mm ff P |»ff« ir**i 1 dis Verdeeldheid over vroeger examen WOENSDAG 19 APRIL 1978 LEIDEN gebouw moet verrijzen. LEIDEN - Architect Piet van der Sterre roept het vol verrukking uit: "Prachtig hè, wat 'n sfeer. Late sneeuwvlokken val len die aprildag gestaag neer en geven het histori sche hart van Leiden tot een sprookjesachtige sfeer. Aan de voet van de Burcht en in de schaduw van de imposante Hoog landse kerk krijgt dit hart van de stad langzaam zijn allure terug en bovendien een functie erbij. Al geruime tijd is Van der Sterre bezig met de restauratie van het Heerenlogement en binnenkort komt daar ook het aangrenzende Van der Heide-complex (oude huizen en pakhuizen achter de Nieuwstraat en Hooglandse Kerkgracht) en de nabijgelegen Burchtzalen (achter de Burg- steeg bij. Samen gaan die complexen in de naaste toekomst onderdak geven aan de openbare bibliotheek. Deze krijgt daarmee een pas sende en bovendien fraaie ac commodatie. Het gebruik als bi bliotheek laat echter nog wel even op zich wachten. Het om vangrijke karwei duurt zo'n tweeënhalf jaar en komt dus pas in 1980 klaar. De restauratie is in volle gang, het gebruik moet nog even wachten, maar een naam is er al. Het geheel heeft - naar een idee van architect Van der Sterre - de aanduiding Burchthof gekregen. Een pas sende naam als verwijzing naar de historie, het woongebied bij de Burcht. De herrijzenis van de Burchthof is behalve een kapitaal - met bouw en inrichting is globaal zo'n 18 miljoen gulden gemoeid - ook een imposant karwei. Naast de restauratie van het Heerenloge ment en de verbouwing van de Van der Heide-panden tot wo ningen, komt er op het binnen terrein een compleet nieuw ge deelte bij. Architect Van der Sterre noemt die nieuwbouw een "uitdagend ex periment". "Er ontstaat daar iets bij wat er al is. Je zorgt dan voor afwisseling, maar je moet ook zorgen dat het vergroeit met de oude omgeving. Zonder schade moet je daar een groot gebouw neerzetten, dat is boeiend maar ook een experiment". De nieuwbouw krijgt een opval lend dak met wisselende hoogtes en veel glas. Het gebruik van glas is bedoeld om te voorkomen dat de nieuwbouw als een geïsoleerd blok in de oude omgeving komt te staan. "Anders voel je je daar niet meer in de stad", zegt Van der Sterre. De nieuwbouw wordt lager dan de omringende bebouwing. Hier door ontstaat straks een aantrek kelijke situatie. Het dak van de nieuwbouw sluit halverwege aan op de woningen van het Van der Heide-complex. Die krijgen zo aan de achterkant een soort dak terras. De nieuwbouw wordt zo functioneel ingepast in de oude omgeving. Met die nieuwbouw en de aanpak van het Van der Heide-complex, wil men na de zomer beginnen. Dan is de res tauratie van het Heerenlogement en het aangrenzende koetshuis inmiddels gereed. De vroegere stadsherberg dient dan in oude luister hersteld als huisvesting voor de bibliotheek, voor het koetshuis is nog geen definitieve bestemming. Bij de gemeente zou men graag zien dat het koetshuis een horecage- bruik krijgt. Aan de voet van de Burcht, nu nog verscholen maar altijd druk bezocht, zou dan een gezellig terras kunnen ontstaan. Het burchtplein zou tegelijk zijn oude ontmoetingsfunctie terug krijgen. Die functie krijgt straks alle kans als tussen het koetshuis en het Heerenlogement een verbinding naar de Oude Rijn wordt ge maakt. Deze passage is bedoeld om het Burchtplein te ontsluiten en tussen de twee winkelcentra- Breestraat en Haarlemmerstraat - een nieuwe wandelroute te ma ken. De andere hoek van het Burcht plein - met de deels afgebrande Burchtzalen - krijgt straks ook een bestemming voor de bibli otheek. De zaak is nog niet hele maal rond, maar architect Van der Sterre gaat op de plaats van de afgebrande, grote zaal een nieuw gebouw - lager en aanslui tend op de aangrenzende bebou wing van de Burchtsteeg - ont werpen. De zaal aan het Burchtplein - de zogenaamde Fonteinzaal - wordt dan teruggebracht in de oor spronkelijke empire-stijl. Dat be tekent onder meer dat de aange bouwde erker verdwijnt. Binnen de bibliotheek zijn de Burchtza len bestemd voor de muziekaf deling en mogelijk ook voor de artotheek. 'i vogelvlucht. Hier komt de nieuwbouw mi m aam tffigi aam Het koetshuis, straks misschien café. Curasao „Curasao" is het onderwerp waarover drs. G. H. Oltheten vanavond in Leiden spreekt. Dat gebeurt onder auspiciën van de afdeling Leiden van de Koninklijke Maatschap pij Tuinbouw en Plantkunde in het Rijksherbarium aan de Schelpenkade 6. Kleuren dia's verduidelijken de le zing, die onder meer de weelderige plantengroei in dit land in beeld brengt. Aanvang 8 uur. Winkelsluiting Het Leids City Centrum, waarin samenwerken mid denstand en groot-winkel- bedrijf heeft de bedrijven in Leiden geadviseerd om ter gelegenheid van de viering van Koninginnedag, op maandag 1 mei de winkels de gehele dag te sluiten. Filmhuis In het kader van het thema "De Italiaanse film" draait in het Filmhuis van het Leids Vrij etijdscentrum aan de Brees traat 66 morgenavond de film "Allosonfan" van de ge broeders Taviani. In de hoofdrollen zijn Marcello Mastroianni, Lea Nassari en Laura Betti te zien. Het ver haal gaat over een man, die zich na tien jaar strijd voor de idealen van de Franse re volutie terugtrekt in het landhuis van zijn ouders. Aristoteles In het kader van de Aristote- les-herdenking zal de filo soof prof. dr. L. Elders mor gen een voordracht houden 'in het Academiegebouw van de Leidse universiteit aan het Rapenburg 73. Het on derwerp is ditmaal "Moet de christelijke theologie aristo telisch zijn"?. Na afloop van de lezing is er gelegenheid voor discussie. De bijeen komst begint om acht uur 's avonds. Dagexcursie De Leidse Volksuniversiteit K. O. organiseert op dinsdag 25 april een excursie naar het museum Boymans van Beu- ningen. Onder meer zal daar de omvangrijke thee-ten toonstelling worden bezich tigd. 's Middags gaan de deelnemers naar het voor lichtingscentrum van uitge verij Lemniscaat. 's Morgens om negen uur wordt ver trokken vanaf de Garen- markt. Inlichtingen over de excursie via telefoon 071- 141141. ADVERTENTIE Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaanse- en Schippert jesklokken. Div. stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken. Interessante collecties antieke klokken. Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig Al drie jaar achter elkaar sleutelt het Ministerie van Onderwijs aan het centraal schriftelijk eindexamen. Dit jaar zijn de herexamens voor het eerst ver vangen door herkansingen. De leerling die niet zonder meer geslaagd is kan voor twee vak ken herkansenongeacht of hij een voldoende of een onvol doende heeft gehaald. Een na deel van deze regeling is,dat de leerling die "herkanst", pas in september weet of hij toch nog geslaagd is. Daarom wil staats secretaris De Jong in het ko mende schooljaar het eindexa men enkele weken vroeger laten beginnennamelijk 27 april 1979 in plaats van rond 20 mei. De leerling heeft dan zijn her kansingen voor de zomerva kantie achter de rug. De rector van de Christelijke Scholengemeenschap Dr. W. A. Visser 't Hooft, de heer Middel dorp, laat zich niet zo geestdrif tig uit over de maatregel: "Als gevolg van de vakantiesprei- ding start het komende school jaar voor een gedeelte van de scholen in Nederland, waaron der onze school, vrij laat, na melijk op 28 augustus. In die korte periode, tot 26 april, moe ten de leerlingen twee school onderzoeken deelnemen. In ge val van tegenslagen is dit fu nest. Jammer is ook de gedwon gen aandacht voor de ein dexamenkandidaten alleen, daar heeft de hele school onder te lijden. De docenten komen in een enorme tijdnood te zitten. Ze hebben maar vijf weken de lijd om de herkansingen na te kijken, wat weer ten koste gaat van de hele schoolbevolking Als nadeel van de bestaande re geling wordt wel genoemd, dat na één juli de geslaagde helft zit te feesten, terwijl de andere nog moet zwoegen voor de herkan sing. De heer Middeldorp vindt dat aspect niet zo belangrijk: "Voor mij is en blijft het groot ste bezwaar dat de periode tus sen examen en herkansing zo kort is. Administratief hebben wij het in die tijd toch al zo druk. Ook roost er technisch ko men wij in de knoei. Nee, geef mij maar herkansingen na de zomervakantie." Het Praethuis van Bonaventura Mevrouw De Boer-Pmo, rectrix van de Rembrandt-Scholenge- meenschap, beaamt de bezwa ren van haar collega. "Ik neem het staatssecretaris De Jong, vooral kwalijk, dat hij zijn be sluit al genomen heeft zonder dat we weten hoe het herkan singsexperiment van de ko mende maanden zal uitpakken. We hebben geen idee hoeveel leerlingen herkansingen zullen aanvragen, omdat nu ook de voldoendes mogen worden overgedaanOrg a n isa torisch zitten we met de handen in het haar. Ik vind het ook onrechtvaardig, dat een leerling die nel op het nippertje geslaagd is. er slech ter vanaf komt dan zijn mede leerling, die opeens met veel be tere cijfers uit de bus komt om dat hij wel mocht "herkansen". Aan de andere kant begrijp ik wel dat je ergens een scheidslijn moet trekken." Drie Havo-eindexamenleerlin gen van het Bonai>enturaly- ceum.die in de sombere ochten duren liever achter een bak kof fie zitten dan in de schoolban ken, noemen als voornaamste nadeel de korte tijd waarin kennis voor het examen er gepompt moet worden. Eigenlijk moeten leerlingen leraren zich in het op-één-n laatste leerjaar al voorbereiden op de vervroegde examen maar dat jaar is nu al bijit afgelopen" Toch zien zij ook duidelijk voo delen "Het is prettig voor j vervolgopleiding of je baan a je vroeg weet of je geslaag bent. Het leukste is, dat iede tegelijk aan c feesten mee kan De restauratie van het Heerenlogement nadert zijn voltooiing. ADVERTENTIE Fleurop voor.....

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3