LEIDSCH DAGBLAD 'REDDINGSPLAN' VOOR ONDERWIJS Nieuwe saneringen opkomst bij AKZO ALDO MORO NOG NIET GEVONDEN GROF: AANVRAAG OM SURSÉANCE Hoogovens zet inkrimping door Bloemencorso zaterdag door de bollenstreek D'66 in Leiderdorp te laat met lijst Wijkcentra Kooi/Noord krijgen 1,5 miljoen WOENSDAG 19 APRIL 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35529 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ARNHEM (SP) - Akzo zal op korte termijn nieuwe saneringen moe ten doorvoeren om het voortbe staan van de onderneming te ver zekeren. Daarbij gaat het niet al leen om de kunstvezels van Enka, maar ook om de beide chemische divisies. De nieuwe saneringsronde moet een kostenbesparing opleveren van 200 miljoen gulden op jaar basis. Dit betekent ook dat 8500 banen komen te vervallen, waar van ongeveer 2200 in Nederland. Akzo hoopt deze personeelsver mindering van ongeveer tien procent te kunnen bereiken zon der gedwongen ontslagen. Bij de toelichting op het jaarverslag zei Akzo-topman jhr. G. Kraijenhof, dat de kostenbespa rende maatregelen er toe kunnen leiden dat Akzo tegen het eind van dit jaar uit de rode cijfers komt. "Dan moeten er geen nieuwe tegenvallers komen, al dus Kraijenhof, die het verder uitgesloten acht 1978 met winst te kunnen afsluiten. Hoewel Akzo uit de eerdere sane ringen een kostenbesparing van 250 miljoen op jaarbasis bereikte, moest het concern de boeken af sluiten met een verlies van 52 miljoen, tegen een winstje van 6 miljoen over 1976. VELDEN (ANP) - Hoogovens heeft besloten, de in september vorig jaar aangekondigde reorganisa tiemaatregelen door te voeren. Daarbij zullen niet, zoals aan vankelijk was aangekondigd, 2.250 van de 20.000 arbeidsplaat sen verdwijnen, maar 1.200. Hoogovens wil proberen, deze inkrimping zonder gedwongen ontslagen te verwezenlijken. De directie heeft een en ander vanochtend bekend gemaakt in een reactie op het advies dat de gekozen leden van de onderne mingsraad van hoogovens over de plannen hadden uitgebracht. De or heeft de plannen van de directie eind vorige maand in grote lijnen afgewezen. LISSE - Het grote bloemencorso van de bollenstreek start za terdagochtend om tien voor tien in Haarlem. Er rijden in deze vooijaarsparade 43 wagens mee, waarin meer dan anderhalf miljoen bloemen zijn verwerkt. Er zijn wagens bij van vijftien meter lang. De route is als volgt: 9.50 uur vertrek Haarlem; 11.30 aankomst Bennebroek; 13.10 vertrek Bennebroek; 13.50 aankomst Hil- legom; 14.45 aankomst Lisse; 15.40 aankomst Sassenheim; 16.05 aankomst Warmonderdam Sassenheim, daarna door Noordwijk en 18.30 aankomst op de Kon. Wilhelminaboule- vard, daar. Donderdag en vrijdag zijn de praalwagens al te bezichtigen. Ze staan in de Hobaho-hallen aan de haven in Lisse. Daar wordt dan ook gefeest, met oud-Hollandse ambachten, biertapperij en spelletjes. De toegangsprijs is vier gulden en voor kinderen twee gulden. De hallen zijn op donderdag open van vijf uur 's middags tot twaalf uur 's avonds, en op vrijdag van 's morgens elf tot 's avonds half elf. In komende jaren 50.000 arbeidsplaatsen in gevaar DEN HAAG (SP) - De Nederlandse Federatie van Onder wijsvakorganisaties heeft vandaag aan minister Pais van Maatregelen onderwijs en wetenschappen een plan aangeboden om in De federatie stelt een groot aandeel de komende jaren tienduizenden arbeidsplaatsen in het maatregelen voor. Na algemene onderwijs te behouden. Leidsch Dagblad (toen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19 30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. zijn dat ook nog speciale voor het kleuter- en lager- en voortgezet onderwijs. vrijwillig ouderdomspensioen vanaf 60 jaar; vrijwillig arbeidstijdverkorting vanaf 55 jaar; voörtgëzêronde™ijs 'minstens «beperking overuren in het on- Door de daling van het geboorte cijfer (van 1970 tot 1977 nam het aantal geboorten met 25 procent af) dreigen, bij ongewijzigd be leid, in het kleuter-, lager- brandweer- lieden geven een be dwelmde kat zuurstof. Het dier raakte bedwelmd tijdens een korte felle brand van morgen vroeg in een eet huisje in de Am sterdamse Korte Leids- edwars- straat. Per soonlijke on gelukken de den zich niet voor. Wel brandde het eethuisje en een etage daarboven uit terwijl de twee bovenste etages en een aangren zende sex- shop brand en water schade op liep. Een jonge vrouw wist zich via het dak in veiligheid te brengen. Over de oor zaak van de brand was vanmorgen nog niets be kend. 50.000 arbeidsplaatsen verloren te gaan. De NFO loopt met dit arbeidsplaat senplan vooruit op een initiatief van minister Pais. Deze kondigde bij zijn ambtsaanvaarding reeds een actieplan aan, dat begin mei zou verschijnen. Op het ogenblik is de bewindsman in heftige strijd gewikkeld mét zijn collega van financiën Andriessen om hiervoor de benodigde miljoenen te krijgen. Het schijnt dat Pais vooralsnog aan het kortste eind trekt. De NFO voert aan dat door het da lend leerlingental gelden vrij komen. Worden deze aan het on derwijs besteed, in het bijzonder aan maatregelen om de werk loosheid te stoppen en in de toe komst arbeidsplaatsen te schep pen, dan wil de federatie een dis- derwijs; uitbreiding nascholingsmoge lijkheden; het tot stand komen van een om- scholingsbeleid; ontwikkeling volwassenenon derwijs; vergroting aantal deelbetrekkin gen; verlenging opleiding onderwijs gevenden. Het totale effect van deze algemene maatregelen is 30.400 arbeids plaatsen. Maatregelen kleuter-, lager onder wijs: meer mogelijkheden voor ad ministratief en ander werk schoolleiding; verlaging groepsgrootte; meer aandacht voor sociaal zwakkeren. Het effect is hier 30.800 arbeids plaatsen. (volledige betrekkingen eerste, tweede en derdegraadsleraren); ook hier meer aandacht voor so ciaal-zwakkeren verlaging groepsgrootte; verbreiding middelbaar be roepsonderwijs; uitbreiding lesuren leerlingen; uitbreiding moedermavo's en dergelijke. Het effect is 22.000 arbeidsplaatsen. De maatregelen kunnen in etap pen worden ingevoerd, zo besluit de NFO. brengen om 'in te leveren'. Is de regering echter niet bereid de vrijkomende gelden voor het be houd van de werkgelegenheid te reserveren dan zal de bereidheid van de leden een bijdrage te leve ren nihil zijn, zo meent de NFO. De door de federatie voorgestelde maatregelen dienen als een sa menhangend geheel te worden uitgevoerd. De verantwoor delijkheid ligt bij regering en parlement. Problemen mogen niet door korte-termijn-beslis- singen naar de toekomst worden verschoven. President Carter kan ver heugd lachen. De Ameri kaanse Senaat heeft het ver drag over de overdracht van het Panamakanaal aange nomen. Gisteren werd het tweede deel van het verdrag, waarin de feitelijke overdracht van het Kanaal vóór het eind van deze eeuw is vastgelegd, met 68 stemmen voor en 32 stem men tegen bekrachtigd. Dat is één stem meer dan de ver eiste tweederde meerderheid PAG.9 Cobra-expositie in Laken hal PAG. 5 Kamer somber gestemd over schoonmaak van de Rijn PAG. 7 Spelers moeten harder worden aangepakt PAG. 15 Begrafenisonderneming Van der Luit Willem de Zwijgerlaan 179 Leiden TELEFOON 142644 LEIDERDORP - De Leiderdorpse afdeling van D'66 mag niet mee doen aan de komende gemeente raadsverkiezingen in Leiderdorp omdat de secretaris van deze partij, Rik Weggen, gistermiddag drie minuten te laat was met het inleveren van de kandidatenlijst op het hoofdstembureau. Het Leiderdorpse hoofdstem bureau was gisteren van negen tot vijf uur geopend om alle par tijen de gelegenheid te geven de kandidatenlijst, voorzien van handtekeningen, in te leveren. Zes kandidatenlijsten waren gis termiddag om drie uur al ingele verd. Alleen D'66 ontbrak nog. Leden van het hoofdstembureau hebben daarop geprobeerd de D'66 secretaris te bereiken om hem erop te wijzen wat er op het spel stond. Drie minuten over vijf arriveerde hij bij het stembureau met de lijst, officieel te laat om nog mee te kunneijf doen. „Vijf uur is vijf uur en hoe erg het ook is, de lijst kan niet mee. D'66 Zonnige perioden Zonnige perioden maar ook kans op een bui. Zwakke tot matige wind uit oost tot zuid. Vannacht hier en daar mist en mini mumtemperaturen ongeveer 5 Graden. Maximumtemperaturen omstreeks 15 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 20 APRIL Zon op: 6.34 uur; onder: 20.45 uur. Maan op: 18.12 uur; onder: 5.26 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.24 en 14.42 uur; laagwater te 10.21 en 22.54 uur. heeft het uitsluitend aan zichzelf te wijten", aldus burgemeester Van der Have, die als lid van het hoofdstembureau fungeerde. PvdA-raadslid Bezemer liet gis teravond in de Leiderdorpse raad zijn ontsteltenis blijken: „Het is een slag voor de democratie nu D'66 in deze gemeente is uitge schakeld door de formule van de wet". Gisteren bleek niemand van D'66 in Leiderdorp bereid om com mentaar op het gebeurde te leve ren. Dit in verband met de pogin gen om alsnog beroep aan te te kenen tegen deze beslissing. itr jonge Hoppe 11,79 itr. jonge Hartevelt 11,95 m. jonge Bokma 11,95 itr. Vieux Hoppe 11,79 itr. bessen Coebergh 10,49 itr Cointreau 18,95 (is omgerekend 13,27 per fles) Campari 11,95 Benedictine D.0.M16,95 KENNEDYLAAN 7 BEVRIJDINGSPLEIN 19 KOPERMOLEN 36 JtOME (Reuter/AFP) - Na grootscheepse speuracties van daag en gisteren in het gebied van het meer Duchessa, gelegen hoog in de bergen op ongeveer 160 ki lometer van Rome, waar volgens een inmiddels authentiek be vonden boodschap van de Rode Brigades het lijk te vinden zou zijn van de op 16 maart ontvoerde Italiaanse ex-premier Aldo Moro, is de twijfel aan de juistheid van deze bewering weer toegenomen. LEIDEN - De nieuwe wijkcentra in Noord en De Kooi zullen waar schijnlijk met een investerings subsidie van de post „op bouwwerk bijzondere situaties" van de grond komen. Ambtena ren van het ministerie van CRM hebben gisteren tijdens een ge sprek tussen CRM, de Provincie en wethouder Tesselaar (welzijn) gezegd dat via die post ongeveer anderhalf miljoen gulden be schikbaar kan worden gesteld voor de bouw. Het preciese be drag zou afhangen van de om vang van beide projecten. De bouw van de wijkcentra kwam in de knel door de afwijzing van minister Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting) om dit via de gelden voorde stadsvernieuwing (de zg. interim-saldo-regeling) Wat de flat even buiten Rome be- Politiemannen, die met hef- schroefvliegtuigen boven het op 1800 meter hoogte gelegen meer hebben gevlogen, verklaarden het praktisch onmogelijk te ach ten dat daar de laatste dagen iemand is geweest. Een vergelijkbare situatie deed zich in 1974 voor in Sprang-Cap- pelle (Noord-Brabant) toen CHU en ARP (die samen één lijst vormden) te laat hun kandida tenlijst op het gemeentehuis in leverden. Een ingediend beroep op GS had geen resultaat en de lijst werd niet meer geaccep teerd. Daardoor heeft de gemeen teraad van Sprang-Cappelle het vier jaar zonder AR- en CH-leden moeten stellen. De ontstane situatie voor D'66 in Leiderdorp is bijzonder triest omdat - uitgaand van de recente RCI? Haag statenverkiezingen - de partij in ministerie Leiderdorp mocht hopen op-twee zetels in de gemeenteraad. In Waddinxveen was de D'66 afde ling wel op tijd in het gemeente huis. Daar niet alleen met de kandidatenlijst, maar ook nog met een lindeboom, die door lijst trekker Barth werd aangeboden aan het gemeentebestuur in ver band met het nieuwe gemeente huis, dat onlangs werd betrok ken. DEN HAAG/ZOETERWOUDE - De directie en Raad van Com missarissen van de Grofs mederij hebben vandaag sur séance van betaling aange vraagd voor dit bedrijf, waar momenteel een bezetting door het personeel gaande is. Deze stap zou noodzakelijk zijn in verband met de financiële situa tie bij de Grof. vanmorgen op het in economische za ken afzonderlijk overleg ge voerd over deze kwestie door de vakbonden, de werkgever en de overheid. Minister Van Aar- denne heeft, mede namens zijn collega's van financiën en so ciale zaken, laten weten dat het rijk geen krediet kan geven, voordat duidelijkheid bestaat over de bedrijfsvoering. In een eerste reactie hebben de vakbonden laten weten dat zij willen praten met de Raad van Commissarissen en de bewind voerder van de Grofsmederij, die bij de beslissing tot sur séance van betaling zal worden aangesteld. Met de bewindvoerder willen de bonden afspraken maken over garanties voor de werkgelegen heid. Uit de verklaring van mi nister Economische Zaken lei den de bonden af dat het bedrijf nog altijd op een subsidie van een miljoen kan rekenen, mits er duidelijkheid komt over de vraag wie de leiding van het be drijf in handen krijgt. De vak bonden blijven bij hun stand punt dat directeur Schut daar niet meer voor in aanmerking kan komen. Aan het einde van de middag zouden de bonden over leg voeren met de Raad van Commissarissen om daarover duidelijkheid te krijgen. mogelijk te maken. De minister speelde de zaak door aan zijn collega van CRM. Na aftrek van het miljoen dat er via de interim saldo-regeling al was blijft er voor de bouw van de wijkcentra een gat over van 600.000 gulden. B en W van Leiden zullen probe ren via een bijdrage van het Ko ningin Juliana Fonds de finan ciering rond te krijgen. Voor Noord kan er dan nieuwbouw worden gepleegd aan het Spoor tje, de plaats waar nu ook al het buurthuis is gevestigd. Uit gangspunt is een wijkcentrum van twaalfhonderd vierkante me ter. Voor de bouw van het even grote wijkcentrum in de Kooi wordt gedacht aan het terrein aan de Driftstraat (dat bij de herinde ling van het gebied door CRM ook in de interim-saldo regeling werd opgenomen) waar vroeger de Lom-school stond. Als voorwaarden voor het verlenen van subsidie heeft CRM gesteld dat de plannen eerst op o.m. de uitvoering moeten worden goedgekeurd en, voor wat de Kooi betreft, dat er een onafhan kelijk beheèrsinstituut in het le ven moet worden geroepen. Het clubhuis in deze wijk wordt nu nog beheerd door de stichting „De Jeugdhaven". Voor ver vanging van het bibliotheekfi liaal in Noord is by de nieuwbouw geen ruimte, maar de wethouder zal proberen daar als nog een oplossing voor te beden ken. treft, waar gisteren vuurwapens, vermommingen en andere voor werpen werden gevonden die aan een schuilplaats van leden van de Rode Brigades deden denken, verklaarde de politie later dat zij geen bewijzen heeft gevonden voor de stelling dat Moro daar enige tijd verborgen is gehouden. Men oppert nu de mogelijkheid dat de ontvoerders de politie zelf op het spoor naar de flat hebben ge zet en de boodschap over de vindplaats van het lijk van hun slachtoffer hebben gestuurd om de aandacht af te leiden zodat zij Moro naar een andere verblijf plaats konden brengen In Turijn is vanmorgen een nieuwe boodschap in de vorm van een bandopname aangetroffen in een Fiat 500 voor de Fiat-fabrieken, maar deze bevatte volgens poli tiekringen geen nieuwe informa tie met betrekking tot Moro. (Zie ook pagina 9). 4 weken lang i ïlDSCH DAGBLAC ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever met over 1 nacht ijs en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor halt geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren IkbeslB meieen en u kunt mij mi v, heden als «Oonnee noleren en ik knig dan de eerste 2 weken de krant grabs. Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar. h Dagblad Antwoordnummer 214 Leid

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1