LEIDSCH DAGBLAD Ver. Staten gaan gond verkopen /IeeuwiS Koffie Hag probleemloos lekker! Huwelijk rijdt Tour in de wielen Weer cipier in Italië vermoord Bewind voerders "Grof" Meeuwis meer dan'n halve eeuw eerlijk eiken Digros in winkel centrum Alkemade DONDERDAG 20 APRIL 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35530 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN - De Tour de France loopt bij de start in Leiden de kans in de wielen te worden gereden door het huwelijk van een Leids meisje met een niet-LeidenaarIn de Sleutelstad, waar op 29 juni de proloog van 's werelds grootste wielerspektakel wordt gehouden, wordt van gemeentewege nu druk gezocht naar één van de aan staande echtparen, die uitgere kend op die betreffende don derdagmiddag de huwelijks voltrekking hadden vastgesteld in het stadhuis aan de Breestraat, een weg die is opgenomen in het parcours dat de reclamekara vaan en renners zullen rijden. Samen met drie andere paartjes, die dan aan hun privé-tour wil den beginnen, hadden de bewuste verloofden al lang geleden de 29ste juni als gewenste trouwda tum opgegeven. Maar terwijl de andere koppels inmiddels gevon den zijn, blijkt voorlopig niemand het laatste duo te kun nen opsporen. Ook als dat gevonden wordt, hoeft het probleem nog niet onmiddel lijk opgelost te zijn. Waar twee aanstaande echtparen de trouwdatum wél wilden ver schuiven, daar heeft de derde toe komstige bruidegom al te kennen gegeven niet "terug te kunnen". Onder het motto "zo zijn we (nog) niet getrouwd" wil hij niet wijken voor de Tour. Wel zijn met de jongeman, die alle uitnodigingen de deur al had uit gedaan, onderhandelingen om te komen tot een speciale regeling. Die is nodig, omdat de proloog route een uur voordat hij wil trouwen hermetisch zal worden afgesloten. De Leidse gemeentevoorlichter Le- lieveldt: "Het gaat erom die men sen op een nette manier het stad huis in te krijgen. Uitwijken naar een ander gebouw zou wel kun nen, maar daarvoor is een apart raadsbesluit nodig. Dat is na tuurlijk vrij omslachtig." Bekeken wordt nu of de bruidsstoet misschien per bus tussen de re clame-wagens van de Tour kan worden doorgeloodst, of dat men wellicht per rondvaartboot naar het stadhuis wil varen. Mogelijk heden die ook besproken zouden moeten worden met de nog niet bereikte trouwlustigen. Als dat vierde paar tenminste wordt ge vonden. Zelfs een oproep in een gemeentelijke advertentie in de regionale pers heeft nog geen re sultaat opgeleverd. Het probleem dat zich daarbij voordoet is dat aanstaande echt paren bij hun reservering die ver tevoren kan geschieden) alleen de achternamen hoeven op te geven. Die van het meisje is Fïlippo, een familienaam die in Leiden zo veelvuldig voorkomt dat het on doenlijk zou zijn alle mensen met die naam op te bellen, te bezoeken of aan te schrijven. De naam van de bruidegom kwam in Leiden slechts éénmaal voor. Het contact met die persoon was dan ook snel gelegd, maar uit zijn reactie ("Ik denk er niet aan om te trouwen") bleek snel dat hij niet de juiste was. Het bureau bevol king weet nu niet meer waar het buiten Leiden moet beginnen te zoeken. Pikant détail daarbij is nog dat pas tot deze actie werd overgegaan, omdat één van de echtparen zelf contact opnam... WASHINGTON (UPI/AFP/Reuter) - De Verenigde Staten zullen met ingang van volgende maand een deel van hun goudreserves gaan verkopen. De bedoeling van deze ver kopen is tweeledig: het verminderen van het grote verlies op de Amerikaanse handelsbalans en het steunen van de kwijnende dollar. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van financiën in Washington bekendgemaakt. Het goud zal worden verkocht in minstens zes maandelijkse vei lingen van elk 300.000 ounce, te beginnen op 23 mei, aldus de be kendmaking. De Verenigde Sta ten, die momenteel over een to taal van 277,5 miljoen ounces be schikken, voornamelijk opgesla gen in Fort Knox, hielden eerder in 1975 twee goud veilingen. Naast het verminderen van het verlies op de handelsbalans zul len de goud verkopen bijdragen aan het doen verdwijnen van de rol van het goud in het inter nationale monetaire systeem, zo zegt het ministerie van financiën. Het voegt eraan toe dat aanvra- VANDAAG even bij HUISMAN B.V. kijken voor een goede occasion! Iets lagere temperaturen Vannacht plaatselijk regen, morgen af en toe zon maar ook een lokale bui. Zwakke tot matige wind, draaiend naar westelijke richtingen. Minimum temperaturen ongeveer 7, maximum temperaturen circa 13 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 21 APRIL Zon op: 6.32 uur, onder: 20.47 uur. Maan op: 20.06 uur, onder: 5.52 uur. Hoogwater te Katwijk om 3.03 en 15.20 uur, laagwater om 11.07 en 23.31 uur. gen van buitenlandse regeringen of centrale banken niet zullen worden geaccepteerd en dat be talingen dienen te geschieden in Amerikaanse dollars. Het minis terie sluit echter de mogelijkheid niet uit dat na verloop van tijd ook met Westduitse marken kan worden betaald. Het Amerikaanse ministerie van handel had gisteren bekend gemaakt dat het verlies op de handelsbalans in de eerste drie maanden van dit jaar bijna 23 miljard dollar bedroeg, een toe name van 5 miljard dollar ten op zichte van de laatste drie maan den van 1977. NEW YORK - Het Nationale Ballet geeft op het ogenblik een reeks voorstellingen met Ru- dolf Noerejew in het Minskoff- theater op het Newyorkse Broadway. De voorstelling van gisteravond werd bijgewoond door de Ne derlandse prinsessen Beatrix en Cristina alsmede door de ko ningin van de moderne dans, de befaamde Amerikaanse cho reografe Martha Graham. Ge heel links op de foto Rudolf Noerejew. ZOETERJ^OUDE - De Haagse rechtbank; heeft mr. De Ranitz en mr. 'Blankenstein aangewe zen tot bewindvoerders voor de Grofsmederij. De bewindvoer ders hebben gisteravond en vanmorgen al oriënterende ge sprekken gevoerd met de be trokken partijen. De heer Blankenstein wilde van morgen nog niet zeggen hoe hij de zaak ging aanpakken. Hij zei dat het niet vreemd was dat er twee bewindvoerders zijn aan gesteld. Volgens hem gebeurt dat wel meer met zaken van enige omvang. Mr. Blankenstein is advocaat en procureur in Den Haag. Hij is geen onbekende voor de vak beweging, want hij is voorzitter geweest van de Algemene Ne derlandse Typografenbond en adjunct-directeur van de Arbei derspers. Gisteren is er ook een gesprek ge weest tussen de voorzitter van de Raad van Commissarissen, de heer Van Slingelandt, en Dick ter Wisscha, namens de vak bewegingen. Over dit gesprek zijn geen mededelingen gedaan. EIKEN PARKET 54,-/m2 Zweeds lamellen parket Kant en klaar tóch even kijken bij DE H0UTBAAN zelfbouwcentrum Zijldijk 22 - Leiderdorp tel. 071-899311 Op het terrein van de Verenigde Touwfabriek Zaterdags geopend MILAAN (AFP) - Opnieuw is een Italiaanse cipier vermoord. Vanmorgen kort voor acht uur werd in Milaan de gevangen bewaarder Francesco de Cataldo vermoord. Korte tijd later belde een ano niem persoon het Ita liaanse persbureau Ansa op, met de mededeling: „Wij hebben De Cataldo van de gevangenis van San Vittore (in Milaan) terechtgesteld omdat hij beul van de gedetineerden was'. De man zei te behoren tot de be weging van de 'Rode Brigades', die twee weken geleden ook al een cipier om het leven hebben gebracht. Zoals zijn collega in Turijn werd De Cataldo vermoord toen hij uit zijn woning kwam. De aanslag is volgens de eerste lezing gepleegd door drie man nen in een auto. Een der inzitten den stapte uit, liep op De Cataldo toe en schoot hem neer. Vervol gens vluchtte het drietal met grote snelheid. De eerste voorbijganger trof De Cataldo al overleden aan, getrof fen door tenminste zeven kogels. De aanslag van vanochtend is de vierde door de Rode Brigades sinds 16 maart, de dag waarop oud-premier Aldo Moro werd ontvoerd. Ondanks intensief zoeken is er nog steeds geen spoor van de Ita liaanse christendemocratische ex-premier gevonden. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Er zitten méér kanten aan het kiezen van H bril.. Gratis voetbal LEIDEN - FC Den Haag zal zondag voor de eredivisie wedstrijd tegen Vitesse geen toegang heffen. De voetbal vereniging wil zich op die manier verzekeren van een groter aantal toeschouwers dan de laatste tijd naar het Zuiderpark kwam, om met de steun van het publiek het degradatie-gevaar definitief af te wenden. Het betreft een eenmalige geste van het Den Haag-bestuur voor de laatste thuiswedstrijd van het seizoen. Sociale Dienst tijdelijk 'bezet' LEIDEN - Twee uur lang heeft de Werklozen Belangen Vereniging vanmorgen een stiptheidsactie gevoerd in het gebouw van de Leidse Sociale Dienst aan de Steenschuur. De actie maakte onderdeel uit van een landelijk opgezet plan om op hetzelfde tijdstip in acht steden, waaronder Amsterdam, Rotterdam en En schede, de eisen van de Belangen Vereniging kenbaar te maken. In Leiden richten die eisen zich o.m, tegen strafmaatregelen die de werklozen krijgen opgelegd als zij te weinig solliciteren; tegen het verlagen van de huurbijd- rage; de gebrekkige voorlichting over rechten en plichten die een werkloze heeft en tegen misbruik van de WSW (Wet Sociale Werk voorziening) en het onder druk zetten van werklozen om in deze regeling, bedoeld voor gehan dicapten, te stappen. Directeur Boot van de Soc. Dienst verklaarde dat er al een draai boek is ontworpen om iedereen bij het eerste contact met de Dienst een geschrift te overhan digen waarin precies staat wat de rechten en plichten zijn. Wat de lange wachttijden bij de eerste uitkering betreft zei Boot dat er maatregelen te verwachten zijn, die echter een s 'ingrijpende •reorganisatie vkri"ohzè dienst ei- Begrafenisonderneming Van der Luit Willem de Zwijgerlaan 179 Leiden TELEFOON 142644 ft Professor Buikhuizen, die binnenkort aan de Leidse universiteit criminoloog prof. Nagel zal opvolgen, gaat zich volgens het reclas- seringsblad Kri bezighouden met hersenonderzoek bij de linquenten. Volgens prof. Buikhuizen, die het bericht in Kiri niet ontkent, zijn be zwaren tegen een dergelijk onderzoek voornamelijk ge baseerd op het vooroordeel "dat je zoiets niet kunt doen". Hij vindt daarente gen dat men deze vorm van onderzoek naar delinquent gedrag juist zou moeten toe juichen. PAGINA 7 ft "NAVO heeft N-bom niet meer zo nodig" PAGINA 9 ft "Bezetting Grof houdt niet op bij poort van het bedrijf'. PAGINA 11 ft PvdA is banger voor links dan voor rechts. PAGINA 13 ft Kaarten voor bekerfinale waren al gedrukt. PAGINA 19 ft Basketbal in Groenoordhal PAGINA 21 ft Over ervaringen met reisbu reaus gesproken. PAGINA 25 ft Vijf uur werken voor een Frans stokbrood PAGINA 27 ft Vakbonden woedend op Hoogovens PAGINA 31 Massief eiken meubels: met vakmanschap gemaakt. Grote keuze, originele modellen. L_4 van alle kanten beter bekeken Leiden Haarlemmerstraat 58 tel.(071)140148 pakking van 250 gram. Hag, échte koffie, gezuiverd van coffeine en andere schadelijke bestanddelen. Beter voor hart, zenuwen, maag, gal en lever. Q?HflCmag "Zieke moeder" goed voor tienduizenden guldens NOORDWIJK - Een zielig verhaal ophangen over je doodzieke moeder, die je nog één keer wilt bezoeken, maar je hebt geen geld voor de reis. Dat was de speciali teit van de 68-jarige H.V., die dinsdag door de Noordwijkse po litie is aangehouden. Zijn verteltalent legde hem geen windeieren. Daar waar hij aan klopte bij alleenstaande vrou wenharen de woorden "moeder,' en "doodziek" meestal goed voor bedragen van 25 tot 75 gulden. Wanneer zijn ontroerde slach toffers dan even de kamer verlie ten, nam V. meestal hun por temonnee mee, en vertrok. Zijn moeder bezocht hij niet. Vanaf februari 1977 is V. op deze manier te werk gegaan. Hij werd dan ook door 23 politiekorpsen in Nederland gezocht. Het moet hem volgens de Noordwijkse politie tienduizenden guldens hebben opgeleverd. Het laatst was hij ac tief in Leiden en Hillegom. In Noordwijk werd de man aange houden, omdat hij zich opvallend gedroeg. V. heeft bekend. ALKEMADE/VOORHOUT - Niet de plaatselijke middenstanders maar Dirk van den Broek mag met een Digros-vestiging het al negen maanden leegstaande winkelcentrum aan het Meer- kreukplein in Oude Wetering bemannen. De winkeliersverenigingen Sint Maarten en Thomas Moore uit Alkemade zijn vanmorgen door het Haagse gerechtshof in het ongelijk gesteld. Zij hadden eer der het gelijk van de rechtbank aan hun kant gekregen toen zij protesteerden tegen de dreigende vestiging van de grootwinkelier in het centrum. Van den Broek ging tegen deze uitspraak in hoger beroep. Van den Broek; "We staan Idaar om het iii te richten. Binnen drie maanden hopen we te openen. Ik wil alsnog met de midden standers praten. Het winkelcen trum is niet vol maar mijn acht honderd vierkante meter zijn nu verzekerd." De middenstandsverenigingen zullen zich niet zonder meer neerleggen bij deze uitspraak, vertelde voorzitter Van den Bosch vanmiddag. Of zij in hoger beroep zullen gaan kon hij nog niet zeggen. "Daarover zullen we eerst contact zoeken met onze advocaat en het Kon. Ned. On dernemers Verbond. Maar praten kunnen we natuurlijk altijd. Al leen, de winkeliers willen wél via het CFI (de opdrachtgever tot de bouw) huren en niet van Van den Broek. Hij vraagt hogere huurprijzen". Van den Bosch vertelde dat de klap hard is aangekomen en ervan overtuigd te zijn geweest dat de plaatselijke middenstanders de zaak zouden winnen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1