Bouwen binnen de perken DONKERE WOLKEN HP deTijd BW Overloop kan drastisch worden beperkt EISEVIERS DONDERDAG 27 APRIL 1978 PAU1NA 15 •Wanneer ik soms een berichtje in de krant tegenkom, dat een oude man of oude vrouw al dagen of soms weken dood op bed lag, of in de gang of onder aan de trap dóórdat buren hen vonden, dan word ik daar koud en stil van. Wat een eenzaam einde moet dat ge weest zijn. Veel mensen lijden op het ogenblik aan eenzaamheid. Ze lopen verloren in deze toch overvolle samenleving. Geen echte contacten meer. Geen vrienden. Misschien nog alleen een uiterst onpersoonlijke on echte glimlach van een tv-om- roepster die hen goede avond toewenst. Toch wil ik het van daag even over een ander onder werp hebben. Het heeft ermee te maken, maar dan op een verre vreemde r Denkt u dat vriendschap veel voor komt? Echte, wezenlijke diepe vriendschap? Een oude wijsgeer schreef eens: "Hetzelfde willen en hetzelfde niet willen, dat is ware vriendschap". Hij bedoelde dat natuurlijk niet oppervlakkig, maar over de hele reikwijdte van het menselijk denken en het menselijk gemoed. Het eens zijn over het hoogste goed en het meest te verafschuwen kwaad Hebben wij echte vrienden' Mensen waar je je volkomen veilig bij voelt, die je kunt ver trouwen, waar je altijd bij terecht kunt en die dezelfde gesteltenis hebben als wij? Enkele hoogst belangrijke onderwerpen sluit ik nu even uit, hoewel ze er eigenlijk wezenlijk wel bij horen, zoals: het huwelijk, een homofiele of lesbi sche verhouding. Ik heb het al leen maar over vriendschap zon der meer. Laatst deden enkele mensen een soort spel, maar het was eigenlijk dodelijke ernst. Ieder schreef voor zichzelf de namen op van hen bij wie hij zich volkomen veilig zou voelen, die hij alles zou durven vragen, die hij midden in de nacht zou durven opbellen en van wie hij zeker wist, dat hij on middellijk klaar zou staan. Men sen derhalve die zeker geen zweem van wantrouwen of ja loezie of verveeldheid zouden hebben. De aanwezigen zaten lang na te denken en te piekeren- Schreven namen op en streepten ze weer door. Bij de uiteindelijke conclusie had niemand van de dames en heren er meer dan dri^ De meesten geen enkele naam. Vriendschap is moeilijk op te bou wen. Vooral tegenwoordig, zo lijkt het me. Kinderen hebben vrienden en vriendinnetjes, maar als je vraagt "waarom is dat jouw vriendje?" is het antwoord uiter aard kinderlijk: "Omdat we sa men zo fijn kunnen spelen" of zoiets. Rond hun 12de jaar gaan ze uit elkaar, naar verschillende scholen. Het contact is verloren. Een andere school, andere kinde ren. Dat duurt tot een jaar of 18. Dan kan er al van enige vriend schap sprake zijn, maar eerder van verliefdheid en goede kame raadschap. Dan gaan ze weer uit elkaar. Of verder studeren in ver schillende richtingen of ze ne men banen aan. maar het contact is gauw kapot. Daar komt nog bij dat er momenteel veel verhuisd wordt. De noodzakelijke door stroming, noemt de minister dat Mensen gaan trouwen en krijgen een gezin. Allicht doen ze kennis sen op. Maar buren, gesteld datje ze kent, zijn nog geen vrienden. Aanleidingen en gelegenheden om ooit tot vriendschap te komen schijnen mij de laatste jaren sterk verminderd te zijn. Ont moetingspunten zyn weg gesa neerd. Duizenden gezellige kleine winkels zijrt opgeslokt door supermarkten. Talloze in tieme café's zijn gesloten. Zelf bedieningszaken zijn afschuwe lijke ondingen om van straatau tomaten maar niet te spreken- "Och meneer", zei me laatst een ober in een café in Den Haag, "er 'is voor ons geen aardigheid meer aan. Je kent de mensen niet meer. De sfeer is weg. Een grapje is er niet meer bij. En al die verdomde plastic rommel, het is niet om aan te zien. Iedereen heeft haast. En al die zure ontevreden smoelen, je wordt er beroerd van" Vele zg. vriendschappen bestaan maar, zolang mensen in een zelfde bedrijf werken. Een pro motie in hetzelfde bedrijf is dik wijls al genoeg om afstanden te kweken die er niet waren. In het uitgebreide bedrijf van de poli tiek is het al niet anders. Ieder weet dat wanneer iemand be weert: "Mijn politieke vrienden zijn het hierin met mij eens", hij niets anders dan mijn partijge noten bedoelt. Tussen vriend schappen en zakenrelaties be staat natuurlijk geen enkel ver band. Zeldzaam Echte vriendschap is zeldzaam. En toch wil ik er een lans voor bre ken. Zij is zelfs een van de mooi ste menselijke verhoudingen die er kunnen bestaan. Zy roept het beste in de mens op. In held haftigheid en edelmoedigheid overtreft de mens dan zichzelf. Een vriend kan zijn vriend van een grote misdaad afhouden. Op het eind van de oorlog is het voorgekomen dat twee vrienden uit een Duits kamp wisten te ont snappen. Op hun vlucht werd een van hen neergeschoten^ De ander nam het lijk op zijn schouders en heeft het honderden kilometers tot in Holland bij zijn ouders ge bracht. Dat kan alleen een vriend. Het is ellendig het te moeten zeg gen, maar het is een feit dat de rooms-katholieke kerk de vriendschap zwaar gehinderd heeft. Vanaf je 12de jaar tot je priesterwijding was het in de op leiding verboden met tweeën je ergens te begeven. Bijzondere vriendschap was ongeveer de grootste misdaad op al die nu zo betreurde seminaries. Natuurlijk werd die angst voor homofilie je voor je leven meegegeven en kwam trouw op de proppen bij alle missies en retraites. Alle dwaze artikelen en geboden en voorschriften zijn tot op de dag van vandaag nog niet geschrapt uit de officiële hand- en leerboe ken. (Raadpleeg mgr Gysen, Rolduc). Natuurlijk zyn homofilie en vriendschap niet hetzelfde. Dat is duidelijk voor ieder gezond den kend mens. Ik wil deze korte beschouwing af sluiten met een van de meest menselijke passages uit het evangelie. De laatste avond van Jezus' leven is door niemand zo fraai beschreven als door Johan nes. Ze zaten bijeen om het avondmaal te vieren. Jezus met zijn leerlingen. En naast Jezus zat, zo schreef Johannes beschei den neer toen hij al zéér oud was en verbannen op het eiland Pat mos, de leerling dien Jezus liefhad. Hij stond ook onder het kruis. Ook Jezus kon niet zonder vriendschap. p Stadsvernieuwingzoals hier in het Leidse gebied van de Heren gracht IZijlsingel, brengt een groot sociaal probleem met zich mee: nooit alle bewoners kunnen na het vernieuwingsproces weer terugkeren naar hun oude, vertrouwde buurt. Jaren geleden werden hele volks stammen opgeroepen om te ge tuigen tegen de kwade bedoelin gen van het gemeentebestuur van hun stad. "Stadsvernieuwing eist tol" was de slogan van de he ren bestuurders, terwijl verhitte actiegroepen gemakshalve het woordje "stadsvernieling" han teerden. Het vuur is tot een waakvlam teruggebracht. Iede reen beseft dat er iets moet wor den gedaan in de hopeloos ver ouderde wijken. Tot 1990 moeten er in Nederland zo'n 275.000 hui zen bij worden gebouwd. De ge meentebestuurder beseft (maar nog niet altijd), dat slopen alléén geen oplossing is. Een groot sociaal probleem waar men nog steeds mee kampt is, dat nooit alle bewoners na het stads-v vernieuwingsproces weer terug kunnen keren naar nun oude, vertrouwde buurt. En mede daardoor ontstaat het fenomeen "overloop" De stedebouwers kunnen zoveel rekenen en teke nen wat ze willen: de huizen moe ten ruimer, een plantsoentje met een zandbak is wel het minimum aan openbaar groen en speelge- legenheid en ook de auto moet uiteraard voor de deur. Dus is er veel ruimte nodig, ten koste van meer huizen. Tijdens de behandeling van de ver- stedelijkingsnota hebben Ka merleden zich nogal verontrust uitgelaten. Waar is nog ruimte te vinden voor huizenbouw? Na tuurgebieden (in de randstad) zullen desnoods worden op geofferd, aldus minister Bee- laerts van Blokland om de werk gelegenheid te behouden. Groei kernen moeten voor de rest zor gen: Zoetermeer, Capelle a. d. IJssel, Spykenisse, Alkmaar. Hoorn, Purmerend en eventueel Pijnacker en Nootdorp. De meerderheid van de Kamer is overigens tegen deze laatste loka- tie. Het kabinet Van Agt, dal; nu ruim vier maanden bestaat, zal weldra voor zijn eerste grote vuurproef komen te staan, dat is de bezuinigingsoperatie, die begin juni aan de Tweede Ka mer moet worden gepresen teerd. Ook het kabinet Den Uyl had reeds een bezuiniging inge zet - de zogenaamde 1% opera tie - maar die ging niet ver ge noeg. Om lucht te geven aan ons bedrijfsleven moet de overheid zich veel meer matigen in haar uitgavengroei. Dat zal een moeizame en pijn lijke zaak worden, maar het is wel hard nodig. Dat is nog eens dubbel en dwars gebleken toen onlangs het Centraal Econo misch Plan 1978 verscheen. Dat is een telkenmale in het voor jaar verschijnende publikatie van het Centraal Planbureau, waarin wordt voorspeld hoe onze economie er de rest van het jaar uitziet. Nou, dat is niet zo best. De negaieve erfenis van het kabinetDen Uyl doet zich sterk voelen. Dit kabinet zit nu met de brokken. Oordeelt U- zelf maar De economie groeit maar met 2'/a- in plaats van met de ver wachte 3,75% Veel te weinig om voldoende nieuwe arbeids plaatsen te scheppen. Meer dan 92% van de omzet in de bedrijven wordt aan lonen besteed, waardoor de ren dementsvooruitzichten nega tief blijven. Onze exportgroei blijft na het slechte jaar 1977 opnieuw ach ter. Toch moet een klein land als het onze het daarvan hebben. En de harde gulden is leuk voor degenen die met vakantie naar het buitenland gaan, maar speelt ons bij de export danig- parten. loonmatiging werpt zijn vruch ten af - het is duidelijk dat zich donkere wolken opstapelen voor het kabinet-Van Agt. Wil len we onze economie weer in het goede spoor brengen, dan zullen we door moeten gaan met het matigen van de lonen en de bezuiniging van de over heidsuitgaven. Dat betekent, om maar een voorbeeld te noe men, dat we er niet automatisch meer op mogen rekenen dat Vadertje Staat wel met allerlei subsidies over de brug zal blijven komen. Het aldus be spaarde geld moet dan worden besteed om de belastingdruk op onze bedrijven te verminderen. Zoals ik in het begin al zei, is het hard nodig dat die wat meer lucht krijgen. Het kabinet is er overigens nog iet uit, wat die bezuinigingen betreft. Bin nenkort moeten alle ministers hun bezuinigings-huiswerk bij minister van financien An- driessen inleveren. Daarna zal het kabinet een aantal nare k- nopen moeten doorhakken. Trouwens, het kabinet-Van Agt zit met nog een paar moeilijke punten. Dezer dagen zal het ook met een eigen ontwerp voor de vermogensaanwasdeling (VAD) moeten komen. Dat was al beloofd. Het schijnt, dat het kabinet voorlopig wil volstaan met een wet, die de uitkeringen aan de werknemers zelf regelt. „Is dat dan niet goed?" zult U wellicht vragen. Natuurlijk wel. Maar het kabinet-Den Uyl had een plan voor ogen, waarbij het geld vooral aan de vakcentrales in beheer zou worden gegeven. En die komen in het voorstel van het kabinet-Van Agt voor shands nog niet aan de beurt. De PvdA en een aantal PvdA- gezinde CDA-ers zijn daar nu woest over. Dat wordt dus nog een stevig robbertje vechten in het parlement. En dan zijn er nog de plannen, die het kabinet heeft met betrekking tot de kinderaftrek en de kinderbij slag. Daar heeft de WD dan weer grote bezwaren tegen. Inderdaad, er stapelen zich donkere wolken op voor het ka binet Van Agt. Het meest schrijnende voorbeeld van de gevolgen van de overloop is nog steeds Amsterdam. Er wordt nog steeds geld gestopt in campagnes, waarin het woordje "Almere" voorkomt. De recente ontwikkelingen (onder meer een gemeentebestuur, dat vasthoudt aan bouwen buiten de grenzen "zolang het maar geen Bijlmer wordt") is vooreen aantal studen ten aanleiding geweest de moge lijkheden voor verdichting van de steden te onderzoeken. Het rapport heet "Bouwen binnen de perken" De studenten van de Vrye Univer siteit van Amsterdam en de Technische Hogeschool Delft komen tot de conclusie, dat het vullen van kale plekken een kri tisch bekijken van het aantal nieuw te bouwen woningen (na sloop) en het zoeken naar alter natieve terreinen een haast wel dadig aandoend huizenaantal oplevert. Hun proefgebied heet Amsterdam-oost. Er zijn uiter aard vele vragen te steLlen naar aanleiding van (bijvoorbeeld) de aanwijzing van de al jaren onge bruikte Israëlitische be graafplaats tot bouwlokatie, maar zegt één van hen terecht: "Als er een verkeersweg zou moeten komen, zou dat een fluitje van een cent zyn geeweest". Het beperken van de overloop en dus verdichting kent enorm veel voordelen. De bewoners kunnen gebruik maken van bestaande voorzieningen. De buurtwinkels in plaats van het koude overdekte winkelcentrum, de tram in plaats van de bus met zonetarief of de sprinter. Gertjan Schokker, student stede- bouw in Delft: "Ons uitgangs punt is geweest: zo weinig moge lijk slopen. Zo redden we de helft van de woningen. Het tweede punt is de kleinschaligheid. Aan sluiten op de bestaande bebou wing. De overloop kan zo dras tisch worden teruggebracht. Nadelen De onderzoekers moeten echter toegeven, dat er nadelen aan het plan zijn verbonden. De wonin gen zullen niet uitblinken door ruimte. De bewoners zullen con cessies moeten doen. De auto niet voor de deur, het groen blijft spaarzaam "In feite hebben we die open plekken gemakkelijk gevonden", vertelt Peter Koele- wijn (stedebouw. Delft). In ge heel Amsterdam zijn dergelijke plannen haalbaar. En als we erg kritisch te werk gaan. kunnen we het aantal nieuwe woningen nog eens verdubbelen Het idee van verdichting is natuur lijk aan de minister niet voorby- Schrijnend gegaan. De gemeenten moeten maar eens bekijken of er oude haven- of spoorterreinen aanwe zig zijn binnen de grenzen. Een vliegveld (Ypenburg, Zestienho ven) is echter ook nooit weg. Maar heeft de raad voor de ruimtelijke ordening niet on langs weer eens gepleit voor snellere procedures in het kader van de stadsvernieuwing? Voor de aanstelling van een directeur stadsvernieuwing, met een eigen - zij het beperkt - budget? Veertig procent van de Neder landse woningvoorraad draagt tenslotte het predikaat "voor oorlogs" De cyclus van de studenten: vullen van open gaten, verhuizen van bewoners, slopen en nieuwbouw". Dat zou in elk geval aansluiten bij de mening van mi nister Beelaerts, die een gefa seerd stadsvernieuwingsbeleid voorstaat. Geld Blijft over het geld. Er moet worden beknibbeld, zo vertellen zijn ambtenaren. Niet alleen op ver nieuwingsprojecten, ook de par ticuliere bewoner die zijn huis wil laten verbouwen met behulp van subsidie zou een veer moeten la ten. De presentatie van het "nieuwe beleid" zou de waakvlam weer eens flink kun nen opjagen. Intussen zouden de gemeenten best eens kunnen kijken naar plekken waar eventueel ge bouwd kan worden. Ook groene plekken (parken etc.) zouden in aanmerking kunnen komen. Dat zou de spaarzame natuurgebie den in het westen wel eens kun nen redden. MAGAZINE De omslag van Elseviers Magazine: een bord spaghetti met daar bo venop een revolver, een paar ko gels en flink veel rode ketchup. Elsevier is op zoek gegaan naar de macht van de Rode Brigades in Italië. Verslaggever Gerard Verlinden sprak onder meer met de officier van justitie van Genua, Mario Sossi, die in 1974 35 dagen lang door de Rode Brigades werd vastgehouden, en net als de nu ontvoerde Aldo Moro aan een "volksproces" werd onderwor pen. Sossi: "Ik kreeg een zekere vorm van hersenspoeling tijdens de einde loze ondervragingen die tussen de twee en de vijf uur duurden. Hoe langer de periode van gevangen schap des te beter hun kansen om resultaat te bereiken". Het blad heeft in samenwerking met het NIPO een enquête ge houden onder het Nederlandse volk hoe er gedacht wordt over de vermogenswasaandeling (vad). Uit het resultaatblykto.a.dat van degenen die lid zijn van bonden aangesloten bij het FNV, 51 pro cent kiest voor een rechtstreekse winstdeling tegenover 31 procent voor een vad regeling. Hoogen- dijk concludeert dan ook dat de nieuwe regeringsvoorstellen dichter liggen bij het oordeel van de werknemers zelf dan van de leiding van de vakbeweging. Het is jammer dat bij de uitslag van de enquête het gegeven ontbreekt hoeveel procent van de onder vraagden ook nu al van een winstdeling profiteert. Frank Lafort onthult een geheim rapport dat nu nog bij de minis teries van volksgezondheid en economische zaken ligt en gaat over de kosten van onze genees middelen: één hard gegeven: als Nederland dit jaar voor kleinverpakkingen van medicijnen had gekozen was het honderd miljoen rijker geweest". VRM NEDERLAND Rudie van Meurs heeft weer eens het nodige spitwerk verricht. Ditmaal heeft hy de Nederlandse casino's onder de loupe geno men. Zoals gebruikelijk in zijn ar tikelen volgt weer een lange reeks van personen en instellin gen met allerlei dubieuze verbin dingen. Van Meurs belicht de ge heime contracten tussen de Ne derlandse casino's en een aantal financiers. Vrij Nederland vervolgt de serie Het Web, de belangen van pla tenmaatschappijen en disc joc keys bij de omroepen in Hil versum. Willem van Kooten (Joost den Draaier) praat er openhartig over. "Ik geef geen fluit om Hitboulcvard Heel af en toe kun je een enkele artiest er mee omhoog helpen. Ik heb Tol Hansse nu verboden om in de volgende Hitboulevard te gaan zitten. Ik wil hem liever even twee maanden niet op Iwt scherm zien. Ik wil graag nog vijf jaar lang hit-lp's met Tol Hansse produceren. De artiest moet een beetje geheim blijven". Rob Sijmons gaat in op de rel rond professor W Buikhuisen die aan de Leidse universiteit een onder zoek wil verrichten naar de biologische achtergronden van criminaliteit. "Dit soort zaken kunnen niet in een vlucht en een zucht en via de ach terdeur van een niet behoorlijk geargumenteerde hoogle raarsbenoeming binnengehaald worden. Het vereist vooraf een publieke discussie". Ook de Haagse Post heeft een ar tikel gewijd aan Buikhuisen. De criminoloog dr. J.J.M. van Dijk die als wetenschappelijk mede werker op het ministerie van jus titie nauw samenwerkte met pro fessor Buikhuisen concludeert 'Het onderzoek dat hij wil gaan verrichten is orgineel en heeft een strekking die veel verder reikt, dan het onderwerp agressieve criminaliteit. De Leidse Alma Mater besloot dus op goede gron den Buikhuisen aan haar eerste of tweede geldstroom te laven". De weekbladen schynen er niet meer aan te ontkomen minstens één "onthullend" verhaal per week te publiceren. In de HP doen twee verslaggevers van het Vrije Volk uitvoerig verslag over het financiële wel en wee van ons koningshuis. Volgens de schrij vers zijn de verhalen over het gi gantische vermogen van de Oranjes zwaar overdreven. Zij schatten het vermogen op 50 miljoen gulden. Wel zetten zij de nodige vraagte kens by de kosten die gemaakt worden wanneer Hare Majesteit weer eens een uitstapje maakt: "Het is haast ongelooflijk wat de slippendragers van Oranje alle maal niet bekokstoven om de waardigheid van de monarchie aan de buitenkant op te houden. Als ooit het cliché kosten noch moeite gespaard opzijn plaats is, is het wanneer de koningmergens een stap wil zetten." Het omslag artikel van De Tijd gaat over "vrouwen en vriend alco hol". Antoinette van Brink had een gesprek met onder meer een ex-verslaafde: "Je gaat steeds meer drinken, je be gint met een echt wijnglas, toen werd het een limonadeglas en op het laatst was het defies alleenJe gaat met een noodgang drinken en steeds meer om te bereiken wat je wil: die roes De Tijd heeft verder maar liefst der tig pagina's aan onderwijs be steed. Ook in het blad een inter view met de Leidse hoogleraar Victor Halberstadt. Hij zegt er voorstander van te zijn dat het netto-minimumloon niet meer gelijk is aan de netto minimum sociale uitkering. "Er zou een marge tussen moeten zitten van vijf of tien procent. Ik vind het te dol dat mensen die werken tegen het minimumloon, en dat zijn er heel veel, net zoveel krijgen als mensen die niet wer ken". Woorden die hem wellicht door zijn partijgenoten van de PvdA niet in dank zullen worden afgenomen. L

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15