Boersma boos over vad-plan Woonwagenbewoners ontbonden zich voorlopig van acties Wiegel: de midden inkomens ontzien Drie gewonden bij ontsporing van trein Nieuw onderkomen Observatie-kliniek Bij afschaffing kinderaftrek Woningaanpassing voor gehandicapten vergoed DINSDAG 18 APRIL 1978 BINNENLAND PAGINA 7 Gekanteld op wissel bij Hoek van Holland HOEK VAN HOLLAND (SP) - Bij een treinongeluk vlakbij het spoorwegstation Hoek van Hol land-Haven zijn gisteren drie mensen gewond geraakt. Door waarschijnlijk een mankement aan een wissel, ongeveer vijfhon derd meter van het station ver wijderd, raakte de trein van de rails en kantelde de voorste wa gon. Daarin bevonden zich naar schatting twaalf passagiers. De drie gewonden bevonden zich alle drie in de voorste wagon. Het zijn de 63-jarige heer J. Neijboer uit Amersfoort, hij liep een lichte hersenschudding en een ge kneusde schouder op, de 33-ja- iüge heer M. Schellevis uit 's Gra- vezande die een lichte hersen schudding opliep en de 56-jarige mevrouw H.J. van Diessen- Gouwens uit Hoek van Holland die een aantal kneuzingen kreeg. De vrouw kon, na behandeld te zijn door een huisarts, naar huis. De terdamse vervoerd. Aan de wissel waarop de trein gis teren ontspoorde werd onder- heidswerk verricht. Volgens de rayon-chef van het NS-district Rotterdam, de heer K. van der Veen, moet in dat werk niet di- rekt de oorzaak van het ongeluk worden gezocht. Hij deelde gis termiddag mee: 'In dit stadium valt niet veel over de oorzaak te zeggen. Onderzocht moet wor den of de wissel niet goed vast, of' verkeerd om stond'. Erg veel oponthoud heeft het on geluk niet veroorzaakt. Op het spoor dat nog gebruikt kon wor den heeft geruime tijd een trein gependeld tot Maassluis en ook werden er bussen ingezet. Om streeks acht uur gisteravond kon de gekantelde trein naast de rails worden getakeld. De D-treinen vanuit Hoek van Holland zijn op gewone tijd vertrokken. De ge kantelde trein was de stoptrein in de richting Rotterdam die om zes minuten over twee vertrok. 'Droom' Bij de passagiers in de gekantelde wagon waren het Schiedamse echtpaar J. van Kralingen en hun dochter Corrie Hooijkaas. 'Ik hoop maar niet dat ik er vannacht van ga dromen', bekende de nog zichtbaar nerveuze mevrouw Van Kralingen, terwijl zij van de schrik zat te bekomen in de stati onsrestauratie. Geen van Schie dammers raakte gewond. Wel waren zij flink geschrokken. Toen de trein, die met een vaart van veertig kilometer per uur kantelde, zaten zij aan de rech terkant, dat is de zijde waarop de wagon neerkwam. Volgens hem hadden de gewonden aan de lin kerkant gezeten en waren die daardoor harder gevallen. De gekantelde trein BORN (ANP) - In de rk huishoudschool in het Limburgse Borti hebben onbekenden voor tonnen schade aangericht. De ravage is zo groot dat de school minstens een week buiten bedrijf gesteld moet worden. De vandalen moeten in het gebouw zijn binnengedrongen in de nacht van zondag op maandag. De directeur van de school is zondagavond nog in het gebouw geweest. Toen was alles nog in tact. Hij en de politie beschrijven de vernielingen als vandalisme van de ergste soort. Alle aanwezigs wasmachines, naaimachines en verdere apparatuur zijn vernield. Kranen, gas-, water- en elektriciteitsleidingen zijn uit de muren gerukt. Alle voorraden levensmiddelen voor de kooklessen zijn tegen de wanden stukgegooid. De plafonds zijn met boter besmeurd, gordijnen zijn aan flarden gescheurd en diverse lokalen zijn onder water gelopen. Lesroosters en ander materiaal van de administratie zijn totaal vernield, evenals alle bloemen, telefoontoestellen en kasten. Bovendien is een geldbedrag gestolen en mogelijk ook een bandrecorder. Op de schoolborden waren hakenkruisen aangebracht en het opschrift "Jack the ripper". Van de daders ontbreekt nog elk spoor. Mogelijk staan deze vernielingen in verband met eerdere inbraken, waarbij alleen de automaten werden opengebroken. Misschienuit wraak,dat sindsdien de directie alle geld uit de automaten 's avonds meeneemt hebben de inbrekers thans op een onbeschrijfelijke wijze huisgehouden. DEN HAAG (SP) - Oud-minister Boersma van sociale zaken is scherp uitgevallen over de nieuwe voorstellen voor een vermogensaanwasdeling van het kabinet-Van Agt. Het ziet er totaal anders uit. Ik zie niets meer van onze oude vad terug', zei het CDA-kamerlid gisteravond op de televisie. Het is een stukje extra loon geworden. Van gelijkberechtigheid van kapitaal (ondernemers) en arbeid (werknemers) is geen sprake meer'. DEN HAAG (SP) - De middenin komens zullen ontzien worden bij de afschaffing van de kinde raftrek. Dat heeft vice-premier Wiegel gis teravond op een verkiezingsbij eenkomst van de VVD in Barne- veld verzekerd. Het kabinet-Den Uyl wilde kinde raftrek afschaffen onder een ge lijktijdige verhoging van de kin derbijslag. Daarbij zouden de ho- gerbetaalden (meer dan 28.000 gulden) er op achteruit gaan. Het kabinet-Van Agt neemt dat plan gedeeltelijk over. Wiegel zei: "De tot scherpe nivellering lei dende plannen van het vorige kabinet worden vervangen door een veel rechtvaardiger regeling, waarbij de sterkste schouders op redelijke wijze de zwaarste lasten zullen dragen". Tot hoever de regering gaat bij het ontzien van de middengroepen zei minister Wiegel niet. Maar volgens politieke kringen in Den Haag zullen in de plannen van het kabinet-Van Agt de inkomens tot ongeveer 40.000 gulden er op vooruit gaan. Hogere inkomens ondervinden nadeel van deze in- De 'kinderbijslagoperatie' is één van de bezuinigingsplannen van de regering. Het voorstel van het kabinet-Van Agt, dat in fasen in gevoerd zal worden, bespaart de schatkist vanaf 1982 ruim een miljard gulden. Minister Wiegel riep de regerings partijen CDA en WD op achter de plannen van het kabinet te gaan staan. "Zij kunnen nu aan tonen dat zij het kabinet, dat eind maart een vertrouwensvotum van de kiezers kreeg, de ruimte te willen bieden zijn beleid verder uit te zetten", meende hij. "Dat betekent geven en nemen, res pect voor elkaar en vooral de-wil gezamenlijk het regeringsbeleid uit te dragen". Doelend op de i werking tussen CDA en VVD zei Wiegel; "De partners zullen el kaar vast moeten houden, front moeten maken tegen de storm loop van links die - als de plannen van het kabinet nader uitgewerkt naar buiten zullen komen - zeker .zal volgen. Samenwerking en eensgezindheid, dat moet het pa rool van de coalitie zijn." Die eensgezinde steun is volgens minister Wiegel ook nodig voor de nieuwe voorstellen van het kabinet voor een vermogens aanwasdeling ("realistisch, reke ninghoudend met wat de werk nemers zelf willen") en de plan nen met de ondernemingsraden ("leidend tot meer medezeggen schap"). Tussen de regels door vroeg minis ter Wiegel ook om grotere steun van de vakbeweging. "Dit kabi net wil een beleid voeren dat te gemoet komt aan de wensen die ook buiten de regeringscoalitie in onze samenleving leven", zei hij. "Wij zijn er van overtuigd dat wij zo de steun voor dit kabinet van uit de samenleving kunnen ver breden." Gedeputeerde werd door Zuidmolukse kogel gedood ASSEN (SP) - Gedeputeerde J. Trip is gedood door een kogel uit een Zuidmoluks geweer. Dat heeft het gerechtelijk la boratorium in Rijswijk giste ren vastgesteld. De heer Trip werd zwaar gewond tijdens de chaotische minuten, die volgden op de bestorming van het Asser Provinciehuis door mariniers. Hij overleed zaterdag. Eerst na sectie was het mogelijk de kogel te ver wijderen. Na de proeven van het gerech telijk laboratorium is twijfel uitgesloten, omdat de door de drie Zuidmolukse bezetters gebruikte wapens sterk af weken van de vuurwapens, waarover de speciale troepen beschikten. Vandaag en vrijdag zal de rech- ter-commissaris in Assen de verdachten inzake de gijze ling verhoren. Volgens mr. W.J.A. Kousema ker, die samen met zijn col lega mr. J. de Ruyter de ver dediging op zich heeft geno men van de Zuidmolukse be zetters, zal de tragische dood van gedeputeerde Trip nau welijks verschil uitmaken voor de dagvaarding. Daarin zal wederrechtelijke vrij heidsberoving, de dood ten gevolge hebbende (leden 2 en 3 van art. 282 WvS) en onwet tig wapenbezit zijn vermeld. De dood van de heer De Groot in de eerste uren van de actie zal wel van groot gewicht zijn. Eventueel kan de procureur- generaal de officier van justi tie opdragen tezijnertijd in het requisitoir ook uitgebreid op de dood van de heer Trip in te gaan. Van Boersma was het vorige vad- plan, dat nu door het kabinet- Van Agt helemaal veranderd wordt. De oud-minister zat het vooral dwars dat zijn opvolger, partijgenoot Albeda, de vermo gensaanwasdeling aftrekbaar wil maken voor de vennootschaps belasting. Behalve dat hierdoor de gemeenschap de helft van de vad moet gaan betalen, bewijst het voor Boersma in de eerste plaats dat het kabinet-Van Agt van de principes van de vad af stapt. Het wordt nu volgens hem in feite een algemene winstde- lingsregeling. Bovendien ver wacht het CD A-kamer-lid dat de vad - op die manier terugge bracht tot een extra stukje loon - door de ondernemers zal worden doorberekend in de prijzen. Boersma: 'Ik wil niet zeggen dat zo'n wet, die voor iedereen de winstdeling regelt, waardeloos is. Maar het heeft niks meer met een vermogensaanwasdeling te ma ken. Een echte vad erkent dat de harde ploeterende werknemer recht heeft op een stukje van de overwinst van het bedrijfsleven'. Hij kan zich voorstellen dat de vak beweging met zo'n vad niets te maken wil hebben en van plan is de zaak aan de orde te stellen bij de komende loononderhandelin gen. De minister van sociale zaken Al beda heeft gisteren op een spreekbeurt in Leeuwarden de vakbeweging gewaarschuwd niette sterk te polariseren en haar verweten bij het recente overleg over de zware metaal een onjuiste voorstelling van zaken te hebben gegeven.'Die onjuiste voorstel ling, die nog steeds niet is recht gezet, verhindert een vruchtbaar overleg. En nieuw overleg over de herstructurering van bedrijfs takken in nood is strikt noodza kelijk', aldus Albeda. De minister vond dat de regering steeds de zwarte piet krijgt toege speeld bij het overleg tussen werkgevers, werknemers en de overheid. De sociale partners zullen moeten begrijpen dat er grenzen zijn aan de mogelijkhe den voor de regering om finan cien ter beschikking te stellen voor bedrijven in moeilijkheden, aldus Albeda. EINDHOVEN (SP) - "Het ge weld dat de politie afgelopen vrijdag en zaterdag heeft ge bruikt tegen actievoerende woonwagenbewoners in Eindhoven gaat alle perken te buiten". Dat is de mening van directeur L. Buijs van het landelijk woon wagen werk in Den Bosch. Volgens de heer Buijs heeft de weigering vrij dagmorgen van de Eindho- vense burgemeester Van der Lee om met de woonwagen bewoners te praten de acties van de bewoners in de hand gewerkt. Na de afwijzing besloten de woonwagenbewoners tot een vreedzame bezetting van het kruispunt de Berenkuil in Eindhoven, maar ze werden door de politie met gummik nuppels van het plein ge veegd. Woedend reageerden de bewoners met het in brand steken van de nabijgelegen spoorbaan, waardoor het treinverkeer Eindhoven- Maastricht enkele uren stil kwam te liggen. De volgende morgen kwam de politie in actie met 175 man, twee pantserwagens, een wa terwerper en een helikopter en werden op het kamp zeven aanhoudingen verricht. Het Kamerlid Van der Spek van de PSP heeft aangekondigd vragen aan de minister te zullen stellen over het ingrij pen van de politie. Volgens Van der Spek heeft het poli- tie-optreden een oplossing van de problemen rond de woonwagenbewoners vrijwel onmogelijk gemaakt. Burgemeester Van der Lee van Eindhoven heeft overigens gistermiddag alsnog inge stemd met een gesprek met de woonwagenbewoners. De kampmensen hebben daarbij hun excuses aangeboden voor de brandstichting afge lopen vrijdag. Ze hebben la ten weten voorlopig geen ac ties meer te zullen voeren als de zeven verdachten worden vrijgelaten. Inmiddels zijn er al vier vrijgelaten. Burge meester Van der Lee heeft toegezegd het verzoek te zul len doorgeven aan de officier van justitie. De problemen rond de regi onale woonwagencentra in Eindhoven en Deurne spelen al geruime tijd. Op het cen trum in Eindhoven staan ruim 125 wagens, in Deurne hebben bijna 150 wagens een plaats, terwijl het centrum maar op 86 plaatsen is bere kend. Allebei de kampen zijn overbevolkt en de voorzie ningen zijn er ronduit slecht. Een rapport van de Hel- mondse brandweer noemt het centrum in Deurne een levende brandstapel. Ook de plaatselijke autoriteiten vin den de situatie in de beide kampen onhoudbaar en on menselijk. Maar concrete maatregelen blijven al jarenlang uit. Er wordt nu naar gestreefd om de bewoners zoveel mogelijk onder te brengep in sub kampjes van maximaal vijf tien standplaatsen, verspreid over de hele regio. Vooral daartegen bestaat onder de kampmensen een enorm ver zet. Woordvoerder Jan van Esch van het woonwagencentrum Deurne: "Vlak na de oorlog hadden we van die kleine kampjes en toen moesten we zonodig naar grotere centra. Met de sabel en de karabijn werden we naar de kampen gedreven. De burgermensen zouden elkaar met zovelen hebben opgevreten, maar wij werden één grote familie. Wij laten ons nif niet als ratten uit elkaar jagen". De bewoners van het centrum in Helmond willen daarom naast de kleine kampjes van 15 wagens ook nog minstens een kamp van 45 standplaat sen. In Eindhoven eisen de woonwagenbewoners dat het bestaande centrum wordt opgeknapt en voor minimaal 50 wagens geschikt wordt gemaakt. Provinciaal gede puteerde drs. H. Einmahl noemt de reactie van de woonwagenbewoners begrij pelijk. "De gemeenten heb ben veel te lang geweifeld met het aanwijzen van plaatsen voor de kleine woonwagen kampjes. De woonwagenbe woners merken dat ze niet gewenst zijn. Ze zijn bang om straks met kleine groepjes te belanden in een vijandige omgeving, terwijl ze nu nog de veilige beschutting van het grote kamp voelen". De gedeputeerde vindt overi gens niet dat moet worden af geweken van het landelijk beleid om kleine kampjes te maken en geen grote meer toe te staan. "Maar de gemeenten moeten snel optreden. Bin nen drie weken kan een aan tal plaatsen voor noodvoor zieningen zijn aangewezen". Het landelijk woonwagenwerk vindt het niet juist dat de cen tra helemaal worden opge splitst. Directeur L. Buijs: "Het beleid moet duidelijk worden afgestemd op de wensen van de woonwagen bewoners. Zonder de mede werking van de mensen zelf blijf je nergens". DEN HAAG (SP) - Licha melijk gehandicapten zullen de kosten voor het aanpassen van hun wo ning geheel vergoed krij gen. Voorwaarde daarvoor is dat zij eerst een aanvraag indienen bij de Gemeenschappelijke Medi sche Dienst. De kosten mogen in ieder geval niet lager zijn dan 250 gulden. Aanpassingen die bene den dat bedrag blijven worden niet vergoed. De regeling heeft terugwerkende kracht tot 1 okto ber 1976. Als de noodzakelijke voorzienin gen meer kosten dan zesduizend gulden, dan moet de gehandi capte daar zelf een lening voor sluiten. Het Rijk zal dan de rente en aflos sing van de lening voor zijn reke ning nemen. Als daar weer in komstenbelasting over moet worden betaald, krijgt de gehan dicapte 25 procent van de uitke ring er nog eens bij. Het volledig vergoeden van aan passingen van woningen voor gehandicapten is opgenomen in de beschikking "geldelijke steun huisvesting gehandicapten" die gisteren door staatssecretaris Brokx (volkhuisvesting en ruim- UTRECHT (SP) - De verdachten in de Psychiatrische Observatie Kliniek van het gevangeniswe zen (POK) in Utrecht krijgen binnenkort een ander onderko men in de Domstad. Op 8 mei verhuizen ze naar een nieuw, aangrenzend gebouw, dat 'Pieter Baan Centrum zal gaan heten en dat is genoemd naar de oprichter van de POK. In de kliniek worden verdachten gemiddeld 6 tot 8 weken onder zocht door psychiaters en andere deskundigen. Doel van dit on derzoek is na te gaan wat voor iemand de verdachte is en of het misdrijf hem wel helemaal kan worden aangerekend. Vaak krijgt de kliniek te maken met geeste lijk gestoorden. Daarnaast adviseert de POK de rechter wat er met de verdachte moet gebeuren. Dit advies kan variëren van omscholing, het ou derlijk huis of dorp verlaten, een therapie ondergaan tot ter be schikkingstelling van de rege ring. De beslissing om iemand in het POK op te nemen wordt veelal genomen door de rechter commissaris, die belast is met het gerechterlijk vooronderzoek. Het Pieter Baan Centrum, dat on geveer 13 miljoen gulden heeft gekost, biedt plaats aan 36 men sen, die worden verdeeld over vijf zogenaamde leefeenheden. In de POK was plaats voor 16 'gevan genen'. Eén leefeenheid zal voorlopig leeg blijven, omdat er niet genoeg personeel is. In de POK werken momenteel 60 man: in het Pieter Baan Centrum streeft men naar een personeels bestand van 120. Tot nu doe heeft de POK jaarlijks ongeveer 100 rapportages ge maakt. In het Pieter Baan Cen trum zullen dat er omstreeks 250 zijn. Niettemin verwacht men r wachtlijst te moeten aanleg- kunnen ze na de observaties v ken of aan sport doen. Geneesheer-directeur dr. F. Bey- aart noemde het Pieter Baan Cen trum "uniek voor het gevange niswezen". Volgens hem zullen de electronische beveiliging en de tv-circuits de privacy van de gevangenen niet aantasten. De camera's hangen niet in de cellen en de recreatieruimten. Net als in de Bijlmerbajes in Am sterdam hebben de cellen 3 mil- lies. Vanuit zijn cel kan de gevangene via een drukknop om de inrich tingswerker vragen. In tegen stelling tot de Bijlmerbajes kan de inrichtingswerker niet via een intercom met de gevangene pra ten, maar moet hij naar hem toe. Dit is gedaan omwille van het persoonlijke contact. Het hele gebouw is verfraaid met kunstwerken van onder anderen de bekende Amsterdamse schil deres Marte Röling. telijke ordening) is bekrachtigd. Aan het verlenen van volledige subsidies zijn wel enkele voor waarden verbonden. Zo moeten de bouwkundige voorzieningen sober en doelmatig zijn. Niet alles zal worden vergoed. Bij voorbeeld kosten die worden gemaakt voor het krijgen van ad viezen en het onderhoud van eenmaal getroffen voorzieningen vallen buiten de regeling. Evenmin zullen kosten worden vergoed die de waarde van de woning in waa'rde doen stijgen. Bij de toelichting op de beschik king wordt opgemerkt dat een dergelijke aanpassing zijn waarde altijd behoudt. In grens gevallen wordt een schikking ge troffen over de hoogte van de vergoeding. Het maakt bij de nieuwe beschik king niet uit welke gehandicapte in aanmerking wil komen voor de regeling. Ook doet het er niet toe of het om een huur- of een koop huis gaat. Volgens staatssecretaris Brokx ligt het echter voor de hand dat bij huurwoningen de eigenaar de voorzieningen laat aanbrengen en daarvoor subsidie aanvraagt. Als de eigenaar daartoe echter niet bereid is, kan de gehandi capte huurder zelf het initiatief nemen. Voor de aanpassing zal de verhuurder echter altijd toe stemming moeten geven. Het aanbrengen van voorzieningen mag in geen geval invloed heb ben op de huurprijs van de wo ning. Als een gehandicapte voor de aan passing van zijn woning tijdelijk moet verhuizen of als het onmo gelijk is zijn woning aan te pas sen, dan kan hij aanspraak ma ken op een bijdrage in de ver huiskosten. De bijdrage hiervoor is maximaal drieduizend gulden. In de steden Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht geldt een maximum van 3500 gulden. Voor dit jaar is op de begroting van volkshuisvesting voor de nieuwe regeling 28,5 miljoen gulden uit getrokken. Sociale zaken heeft nog zestien miljoen gulden in portefeuille voor gehandicapten die hun woning moeten aanpas-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7