LISSE OP DE KIEK Kaken van zeldzame walvis in nieuwbouw [PUBLIEK Een rustige politiekdat spreekt mij aan.. Raadselachtige vondst in Hillegom Amateurs maken 2000 foto's Noordwijkvan 150 jaar geleden „te boek" gesteld... MR. KOOS RIETKERK (VVD): „ZEKER GEEN RUK NAAR LINKS..." PAGINA 4 VARIA WOENSDAG 19 APRIL 1978 door Herman van Amsterdam bruïksvoorwerpenVroeger zijn er stukken omheining van ge maakt en er zijn huisjes mee ge stut. Men treft daar ook graf zerken van walvisbot aan. Het materiaal is onverwoestbaar. Gaat eeuwen mee. Dat er in Nederland zo weinig van is terug te vinden is gemak kelijk te verklaren. Ten tijde van de Hollandse walvisvaart waren er nog geen musea. Wat dat wel het geval geweest, dan zou er ongetwijfeld een compleet exemplaar bewaard zijn geble ven", aldus Smeenk. De Belgische walviskenner De Smet is juist bezig met het op stellen van een overzicht van wat er in Europa in musea voorhanden is aan stukken Groenlandse walvis. De in Hil legom uit de veengrond opge diepte moten onderkaak zo meent Smeenk, zullen ongetwij feld tot de waardevolste stukken gaan behoren. Eskimo's De Groenlandse walvis is in de vorige eeuw ternauwernood aan uitroeiing ontkomen. Het huidige aantal exemplaren is nog steeds zeer gering en komt alleen nog voor aan de westkust van Groenland. De eskimo's zijn de enigen die op het dier mogen jagen en dan alleen nog met primitieve strijdmethodes. Geen snelle boten met zwaar wapentuig maar eenvoudige kajaks en wat handwa pens. Per jaar mogen er maar 12 worden gedood.' Het Leids museum had graag de stukken walvis aan de eigen collectie toegevoegd. Maar dat gaat niet door. Enerzijds omdat het museum momenteel met een ernstig ruimtegebrek kampt is daarom ook gesloten voor pu bliek) en anderzijds omdat Hil- Tijdens de grondwerkzaamheden in de Hillegomse nieuwbouwwijk Elsbroek is een graafmachine ge stuit op twee reusachtige botgedeelten uit de on derkaak van een walvis. Bij een eerste onderzoek, uitgevoerd door medewerkers van het rijksmuseum voor natuurlijke historie in Leiden, is de voorlopige conclusie getrokken dat het hier gaat om de restan ten van de zeldzame Groenlandwalvis, een soort waarvan in de Europese musea nauwelijks "onder delen" zijn terug te vinden. Er wordt dan ook ge sproken over een vrij unieke vondst. Het is nog een raadsel hoe en wanneer de stukken walvis kaak daar terecht zijn gekomen De huidige Elsbroek vormde vroeger de oever van de nu drooggelegde Haarlemmer meer. Uitgesloten is in elk geval dat het beest in de buurt van Hillegom heeft rondgezwom men en daar uiteindelijk ook het loodje heeft gelegd. Dat valt onder meer te conclu deren uit de boorgaten die in beide kaakgedeelten zijn aan getroffen. Uit historische ge schriften blijkt dat die gaten er in werden gemaakt aan boord van de schepen die op walvis vaart waren gegaanOpgehan gen aan de mast kon zo de zich in de kaken bevindende traan- olie eruit sijpelen. Vuilnis Een voor de hand liggende con clusie is dan ook dat één van de Nederlandse walvisvaarders destijds op de Haarlemmermeer de kaken als afval over boord heeft gezet. Dat zou gebeurd moeten zijn in de 16e of 17e eeuw, een periode waarin Hol land als walvisvaartnatie gou den tijden doormaakte. Een andere mogelijkheid is dat de stukken walvis in Hillego'm aan land zijn gebracht en later als vuilnis in de Elsbroek zijn gestort. Die mogelijkheid wordt ook zeer reëel geacht, omdat rondom de kaken nogal wat scherven en potten en pannen zijn aangetroffen, een aanwij zing dat op die plaats veel puin terecht is gekomen. Bij het rijksmuseum in Leiden bestaat veel belangstelling voor de vondst in Hillegom. Gister morgen is het onderwerp nog ter sprake gekomen tijdens een bij eenkomst daar van Neder landse walvisdeskundigen. De heer Smeenk, conservator van de afdeling zoogdieren: "Onze eerste indruk is dat het hier vrijwel zeker gaat om res tanten van de Groenlandse walvis. Een voorbehoud in deze is op zijn plaats omdat de afme tingen van de brokken onder kaak opvallend groot zijn voor een dier dat in volwassen toe stand zo'n achttien meter in lengte is. Maar als het echt een Groenlandse is, dan is in Els broek een grote vangst gedaan." Vooral omdat in de Neder landse musea van dit soort wal vis nauwelijks iets is terug te vinden. In Leiden bevindt zich wat dat betreft nog het meest. Maar veel is het niet. We hebben hier wat losse baleinen, een stuk schedel en dan nog een embryq in alcohol. Op de Waddeneilan den is er ook iets van terug te vinden. Maar dan meer als ge- legom de vondst in eigen huis wenst te houden Kortgeleden werd daar op de zolder van het gemeentehuis de laatste hand gelegd aan de oud heidkamer. Daar verhuizen de brokken walvis nu naar toe. Ze liggen momenteel nog op het ter rein van gemeentewerken, in afwachting van een schoon maakbeurt. Geconserveerd hoeft er niet te worden omdat het bot geen kans loopt te bederven. De sponsach tige binnenkant van de reuze- botten is in de loop der e helemaal verteerd. Een groep van tien Lissenaren is al ruim een jaar bezig het dorp in zijn totaliteit op de foto te zetten. Het gaat de amateur fotografen vooral om gebou wen en straten. De opzet is een historische momen topname over Lisse samen te stellen. Dat gaat ech ter minder snel dan was voorzien. Tot nu toe zijn er zo'n 700 foto's gemaakt. Het moeten er uiteindelijk 2000 gaan worden. De gemeente heeft grote belangstelling voor het fo to-project van de tien en heeft al toegezegd dat voor alle foto's een plaatsje in het archief zal worden ingeruimd. Het zal zeker nog een jaar gaan duren voordat de laatste foto kan worden geschoten. De Lissese fotografen willen met een tussentijdse ten toonstelling de aandacht op hun werk vestigen. Men zou dat graag willen doen in de ruïne van De- ver, maar de toestemming daarvoor is nog niet ver kregen. Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. De Voorburgse uitgever Gerrit Uijttenhout gaat op korte termijn een boekje publice ren waarin een overzicht wordt gegeven van alle hu welijken en geboorten die in Noordwijk hebben plaatsge vonden tussen 1811 en 1862. De benodigde gegevens heeft Uijttenhout voor een 'goed deel uit het gemeentearchief van Noordwijk. Naast geboorten en huwelijken geeft het boekje ook aan waar de bewuste Noordwijkers hebben gewoond. Om aan die gegevens te komen is hij gaan neuzen in het kadaster. De plattegronden van woningen en gebouwen zijn door hem op schaal nagetekend en ook in het boekje verwerkt. De Voorburger, die demografie (geslachtkunde) als hobby heeft, heeft voor de rest geen enkele binding met Noord wijk. Hij koos de badplaats uit omdat daar "het oude ge meente-archief zo goed is ge ordend". Uijttenhout wil nu ook de gemeente-archieven van omliggende plaatsen gaan uitspitten. '.gï^J'-jert, 22 jr., i DOtwcg, Ary, schipperski? aotweg, Jan., 37 jr., turfschipper*! Mijdrecht. lotweg, P., 35 jr., boerenkn., geb. td, Lecndert, 28 jr., zeeman X 9- It, Corn., 25 jr., zeeman X 13-5-18! it, Engelb., 21 jr., arb. geb. Oegstfl It, Peir., 26 jr. zadelmaker X 31-7 lit, Pieter, 25 jr., zeeman X 5-8-18 £1, Joh., 28 jr. schilder, geb. Harde<j etendaal, Evert, 50 jr., landb. wed.i jdder, 18 jr. ienvoorden, L., 23 jr. arbeider X 'i fenvoorden, Simon, 27 jr., arbeide/| i., 23 jr. onderw., geb. Pap |l. J. H., 26 jr. metselaar, geb. Ha Leendert, 25 jr, arb., geb. No'^ |ol, Corn., 34 jr. schoenmaker nhout, Jan, 26 jr. winkelier, fcMaat. lr, Jos., 41 jr. kap. Ind. Lege; I Kebie, Joh., 35 jr. stoker, gel| ~Th., 35 jr., scheepstirr K,dr., 26 jr. koopman, geNj p, Joh., 27 jr. bouwmar I it, 28 jr., boerenkne' I 25 jr., ■25 jr.. Fragment uit het boekje over Noordwijks wel en wee in de periode 1811-1862 Opgedolven uit de Hillegomse nieuwbouwwijk Elsbroek; kaken van (waarschijnlijk) de zeldzame Groenland walvis. Het Leidse rijksmuseum voor natuurlijke historie spreekt van "een grote vangst" DEN HAAG - Het deukje dat de VVD laatst heeft opgelo pen bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten, heeft de nieuwe liberale fractieleider Koos Rietkerk geenszins aan het twijfelen gebracht over de regeringssamenwer king met de christen-democraten. Integendeel „Ik zie voor de ko mende tijd niets anders dan sa menwerking met het CDA. Dat hebben we afgesproken, dat doen we. Daar ligt voor ons de meeste kans voor reaisering van wat wij willen". Een nuchtere constatering van mr. Jacobus Gijsbért Rietkerk (50 jaar), die de leiding van de VVD- fractie in de Tweede Kamer op zich heeft genomen, nadat eind vorig jaar de spraakmakende op positieleider Hans Wiegel tot re geren werd geroepen. Onder Wiegels leiding groeide de WD fors (in tien jaar van 16 naar 28 zetels), maar op 29 maart van dit jaar moesten de liberalen van de kiezers weer wat aan invloed inleveren. Het betrof hier dan wel de verkiezingen van de Provinci ale Staten, maar niemand twijfelt er aan dat de landspolitiek een doorslaggevende invloed had op de keuze van veruit het leeuwe- deel van de stemgerechtigden. Het verlies was gering (van 18 naar 17 procent), maar wel opvallend. Temeer daar minister-president en CDA-leider Van Agt van de kiezers victorie mocht kraaien en de man die de formatie verloren had. Joop den Uyl, zijn kiezer- saanhang bij deze voor socialis ten doorgaans slechte verkie zingsronden een pietsje zag groeien. Op de avond van de verkiezingen had Rietkerk zijn antwoord al klaar. Het kabinetsbeleid was in zet van de verkiezingen, de rege ringspartijen CDA en WD zijn er samen op vooruit gegaan dus de keuze van beide partijen tot sa menwerking is door de kiezers bekroond. Het overstapje van WD-stemmers naar het CDA was logisch: het CDA had aan zijn dwaling met de PvdA een eind gemaakt en verontruste CDA'ers hoefden niet langer de WD te steunen om dat duidelijk te ma ken en konden op het oude nest terugkeren. Met de verkiezingen en de daarom heen gevoerde strijd op enige af stand houdt Rietkerk in grote lij nen vast aan die redenering. „Er komt natuurlijk het feit bij dat je van oppositiepartij regeringspar tij wordt. Je hebt natuurlijk een andere opstelling gekregen ten aanzien van punten die je graag wilde, maar die je in een rege ringscombinatie in beperkte mate kunt doorvoeren. Dat is het meedragen van verantwoorde lijkheid en dat is het aankondi gen van een beleid dat echt niet alleen maar leuke dingen in het vooruitzicht stelt", zegt Rietkerk. De nieuwe fractieleider gelooft niet in het verhaal, dat de WD tot nu toe onvoldoende uit de verf zou zijn gekomen in het kabinetsbe leid. „Daar is voor de verkiezin gen ook al veel over gepraat. Ik geloof het niet. Ik wil niet op de VVD- fractieleider Rietkerk: "Ik zie voor de komende tijd niets anders dan samen werking met het CDA". lijn gaan zitten van: dat hebben wij bereikt en dat zij. Ik vind dat het regeerakkoord duidelijk blijk geeft van een andere koers. Ik noem het voorop stellen van het voorstel van de economie, ik noem het feit dat we naast waar borgen voor sociaal zwakkeren ook vinden datje als kabinet een beleid voor alle bevolkingsgroe pen hebt te voeren die gerecht vaardigde verlangens hebben. Vandaar dat ook in dit regeerak koord heel duidelijk is geformu leerd dat de positie van de mid dengroepen in stand moet wor den gehouden. En dat zijn zaken waarmee wij - ik zeg niet dat het CDA ertegen was - toch een aan tal accenten in het beleid hebben gelegd, dat er heel duidelijk blijk van geeft dat dit geen beleid Den Uyl is. Door Paul Sneijder Rietkerk wijst er nadrukkelijk op dat het CDA gewonnen heeft doordat zij voor regeringssa menwerking met de WD heeft gekozen. „En dat betekent naar mijn smaak wel dat de coalitie de komende tijd op deze koers be hoort te blijven zitten en niet wat sommigen dan wel denken terug moeten naar het Den Uyl-beleid. Dat betekent het wel", waar schuwt hij. Koos Rietkerk gelooft ook niet in spanningen die er als gevolg van de verkiezingen zullen ontstaan tussen CDA- en WD-ministers in het kabinet. „Dat zouden spanningen zijn, doordat wij - nu we er een ietsje op achteruit zijn gegaan - meer op onze strepen gaan staan of zoals de andere commentator beweert - doordat het CDA gaat zeggen: nu moet ons programma meer worden verwezenlijkt, want wij zijn ster ker geworden. Ik gelof daar niet in. We moeten samen afspreken of liever bevestigen dat we op de goedé koers zitten. En als ik de heer Van Agt daarover hoor, heb ik geen reden daar aan te twijfe len. Gewoon het regeerakkoord uitvoeren, zeker niet een koers meer naar links". Over die nieuwe minister-presi dent, Dries van Agt, niets dan lof van Rietkerk: „Ik ben erg positief over de manier, waarop de heer Van Agt het doet. Van Agt was in eerste instantie toch meer een vakminister. Later is hij in de on derhandelingen naar voren ge komen als een man waar je niet omheen kunt lopen. Dat heeft de PvdA ook gemerkt. Ook de wijze waarop hij de laatste tijd de eco nomische problematiek - van huis uit toch zeker niet zijn vak gebied - benadert, dat ook op een rustige, duidelijke manier aan de mensen weet te vertellen, erg po sitief, hoor. Ik vind dat-ie groeit in zijn functie. "Onheus" Over Van Agts tegenvoeter Den Uyl („hij maakte op de verkie zingsavond een wat aangeslagen indruk op me") is Rietkerk - hoe kan het ook anders - veel minder te spreken. De wijze waarop op positie wordt gevoerd noemt Rietkerk „onheus". Vooral het door de PvdA verlangde spoed debat over de problemen in de scheepsbouw en de zware metaal heeft de liberale fractieleider ge griefd. Koos Rietkerk behoort ook niet tot degenen, die beweren dat rege ringssamenwerking met de soci alisten in het verschiet ligt. Hij ziet weinig brood in de verhalen, die bijvoorbeeld WD-voorzitter Korthals Altes afsteekt, dat op den duur twee stromingen in Ne derland de dienst uitmaken: de socialisten en de liberalen. „Ik zeg niet dat ik tegen dat twee stromenland bezwaar zou heb ben, maar het gaat erom hoe je de ontwikkeling voor zeg maar de komende tien jaar inschat. En dan kan ik - zeker gezien de laat ste verkiezingsuitslag - niets an ders concluderen dan dat drie stromenland reëler lijkt". En ook met die drie stromingen - christen-democraten, socialisten en liberalen - gelooft Rietkerk niet, dat die in de nabije jaren voor regeringssamenwerking onderling verwisselbaar zijn. De afstand socialisten - liberalen is daarvoor te groot en hij ziet die alleen maar groter worden. „Wij liberalen zijn bereid en bereid gebleken onze liberale functie telkens weer te toetsen aan de ac tuele ontwikkelingen. Bij de PvdA heb ik daarentegen de in druk, dat hij de andere kant op gaat. Terug naar de versterking van de klassetegenstellingen, de polarisatie van kapitaal en ar beid. Steeds meer gaan opereren als belangengroep. Dat soort ontwikkelingen zie ik niet als be- vordelijk voor een uitwisselbaar heid, die ik theoretisch best graag zou willen". Het verhaal geldt niet voor de ge hele PvdA. „Ik wil ze nou niet meteen het graf inprijzen, maar met zo'n beleid als van Van der Stoel en van Duisenberg, hebben we nooit echt grote problemen gehad. Met hen zouden we veel makkelijker tot zaken kunnen komen dan met die radikalise- rende stroming". Voor D'66 („wat die hoofdstromingen betreft be schouw ik die club nog steeds te verkeren in een schimmig nie mandsland") is voor Rietkerk nog steeds plaats in de regering. Aan drammen in de politiek heeft Koos Rietkerk een'broertje dood. „Neem nou zo'n Carter en de neu tronenbom. Niks overhaast be slissen. Eerst dat wapen inbren gen in de onderhandelingen met de Sowjet-Unie. Kijken wat je op die manier kan bereiken. Die rus tige manier van politiek bedrij ven, spreekt mij erg aan". Op de Weteringsschans in Amsterdam „standplaats voor 5 taxi's". Maar waar moet ik dan m'n fiets laten? zal de eigenaar van deze twee- wieler hebben gedacht. Dan maar een hangplaats

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4