in Zuid-Afrika TOTALITEIT De tovertoeter Bert Z.-Afrika naar VN-debat? r opera Jongen vermist Voorschoten neemt afscheid van 65- jarige Oosterbaan Bomans' „Erik" als PAGINA 10 MAANDAG 1 MEI 1978 DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie zoekt al twee dagen naar de zesjarige Murat Saglam uit die stad. Hij wordt sinds vrijdag middag vermist. De Turkse jon gen, die geen Nederlands spreekt, mocht vrijdagmiddag voor het eerst alleen naar een speelplaats op het Cromvliet- plein, niet ver van zijn ouderlijke huis in de Stortstraat. Toen een zoekactie van buurtbewoners zonder resultaat bleef, is de poli tie ingeschakeld. Deze sluit ver drinking niet uit. In de buurt is nogal wat water. Murat Saglam is ongeveer 1 meter 30. Hij heeft halflang zwart haar en donkere ogen. Antiquair beroofd AMSTERDAM (ANP) - Een 41-ja rige antiquair is gisterochtend vroeg in zijn woning aan de IJs- selstraat in Amsterdam door vermoedelijk vier gewapende mannen beroofd van 25.000 en sieraden ter waarde van 1000. De overvallers, die gebruik maakten van een gestolen auto, zijn spoorloos. De antiquair, J. A. M. V., diens 44- jarige vrouw en zwager kwamen omstreeks half vier thuis. Voor hun woning in de IJsselstraat werden ze opgewacht door de overvallers, die hen vervolgens dwongen naar boven te gaan. Bij wijze van waarschuwing schoten de mannen eerst nog de hond van de antiquair dood. PAARD OP HOL De 62-jarige J. M. van Oorschot is gisteren in zijn woonplaats St. Oedenrode om het leven geko men toen het paard, dat de wagen trok die hij bestuurde, plotseling op hol sloeg. De wagen reed tegen een gevel. Het slachtoffer viel en JOHANNESBURG (AFP) - In Zuid-Afrika is gisteren een nieuwe politieke partij, de organisatie van het volk van Azania Azopo) opgericht om de krachten te bundelen in de strijd tegen de apartheid. De Azapo baseert zich op de filoso fie van de "zwarte bewust wording", de ideeën van de om gekomen zwarte leider Steve Biko en de zijnen. "Eén volk, één Azania" (naam die een deel van de Afrikaanse nationalisten ge bruikt voor Zuid-Afrika), is de leuze van de nieuwe partij. Experiment in Eindhoven met knikkertegels EINDHOVEN (ANP) - De ge meente Eindhoven experi menteert met zogenaamde knikkertegels. Dat zijn stoeptegels met een kuiltje dat door kinderen gebruikt kan worden bij het knikker spel. In de wijk Strijp zijn acht van deze tegels geplaatst. Slaagt het experiment, dan zullen ze op meer plaatsen in de stad worden gebruikt. Het ge meentebestuur hoopt op deze manier te voorkomen dat de jeugd knikkerkuiltjes maakt in plantsoenen en tussen jonge aanplant. Hergroepering Volgens Afrikaanse zegslieden namen 80 afgevaardigden deel aan de oprichtingsvergadering in een kerk in Roodepoort bij Jo hannesburg. Tot voorzitter is Ishmael Mkhabela gekozen, die ook één van de leidende figuren was in het actiecomité van So- weto. De partij keert zich tegen alle structuren die van rege ringswege zijn opgezet de Ban- toestans en de adviesraden die onlangs in de Afrikaanse wijken in de "blanke zones" zijn ge vormd. De oprichting van Azapo wijst op een hergroepering van de aan hang van de "zwarte bewust wording", die een moeilijke tijd doormaakte na de dood van Steve Biko in de gevangenis, en het verbod van organisaties als de "Black peoples Convention" Het actiecomité van Soweto heeft al van zijn invloed blijk gegeven in de campagne voor een boycot van de verkiezing van de advies raden: slechts zes procent van de kiesgerechtigde inwoners van Soweto kwam naar de stembus. De zwarte bewustzijns beweging manifesteerde zich ook duidelijk tijdens de begrafenis van de na tionalistische leider Robert So- boekwe, waar ze chief Gatsja Boethelezi dwong te vertrekken. Boethelezi wordt verweten dat hij meewerkt aan het beleid van de regering-Vorster. r velen, die gemeente-secretaris Oosterbaan (links op de foto) de VOORSCHOTEN - De bur gerij van Voorschoten heeft zaterdag de gelegen heid gekregen om in de raadzaal afscheid te ne- KAAPSTAD (Reuter) - Zuid- Afrika zal volgende week moge lijk deelnemen aan de speciale zitting van de algemene vergade ring van de Verenigde Naties over Namibië, zo heeft de Zuidaf- rikaanse minister van Buiten landse Zaken Pik Botha gisteren gezegd in Kaapstad. Het zou de eerste keer zijn dat Zuid-Afrika weer deelneemt aan een VN-de- bat sinds het land zich drie jaar geleden terugtrok uit de VN om dat een onderzoek werd ingesteld naar de geloofsbrieven van de Zuidafrikaanse delegatie. Het debat zal gaan over het Wes terse plan voor onafhankelijk heid van Namibië. Zuid-Afrika heeft die voorstellen aanvaard, maar de onafhankelijkheids beweging Swapo heeft aange drongen op heropeningen van de besprekingen. Swapo verlangt met name dat de enige diepzeehaven van het gebied, Walvisbaai, als deel van een on afhankelijk Namibië wordt be schouwd. men van de scheidende gemeente-secretaris A. Oosterbaan, die deze maand de 65-jarige leeftijd bereikt. Aan het begin van de zeer drukke receptie deed burgemeester J. van der Haar de mededeling dat de koningin de heer Oosterbaan benoemd heeft tot ridder in de Orde van Oranje Nassau en spelde hem de ere-tekenen op. De gemeenteraad had vrijdagavond al de erepenning van de ge meente Voorschoten toegekend. In de 27 jaar dat de scheidende ge meente-secretaris werkzaam was als ambtenaar op de gemeente secretarie heeft hij zich intensief bezig gehouden met het dorpse leven. Van zijn hand verschenen diverse historische studies over Voorschoten. Daarnaast was hij mede-oprichter van de Voor- schotense padvindersvereniging, oprichter en 16 jaar voorzitter van de WD, mede-oprichter van de Herensociëteit en hield hij zeer vele lezingen over het leven in en rond Voorschoten. De hoed en paraplu van de heer Oosterbaan hebben in die 27 jaar een bijzondere rol gespeeld. Zijn hoed werd en wordt nog steeds diep afgenomen voor iedereen en zijn paraplu was en is zelden te gelijk met de eigenaar thuis ge komen. Burgemeester M. Imler van het Belgische Schoten over handigde hem nog een hoed en paraplu, die achterbleven na een bezoek aan die Belgische ge meente. Sportief in geest en lichaam is een kenmerk van de heer Ooster baan. In zijn jonge jaren reed hij enkele malen de Elfstedentocht. Hij was kampioen van Noord- Holland op de 400 meter. Tijdens de oorlog was de heer Oos terbaan in Baarn actief in het ver zet. De ereburger en ridder Oosterbaan kreeg tijdens zijn receptie vele geschenken. De gemeenteraad en het personeel van de gemeente hadden hem al een bijzondere boekenkast aangeboden. Vol gens zijn zeggen is hij "apetrots op de ere-penning van de ge meente Voorschoten". Op de re ceptie waren ook aanwezig zijn mede-ereburgers dr. M. van der Stoel, oud-wethouder G. Schrama en oud-burgemeester L. de Kool. JOOP PETERS De componist Willem Frederik Bon schrijft een opera, gebaseerd op het boek "Erik" van Godfried Bomans. Het werk zal waar schijnlijk in het seizoen 1981— 1982 door de Nederlandse Operastichting worden opge voerd. Bon, die zelf het libretto van de opera samenstelt, wil zoveel mo gelijk tekst van het boek onaan getast laten. Momenteel werkt hij aan een soort voorstudie voor de opera: een op Bomans tekst ge baseerde compositie voor de clamator en orkest, in de trant van Prokovjevs "Peter en de wolf'. Bon zal dat stuk volgend jaar op jeugdconcerten dirigeren. Via de televisie kan men al eerder Bomans "Erik" in geënsceneerde vorm zien. De TROS werkt op het ogenblik aan een op dat boek ge baseerde tv-serie, die in het ko mende winterseizoen wordt uit gezonden. Willem Frederik Bon: "Ik zal proberen die serie niet te zien. Anders wordt ik maar beïnvloed" Russische cineast Karmen (71) overleden De Russische filmregisseur Roman Karmen, die de strijd van het Rode Leger in de Tweede We reldoorlog in documentaires heeft vastgelegd, is op 71-jarige leeftijd in Moskou overleden. Karmen werd beschouwd als één van de voornaamste documentai remakers van de Sovjet-Unie. Hij had eerder naam gemaakt als cameraman, toen hij in de Spaanse Burgeroorlog aan de re- publiekeinse kant filmde. In de Tweede Wereldoorlog stond hij aan het hoofd van de filmploegen die aan de fronten werkten. Na de oorlog voerde hij de regie van het Russische filmverslag van het proces tegen de Duitse oorlogs misdadigers in Neurenberg. Karmen maakte ook documentai res over het leven in de Sovjet- Unie en de vestiging van het communisme. r-v I -i Ki liiI SBIlHMl Van de TV serie Sesamstraat Nu exclusief voor de lezer(tje)s van deze krant. 48 blz. afgehaald aan onze kantoren 3,25. Witte Singel 1 Leiden. Julianastraat 19 Alphen a d. Rijn. Badstraat 9 Katwijk.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 10