Pleegkinderen kunnen ook naar niet- gehuwden Natuurstichting wil afgraving beperken Koninklijke familie geportretteerd Manusama wil zonder geweld vrije Molukken CDA over bede: zaak van het kabinet Beslissing in vervolg aan de rechter Twaalf jaar cel voor doden van invalide Deze week als gratis poster in Libelle WOENSDAG 26 APRIL 1978 BINNENLAND PAGINA 9 DEN HAAG (SP) - Ons land wordt met de dag pokdaliger. Per jaar wordt een ge bied ter grootte van het Deelerwoud (1200 ha) afgegraven. Verminkingen van natuur en landschap; het verlies ook vaak van natuurhistorische, cultuur historische, archeologische en geologi sche waarden. De stichting Natuur en Milieu is ernstig verontrust over deze ontwikkeling en heeft daar verslag van gedaan in de bro chure "Ontgrondingen", die gisteren aan minister Tuijnman van verkeer en i waterstaat is aangeboden. De stichting deed voor haar studie een be- F roep op met name de milieufederaties van Limburg, Brabant en Gelderland, de provincies die het ernstigst worden ge teisterd door de winning van opper vlaktedelfstoffen. Maar ook elders in ons land, bijvoorbeeld in de veenplassen in het westen, worden miljoenen kubieke meters afgegraven. ophoogzand voor de vele bouwactivitei ten Het gaat in Nederland vooral om de win ning van mergel, grind, industriezand, ophoogzand, klei en veen, delfstoffen die (nog) gedeeltelijk moeten worden ingevoerd maar vaak ook een weg naar het buitenland vinden. Hergebruik De stichting beoogt in de eerste plaats een - drastische - beperking van de winning, hetgeen onder meer kan worden verwe zenlijkt door een doelmatiger gebruik van de stoffen en een hergebruik van onze miljoenen tonnen afval. Proeven hebben reeds aangetoond dat uit huisvuil, bouw- en sloopafval, haven- slib, zuiveringsslib, steenkoolafval, hoogovenslakken, gipsafval en mijn- steen hoogwaardige bouwstoffen kun nen worden gewonnen. Een dergelijk hergebruik, mits op grote schaal toegepast, zal een belangrijke stimulans voor de werkgelegenheid kunnen betekenen. Immers de meeste winningsactiviteiten worden geken merkt door een ver doorgevoerde me chanisatie. De mens heeft vanaf de prehistorie in het aardoppervlak gewroet. Zand, leem, klei en mergel werden al vroeg onderkend als waardevolle delfstoffen die het mo gelijk maakten dat mensen zich per manent vestigden. Deze kleinschalige activiteiten betekenden vaak een verrij king van de natuur. Sinds de mens ech ter, bij de komst van het industriële tijd perk, op steeds grotere schaal tot win ning overging, werd de aarde, vaak on herstelbaar, aangetast. Zo zijn de Pietersberg en de Drentse hoogvenen bijna verdwenen. En het afgraven gaat in steeds sneller tempo voort. Jaarlij ks wordt voor de cementproduktie 2 miljoen kubieke meter mergel gewon nen. De grindproduktie in Nederland bedraagt jaarlijks ongeveer 10 miljoen ton. Aan industriezand wordt 24 miljoen ton per jaar opgezogen en aan ophoog zand - veelal gewonnen dicht bij de plaats van gebruik - wordt jaarlijks 100 miljoen ton verstouwd. De stichting Natuur en Milieu heeft naast het bieden van genoemde alternatieven nog een aantal beleidssuggesties ge daan. Zo kunnen - met inachtneming van het milieu ter plaatse - ophoogzand, grind en industriezand in de Noordzee worden gewonnen. Voorts dient de ontgrondingswet, die na tuur en milieu onvoldoende be scherming biedt, te worden ingepast in de wetgeving op de ruimtelijke orde ning. Verder moet de overheid komen tot een gecoördineerde aanpak van de problemen. Nu zijn bij een aanvraag vooreen ontgrondingsvergunning soms twaalf instanties betrokken. De stich ting draagt daarbij een aantal juridische handgrepen aan. Tenslotte stelt de stichting met nadruk dat het element recreatie bij deze in de eerste plaats toch economische opvat tingen altijd sterk is overtrokken. De wa teren die ontstaan, zijn vaak veel te diep, daardoor te koud en in feite levensge vaarlijk voor de zwemsport. De plassen zijn onvoldoende voedselrijk en bieden dan ook weinig levenskansen aan (veelal uitgezette) vis en daarmee aan de hen gelsport. Onbereikbaarheid maakt der gelijke putten voor de watersport ook vaak ongeschikt. Voor de plaatselijke bevolking zijn er dan nog bijkomende bezwaren als verlies aan landbouwgrond (niet zelden ook huis en haard), overlast door zwaar transportverkeer, lawaai en stof. Er zal in Nederland eindelijk eens een be leid moeten worden gevoerd op lange termijn, aldus de stichting Natuur en Milieu. Immers ook de delfstoffen zijn eindig... DEN HAAG (SP) - Het CDA- bestuur ziet gaarne de bede terug in de troonrede maar voelt er niets voor om er partijpolitieke zaak van te maken. Het kabinet-Van Agt moet in deze kwestie de knoop doorhakken, vindt het bestuur. Dit is de strekking van een brief die het bestuur van het CDA met instemming van Tweede-Kamerfractie van christen-democraten ge stuurd heeft in antwoord op diegenen, die deze gevoelige zaak bij het CDA hadden aan gekaart. Het CD A-bestuur betreurt het dat de bede uit de troonrede is geschrapt onder het kabi net-Den Uyl. Toch moet het wel of niet opnemen van de bede tot God aan het kabinet worden overgelaten, meent het bestuur. De troonrede wordt door de koninging uit gesproken onder verant woordelijkheid van het kabi net en daarom ligt de beslis sing over het mogelijke weer opnemen van de bede bij de ministerraad. Meijer (PvdA): „Samenwerking met de VVD is onmogelijk" DEN HAAG (SP) - Van de rechter zal het afhangen of ook andere samen levingsvormen dan het gezin een pleegkind mo gen opnemen. Minister de Ruiter van justitie heeft dat gisteren in de Tweede Kamer duidelijk gemaakt. Dit betekent dat het binnenkort wellicht mogelijk wordt voor een homofiel paar, een commune of een samenwonende broer en zus om een kind op te nemen. Tot nu toe was dat beperkt tot het gezin man en vrouw bijeen in het hu welijk. Aan de rechter moet volgens minis ter De Ruiter in het vervolg wor den overgelaten of ook alter- „Nieuwersluis" voor korporaal die soldaat per ongeluk doodschoot ARNHEM (ANP) - De krijgsraad in Arnhem heeft gisteravond de 20-jarige reserve korporaal A.F van der M. uit Den Helder tot acht weken militaire detentie ('Nieuwersluis') veroordeeld, waarvan zes weken voorwaarde lijk, wegens onzorgvuldig han delen met zijn uzi-pistool mitrailleur. Op 10 februari 1977 gingen daar door twee schoten af die zijn 20- jarige dienstmakker J. Ritskes uit Rotterdam, dienstplichtig soldaat, vrijwel onmiddelijk doodde. De militaire aanklager had wegens dood door schuld acht weken hechtenis, waarvan vijf weken voorwaardelijk geëist. De beklaagde deed op de bewuste dag dienst als portier bij de toe gang tot het. artillerieschietkamp 't Harde. Bij het aflossen van de wacht maakten enkele soldaten wat grappen en 'speelden' met hun wapens. Ook Van der M moest iets onverwachts met zijn uzi hebben gedaan, want het ging plotseling af ondanks naar zijn zeggen op veilig staande vuurre- gelaar. Zijn verdediger noemde het onder zoek van het gerechtelijk labora torium, dat na verschillende proefnemingen geen storingen aan het wapen kon ontdekken, volstrekt onvoldoende. Es sentiële onderzoeken zouden niet zijn uitgevoerd. Hij concludeerde op grond van andere proeven dat het afgaan van de schoten een ge volg was van een fout van het wa pen. Hij vroeg daarom vrijspraak. Volgens de auditeur-militair is het ongeluk te wijten aan menselijk falen en verwaarlozing van de voorschriften. Het wapen werd niet verticaal gedragen en de af sluiter stond tegen de voorschrif ten in de achterste stand. Ook is het volgens hem onverant woord om portierswerk te doen met in de ene hand een geladen pistool-mitrailleur en in de an dere hand een sleutelbos om vele tientallen malen per dienst het hek en de slagboom te openen. DEN HAAG (SP) - Zuidmolukse leiders hebben gisteren tijdens de viering van de 28ste "verjaar dag" van de RMS (de vrije repu bliek der Zuid-Molukken) opge roepen bij het streven naar een vrije, onafhankelijke republiek geen geweld te gebruiken. RMS-resident ir. J. A. Manusama. 'Wij zullen strijden tot de ar chipel bevrijd is van vreemde overheersing" Hij reageerde Zeven jaar voor doden ex-vriendin AMSTERDAM (SP) - Een 26-jarige Marokkaan is gisteren door het gerechtshof in Amsterdam ver oordeeld tot zeven jaar gevang enisstraf. Het Hof achtte hem schuldig aan het om het leven brengen van zijn ex-vriendin, de 27-jarige Aren- dina Koopman. De rechtbank in Utrecht had hem daarvoor tot negen jaar veroordeeld. De Marokkaan heeft altijd ontkend schuldig te zijn aan haar dood. Ky schuift de schuld op een land genoot, die echter onvindbaar is gebleken en waarvan wordt be twijfeld of hij wel bestaat. daarmee op de beschuldiging dat de RMS-leiders tevreden zouden zijn met een gedeeltelijk zelf standigheid. Tijdens de Molukse bijeenkomst in de Houtrusthallen in Den Haag, die door ongeveer vierduizend mensen werd bezocht, hield de Haagse politie acht leden van de Zuidmolukse ordedienst KPK Tegen hen werd proces-verbaal op gemaakt op het politiebureau, omdat zij in uniform op de openbare weg liepen. De acht le den van de ordedienst begeleid den daar vooraanstaande Zuidmolukkers. Na het opmaken van proces-ver baal op grond van overtreding van de wet op de weerkorpsen zijn de acht Molukkers heenge zonden. Opvallend veel aandacht tijdens de bijeenkomst werd besteed aan contacten met andere min derheidsgroepen. Niet alleen de papoea D. Kereway betuigde zijn solidariteit met het Molukse stre ven, ook een Chileense Indiaan wiens stam dreigt te worden uit geroeid, voerde het woord. Secretaris G. Knot van de Stichting "Door de eeuwen trouw" be toogde dat Molukse delegaties niet hun heil moeten zoeken in Indonesië, maar in Washington, Moskou en Peking. natieve samenlevingsvormen als pleeggezin kunnen optreden. Doorslaggevend is, zei hij, of er sprake is van een "pleegsituatie" waarin het pleegkind kan gedijen en het voldoende liefde aandacht en zorg krijgt. Niet of het in een formeel gezin komt. In de Tweede Kamer werd gisteren van verschillende kanten ge vraagd of ook alternatieve sa menlevingsvormen een kind konden adopteren of een pleeg kind konden opnemen. In het algemeen komt volgens mi nister De Ruiter een geadopteerd kind terecht in het bekende ge zin: man en vrouw getrouwd met elkaar en al dan niet met eigsn eigen Maar met name bij het op nemen van pleegkinderen zijn er ook andere mogelijkheden denkbaar, meende hij. Bij de beoordeling gaat het om de vraag of in welke samenlevingsvorm dan ook een pleegsituatie goed is Als voorbeeld noemde de minister een samenlevingsvorm van meer personen waarin "paartjes" be staan en deels als "commune" ADVERTENTIE HHHBIHHHBHflHBHHflHHHHHHHHBHHHBHEBHiHHHHHHBHHHHBHHBflBi Hans Wiegel, minister van bin nenlandse zaken, kon gisteren met zijn vrouw Jacqueline, zijn hart ophalen aan as perges, de eerste van dit jaar. De aan leiding hiertoe vormde de samenwerking van drie Noordlimburgse res taurateurs die op de Hogere Hotelschool in Den Haag hun verbond met een feestelijke lunch introduceerden. Overigens kwam het echtpaar Wiegel niet aan het nagerecht verse aardbeien) toe omdat de minister in Hilversum een politiebureau moest openen Bij die gelegenheid maakte Wiegel bekend dat hij over ongeveer een maand zijn voorlopige gedachten over de toekomstige bestuurlijke reorganisatie van ons land openbaar zal maken Wiegel verrichtte gisteren nog een officiële handeling: hij droeg zes verbindings-com- mandowagens voor diverse regionale brandweren over aan de hoofdinspecteur voor het brandweerwezen, de heer Brauers. De wagens stonden opgesteld voor het ministerie van binnenlandse zaken in Den Haag HILVERSUM (ANP) - Wim Meijer, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA en oud-staatssecretaris van crm, acht politieke samen werking tussen socialisten en li beralen niet mogelijk. Hij zei dat gisteravond op een bijeenkomst van het Humanistisch Verbond in Hilversum en bleek met die mening lijnrecht te staan tegen over die van het WD-Tweede Kamerlid Huub Jacobse. Deze zei die mogelijkheid tot samen werken wel aanwezig te zien en vooral met het oog op de moei lijke jaren tachtig andere re- geercombinaties niet bij voor baat te willen uitsluiten. Meijer baseerde zijn afwijzende houding op verschillen in opvat tingen tussen PvdA en WD in zake de spreiding van kennis, macht en inkomen, op het ver schil tussen de achterban van beide partijen en op ideologische argumenten. Jacobse wees erop, nat in Neder land op gemeentelijk en provin ciaal gebied al samenwerking tussen PvdA en WD bestaat. Hij vond de scheiding op regeemi- veau tussen socialisten en libe ralen een "dood spoor, dat niet leidt tot creatief regeren in de moeilijke jaren tachtig" en be sloot: "wij zullen ons ook als de mocraten moeten realiseren dat wij rekening moeten houden met anderen" wordt geleefd, deels sprake is van eigen privacy. In zo'n samen levingsvorm kan volgens hem een heel goede pleegsituatie be staan. Voor jonge moeders wordt het mo gelijk om hun kind af te staan aan pleegouders. De Tweede Kamer is gisteren ak koord gegaan met het voorstel van minister De Ruiter om de eis te laten vervallen dat de eigen ouders van een te adopteren kind meerderjarig moeten zijn. Voor de moeder wordt de leeftijds grens tot zestien jaar verlaagd, terwijl deze voor de vader hele maal verdwijnt. Daardoor hoeft adoptie in het ver volg niet te worden uitgesteld tot de moeder meerdeijarig is. Dit heeft tot nu toe veel problemen gegeven bij adopties. Een andere wijziging in de be staande regeling is dat adoptie ook mogelijk wordt door de we duwe of weduwnaar, als het kind tijdens het verzorgingsjaar één van de pleegouders door de dood verliest. ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren de 21-ja- rige Jaap van G. uit Dordrecht conform de eis van de officier van justitie veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf jaar. De jongeman had op de avond van 23 december vorig jaar de 40-jarige invalide sigaren winkelier Th. Brouwer met een steen doodgeslagen. Dit gebeurde tij dens een proefverlof uit de rijkspsychiatrische inrichting "Balkbrug" in Avereest, waar hij wegens een aantal delicten ter beschikkingstelling van de regering verbleef. De rechtbank was het met de officier van justitie, mevrouw mr A. G Korvinus, eens dat voortzetting van de tbr geen zin heeft. Jaap heeft zich steeds tegen een behandeling verzet. Hij was al bij herhaling uit inrich tingen ontsnapt. Volgens een rapport van de psychiatrische observa tiekliniek in Utrecht is de jongeman ontoerekeningsvatbaar. Gezien de ervaringen is slechts een lange gevangenisstraf op zijn plaats, aldus het rapport. Bijna tweejaar lang werkte de kunstenaar Jan Kruis aan dit meer dan levensgrote portret van de hele Oranje-familie. Hij maakte het schilderij in opdracht van Libelle, als geschenk voorliet koninklijk paar. Het schilderij is deze week als gratis uitklapposter (55x44 cm) in alle exemplaren van Libelle opgenomen. Bovendien in die Libelle: vele bladlijden met persoonlijke herinneringen en ervaringen van mensen die de vorstin van zeer nabij kennen. Dit alles ter gelegenheid van haar 69e verjaardag a.s. zondag.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9