Ole-Olé verd Qié-Qie. Nico Jansen kan fout (stomp) niet afwentelen Ruud Geels rond met Anderlecht Héél Juventus bij laatste '40' Jansen wil mondelinge behandeling Bastia-PSY op Corsica 8B3EDBS L- BÖHM EERSTE IN STRIJD OM TITEL Ook Fachetti weer geselecteerd 'L i Persen Perzenj)^ Uit WK? DINSDAG 18 APRIL 1978 PAGINA 9 Lawaai De gebeurtenissen- en het lawaai rond de figuur van Feyenoord- spits Nico Jansen stemmen tot nadenken. Even een samenvat ting van de gebeurtenissen in en na Feyenoord-FC Amster dam. Nico Jansen, de met lang durige blessures sukkelende Rotterdamse spits, kwam een kleine twintig minuten voor tijd als wisselspeler het veld in. Vlak voor het ein dsignaal liep hij met een geringe marge aan be heersing dus hard) op doelman Van der Meeren in en leek die te raken. Kamphues de Amster damse verdediger, trok Jansen weg en dat schijnt gepaard te zijn gegaan met een por in diens rug. (De tv-beelden boden daaroveralthans mij, geen klaarheid, maar ik neem voet stoots aan dat Jansen niet vriendelijk werd behandeld). Daarop gaf de Rotterdamse aanvaller Kamphues een ferme vuistslag in het gezicht. De scheidsrechter trok vervolgens de rode kaart en Jansen ging af door de zijdeur. Tot zover is alles wel duidelijk. Jansen was de aanstichter en de afronder van het incident. 's Avonds in Studio Sport kwam KeesJansma na de herhalingen van het bewuste moment apart in beeld met een tamelijk uit voerig relaas dat wat de letter lijke tekst betrof wel geen goed praterij van Jansens optreden was, maar tóch die richting op ging.Jansma gaf een overzicht van de wijze waarop de Fey- enoordleiding met Nico Jansen had gerommeld. (Een aantal kranten deed een dag later het zelfde). Het is inderdaad om te knarsetanden. Maar Jansma's slotvraag: of de Feyenoord-lei- ding dat dan wèl allemaal on bestraft kon doen, plaatst me - het geheel overziend - toch voor een puzzel. Naar mijn gevoel worden hier twee zaken in elkaar geschoven die los van elkaar dienen te staan. Het kan best zijn dat de Feyenoord-leiding die hard op weg is om de prijs voor het slechtste beleid van 19771'78 binnen te halen) Jansen, slecht, ongevoeligonoordeelkundig of misschien helemaal niet heeft begeleid. Dat Jansen met de pest in zijn lijf het veld in liep, 20 minuten voor tijd (zoals hij zei), wil ik best gelovenen billijken.Maar ik zie niet in waarom ik nu begrip moet opbrengen (zoals een landelijk ochtendblad schreef) voor wat hij met Van der Mee ren en zeker met Kamphues uithaalde. Onenigheid met de één (de Feyenoord-leiding) ver halen op anderen die daar part noch deel aan hebben,kan nooit worden goedgepraat. En daar behoort ook niet al te veel begrip voor te worden opgebracht. Het eind zou zoek zijn. Tienden Stel nu eens dat Nico Jansen een fractie van een seconde eerder bij de bal was geweest dan Van der Meeren geen botsing, geen ellende dus) en had gescoord. Bij de gedachte alleen alsluit ik de oren voor het opstekend la waai. Ik zie de krantekoppen al: "Nico Jansen matchwin naar", "Nico Jansen tilt Fey- enoord over dieptepunt heen". U mag het lijstje verder zelf in vullen. Maar had dat doelpunt dan de slechte begeleiding van Fey- enoord gedurende een jaar minder erg gemaakt? Nee. En toch zou er dan na afloop wei nig over gezegd zijn. Jansma zou zeker niet nog eens afzon derlijk in beeld zijn verschenen om de droeve gang van Nico Jansen te schetsen. We weten het: glorie en ellende liggen in de sport slechts enkele tienden van seconden van el kaar verwijderd. Nico Jansen Wanneer? De hygiëne van het Nederlandse volk laat te wensen over. Dat hebben artsen al eens in een zorgelijk rapport laten vast leggen. Maar ja, wat wil je ook, als het volk achter het doel het wc.-pa- pier de hele week niet gebruikt, maar opspaart om het op zon dagmiddag in het vijandelijk doelgebied te smijten. Bij NAC-VVV zondag moest het spel zelfs enige tijd worden ge staakt omdat er door al het uit gerolde toiletpapier geen door komen meer aan was. Wanneer zou de eerste closetpot eigenlijk de groene zoden op worden gekeild? Regels De topsporlliga van de Neder landse Basketbalbond heeft onlangs een rapport uitge bracht met gedrags- en beleids regels voor bestuur, leiding en spelers. Het werd tijd, want in het baskelbalwereldje had je af en toe het idee dat alles kon en mocht. Dat leidde bijv. vorig jaar bij en na de Europese kampioenschappen tot toe standen die alleen de meest be gaafden onder ons nog onder woorden konden brengen. Of het stelsel van bepalingen in de praktijk zal werken, valt nog te bezienmaar de liga heeft in elk geval een stap in de goede rich ting gezet. Opvallend zijn de regels die voor spelers van de nationale ploeg zijn ontworpen. Met een ironi sche glimlach heb ik kennis ge nomen van het feit dat interna tionals zich afzijdig dienen te houden van overeenkomsten met een commercieel karakter. Dat is echt vermakelijk. In een sport die lééft van cie, die zonder eenvoudig ineen zou schrompelen, bepalen dat spelers van de nationale ploeg zich dienen te onthouden van commerciële oogmerken Niet zo verrukt ben ik van de regel dat spelers van de nationale ploeg zich dienen te onthouden van mededelingen aan buiten staanders over de interne gang van zaken van het nationale team. Die gang van zaken is goed en re delijk en ik zie dan niet in waarom er niet over gesproken kan worden. Of hij is niet goed en dan is het een illusie om te denken dat je in het jaar 1978 de deksel op de put kan houden. Prestatieloop Zaterdag meegedaan aan de zg. Oranje-loop, een prestatietocht in en rond de Leidse Hout, ge organiseerd door de Leidse Po litie Sport Vereniging (in wier gelederen de in trimkringen alom bekende Joop Westbroek zich ophoudt). De afstand van 10 kilometertjes had ik uitgeko zen, in de stellige verwachting dat ik die als de gesmeerde blik sem onder de voetzolen zou wegdraaien. Maar ach, wat viel dat tegen. Nu had ik de nacht tevoren journalistieke bezigheden pas op een wat on fortuinlijk uur kunnen afslui ten, waarna ik zo onverstand ig was geweest een drietal glazen port te nuttigen. Deze versna peringen hingen mij in de Leidse Hout al na een kilometer in de vorm van lood aan de kui ten. De ademhaling had de ge lijkmatigheid van een lucht ballon in een orkaan. Het was vreselijk. Toen ik na een kilometer of vijf dacht aan een groots herstel te kunnen beginnen, werd ik door een klein rotjochie gepasseerd die iets riep in de trant van "Ouwe, je kan net zo goed ge woon lopen". Mijn moreel vloog, ter hoogte van het UVS-veld, rinkelend in scherven. Hier had natuurlijk de Heilige Hermandad moeten ingrijpen (zelf had ik daartoe immers de adem niet), maar nee, die agenten bleven maar op die motors neutraal zitten toekijken. De finish heb ik toch gehaald. De tijd waarin het gebeurde zeg ik niet. Ik hoef niet alles aan de grote klok te hangen. Dit alles brengt mij op de grote singelloop die deze krant in samenwerking met de Leidse Politie Sport Vereniging as. maandag (op Koninginnedag) organiseert. Ik hoop u daar, evenals vorig jaar, weer in gro ten getale aan te treffen. Enne, als ik u was zou ik de port- fles lang voor het weekeinde al ledigen. BRUSSEL - Ruud Geels en Anderlecht zijn gisteren in Brussel tot overeenstemming gekomen over een contract dat de Nederlandse topscorer voor drie jaar aan de Brus selse club zal binden. Ruud Geels De bijna 30-jarige spits, opnieuw topscorer in de Nederlandse competitie, heeft voorzitter Van Praag van Ajax op de hoogte gesteld van het ak koord dat hij in België heeft bereikt. De transfer van Geels naar België, hij speelde eerder al voor Club Brugge, is nu nog slechts afhankelijk van een overeenkomst tussen Anderlecht en Ajax. "Mij is meegedeeld", vertelde Van Praag, "dat Anderlecht binnenkort contact met mij zal opnemen. Dat wacht ik dus maar af. Geels weet - en Anderlecht zonder twijfel ook - dat wij hem niets in de weg zullen leggen bij zijn vertrek en dat wij een redelijke transfersom zullen vragen". Als plaatsvervanger voor Geels denkt Ajax aan Sparta-spits Ray Clarke, die ongeveer evenveel zal moeten kosten als Ajax denkt te ontvangen via de afkoopsom van Geels. Van Praag: "Ik heb een vluchtig contact gehad met Cor van Rijn van Sparta, wij hebben belangstelling, maar alles is nog in een erg pril stadium". Leo Steegman uit Zandvoort volgt George Knobel op als trainer van MVV. Knobel kondigde een week geleden aan de eerste divisieclub aan het einde van het seizoen te verlaten. Naast Steegman was Han Grijzen- hout kandidaat. Steegman tekende na de onderhandelingen een één-jarig contract, waar aan een optie voor nog twee seizoenen-verbonden is. Steegman trainde dit seizoen de zaterdag eerste klasser Zilvermeeuwen. In het betaalde voetbal werkte hij voor Sparta en Volendam. LEEUWARDEN - Hans Böhm is de eerste lijstaanvoerder in de strijd om het Nederlandse schaakkampioenschap. Böhm en Van der Sterren bra ken in de eerste zitting, gistermiddagaf, maar na analyse gaf Van der Sterren zich gewonnen. Ook Ree en Van der Vliet kwamen in de eerste veertig zetten niet tol een beslissing. Zij zullen, in een voor Hans Ree moeilijke stelling, nog eens achter het bord gaan. Vijf partijen in de eerste ronde van dit kampioenschap, waarin de titel houder Viktor Kortsjnoi ontbreekt, eindigden in remise. Kortsjnoi woont op dit moment in Zwitserland en volgens de voorzitter van de interna tionale schaakfederatie, dr. Max Euwe, is het te verwachten dat hij voor Zwitserland zal gaan -en blijven- spelen. De uitslagen: Hartoch - Langeweg 1/2 - 1/2., Hofland - Baljon 112 - 112, Kuijpers - Scheeren 112-1/2., Van der Vliet - Ree afgebroken., Hans Böhm - Van der Sterren 1-0., Donner - Ligterink 1/2-112., Sosonko - Timman 1/2-112. ROTTERDAM - Mede op verzoek van Nico Jansen heeft Fey- enöord, bij monde van Peter Stephan, de KNVB verzocht eind deze week in Zeist de zaak van de Rotterdamse spits mondeling te behandelen. Zoals bekend sloeg de Feyênoorder afgelopen zon dag in de laatste minuut van de wedstrijd tegen de FC Amster dam Leidenaar Ton Kamphues met een welgemikte vuistslag te gen het gras. Stephan: "We willen aanvoeren, dat er verzachtende omstandig heden zijn. Nico zit in een nogal moeilijke periode. We hopen, dat hij volgend seizoen meteen bij ons kan beginnen en niet eerst weer een paar duels op de tribune moet zitten". Nico Jansen speelde overigens gis teren gewoon mee in een oefen partijtje tegen vierdeklasser Bruinisse. Feyenoord won met acht-nul. Bij de doelpuntenma kers: Nico Jansen, Wim Rijsber- gen en Eddy Treytel... De kans, dat Feyenoord-trainer Boskov naar AZ gaat is niet on mogelijk. Boskov zelf beweert nog geen contact te hebbën. FLORENCE - Het complete eerste team van landskampi oen Juventus behoort tot de selectie van 40 spelers voor het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in Ar gentinië. Negen van de 40 spelers behoorden ook tot de formatie bij het wereldkampioenschap in West-Duits- land in 1974. BASTIA - De eerste finale van het Europa Cup-III toernooi, Bastia - PSV, zal op 26 april definitief in het stadion Pu- riani in Bastia, op het Franse eiland Corsica, worden ge speeld. Dit is gisteren beslist na een overleg tussen het club- en gemeentebestuur. Het stadion Puriani heeft een toeschouwerscapaciteit van 15000. Overigens is Bastia door de Europese Voetbalu nie een boete opgelegd van ruim 27.000 gulden. Bastia kreeg die straf omdat tijdens de tweede wedstrijd tegen Grasshoppers het Cor- sicaanse publiek het veld was opgekomen en geweer schoten in de lucht had ge lost. On der hen bevindt zich de 35-jarige libero van Inter Milan, Giacinto Fachetti. Hij is echter niet de oudste speler van het gezelschap. Die eer komt toe aan de bijna 4ü-jarige duelverdediger Enrico Albertosi van AC Milan. De veertig spelers die de Italiaanse coach Enzo Bearzot aan de FIFA heeft opgegeven zijn: doel: Albertosi, Bordon, Conti, Galli en Zoff. Verdediging: Bellugi, Bet, Cabrini, Collovati, Cuccureddu, Fac- chetti, Gentile, Maldera, Manfre- donia, Morini, Mozzini, Oriali, Santarini en Scirea. Middenveld: Antognoni, Benetti, Canutti, Capello, Causio, Di Bar- tolomei, Novellino, Pecci, Pin, Claudio Sala, Patrizio Sala, Tar- delli en Zaccarelli. Aanval: Bagni, Bettega, Fanna, Graziani, Pruzzo, Pulici, Rossi en Savoldi. Schotland Van de 40 voor de eindronden van het wereldkampioenschap voet bal geselecteerde Schotse spelers komen er 24 uit Engeland. Dat wil zeggen, dat ze als Schot in een Engelse club spelen. De 40 geselecteerde Schotten, die in groep 4 met Nederland, Iran en Peru zijn ingedeeld, zijn: Doelverdedigers: Alan Rough (Par- t ick Thistle), Jim Blyth (Coventry City), Robert Clarke (FC Ever- ton), David Stewart (Leeds Uni ted) en James Stewart (Kilmar nock). Verdedigers: John Brownlie (Hi bernian), John McDonald (Cel tic), Sandy Jardine (Glasgow Rangers), Tom Forsyth (Glasgow Rangers), Stewart Kennedy (Aberdeen), Willie Miller (Aber deen), Willie Donachie (Manches ter City), Frank Gray (Leeds Uni ted), Martin Buchan (Manchester United), Gordon Mc Queen (Manchester United), John Blac- kley (Newcastle United), Kenny Burns (Nottingham Forest) en Paul Hegarty (Dundee United). Middenvelders: Don Masson (Derby Country), Bruce Rioch (Derby County), Archie Gemmill (Nottingham Forest), Asa Hart ford (Manchester City), Graeme Souness (Liverpool), John Wark (Ipswich Town), Roy Aitken (Cel tic), Neill McNab (Tottenham Hotspur), Lou Macari (Manches ter United), Tony Fitzpatrick (St Mirren), Graham Payne (Dundee United) en Dave Marey (Dundee United). Aanvallers: Joe Jordan (Manches ter United), Kenny Dalglish (Li verpool), Derek Johnstone (Glasgow Rangers), Andy Gray (Aston Villa), Ian Wallace (Coven try City), Joe Harper (Aberdeen) Willie Johnston (West Bromwich Albion), Arthur Graham (Leeds United), John Robertson (Not tingham Forest) en Frank McGarvey (St. MiiTen). Zweden Bodscoach Georg Ericsson heeft gisteren de 40 namen bekendge maakt van spelers, die voorlopig geselecteerd zijn voor het Zweedse elftal. Van die veertig spelen er zes voor buitenlandse clubs: Hellström en Wendt voor Kaiserslautern, Borg voor Ein- tracht Braunschweig, Linderoth voor Olympique Marseille, Tor- stensson voor Zürich en Mat- tsson voor Bayerm Ürdingen. Ook de ex-PSV'ers Ralf Edström en Björn Norqvist, die momen teel aan een leverinfectie lijdt, maar van wie coach Ericsson verwacht dat hij voor Argentinië geheel fit zal zijn, zijn voorlopig geselecteerd. yV A/£T TA/U/S- r/?o/er/SA O'r U£T OPA A I KAMP /A? A/Z/VOOZA

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9