreven. De Westduitser versloeg na 265 kilometer we reldkampioen Francesco Mo- ser in de eindsprint. Thurau's ploeggenoot Staf van Roosbroeck werd derde. In deze Zwitserse semi-klassie- ker kreeg Thurau eindelijk zijn zin. Op zijn erelijst van dit seizoen staat nu eindelijk een overwinning van kaliber. Toine van de Bunder heeft zijn afscheid bij de amateurs het afgelopen weekeinde niet met een overwinning kunnen vieren. De man uit IJzendijke die per 1 mei tot de rijen der profs toetreedt, werd op de tweede dag van de Omloop van Zeeuws Vlaanderen in het -klassement verrassend gepasseerd door de Belg Willy Tackaert. In de tijdrit "pakte" Van de Bunder nog 23 seconden op de Belg, maar in de beslissende derde etappe (die door Ad Tak werd gewonnen) liep de toekom stige prof ruim een halve mi nuut achterstand op.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 14