R.O. steviger in greep van Leitner Trijfel HET RODE OOG Feestconcerten jarig RPhO VKIJDAVJ 21 ArKlL iy/ö Ik ben een groot liefhebber van ci taten, aforismen en maximen. Een "maxime" is volgens Van Dale een "sententie op het ge bied van mensenkennis en le venshouding" en als voorbeeld geeft hij dan "bekend zijn de La Ro chefoucauld". Van deze La Rochefoucauld (vo luit Franqois de Marsillac, her tog van La Rochefoucauld, 1613-1680) is zojuist in de Prisma klassieken Maximen - bespiegelingen-portretten verschenen. Van hem zijn onder 1Onze eigenliefde lijdt er meer onder als men onze smaak ver oordeelt. dan onze mening. 2. Niemand ontbreekt het aan kracht om de ellende van ande ren te doorstaan. 3. Wij worden minder achter volgd en gehaat om het kwaad dat wij aanrichten, dan om onze goede eigenschappen 4. Jaloersheid is in zekere zin ge rechtvaardigd en redelijk, aangezien zij er op gericht is iets te behouden wat ons, naar wij menen, toebehoort: afgunst daarentegen is een razernij ge richt op wat een ander toebe hoort. 5. Zij die zich te veel op kleine da den toeleggen, zijn gewoonlijk niet meer in staat tot grote. 6. Men is nooit gelukkig of onge lukkig als men zich verbeeldt. 7. Iedereen klaagt over zijn ge heugen niemand over zijn oor deel. 8. Slechts grote mensen hebben grote gebreken. 9. Men is zeer intelligent als men zijn intelligentie kan verber gen. 10. Lof weigeren is twee keer ge prezen willen worden. Niet meer dan een kleine keuze De laatste doet me sterk denken aan eentje van Godfried Bo- mans: "Bescheidenheid is de wens twee maal geprezen te Door L'/W Nico j Scheepmaker Br J worden".Maaru weet wat Gus- tave le Bon daarover zie: "De ware kunstenaar schept, zelfs wgnneer hij nabootst", hoewel Oscar Wilde met ten onrechte meende dat de kunst eerst daar begint waar de nabootsing eindigt, terwijl Multatuli te recht stelde dat men evenmin iets goeds kan voortbrengen door 't volgen van modellenals zich voedqn met de spijs die 'n ander gegeten heeft... BEREND Voor de aardigheid heb ik ook even bloemgelezen, uit een in terview van Piet Piryns met Berend Boudewijn dat ik giste ren in Vrij Nederland las: 1. De sfeer in Hilversum kun je nog het beste vergelijken met de maanden voorafgaande aan een oorlog. Een psychose, iets heel angstigs. De programma's doen ook heel erg denken aan het amusementsaanbod dat je altijd in crisistijden hebt: la chen, lachen, het over niets heb ben. Oppervlakkigheid. Revues en cabarets gaan toch altijd heel goed als het slecht gaat 2. Vroeger dacht ik altijd dat de televisie gewoon de afspiege ling is van het land waar je in leeft. Langzamerhand begint het er echter op te lijken dat de televisie in Nederland een au tonoom bestaan gaat leiden: het is daar in Hilversum een vol komen gesloten. zelf- bestuivende club geworden. De televisie heeft geen enkel con tact meer met de werkelijkheid en probeert steeds maar zichzelf in de staart te bijten. 3. Als je de televisie zou verge lijken met een krant, dan zie je dat zelfs de meest commerciële, niet-iclealistisch gemaakte krant nog wel een paar rubrie ken heeft voor het prestige. Er zijn altijd nog pagina's waar van ze denken: dat leest maar zoveel procent van onze abon nees. Maar op de televisie zijn die rubrieken allemaal aan het afsterven. De televisie lijkt veel meer op Mix en Privé dan op Vrij Nederland of de Haagse Post. 4. Ik krijg steeds meer het gevoel dat Nederland in cultureel op zicht een tweestromenland is, met twee culturen die niets meer met elkaar te maken heb ben. 5. De programma's worden al lang niet meer gemaakt voor individuele kijkers, maar voor een soort legbatterijenvoor een soort veestapel. 6. Als televisieprogramma's geestelijk voedsel zijn en de programmamakers zijn de koks, dan hebben ze allemaal pannetjes op het vuur gezet waarvan ze absoluut zelf niet zouden willen eten. Het is alsof ze hondevoer klaarmaken. Ze hebben een volkomen (Ledain tegenover het publiek. 7. De VARA lijkt steeds meer op een kamikaze-vliegtuigje. De piloot heeft besloten dat hij zich te pletter zal vliegenen de pas sagiers denken allemaal: dat hebben ze mij niet gevraagd, ik DEN HAAG - Ferdinand Leitner zal in het con certseizoen 1978-1979 een steviger greep op het Residentie-Orkest kunnen krijgen. Hij staat dan gedurende veertien weken voor het orkest (in het huidige seizoen zeven weken) en hij gaat ongeveer 45 concerten dirigeren. Voor de rest van het volgende seizoen heeft het Residentie-Or kest een aantal gastdirigenten uitgenodigd, onder wie Alain Lombard, Adam Medveczky, Dennis Burkh, Gerd Albrecht, Michel Tabachnik, Sergiu Com- missiona, Hans Zender en de Ne derlanders Willem van Otterloo, Gerard Oskamp, David Porcelijn Hans Vonk en Lucas Vis. Voor een tweede dirigent in vaste dienst naast de 66-jarige routinier Leitner is bij het Residentie-Or kest, zo meent de orkestdirectie, vooralsnog geen taak weggelegd De leiding van het orkest voelt er niets voor een zogenaamde as sistent-dirigent aan te stellen, omdat een dergelijke functie voor de persoon in kwestie te on dankbaar zou zijn en voor het or kest te weinig inhoud zou heb ben. Ook Ferdinand Leitner is deze mening toegedaan. Een van de grootste problemen waarmee Leitner als chefdirigent van het Residentie-Orkest te kampen heeft is „het integreren van jonge musici in het orkest, mede in verband met de drukke en binnen korte periodes zeer uiteenlopende taken die in een concertseizoen door dit orkest worden vervuld", aldus de diri gent. Toernee In oktober maakt het Residen tieorkest onder leiding van Leitner een toernee naar enkele Oostbloklanden (Oost-Duitsland, Tsjechoslowakije, Hongarije en Joegoslavië) en Oostenrijk. Con certen worden gegeven in onder meer Oost-Berlijn, Praag, Bra tislava, Boedapest, Wenen, Linz, misschien Belgrado en tenslotte Salzburg. Op de programma's van de vijftien a zestien concer ten staat geen Nederlandse mu ziek, wel de negende symfonie van Schubert, de zevende sym fonie van Bruckner en „Also sprach Zarathustra" van Ri chard Strauss. Aan het „thuisfront' wordt wel veelvuldig aandacht geschonken aan de Nederlandse muziek. Uit voeringen van enkele Neder landse stukken worden meteen aangegrepen om opnamen te maken die een plaats zullen krijgen in het album met zes grammofoonplaten dat het Resi dentie-Orkest ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan volgend jaar in eigen beheer uitgeeft. Zo worden onder meer de symfonie „Aan mijn vaderland" van Zweers, „lm grossen Schweigen van Diepenbrock, Choros II „La Nuit" van Van der Horst, de Kuhnau Variaties van Hendrik Andriessen en „Univers de Rim baud" van Escher uitgevoerd en opgenomen. Een componist die vaak op de programma's voorkomt, naast het Schonberg-project in het Holland Festival 1979, is Stra vinsky. Van hem worden zeven werken uitgevoerd, waaronder de complete balletmuziek „Pul- cinella", „LÜHistoire du soldat" (scenisch met medewerking van Toneelgroep De Appel in een van jaren geleden bekende regie van Erik Vos) en de Symfonie in Onder de solisten die in het seizoen 1978-1979 met het Residentie-Or kest optreden treft men twaall Nederlandse vocalisten aan. Een aantla van hen werken mee aan de door Leitner te dirigeren uit- Ferdinand Leitner voering in concertvorm van twee opera's: Beethovens „Leonore" (een vroege versie van „Fidelio") en „Het geheim van Suzanna Wolf Ferrari. IK- HES H'ere A» KAA fZ-T 1/AAJ EEAJ vJOAJ^EAJ l/JIÊMS l/APee EEA) ïPEaA^irr d.wat kEifC, Ifc PAAR.VOOR-? TÊ^eAj DE HUII?IC,£ fcoaecN DE KAART IZAAJ DE ZOÖAJ l/AA) EEM TAAJ PARTS EA) PIE VA A! S. SÖAJfeM l/AAj O/SC vJOCHCEV'S FRED BASSET De avonturen van Jommeke A Ik heb er "q Ja, die van gehoord. I vreemdelingen /s er ai een zitten er voor 7 spoor 1 A iets tussen koop voor dit recept 4 porties vanille-ijs. Bewaar ze, niet te lang, in het vriesvak uw koelkast, liefst uit de verpak king overgedaan metalen vrieslaatjes. Pel 2 kleine bananen en halveer ze eerst i: de lengte en dan nog in de ov dwarse. Bak stukken banaan wat boter tot ze zacht beginnen te worden, niet langer. Verdeel het ijs over 4 schaal tjes en leg op elke portie naast elkaar twee stukjes banaan met de warmste, dus de laatst gebakken kant naar boven. Strooi er suiker c Verwarm een lepel cognac boven gasvlam en houd dan de lepel schuin tot dat de vlam e slaat. Giet de bran dende Cognac de stukken banaan laat de vlammet jes rustig uitbran den. WINA BORN Galerie Pulchri Studio, Passage 10, Oegstgeest. Tentoonstelling Joke Hart- man-Elias en Wibbo Hartman - olieverf, aquarellen en tekeningen. Geopend van 7 t/m 27 april, dag. van 10-16 uur zo. ge sloten. Galerie De Pomp, Dorpstraat 38, Warmond. Tentoonstelling Pien Lem- stra - brooddeegfiguren en Annelies de Mooy - surrealistische pentekeningen. Geopend tot 30 april, dag. van 13-17 en 19-21 uur, woe. ook van 10-12 uur. Gale rie De Poort, Herensteeg 11. Tentoon stelling Han Werz - schilderijen Geopend 8 april t/m 14 mei, vr. van 13-17 uur, za. en zo. van 14-17 uur. Galerie Denise Stephan (Bakkersteeg): Expositie Will Tweehuysen, geopend vrijdag, zaterdag en zondag van 14 tot 16 uur (tot 15 mei) Galerie Kerkdam (Lange Kerkdam, Wassegaar): Expositie Pirn Clifford-Van Bosse, schilderijen en aquarellen, ge opend woensdag t/m zaterdag 10-16 uur dinsdag 14-20 uur (tot 7 mei). „De Ruif' (Janvossensteeg 59): Exposi tie schilderijen en aquarellen Jan van Zonneveld, geopend maandag t/m vrijdag 10-20 uur (Tot 13 mei) LAK-fover (Levendaal): Expositie gra fiek Nol Neger (tot 12 mei) Rijksmuseum v. Oudheden, Rapenburg 28, Tentoonstelling "Over de grens der Etrusken". Tot 2 ïuli, geopend dag. van 10-17 uur, zo. 13-17 uur Galerie De Oude Rijn, Oude Rijn 40. Tentoonstelling Fanny Mazure, Sees Vlag en Hans Versteeg. Geopend tot 29 Museum voor Volkenkunde, Steen- straat. Chinese tentoonstelling "Taal en teken". Geopend tot eind augustus. "De Lakenhal": Tentoonstelling "Cobra in Nederland", dagelijks 10-17 uur, zon en feestdagen 13-17 uur (t/m 9 juli). Agenda De toekomstige chef-diri gent van het Rotterdamsch Phil- harmonisch Orkest, David Zin man, zal alle drie de jubi leumconcerten, t.w. op 27 mei, 10 juni en 17 juni, dirigeren. De twee laatstgenoemde concerten vor men een bijdrage aan het Holland Festival Het concert op 10 juni, met de Posthoornserenade van Mozart (K.V. 320) en Diepenb- rock's „Missa in die festo" op het programma, zou oorspronkelijk worden geleid door Edo de Waart, maar bij nader inzien bleek het tijdschema van De Waart een behoorlijke voorbe reiding onmogelijk te maken. Diepenbrock heeft zelf de mis, die oorspronkelijk voor litur gisch gebruik in de rooms-ka- tholieke kerk bestemd was, als zijn beste en belangrijkste werk beschouwd. Het R.Ph.O. heeft in de 60 jaar van zijn bestaan veel Diepenbrock gespeeld, deze mis wordt voor het eerst compleet uitgevoerd. Voor het eerste jubileumconcert, op zaterdag 27 mei, staan behalve de Negende Symfonie (Uit de Nieuwe Wereld) van Dvorak en het Pianoconcert in c van Mozart (K.V.491) ook twee stukjes van Zagwijn op het programma: sa- lonmuziek die in de eerste le vensjaren van het orkest veelvul dig werd uitgevoerd. Jules Zag wijn was de Rotterdamse musi cus die op 10 juni 1918 het ini tiatief nam tot oprichting van een „Genootschap van Beroepsmu sici tot Onderlinge Kunstbeoefe ning". Het derde jubileumconcert, op zaterdag 17 juni, brengt een hu moristische compositie van de Franse componist Charles Koechlin, de feestelijke Psalmus hungaricus (waaraan het Rot terdams Philharmonisch Koor Toonkunst meewerkt) van Ko- daly, het Vioolconcert van Tsjaikowski en „Encore een korte feestelijke compositie die Luciano Berio speciaal voor het 60-jarige R.Ph.O. heeft geschre- Jubileumboek De Vereniging Vrienden van het R.Ph.O., die inmiddels ook al 43 jaar bestaat, geeft ter gelegenheid van het jubileum een boek uit onder de titel „Een spiegel van diamant". Het bevat een keuze uit 60 jaar R.Ph.O.-programma's, die karakteristiek zijn voor het tijdperk waaruit zij stammen, hetzij voor het gevoerde ar tistieke beleid, hetzij voor de fase van artistieke ontwikkeling waarin het orkest verkeerde. Leidse bioscopen Luxon „De duivel kent geen ge nade", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur zo. ook 4.30 uur, 12 jaar. Camera: „Close encounters of the third kind", da. 8.00 uur, alle leef tijden. Kindermatinee: „Laurel en Hardy door dik en dun", za. en woe. 2.30, zo. 2.00 en 4.15 uur Nachtfilm: „Le locataire", vr. en za. 11.30 uur, 16 jaar. Lido 1: „Pastorale 1943", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, a.l. Lido 2: „L'Animal", da. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, a.l. Lido 3: „Bilitis", do., vr., ma. en di. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, za., zo. en woe. 7.00 en 9.15 uur, 16 jaar. Kindermatinee: „Walt Disney fes tival", woe. en za. 2.30, zo. 2.30 en 4.45 uur. Studio: „Annie Hall', da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jaar. Trianon: „Het vergeten continent", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 12 jaar. Rex: „Licht op groen voor de maagd", do., vr., zo., ma. en di. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur, woe en za. 7.00 en 9.15 uur. Kindermatinee: „De fluit met de zes smurfen", woe. en za. 2.30 uur. Nachtfilm: „Liefde met een grote L", vt. en za. 11.30 uur, 16 jaar. Alphen Euro 1 en 2: „Pastorale 1943", da 1.45, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.15 uur, al. fÜud^lieuuts - De Amsterdamsche Kanaal maatschappij heeft aanbesteed het verdiepen tot 820 M. bene den Amsterdamsch peil van het Noordzeekanaal tusschen de Noordzeesluizen en de brug in den rijksweg le Velzen. Aanne mer is geworden de heer L. Kalis Kzn. te Sliedrecht voor J 348.500. - Te Assen werden Zondag bij de godsdienstoefening in de Hervormde kerk een bankbiljet van duizend gulden en vijf gou den tientjes gecollecteerd, aan welk geld de bepaalde bestem ming was gegeven, dat daar voor op het Paaschfeest de ver- De gemeenteraad van Nantes in Frankrijk heeft eene som van 4000 fr. toegestaan, ten einde meesterknechts en werklieden naar de tentoonstelling in Pa rijs te zenden om er den vooruit gang in de door hen uitgeoe fende ambachten en beroepen na te gaan. Zij zijn gehouden een rapport van hun onderzoek op te maken Vijftig jaar geleden - Een Veluwsch boertje had onlangs zijn boerderij voor een buitengewoon hoogen prijs ver kocht aan een hem onbekend persoon, die als voorwaarde had gesteld, dat de hofstede op een bepaalden datum ontruimd moest zijn, waarna dan weldra betaling zou volgen. Kort daarop bracht een ander per soon een bezoek aan den boeren ried dezen aan de boerderij niet te ontruimen voor de betaling teas geschiedt. De boer volgde dezen raad op, wat ten gevolge had, dat de kooper tegen den landbouwer een eisch tot scha devergoeding van 1000 in diende, welk bedrag de recht bank hem toewees. Later bleek, dat beide personen vrienden zijn, die dus bedoelde som sa men wel zullen hebben ge deeld - De jongste aardbeving in Bulgarije blijkt veel ernstiger te zijn dan aanvankelijk was ge meld. Vooral de streek bij Phi- lippopel is zwaar getroffen. Eenige dorpen zijn met den grond gelijk gemaakt. Er zijn in totaal zeker eenige tientallen doodeii. De regeering tracht zo veel mogelijk hulp te bieden. Nachtfilm Euro 1: „Motorduivels" za. 12.15 uur, 16 jaar. Nachtfilm Euro 2: „The killer elite" za. 12.15 uur, 16 jaar. Euro 3: „The car", da. 2.00, 7.00 en 9.30 uur-, zo. ook 4.30 uur, 16 jaar. Nachtfilm: „Frivole capriolen in seks-lekkerland", za. 12.15 uur, 16 jr. Euro 4: „My name is Nobody", da 2.15, 7.15 en 9.45 uur, za. en woe. 7.15 en 9.45, zo. 4.45, 7.15 en 9.45 uur, za. ook 12.15 uur, 12 jaar. Kindermatinee. „De reddertjes" za.. zo. en woe 2.15 uur. Ongeval lendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendiensl elke day Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uui tot woensdag 13 00 uur. (Diacones- Bezoekuren ziekenhuizen derafdeling dagelijks van 14.00-19.00 uur alleen voor ouders zondag 14.00-15.00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op de kinderafdeling. 14.00-14.45 uur en van 18.30-19.30 uur Kraamafdeling: dag van 11.15- 12 00 uur (alleen voor echtgenoot) van 15.00-1600 uur en van 18.30-19.30 uur. Laatste kwartier van middag- en avond bezoek babyshow. Kinderafdeling: dag. van 15 00-18.30 Klas: Volw lelijks 14 00-14 45 uui en van 18.30 19.30 uur. Kraamafdeling:dag. van 11.15-12.00uur (alleen voor echtgenoot) van 15.00 16 00 Kinderafdeling: dag. van 15.00-18 Academisch Ziekenhuis Voor olie patiënten 'behalve kindert zijn de bezoekuren als volgt: 14.15 15.00 ii 18 30-19.30 l afdeling gelden i ifluandag thn vrijdag 1830-18.45 uur Zaterdag en zondag: 14.45-15.00 uur. Bezoek aan ernstige po tienten: wanneer voor ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdvei pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken Bezoektijden Kinderkhniek: Dagelijks: 15 00-15.45 uur 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling Elke dag 14 15-15.00 uur 18.30-19 00 uur Alphen aan den Rijn Kijnoord: leen 2e klas 11-11.30; 1 :o 14.15 en 18.30-19 30 uur 3e kla^ 13.30- 14 15 en 18.30-19.30 uur Kraamafdeling 13.30-14.45 alleen voor echtgenoten 19- 20 uur. Kinderafdeling voor ouders 18 18.30 uui Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vliegverkeer van en naar Schiphol kun nen dag en nacht woidcn gemeld bij het

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 29