.Wij honden ook geen Chinees achter de hand' Leiden gewoon verschrikkelijk goed9 i LMHC laat zich achterhalen... Lubse bij Happels „26" Stunt bij Donar: Vrij spe il MAANDAG 1 MEI 1978 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT I SPORT SPORT SPORT SPORT LEIDEN - Scylla heeft voor de tweede keer in één seizoen een protest ingediend bij de Ne derlandse tafellennisbond. De Leidenaars zagen de promo tie naar de vaderlandse ere klasse zaterdag in Laren voorlopig wéér aan hun neus voorbijgaan door eer? 6-1 ne derlaag in de beslissende wedstrijd tegen De Veluwe. Telegram Speciaal overgekomen Engelsman doet Scylla de das om Een vereniging, die volgens Scylla een "onrechtvaardige" kunstgreep had toegepast. Teneinde het behoud van het ereklasserschap af te dwingen had De Veluwe zaterdag Dennis Neale speciaal uit En geland laten overkomen, te gen een royale vergoedingDe vroeger hoog op de Europese lijsten genoteerde Engelsman besliste het promotie Ideg- radatietreffen met viermaal winst en dat stak hevig bij Scylla. Temeer omdat de ta- feltennisbond (NTTB) op de speeldag een telegram aan De Veluwe had gestuurd, waarin gemeld werd dat Neale niet opgesteld zou mogen worden als zou blijken dat hij ook in de Engelse competitie had ge speeld. "En dat heeft hij gedaan", be kende Véluwe-voorzitter Vermeulen eerlijk, "maar in een bestuursvergadering hebben we besloten dat hij toch zou spelen, omdat alles al geregeld was". Daar nu maakte Scylla hevig bezwaar tegen. Gerard Bak ker, bondscoach van de Ne derlandse dames en speler van Scylla: "Want dit was na tuurlijk zeer onredelijk. Die man had in de hele afgelopen competitie nog geen enkele partij gespeeld en in zo'n wedstrijd tegen ons wordt hij dan ineens wél opgesteld. On gelooflijk dat zoiets maar kanDe kansendie we onszelf hadden toegedacht als Jaap van Spanje, Jens en Abeleven (de mensen die normaal voor dat team spelen) zaterdag in de basis hadden gestaan werden direct de grond in ge boord. Toen we die Neale achter de ta fel zagen verschijnen, wisten we bij voorbaat al dat wé kansloos waren. Logisch ook. In zijn actieve periode was hij tiende of elfde van Europa en ook tegenwoordig is hij nog altijd veel te goed voor Ne derlandse begrippen. We konden dan ook maar moei lijk verkroppen dat hij mee deed. We werden zelfs zo ven ijnig dat we onze partijen plichtmatig hebben afge werkt en bij 6-1 zijn gekapt, ook al omdat we van dat NTTB-telegram hadden ge hoord". Scylla wist op dat moment ech ter niet zeker of dat telegram inderdaad was gearriveerd maar Véluwe-voorzitter Ver meulen deed geen pogingen dat te ontkennen. Dat Neale ondanks het verbod toch was opgesteld, motiveerde de praeses als volgt: "We hadden vorige week maandag al bij de bond aangekondigd dat hij opgesteld zou worden en we hadden toen gevraagd of daar bezwaar tegen bestond Donderdag meldde competi tieleider Van Dijk dat dat niet het geval was, dus gingen we alles regelen.Neale moest zelfs een trip naar Australië af zeggen om naar Nederland te komen. Toen dat telegram wél arriveerde, was onze reactie dan ook dat het te laat was. Daarom heeft hij gewoon ge speeld en wat daarvan de consequenties zijn, merken we nog wel. Mocht er wat van komen, dan hebben we nog wel enige ijzers in het vuur, voorlopig wach ten we eerst af wat de bond met de uitslag van dit duel gaat doenVoor ons staat vast dat wij volkomen reglemen tair hebben gehandeld. Neale is lid van onze vereniging, hij staat op onze spelerslijst en is in het bezit van een verkla ring dat hij speelgerechtigd is". Scylla betwijfelt echter of die verklaring zaterdag nog gold en heeft ook verder nog wel enige bezwaren. Bakker "Reglementair kan het best kloppen dat hij opgesteld mag worden, maar voor ons druist het in tegen alles wat met rechtvaardigheid te maken heeft. Het is toch belachelijk dat iemand die nooit meedoet in eens opgesteld kan worden in zo'n belangrijke wedstrijd? Op deze manier help je je sport naar de kelder Dit is niet geloofwaardig meer. Ieder weldenkend mens zal dat moeten beamen, want stel je voor dat dit gewoonte wordt. Dan kunnen wij straks wel een Chinees achter de hand gaan houden voor dit soort wedstrijden Dat is te gek om los te lopen, vandaar dat we er wel enige hoop op hebben dat de NTTB er nog wat aan zal doen en die partijen van Neale ongeldig verklaart" Erg groot is die hoop evenwel niet, gezien de ervaringen die Scylla eerder opdeed. Ook na het eerste gedeelte van de competitie in de promotie ereklasse moest het Leidse team een beslissingsduel spe len. Daarin ging het mis, om dat op de verzettespeelda- tum Leidenaar Anton Will van Zoelen niet van de partij kon zijn, hetgeen Scylla al te voren aan de bond had mee gedeeld. Tegenstander Phoenix profiteerde destijds; het protest van Scylla werd niet ontvankelijk verklaard. Bij de Leidenaars leeft de lichte angst dat zoiets weer zal ge beuren. Bakker: "En dan mis sen we weer de boot, terwijl we op grond van de normale ver houdingen hadden berekend dat we tot 5-5 hadden kunnen komen tegen De Veluwe. Met het oog op het aantal games dat we dan hadden kunnen winnen, zouden we gepromo veerd zijn. Door zo'n geintje zie je dat de mist weer in gaan" Niet succesvol Het was voor Scylla overigens in dubbel opzicht bepaald geen succesvol weekeinde. Door de nederlaag tegen Tempo Team (dat de titel greep) verspeelde het dames team de laatste kans op het landskampioenschap. De Leidse dames werden derde. PAUL DE TOMBE ZEIST - Zesentwintig spelers hebben een schriftelijke uitnodiging van de KNVB ontvangen om zich op maandag 8 mei in het sportcentrum in Zeist te vervoegen. Vier van hen zullen na Oostenrijk-Nederland op zaterdag 20 mei moeten afvallen; op 22 mei moet de FIFA de lijst van 22 wk-gangers in zijn bezit hebben. De 26 kandidaten zijn: Keepers: Schrijvers (Ajax), Jongbloed (Roda JC), Doesburg (Sparta) en De Bree (Anderlecht). Verdedigers: Dusbaba (Anderlecht), Suurbier (Schalke'04), Hovenkamp (AZ'67), Rijsbergen (Feyenoord), Krol (Ajax), Brandts (PSV), Van Kraay (PSV) en Wildschut (FC Twente). Middenvelders: Jansen (Feyenoord), W. van de Kerkhof (PSV), Poortvliet (PSV), Van Hanegem (AZ'67), Peters (AZ'67), Haan (An derlecht), Boskamp (RWD Molenbeek) en Neeskens (Barcelona). Aanvallers: Lubse (PSV), Van Leeuwen (FC Den Haag), Nanninga (Roda JC), Rep (Bastia), R. van de Kerkhof (PSV) en Rensenbrink (An derlecht). Tot de "opvallendste afvallers" moeten gerekend worden Jol (redelijk goede wedstrijd tegen Polen-B), Vermeulen (tegen Tunesië goed op dreef) en Arnold Mühren. Over Mühren, die zo goed als zeker terugkeert bij Ajax, lopen de meningen nogal uiteen, het management van FC Twente reageerde nogal ontstemd toen bekend werd dat de verfijnde technicus uit de bobt was gevallen. Opvallend is eveneens de selectie van de PSV'er Lubse. Nadat Kees Kist, wiens naam in eerste aanleg op de lijst van veertig voorkwam, had bedankt, heeft de KNVB in allerijl Harrie Lubse nog opgegeven. Jan Huijbrechts daarover: "Kist bedankte op de 16e april en pas op de zeventiende moesten de veertig kandidaten bij de FIFA bekend zijn. De FIFA heeft telegrafisch de veertig namen bevestigd en daarbij kwam ook de naam voor van Lubse, dus deze zaak zit goed". Eén doelman, één middenvelder en één aanvaller zullen straks moeten afvallen. Het ligt in de bedoeling van Happel om met 22 man naar Parijs te vliegen, waarop 16 mei het sterkste team aantreedt in het toernooi van Paris St. Germain en twee dagen later in ieder geval de vijf wisselspelers in actie komen. Vervolgens worden zes spelers naar Nederland terugge stuurd, terwijl de overige zestien verder reizen naar Wenen om de oefe ninterland tegen Oostenrijk op 20 mei te spelen. Hoewel Happel in eerste aanleg heeft geopperd om twee of drie niet tot de selectie van de 22 behorende talenten (Valke) mee te nemen naar Ar gentinië om ze wat sfeer te laten proeven, gaat dat hoogstwaarschijnlijk niet door. Jan Huijbrechts liet gisteren doorschemeren dat een en ander te begrotelijk zou zijn. Arthur Collins, werkelijk de be ste speler van de eredivisie. DEN BOSCH - De spanning bleef in de uitverkochte Bos sche Vinkenkamp tot de laatste minuut gehandhaafd. Pas toen Buff Kirkland en kele seconden voor tijd aan zijn Delftse bewaker wist te ontsnappen was Falcon Den Bosch zeker van de winst in de eerste play-off wedstrijd tegen Punch. Kirkland zette Den Bosch op een onaan tastbare voorsprong: 115- 110. De ziedende dunk die de uitblinkende Amerikaan Rudy Jackson (36 punten te gen 62 pet) in het eindsignaal door de Bossche basket joeg had alleen nog waarde voor de statistiek. Aanvankelijk leek het er niet op dat hei slot nog zo spannend zou worden. Punch, als vierde ploeg de play-offs binnengekomen, startte slecht (10-2) en moest bijna de hele wedstrijd tegen een achterstand opboksen. Den Bosch vergrootte de 64-52 voorsprong (bij rust tot 74-58 en Punch leek kans loos. Steunend op de for midabele Taylor (28 pnt, 68 pet) en Woudstra (36 pnt, 36 pet) kwamen de Delftenaren langzaam maar zeker terug: 93-94. In de enerverende slotfase hield Den Bosch vooral door Akerboom (31 pnt) nog net stand: 115-112. De return is donderdagmid dag om vier uur in Delft. GRONINGEN - Verbijstering maakte zich meester van de horden uitzinnige basketbalfans in de overvolle Gro ningse Evenementenhal. Wat zich daar op het speelveld afspeelde had niemand voor mogelijk gehouden. Een bijna perfect spelend Parker Leiden veegde in de eerste wed strijd voor de play-offs tegen stander Nationale Nederlanden Donar geheel van het veld. Niets bleef de ontredderde Groningers zaterdagavond bespaard. Leiden speelde en zegevierde zoals het wilde: 75-116. Daarmee zorgde de ploeg die in de gewone competitie viermaal het hoofd had moeten buigen voor Donar voor een geweldige ver- "Donar ligt ons gewoon Leids hockeyteam verspeelt 2-0 voorsprong in eerste promotie-duel LEIDEN - Volkomen on nodig heeft LMHC in de slotfase van het promo, tieduel tegen Nijmegen de winst uit handen gegeven. Tegen het einde van de wedstrijd kenden de Leidse hokceyers een diepe inzinking, waarvan de tegenstander gebruik maakte om een 2-0 achter stand in te lopen. Nijmegen kwam in het eerste duel om promotie naar de vaderlandse hoofdklasse alsnog langszij: 2-2. Het zag er aanvankelijk niet naar uit dat LMHC het tenslotte nog zo ver zou laten komen. De Leide naars speelden in het begin een agressieve partij, belust als zij erop zijn om dit jaar nu eens één van de twee beschikbare plaatsen in de hoofdklasse te bezetten. Fel storend wist LMHC het spel ook snel onder controle te krijgen. Dat leidde al in de achtste minuut tot een reëele mogelijkheid. Hendrik Quinjns schoot na een strafcorner net naast en vanaf dat moment begon de Leidse aan- valsmachine echt goed te draaien. Nonchalant Met lange slagen vanuit het achter veld werden keer op keer de spit sen bereikt, die mede door het nonchalante dekken van de Nij meegse verdedigers vaak vol ledig vrij konden aannemen. En waar een tegenstander wèl tus senbeide dreigde te komen, daar werd die speler onverbiddellijk uit positie gespeeld door de in die fase veel behendiger LMHC- hockeyers. De treffer die normaal gesproken uit het overwicht van de Leide naars moest voortvloeien liet echter tergend lang op zich wach- Frits Verheij (1) en Ernst van de Berg (r.) proberen door de verdediging van Nijmegen te breken. ten. Wel was Frits Verheij, de ge vaarlijkste spits, eenmaal dicht bij een doelpunt, maar na een solo-actie en een onbarmhartig schot, trof de bal de paal. Toch zou Verheij na een identieke actie aan de basis staan van de eerste Leidse treffer. Vlak voor rust stormde hij opnieuw alleen op doelman Kuyvenhoven af. ,Ver- hey moest zijn ren weliswaar sta ken, omdat hij in de confrontatie met de Nijmeegse sluitpost zijn stick verloor, maar Ernst v. d. Berg nam het werk van zijn col lega over en scoorde in de re bound 1-0. Pas in de tweede helft bleek dat ook Nijmegen aanvallende aspiraties koesterde. De balcontrole in de Leidse cirkel was echter zo matig, dat de LMHC-verdedigers zelden uit positie konden worden ge speeld, laat staan dat Nijmegen Nijmegen op het veld van de Hofbrouckerlaan in Oegstgeest een "gelopen" partij, maar wis sels in het team van Nijmegen veranderden het aanzien vol ledig. kon doordringen tot doelman Wouter van Til, gekomen Martijn Drijver. Het wekte dan ook nauwelijks verwondering dat Leiden verder uitliep. Op nieuw dankzij Fnts Verheij, die in de tiende minuut na de pauze een strafpush forceerde. Rob Feenstra velde in tweede instan tie het vonnis, nadat zijn eerste push wegens te vroeg bewegen van de doelman was afgekeurd: 2-0. Met die treffer leek Leiden- r Gijs Bleekermolen, werd de spil waarom de Nijmeegse aanval ging draaien, toen bleek dat LMHC teveel van de krachten had gevergd. Op het moment dat de concentratie in de Leidse ach terhoede verslapte was Van Til aanwezig om onbedreigd 2-1 te Het schudde LMHC maar half wakker, waardoor de tegenstan der (die eindelijk op aan vaardbaar niveau ging hockeyen) nog de gelegenheid werd gebo den langszij te komen. De straf push, die Hans Weusthof voor Nijmegen benutte, wegens shoot van een Leidse verdediger bete kende 2-2. In de tien minuten die daarna nog restten, dicteerde Nijmegen het spel. Het uitgeputte LMHC kreeg desondanks nog wel enige mo gelijkheden, maar vooral Ernst v. d. Berg schoot teveel tekort om Leiden alsnog de eerste zege te bezorgen in de reeks van vier duels. ROLPH PAGANO niet" had Leiden coach Henny Blom een week tevoren bij het competitieslot nog tegenover de pers verklaard. Nu liet zijn ploeg niets van de Groningse reputatie heel. Steunend op een uitstekend in elkaar stekende zóne-verdedi- ging, waarin het verraste Donar niet kon doordringen, verpul verde Leiden onder leiding van een sublieme Arthur Collins en Mitchell Plaat de noordelijke te genstander. Voor Leiden ligt de weg naar de fi nale van de play-offs, het eind spel om het Nederlands bas ketbalkampioenschap nu hele maal open. Het nadeel om als derde ploeg uit de gewone com petitie met een uitwedstrijd te moeten beginnen is teniet ge daan. Aanstaande woensdag kan Leiden zich bij winst in de thuis wedstrijd in de Groenoordhal op Donar plaatsen voor de eind ronde. Een nederlaag maakt een beslissingswedstrijd (in Gronin gen) noodzakelijk. "Zover mag het niet komen", zegt Henny Blom, "We winnen twee keer" "Onbegrijpelijk" Donar zit ondertussen met de brokken. "Onbegrijpelijk", ver zuchtte de geblesseerde Gro ningseaanvoerder Renso Zwiers, 'ik weet niet hoe dit mogelijk is. Zoekend naar een verklaring voor de grootste nederlaag die Donar in vier jaar heeft geleden somde hij een paar belangrijke punten op. Hij kwam er niet uit: "Dat was het niet alleen. Leiden speelde gewoon verschrikkelijk goed". Toch was er reden tot ge weeklaag bij de Groningse ploeg. Het benedenmaatse presteren van de troeven Zeilstra, Franken en Fopma had aanwijsbare oor zaken. Zeilstra en Franken waren ziek, Fopma is m conflict met het bestuur over de verlenging van zijn contract. Daarnaast miste coach Parks ook nog eens Zwiers en Poelstra. Problemen overi gens waarmee Leiden (Hans van Rooden geblesseerd en Peter Kop net genezen van een oogont steking) in feite ook te kampen had. De grote klap kwam voor Donar evenwel tijdens de wedstrijd. In de dertiende minuut van de eerste helft kreeg Franken een persoonlijke fout. Leiden stond toen op een ongekende 22-32 voorsprong. Heel Groningen ging tekeer tegen arbiter Peter van der Willige over de toeken ning van de fout. Furieus stapte Parks het veld in. Geheel in strijd met zijn be rouwvolle verklaringen in de pers dat hij zich om de verwachte problemen met de arbiters te voorkomen zou inhouden, ging hij opnieuw als een razende te keer. Na twee waarschuwingen kreeg hij een technische fout, maar nog was Parks niet bedaard. Hij stapte op Van der Willige af om tekst en uitleg te vragen. De scheidsrechter was resoluut in zyn oordeel: Parks moest de bank verlaten. Het scoutingsrapport van Leiden: Col lins 40 pnt (schot 17 uit 24, 71 pet), vrije worpen 6 uit 6, rebounds 8; Plaat: 28 pnt (12 uit 16, 75 pet), vr.w. 4 uit 6, reb. 5 Bruinsma 20 pnt (9 uit 10,90 pet), vr.w. 4 uit 6, reb. 9; Bartolome 15 pnt (5 uit 6,83 pet), vr.w. 5 uit 5, reb. 9; Kip 7 pnt (3 uit 3,100 pet), vr.w. 1 uit 1, reb. 2; Leysner 4 pnt (2 uit 4,50 pet), reb. 3; Paulides 2 pnt (1 uit 2). Totaalschot: 74 percent (Donar 43 pet), rebounds 41 (Donar 23). bal verlies 23 (Donar 22). Scores Donar: Miller 20. Croft 15. Scheltes 10. Fopma 16, Zeilstra 6, Ten Nijenhuis en Timmer Closetrollen In de enorme chaos die toen op en rond het veld, waarop de woedende toeschouwers hun bierblikjes en closetrollen depo neerden, ontstond verloor Donar volledig de controle over de wed strijd. "Alles waarvoor wij altijd bang zijn geweest gebeurde", zei Zwiers, die de taak van Parks overnam, "de scheidsrechters ontnamen ons met het wegsturen van Parks de controlepost. Wij hadden geen kracht meer om ons over deze tegenslag heen te zet ten, maar ook met Parks erbij was het zeer moeilijk geworden". Parks kon zich verbijten op de tri bune (na rust op een halve meter afstand van zijn oude stek) terwijl Leiden zijn team platwalste. Na een aarzelend begin (5-0 voor Donar) had Leiden langzaam vat gekregen op het Groningse aan- valsspel. De press werd afgestopt en met eerst een 2-3 zone, toen een 3-2 en later weer een 2-3 op stelling sneed Leiden de weg naar de basket'af. Eerst kon John Wayne Croft nog wel wat gaten vinden, maar toen hij bij zijn ac ties geen enkele steun kreeg van zijn medespelers viel ook hij te rug. Alleen de scheidende spel verdeler Pete Miller handhaafde Bij 19-17 kende Donar in de ne gende speelminuut voor het laatst een voorsprong. Plaat zorgde-voor de gelijkmaker en de voordelige marge voor Leiden (19-21). Het werd doodstil in Groningen toen een perfect schietende Leidse ploeg, die in alle rust zijn aanvallen tegen de afwisselend man tegen man- en zone-verdediging van Donar op zette. Het verschil werd groter en groter. Verbijsterend was het gemak waarmee Leiden zijn overwicht in punten kon uit drukken. Bij rust was Donar reeds kapot gespeeld: 34-53. Even nog kwamen er een paar moeilijke minuten. Als Donar erin slaagde direct na de hervat ting het gat te dichten zou het nog moeilijk worden voor Leiden. Blom waarschuwde zijn ploeg niet voor niets. Geduld en preci sie heette de Leidse afweer, Col lins, Plaat en Bruinsma speelden Donar in korte tijd van het veld: 40-57, 44-69, 53-82. Er kwam geen einde aan het Groningse leed, Bartolome (geblesseerd ge raakt na een botsing met beul Fopma) zorgde voor 63-98, Col lins (werkelijk Nederlands beste basketballer) tilde Leiden op 65- 100. In de slotfase bracht Blom een geheel Nederlandse ploeg in het veld. Alleen Schelles en Mil ler probeerden bij Donar toen nog iets te presteren. Leiden won met overtuiging: 75-117. HANS JACOBS

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13