Nederlandse vissers gebeten op Britten BEDDENNOOD IS HOOG „wu ZIJN GEEN SPECULANTEN..." Gezin verbruikte in kwartaal voor vier jaar ineens Topweekeinden voor kust- en bollenstreek WOENSDAG 19 APRIL 1978 KUST- EN BOLLENSTREEK - De VW's in de kust- en bollenstreek zitten met de handen in hun haar: voor de komende weekeinden (bloemencorso op 22 april en koninginnedag op 1 mei) zijn er veel te weinig bedden be schikbaar voor de (vooral Duitse) gasten. Par ticuliere instellingen, die zich bezighouden met het onderbrengen van bezoekers, hebben dezelfde klacht geuit. Roovers: "Maar ik heb de gast na tuurlijk het liefst in m'n eigen plaats en zeker niet ver daarbui ten. Dan is de lol er voor die men sen ook, vanaf'. Hopeloos Zoals het er nu naar uitziet zullen de komende twee weekeinden de topper van dit seizoen worden. "Er komen bovendien meer gas ten dan was verwacht", vertelt VW-directeur Roovers van Noordwijk. "Mensen die zo maar in de auto stappen en hierheen rijden. Nu al hebben we een groot tekort aan bedden. Alles wat zich aandient kunnen we gebruiken". Kan niet iedereen aan een bed wor den geholpen, dan kan in laatste instantie een beroep worden ge daan op het Nationaal Bureau voor Toerisme. Dit heeft, speciaal voor het 1 mei-weekeinde, maat regelen genomen om daar waar nodig de helpende hand te bie den bij het vinden van logies. Leiden heeft nog 400 slaapplaatsen beschikbaar "In de hele bollenstreek is het ho peloos met bedden", vertelt de VW in Lisse. Voor het corso- weekeinde is alles volledig bezet. De hamvraag voor de VW's hier is: waar brengen we de mensen onder die nog zullen komen. In Lisse weet men het niet. Daar heeft men elf bussen al laten we ten maar beter weg te kunnen blijven. Lisse kon voor deze men sen geen onderdak vinden. "Die mensen hebben me nu al ge vraagd wanneer het bloemen corso volgend jaar wordt gehou den. Weet je, in november zaten we al volgeboekt voor het ko mende weekeinde", aldus het VW in Lisse, dat de mensen die tóch komen voor nachtverblijf zal verwijzen naar Arnhem of Eindhoven. Toch heeft men in Lisse de moed nog niet opgegeven. Er zal een geluidswagen door het dorp ■MtM VW-directeur Roovers Noordwijk: gasten onderbrengen in eigen gemeente als het kan. rijden die het verzoek zal doen om bedden beschikbaar te stel len. Het wordt zelfs niet uitgeslo ten geacht dat er bezoekers zullen overnachten in de hal van het overdekte winkelcentrum. Twee jaar geleden is dat ook gebeurd. Brieven Hillegoms VW heeft niet alleen geadverteerd voor bedden, maar heeft ook huis-aan-huis briefjes in de bus laten glijden met het verzoek om slaapruimte voor de gasten te creëren. "Het resultaat was bedroevend", vertelt een woordvoerdster. "We hebben niet meer dan vijftien aanbiedingen gekregen. Natuur lijk, dat is veel te weinig. We we ten gewoon niet waar we met de mensen heen moeten. Ja, ergens anders proberen onder te bren gen, dat is de enige kans. Mis schien dat er in Aalsmeer nog iets te regelen valt". Volgens het Hillegomse VW ko men er ieder jaar steeds minder bedden beschikbaar. "Ik denk dat men de kamers van de kinde ren niet meer beschikbaar wil stellen. En het is toch een aardige bijverdienste hoor als je zo'n vijf dagen één of meer gasten in huis haalt". De enige gemeente die niet met moeilijkheden te kampen heeft is Katwijk. Daar beschikt het VW over voldoende bedden. Hoewel men de eerste drie weken vol ledig is volgeboekt. Mocht het onverhoopt alsnog uit de hand lopen, dan zullen de Katwijkers een beroep doen op de ruimte in de buurgemeenten. 400 bedden De gemeente Leiden (hotels, par ticulieren en pensions) heeft nog zeker vierhonderd bedden be schikbaar om mensen op te van gen die een aantal dagen in de kust- en bollenstreek willen doorbrengen. Hiervoor geldt ech ter wel wie het eerst komt, die het eerst maalt. *'We houden voor niemand iets vast", zei een woordvoerdster van het VW in de Sleutelstad vanmorgen. "Afspraken met VW's in kust- of bollenstreek- gemeenten hebben we niet. Zij weten dat er in Leiden nog bed den vrij zijn". Overigens verwacht het VW wél dat die vierhonderd slaapplaat sen de eerstkomende weekein den allemaal bezet zullen zijn. DEN HAAG - Voorzitter Hoekstra van het Visserij schap heeft zich gisteren in de bestuursvergadering beklaagd over het uitblijven van een duidelijk Europees visserijbeleid en als hoofdoorzaak daar van "sabotage door onze Britse vrienden" genoemd. De Britten wensen de macht over hun deel van de EG-zee exclusief uit te oefenen en willen daarbij geen rekening houden met anders EG-lidstaten, waarvan de vissers al eeuwen voor het Britse kust gebied vissen, aldus de voorzitter. Voor het bereiken van hun doel zijn zij bereid al overeenge komen regels ter zijde stellen, daarbij handig gebruik ma kend van het in de EG-top- conferentie van eind 1976 tot stand gekomen "Haagse ak koord". Daardoor konden ze, onder het mom van een niet discriminerende maatregel, halverwege het vorige jaar in hun tweehonderd-mijlszone de haringvisserij verbieden op het moment dat de Britse vissers zelf de buit al binnen hadden. Het Schap had zijn eerste be stuursvergadering in 1978 lang uitgesteld wegens de trage besluitvorming in de EG. Nu wilde men echter niet langer meer wachten, ook al leeft men ook nu nog in onze kerheid over het uiteindelijke EG-quoteringsbeleid en het opvangen van de gevolgen daarvan. Die onzekerheid, al dus Hoekstra, heeft een ver lammende invloed op het or ganisatorisch functioneren van het Nederlandse visserij bedrijf. Voor de visserij-ondernemin gen is het onmogelijk, zelfs maar een korte-termijnplan- ning te maken, zowel voor de visserij op gangbare als voor die op minder gangbare soor ten. Evenmin kunnen conc rete plannen worden gemaakt voor de visserij op alter natieve visgronden, omdat niet bekend is welke steun en garanties de EG en de natio nale overheid daarvoor zou den willen geven. Voorzitter Hoekstra was het ook niet met alle huidige voorstellen van de Europese commissie eens en evenmin met de voorlopige besluiten over de vangstbeperking, die de EG-staten met uitzonde ring van Engeland hebben genomen. De voorlopig over eengekomen vangstquota be tekenen volgens hem dat de Nederlandse visserij het grootste offer moet brengen. Vergeleken met de gemid delde vangsten in de periode 1973-1976 komt het neer op 30 procent, terwijl de Britten slechts een offer van een half procent brengen. De verlaging van het Neder landse tongquotum heeft bij de Nederlandse platvissers de weerstand tegen de heffing voor het uitkoopfonds tong en scholvisserij doen toene men. De vissers hebben in dertijd die heffing aanvaard omdat bij handhaving van de Noordzeequota van 9.200 ton tong en 35.600 ton schol de d»or sanering van de vloot vrijgekomen quota aan de zo genaamde blijvers ten goede zouden komen, waardoor sprake zou zijn van een verbe tering van hun positie. De verlaging van het Noord- zee-scholquotum heeft, vol gens Hoekstra, in bedrijfs- kringen grote verbazing ge wekt. Ze was niet nodig, om dat schol al optimaal wordt bevist. De berichten, dat de vermindering diende als wis selgeld voor de Europese commissie bij onderhande lingen met Noorwegen over een kabeljauwquotum, heb ben onze vissers het gevoel gegeven dat de Brusselse au toriteiten hen, onder druk van de Britten, tot kind van de re kening hebben gemaakt. laatste jaren nooit meer dan ruim 600 ton schol aanvoer den, hun vloot-outillage zul len moeten aanpassen nu ze uit de EG-wateren een extra- scholquotum van 4.000 ton krijgen. De Brusselse autoriteiten, zo concludeerde voorzitter Hoekstra, baseren zich bij hun besluiten over vangstbe perking niet meer uitsluitend op biologische motieven, maar vooral op politieke. Daarbij lijken economische gevolgen van een conserver ingsbeleid sterk te worden onderschat. Zo is bij het be sluit tot volledige sluiting van de Noordzee voor de visserij op haring voor menselijke consumptie onvoldoende het gevaar onderkend dat de Ne derlandse marktpositie daarbij ernstig zal worden aangetast. Het bedrijfsleven is zich ervan bewust dat een tot herstel van de haringstand leidend beleid nodig is. Het heeft er echter geen begrip voor dat een voor de Nederlandse haringvis serij noodzakelijk mini mum-quotum van hooguit enkele duizenden ton haring wordt geweigerd, terwijl men in Brussel wel akkoord is ge gaan met een regeling, waar door de Denen bij de visserij voor de vismeelindustrie maximaal 15.000 ton jonge haring als bijvangst mee kunnen vangen. Hoekstra merkt op dat de Deense vis serij, die in belangrijke mate verantwoordelijk is geweest voor de overbevissing van ha ring, bij de verdeling van quota met een te brengen of fer van 16 procent veel gun stiger is behandeld dan de Nederlandse vissers. Emotionele reacties van onze vissers moeten, volgens voor zitter Hoekstra worden ge zien in het licht van onzeker heid en sombere verwachtin gen. Het zijn wanhopige po gingen om duidelijke uit spraken te forceren en een beleid te bewerkstelligen dat moed geeft voor de toekomst. Hoekstra pleitte voor handha ving van haring- en kot- tervloot in hun huidige om vang. Makelaars over boerderij-verkoop: HILLEGOM/SASSENHEIM - Makelaardij Zwaan in Sas- senheim is door de progressieve fractie in de raad van Hillegom in opspraak gebracht. Volkomen ten onrechte heeft deze fractie het vermoeden uitgesproken dat deze makelaar zich schuldig maakt aan grove speculatie en bovendien zakelijke- en privé-belangen vermengt. Dat vinden althans twee firmanten van deze makelaars-onderne ming, de heren Zwaan en Berg. In de afgelopen donderdag gehou den raadsvergadering in Hil legom kwam het voorstel aan de orde om aan Berg voor 475.000 gulden de veelbesproken boerderij aan de Parklaan te ver kopen. De progressieve fractie stelde bij monde van de heer Wotte, dat gevreesd werd dat de makelaar via Berg een slaatje uit de boerderij wilde slaan. was speculatie mogelijk geweest. Maar als er nog beperkende voorwaarden waren gesteld, had ik die ook wel willen slikken. Had ik de boerderij bijvoorbeeld niet binnen 5 jaar mogen doorverko pen, dan had ik haar ook ge kocht". "Niets gehoord" Maar van die bezwaren had Berg nog steeds niets gehoord, tot ze in de raad naar voren kwamen. In de raadscommissie-vergadering die voorafging was ook geen enkele partij er volgens hem mee geko men. Het geheel bezorgt hem dan ook een wrange smaak in zijn mond. Dat geldt ook voor de hele gang van zaken, direct na het moment dat hij het koopcontract onderte kende. Wethouder Smits (tevens waarnemend burgemeester van Hillegom) is daarna, zo meent al thans Berg, aan de praat geraakt met aannemers, die hogere prijzen voor de grond in het vooruitzicht stelden. Toen Smits in de raadsvergadering plotseling met die meer-opbrengst voor de dag kwam, bleek de CDA-fractie snel bereid te zijn om de verkoop aan Berg mee te verhinderen. Berg: "Er is een politiek spelletje gespeeld. Wethouder Smits was Firmant Berg (links, rechts makelaar Zwaan): "Beperkende voorwaarden had i willen slikken Kwaad Berg heeft zich daar zeer kwaad over gemaakt., "Deze aankoop was zuiver een privé-zaak. Door deze uitspraken sta ik plotseling als boeman te boek. Een beëdigd makelaar houdt zijn privé-zaken altijd gescheiden Van zijn bedrijf. Dat is een principiële zaak. En dat geldt dus ook voor de aankoop van deze boerderij, die ik met mijn gezin had willen gaan be wonen. Niet getreurd, ik vind wel iets anders. De beschuldiging van speculatie, die zit ons hoog". De verkoop ging donderdagavond, zoals gemeld, niet door. De ge meente wil de grond nu verkopen voor bungalowbouw. Niet omdat speculatie dan op voorhand on mogelijk is, maar omdat het dan allemaal financieel beter uit komt. Voor de grond kan de ge meente, zo meent althans wet houder Smits, dan wel 1,2 mil joen gulden vangen. Het specula tie-argument van de progressie ven bleef in de lucht hangen. B en W kwamen in de raadsvergade ring althans niet met een ontken ning. Berg: "Ik had al een koopcontract met B en W van Hillegom afgeslo ten. Natuurlijk onder de voor waarde, dat Het ongeldig werd als de gemeenteraad het afwees. Als dat contract was goedgekeurd, had ik de boerderij inderdaad mogen doorverkopen. Ja, dan TER AAR - In het natte vooijaar van 1976, om precies te zijn, op 1 maart van dat jaar, betrokken de theologiestudent Joop van Wal linga en zijn vrouw Joke hun nieuwe woning aan de Bever landhof 19 in Ter Aar. Vier maan den later kreeg het echtpaar een rekening voor een waterverbruik van 377m3. Een waterverbruik dat goed is voor een gepeperde rekening van 338,38. Het water verbruik over de eerste vier maanden dat Joop en Joke aan de Beverlandhof woonden, was bijna tien maal zo hoog als wat zij later verbruikten. Het tweede halfjaar van 1976 betaalden Joop en Joke van Wallinga 53, het eerste halfjaar van 1977 56 en het tweede halfjaar van 1977 53. Voor Joop van Wallinga stond toen wel vast dat er met die eerste rekening iets niet klopte. Al eerder, in november 1976, was Joop van Wallinga in de pen ge klommen om het waterleiding bedrijf "De Elf Gemeenten" van de zijns inziens onjuiste rekening op de hoogte te stellen. Daarin stelde hij onder meen "Net zoals het voor u een groot raadsel is, is het ook Voor ons nog een groot raadsel, hoe het komt dat de wa termeter bij ons zo'n absurd hoge stand heeft aangegeven. En dat over een periode van ruim vier maanden, terwijl de stand van 377 m3 een gebruik van zeg bijna vier jaar is. Dat is des te meer ver bazingwekkend, wanneer ik U thans meedeel, dat wij overdag bijna nooit thuis zijn, geen kinde ren hebben, en dat ik pas na 29 juni (de opneemdatum) de tuin ging besproeien, omdat die pas in juli is aangelegd". Van Wallinga kon in zijn brief dan ook geen andere verklaring aan dragen dan dat de meter in zijn gloednieuwe woning bij plaat sing niet op nul heeft gestaan. Een verklaring echter die niet werd overgenomen door het waterlei dingbedrijf "De Elf Gemeenten". "Het is in het geheel geen vraag of de watermeter op stand nul be gonnen is, daar dit uit onze mete radministratie duidelijk blijkt. Op 24 februari is de watermeter met nummer 1410065 en stand nul, als zodanig ontvangen van de erkende watermeterherstel- plaats, geplaatst in het pand Be verlanderhof 19 te Ter Aar. Het zal u dan ook duidelijk zijn dat, waar er sprake is van een fout, wij niet mogen ingaan op uw voorstel er op uit om de zaak te torpede ren. Hij hoopte eigenlijk dat hij niemand zou vinden om de boerderij te kopen. Dat heeft de aankoop in dit geval doorkruist. De gemeente heeft van twee wallen willen eten. Op deze ma nier zouden wij geen zaken doen. Ik vind het bijzonder on-zakelijk van de gemeente. Maar ja, men heeft het geld hard nodig". Beschuldiging Deze beschuldiging aan het adres van wethouder Smits wordt door de laatste zonder meer van de hand gewezen. Smits: "Als ik een contract met Berg maak, ga ik daarna toch niet met anderen on derhandelen? Ik heb zuiver ge handeld in opdracht van de raad. (In eerste instantie wilde de raad de boerderij verkopen voor mi nimaal 450.000 gulden red.). Dat de raad daarmee in mijn ogen een verkeerde beslissing had geno-' men, staat daar los van. Ik wist al maanden dat verkoop van de grond veel meer geld zou opleve- De wethouder wil niet zeggen, of hij in de fractievergadering van het Hillegomse CDA de fractie heeft willen ompraten: "Ik kan geen mededelingen doen uit de frac tievergadering. Dat is een interne zaak", zo stelt hij. tot vermindering van de verbrui kersrekening". Het waterlei dingbedrijf ging dan ook niet in op het aanbod van Van Wallinga om een bedrag van ongeveer 50 te betalen over de eerste vier maanden dat hij water gebruikte (dat bedrag komt ongeveer over een met de bedragen die het echtpaar later voor het waterver bruik betaalde). Afsluiting Een jaar later was het bedrag van 338,38 nog niet voldaan. Van Wallinga werd door het waterlei dingbedrijf verzocht het bedrag vóór 15 november (1977) te vol doen. Bij niet-betaling zou tot af sluiting worden overgegaan. Van Wallinga betaalde 60. Een be drag dat naar zijn oordeel ruim voldoende was voor het water dat hij van 1 maart 1976 tot en met 29 juni 1976 verbruikte. Het water leidingbedrijf evenwel was daarmee in het geheel niet tevre den en op 21 november kreeg Van Wallinga een tweede brief waarin hem gemaand werd het reste rende bedrag vóór 1 december te betalen. Die brief was voor Van Wallinga het sein om het Alphens Bureau voor Rechtshulp in te schakelen. Dat bureau kwam tot de conclusie dat het haast niet anders kon of er moest iets mis zijn gegaan. Het bureau verzocht het waterlei dingbedrijf om het afsluiten van het water nog even op te schorten en "alsnog een nader onderzoek in te stellen naar de mogelijker wijs gemaakte fouten, defecten etc." Het waterleidingbedrijf liet het Bu reau voor Rechtshulp vervolgens weten dat een waterverbruik van 377 m3 heel goed mogelijk was, bijvoorbéeld wanneer de leiding onder de vloer geheel los zou zijn geweest. Het waterleidingbedrijf ging daarbij uit van een waterme ter met een doorstroomcapaciteit van 5 m3/h. Juist uit de genoemde doorstroom capaciteit maakt Joop van Wal linga op dat de administratie van het waterleidingsbedrijf toch niet zo feilloos werkte als aangeno men werd. De doorstroomcapaci teit van de meter van Van Wal linga was slechts 3 m3 per uur. Van Wallinga heeft dat nage checkt bij de meterfabriek in Dordrecht, waar de meter was vervaardigd. Protest Desondanks heeft Joop van Wal linga de rekening uiteindelijk - zij het onder protest - toch moe ten betalen, omdat weigering af sluiting van het water tot gevolg zou hebben gehad. Juridisch stond zijn zaak niet. al te sterk. Van Wallinga zou in een gerech telijke procedure hebben moeten aantonen dat er door "De Elf Gemeenten" in de betreffende periode een fout zou zijn ge maakt. In het gunstigste geval, zo oordeelde het Bureau voor Rechtshulp, benoemt de rechter een deskundige. Maar ook in dat geval was de afloop van een ge rechtelijk procedure uiterst on zeker. Zou de procedure verloren worden, dan zou Van Wallinga nog eehs zo'n duizend gulden op tafel moeten leggen om de pro ceskosten te betalen. Een bedrag dat niet in verhouding staat tot het bedrag van de betwiste reke ning. Van Wallinga heeft dus uiteindelijk moeten betalen. Waar hij de meeste moeite mee heeft is de ui terst formele houding die het wa terleidingbedrijf in de hele kwes tie heeft aangenomen. "Wanneer het waterleidingbedrijf had voorgesteld om het bedrag van 338 te delen vanuit het principe "Wij weten het niet en Van Wal linga weet het niet", was ik daar mee akkoord gegaan", zegt Van Wallinga nu. Er lijkt weinig meer aan de zaak te doen. Van Wallinga heeft zijn geld "afgeschreven". Het enige wat hij nog kan doen is wachten tot zich een (nieuwe) onregelma tigheid in de meter voordoet. Maar iedere nieuwe rekening van het waterleidingbedrijf steunt hem in zijn overtuiging dat het met die eerste rekening, om wat voor raadselachtige reden dan ook, goed fout heeft gezeten. Het Bureau voor Rechtshulp be schouwt het geval Van Wallinga als een duidelijke illustratie van het feit, dat het recht zeker niet volmaakt is. Dat het dat ook niet kan zijn in die zin dat degene die gelijk heeft ook altijd het recht aan zijn zijde vindt. Om zijn recht te verwezenlijken moet men vaak bewijs leveren. Veelvuldig zijn de gevallen waarin men dat bewijs niet kan leveren, of waarin men een onaanvaardbaar hoog pro ceskostenrisico moet lopen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21