Somberheid over schoonmaak Rijn u Kabinet in problemen: vad komt weer een week later Diep vernederde vrouw schoot haar man dood Zwakzinnigenzorg stelt zichzelf ter discussie Ruurd (11) werd door zijn moeder vergiftigd Techno-Beurs 17 18 119 VAT 78 Kamer vindt gesloten verdragen een uiterste minimum Kamer spaart procureur CONFERENTIE OVER ONTWIKKELINGEN IN ZORG VAN INSTITUTEN WOENSDAG 19 APRIL 1978 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (SP) - Het kabinet raakt steeds verder verstrikt in de netten van de vad. Op het laatste moment is weer besloten de in diening van het herziene wets ontwerp over het individuele deel van de vad bij de Tweede Kamer een week uit te stellen. Vrijdag nog zei premier Van Agt dat dit ontwerp vandaag bekend zou worden gemaakt. Via voorzit ter Vondeling liet hij -de Tweede Kamer gisteren weten dat het volgende week woensdag wordt. Minister Albeda van Sociale Zaken heeft om dit uitstel gevraagd om dat hij geschrokken is van de re acties op de aankondigingen van Van Agt en hemzelf dat er nu een betere vad-regeling dan die van het kabinet-Den Uyl op komst was. Zowel uit kringen van de vakbeweging als van politici bin nen PvdA en CDA is uiterst nega tief gereageerd op wat tot nu toe naar buiten is gekomen over de plannen van het kabinet met de vad. WOORDBREUK De Tweede-Kamerfractie van de Partij van de Arbeid is van plan minister-president Van Agt te vragen wat er nu allemaal aan de hand is met het vad-wet- sontwerp. Kamerlid Dick Dolman wees er gisteren op, dat in het debat over de regeringsverklaring is be loofd dat er voor 1 april een wij ziging van het wetsontwerp van het kabinet Den Uyl zou zijn. Nu blijkt echter dat pas eind april een nieuw wetsontwerp ter tafel komt voor slechts een deel van de vad-regeling. De PvdA beschouwt dit als woordbreuk van Van Agt en wil hem daar zo snel mogelijk over aan de tand voelen. Ook wil de PvdA, dat het advies van de Raad van State over de vad waarin bezwaar wordt aangete kend tegen de splitsing in een individueel- en een algemeen deel, openbaar wordt gemaakt. Albeda wilde deze week de Kamer een ontwerp presenteren voor een individuele regeling voor de .vermogens aanwas deling, die in feite niet veel anders meer is dan een wettelijk verplichte win- stuitkerings-regeling. Extra win sten zouden moeten worden uit gekeerd aan de werknemers van de desbetreffende bedrijven na dat eerst de aandeelhouders ook hun portie hadden gekregen. Woordvoerders van diverse poli tieke partijen en de vakbonden noemden dit een "uitgeklede vad" en voorspelden het kabinet uiterst moeilijke tijden als een dergelijk voorstel ingediend zou worden. Het oorspronkelijke voorstel ging uit van het uitkeren van een deel van overwinsten aan de werkne mers van betrokken bedrijven plus een storting van een ander bedrag in een algemeen fonds, waarvan alle Nederlandse werk nemers konden profiteren. De opbrengsten van dat fonds zou den vooral gebruikt worden om de pensioenen te verbeteren. Het huidige kabinet heeft echter een splitsing tot stand gebracht in het individuele en het algemene (collectieve) deel. Minister Albeda was van plan deze week het individuele deel aan de Tweede Kamer te presenteren met daarbij een brief, waarin de uitgangspunten voor een alge mene regeling werden uiteenge zet. Die splitsing was echter in de ogen van vakbonden, PvdA en een deel van het CDA onaan vaardbaar. De manier, waarop Albeda werk nemers van bedrijven, die grote winstèn maken, daarvan wil laten profiteren, houdt in feite niets meer in dan een wettelijk ver plichte regeling van winstdelin gen, zoals die nu al door tal van bedrijven gegeven worden. Van het principe, dat extra grote winsten ten goede moeten ko men aan alle werknemers, is in dat wetsontwerp niets meer terug te vinden. Omdat noch in kringen van de vakbeweging noch op het Binnenhof deze regeling aan sloeg, is men nu alsnog aan het proberen tot een constructie te komen, waarin het wetsontwerp voor het individuele vad-gedeelte tevens uitspreekt, dat in principe elke werknemer recht heeft op een deel van de overwinst van de Nederlandse bedrijven. Binnen het kabinet is men het er echter nog steeds niet over eens of dat algemene deel bekostigd moet worden uit de rechtstreekse overwinsten of dat er een extra heffing op de vennootschapsbe lasting moet komen. ARNHEM (SP) - Nietsvermoe dende winkelende Nijmege- naren zagen op de vijftiende december vorig jaar in de drukke Broerenstraat plotse ling een tenger donker vrouwtje op een Turkse man afrennen. Vlak achter hem trok ze een klein pistool en schoot hem neer. Terwijl de man al levenloos op de grond lag herlaadde ze haar wapen en schoot nog eens het hele magazijn leeg. Daarna gaf ze het pistool aan een omstan der. "Man moet dood. Drie weken trouwen", zei ze in ge brekkig Nederlands als ver klaring voor de plotselinge schietpartij. Dit betekende meteen het einde van het kortstondige huwe lijk van de 27-jarige Turkse gastarbeider Faruk Yildiz met de nu 23-jarige Zehra, die gisteren voor de rechtbank in Arnhem vijf jaar gevangenis straf tegen zich hoorde eisen wegens het vermoorden van haar man. Het huwelijk was drie weken na de sluiting op het Turkse con sulaat in Rotterdam al spaak gelopen. Later vertelde Faruk dat hij Zehra alleen maar had getrouwd om haar "aan zijn vrienden te kunnen verko pen", wat er na enkele weken inderdaad op neer kwam dat ze allerlei sexuele vernede ringen moest ondergaan om Faruks portemonnee te spekken. Al na veertien dagen kondigde de Turk aan dat er maar su persnel weer moest worden gescheiden omdat zijn vrien din Monika uit het nabij Nij megen gelegen Duitse grens stadje Kleef zwanger was en hij met haar wilde trouwen. Zehra weigerde, maar werd onder bedreiging met een pis tool gedwongen mee te gaan om de zaken te regelen. Daarna stond ze bij herhaling aan bedreiging bloot. Getui gen vertelden gisteren hoe Faruk de boodschap liet overbrengen dat hij haar hele familie zou uitmoorden. Ook zou ze al eens aan een ontvoe ring zijn ontsnapt. "Ik was doodsbang", vertelde de kleine Zehra die kelijk toch wel wat had gezien in de vrouwenveroveraar die haar op een dag op straat aan sprak en maar meteen de zelfde dag een huwelijk be gon te regelen. "Daarom heb ik eind 1976 een pistool ge kocht". Officier van justitie mr. M. L. de Haas: "Het mag waar zijn dat Faruk haar tot het diepst heeft onteerd, doden mag niet, zelfs niet volgens de ko- Raadsman mr. Van Gaster vroeg ontslag van rechtsver volging. "Zij is door haar man sociaal doodgemaakt doordat hij haar zo snel al verliet. In Turkije zou haar niets blijven dan in een bordeel te belan den. Van psychiater dr. Le- loup hebben we gehoord dat ze in een paranoia wereldje leefde, buiten de werkelijk heid. Onder de druk van een psychische overmacht heeft ze geschoten. Ze is zo verne derd dat naar mijn idee zijn dood rechtvaardig was". Uitspraak over veertien dagen. UTRECHT (SP) - De officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank heeft een jaar ge vangenisstraf en onvoor waardelijke tbr geëist tegen een 34-jarige vrouw uit het Zuidhollandse plaatsje Hoornaar. De vrouw wordt ervan verdacht haar elfjarige zoontje Ruurd door vergiftiging om het le ven te hebben gebracht. Zij werd begin dit jaar in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht betrapt toen zij haar man probeerde te vergiftigen, die daar was opgenomen om dat hij hetzelfde ziektebeeld vertoonde als zijn overleden zoontje. De rechtbank maakte vorige maand reeds een begin met de behandeling van de zaak. De zitting werd toen echter verdaagd om zekerheid te krijgen over de vraag of de overdosis medicijnen die aan Ruurd werd toegediend do delijk was. Intussen is vastge steld dat dit het geval was. De officier van Justitie, mevr. Y. Kruyer, zei er niet van overtuigd te zijn dat de vrouw de opzet heeft gehad het kind en haar man te doden. "Ze wilde aandacht en probeerde die op die manier te krijgen". De officier achtte daarom al leen mishandeling de dood ten gevolge hebbend bewe zen èn het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. De vrouw begon met het toe dienen van het medicijn, dat geen enkel spoor in het li chaam nalaat, toen er pro blemen ontstonden in het on derwijzersgezin. Omdat de pillen niet konden worden te ruggevonden in het stoffelijk overschot, bleef de doodsoor zaak van Ruurd lang onbe kend. Men begon echter argwaan te koesteren, toen de echtge noot dezelfde ziektever schijnselen ging vertonen. In de medicijnen, die de vrouw kreeg door een ziekte voor te wenden, werd door de politie een kleurstof gedaan. Die werd inderdaad in het li chaam van de man terugge vonden. Tevens ontdekte een politieman, die als pseudo- patiënt naast de echtgenoot op de ziekenzaal lag, dat de vrouw haar echtgenoot pillen gaf door ze heimelijk op te lossen in de koffie. Direct nadat de man de koffie had gedronken kreeg hij de inmiddels bekende aanvallen en ging transpireren. Daarop werd de vrouw gearresteerd. Haar advocaat stak gisteren een beschuldigende vinger uit naar de huisarts die de vrouw enorme hoeveelheden pillen gaf en naar de recherche die de vrouw had betrapt op het vergiftigen van haar man. "De kreet om hulp en aandacht had veel eerder gehoord moe ten worden". Uitspraak 2 mei. DEN HAAG (SP) - De Tweede Kamer ziet de eind 1976 tussen de oeversta- ten gesloten Rijnverdragen als een uiterste minimum om de vervuiling van deze slagader van Europa tegen te gaan. DEN HAAG (SP) - Alle pogingen van de PvdA, PPR en PSP om procu reur-generaal baron Van der Feltz voor zijn optreden in de zaak-Kalma een veeg uit de pan te geven, zijn mislukt. De fracties van CDA en WD - samen een meerderheid in de Tweede Kamer - laakten tijdens het debat over de vroegere hoofdinspecteur van de Rotterdamse politie wel op vele punten het beleid van de procureur- generaal, maar vonden het onjuist om alleen hem in deze kwestie aan de schandpaal te nagelen. Alle moties, die door de PvdA, PPR, PSP en D'66 werden ingediend, haalden geen meerderheid. DEN" HAAG - Kamer voorzitter Vondeling heeft gisteren op het Binnenhof in Den Haag uit handen van Nico Schouten (links), secre taris van de actiegroep "Stop d% neutronenbom", middels een oorkonde ruim één miljoen handtekeningen tegen de N-bom in ontvangst genomen. Later werden tal loze papieren zakken met lijsten met handtekeningen in het gebouw van de Tweede Kamer gedepo neerd. 'Beter iets dan niets', zo redeneerde het PvdA-Kamerlid Rie de Boois somber. 'Maar als de uitvoering van de verdragen net zo traag verloopt als de totstandkoming dan kun je je afvragen of er nog wel 'iets' is*. Op 3 december sloten West-Duits- land, Frankrijk, Luxemburg, Zwitserland, Nederland en de EG drie verdragen in verband met het tegengaan van de verontrei niging van de Rijn. Het eerste be treft de samenwerking tussen de Internationale Rijncommissie en de EG, het tweede regelt de be scherming van het Rijnwater te gen chemische stoffen en het laatste betreft specifiek de ver vuiling door de lozing van zout in de Rijn. De verdragen moeten door de parlementen van de oe- verstaten worden goedgekeurd. Het gevecht om een schonere Rijn stuit vooral op de halsstarrige houding van de Franse regering. De Franse Kalimijnen in de Elzas lozen jaarlijks zeven miljoen ton zout in de Rijn. Volgens het ver drag zou Frankrijk een deel van dat zout (door inspuiting) onder gronds moeten opslaan. Boeren en milieugroepen in Frankrijk maken hiertegen bezwaar, omdat dit volgens hen het grondwater zou aantasten. De Franse rege ring is daardoor nog steeds niet begonnen met het opslaan van een deel van de afvalzouten. CDA-woordvoerder Eversdijk vond dat Frankrijk haar binnen landse besognes niet mocht ge bruiken om internationale af spraken niet na te komen. 'Ne derland heeft aanzienlijke bedra gen aan Frankrijk overgemaakt (22 miljoen gulden) en Frankrijk heeft daardoor de plicht de af spraken na te komen', meende Eversdijk. De bezorgdheid om Frankrijk wordt door de andere partijen gedeeld. Nederland moet een voortrekkers rol vervullen bij het tegengaan van de Rijnverontreiniging, vond D'66'er Ineke Lambers- Hacquebard. In onderhandelin gen met andere oeverstaten moet Nederland zich hard opstellen, zo betoogde zij, en zeker geen water meer bij de wijn doen. Dat was volgens PPR-woordvoer- der Leo Jansen toch al te veel ge beurd. Er wordt in de Rijnver dragen teveel uitgegaan van de economische belangen van de vervuilers en niet van milieube langen. PvdA-woordvoerster De Boois viel hem daarin bij. Beiden hekelden het gebrek aan open baarheid van de lozingsgegevens. 'Zowel overheden als bedrijfsle ven zijn kennelijk bang voor poli tieke en economische druk', zei Rie de Boois. WD'er Tripels wees op het steeds groter wordende fosfaatpro bleem in de Rijnmond. Fosfaat verpest de voor het milieu nood zakelijke algengroei in stilstaand water (zoals de IJsselmeer). Vol gens Tripels moet Nederland het voortouw nemen bij het wegne men van alle fosfaten uit het ste delijk afval water (in wasmidde len zit fosfaat) om op internatio naal niveau zich voor deze zaak sterk te kunnen maken. Verder pleitte hij voor een internationaal milieuschadefonds, dat uitkerin gen zou moeten doen aan mensen die door vervuiling schade heb ben geleden. De vervuiler zou de onkosten moeten betalen. Ver haal halen via de rechter, zoals de stichting Rijnwater voor de Westlandse tuinders poogt, is volgens Tripels te omslachtig en te duur. LEIDEN - De begeleiding van gezinnen die thuis een geestelijk gehandicapt kind hebben wonen, krijgt steeds meer aandacht. De zwakzinnige wordt min der gauw uit huis ge plaatst. En als het dan toch zover komt, wordt er bij voorkeur gestreefd naar een kortdurig verblijf in één of ander instituut voor zwakzinnigenzorg. Het is een trend die te maken heeft met een veranderende visie op de zwakzinnige in de samenleving. Steeds minder is hij primair een mens met gebreken waaraan iets gedaan moet worden. En steeds meer wordt hij iemand die in rela tie met medemensen de kans moet krijgen zichzelf te zijn. "Het lijkt er wel eens op alsof een zwakzinnige niet zwakzinnig mag zijn", zoals de directeur van een zwakzinnigeninrichting het onlangs kernachtig uitdrukte. Het zg. "relationele model" of "groeimodel" (de zwakzinnige mogelijkheden bieden om in re latie met anderen tot ontplooiing te komen) begint het zg. "defect model" (de zwakzinnige heeft gebreken, die door middel van specifieke voorzieningen zoveel mogelijk opgeheven moeten worden) te verdringen. Maar dat gaat moeizaam. Bij de instituten voor zwakzinnigenzorg uit het zicff vooralsnog in experimenten, zoals bij De Hafakker in Noord- wijkerhout, waar straks een dorp zal verrijzen voor zowel zwakzin nigen als "gewone" mensen. Het groene licht van Den Haag voor de bouw moet echter, na al ge ruime tijd wachten, nog steeds komen. Aan de andere kant van de lijn zit ten de grote geïsoleerde institu ten. Instituten waar de mensen worden beziggehouden met al dan niet creatieve arbeid en the rapieën. Soms in een omgeving met grote stiltes en sprankelende bossen. Soms ook ondergebracht op het terrein van een psychi atrisch ziekenhuis (zoals de Voorgeesten bij Endegeest), ter wijl er bij de zwakzinnigen geen "psychiatrische nevenindica ties" te bespeuren zijn. Van kleinschaligheid en pogingen tot integratie is in dit soort instituten soms weinig te merken. Sinds de Dennendal-affaire in 1974 zijn de discussies in de zwakzin nigenzorg over integratie, de fectmodel, relationeel model en gezinsbegeleiding in alle hevig heid losgebarsten. A.s. vrijdag en zaterdag stelt de zwakzinnigen zorg zichzelf ter discussie. Dat zal gebeuren op een tweedaagse con ferentie in "De Leeuwenhorst" te Noordwijkerhout, die georgani seerd wordt door het Nederlands Genootschap ter Bestudering van de Zwakzinnigheid en Zwakzinnigenzorg (NGBZ) en de Vereniging Johannes-Stichting (van de Hooge Burch in Zw'am- merdam), die negentig jaar be staat. Op de conferentie, die zal worden geopend door staatssecretaris Veder-Smit, zullen zo'n 350 wer kers, ouders en vertegenwoordi gers van de overheid zich kritisch gaan bezinnen op "De instituti onele zwakzinnigenzorg, nu en straks". Een studiegroep die de conferentie voorbereidde, is nogal hoopvol gestemd. "Wij willen proberen het beleid voor de zwakzinnigen zorg te beïnvloeden met de resul taten van de conferentie. En ik ben daar niet hopeloos over", al dus dr. J. Hoeing inspecteur voor de zwakzinnigenzorg van de Ge neeskundige Hoofdinspectie voor de Geestelijke Volksge zondheid van het ministerie. Het is echter de vraag of de verant woordelijke minister mevrouw Gardeniers zich iets van de resul taten van de conferentie zal aan trekken. Want de broekriem wordt nog altijd zeer krachtig aangehaald. Kort geleden liet ze zich nog negatief uit over financi ële steun ten behoeve van de zg. ambulante zorg voor zwakzinni gen. In de praktijk hebben zich hier meestal sociaal-psychiatri sche diensten mee belast. De am bulante zorg wordt, in tegenstel ling tot de zwakzinnigenzorg in de instituten, niet betaald uit de pot van de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten (AWBZ), maar moet uit subsidies komen. En dat zit er kennelijk voorlopig niet in. Volgens de studiegroep kunnen er bij de zwakzinnigenzorg in de in stituten inmiddels flink wat vraagtekens worden gezet. Dat geldt bijvoorbeeld voor het fi nancieringssysteem, waarbij vraag en aanbod soms belangrij ker lijken dan de opvang en be handeling van de geestelijk ge handicapte. Een ander probleem is dat de insti tuten geheel zelfstandig hun op- namebeleid kunnen bepalen. Bovendien zijn de plaatsingsmo gelijkheden gering en is het ge hele opnamebeleid op dit ogen blik niet of nauwelijks te coördi neren. Uit de praktijk blijkt verder dat zwakzinnigeninstituten nogal eens gekoesterd worden als werkgelegenheidsobjecten. Dr. Hoeing: "Iedere burgemeester die een inrichting kwijt raakt, komt dan klagen dat daarmee zo veel werkgelegenheid verloren gaat. Maar wij weigeren om het werkgelegenheidsaspect in ogenschouw te nemen. Het gaat tenslotte om de geestelijk gehan dicapte mens, dat wordt vaak vergeten". Op het ogenblik verblijven er zo n 26.500 zwakzinnigen in institu ten. Van hen gaan er maar heel weinig terug naar huis. De stu diegroep vindt dat ook deze om standigheid tijdens de conferen tie aan de orde moet komen. Ver der vindt de studiegroep dat ou ders van geestelijk gehandicapte kinderen zonder enige beïnvloe ding van buitenaf moeten kun nen kiezen uit het voorzienin genpakket dat voor handen is. Daarvoor is nodig dat zij goed geïnformeerd worden. En daar voor is ook nodig dat de ambu lante zorg en gezinsbegeleiding goed op poten worden gezet. En dat kost geld. WIM WIRTZ NORFOLK (VS) - Henriëtte van der Klaauw, dochter van de minis ter van buitenlandse zakenvervult op het ogenblik in het Amerikaanse Norfolk de rol van Azalea-konin gin. Het plaatselijke Azalea festival dtiurt tot 23 april: tot dan mag Henriëtte zich koningin blij ven 1 Nieuw apparaat voor snelheidscontrole DRIEBERGEN (ANP) - De Alge- mene Verkeersdienst Rijkspoli tie in Driebergen heeft voor de snelheidscontrole een nieuw model radarapparaat in gebruik genomen. Het nieuwe apparaat is veel kleiner van afmeting dan het oude waardoor het ook geplaatst kan worden in personenauto's. De AVD is daarom van plan de bekende busjes welke nu nog worden gebruikt bij de controle op de maximum-snelheid op autosnelwegen te vervangen door personenauto's in verschil lende uitvoeringen. Hierdoor zal het opvallend element van deze controles vervallen. machines en gereedschappen voor metaal- en houtbewerking, lastechniek, verbindingstechnieken van metalen JAARBEURSHALLEN - UTRECHT Dagelijks v vakbeurs algemene toelevering Dagelijks van 9.00 -17.00 uur. IRENEHAL-UTRECHT

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7