Moegabe geeft af op ministersduo Vance en Owen "IK HEB NOG NOOfTDEZEE GEZIEN." Eerste wettige congres Spaanse commnnisten Lezers schrijven Samen met de NCRV- radio een hit maken Israël zal zich wat verder terugtrekken GEEF ZE LUCHT! ASTMA FONDS GIRO 55055 LEUSDEN WOENSDAG 19 APRIL 1978 VARIA PAGINA li J DAR ES SALAAM/LONDEN (UPI) - De zwarte Rhodesi- sche guerrillaleider Moegabe heeft voor de Mozambi- kaanse radio afgegeven op het Brits-Amerikaanse minis tersduo Owen en Vance die er "door hun onverzettelijk heid" en niet toegeven aan de eisen van het Patriottisch Front naar zijn zeggen voor hebben gezorgd dat de alge hele conferentie van alle partijen betrokken bij de kwes- tie-Rhodesië er niet zal kunnen komen. In Londen verklaarde de Ameri kaanse ambassadeur bij de Ver enigde Naties Young vóór zijn vertrek naar de VS gisteren in tussen hoopvol te zijn in die zin dat alleen al praten er toe bij draagt dat een politieke oplos sing tevoorschijn zal kunnen komen uit iets dat thans een ge wapend conflict is en ook tot het voorkomen dat een heftig intern conflict uitgroeit tot een interna tionaal conflict. Young zei "zeer bepaalde moge lijkheden te zien" voor een confe rentie van alle partijen over de toekomst van Rhodesië. Het Pa triottisch Front stemde er mee in, zo zei hij, en premier Smith van Rhodesië en zijn voorlopige rege ring besloten ons voorstel in overweging te nemen. Moegabe had Vance en Owen in zijn verklaring voor de radio er van beschuldigd voor de interne regeling van Smith en de gema tigde zwarte Rhodesische leiders te zijn en niet naar "een werke lijke regeling te streven" Van daar dat onze wapens de vijand moeten blijven vernietigen in de naam van het volk en met de macht van het volk, zo zei hij. SCHIPHOL - Gisteravond arri veerde op Schiphol de Rhodesische leider Joshua Nkomo (links). Hij werd verwelkomd door de ambas sadeur van Tanzania Rattausey. Nkomo is in Nederland voor overleg met de regering. Vliegen verboden FREDERIKSHAVEN (Reuter) - De Deense regering heeft het luchtverkeer boven de havenstad Frederikshaven tijdelijk verbo den in verband met een bijeen komst van een NAVO-groep voor het nucleaire beleid. De hele bijeenkomst is omgeven door uiterst strenge veiligheids maatregelen. Op de bijeenkomst zal ondermeer gesproken worden over de con sequenties van nieuwe wapens zoals de Cruise-raket en de neu tronengranaat. MADRID (DPA) - In het grootste hotel van Madrid komen vandaag 1.500 afgevaardigden van de Spaanse Communistische Partij bijeen, voor hun eerste legale par tijcongres sinds 1932. Er zal op dit congres nauwelijks sprake kunnen zijn van het over bruggen van 46 jaar, noch het op nemen van de draad die werd af gebroken door de burgeroorlog van 1936 tot 1938 en de daarop volgende jaren van ballingschap. Het ziet er veel meer naar uit dat de partijleiding de laatste bruggen met de jaren dertig, met hun vol ledig andere sociale patroon, ach ter zich zal opblazen en de partij- theorie in overeenstemming brengen met de politieke prak tijk. Tenslotte heeft de Spaanse Com munistische Partij reeds afgezien van' de "dictatuur van het prole tariaat". Zij heeft de monarchie aanvaard en naast de partijvlag wappert niet meer de republi keinse vlag, maar het rood-geel- rood van de natie. Voor alles echter heeft zij na haar legalisering een jaar geleden eerst in de verkiezingsstrijd en daarna in het herrezen parle ment, haar rol gespeeld in het pluralistische partijsysteem. De veranderingen zullen in 15 poli tieke stukken en nieuwe partij- reglementen die door het uit 138 leden bestaande centraal comité zijn voorbereid, ter bespreking aan het congres worden voorge legd. Tegenstand is er tegen het schrap pen van het begrip "leninisme" en zijn vervanging door "mar xisme, democratie en revolutie" op het partij-etiket. De partijlei ding lijkt door de tegenstand op dit punt te zijn verrast. Afgaande op het stemverloop op de afdelingsvergaderingen - de krachtigste tegenstand van on geveer 50 procent werd alleen ge registreerd in Catalonië en onder de Spaanse gastarbeiders in de Bondsrepubliek - is de indruk dat het partijcongres, zij het na hoog oplopende debatten, de nieuwe koers zal sanctioneren. De hierdoor op gang komende discussies kunnen de interne partijdemocratie slechts ten goede komen. Kort geding tegen staat om uitwijzing te voorkomen ANSTERDAM (ANP) - "Het beleid van staatssecretaris Haars, dat lijnrecht ingaat tegen de ontwik kelingen van de laatste jaren, raakt het vluchtelingenrecht in het hart. Als zij bij haar standpunt blijft, voorzie ik dat het korte ge dingen zal gaan regenen". Dit heeft de advocaat mr. W. van Bennekom gisteren gezegd tij dens de behandeling voor de Amsterdamse rechtbank van een kort geding dat hij tegen de staat der Nederlanden heeft aange spannen om te voorkomen dat zijn cliënte, de Chileense vluch telinge Sylvia Perez Correa, ons land wordt uitgezet voordat over haar asielaanvrage een defini tieve beslissing is gevallen. Mevrouw Perez woont sinds febru ari 1977 in Nederland, twee maanden geleden kreeg zij te ho ren dat haar aanvraag voor een verblijfsvergunning was afgewe zen. Als reden werd opgegeven dat zij vier dagen in Frankrijk heeft vertoefd alvorens naar Ne derland door te reizen. Volgens justitie is daarom Frankrijk, als land van eerste opvang, de aan gewezen natie om haar op te ne men. Rechtbankpresident W. J. Borger- hoff Mulder zal op 27 april vonnis wijzen. Naar aanleiding van een vraag van een meisje in het NCRV-radiop- rogramma "Wie weet waar Wil lem Wever woont?" (hoe kan ik als liedjes-tekstschrijfster be roemd worden?), zullen tekst schrijver Gerrit den Braber en muziekmaker Joop Stokkermans morgen middag in het programma "Glo baal" (NCRV-rad,io, Hilversum 1, 14.15 - 17.30) proberen om samen met de luisteraars een liedje te maken dat aan alle eisen van het hitwezen voldoet. In de "Globaaf'-uitzending van vo rige week donderdag is de luiste raars gevraagd een eerste regel voor die - eventuele hit te be denken. Den Braber heeft toen uitgelegd hoe belangrijk een eer ste regel is. Het is de bedoeling dat morgenmiddag uit alle bruikbare eerste regels een keus wordt gemaakt, waarna Joop Stokkermans een melodie zal componeren die door een combo in de studio, al improviserend, enige malen gespeeld zal worden. Als de luisteraars een idee heb ben gekregen - aan de hand van de melodie, hoe lang de regels moeten worden voor de rest van het lied, kunnen zij hun tekst suggesties telefonisch gaan doorgeven aan Gerrit den Braber. Die zal dan de ideeën van de luis teraars proberen samen te sme den tot een lied. Het experimen tje zal worden afgesloten met zangeres Marian di Giovanni die- de verkregen "Globaal"-hit ten gehore zal brengen. Pasar Malam DEN HAAG - De grote, jaarlijkse Pasar Malam in gdn Haag wordt van vrijdag 23 juni tot en met zondag 2 juli in de Houtrusthal- len gehouden. Deze twintigste Pasar Malam Besa wordt we derom georganiseerd door de stichting Tong Tong. Er zullen ongeveer 150 stands met Indis che lekkernijen, tropische vruch ten, exotische kleding en kunst- nijverheidsprodukten uit Azië, Afrika en Zuid-Amerika zijn. Da gelijks wórdt een amusements programma gepresenteerd, waarin oosterse en westerse ar tiesten zullen optreden. Vorig jaar bezochten ruim 80.000 men sen de Pasar Malam. TEL AVIV (UPI) - Defensiekrin gen in Tel Aviv hebben gisteren gezegd dat de Israëlische troepen de helft van de bezette gebied in Libanon in de komende twee weken zullen verlaten. "Dat is niet noodzakelijkerwijs omdat Waldheim hier was", zo werd ge zegd. Maar het bezoek van de VN-secretaris-generaal droeg wel bij tot het Israëlische besluit om dat hij beloofde te vragen om uit breiding van de VN-macht in zuid-Libanon van 4.000 tot 6.000 Waldheim verleg met raëli's premier Begin dat de minister president hem verzekerd had dat de Israëlische troepen zich zullen terugtrekken en dat de techni sche bijzonderheden door de ge neraals zullen worden uitge werkt. Later op de dag bezocht hij VN-po- sities te-velde waarbij hij stuitte op sen demonstratie van een paar honderd Palestijnen ten zuiden van de havenplaats Tyrus. Zij sloegen met de vuist op de auto Waldheim en riepen "Weg Is- Woonvergunning In november en december 1977 heeft het Leidsch Dagblad enkele artikelen gewijd aan een conflict tussen het gemeentebestuur en mij over het verstrekken van een woonvergunning. Ruim een jaar geleden wilde ik twee woningen kopen; één daarvan werd be woond door de eigenaar en deze wilde die woning ruilen met een door mijn moeder bewoonde huurflat, de andere woning (een 2-kamerwoning) wilde ik zelf gaan bewonen. Het gemeentebe stuur weigerde om onduidelijke redenen de woonvergunningen te verstrekken, maar ik heb die woningen toch gekocht en de woningen zijn nu als boven be schreven bewoond. Via een pro ces tegen het bestuur bij de Raad van State probeer ik nu die ver gunningen alsnog te krijgen en te begrijpen waarom het gemeen tebestuur mij tegenwerkt. Een vaststaand feit is dat als ik die woningen niet gekocht had dan zouden de vorige eigenaar en mijn moeder zijn blijven wonen waar ze woonden, en ik zou voor zelfbewoning een andere dan die 2-kamerwoning hebben gekocht. De in dit conflict te beantwoorden vraag is dus: wie zou er baat bij gehad hebben als ik in plaats van deze 2-kamerwoning een andere woning had gekocht. Alle ge meentelijke instanties hebben steeds geweigerd deze vraag te beantwoorden. Nu hebben on langs B W hun besluiten schrif telijk verdedigd bij de Raad van State en ik neem aan dat het voor de Leidse woningzoekenden in teressant is te vemqmen wat ze te vertellen hadden. Het enigszins verbijsterende antwoord is te vinden in het volgende citaat uit het verweerschrift van B W on dertekend door Burgemeester Vis: „Voorts voert G. de Jonge in zijn beroepsschrift aan dat het te gen het rechtsgevoel indruist om mensen te verbieden in hun eigen huis te wonen, zodat een goede argumentatie nodig was en een degelijke behandeling van de aanvrage op zijn plaats was ge weest. Met deze stellingname zijn wij (dus B W) het oneens". Leiden zit dus opgescheept met een bestuur dat het overbodig vindt om aanvragen om woonvergun ningen degelijk te behandelen en iet eveneens onnodig vindt om afwijzingen te beargumenteren. I' hun 4 blz. lange verweerschrift gt/en ze als enig argument dat er in Leiden woningnood is, maar da&mee kunnen we hooguit de vra;g wat beter formuleren en wel:zou de woningnood minder zijn feworden als ik in plaats van de ntgekochte 2-kamerwoning een armere woning had gekocht? Na het ezen van dit „verweer- schriff 's het voor mij geen vraag meer h»e de uitspraak van de Raad vai State zal luiden. Er blij ven echte veel belangrijker vra gen over.\is B W zelfs m een proces bij e Raad van State bot weg weige^n om inzicht in hun beleid te gven, wie kan er dan wel achter k-men of er een beleid is en hoe dat is? Wat is er de zin van dat er duizenden guldens aan belastinggeld zijn verspild aan een volstrekt nodeloze gerechte lijke procedure en hoe kan het voorkomen worden dat zulke dwaasheden zich in de toekomst herhalen? Het feit dat Leiden al een artikel-12 gemeente is lijkt in elk gevar geen garantie voor een verstandig bestuur te geven. G. de Jonge Mors weg 79 2332 EK Leiden Magazijnen Bij deze willen wij reageren op een stukje in het Leidsch Dagblad van maandag 10 april j.l. aan gaande het betrappen van twee mannen door de politie in de ma gazijnen van de Hema aan de Janvossensteeg. Want hoe komt de Hema aan magazijnen aan de Janvossensteeg? Terwijl deze panden volgens ons nog steeds een woonbestemming hebben. Blijkbaar heeft de Hema alvast op eigen houtje deze ruimtes een andere bestemming gegeven, alsof haar verzoek tot woonruim teonttrekking al is ingewilligd. Trouwens, volgens het ont- werp-bestemmingsplan Mare- dorp blijft de woonbestemming voor bovenverdiepingen ge handhaafd. En wij vinden het zeer bedenkelijk dat deze panden nu al helemaal als bedrijfsruimten aangemerkt worden. Daarom moet volgens ons de gemeente stevig optreden tegen deze illegale onttrekking aan de woonruimte door de Hema, aangezien de woningnood in Leiden nog steeds schandalig groot is. Bruno Vreeburg, Schagenstraat 18, Wil van Leeuwen, Uiterstegracht 54e Leiden. Binnenstad In het Leidsch Dagblad van 11 april j.l. las ik dat bij de start van de Tour de France het centrum van de stad een dag lang praktisch geheel voor het verkeer zal wor den afgesloten. Daar heb ik niet het minste bezwaar tegen, al ben ik persoonlijk geen groot Tour liefhebber. Ik verwonder mij er wel over. Er is al vaak voorgesteld om de bin nenstad, net als vroeger, op 3 ok tober voor het verkeer af te slui ten. De gemeente wil daar niet aan, en zegt dat zoiets tegen woordig niet meer doenlijk is door de grote toename van het verkeer. Maar voor een Fransé fietswedstrijd is het opeens mo gelijk. Ik begrijp er niets meer van, maar hoop wel dat het Leidse publiek voortaan ook op 3 oktober op straat zal kunnen lo pen zonder zijn leven te riskeren. A. V. Zimmermann, Nieuwe Rijn lila, 2312 JP Leiden Het Astma Fonds dankt de betrokken bedrijven waardoor deze advertentie tot stand kon komen. zegt mevrouw Bras te Kampen. „Nou ja. als je astma hebt. ziet je leven er nu eenmaal een beetje anders uit. Ik moet me echt ontzien.Geen lichamelijke inspanning. Niet naar buiten als het koud is of winderig. Niet gewoon met vakantie, zoals anderen. Ik heb nooit anders meegemaakt. Och. je leen ermee leven, al is het vaak niet zo gemakkelijk". Mevrouw Bras heeft astma sinds haar prilste jeugd. Zij is een van de zeer velen voor wie het Astma Fonds zich inzet: mensen die lijden aan astma en bronchitis of longemfyseem. Velen van hen onder vinden ook de gevolgen ervan in hun gezins-en maatschappelijke situatie. Het Nederlands Astma Fonds zorgt voor direkte hulp en goede voorlichting. Maar bovendien voor het stimuleren van wetenschappelijk onderzoek. Dit onderzoek is hard nodig om deze ingrijpende ziekte nog beter te bestrijden en-wie weet-in de toekomst te genezen. Uw bijdrage is onmisbaar. Een greep uil een aantal sociaal-medische en voorlichtings- projekten die door hei Asima Fonds gefinancierd worden: Vakantieprojekten voor volwassen patiënten in binnen- en buitenland. Therapeutische zomerkampen voor astmatische jongeren. Projekt Regionale behandelingsteams. Sociaal-medisch projekt in Amsterdam. Pedagogisch begeleidingsprojekt voor astmapatiëntjes. Voorlichtingsprojekt voor artsen en verpleegkundigen. Voorlichting aan patiënten en de Nederlandse bevolking. Direkte hulp (financieel en anderszins). Steun voorde begeleiding van astma-en bronchitis- patiënten door de kruisverenigingen in de Noordelijke

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11