LEIDSCH DAGBLAD Gevolgen van onderzoek niet te overzien De Koster treft geen blaam TUINPLEZIER! vandaag Bovag-aoto zonder tank Slappen tegen commissarissen Grofsmederij? Aanslag in Rome Nieuw voor Anita Bryant entetë WOENSDAG 26 APRIL 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35535 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Interpellatie Kamerlid Wolff over plannen prof. Buikhuisen DEN HAAG (ANP) - Het CPN- Tweede-Kamerlid Joop Wolff wil van de minister Pais van onder wijs en wetenschappen en De Ruiter van justitie weten of het uitvoeren van biomedisch onder zoek bij gevangenen en oud-ge vangenen, met name bij hen die ter beschikking van de regering zijn gesteld, geen ernstige in breuk kan betekenen op de per soonlijke levenssfeer en de zeg genschap over het eigen lichaam. Het Kamerlid interpelleert van daag beide bewindslieden over de benoeming van prof. dr. W. Buikhuisen tot hoogleraar in de criminologie aan de rijksuniver siteit in Leiden- en diens ken nelijke plannen onderzoek te doen op het gebied van de so- cio-biologie. Dat kan onder meer hersenonderzoek van veroor deelde personen inhouden. Over deze plannen is na de eerste publicaties in het reclasserings- gebied Kri veel opschuddding Die interpellatie zou vandaag worden gehouden na de inter pellaties van Jansen (PPR) over de ultracentrifuge Nederland en het Nederlandse vetorecht ten aanzien van leveranties van ver rijkt uranium aan Brazilië en van Jan Schaefer (PvdA) over de ver betering van huurwoningen. "Onderschrijven de bewindslie den", zo heeft Wolff vooraf ge vraagd, "de stelling dat zij die rechtens van hun vrijheid zijn be roofd niet als rechteloos mogen worden beschouwd, maar juist bescherming moeten kunnen genieten van de zijde van de overheid tegen biomedische in grepen". Volgens hem zijn die in grepen in hun gevolgen niet te overzien. De proefpersonen kun nen er dan ook in de praktijk, al dus Wolff, moeilijk over in vrij heid beslissen. Wolff wil verder weten welke rechtsmiddelen gevangenen en oud-gevangenen ter beschikking staan als zij zich van deze onder zoekingen wensen te vrijwaren. Hij wil weten of de regering be reid is hiervoor op korte termijn wettelijke garanties te maken. „Wat beschouwt de regering als haar eigen verantwoordelijkheid in dit geval", aldus Wolff, die ver der nog vraagt naar een uitvoe rige opening van zaken ten aan zien van de benoemingsproce dure van prof. Buikhuisen en de hem toegezegde „bruidsschat", dat wil zeggen mogelijkheden in de sfeer van personeel en finan cien om bepaald onderzoek te doen. Buikhuisen, destijds cri minoloog aan de rijksuniversiteit in Groningen, is thans adviseur van het ministerie van justitie. Bij koninklijk besluit van 29 maart is hij aan de rijksuniversiteit in Leiden benoemd. BORGER (SP) - Een van Borger had een tweede hands Ford Capri gekocht, die zowel op gas als op ben zine kon rijden. Zaterdag kocht hij bij een plaatselijke pomphouder voor vijf gulden benzine en kwam tot een ver bijsterende ontdekking: de pas gekochte wagen bleek geen benzinetank te hebben. De Borgenaar S. kwam zater dag zonder gas te zitten en be sloot, op benzine over te gaan. Maar de auto reageerde niet, dus de man verkeerde in de veronderstelling dat z'n tank leeg was. Dus op naar de ben zinepomp. Tijdens het tan ken hoorde hij een vreemd geluid in de bagageruimte. Nadat hij de kofferdeksel had geopend zag hij de benzine via een buis in de kofferbak stromen. Er bleek in het geheel geen tank voor benzine aanwezig te zijn. De auto had hij met Bovag- garantie gekocht bij een plaatselijke garage. (Van een onzer verslaggevers) ZOETERWOUDE- De Industire- bonden Industriebonden juridi sche stappen te nemen tegen de raad van commissarissen bij de Grofsmederij. Met de advocaat Max Rood die onlangs promo veerde op een proefschrift over het stakingsrecht, hebben zij vanmorgen overleg gepleegd over de mogelijkheid de raad van commissarissen er alsnog toe te bewegen de voorstellen van de bewindvoerders bij de Grof te aanvaarden. Gisteren maakten de bonden be kend dat de raad van commissa rissen een dergelijk plan had af gewezen. Het is niet bekend of en welke stappen er tegen de raad van commissarissen onderno men zullen worden. Vanmorgen is op de Grofsmederij door het actiecomité tot behoud van de werkgelegenheid bij de Grofsmederij weer een bedrag van 5000 gulden aan de bezetters overhandigd. (Zie ook pag. Lei den). Ltr. jonge Bokma of jonge Hartevelt .11.95 Ltr. vieux Hoppe of jonge Hoppe .11.79 Lfr. bessen Coebergh .10.49 Scotch Whisky Ballantine'd .12.49 Groene bananenlikeur Pisang Mas 7.95 Liter Cointreau .18.95 Stierenbloed Egri bikaver 4.95 KENNEDYLAAN 7 BEVRIJDINGSPLEIN 19 LEIDEN KOPERMOLEN 36 ROME (AP) - De vooraanstaande christen-democratische politicus Gerolamo Mechelli is vanoch tend in Rome door vier jongelui' voor zijn woning beschoten, al dus de politie. Hij liep vijf schotwonden in beide benen op maar zijn toestand werd niet ern stig genoemd. De politie heeft met een hef- schroefvliegtuig de jacht op een groene wagen geopend, waarmee het viertal na de aanslag weg vluchtte. De Italiaanse politie houdt sinds de ontvoering van de christen-de mocratische partijvoorzitter Aldo Moro bijzondere eenheden in paraatheid, die onmiddellijk kunnen worden ingezet. Op aan wijzingen van de helikopterbe manning wordt de vluchtwagen door politieauto's gevolgd. ROTTERDAM - Een aantal moeders met kinderen heeft van morgen in Rotterdam vanaf acht uur ruim een kwartier een „sit down demonstratie" bij een kruispunt gehouden Dit om hun eis kracht bij te zetten dat er verkeerslichten komen op het bewuste kruispunt Hillevliet- Lange Hitteweg in Rotterdam- Zuid. Volgens de ouders is dit kruispunt dat de kinderen op weg van en naar school moeten overste ken, erg onveilig. Vorig jaar al werd door de moeders een demonstratie op het kruispunt gehouden maar die actie heeft tot nu toe nog niet het gewenste resul taat gehad. l ondeling over koopsompolis: Oostelijke wind Wolkenvelden, ook perioden met zon en plaatselijk een bui. Meest matige wind tussen noordoost en zuidoost. Minimum temperaturen van om streeks 2 graden in het noordoosten tot circa 6 graden in het zuiden. Maximum temperaturen van 11 tot 17 graden, maar in het Wadden gebied enkele graden lager. (Opgemaakt om 11.15 uur) Manneke Pis weer gestolen BRUSSEL (ANP) - Vannacht hebben onbekenden het beeldje van Brussels oudste burger, gestolen. Manneke Pis werd letterlijk van zijn voetstuk gerukt en het blok arduin waarop hij rust werd zelfs lichtjes be schadigd door het materieel van de dieven. Het is niet de eerste keer dat een dergelijke diefstal wordt gepleegd en sedert enkele tijd wordt slechts een na- maakbeeldje aan de be zoekers voorgeschoteld, terwijl het authentieke op een veilige plek wordt be waard. In het verleden werd Manneke Pis vaker om een of andere politieke reden weggeno men. Het beeldje is voor Brussel en alle Brusselaars het symbool van alle vrij heden. De jongste jaren werd de verantwoordelijkheid voor de diefstal telkens op geëist door studenten die het eerder folkloristisch be doelden "om eens een flinke poets te bakken aan die Brusselaars". Leidsch Dagblad O oen krant bezorgd? Bol dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. STRAATSBURG (ANP) - Oud-minister Hans de Koster, die maandag in Straatsburg tot voorzitter van de assemblee van de Raad van Europa is geko zen, "treft geen enkele blaam met betrekking tot de zogenaamde koopsom affaire". De wijze waar op hij, als politicus, het beheer van zijn financiën heeft geregeld "kan ter voorbeeld worden gesteld aan iedereen" Dit heeft de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Anne Vonde ling, verklaard naar aanleiding van een mededeling van de zgn commissie koopsompolissen (de commissie-Hol'stra), dat me vrouw De Koster in het bezit is van een koopsompolis. Kapotte trein zorgt voor vertraging LEIDEN - Treinreizigers uit Lei den, Alphen en enkele andere dorpen die het openbaar vervoer aandoet, hebben vanmorgen minstens een uur vergeefs op een verbinding naar hun plaats van bestemming moeten wachten. Even voor de brug over het Rijn-Schiekanaal in Leiden raakte een treinstel defect en ver sperde de doorgang voor zowel het treinverkeer uit Leiden als Alphen. Pas toen de kapotte trein was weggesleept kon de verbin ding worden hersteld. Twee trei nen vielen uit en een flink aantal vertrok met fikse vertraging. Rond het middaguur werd weer op schema gereden. op 24 de cember 1974 gesloten, en "gelet op deze datum is hier niet orde het in het zicht van de Wets wijziging nog gauw afsluiten" aldus dr. Vondeling. "Hoofddoel was het veiligstellen van een ver zorgingsplicht, en niet een groot fiscaal voordeel." e commissie-Hofstra, die op 16 maart een gesprek met de heer en mevrouw De Koster heeft gehad, heeft dr. Vondeling geschreven dat De Koster, toen hij de politiek inging, "ter vermijding van con flictsituaties" de grote lijnen van het beheer van zijn vermogen heeft uitbesteed aan derden, die opdracht hadden om voor een 'neutraal en passief' beleid te zorgen. Strikt persoonlijke offertes op zowel de nieuwste als gebruikte modellen!! M.S.L. Muziek Servaas Leiden Omvangrijke fraude met premies 'De polis is dan ook op aanraden van de verzekeringsadviseur, zonder overleg met de heer Kos ter, door me zekerstelling tament al eerder neergelegde verzorgingsverplichting van haar ouders." De Kosters kandidatuur voor het voorzitterschap van de as semblee van de Raad van Europa werd door alle Nederlandse poli tieke partijen gesteund. Vóór de stemming heeft hij Nederlandse ROTTERDAM (SP) - De Rot terdamse recherche heeft een grote verduistering aan het licht gebracht bij een inmiddels failliet verklaard bedrijf voor scheeps- benodigdheden in Zevenhuizen Om welk bedrijf het gaat wil de politie niet zeggen, gesloten ter Tegen de drie-hoofdige directie is een in haar tes- proces-verbaal opgemaakt. Het bedrijf zou van juni 1975 tot de faillietverklaring in september 1976 voor anderhalf miljoen gul den aan premies niet hebben af gedragen aan de bedrijfsvereni gingen. Daarnaast zou de 33-ja rige bedrijfsleider D. de K. onge veer 175.000 gulden hebben duisterd. parlementariërs in kennis gesteld De zaak kwam aan het rollen toen de bevindingen missie-Hofstra en de verklaring van dr. Vondeling. bedrijfsvereniging geen premies meer van het bedrijf kreeg en de politie alarmeerde Wijs heeft alles om tumproblemen ii lossen. Loop eens binnen bij een va 5 tuinspeciaalzakenvoor een seizoen met méér tuinplezier! Barbecue/Bloembakken/Tuinboeken/Broeikassen/ Fonteinen/Gazon verzorging/Tuingereedschap/ Maaimachines/Meststoffen/ Tuinmeubelen/ Tuinverlichting/Zaden/ Zonnewijzers Amsterdam, Singel 508. Amstelveen, Winkelcentrum Binnenhof. Haarlem, Winkelcentrum Schalkwijk. liH^»T«T»Hl«Mli11EJri1l Hilversum, Winkelcentrum Hilvertshof I i ■kiil l ilE 1A liBI ilkl Leidschendam, Winkelcentrum Leidsenhage 40 PAGINA'S Minister De Ruiter van jus titie heeft in de Tweede Ka mer gezegd dat ook niet-ge- huwden pleegkinderen moe ten kunnen opnemen. De mi nister vindt dat niet de ge huwde status als norm moet worden genomen ter beoordeling van het geschikt zijn voor het pleegouder schap. "Van belang is of er een situatie bestaat met vol doende zorg, warmte en liefde voor het kind". De mi nister laat het overigens aan de rechter over om pleeg kinderen al dan niet aan al ternatief samenwonende ouders toe te wijzen PAGINA 9 Voor tweede keer schilderij van Van Gogh beschadigd PAGINA 5 Europa wil meer geven aan ontwikkelingshulp PAGINA 13 Conferentie over zeerecht zit vast PAGINA 17 Atte Bouma snapt er niets van PAGINA 21 "Wel bezuiniging op stads herstel" PAGINA 29 Cao-akkoord in groot-me taal PAGINA 35 Begrafenisonderneming Van der Luit Willem de Zwijgerlaan 179 Leiden TELEFOON 142644 MINDER SOMBER Dr. Zijlstra slaat in het jaarverslag van de Nederlandse Bank een iets minder sombere toon aan dan in de laatste jaren gebruikelijk leek geworden. Nederland is op de goede weg. De inflatie is een stuk geremd. Het ziet er naar uit dat we de lonen beter in de hand gaan houden. Maar ook in de analyse van de heer Zijlstra kunnen we weer lezen dat de economische problemen er nog even onverkort zijn. Allereerst is er de werkgelegenheid. Zij is ver leden jaar weer teruggelopen. De president van de nationale bank wijst er opnieuw op dat de con currentiepositie van Nederland veel sterker moet worden verdere loonmatiging, verbetering ren tabiliteit), maar op de hamvraag, hoe dat in meer werk wordt omge zet, blijft ook hij het antwoord schuldig. Wel is duidelijk dat dr Zijlstra zich schaart bij de eco nomen die de stagnatie van de conjunctuur vooral zoeken aan de rentabiliteitszijde en minder aan de vraagzijde. Nederland is een klein land. Export maakt de helft van ons nationaal produkt uit. De beslissende facto ren voor ons economisch welzijn komen van buiten. Dat de groet van de Westduitse economie maar 2 V2 procent zal bedragen (en niet 4 V* procent zoals men in Europees verband nastreefbaar achtte) is minstens zo belangrijk voor Ne derland - in negatieve zin - als eventuele nieuwe koortsaanval len op het loonfront. Daarom zal, hoe blij we ook zijn met de minder inflatie en de beoogde loonmatigingalle streven binnen de Nederlandse economie moeten worden geprojecteerd op mon diale ontwikkelingen, waarop wij niet of nauwelijks greep heb ben. succes ST PAUL, MINNESOTA (REUTER, UPI) - De inwoners van St. Paul in de Amerikaanse staat Minnesota hebben zich uit gesproken voor intrekking van een gemeentelijke verordening die discriminatie van homosek suelen in werk en huisvesting verbiedt. Toen tachtig procent van de stem men geteld was hadden zich 31.287 mensen uitgesproken voor intrekking en 15.535 tegen. Het'is de tweede overwinning voor de kruistocht tegen homosek suelen van de zangeres Anita Bryant die met succes de stryd leidde voor intrekking van een dergelijke verordening in het graafschap Dade in Florida vorig jaar. Homoseksuele leiders in St. Pau. zeiden woedend te zijn. "Wij gaan niet terug in afzondering", zeiden zij. Zij voorspelden dat er in het hele land een nieuwe actie zou komen 4 weken lang EIDSCH DAGBLA ter kennismaking voor de HALVE PRIJS i U kuni mij m n ik knjg dan c Gironr. Hokje aa

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1