Ree verslaat Hans Böhm Betaald voetbal moet gered worden. LDWS pakt RBB in verlenging Van der Meent: „spelers moeten hard worden aangepakt" 5>5> r>r> Kagia alleen aan kop in bekercompetitie Staatssecretaris wil overleg met de clubs WOENSDAG 19 APRIL 1978 AMSTERDAM - Heel laat die mid dag blikt Pim van de Meent, ex- trainer van FC Amsterdam (over een maand) plotseling wat hul peloos uit de blauwe ogen. Hij heeft, zegt hij verlegen, een plan. Hij wil het betaalde voetbal red den. Op de simpelste manier die er is. Met aanvallend spel. Met meer publiek dus op de tribunes. De man die het komende seizoen De Graafschap onder zijn hoede krijgt: "We moeten met een handvol goed willende ;trainers om de tafel gaan zitten. Er zijn er wel. Kraay, Jacobs, Hughes, en ook in de eerste divisie zitten ze. Een keiharde afspraak maken. Weg met het achteruit-voetbal. Er tegenaan. Een risico van punten verlies tegen laf verdedigende ploegen nemen. Hij windt zich nu op. "Neem zo'n FC Den Haag. Met een spits spelen ze. De spe lers verschuilen zich achter hun trainer. Die geeft toch de op dracht. Maar dan zijn het wel lamzakken. Ze hadden toch al lang moeten zeggen beste trainer, we willen met meer spitsen spe len. Dan moet zo'n man wel luis teren. Of ze moeten het gewoon doen. En waar heeft dat laffe spelletje FC Den Haag tenslotte gebracht. Aan de rand van de af grond". Hij zwijgt even. Zegt dan: "Het moet als met de steen in de vijver gaan, de kringen reiken ver. Als het begin er eenmaal is en als het publicistisch goed begeleid wordt, moeten de anderen ons voorbeeld wel volgen." Hij geeft zichzelf en zijn collega's nadrukkelijk de schuld van de huidige impasse binnen het be taalde voetbal. "Bang voor onze baantjes zijn we geweest, bang voor ontslag. Bang voor de vedet te-neigingen van de spelers ook." Mokkend: "We moeten die spelers ook weer gaan aanpakken. Te laat komen! Dan boete. En dan geen Stoop die roept Ben je gek Pim door Pim Stoel 100 gulden is veel te veel voor zo'n jongen. Als er bij mij een te laat komt en ik geef hem eens een keer een boete dan zegt zo'n jon gen, is dat nou democratie trai ner. Ja dat is ook democratie. Ge straft worden voor plichtsver zuim. De spelers moeten weer le ren dat er optimaal gewerkt moet worden. Hoe gaat het vandaag de dag. Ze spelen leuk, ze krijgen onmiddellijk kapsones, ze gaan aan de rol, drank, meiden, de prestaties dalen, na vier weken staan ze er dan eens een keer naast. Dan is de trainer de gebe ten hond, die kan er niets van, wat een kaffer, die idioot haalt het hele elftal uit zijn verband. Maar ze schrikken wel even. Een paar weken goed leven, stug trainen en terug zijn ze. En dan, dan be gint het lieve leventje weer op- Onwillige gast Zuchtend: "Ik wou dat ik tegen zo'n onwillige gast kon zeggen, rot jij maar op. Maar dan moeten alle trainers eensgezind zijn. Zo'n lamzak niet overnemen. Hem nergens meer een kans geven. Moet je zien hoe gauw het uit is met al dat gekanker en ge- Meent hij dat hij de trainerswereld mee zal krijgen in zijn plannen? Van de Meent: "Heus niet alle maal, dat weet ik wel. Maar op een gegeven moment zullen ze toch allemaal moeten volgen. Verongelijkt: "Er zitten heren on der, nou, daar is niks mee te be ginnen. Ik persoonlijk ben niet acceptabel voor sommige club bestuurders. Omdat ik een grote mond heb, omdat ik weieens har tige woorden schreeuw. Ja wat willen ze dan. Dat ik riep geachte spits zou u zo vriendelijk willen zijn u iets meer met het spel te bemoeien. Dan roep ik toch zeker hé klootzak ga er eens een beetje steviger tegenaan. Die clubbe stuurders hebben liever een heer. Ik zal geen namen noemen. Maar laatst was ik in Amsterdam op stap met "vier" heren uit de Ne derlandse trainerswereld. Ten minste zo staan ze bekend. Nam ik ze mee naar wat café's. Om een uur of twaalf kwamen ze naar me toe. Of ik geen gesloten huis wist. Ik zeggen: jongens wat krijgen we nou. Kijk om je heen. Alle maal aardige meisjes hier in Am sterdam. Biedt ze een pilsje aan. Op zo'n manier kost het je nooit meer dan een paar gulden. Maar nee, ze moesten en ze zouden naar een gesloten huis. Waren ze een paar uur later ieder 300 piek kwijt". Smalend: "En dat zijn nou die he ren die boven mij de voorkeur genieten. Ik heb die avond nooit vergeten, ik zie die ene nog staan met zijn zakken vol Belgische franken. Schiet jij me even wat voor Pim, maar ik heb maar een tientje Hollands geld. Wissel even Pimmetje Degradatielast De laatste driejaren bij FC Amster dam torste Pim van de Meent constant de degradatielast op zijn schouders. Schouderophalend: "Wat moetje, geen publiek, geen geld. Maar weet je wel wat het voor spelers betekent om eens in de twee weken in zo'n kale steen klomp binnen te komen. Ik heb ze om me Heen omhoog zien kij ken naar die lege tribunes en ho renmompelen: dat kost minstens weer een punt vandaag. En zo is het. Als jij toch een stukje schrijft en je weet dat hoogstens tien man het lezen, dan ben je toch ook niet geïnspireerd. Moet ik het mijn spelers dan kwalijk nemen dat ze voor zo'n handvol toeschouwers niet optimaal er tegenaan kunnen gaan. Waar halen clubs als WV en NAC de punten. Thuis. Opge zweept door het publiek". Heeft hij het idee dat hij gefaald heeft bij FC Amsterdam? Van de Meent: "Gefaald? Nee. Neem een club als NEC. Vijf ton subsidie. Geen vermakelijkheidsbelasting. Toch in degradatiegevaar. We hebben niets. Geen subsidie, geen stadion". Met galgenhumor "Wij hebben alleen de vermake lijkheidsbelasting". Hij diende voorzitter De Stoop ze ven lange jaren. Magere jaren. Van de Meent: "Kijk Stoop is na tuurlijk een bizarre figuur. Ei genwijs als de pest. Als ik iets voorstelde en het pakte verkeerd uit, nou dan zat hij er weken over te zeiken. Pakte het goed uit dan hoorde je nooit meer iets. En al tijd pesten. In het begin schrok ik me kapot. Zit je weer niks te doen, trainer, was dan het eerste wat hij zei als hij binnenkwam. Dan kreeg ik zo'n kop. Maar latei- niet meer. Kijk, we hebben heel wat onenigheid gehad en toch zal ik hem missen. Bewondering heb ik voor hem. Hij kan zich zo goed aanpassen. Een keer kwam hij met zo'n rode kop van woede binnen, schelden op die Jack van Zanten, die kaffer, wat een zak. Twee minuten later liep hij Jack tegen het lijf. Hallo Jack, een hand, hoe gaat het, driqkiets van me. Dat kan ie, zijn persoonlijke mening inslikken in clubbelang. Watje ook Van Stoop kan zeggen, hij heeft de club op de been ge houden. En hij alleen. Bedonderd is hij indertijd met die fusie. Sub sidie hadden ze hem beloofd en het kwam niet af. De schulden last was een paar jaar terug ver Van der Meent: "De trainers zijn bang voor hun baantje" schrikkelijk. Maar de verkoop van Jansen, Van der Lem en Meyer hebben dat probleem op gelost". Nico Jansen. Van de Meent "Het slachtoffer van zijn omgeving. Natuurlijk gaf hij onze keeper een rotschop. Maar hij kan niet anders. Hij kan alleen maarl rommelen. Geen passes geven of een handige schijnbeweging ma ken. En hij was natuurlijk door het dolle heen. Over zijn passe ren, over zijn nieuwe te lage con tract. Dat contract heeft hij zon der com mentaar aan Stephan van Feyenoord teruggegeven. En is spoorslags naar Cor Coster in Amsterdam gereisd. Nee, van Nico is meer geëist dan hij kan volbrengen. Zo'n gigantische transfersom en het daaraan ge koppelde jaarsalaris is voor een man van zijn kaliber moeilijk waar te maken." Dus FC Amsterdam draagt mede verantwoordelijkheid want ten slotte verkocht de club Nico voor het krankzinninge bedrag aan Feyenoord. Van de Meent: "Ja hoor eens, voor de club was het van levensbelang om veel te van gen. De schulden waren te hoog. Dan haal je er toch uit wat er in zit. Maar ik ben het met je eens dat we allemaal schuld dragen aan de rotzooi binnen het voet bal." Hij heeft nog twee wedstrijden om FC Amsterdam binnen de eredi visie te houden. Van de Meent eerlijk: "Het zou een ontzettend domper voor me zijn als het nu nog mis ging. We verdienen het niet om te degraderen." Wegdromend: "Stel dat Jongbloed gebleven was. Dan hadden we toch zeker 15 goals minder tegen gehad dit seizoen. Dan waren we nou veilig geweest. Misschien heb ik toen hij bij ons speelde ook niet helemaal beseft wat voor een onschatbare waarde zo'n man voor een elftal en voor het voetbal in het algemeen heeft. Nu zie ik hem nog elke week en nu voel ik dat goed aan". Berustend: "Maar zo is het bij FC Amsterdam zo vaak gegaan. De goeie gingen uiteindelijk toch weg". En nu, LEEUWARDEN - In de eerste zitting van de tweede ronde van het Nederlands schaak kampioenschap, dat in Leeuwarden wordt gehouden, zijn gisteren zes van de zeven partijen tot een beslissing gekomen. Liefst vijf daarvan leverde winst voor één van beide spelers op. Door deze uitslagen gaan nu vijf man samen aan kop met anderhalf punt: Baljon, Hartoch, Ree, Timman en Van der Vliet. Van de vijf zeges was de overwin ning die Hans Ree op Böhm be haalde een regelrechte sensatie. De partij was nauwelijks in het middenspel aangekomen, toen Böhm zijn dame, midden op het bord, kwijt raakte. Ree had giste ren overigens nog meer de wind mee. Na drie zittingen maakte hij het duel uit de eerste ronde tegen Van der Vliet alsnog remise. Ree had urenlang op verlies gestaan, hoewel Van der Vliet voor het behalen van de winst een tech nisch kunststuk had moeten uit halen. Langeweg verloor vrij snel van Timman, terwijl Scheeren door een foutief stukoffer tegen Van der Vliet ten onder ging. Fraai was de winst van Baljon op Kui pers en van Hartoch op Hofland. Sosonko en Ligterink hadden weinig tijd nodig om tot remise te komen. De enige hangpartij uit de tweede ronde, tussen Van der Sterren en Donner, leverde in de tweede zitting een zege voor Donner op. De uitslagen: Langeweg-Timman 0-1, Ligterink-Sosonko V2-V2, v. d. Sterren-Donner 0-1, Ree- Böhm 1-0, Scheeren-v.d. Vliet 0-1, Baljon-Kuijpers 1-0, Har- toch-Hofland 1-0. De stand is: 1. Hartoch, Van der Vliet, Timman, Ree, Baljon en Donner IV2, böhm, Sosonko en Ligterink 1, 10. Hofland, Kuij- pers, Scheeren en Langeweg V2, 14. van der Sterren 0. Donner: mede aan leiding DEN HAAG - Staatssecretaris Wallis de Vries van CRM wil opnieuw gaan praten met de KNVB over het structuurplan. Hij meent dat na de bui tengewone algemene vergadering van de sectie betaald voetbal, die zaterdag in Zeist werd gehouden, er een totaal nieuwe situatie is ont staan, die nader beraad noodzakelijk maakt. In een dinsdag verzonden brief aan de voorzitter van de vaste tweede kamer commissie voor CRM stelt de staatssecretaris dan ook de vraag of een openbaar kamerdebat te houden voor 1 mei a.s. nog wel opportuun is. Het zal u duidelijk zijn dat ik mij thans allereerst op deze zienswijze van de KNVB zal moeten beraden, terwijl ik voorts in nader overleg zal moeten treden met de andere externe geldgevers", aldus de staatssecre taris. Hij voegt daaraan toe vervolgens aan een hernieuwd overleg met de vaste kamercommissie de voorkeur te geven. Aangezien deze procedure nogal tijdrovend is zal aan het indertijd op uitdrukkelijk verzoek van de KNVB afgesproken strakke tijdschema niet. langer de hand kunnen worden gehouden. LEIDEN - Gisteravond is de be kercompetitie voor zaterdagaf- delingsclubs voortgezet. In poule A kwam Kagia aan de leiding door een 4-1 zege op MVKV te behalen. In poule B deelden SJZ en Stompwijkse Boys de punten, terwijl TAW Leiden er met 0-1 onderhield. In poule C was het Valken '68, dat het met vier invallers spelende SVLV met dezelfde cijfers onder de duim hield, terwijl Meerburg ook slechts één treffer nodig had om VNL terug te wijzen. In poule D tenslotte kwam GWS alleen aan kop door met.0-1 bij Abbenes te winnen, terwijl in diezelfde periode KRV LSVV '70 met 4-2 naar huis stuurde. Berna- rdus, deelde metWSB broeder lijk de punten: 1-1. JEZEK NIET DAN KNOBEL MAASTRICHT - Feyenoord rekent er nog steeds volledig op dat Vaclav Jezek eind mei in dienst treedt. Maar mocht de minister van sociale zaken de Tsjechnische trainer uit eindelijk toch een werkver gunning weigeren, dan gaat Feyenoord aan tafel zitten met George Knobel, om te trachten de bij MVV vertrek kende oud-bondscoach voor de Kuip te strikken. LEIDEN - Pas in de verlenging kon een volledig LDWS afstand ne men van een zwaar gehandicapt Rijnsburgse Boys. Na vijf minu ten in de eerste extra speeltijd bracht aanvoerder Ger de Roode de Vlietbewoners met een kopbal in de halve finale, waarin de Lei- denaars het Alphense ARC zullen ontmoeten, dat in de voorronde tegen Lugdunum ook een ver lenging nodig had om een ronde verder te komen. Negentig minuten lang hebben beide ploegen elkaar in even wicht gehouden, nadat dit duel al een paar maal was afgelast. De krachtsverhoudingen waren in dit, dankzij de vele Rijnsburgse supporters druk bezochte duel, dan ook eerlijk verdeeld. In de eerste periode kwam de for matie van trainer Atte Bouma er nauwelijks aan te pas. Schorsin gen en blessures waren er oor zaak van dat de Rijnsburgse ploeg met slechts vijf vaste krachten optrad: Henk Merbus, Johan Kroon, Leo van Delft, Aalco Hassing, Lijs van Egmond en Kees Star waren gisteravond de vervangers van de eerste keus. LDWS moest alleen de verdedi gende capaciteiten van Cockie Slingerland ontberen, die giste ren zijn eerste schorsing uitzat, nadat hij het afgelopen week einde tegen Velo met een 'rode' kaart geconfronteerd werd. In die eerste periode namen de Lei- denaars dankzij twee doelpunten van George Pinas een 2-0 voor sprong op de nog geheel op el kaar ingespeelde Rijnsburgse equipe. Pas in de tweede periode vonden de Rijnsburgers elkaar wat beter, hetgeen resulteerde in een aantal goede mogelijkheden op het doel van Cees van der Steen. Pas in de slotfase gelukte het RBB tweemaal langs de op elkaar mopperende LDWS-ver- dediging te glippen. Cor Vreug- denhil had in beide treffers een groot aandeel. Eerst stelde hij de oude meester Jac den Heijer in staat om te scoren, terwijl hij op slag van tijd zelf voor de gelijk maker aantekende, na tijdens een solo eerst onreglementair met Gé Dubbeldeman te hebben afgere kend. Van de arbiter ondervond Vreugdenhil echter alle mede werking voor zijn gelijkmaker. De druk, die de Rijnsburgse Boys in de tweede periode uitoefende op het doel van LDWS kon de ploeg in de verlenging echter niet doorzetten. Met vertragend en uitgekookt spel gelukte het LDWS in de extra speeltijd de meest reële kansen te creëren. De verlossing voor het team van trainer Leo de Jong kwam in de vijfde minuut van de eerste ver lenging, toen Jerry Fakkel op rechts een vrije trap op het hoofd van een vallende Ger de Roode plaatste, die RBB-doelman Ger de Roode geen kans liet; 3-2. FC Vlaardingen verliest uitgesteld duel GELEEN - Fortuna SC heeft gis teravond in Geleen met 1-0 ge wonnen van FC Vlaardingen. Dit duel, dat eerder plaats vond op 18 december 1977, moest worden overgespeeld omdat Vlaardingen toen een tijd lang drie buitenlan ders in de ploeg had. De eind stand was 0-0. 5000 Toeschouwers zagen Hans Engbersen in de zevende minuut het enige doelpunt maken. FSC- speler Colombain werd door scheidsrechter Gans uit het veld gestuurd. VOETBAL - Bastia, dat in de finale van UEFA-cup toernooi uitkomt tegen PSV, is gisteravond uitge schakeld in het Franse beker toernooi. Bastia verloor de uit wedstrijd tegen Monaco met 2-0. Op eigen veld hadden de Corsi- canen met 2-1 gewonnen. Voor de halve finales plaatsen zich verder Nice, Sochaux en Nancy. Inmiddels heeft hij, eveneens per brief, het bestuur van de KNVB ge vraagd hem op zo kort mogelijke termijn op de hoogte te brengen van de preciese inhoud van de besluiten van de vergadering van afgelopen zaterdag. TAAIGSB&U/K VAM ££fV £X~ BOKS KAM A/0£/0

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15