Massale zoekactie naar Moro WEEKAANBIEDINGEN .sow» ïtnaW Senaat VS. aanvaardt Panamak anaalverdrag SüP® Zuivering Canarische eilanden Na communiqué over gedwongen zel fmoord Grigorenko Milieuramp in Brazilië 179 98 115 100 VROOMS DREESM ANN WOENSDAG 19 APRIL 1978 BUITENLAND PAGINA H ROME (AFP) - De lijst van ontvoeringen en aanslagen v de Rode Brigades in de afgelopen jaren de verantwoordelijk heid op zich hebben genomen ziet er als volgt uit: 18 april 1974: ontvoering in Genua van de officier van justitie Mario Sossi. De ontvoerders eisten de vrijlating van een aantal in de gevangenis zittende kameraden. Toen een rechtbank beloofde aan deze eis gevolg te geven lieten de ontvoerders Sossi op 23 mei vrij. De procureur-generaal trok echter op het laatste moment de toezegging in. Sossi was toen al in veilig heid. 4 juni 1975: ontvoering van 'vermouth-koning' Vittorio Gan- cia. Hij werd door de politie bevrijd na een schietpartij waarbij een politieman en Margherita Gagol, vrouw van de leider van de Rode Brigades, Renato Curcio, werden gedood. 29 april 1976: moord op Enrico Pedinovi, vertegenwoordiger voor de uiterst rechtse MSI in de provincieraad van Genua. 8 juni 1976: moord op Pranceso Coco, procureur-generaal in Genua. Bij de aanslag kwamen ook Coco's chauffeur en een lijfwacht om het leven. 28 april 1977: moord op Pulvio Croce, deken van de orde van advocaten in Turijn. Reden voor de aanslag was dat Croce een aandeel had in het proces tegen een aantal belangrijke leden van de Rode Brigades. 2 juni 1977: in Milaan wordt IndroMontanelli, hoofdredacteur van "II Giornale" in de benen geschoten. In Genua ondergaat Vittorio Bruno, adjunct-hoofdredacteur van „Secoio XIX", hetzelfde lot. 3 juni 1977: in Rome krijgt Emilio Rossi, hoofdredacteur van het journaal van een televisiezender, enkele kogels door zijn knieen. 16 november 1977: Carlo Casalegno, adjunct-hoofdredacteur van "La stampa" wordt bij een aanslag zwaar gewond. Hij overlijdt enkele dagen later. 28 december 1977: Angelo Pistolesi, functionaris van de MSI, in Rome doodgeschoten. 14 februari 1978: Riccardo Palma, een rechter, in Rome ver moord. 10 maart 1978: moordaanslag in Turijn op Rosario Berardi, onderofficier van politie. 16 maart 1978: ontvoering in Rome van de christen-democra tische leider en oud-premier Aldo Moro. Bij de overval wor den vijf leden van zijn gezelschap gedood. 24 maart 1978: Giovanni Picco, voormalig christen-democra tisch burgemeester van Turijn, in de benen geschoten. 7 april 1978: de voorzitter van het verbond van werkgevers in Genua, Felice Schiavetti, in de benen geschoten. 11 april 1978: moord op Lorenzo Cotugno, cipier van de ge vangenis in Turijn. SANTA CRUZ DE TENERIFE (Reuter) - Politie-optreden voor het afweren van de bedreiging van guerrilla-activiteit aan het begin van het toeristische seizoen op de Canarische eilanden, heeft geleid tot de aanhouding van 24 verdachte personen en de inbe slagneming van springstof en tijdmechanismen, zo is gisteren in Santa Cruz de Tenerife be kendgemaakt. De civiele gouverneur van de Cana rische eilanden. Luis Mardones Sevilla, deelde op een persconfe rentie mee dat hotelhouders en "touroperators" brieven hadden gekregen van de afscheidings beweging van de Canarische ei landen MPAIAC, waarin een "re volutionaire belasting" werd ge heven, op straffe van een bom aanslag. MPAIAC sprak dit in een commu niqué tegen. Maar Mardones liet fotokopieën zien van aangete kende brieven die met het zegel van de organisatie waren ver stuurd vanuit Algiers, de zetel van MPAIAC. In de brieven, getekend door een zekere F. Anaga, die zich de "penningmeester" van MPAIAC noemde, werd een termijn van twintig dagen gesteld waarbin nen de "belasting" moest zijn overgemaakt. Gouverneur Mardones zei dat geen der aangeschreven hotelhouders en touroperators had betaald en dat geen hunner slachtoffer van een bomaanslag was geworden, omdat de cellen van MPAIAC in Tenerife door de politie zijn ont manteld vóór het verstrijken van de termijn". W. P. Hartwijk Noordbuurtseweg 15 Zoeterwoude. Tel. 01715-1638 CORVARO (AP/UPI)- In een afgelegen bergach tig gebied ongeveer 120 kilometer ten noord oosten van Rome werd gisteren door politie en militairen vergeefs gezocht naar het stoffe lijke overschot van oud-premier Aldo Moro. De extreem linkse organisatie "Rode Brigades"die de verantwoordelijk heid voor de ontvoering van Moro heeft opgeëisthad eerder op de dag in een communiqué laten weten dat de christen-democratische politicus was terechtgesteld en dat zijn lijk op de bodem van het Duchessameer kon worden gevonden. Zelfmoord Het communiqué spreekt ironisch van "executie door zelfmoord" en gaat verder met "dit is slechts het begin van een lange reeks van zelfmoorden. De "zelfmoord" mag geen "voorrecht" van de Baader-Meinhofgroep zijn. Sid deren mogen wegens hun misda den de diverse Cossiga's, Andre- otti's, Taviani's en allen die het regime steunen". Andreotti is premier, Cossiga mi nister van binnenlandse zaken en Taviani is een Italiaanse oud-mi- nister van binnenlandse zaken. De korte mededeling van dinsdag begon kort met: "Vandaag, 18 ap ril, eindigt de dertigjarige dicta tuur van de christen-democra ten". Kikvorsmannen hebben in het ijs koude water van het meer, dat op ongeveer 2000 meter hoogte ligt, urenlang gezocht naar het lijk van Moro. Ook de nabije omge ving werd nauwkeurig uitge kamd. De massale zoekactie le verde echter niets op en werd door de invallende duisternis ge- Pakketbom doodt Turkse burgemeester ANKARA (UP1) - de burgemeester van het Turkse Malatya is omge komen toen een pakket waarin een bom zat, ontplofte. Ook de schoondochter en twee kleinkin deren van de burgemeester wer den gedood. Het was gisteren niet bekend waarom burgemeester Hamid Fendoglu een bompakket was gestuurd, de omgekomene was een vooraanstaand lid van de plaatselijke Koerdengemeen schap en een voormalig parle- mentlid voor de centrum-rechtse Gerechtigheidspartij. Na het bekendworden van Fen-| doglu's dood trokken groepen inwoners van het stadje door de straten, betogend tegen de aan slag. Het postkantoor werd met stenen bekogeld en auto's wer den beschadigd. Volgens ooggetuigen staken de be togers de brand in het hoofd kwartier van de Republikeinse Volkspartij die op het moment aan de macht is in Turkije. Ook werden de kantoren van de gou- veneur en een staatsziekenhuis met stenen bekogeld. Navraag op het postkantoor leerde gistermiddag dat het pakket met de bom vanuit Ankara aan het adres van de burgemeester was gezonden. Premier Bulent Ecevit van Turkije heeft gisteren het centrum voor kernenergie in Ankara gesloten na de ontdekking dat de bom brief waarschijnlijk daar ge maakt is. staakt. De politie maakte bekend dat zij berichten aan het natrekken is van plaatselijke bewoners, die verklaarden gisterochtend een helikopter te hebben gehoord. Ook zou maandag een jonge vrouw op een motorfiets in het dorp de weg hebben gevraagd naar het Duchessameer, dat in deze tijd van het jaar meestal geen bezoekers trekt. De helikopter zou het ontbreken van voetafdrukken kunnen ver klaren: er werd al gespeculeerd dat het lijk van Moro uit de heli kopter in het bergmeer was ge gooid. Echt of niet? Deskundigen van de politie en col lega's van de 61-jarige Moro zijn ervan overtuigd dat het commu niqué inderdaad van de terroris tische Rode Brigades afkomstig is. Zij spraken echter de mening uit dat het communiqué mogelijk een wrede grap is geweest of een afleidingsmanoeuvre om de poli tie op een dwaalspoor te brengen. Als dat het geval is geweest, dan zijn de ontvoerders hierin zeker geslaagd. Honderden soldaten en politieagenten namen deel aan de massale zoekactie, alle politieke partijen kwamen voor spoedbe raad bijeen en de aandacht van de gehele natie werd gericht op een bergmeer in de Appenijnen. Eerder op de dag ontdekte de Itali aanse politie in een buitenwijk van Rome bij toeval een woning, die mogelijk door de ontvoerders van Moro als schuilplaats is ge bruikt. In de woning werden verschillende wapens, ammunitie, een schrijf machine en door de Rode Briga des ondertekende boodschappen aangetroffen. In het appartement werden ook enkele damespruiken gevonden. Aan de ontvoering van Moro, waarbij vijf van zijn lijfwachten om het leven kwamen, zou ten minste één vrouw hebben deel genomen. Na ondervraging van de omwo nenden is door de politie de op sporing verzocht van een jonge blonde vrouw, die tot gisteroch tend in de woning zou hebben vertoefd. De vrouw zou een zware motorfiets als vervoermiddel ge bruiken en is mogelijk dezelfde persoon, die maandag in de na bijheid van het Duchessameer is gesignaleerd. Politiemensen met honden staan op het punt te vertrekken voi zoek naar Aldo Moro. Zoekacties werden door de 4 meter hoge Steengroeve De politie heeft gisteren ook ge zocht in een steengroeve langs de snelweg van Rome naar l'Awuila. De steengroeve bevindt zich op ongeveer 10 kilometer afstand van het Duchessameer. Deze zoekactie kwam na berichten, dat twee personen enkele dagen geleden waren opgemerkt toen zij een groot voorwerp in de steengroeve wierpen. Volgens de politie was het hekwerk rond de steengroeve doorgeknipt en zijn sporen van autobanden ontdekt. De groeve staat gedeel telijk onder water, er wordt al en kele jaren niet meer gewerkt. WASHINGTON (Reuter) - De Amerikaanse Senaat heeft gisteravond goed keuring gehecht aan het tweede Panamakanaal- verdrag dat deze waterweg aan het einde van deze eeuw aan Panama moet te ruggeven. Vorige maand ratificeerde de Se naat het eerste verdrag met Pa nama dat de neutraliteit van het Panamakanaal garandeert. De Senaat ratificeerde het tweede van de twee omstreden verdra gen met 68 tegen 32 stemmen, dat is met één stem meer dan de ver eiste meerderheid van twee der den (67 stemmen). De uitslag was van zeer grote bete kenis voor het prestige van presi dent Carter. Het eerste verdrag werd op 16 maart, eveneens met 68 tegen 32 stemmen, aanvaard. Het verdrag werd in september vo rig jaar in Washington onderte kend, waarna meteen heftige op positie in het Congres en elders klaarstond. Verklaard werd dat Carter het kanaal weggaf zonder oog te hebben voor Amerika's veiligheid. De president noemde onlangs de ratificatie van het verdrag van het grootste nationale belang van de V.S. Niets zou uitheemse ideolo gieën zoals het communisme meer in de kaart spelen dan af wijzing van het verdrag door de Senaat. Het verdrag zou verder de Amerikaanse invloed op het westelijk halfrond vergroten, wantrouwen en onenigheid ver minderen en een grote bron van anti-Amerikaanse gevoelens op drogen. De belangrijkste bepalingen van de twee verdragen zijn: met het van kracht worden van het verdrag inzake de overdracht van het kanaal is de Panamese ju risdictie hersteld over de hele ka naalzone die geleidelijk vóór 31 december 1999 aan Panama zal zijn overgedragen, een nieuw gemengd Pana- mees-Amerikaans bestuur zal de huidige Amerikaanse kanaal maatschappij vervangen, de V.S. zullen geleidelijk hun ba sis in de zóne en de staf van het zuidelijk opperbevel die zich daar bevindt, terugtrekken, Tijdens de overgangsperiode zal Panama 30 dollarcent por ton vracht die het kanaal passeert en 10 miljoen dollar per jaar aan to- linkomsten ontvangen, het kanaal zal met ingang van het jaar 2000 neutraal zijn en zijn neu traliteit zal gezamelijk door Pa nama en de VS gewaarborgd zijn. De VS zullen dus steeds geroe pen kunnen worden de verdedi ging daarvan te verzekeren maar alleen Panama zal na die datum daar blijvend militairen kunnen stationeren, de VS zullen uit het voorgaande geen enkel recht kunnen ontle nen zich te mengen in de bin nenlandse aangelegenheden van Panama, DE Amerikaanse oorlogssche pen zullen, in geval van nood, een voorrangsrecht hebben aan het hoofd van een konvooi door het Panamakanaal te varen. De ratificatie kwam na 12 jaar on derhandelingen tussen Washing ton en Panama en 39 bittere de batten in de Senaat. De verdra gen zijn in november vorig jaar bij een volksraadpleging in Pa nama aanvaard waarbij ook een meerderheid yan twee derden vereist was. vraagt 111 YS asiel NEW YORK (UPI) - Sovjet-oor logsheld Pjotr Grigorenko, die van zijn staatsburgerschap is ontheven, heeft gisteren politiek asiel in de Verenigde Staten ge vraagd en een beroep op presi dent Carter gedaan "al mijn land genoten te helpen". De 70-jarige Grigorenko, gene- raal-majoor van het Rode Leger die in de Tweede Wereldoorlog tot tweemaal toe gewond raakte en die wegens zijn activiteit voor mensenrechten van zijn functies werd ontheven, leverde zijn ver zoek om asiel in bij de Ameri kaanse immigratie- en naturalisa tie-dienst in New York. "Ik werd immigrant tegen mijn wil", zei Grigorenko tot verslag gevers en toonde het door presi dent Breznjev getekende besluit dat hem zijn Sovjet-staatsburger schap was ontnomen. PORTO ALEGRE (AFP/UPI) - De Braziliaanse autoriteiten hebben giste ren een crisistoestand uitgeroepen in Santa Vitoria do Palmar bij de grens met Uruguay. Daar is in april 1971 het schip Taquari van de scheepvaartmaatschappij Lloyd Brasileiro vergaan met buitengewoon giftige stoffen aan boord die nu tot een milieuramp hebben geleid. Het had als lading 24 ton kwikverbindingen, 173 ton natronloog, zeven vaten propyleen en zeven cylinders ethyleen. Waarschijnlijk zijn die in de loop der jaren doorgeroest waardoor de in houd is vrijgekomen. De laatste dagen hebben de gaswolken duizenden vissen, grote aantallen vogels, honden, vee, paarden, varkens en zee leeuwen gedood. De paar bewoners van het grensgebied hebben last van een zere keel, hoesten en pijn in de borst en overgeven. Brazilië en Uruguay hebben biologen, oceanografen en toxicologen naar het gebied gestuurt. Het propyleen en ethyleen waren van Dow Chemical en deze maatschap pij heeft destijds op het gevaar ervan gewezen. Propyleen is zwaarder dan lucht en blijft als een deken hangen wanneer de wind het niet verspreidt. Het ethyleen kan spontaan tot ontploffing komen. Het meest bevreesd zijn de autoriteiten echter voor de kwikverbindingen, die in de zenuwcellen terecht kunnen komen en dan tot de „ziekte van Minamata" leiden, zoals in het Japanse Minamata is gebeurd. Sinds maandag mogen vis en schaaldieren uit de hele staat Rio Grande do Sul niet meer verkocht worden. De 40.000 arbeiders in de visindustrie zijn daar woedend over. Champignons 2 zware kroppen sla (geldig t/m za. 22 april) Miljam sahnefrisch aardbeien, kruisbessen of abrikozen Bakje a 150 gram Nieuw; knorr conplete soup diverse smaken, per pakje voor 2 borden. Ter introduktie Nu 2e pakje gratis! Jolly duo dessert o.a. de smaken aardbeien, vanille, ananas en caramel 2 bekers 120 cc Big nuts blok melkchocolade met praliné vulling en hele hazelnoot. 75 gram ®Husqvarna£~, COUPON VOOR EEN FRAAI GAZON Zend mij gratis uw dokumentatie over handmaaiers ~i motormaaiers I, i kettingzagen Naam I Adres 1 Plaats Iln open envelop zenden aan. Husqvarna Nederland b v. IAntwoordno. 215 Lt Amersfoort (Geen postzegel) Husqvarna maakt maaien makkelijk Husqvarna heeft voor èik gazon de juiste grasmaaier. Robuuste.lichtlopende handmaaiers en pittige, milieu-vriendelijke motormaaiers. Alle met messen van hoogwaardig, zweeds staal. Vraag uw handelaar om inlichtingen of stuur de bon in voor een interessant informatiepakket

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9