JE ZULT HEEL VERBAASD KIJKEN Ik wou met kerst naar de zon... „Een auto is alles wat we kunnen doen" Duw smalfilm niet in cassette Van Gelder deed niets nuttigs 9B3XZB Foto's niet goed, nieuw filmrolletje Garanties stellen niets meer voor DONDERDAG 20 APRIL 1978 PAGINA 25 Als je bij C en A een donkerblauwe regenjas heb uitgezocht en be taald, dan zou je heel verbaasd kijken als de verkoper je bij de uitgang zou tegenhouden met de opmerking: „Geeft u deze maar weer terug. Deze hadden we eigenlijk per ongeluk al verkocht. Hier hebt u een rode. Ook prima tegen de regen. Ja. Een mens zou niet meer weten hoe hij het had! Maar in de reiswereld lappen ze je dat. Je boekt voor een vakantie op het Canarische eiland Gran Canaria en je komt uiteindelijk terecht op Tenerife. Of je wilt naar het dorp San Augustin en een half uur voor je vertrek wordt je verteld dat het Las Palmas moet worden. Vraag touroperators om tekst en uitleg, dan haasten ze zich te ver klaren dat zij er ook niets aan kunnen doen. De hoteliers in de vakantie-oorden, dat zijn de boosdoeners. Die nemen meer boekingen aan dan ze gasten kwijt kunnen. En ze worden eigenlijk een beetje boos, dat je hen met dit soort zaken komt las tig vallen. Niet verdiend „Wij geloven niet dat wij het in het bijzonder ergens aan verdiend hebben uitgezonderd te worden voor ongunstige publikatie in dit opzicht", vindt de Zuid-Europa Stichting, om commentaar ge vraagd op een bepaald geval. „Wanneer u iets voor het publiek wilt doen, dan zoudt u ons - en met ons andere touroperators - kunnen bijstaan door aandacht te wijden aan het gebrek aan cor rectheid van een aantal Spaanse hoteliers. Een dergelijke opmer king van uw zijde zou wel dege lijk de Spaanse pers bereiken en de publieke opinie in Spanje beïnvloeden". .Wanneer u", aldus de Zuid- Europa Stichting, „in tegendeel de blaam legt bij een touropera tor, dan speelt u de hoteliers in de kaart, want die wassen maar al te graag tegenover de gasten hun handen in onschuld". Nog even doorredeneren, en het is aan kranten die over vakantiete leurstellingen schrijven, te wijten dat er in Spanje wat fout gaat Zowel de Zuid-Europa Stichting als Holland International melden ons dat de Spaanse overheid pro beert wat te doen aan de moei lijkheden tussen de Europese reisorganisaties en de Spaanse hoteliers. Ook al Dat is in 1975 ook al gebeurd. Toen zijn er op Mallorca grote groepen vakantiegangers gestrand, omdat hotelbedden twee, drie keer wer den verkocht. Hoteliers hebben toen boetes gekregen, raakten sterren kwijt (dan moeten hun prijzen omlaag) en ze moesten soms tijdelijk zelfs hun hotel slui ten. Volgens de Spanjaarden gin gen ook touroperators niet altijd vrijuit. Reserveringen voor com plete gezelschappen werden soms vijf dagen tevoren afgebeld. Maar ook hoteliers die daardoor tot dubbel boeken overgingen kregen met „maatregelen" te maken. Toch werken die strafacties blijk baar niet zo goed als Spanje wil, warit afgelopen winter ging het Welke garanties We zijn benieuwd welke garanties touroperators in de toekomst kunnen geven. Want om nog even op die regenjas terug te komen: wie een blauwe wil, wil* geen rode, en wie leuke dorpjes wil, wil geen_ verlaten streek. Reisorganisatoren willen daar blijkbaar niet zo erg aan. Ze vin den overboeken natuurlijk ui termate vervelend, maar ze vin den ook dat ze het goed gedaan hebben, als ze je maar naar de zon hebben gebracht. Naar welk ho tel dan ook. „Wij dragen verant woordelijkheid voor een goede vakantie", zegt Holland Inter national, en rept niet over zijn verantwoordelijkheid voor leve ring van het gevraagde. De klanten De vakantieklanten denken daar toch wat anders over. Lees hier onder hun ervaringen. Het zijn belevenissen die misschien wat ver op de achtergrond raken, als een touroperator in een net pak gaat praten met een Spaanse ambtenaar in ook zo'n net kos tuum, in een keurig kantoor, heel beleefd. Klagende klanten wor den gauw iets dat er gewoon bij hoort. Maar zo gewoon is het na tuurlijk niet, dat de vakantie van mevrouw G. verknald is, omdat ze op een ander eiland terecht komt dan haar vrienden. En dat het echtpaar S. op Schiphol hoort dat het naar een ander dorp moet dan waarvoor het gekozen heeft. Zij vertellen wat hen is overkomen. Jk wou met kerst naar de zonWat hebben we de afgelopen zomer nou voi zon gehad? Daarom dacht ik: dan ga ik met kerst weg". Mevrouw G. is een alleenstaande werkende vrouw met een zoon van een jaar of veertien. „Ik vind het niet prettig om als moeder met een kind ergens alleen naar toe te gaan. Daarom wilde ik naar Gran Canaria, een van de Canari sche Eilanden, omdat vrienden van mij daar ook met kerst en nieuwjaar zouden zijn", zegt ze. Om toch vooral maar zeker van haar vakantie te zijn dacht mev rouw G.: „Ik boek heel vroeg, bij de gerenommeerdsten die er zijn". Op 12 augustus van het vo rig jaar stapte ze daarom bij Lis- sone Lindeman/Ruys binnen, voor een vliegvakantie van Hol land International naar een ap partement in Maspalomas. Alles leek prima geregeld. Tot Een brief Tot er op 10 december een brief kwam. Bloedserieus van toon, maar voorgedrukt, waaruit je kunt afleiden dat er heel wat van zijn verstuurd. De naam van mevrouw G. was er op ingevuld. Verstuurd door Holland Inter national aan Lissone, en daar weer doorgezonden aan mev rouw G. „Zeer tot onze spijt moeten wij u meedelen dat wij de reis naar Gran Canaria van uw bovenge noemde clienten niet kunnen uitvoeren", staat er in die brief. „Het blijkt dat de hotels, bun galows en appartementen op Gran Canaria gedurende de Kerstperiode overboekt zijn". „Hoewel wij ter plaatse hebben ge protesteerd en vervolgens naar alternatieve accommodatie heb ben gezocht, is het ons onmoge lijk gebleken op Gran Canaria enige accommodatie te vinden". De brief legt het allemaal keurig uit. En zegt dan: „Wij hebben op het laatste moment nog accommoda tie kunnen reserveren op het ei land Tenerife in Ten Bel Eureka, studio". Dat is een klap Dat is een klap voor mevrouw G. Dat ze een kamer krijgt (een Stu dio) inplaats van twee is nog tot daar aan toe. Maar ze gaat naar een heel ander eiland! Weg af spraak met de vrienden. Weg ge zelligheid. „Wij realiseren ons de ernst van dit bericht, doch wij achten het onze taak alle betrokken passagiers van tevoren in te lichten, inplaats van ter plekke", besluit de brief. Nou, als dat niet buitengewoon netjes is van Holland Internatio nal .Maar zie wat er verder gebeurt. Mevrouw G. neemt die reis naar Tenerife toch maar, achteraf be zien zeer ;tot haar spijt. Op 24 december stapt ze met haar zoon in het vliegtuig, met nog een heleboel andere vakantiegangers voor Ten Bel. „Maar voorzover ik weet is er niemand in Ten Bel te rechtgekomen. Toen we op Tene rife aankwamen werden we alle maal in bussen gestopt en vijf minuten voordat we uit zouden stappen kregen we te horen dat we nietnaar Ten Bel konden. Ten Bel was vol. We werden onderge bracht in hotel Marino, een kwar tier lopen van Ten Bel af. Maar, zei dat meisje, dat het ons alle maal moest zeggen, u kunt ge bruik maken van de faciliteiten van Ten Bel. Daar waren golfba nen, tennisbanen en zoutwater- baden Weer overgeboekt dus. Voor de tweede keer. Mevrouw G. komt terecht op een plek waar ze hele maal niet wil zijn. Geen strand „Er was helemaal geen strand^Er „Bestaat er ook een regeling om de leverancier aan zijn belofte tot le vering te houden?" vroeg r gebeurd? Op een vrijdag alleen rotsen. Een leuk dorp was er ook niet in de buurt. Het dichtstbijzijnde post kantoor, waar ik met mijn girobe taalkaarten geld op kon nemen was 20 km ver weg. Het openbaar vervoer werkte niet wan- t er werd toen gestaakt Ellende Als je alles wat mevrouw G. vertelt achter elkaar opschrijft wordt het een opsomming van eigenlijk al leen maar ellende. „Van tenissen op Ten Bel kwam niets terecht. Toen ik de volgende dag vroeg om een bewijsje om daar op het terrein te mogen, zei dat meisje doodleuk ,,'t Gaat niet door". Er was in Marino een zwembad voor honderden gas ten. Eigenlijk moest het elke dag worden schoongemaakt, maar het gebeurde maar eens in de drie dagen. Op een gegeven moment was het filter kapot. Konden we vier dagen lang niet zwemmen". „De studio in Marino was ook veel goedkoper dan het appartement, waarvoor ik oorspronkelijk had geboekt. Dat kostte 1093 gulden voor vijftien dagen, en de studio in Marino 870 gulden. Ter com pensatie voor het ongerief kregen we van Holland International al lemaal „vol pension" aangebo den. Maar dat was ook wat! Het restaurant in Marino was hele maal niet berekend op zoveel mensen. Tussen de middag zaten we soms van twee tot half vier aan tafel Niet de enige Mevrouw G. was niet de enige on tevredene. Nog tijdens het ver blijf op Tenerife hebben ook an dere gasten hun beklag gedaan. Er kwam daarop zelfs een brief van Holland International naar Tenerife: „Wij hebben alles in het werk gesteld, om uw vakantie ze ker te stellen", stond daarin. „U zult begrijpen dat dit ons reeds veel geld gekost heeft. Denk bij voorbeeld aan ons aanbod u gra tis maaltijden te verstrekken". De touroperator hoopt in onder ling overleg tot een minnelijke schikking te kunnen komen. Dat is ook gebeurd. Na afloop heeft mevrouw G. ruim 500 gulden ge claimd. Ze heeft ruim 200 gulden gekregen en geaccepteerd. „Ik laat het er nu verder maar bij zit ten", zegt ze. „Die vakantie is Dit is hotel Marino Tenerife, waar mevrouw G. uiteindelijk terecht kwam. Geen strand in de buurt. Alleen kale rotsen. toch niet meer goed te maken". Haar vrienden hebben de kerst wel op Gran Canaria doorgebracht. Reactie We hebben Holland International om een reactie gevraagd op dit verhaal. Daarin zegt deze reisor ganisatie dat ze zich wel verant woordelijk voelt voor „het wel slagen van bij ons geboekte va kanties", maar dat ze verder aan het overboeken ook niets kan doen. Holland International vraagt daar begrip voor, maar toont verder geen begrip voor de problemen van mevrouw G. Daar staat in de brief van Holland In ternational geen woord over. In tegendeel: men neemt het mev rouw G. kwalijk dat zij over haar ervaringen praat. „Het moet ons van het hart dat wij het onaardig vinden, om wel een schikking te accepteren, maar dan toch aan een krant een dergelijk verhaal te geven". zijn niks naar Schiphol gereden. Ze zouden op vakantie gaan naar de Canarische Eilanden. Op de luchthaven kregen ze te horen dat hun hotel, Costa Canaria in San Augustin op het eiland Gran Ca naria, vol was. Ze konden er niet meer bij Terwijl ze toch wel degelijk - met een boekingsbevestiging erbij - zwart op wit hadden staan dat ze van 21 oktober tot 5 november een kamer „geleverd" zouden krijgen Ze konden een andere vakantie krijgen van de touroperator, de Zuid-Europa- Stichting, maar ze hebben zijn aanbod niet geaccep teerd. Veel wind Mevrouw S.: „We mochten naar een hotel in Las Palmas, maar dat ligt in het noorden van Gran Ca naria. We hadden gehoord dat daar nogal veel wind is. Nou, daar wil je dan natuurlijk niet naar toe. Vrienden van ons had den het erg leuk gehad in San Augustin, waar wij voor geboekt hadden. Dat ligt in het zuiden, in een veel beter klimaat. Je kunt er leuk winkelen, en er zijn aardige kleine plaatsjes in de buurt. Daarom hadden wij daarvoor gekozen „Toen wij niet naar Las Palmas wilden, had die meneer van de Zuid-Europa Stichting nog een tweede aanbod, een appartemen- Polaroid begint dit voorjaar uniek soort fotogarantie, zo lezen we in het vakblad Fotovisie. Is de consument niet tevreden over de kwaliteit van de door hem ge maakte direct-klaar foto, dan heeft hij recht op vervanging. Het werkt zo: Bij de film wordt een garantiecoupon verpakt. Samen met de minder geslaagde direct- klaar-foto's geeft die coupon recht op een nieuwe film. Per foto wordt overigens geen ga rantie gegeven. Je moet er, al naar gelang het type film waarmee je fotografeert, acht of tien verza melen die niet deugen en die met de coupon naar Polaroid Neder land in Amsterdam sturen. Daar stuurt men dan een nieuwe film waarin ook weer zo'n garantie bewijs zit. Veel risico zit er voof Polaroid overigens niet aan die actie vast, omdat je nogal veel mislukkin gen moet opsparen wil je in aan merking komen voor een ver vangende film. Steeds beter Weliswaar mislukten in het verle den nogal eens wat direct-klaar plaatjes, maar in de loop der jaren is de kwaliteit van de Polaroid- films zo omhoog gegaan dat mislukkingen erg weinig meer- voorkomen. En nadat de tot het uiterste geautomatiseerde toestellen van het SX-70 type op de markt kwamen, liep het aantal mislukte platen tot het uiterste minimum terug. De meeste slechte foto's ontstonden namelijk door be- dieningsfouten en die voor komt deze camera. Intussen heeft Polaroid voor de SX-70 toestellen alweer een nieuwe film op de markt ge bracht. Moest men voorheen acht minuten wachten tot de foto he lemaal „uitontwikkeld" was, nu duurt dat maar 4 minuten en al na 1 minuut toont de film een- goed herkenbaar beeld. De kans op mislukkingen is vooral erg klein bij de tot het uiterste geautomatiseerde toestellen die met de SX-70 film werken. (Uit de Consumentengids) Duw Uw smalfilm niet in de cas sette. In toenemend aantal ko men in de ontwikkelcentrales smalfilms binnen waarvan het filmeinde met de hand helemaal in de cassette is gedraaid. Om de films in die cassette te kunnen ontwikkelen moet men de cas sette dan openbreken. Daarvoor kunnen beschadigingen voor komen Die beschadigingen ont staan door splinters plastic die krassen geven op de gevoelige emulsielaag van de film. Ergernis Daarom een dringend verzoek van de ontwikkelcentrales: staakt uw filmcamera omdat de film "op" is, haal dan de cassette eruit en stuur deze op naar de ontwikkelcentrale, maar draai het stukje film waarop te lezen is "exposed", nooit in de cassette. Het spaart de mensen in de centrales extra moeite en u veel ergernis bij het bekijken van een geschonden film. Plakband Gescheurde of bewust versneden films (super-8, single-8 of diafilms) zelf aan elkaar plakken voordat u die films ter ontwikkeling opstuurt is uit den boze. Bijna zeker gaat die hechting in het ontwikkelingsbad los. Dat kan allemaal bijzonder ver velende gevolgen hebben, niet al leen voor uw films, maar ook voor die van andere amateurs. Het is zelfs niet uitgesloten dat na zo'n "plakbandstoi'ing" tientallen films volkomen vernield de machines verlaten. Lagen folie Wat moet u wel doen als uw film gescheurd is. Verpak zo'n film grondig in de oorspronkelijke ver pakking of in een paar dikke lagen aluminiumfolie en stuur dan pas de film op. Maar geef op de verpak king dan duidelijk aan dat de film gescheurd is. Die aanduiding kan bijna niet opvallend genoeg. Perforatie De centrale zal nu zorgen voor een machinevaste kleving en zo is in elk geval een deel van uw film nog te redden. Ook als u merkt dat de per foratie van uw film is ingescheurd is het verstandig dat goed te mel den bij insturen. Niet zelden kleven van beschadigde films stukjes af gescheurde perforatie op de beeldjes na het ontwikkelen. De ontwikkelingscentrales ontvangen dagelijks enorme hoeveelheden films. Merk dus uw verpakking heel grondig als er iets met de film niet in orde is en doe nog eens een extra briefje om de film in de cas sette met daarop bijvoorbeeld "ge scheurde film". Duw de film nooit bij het filmven ster in de cassette. Vooral bij een super-8 film loopt deze nogal lastig door de cassetteruimte, zoals u op dit opengewerkte model kunt zien. De cassette moet dan worden op gebroken om het filmeinde te kun nen pakken. Koopkracht DEN HAAG - Laat de keuze van een huishoudelijk apparaat van een bepaald merk niet alleen afhangen van de geboden garantie. Die stelt meestal toch weinig voor. Een defect aan een apparaat binnen de garantietermijn kost de klant vaak meer dan de fab rikant. Deze waarschuwing geeft Koopkracht, maandblad van het konsumenten kontakt. Een onderzoek van het blad wijst uit dat garanties op huishoude lijke apparaten in tien jaar tijd volledig zijn uitgehold. Volgens Koopkracht betekende garantie tien jaar geleden gratis reparatie van defecte onderdelen. Tegenwoordig betaalt de klant bijna altijd voorrijkosten en het arbeidsloon van de reparateur. Een willekeurige reparatie aan een wasautomaat komt de klant na een jaar al op zo'n negentig gulden, aldus Koopkracht. Stilzwijgend hebben de meeste Fabrikanten de reparatiekosten in de laatste jaren naar de klant overgeheveld, zo schrijft het blad. Bovendien hebben de fabrikanten in vier jaar tijd het door de klant betaalde arbeidsloon met vijftig procent verhoogd. Volgens Koopkracht hebben producenten van huishoudelijke ap paraten steeds meer onderdelen van garantie uitgesloten, waar door het begrip garantie nog verder is uitgehold. Op koelkasten krijgt de consument bijvoorbeeld vijf jaar garantie op de comp ressor. Na een jaar loopt deze garantie echter geleidelijk af, totdat de klant na verloop van tijd meer aan de defecte compressor betaalt dan de fabrikant. Fabrikanten noemen dat nog garantie, aldus Koopkracht. Het blad vindt dat een misleidende aanduiding. Volgens Koopkracht moeten de fabrikanten hun garantieregeling weer verbeteren of de kleine geboden service geen garantie rr tencomplex van hun zelf. Aqua Marina in Arguineguin. Dat ligt dan meer westelijk op het eiland. Daar wil ik ook niet naar toe, zei mijn man, want dat is een nogal verlaten streek. Helemaal geen leuke plaatsjes in de buurt, en bo vendien kunnen we daar geen half pension krijgen, terwijl we dat wel hadden gevraagd" Toen zei die meneer dat we inder daad ontbijt en diner zelf zouden moeten betalen, maar dat de Zuid-Europa Stichting ons dan als tegenprestatie een auto zou aanbieden. Dat zou onze bezwa ren tegen de verlaten streek bij Aqua Marina opheffen. Maar mijn man wil in zijn vakantie niet autorijden. Dat doet hij het hele jaar al. We hebben toen nog gevraagd of we niet in plaats van die auto toch half pension konden krijgen. Maar nee hoor, dat ging allemaal niet. Die auto was het enige dat hij voor ons kon doen-'. Inbegrepen Diep teleurgesteld ging het echt paar S. terug naar huis. Daar keek mevrouw in de vakayitiegids nog eens na, waar die moeizame meneer op Schiphol hen naar toe had willen sturen. En wat leest ze daar bij Aquama- „Vanuit Aquamarina hebt u volop de gelegenheid Gran Canaria te gaan verkennen: in de prijs is immers een Seat-133, inclusief de all risks-verzekeringbegre pen!!". Dat speciale aanbod" was dus he lemaal geen speciaal aanbod, maar gewoon iets wat altijd al bij die reis hoorde Later heeft het kantoor waar me neer en mevrouw S. hun reis had den geboekt, Wagon-LitsijCook nog geprobeerd om samen met de Zuid-Europa Stichting een lijn- vlucht voor hen te regelen. Ook dat is niet doorgegaanomdat de organisaties het niet eens konden worden over wie wat aan het echtpaar S. zou moeten vergoedet Meneer en mevrouw S. hebben ten slotte hun geld terug gekregenNa een heleboel moeite is het ze gelukt binnen een week ergens anders naar toe op vakantie te gaan. Een reis die overigens wel 1600 gulden duurder was. Over booked" Wat heeft de Zuid-Europa-stichting erover te zeggen? ,J)e avond voor het vertrek van de clienten S., nota bene na sluitingstijd van ons kantoor, stuurde de hotelier een telexbericht dat hij overbooked was." En over hei regelen van een lijnvlucht: „Wij namen onmid dellijk weer contact op met het buitenland, maakten lijndien streserveringen en probeerden tevens om bij een collega char- terstoelen te vinden. Juist toen dit laatste gelukt was belde de heer S. ons op met de mededeling dat hij liever helemaal niet op reis- ging". Over het merkwaardige aanbod van de auto en over eventuele me ningsverschillen tussen Wa- gons-Lits en de Zuid-Europa- Stichting wordt in de brief van de touroperator met geen woord ge rept. Hij zegt wel dat in zijn ogen het probleem niet onder het hoofd stuk Gekocht is gekocht" thuishoort. „Je ziet ze regelmatig geadverteerd, van die gezellige ouderwetse ka chels die speciaal voor aardgas zijn gemaakt. Grootmoeders ge zelligheid zonder grootmoeders gesjouw met stoffige kolen zoge zegd. Een lezer had wel zin in zo'n kachel. Hij kocht er voor duizend gulden eentje van het fabrikaat Van Gelder uit IJmuiden, via een ge vestigde installateur in zijn woonplaats. Dat laatste moet meestal, maar Van Gelder had het er nog eens extra streng in zijn advertenties bij staan: „Le vering via erkende handel". Toen de lezer zijn ouderwetse ka chel een half jaar had, begon het ding te weigeren. Er was geluk kig een heel jaar garantie op, dus kon dat door de installateur gratis verholpen worden. Maar dat viel niet mee. Elke keer als deze „erkende vak handelaar" er met zijn vingers aan was geweest, was er weer een ander mankement. Eerst gaf de kachel knallen. Toen de knallen over waren, brandde hij uit sluitend zeer hoog als een fakkel. Daarna lekte er weer gas uit de aansluitingen. Ten einde raad wendde de lezer zich rechtstreeks tot fabrikant Van Gelder, nog altijd ruim schoots binnen de garantietijd. Tja, Van Gelder wilde de kachel wel bekijken, maar dan kwamen de vracht- en reparatiekosten voor rekening van de klant. Die legde zich daar in vredesnaam- maar bij neer. Op dag kreeg hij zijn kachel weer terug, met een rekening van 100 gulden erbij. Toen hii brandde, bleek echter dat de thermostaat het niet deed. Weer naar Van Gelder opgebeld. Uiteindelijk was men daar bereid nog eens naar de kachel te kijken, als de klant dan maar wel weer de vrachtkosten 30,-) voor zijn rekening nam. Waarom Maar nu werd onze lezer toch kwaad. Waarom moest hij steeds alle kosten betalen, ook als die uitsluitend gemaakt werden vanwege fouten van anderen? Van Gelder bleef onvermurwbaar. Ondanks hun mooie garantie weigerden ze verder iets te doen. Koopkracht probeerde voor de le zer te bemiddelen. Maar Van Gelder gaf geen streep toe. Nee hoor, zeiden ze, foute reparaties door de installateur zijn onze schuld niet. Bewijs maar eens dat er in het begin een fabrieksfout is geweest. En wat die laatste repa ratie door ons betreft, die willen wij best nog eens nalopen, maar de vrachtkosten zijn voor de- klant. Punt uit. Uiteindelijk slaagde de lezer er toch nog in om zijn „vakhandelaar" zo ver te krijgen dat hij zijn kachel omruilde voor een nieuwe. Dat was dus nog een bof. Maar die 100 gulden was hij defini tief kwijt aan Van Gelder, die daar dus in feite helemaal niets nuttigs voor had gedaan. Onze lezer had wel een mooi garan tiebewijs, waaruit zonneklaar bleek dat Van Gelder hem moest helpen, maar Van Gelder had daar botweg lak aan."

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 25