"F aillissement bekrachtigt het wanbeleid Wijken vieren oranjefeest Onduidelijkheid over z.g. 'gedachtenspoor' GEEN KORT GEDING TEGEN KNG-COMMISSARISSEN Begin kerkelijk centrnm in de Merenwijk Programma telt ruim 80 evenementen Actief in vrije tijd 5Klaar-over vereist samenspel van school ouders en kinderen Geen herscholingsplan oud-werknemers Krantz 1 MEI DONDERDAG 27 APRIL 1978 LEIDEN ZOETERWOUDE - "Het is de bekrachtiging van het wanbeleid van directeur Schut en de voorzitter van de Raad van Commissa rissen, baron van Slin- gelandt". Zo reageerde Dick ter Wis- scha gistermiddag na mens het actiecomité op het bericht dat de Grofs mederij failliet was ver klaard. De faillietverklaring heeft tot ge- volg dat een kort geding tegen de Raad van Commissarissen niet langer wordt overwogen. Dick ter Wisscha en Piet Jansen waren gisterochtend als vertegenwoor digers van de industriebonden NVV en NKV over deze mogelijk heid in contact getreden met de Amsterdamse advocaat Max Rood. "Een achteloze, nauwelijks gefun deerde manier om een mogelijke oplossing te torpederen". Zo noemde het actiecomité in een gis teren uitgegeven bulletin de weigering van de Raad van Commissarissen om in te gaan op de voorstellen van de bewind voerders om de Grofsmederij te redden. Voor de voorzitter van de Raad van ^ls Raad. van Commissarissen héb- Commissarissen, baron Van Slingerlandt, was de failliet-ver klaring geen. verrassing. "De be zetting bleef doorgaan, financieel waren onze handen daardoor op de rug gebonden. Een faillis sement was onvermijdelijk. Ik geloof niet, dat de bezetting een TeleUTStellinq rechtstreekse schade heeft toege- y bracht, maar wel aan de toekomst Frans Mentzij, voorzitter van het ben wij steeds ons best gedaan de werkgelegenheid te redden. Wij hebben ons ook bereid verklaard bij de bewindvoerders tacten in te brengen of hen onderhandelingen te voeren". ZOETERWOUDE - "De financiële positie, het rendement en de li quiditeit van de onderneming waren al vanaf begin '78 uiterst somber." Dat is de officiële verklaring van de bewindvoerders, thans curato ren, voor de faillietverklaring van de Grofsmederij. De curatoren gaan niet in op het "gedach tenspoor" dat maandag aan de raad van commissarissen en dinsdag aan de bonden zou zijn voorgelegd om de Grofsmederij te redden. Dit "gedachtenspoor" - een soort plan dat o.a. inhoudt ontheffing van directeur Schut uit zijn functie tijdens een beoordeling via het enquêterecht - werd echter direct nadat het was voorgesteld inzet van een spelletje zwarte pieten. De bonden verwijten de raad van commissarissen het spoedige faillissement, omdat deze niet aan het plan van de bewindvoer ders wilde meewerken. Wèl meewerken zou hebben bete kend, dat het krediet van één miljoen weer op tafel zou komen. De voorzitter van de raad van commissarissen, baron Van Slin- gelandt, en de directeur van de Grofsmederij, H. P. Schut, ont kennen echter met klem dat de bewindvoerders een plan naar voren hebben gebracht. "Een grote leugen", noemt Schut het zelfs." De Ranitz, als voormalig bewind voerder een van de weinigen die uitsluitsel zou kunnen geven, weigerde vanmorgen enig com mentaar te geven op het al dan niet bestaan van een plan. Zolang daar geen duidelijkheid over komt is nog onbeslist wie in dit spel met de laatste zwarte piet zal blijven zitten. van het bedrijf. actiecomité: "Ik heb het faillis sement in eerste instantie als een teleurstelling ervaren. Het ver antwoordelijkheidsgevoel van de Raad van Commissarissen is overschat. Ik had nooit gedacht dat zij de Grofsmederij tot object zouden maken van hun prestige- strijd. Maar toch geloof ik, dat het faillissement weer kansen schept om de werkgelegenheid te con tinueren, los van de Raad van Commissarissen, los van de direc- Volgens Mentzij heeft de bezetting niets aan het faillissement toe- of afgedaan. "De Grofsmederij was in feite al failliet. Maar de grote winst van de bezetting is de eens gezindheid onder de mensen en onze trots. We hoeven ons niet te schamen als we in de ww lopen. We hebben ons niet door de direc tie naar de slachtbank laten lei den, maar voor onze boterham geknokt". Duidelijk "Al de eerste dag van de bezetting was het duidelijk waar het naar toe zou gaan", zo reageert direc teur Schut op het faillissement van de Grofsmederijdat hij beti telt als "een wrange vrucht" van zijn inspanningen. Schut bena drukte gisteravond nogmaals, dat hij geen moment heeft over wogen af te treden. "Dat zou fu neste gevolgen voor de KNG heb ben gehad en een ontduiken van zijn verantwoordelijkheden be tekenen". Op zijn binnenkort te verwachten ontslagaanzegging deelde Schut mee "Dat hij eerst op adem wilde komen". En wat de periode daarna betreft: "Dan ga ik pijlsnel een andere werkkring zoeken". LEIDEN - Barbara Hoekstra, (foto links) een bezoekstertje van een van de kinderdiensten, mocht gistermiddag op een terrein naast de Kopermolen de eerste paal slaan voor het kerkelijke cen trum in de Merenwijk, een geza menlijk project van Rooms-Ka- tholieken, hervormden en gere formeerden. Het centrum, dat ten dienste zal staan van de gehele Merenwijk, moet in november gereed zijn. Elke partner draagt 400.000 bij. Vicaris-generaal W. van Paassen, (namens bisschop Simonis aan wezig) "om het goede aan te moedigen in het oecumenische ondernemen van de Merenwijk in zijn pastorale pioniers-situa tie". LEIDEN - Op een groot aantal plaatsen in Leiden zullen maan dag 1 mei festiviteiten plaats hebben om de verjaardag van Koningin Juliana te vieren. Wijkverenigingen, buurtcomi- tés, speeltuinverenigingen en clubhuizen hebben in samen werking met de Leidse vereni ging Koninginnedag een feestprogramma samengesteld, dat meer dan tachtig evenemen ten vermeld. In vrijwel alle 't Breehuys In het kader van de creatieve werkavonden start 't Breeh uys aan de Breestraat 19 een nieuwe cursus weven. Onder deskundige leiding wordt aan scholieren 15-20 jaar) de mogelijkheid geboden om de eerste kneepjes van het weven te leren. De cursus begint op woensdagavond 10 mei om acht uur met het in elkaar zet ten van een weef raam. Voor meer informatie 't Breehuys of tel. 071-130983. Kernenergie In het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoor straat 17 wordt morgenavond een bij eenkomst belegd door het Energie Komitée Leiden. De energie en de kernenergie in het bijzonder zal ter discussie worden gesteld. Er zal een film worden vertoond getiteld 'Liever vandaag aktief dan morgen radioaktief. Verder zal er een forum zijn, met voor- en tegenstanders van kernenergie. Vrijetijdscentrum In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 treedt morgenavond de groep Cake op. Het is een groep die swin gende reggae-muziek ten ge hore brengt. Cake bestaat uit een viertal musici uit Haar lem en omgeving. Het optre den begint om acht uur. Marokkaans Vrijdagavond vindt er in het Vormingscentrum voor Jonge Volwassenen een Marok kaanse avond plaats. De avond begint om acht uur. Er is onder meer een optreden van Omar Ezzamouri (gi taar). Ook zijn er Marok kaanse hapjes, wijn en thee terwijl er dia's worden ver toond over Marokka. De toe gang is gratis. Cursussen Voor buitenlandse vrouwen zijn er in Leiden mogelijkheden op Nederlands en te volgen. Op maan dagavond is men welkom in 'De Zevensprong' van 19.30 tot 22.30 uur (onder flat- gebouw Beatrixstraat-hoek Willem de Zwijgerlaan)Con tactpersoon: mevrouw M. de Goey (tel. 071-126477). Op donderdagmorgen wordt er een cursus gegeven in het Leids Volkshuis, Apothekers- dijk 33 van 9.15 tot 11.15 uur. Contactpersoon mevr. C. Ha- geman (tel. 071-125736). In sommige gevallen is het ook mogelijk Nederlandse les thuis te krijgen. Contactper sonen Joke Kolthoff (tel. 071- 126474) en voor de Merenwijk mevr. Leverland (tel. 071- 125219). Fourty Four Degrees De leden van de majorettegroep Fourty Four Degrees staan zaterdag op de hoek van de Haarlemmerstraat en de Lange Mare. Zij verkopen speciale glazen. De opbrengst daarvan is bestemd voor de bekostiging van de tournee door Canada, die in juli ge maakt zal worden. Officieel beginnen de festiviteiten om negen uur met het hijsen van de vlag op het Stadhuisplein, maar vooruitlopend daarop zijn dan in Zuid-West en het Morsk- wartier al kinderoptochten ge start. Een langzamerhand tradi tioneel punt in de viering is het grote majorette-concours dat de wijkvereniging Aktief aan de Montgomerystraat in Zuid-West organiseert. In afwijking van voorgaande jaren begint men daar ditmaal al om elf uur. Te elfder ure is aan het programma van Actief ook nog een spec taculaire demonstratie para chute-springen toegevoegd. Als het weer meewerkt zullen rond zeven uur 's avonds leden van het team The Flying Dutchmen een demonstratie geven en landen op het terrein aan de Berlagestraat. Singelloop Jaarlijks terugkerend-evenement is ook de singelloop over een af stand van ongeveer zeven kilo meter. De start van deze loop is 's middags om twee uur bij het LD-gebouw aan de Witte Singel. Het feestprogramma voor de Me renwijk is dit jaar bescheiden en blijft beperkt tot een verklede op tocht en kinderspelen op het Re genboogpad. In de Rivierenbuurt organiseert de Stichting Meerburg diverse evenementen op het terrein aan de Wierickestraat (o.a. tobbetje steken) en in het centrum Klein Matilo (bingo-avond). In Zuid West zijn behalve "Aktief' ook de speeltuin "Prinses Beatrix" en de vereniging Zuid-West 100 actief. De programma's vermelden on der meer stoeptekenwedstrijden, volksdansen en een kinderker- De festiviteiten in de Bürgemees- terswijk vinden traditiegetrouw plaats op het feestterrein Cobet- straat hoek Laat de Kanterstraat. Kin derspelen, een kinderoptocht en het rad van avontuur keren als in voorgaande jaren terug. Wandelen Voor wandelaars is er weer de Oranje wandeltocht, waarvoor vanaf negen uur 's morgens ge start kan worden bij 't Parlement aan de Nieuwe Rijn. Er kunnen verschillende afstanden gelopen worden, voor de eerste maal is er een extra lange route van 40 ki lometer. In het programma voor de Kooi ontbreekt ditmaal de ge kostumeerde voetbalwedstrijd. In plaats daarvan wordt ditmaal onder meer een zeskamp voor volwassenen georganiseerd die om elf uur begint. In het Morskwartier zijn zowel "De Juwelen" als "Het Muiderslot" actief. "De Juwelen" organiseren onder meer een grote muziekma nifestatie met medewerking van diverse muziek- en majoret- tenkorpsen (aanvang 14.30 uur), terwijl "Het Muiderslot" onder andere kinderspelen, een bal- lonoplating en een gekos tumeerde voetbalwedstrijd op het programma heeft staan. Binnenstad. In de binnenstad zijn de feestelijk heden vooral geconcentreerd op de Maredorpsed warsstraat en het Pieterskerkplein en naaste om geving. Zo organiseren Maredorp en Noord vest samen met het Leidse Volkshuis om drie uur 's middags een jeugd-songfestival. Het comité Pieters- en Acade- miewijk werkt samen met Augustinus en presenteert naast diverse muzikale optredens on der andere tobbetje steken, een schermdemonstratie en een kin derzeskamp. Nieuw voor de Koninginnedagvie ring zijn de bijdragen geleverd door de buurtvereniging Trans vaal in samenwerking met buurthuis 't Mierennest. In de Morsweg is onder meer een touwtrekwedstrijd, een concert van de Leidse Politiekapel en een dansavond. De Vereniging Koninginnedag Leiden hoopt er dit jaar finan cieel beter uit te springen dan vo rig jaar toen voor een bedrag van 3500 gulden een beroep op de re serves moest worden gedaan. Temeer daar de vereniging vol gend jaar extra activiteiten wil organiseren in verband met het 50-jarig bestaan van de vereni ging. Bovendien houdt men er rekening mee, dat Koningin Ju liana die volgend jaar zeventig wordt, zal terugtreden ten gunste van Prinses Beatrix. 'Overal zie je het verschijnsel dat het verkeer steeds drukker en gevaarlijker wordt. Ouders geven hierdoor min der snel toestemming om hun kinderen te laten optreden als verkeersbrigadiers. Aan de ene kant natuurlijk zeer be grijpelijk, maar aan de an dere kant zeg ik dat wanneer er een goed samenspel moge lijk is tussen kinderen, ouders en school het juist zeer zinvol is om een kind. in te zetten als verkeersbrigadier. Gedrags regels in het verkeer leren kennen en doorgronden bete kent automatisch dat je je ook in de maatschappij beter weet te bewegen". Aan het woord is de heer Ober, onderwijs inspecteur bij de gemeente Leiden en voorzitter van de Leidse afdeling van Veilig Verkeer Nederland. Hij is de opvolger van de heer Voerman die zich altijd enorm heeft ingezet voor ver keer in het onderwijs. Ober: "Toen Voerman weg ging dreigde alles te verzanden. Het enthousiasme voor ver- keersaspecten was alleen nog aanwezig bij wat oudere mensen. Ik ben daar vreselijk van geschrokken en meteen aan de slag gegaan om te pro beren de boel weer levend te maken, want het is o zo be langrijk om kinderen bezig te houden met verkeerszaken. Vooral in een tijd waarin kinderen verwend worden met woonerven kun je maar niet genoeg proberen om ze bij te brengen dat het niet overal even veilig is". "Niet dat ik tegen woonerven ben hoor. Integendeel, hoe meer woonerven hoe liever. Maar wanneer kinderen ge wend zijn om frank en vrij op straat te spelen moet je wel goed bedenken dat er onge lukken kunnen gebeuren wanneer ze zich in de buurt van drukke verkeersknoop punten begeven. Vandaar het belang dat moet worden ge hecht aan het vertrouwd ma ken met het verkeer via ver- keerslessen en via het laten optreden als zogenaamde "klaar-overs"Het beste is dan om op dit gebied samen spel te kweken tussen ouders en kinderen, dus ouders en kindern samen met het ver keer te laten bezig zijn". Over het aantal verkeersbriga- diers in Leiden, de selectiep rocedure en de opleiding zegt Ober: 'Op dit moment zijn er tegen de vijftig schoolkinde ren die 'optreden' als ver- keersbrigadiers en daarnaast zijn er natuurlijk ook een groot aantal moeders die re gelmatig 'klaar overen'. Lei den blijft eigenlijk op dit ge bied nog wat achter. In Alp hen bijvoorbeeld zijn er veel meer moeders die bijspringen Hier hechten ze allemaal veel waarde aan het verkeer in het onderwijs zolang ze er zelf maar niets voor hoeven te doen. De mensen zeuren ook vaak over hoe dat nu zit met de verzekering. Nou, de kin deren zijn zeer goed verze kerd. Voor brigadiers is er een ongevallenverzekeringeen aanvullende ongevallenver zekering en een WA verzeke ring, dus daarover hoeft men zich niet druk te maken. In principe is het voor alle kin deren mogelijk om 'klaar- over' te worden. Eerst wordt echter aan de ouders ge vraagd of ze er mee akkoord gaan dat hun kind eventueel wordt ingezet als brigadier. In dit stadium vallen er na tuurlijk al een heleboel af die zelf geen zin hebben. De oplei ding die ze krijgen wordt ver zorgd door mevrouw Charité van de Leidse politie die alle scholen zelf bezoekt en door de onderwijzeres zelf. Die oplei ding is behoorlijk grondig te noemen". Hoe reageert het publiek in het algemeen op het klaar-ove- ren'? Is het net zo effectief als een stoplicht? Ober: 'Of het net zo effectief is als een stoplicht weet ik niet. Ik dacht wel dat de menesen voldoende respect voor verkeer sbrigadiers heb ben. Ik ken twee gevallen van mensen die dat niet hadden, maar die hebben het wel ge weten. Zo reed laatst een man op zijn fiets pardoes door de brigade heen. Die kinderen pikten dat niet en staken te gelijk hun spiegelei tussen z'n spaken, waardoor die man over de kop vloog. In de Doezastraat probeerde een man eveneens door de brigade te crossen, ditmaal met z'n auto. Er stonden daar vier brigadiertjes die hem onmid- delijk insloten door om zijn wagen te gaan staanToen de politie erbij kwam heeft die man een enorme uitbrander gekregen. Dit zijn natuurlijk wel twee uitzonderingsge vallen, want normaal ver loopt het 'klaar-overen' altijd zonder moeilijkheden' Wanneer iemand inlichtingen wil hebben of lid wil worden van Veilig Verkeer Leiden kan hij of zij contact opnemen met mevrouw Bonnema, Pun- terwerf 1 in Leiden, tel. 123200. ADVERTENTIE LEIDEN - Er is geen herscholings plan gemaakt of in voorbereiding voor voormalige werknemers van Krantz b.v. Herscholing komt pas aan de orde nadat is ge bleken dat zonder die scholing geen werk meer gevonden kan worden. Dat antwoorden B en W op vragen van het PSP-raadslid Passchier over de herscholing van de voormalige werknemers van Krantz. Zoals bekend vertrok deze firma vorig jaar uit Leiden, waardoor meer dan honderd werknemers op straat kwamen te staan. Aan herscholing kleven volgens B en W "enige niet te verwaarlozen persoonsgebonden aspecten" zoals de bereidheid en geschiktheid om omgeschoold te worden en het effect ervan. Op de vraag van het PSP-raadslid hoe het mogelijk is dat de voormalige werknemers die omgeschoold willen worden niet door het ar beidsbureau worden geholpen zeggen B en W hen daarover niets bekend is. Iedere bij het GAB in geschreven werkzoekende kan als dit voor de arbeidsbemidde ling noodzakelijk blijkt van alle scholings-en plaatsingsbevor- derende maatregelen gebruik maken" zo schrijft het college, dat zelf is vertegenwoordigd in de commissie van advies van het Gewestelijk Arbeidsbureau. B en W schrijven verder ervan over tuigd te zijn dat medewerkers van het Arbeidsbureau in elke bemiddeling nagaan of herscho ling overwogen moet worden. ADVERTENTIE doe uw onverwacht voordeel ORGELSHOW 13.00-17.00 uur Strikt persoonlijke offertes op zowel de nieuwste als gebruikte modellen!! M.S.L. Muziek Servaas Leiden

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3