Gefaseerde laagbouw van goedkope huizen Leiden wil haast maken met bundeling opleidingen ALS STEVENSHOFJESPOLDER BEBOUWD WORDT Telfouten door grote drukte in stadhuis K&O in gelijk gesteld Actief in vrije tijd Gunstig oordeel over wijkmarkt Zuid- West Inwonertal daalt weer Leiden gaat huizen speculatie aanpakken Yan psychiatrische ziekenhuizen in de regio DINSDAG 18 APRIL 1978 LEIDEN LEIDEN - Als er in Stevenshof een woonwijk zal worden gerealiseerd dan zal de bouw zodanig moeten geschieden, dat uitvoering in fasen mogelijk is en tussentijds kan worden afgezien van het volledig volbouwen van deze polder. Bovendien moet de opzet van de wijk zodanig zijn, dat de structuur ervan aansluit op het open gebied tussen Leiden en Den Haag. Tot deze conclusie is een gemeen telijke werkgroep gekomen bij het opzetten van het zg. pro gramma van eisen, dat aan het maken van een ontwerp-be- stemmingsplan vooraf gaat. De Stevenshof is het poldergebied dat ingeklemd ligt tussen de ge meentegrenzen van Voorschoten en Wassenaar, de spoorlijn Lei- den-Alphen, de Rijndijk en Rijksweg 44. Het gebied be hoorde vroeger grotendeels aan Voorschoten en ten dele aan Wassenaar en is bij een grenswij ziging in 1966 bij het grondgebied van Leiden gevoegd. De huidige bestemming en het huidige ge bruik van de Stevenshof is agra risch. De totale oppervlakte van het gebied bedraagt 145 hectare; het bestemmingsplan wordt ge maakt voor 130 hectare omdat de ruimte die voor Rijksweg 11 is ge reserveerd buiten beschouwing is gelaten in verband met onze kerheid over de aanleg van deze weg. De werkgroep merkt op dat als deze Rijksweg wordt aange legd (in het zuidelijk deel van Stevenshof, als verbinding tus sen de Rijkswegen 4 en 44) hij in ieder geval een verlaagde ligging dient te krijgen, om de structuur van de nieuwbouwwijk zo min mogelijk te verstoren. Woningen LEIDEN - De verwarring op het stadhuis tijdens de verkiezings avond op 29 maart is niet veroor zaakt door het vroege vertrek van burgemeester Vis. De gemaakte fouten bij het tellen van de stemmen zijn waarschijnlijk te rug te voeren op de drukte in de ruimte waarin de ambtenaren aan het tellen waren. Er liepen daar teveel personen rond die met de telling niets te maken had, waardoor de ambtenaren zich bijzonder moeilijk konden con centreren. Dit is de kern van de reactie van B en W op vragen van het PPR- raadslid Laurens Beijen. Meteen na de Statenverkiezingen op 29 maart heeft Beijen het college om opheldering gevraagd over de rommelige gang van zaken bij het tellen van de stemmen. Pas bij de derde telling, twee dagen na de verkiezingen, kon Leiden de juiste uitslag bekend maken. Beijen suggereerde in zijn vragen dat de verwarring mede werd veroorzaakt door het feit dat bur gemeester Vis - de voorzitter van het hoofdstembureau - het groot ste deel van de avond 'om ondui delijke redenen niet aanwezig B en W antwoorden dat de burge meester om 21.10 uur is vertrok ken nadat hij de voorlopige uit slag had bekend gemaaikt in de Stadsgehoorzaal. Bij zijn vertrek heeft hij de chef van de afdeling Bevolking opgedragen de pro cessen-verbaal van de stembu reaus in ontvangst te nemen. De afwezigheid van de burgemees ter heeft dus geen invloed gehad op de verwarring in het stadhuis, zo concluderen B en W. Het college wijst ook op de om standigheid dat door langdurige ziektes van een aantal ambtena ren op de afdeling Bevolking de overige mensen op deze afdeling lange tijd overwerk hebben moe ten verrichten om niet met het werk achterop te raken. Dat is ze niet in de kouwe kleren gaan zit ten, waardoor fouten niet ach terwege konden blijven. Inmid dels 'is de gemeente bezig een nieuw systeem op te zetten waarmee vergissingen als op 29 maart zullen worden uitgesloten. De Leidse gemeenteraad heeft nog niet besloten om in Stevenshof woningen te bouwen. De om streden realisering (vanwege de aantasting van het open gebied tussen Leiden en Den Haag) is door de raad afhankelijk gesteld van het benutten van zoveel mo gelijk andere bouwmogelijkhe den binnen Leiden. Pas als ge bleken is dat, ondanks nieuw bouw en renovatie elders in de stad, de Stevenshof nog steeds nodig is voor de opvang van de Leidse woningbehoefte, zal daar gebouwd kunnen worden. Met alle procedures die daarmee sa menhangen zal dat pas na 1980 kunnen gebéuren. Om onnodig tijdverlies te voorkomen heeft de raad destijds besloten dat de werkzaamheden ter voorberei ding van het nieuwe bestem mingsplan mogen doorgaan, mits de gemeente geen financiële ver- LEIDEN - De Leidse volksuniver siteit K en O is door de Raad van State in het gelijk gesteld in zijn beroep tegen de gemeente Lei den. De volksuniversiteit stapte naar de Raad van State nadat de gemeente bij een beroep van K en O tegen een subsidie-toekening een foute procedure - men ver- AMSTERDAM De afdeling Leiden van de Ko ninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging organiseert vanavond om acht uur een lezingavond in het Rijksherbarium aan de Schelpenkade 6. In de lezing, getiteld "Is Amsterdam bo tanisch een woestijn?" zal de heer J. Bol man spreken over de wilde planten die in Am sterdam nog te vinden zijn. Yoga-cyclus Vanavond om acht uur wordt in het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 de derde avond gehouden van een yoga-cyclus. Op deze avond zal een inleiding wor den gehouden door Hans Wesseling, yoga-docent van de Kosmos uit Amsterdam, met als titel Yoga in het wes ten. Gezondheidscentrum De Stichting Zijlwijk houdt vanavond om kwart over acht in de aula van de school aan het Regenboogpad een voorlichtingsavond over het Gezondheidscentrum in de Merenwijk. Dit centrum gaat eind van het jaar van start en betekent een sa menwerking van huisartsen, wijkverpleging, maat schappelijk werk, tandarts, fysiotherapeuten, GG en GD (schoolarts- en consultatie bureau), hulp- en adviescen trum en verloskundigen. Het stichtingsbestuur en enkele medewerkers zullen op de Archeologie In het kader van de serie ar cheologische lezingen wordt vanavond een bijeenkomst gehouden in het Ri jksmusem van Oudheden aan het Ra penburg 28. Om acht uur precies begint de Leidenaar dr. J. J. Janssen met een in leiding getiteld "Khaemtore, een werkman uit het Mu seum van Oudheden". PvdA: 1 mei Mr. J. A. W. Burger is de ere gast op het 1 mei-feest van de Leidse PvdA, dat in het An- tonius Clubhuis aan de Lange Mare zal worden ge houden. Burger is oud-mi nister en kan worden be schouwd als de geestelijke vader van het kabinet-Den Uyl (1973-1977). Aan het feest dat om acht uur begint, wordt verder medewerking verleend door het koor de Stem des Volks en het Leidse cabaret "Met zonder met". De lijsttrekker van de PvdA bij de komende gemeente raadsverkiezingen Hans van Dam, zal een toespraak hou den, terwijl het 1 mei-feest dansend wordt besloten op de muziek van een big band. zuimde K en O te horen - had ge volgd. De zaak spitste zich toe op de sub sidie-verlening aan de volksuni versiteit voor 1976. De gemeente verleende K en O een subsidie van 450.000 gulden, maar de volksuniversiteit achtte die sub sidie te laag en ging in beroep. De gemeente wees dit beroep af om dat dit op onjuiste gronden en bovendien te laat zou zjjn inge diend. De Raad van State is echter tot het oordeel gekomen dat K en O wel degelijk de juiste weg heeft be wandeld. Men concludeert dat de gemeente, door de volksuniversi teit in de beroepszaak niet te ho ren, onjuist heeft gehandeld. Het besluit van de gemeente om het beroep af te wijzen is dan ook door de Raad van State vernie tigd. plichtingen aangaat (met uitzon dering van het aankopen van de grond, die inmiddels grotendeels in handen van de gemeente is). Het nu gepresenteerde pro gramma van eisen is een uitvloei sel van die werkzaamheden. De werkgroep, die het programma heeft opgesteld, stond onder lei ding van de wethouder voor ruimtelijke ordening, Waal. Als de Stevenshof volgebouwd wordt, zullen er uiteindelijk zo'n 4000 woningen staan, die ruimte bieden aan 10.000 a 12.000 inwo ners. Een dichtheid die met zich meebrengt, dat per hectare onge veer 48 woningen zullen worden gebouwd. De bebouwing in Ste venshof zal overwegend laag zijn. De werkgroep meent dat 65 tot 70 procent van de woningen eenge zinshuizen moeten zijn, 10 a 15 procent zg. gestapelde laagbouw (dat wil zeggen: maximaal drie bouwlagen met een kap), 16 a 18 procent in gestapelde bouw (maximaal vier bouwlagen) en 2 a 4 procent hoogbouw in maximaal zes bouwlagen. Twintig procent zou uit twee- en driekamerwo ningen moeten bestaan, 25 a 35 procent vierkamerwoningen, 35 tot 45 procent vijfkamerwonin gen en de rest uit woningen met meer. dan vijf kamers. Omdat de Stevenshof er voor de Leidse woningbehoefte is, moet de bouw goedkoop zijn: de werk groep pleit voor een verdeling van 40 procent woningwetwo ningen en koopwoningen in de beschutte sfeer, 40 tot 45 procent premiekoopwoningen, 5 tot 10 procent particuliere huurwonin gen en de resterende 5 a 10 pro cent voor de vrije sector met bij voorkeur prijzen die de 200.000 gulden niet te boven gaan. Bereikbaar Om de wijk bereikbaar te maken is een aantal verkeersvoorzienin- gen nodig. Voor het langzame verkeer noemt de werkgroep: een verbinding met Leiden-west over de Oude Rijn; een verbinding bij de Vinkbrug; twee verbindingen naar de Papenwegse polder (in Wassenaar); een verbinding met de Voorschotense wijk Noord- Hofland ter hoogte van de toe komstige N.S.-halte bij de Vink en een verbinding met de ten westen van Rijksweg 44 gelegen Ommedijkse polder. De N.S.- halte is een al lang bestaande wens van Voorschoten en Lei den. De werkgroep vindt dat ten behoeve van het openbaar ver voer verder voor een verbinding van het centrum met de Stevens hof de buslijnen van het Mors- kwartier moeten worden doorge trokken; ook moet Stevenshof een verbinding krijgen met Zuid-West door verlenging van lijn 41. Verder zal in de Stevens hof ruimte moeten worden gere serveerd voor een tramverbin ding tussen Leiden en Den Haag. Voor het autoverkeer moet de Stevenshof op twee plaatsen op het hoofdwegennet worden aan gesloten. Dat kan door middel van doortrekking van de Haag- weg en de Haagse Schouwweg. Als Rijksweg 11 wordt aange legd, moet de Stevenshof ook daarop worden aangesloten. De verkeersfunctie van de de Rijn dijk moet worden beperkt, aldus de werkgroep. Ook vanochtend was het weer gezellig druk op de wijkmarkt in Zuid-West. Het is zeer waarschijnlijk dat de wijkmarkt in Leiden Zuid-West, die het afgelopen jaar op proef heeft gedraaid, mag blijven voortbestaan. B en W van Leiden hebben de Gemeenteraad namelijk voorgesteld om de tijdelijke status van deze markt te ver vangen door een definitieve. Vanavond zal de commissie voor economische aangele genheden over dit voorstel een uitspraak doen. De wijkmarkt, die elke dinsdag op het Vijf-Meiplein wordt gehouden, is in april van het vorig jaar bij wijze van proef opgezet. Bij wijze van proef omdat men nog niet goed wist of deze markt wel voldoende levensvatbaarheid zou heb ben. Vandaar dat werd beslo ten om pas in een later sta dium over haar voortbestaan te beslissen. Om zo goed mo gelijk het functioneren van de markt te kunnen bekijken werd door een werkcommissie bestaande uit vertegenwoor digers van verschillende ge meentelijke instellingen (de afdeling Economische Aan gelegenheden en Beheer, de Dienst voor de reiniging, Ha vens en Warenmarkten en het bureau Sociografie) een en quête opgezet. Deze enquête, gehouden onder bewoners en winkeliers in Leiden ZW en onder marktkooplieden en passanten voorbijgangers op het Vijf Meipleinis vorige week in een voorlopige nota bekend gemaakt en vormde voor B en W kennelijk vol doende aanleiding om te plei ten voor het voortbestaan van de wijkmarkt. In totaal werden binnen het ka der van het onderzoek 593 personen geënquêteerd (71 winkeliers, 305 bewoners, 26 viarktkooplieden en 191 pas santen). H leronder waren 495 voorstanders van de markt, 19 tegenstanders en 79 van de ondervraagden had geen me ning. In 116 gevallen werden suggesties gedaan voor aan vullende marktvoorzienin- gen, waarbij met name onder de kooplieden en passanten de roep om toiletten het grootst is. De suggesties lopen trouwens sterk uiteen. Terwijl de een kennelijk behoefte heeft "om eens lekker op zijn of haar gemak te kunnen zitten" wordt er aan de andere kant gevraagd om uitbreiding van de parkeermogelijkheden en het aantal marktkramen en in enkele gevallen zelfs om een draaiorgel in de onmiddel lijke omgeving van het marktgebeuren. Over de ligging van de markt is men over het algemeen rede lijk tevreden evenals over haar inrichtingDe markttijd van negen tot twee uur) vindt men over het algemeen wat te kort en zou men graag ver lengd zien tot 's middags vier uur. Het marktbezoek blijkt zeer sterk afhankelijk te zijn van de weersomstandigheden en wordt door de kooplieden niet meer als redelijk be schouwd (vier marktkooplie den hebben zich, waarschijn lijk daardoor, van de wijk markt teruggetrokken). Merkwaardig is trouwens dat men over het bezoek aan eigen kraam in vrijwel alle geval len zeer tevreden is. Door be woners en passanten wordt als voornaamste reden voor het marktbezoek de gezellig- heidsfactor en de ligging aangevoerd. Ook het prijsni veau speelt hierbij natuurlijk een belangrijke rol. Het aan tal winkeliers, tenslotte, dat hun omzet op de dag van de markt ziet stijgen dan wel dalen houdt elkaar redelijk in evenwicht, maar de meesten erkennen toch wel dat de markt steeds meer als een soort van trekpleister gaat functioneren, hetgeen ook hen ten goede komt. Concluderend wordt in de nota gesteld dat de wijkmarkt op het Vijf-Mei plein momenteel nog slechts redelijk functioneert maar wanneer er voldoende aan dacht wordt besteed aan het grote aantal suggesties en wanneer hier zinvolle maat regelen uit voortvloeien voor spelt men de markt een bloei end voortbestaan. LEIDEN - Blijkens de cijfers van het Bureau Statistiek is het inwonertal van Leiden voor het eerst sinds enkele ja ren weer gedaald. Het inwo nertal bedroeg eind januari 102.832, eind februari was dat aantal gezakt tot 102.751. Dat lag zelfs nog dertig onder het inwonertal bij de jaarwisse ling. De daling wordt met name veroorzaakt door het dalende vestigingsaantal en het gestegen aantal vertrek kende Leidenaars. In de maand februari vestigden zich in Leiden 390 personen en vertrokken er 476. De maand daarvoor waren de aantallen nog 472 en 421. De geboorte- en sterfte-aantal- len bleven ongeveer op het zelfde peil. LEIDEN - De gemeente Leiden zal de speculatie in gesubsidieerde woningen in Leiden-West gaan aanpakken. In de afgelopen tijd is gebleken dat gesubsidieerde wo ningen al vrij kort na gereedko men verkocht werden aan niet- ingezetenen van Leiden. Om zo spoedig mogelijk voor de defini tieve gronduitgifte -in het bij zonder in Leiden-West (Boek horst en Koppelstein)- over meer middellen te beschikken om de Leidse woningnood te verminde ren is door de gemeente Leiden een modelkettingbeding ont worpen. Deze regeling houdt in dat eigena ren hun woningen slechts mogen verkopen aan Leidse ingezetenen en/of economisch gebondenen tegen een prijs van maximaal de som van de verwervingskosten van de woning vermeerderd met de gemaakte kosten voor verbe tering en uitbreiding. Dit voor komt een te hoge prijsstelling waardoor deze woningen niet meer onder de woonruimte wet vallen en mogelijk naar niet inge zetenen van Leiden gaan. Bij overtreding zal een boete wor den geëist ter groote van 30% van de waarde die geldt voor de on roerend goed belasting op het moment van de overtreding. Bij gronduitgifte voor bouw van an dere woningen en voor woning bouw elders zal voorlopig van geval tot geval worden besloten of het model wordt toegepast. LEIDEN - De gemeenteraad Leiden wil dat het college van burgemeester en wethouders haast maakt met het overleg om in de; Leidse regio tot een bunde ling van de opleidingen bij de psychiatrische ziekenhuizen te komen. Het overleg hierover ver keert nog maar in een eerste sta dium. Volgens wethouder Oos terman is een fusie zeker niet binnen een jaar te verwachten. De meerderheid van de raad (PvdA, PPR, WD, PSP en CPN) drong gisteravond op die haast aan bij de behandeling van een voorstel om de koningin Julianaschool in Oegstgeest aan te kopen, te ver bouwen en in te richten voor de opleiding van leerling-verpleeg kundigen van het psychiatrisch ziekenhuis "Endegeest". De raad besloot uiteindelijk dit voorstel beperkt - alleen de aan koop - te aanvaarden. Met deze stap wilde men de weg naar een gecombineerde opleiding duide lijk open houden. In een nadere motie sprak men zich vervolgens uit dat het overleg over de ge combineerde opleidingen op moet schieten. Het overleg heeft betrekking op een eventuele fusie van de zoge naamde B-opleidingen voor ver pleegkundigen van Endegeest (Oegstgeest), Sancta Maria en St. Bavo (Noordwijkerhout) en Ur- sulakliniek (Wassenaar) en daar naast op een eventuele fusie van de opleidingen voor ziekenver zorgenden van deze instellingen met ook St. Bernardus (Sassen- heim) erbij. De discussie en besluitvorming in de Leidse raad in deze zaak had een merkwaardig verloop. PvdA-raadslid Höppener kwam aanvankelijk met een motie waarin hij vroeg het voorstel aan te houden, maar het wel voor goedkeuring naar de hogere overheden in te zenden. PPR-raadslid Van Oosten kwam daarop met een amendement om de school wel aan te kopen en ook te verbouwen, maar alleen de in richting aan te houden. Hij zag in deze constructie de beste garan tie om de bundeling van de oplei dingen in de naaste toekomst nog in de hand te hebben. Wethouder Oosterman ontraadde aanvankelijk beide voorstellen. Hij bracht naar voren dat de aan koop van de school - die op het terrein van Endegeest ligt en daar ook al gebruikt wordt - straks misschien niet meer mogelijk is. Bovendien beklemtoonde hij dat de school voor Endegeest onmis baar is. Na schorsing kwamen de partijen met een compromis. Van Oosten diende een voorstel in alleen tot aankoop over te gaan en Höppe ner trok zijn motie om het voor stel aan te houden in. Daarvoor in de plaats kwam zijn motie om op spoed aan te dringen. Wethouder Oosterman kon zich daarmee verenigen. Hij zegde toe de raad bij de verdere fusieplannen te be trekken. De gevolgde procedure ondervond de nodige kritiek van de zijde van SGP/GPV en CDA. Van der Meij (SQP/GPV) sprak over een "hap-snap-politiek" en verweet de betrokken partijen "politiek geklungel". Van de zijde van het CDA noemde Ham de gevolgde handelwijze "onjuist en onlo gisch". Met het besluit tot aankoop - waar toe de raad met alleen CDA en SGP/GPV tegen - besloot, is ruim een half miljoen gulden ge moeid. Voor aankoop en ver bouwing schat men ongeveer een miljoen nodig te hebben en het oorspronkelijke voorstel - aan kopen, verbouwen en inrichten - was op ruim 1,1 miljoen gulden geraamd. ADVERTENTIE Gouden en Zilveren Ringen, Armbanden, Colliers en Sieraden, Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Eigen ateliers voor het repare ren en ontwerpen van Uw sie raden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3