„Kneet"„Van de 'harkers' pakte Laurent „de Pijl" Thermopanië nam de kruik weer in bed Rechter moet de 'marathon-rel' nu beslechten DE ZIJL/LGB Nereus Eigen musical vanavond in de Vredeskerk te Leiden Schaakfemises troef SPORT a.s. zaterdag waterpolowedstrijd Aanvang 19.15 uur. UTRECHT - "De koninklijke Nederlandse Atletiekunie staat bol van de rellen. Dit conflict is er één van de velen" Dat zei mr.. J. van Schellen, raadsman van marathonloper Geert Jansen voor de rechtbank in Utrecht. Daar speelde zich gisteren de laatste etappe af van een zich al lang voortsukkelend conflict tussen Jansen en (inmiddels ex-) KNAU- coach Aad Steylen. Jansen was van meet af aan exponent van de hardlopers die de straffe trainingsschema's van Steylen bekritiseerden. Die trainingen zouden zo uitputtend zijn geweest dat de hardlopers al voor de eigenlijke wedstrijd geen vuur meer in hun sloffen over hadden. Sommigen liepen tijdens de wedstrijden op de laatste benen en zagen "de man met de hamer", aldus de kritiek die Jansen regelmatig spuide. Die kritiek zat Steylen natuurlijk ook niet lekker en in juni 1976 barstte de bom. Tijdens een marathonloop in Zwitserland zou de coach Jansen letterlijk de voet dwars hebben gezet en hem hebben lalen struikelen, aldus Jansen. Zijn trainer zei daarentegen dat Jansen hem zonder enige aanleiding een dreun zou hebben verkocht. Eén en ander gebeurde op een verlaten bospaadje en getuigen ontbraken, zodat niemand er het fijne van weet. Het incident in Zwitserland en uitlatingen van Jansen in de pers waren voor de KNAU-coach aanleiding een tuchtrechtelijke procedure te be ginnen. Aanvankelijk kreeg Jansen een berisping wegens onbehoorlijk gedrag maar in beroep kreeg hij van de commissie van beroep een zwaardere straf: één jaar voorwaardelijke schorsing met een proeftijd van driejaar. In die driejaar mocht hij zich bovendien niet negatief over de KNAU uitlaten. Gisteren diende voor de rechtbank de civiele procedure tegen die uit spraak van de tuchtcommissie en Jansen eiste intrekking van de straf maatregel. Mr. van Schellen betoogde dat de commissie van beroep niet volgens het boekje had gehandeld. Aanvankelijk had Jansens advocaat de behandeling van de zaak niet eens mogen bijwonen. Ook was de uitspraak van de lagere beroepsinstantie al gepubliceerd terwijl al hoger beroep was aangetekend. "Daarmee werd mijn cliënt in strijd met de reglementen van de KNAU voortijdig aan de schandpaal genageld" Verder was niet de aard van de feiten maar een poging het conflict te beslechten voor de commissie van beroep aanleiding geweest met een zwaardere straf voor de draad te komen. Mr. Van Schellen betoogde dat het sussen van een conflict nooit reden voor strafverzwaring mag zijn. Bovendien is Jansen in feite driejaar lang de mond gesnoerd en dat is onaanvaardbaar. Daar komt nog bij dat Jansen zich volgens zijn ad vocaat nooit grievend over de coach had uitgelaten, maar slechts zake lijke kritiek zou hebben geleverd. Namens de KNAU zei mr. J. van den Berg in een kort weerwoord dat het in deze marathoncontroverse" niet de taak van de rechtbank is om uit te zoeken wie er gelijk heeft. Deze zaak leent zich volgens hem niet voor een civiele procedure, maar zou min of meer binnenskamers door een arbitragecommissie kunnen worden beslecht. De rechtbank doet 18 mei uitspraak. LPO-III. Het derde Landelijk Pastoraal Overleg (LPO-III) van de rooms-katholieke kerkprovincie Nederland komt voor zijn tweede zitting, van 5 tot en met 7 mei, niet bijeen in het Noordwijkerhoutse "Leeuwenhorst", dat die dagen juist bezet is voor een inter nationaal congres van Oud-Ka tholieken, maar in het nieuwe ontmoetingscentrum "Ko ningshof," te Veldhoven, onder de rook van Eindhoven. Het thema van LPO-III is: "Samen geloven, samen kerk-zijn". Op deze mei-zitting zal het vooral gaan over de kerk als gemeen schap en factor van gemeen schapsvorming. In de afgelopen maanden heb ben de delegaties van de bis dommen bezoeken gebracht aan wel 35 groepen die juist uit een oogpunt van gemeen schapsvorming een interessant beeld geven. Zeven groepen zijn uitgenodigd zich in "Ko ningshof' voor te stellen. Oud-Katholieken. Van 2 tot 6 mei houden oud-katholieken in "De Leeuwenhorst" te Noord- wijkerhout hun 22ste inter nationale congres. Deze bijeen komsten zijn om de vier jaar, telkens in een ander land. Het thema is ditmaal: "Christen zijn nu". Er worden driehonderd deelnemers verwacht. Op He melvaartsdag verlenen de oud-katholieke koren van Ne derland medewerking aan een pontificale eucharistieviering. r.De Oud-Katholieke Kerk in ons land telt ongeveer 10.000 le den. Oud-Katholieken verwer pen het dogma van de pause lijke onfeilbaarheid. Zij kennen ook geen celibaat als institutie). Cantatediensten. In een can- ^tedienst zondagmiddag om 5 uur in de Zuiderkerk (Lam- menschansweg) te Leiden zingt het Toonkunstkoor onder lei ding van André Kaart, met me dewerking van de sopraan Wendela Bronsgeest, het Haags Instrumentaal Ensemble en de organist Joop Brons, de Mis in F-dur van J.S. Bach. Dr. A.J. Lamping gaat in deze dienst In de Dorpskerk te Wassenaar geeft het Voorschotense Ka merkoor onder leiding van Rita Eriks zondagavond om 7 uur een uitvoering van de cantate "De Profundis" van Clari. Li turg is hier de heer P. C. Taal. Hervormde Kerk: beroepen te Veenendaal L. Schaap Eem- nes, te Oud-Beyerland R.E. Kuus Putten, te Leersum Joh. Kortleve Driebergen. Geref. Kerken: beroepen te Harkema (Fr. J. Popping Assen. Chr. Ge ref. Kerken: beroepen te Dro- geham P. den Hartog Veenen daal. VERVIERS - De grote Nederlandse overmacht was toch niet toereikend genoeg om de eerste "Ardense" klassie ker, de Waalse Pijl in een FJpllandse triomf om te zetten. Waar normaal veelal de Belgen overheersen werd op nieuw duidelijk, dat Nederland een uiterst sterke top heeft. Ditmaal konden Hennie Kuiper, Joop Zoetemelk en Gerrie Knetemann het wedstrijdbeeld van de Waalse Pijl bepalen. Alleen ontbrak het aan een gedegen afwer king. Ondanks de numerieke meerder heid van de Raleigh's, Kuiper, Knetemann en de ultieme poging van Joop Zoetemelk om het triomfale beeld van 1976 te doen herleven, bleek Michel Laurent van het groepje anti-sprinters nog de meeste kracht in de benen te hebben. Een deceptie voor de Hollandse broodrijders, waarvan Hennie Kuiper uiterst actief was geweest en Joop Zoetemelk in het zicht van de haven, op 200 me ter van de kalklijn, door zijn con currenten werd ingelopen. "Het is triest om zo te sneuvelen", klaagde Joop Zoetemelk, die voor de start nauwelijks in zijn kansen geloofde, omdat hij de laatste dagen last had gehad van een keelaandoening. De Waalse Pijl, die pas in de finale zijn bekoring kreeg, leek lang een topvedette tot winnaar te krijgen. Immers, toen na een lange wan deling de koers in Stavelot met de beklimming van de Stockeu en Haute-Levé (178 kilometer) pas goed op gang kwam waren het voornamelijk de grote namen die .zich voorin wisten te handhaven. Jean-Luc van den Broucke, die de vroege aanval van Duclos- Lassalle en Scheers had overge nomen, werd snel ingelopen door een groep van elf, te weten Kuiper, Knetemann, Lub- berding, Pollentier, Bruyere, Thurau, Ludo Peeters, Nilsson, Zoetemelk, Laurent en Baron- chelli. De enige voorname afwezige was Freddy Maertens, die op de steile Stockeu in een tweede groep ver zeild raakte. Bij o.a. Jan Raas, die de Waalse Pijl geheel in dienst van Kuiper reed. Maertens kon ondanks zijn inspanning niet volgen en gaf in de tweede be- LEIDEN - De zin van een andere manier van leven in een samenleving die aan verspilling en overconsumptie lijdt, is de strekking van de musical die vijftig medewerkers van de hervormde wijkgemeente Staalwijk-Vredeskerk te Leiden vanavond in de kerk aan de Burggravenlaan opvoeren. Er waren twee overwegingen om het winterwerk op deze manier af te sluiten: alle groepèn binnen de wijk gemeente, van jong tot oud, zijn hierbij te betrekken en het gekozen thema - een nieuwe levensstijl - staat op het ogenblik juist in de kerk sterk in de belangstelling. vooi'rading (184 kilometer) roemloos op. Tegenslag ook voor Lucien van Impe, die in de Ardennen na het vlakke klassieke werk altijd op fleurt. De oud-Tourwinnaar kwam niet eens tot de finale toe, omdat hij bij een valpartij met een gebroken rechter sleutelbeen naar het ziekenhuis moest wor den vervoerd. Al deze oorzaken maakten de Nederlandse over macht groot. Kuiper ging telkens in de aanval, maar bereikte alleen dat oud-ploeggenoot Thurau tel kens de counter beantwoordde en eveneens dat de kopgroep tot zeven slonk, omdat Bruyere, Peeters, Nilsson, Van den Broucke en Lubberding teveel moeite hadden met het hoge tempo. Ondanks de nieuwe poging van Kuiper, op de 17e en laatste col bleef de vrijheid van de Neder lander slechts beperkt tot een 50 tal meters. Te weinig om glorieus naar het eindpunt te rijden. Pollentier was tenslotte degene die de beslissende aanval inluidde waarna Kuiper en Zoetemelk volgden. Even later kwamen on der aanvoering van Laurent de overige frontsoldaten er bij. De samensmelting op vijf kilometer van het einde was nauwelijks een feit of Joop Zoetemelk at taqueerde. Een sprong, die niet toereikend was om succesvol het eind te halen. Tweehonderd me ter voor het finishdoek werd hij echter achterhaald. Van de "har- kers", zoals Knetemann de kop groep plastisch uitdrukte, bleek Laurent nog het sterkste. De Fransman had nog veel over om Baronchelli, Thurau en Knete mann naar de achtergrond te drukken. Geert Jansen: "voortijdig aan de schandpaal genageld" LEEUWARDEN - De vierde ronde van het schaaktoernooi om het Nederlands kampioenschap heeft zes remises opgeleverd. Alleen Baljon of Böhm, die hun partij afbraken na de eerste zit ting, zal mogelijk nog aan een puntdeling kunnen ontsnappen. De consequentie van deze ronde met louter remises is dat het klas sement ongewijzigd bleef en dat Paul van der Sterren na drie ne derlagen op rij zijn eerste halve punt veroverde ten koste van grootmeester Jan Timman. Stand aan kop na vier ronden: 1. Van der Vliet 3 pnt., 2. Hartoch, Donner, Sosonko, Timman en Ree 2 1/2 pnt., 7. Böhm 2 pnt plus 1 afgebroken partij. VOETBAL - Het Nederlandse ama teurelftal heeft gisteren zijn tweede wedstrijd in Israel verlo ren. Maccabi Tel Aviv won, na een voorsprong van 1-0 bij rust, met 2-1. De Nederlandse treffer kwam op naam van EDO-speler Lloyd Headley. Drie gemeenteleden - allen lid van de kerkeraad - te weten Mies Franke, Anton Lamping en Dick Westera, wilden de liedjes en dialogen schrijven. Rien Westera maakte er de muziek bij. Albert Labordus stelde zich be schikbaar als regisseur. En voor het geluid, de verlichting en de gehele toneelaankleding was het ook niet moeilijk, in eigen gele deren de nodige deskundigheid te vinden. Het resultaat is een musical in twee bedrijven die zowel tekstueel en muzikaal als visueel voldoende kwaliteit heeft om de aandacht een paar uur te boeien. Frankrijk Al een jaar geleden werd het idee in de kerkeraad gelanceerd. Het sloeg onmiddellijk aan. Men moest zich wel realiseren, dat zo'n geheel eigen produktie zeer veel tijd en inspanning zou ver gen. De schrijvers gingen dan ook al in de zomervakantie aan het werk. De tekst is deels in Frankrijk gemaakt.... Toen die klaar was, kon Rien Wes tera met de muzikale vormgeving beginnen. Een allesbehalve een voudige taak, omdat noten zich niet zomaar voegen naar het pa troon dat schrijvers hebben op gezet. De uitvoerenden, gerec- ruteerd uit vrijwel alle sectoren van de wijkgemeente, van kin derdiensten tot bejaarden sociëteit hadden in januari hun eerste repetities. En eergister avond, op de "generale" in de tot toneelzaal getransformeerde kerk, kregen ze van een niet-on- tevreden regisseur Labordus de laatste instructies. Een proefopvoering die de belofte inhield dat de vele belangstellen den die men vanavond verwacht niet zullen worden teleurgesteld. Wat mensen zonder toneelerva ring hier ten beste geven, kan de toets van een milde beoordeling met lof doorstaan. Hun spel doet recht aan wat het stuk bedoelt te zeggen. Recht De musical speelt op het be schaafde mini-eilandje Ther mopanië. De bewoners zijn er niet ontevreden. Het eiland heeft een stormachtige ontwikkeling doorgemaakt. Er is nu brand weer, waterleiding, electriciteit, radio en zelfs aardgas. Toch hebben de Thermopaniërs het gevoel, niet voldoende met de vooruitgang mee te gaan. Het zit vast op het ontbreken van televi sie. Voor hen is dat hét criterium van de welvaartsstaat. Dan pas zullen anderen je voor "vol" aan zien. Het volk, dat om tv te kijken nu nog naar het vasteland moet, heeft er gewoon recht op. Thermopanië mag de boot niet missen. TV betekent meer koopkracht, meer toerisme, meer industrialisatie en meer arbeids plaatsen. In de Eilandraad, het bestuursorgaan van Thermopnié, werpt mevrouw Van de Gulden zich op als een vurig aanhangster van de technische vooruitgang. Zonder tv is er stilstand. Haar mederaadslid Van Welwezen hoort haar opgewonden relaas met stijgende verbazing aan. Bij hem gaat het er niet om wat het volk wil, maar wat goed is voor de samenleving. Is dat soms de toe nemende consumptie? De roep om steeds maar méér? Straks wil het ook nog een eigen kern centrale. De mensen moeten juist worden voorgelicht over de geva ren van zo'n ontwikkeling. Afgevaardigde Meerdermeest ver wijt Van Welwezen manipulatie en misbruik van macht. Alleen het volk beslist. "Ons eiland wil geen achterstand bij het moderne vasteland" rijmelt hij. Freule Lamaer van Oudeweeghe kijkt weemoedig terug naar de goeie ouwe tijd, en aarzelt. Ze waar schuwt voor verdwijning van de laatste restjes romantiek. En doc torandus Allewinde, die elk standpunt nauwgezet toetst op zijn voor- en tegens en dienten gevolge overal wel wat goeds in vindt, kiest uiteindelijk toch voor de wens van de burgerij; die moet dan maar de doorslag geven. Vlam Het voorstel tot aanleg van een ka belnet wordt aangenomen, en de "nettenbouwers" kunnen aan de slag. Op de dag van de inge Thermopanië krijgt TV. De "nettenbouwers", links op de foto, die het kabelnet moeten aanleggen, gaan aan de slag. bruikneming ontsteekt de gouverneur van het eiland de Vlam van de Vooruitgang. Een tegendemonstratie van de oppo sitie kan niet uitblijven. Met korte zinnen, die als mokerslagen neerkomen, verstoren ze het vooruitgangsritueel. "Groter wordt de spanning. Voller wordt de mond. Mensen leven ongezond. Rijken worden rijker. Armen blijven arm. Hoogste tiid voor groot alarm" De verontwaardiging over zoveel ondankbaarheid is algemeen Genieten van de welvaart willen we allemaal. Dat is toch ons aller ideaal? Niemand moet nu meer zeuren over soberheid. Als echter in de dolle roes de elec triciteit uitvalt, overspoelt een golf van paniek het feestende ei land. De noodtoestand wordt af gekondigd. Thermopanië zit le lijk in de kou. Het is voorbij. Het volk verwijt overheid, weten schap en bedrijfsleven, niet tijdig maatregelen te hebben ge- nomen.Zij hadden de bui toch moeten zien aankomen. Er zit niets anders op dan zich snel aan te passen. Men kookt weer op houtvuur, neemt de kruik weer in bed, laat de kaarsen weer bran den, houdt de soep weer warm in de hooikist, steekt de koude han den weer in de mof en voelt zich rond het fornuis weer helemaal thuis. Morgen Als van Welwezen onthult, dat hij zelf de ramp in scène heeft gezet door de hoofdschakelaar uit te draaien, ontstaat een hevig tu mult. Een agent arresteert hem omdat hij het leven heeft ont wricht, maar de oppositie, die de gouverneur 17.698 handtekenin gen aanbiedt om tot matig ener giegebruik aan te zetten, bezingt zijn alternatieven juist als per- spektieven. In een spoedzitting besluit een tot bezinning gekomen Eilandraad, het leven anders te gaan inrichten en te gaan zorgen voor de mens van morgen. De lof voor de oppo sitiepartij en haar onverschrok ken leider is zelfs niet van de lucht. Uitgerekend mevrouw Van de Gulden stelt de raad voor, Van Welwezen te benoemen tot coördinator voor aangepaste technologie. Bij referendum kiest ook het volk voor een an dere levenswijze, want energie verspilling is beneden peil. De IKON stelt de nieuwe functio naris in de gelegenheid zijn prog ram voor een selektief energie verbruik heel praktisch, voorzien van een reeks bruikbare sugges ties, uit de doeken te doen, waarbij hij niemand de kans geeft zijn verantwoordelijkheid op an deren af te schuiven. Ook wij moeten zorgen voor de mens van morgen. Een levensstijl, (met) ze gen en heil, dat is het doel waar naar wij streven. Herkenbaar Het is de makers van deze musical gelukt, een ingewikkeld en poli tiek zelfs controversieel gegeven, zoals de groei van de welvaart langzamerhand geworden is, op lichtvoetige manier uit te wer ken. De dialogen hadden hier en daar wat krachtiger kunnen zijn; soms zijn ze aan de lange kant. Men kan zich afvragen waarom de bronnen voor onze overspan- moest dienen om de eilandbewo ners in hun kan-niet-op-mentali- teit, zij het vermeend, te laten vastlopen. Dat doet wat gekun steld aan. Er zijn wel aanspre- kender dingen te bedenken. In een stormachtige ontwikkeling kan tv moeilijk als een gren soverschrijding worden ervaren De bedoeling blijft echter duide lijk. In dit stuk is het symptoma tisch voor een welvaartsdrang die zo ver kan gaan dat hij haaks komt te staan op het menselijke welzijn. Het gaat erom, met z'n allen tot het inzicht te komen dat de bronnen van onze overspan nen behoeften niet onuitputtelijk zijn en dat het dus anders moet, willen de mensen na ons nog le venskansen hebben. Thermopa nië is geen ver, geïsoleerd landje, maar zijn wijzelf. Daarom is de bezinning die onze eigen situatie vraagt niet minder dringend dan toen dat onbezorgde volkje on verwachts in het pikdonker kwam te zitten. 'Vast recht op losse schroeven" is daarom zo verdienstelijk omdat het elke pretentie van de koel- theoretische oproep op basis van deskundige prognoses mist en een voor ieder herkenbare ver beelding geeft van een toestand die onmiskenbaar dringt tot een bewuste keuze. Zo'n speelse be nadering kan veel indringender zijn dan welke wetenschappe lijke verhandeling ook. Daarom is het te hopen, dat het niet bij deze ene opvoering blijft. Het is vanavond een première.. S. J. DE GROOT

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19