Meerderheid raad wil bouwaanvragen sneller kantonrechter Optimisme bij Aruba S.P.: Grond en huizen in handen gemeenschap CD A-motie strandt voorlopig nog r>r> Easy riding noemen ze dat in Amerika Amro Privérekening KQ Mode: van folklore tot over-seized-look PAGINA 16 VARIA DINSDAG 18 APRIL 1978 ZOETERWOUDE - De nieuwe bezettingsweek werd gisteren met een uniek feit voor de Grofsmede rij ingezet. In het bezette bedrijf begon de 18-jarige Cock Rotteveel gisteren met zijn examen Beme- tel. Eerst het theoretische gedeelte, vervolgens 29 uur om een werk stuk te maken: een drukventiel met een nauwkeurigheid van 0,011 mm. Op de foto: rechts Cock Rotteveel, aan de tafel zijn baas Breure en geheel links de consu lent van de Bemetel. LEIDEN - Een meerderheid in de gemeenteraad van Lei den is van mening dat de afwikkeling van bouwaanvra gen bij de gemeente te lang duurt. VVD, PSP en CPN steunden gisteravond een motie van het CDA, waarin teleurstelling over deze gang van zaken werd uitgespro ken. Door de afwezigheid van enkele WD-raadsleden kreeg de motie echter nog geen meerderheid en staakten de stemmen van voor- en tegenstanders (17-17). Als de raad de eerstvolgende vergade ring bij herstemming compleet is, bestaat die meerderheid er wel. Het CDA kwam eind vorig jaar bij de begrotingsbehandeling in de raad al met een verzoek hiertoe Men vroeg het college toen op korte termijn met maatregelen te komen om bouwaanvragen sneller af te wikkelen. Het CDA is van mening dat veel bouwaan vragen - met name kleine zaken - te lang op het stadhuis blijven liggen. De CDA-motie van gisteravond werd ingediend omdat men de reactie van burgemeester en wethouders op het eerdere ver zoek onvoldoende achtte. Het college van burgemeester en wethouders weet de vertraging grotendeels aan ambtelijke on derbezetting en daarnaast aan de situatie dat sommige bouwaan vragen onvolledig of zelfs onjuist worden ingediend. Wethouder Waal (openbare wer ken) zette daarnaast uiteen dat het aantal bouwaanvragen de laatste drie jaar is verdubbeld en de dienst bouw- en woningtoe zicht daarbij nauwelijks is uitge breid. Hij vatte de motie dan ook op als een onterechte kritiek op de inzet van de ambtenaren. 'Zelf ben ik echt niet van een motie van teleurstelling onderstebo ven. We kunnen ons echt niet de hele dag met dakkapellen bezig houden', zei de wethouder. Hij vreesde wel dat de motie zijn weerslag zal hebben op de amb tenaren. In slaap Indiener Van Zijp achtte dat niet terecht. Hij vroeg juist van het college inzet om maatregelen te nemen en de vertraging op te hef fen, beklemtoonde hij. Fractie leider Driessen viel hem daarin bij: 'De motie is niet gericht tegen de ambtenaren, maar tegen het college. Dat probeert de raad in slaap te sussen'. In tweede instantie leverde het antwoord van wethouder Waal nog een opmerkelijke uitspraak op. De wethouder beriep zich bij zijn reactie op het gevoerde overleg met de directeur gemeen tewerken. Volgens motie-indiener Van Zijp zou de directeur gemeentewer ken helemaal niet door de wet houder geraadpleegd zijn, 'Hij zei tegen mij dat hij de hele brief niet had gezien', aldus het CDA- raadslid. Reactie van Wethouder Waal: 'Dat mag u niet aannemen'. De motie van het CDA werd door de PvdA afgewezen omdat vol gens woordvoerder Duivesteijn van de kant van het CDA in de afgelopen vier jaar geen enkel voorstel is gedaan de dienst, bouw- en woningtoezicht uit te breiden. Nu teleurstelling uit spreken over vertraging in de af wikkeling van bouwaanvragen, wekte volgens hem een ver keerde indruk. LEIDEN - Grbnd en huizen in han den van de gemeenschap, gratis en goed openbaar vervoer, meer sporthallen, volkstuinen, zwem baden, bibliotheken, buurthui zen, speeltuinen en speelplaatsen in elke wijken. Dat zijn enkele uit de reeks ambitieuze punten uit het verkiezingsprogramma, dat de afdeling Leiden van de Soci- "Easy riding noemen ze dat ge loof ik in Amerika", wist de verkeersschout. "Maar hoe ze het daar noemen kan me niet schelenin Nederland is het verboden. Zo'n lange voor vork, en in de verte nog ergens een wiel ook: je hangt hele maal achterover in het zadel Hij vond het maar niets, de trots van verdachte Van S, en diens vriendin. Ze hadden er weliswaar een ongeluk mee gehad, lekke band in de bocht, maar waren er levend afge komen en een lekke band kan iedereen overkomen. Maar dat was hem niet ten laste ge legd. Wél, dat de motor geen deugdelijke stuurinrichting had, een zeer ondeugdelijke uitlaat, een extra sirene en scherpe uitstekende ornamen ten aan het voorwiel. "In Amerika rijden ze er ook mee, en ik heb hem zo in de winkel gekocht"voerde Van S. op een eerdere zitting aan. De zaak werd toen aangehouden voor nader onderzoek. Gisteren-was de heer Van Kam pen, van de technische dienst van de rijkspolitie in Den Haag, aanwezig om te vertel len of de motor op deze manier uitgerust, ja dan nee mag deelnemen aan het Neder landse verkeer. Hij deed dat in veel technische bewoordin gen, maar het kwam op r dat dit model motorfiets - een hele goeiezei hij erbij -als zodanig wel de goedkeuring heeft van de Rijksdienst voor het wegverkeer. Echter niet wanneer er aan het originele model gesleuteld wordt. Dat nu was met de motor van Van S. wel gebeurd. Er was een andere voorvork opgezet, waardoor het voorwiel zo ver naar voren was komen te staan. Hoe langer de voor vork, hoe meer de motor de neiging krijgt om alleen rechtuit te rijden en hoe moei lijker het wordt bochten te nemen (grotere draaicirkel) verklaarde Van Kaïnpen. Ook de uitlaat kon absoluut niet door de beugel: "Mijn oren knalden uit elkaar, het is net een soort straaljager"Van S. voerde nog aan dat hij toch echt niet op een motor ging rijden waarmee hij niet door de bocht kon: "Ik heb hem he lemaal uitgetest, en kan er prima mee de bocht indui ken". Maar waar het om gaat, aldus Van Kampen, is dat al les wat zich op 's lands wegen voortbeweegt moet zijn goed gekeurd door de Rijksdienst voor het wegverkeer, en dat het niet aangaat om zelf wat Het gewraakte voertuig, te gaan knutselen aan wat voor voertuig dan ook. "Dan moeten wij weereen technisch onderzoek in laten stellen en dat kost alleen maar tijd en geld". Ook Van S. kost het geld: f175.- in totaal. Een snelle rijder, Van L.: "De auto is intussen verkocht, ik heb nu een andere. Dus de kans op herhaling is uitgeslo ten". De officier van justitie geloofde daar toch niet zo in en eiste voor de zekerheid naast een boete van f150,- ook een voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid van vier maanden. Temeer omdat Van L. in het verleden al meer had blijk gegeven van onverschilligheid ten aanzien van de maximum snelheid. Kantonrechter De Koning stelde de verdachte zelf voor de keus: "V/at heeft u liever, een hogere boete of een voor waardelijke ontzegging?". "Geen van beiden", ant woordde de man, en weer had hij de lachers op zijn hand. Maar hij bleef redelijk: "Het liefst heb ik een kortere ont zegging, want een stok achter de deur is misschien toch wel zinvol. En een financiële bij drage wil ik ook wel leveren". De rechter deed uiteindelijk toch zijn eigen zin, en legde enkel een boete (f250,-) op. Van L. tot slot: "Dank u wel, het valt me mee". MARGA WUIS alistische Partij (SP) gisteren heeft gepubliceerd. Minder dui delijk is het plan als het gaat om de financiële dekkingsmogelijk heden van al deze verlangens. Op het punt van de woningbouw vindt de S.P. dat de gemeente een actief grondaankoopbeleid moet voeren en de woningbouw in ei gen beheer moet nemen. Verder vindt men dat de huur voor on derhoud en verbetering gebruikt moet worden en niet in zijn ge heel -naar beleggers moet ver dwijnen. Eventueel achterstallig onderhoud moet de gemeente op kosten van de eigenaar(s) laten uitvoeren. Verder vindt men dat de renovatie premie verhoogd moeten worden tot tenminste 5000 gulden, terwijl de jaarlijkse huurverhoging afge schaft moet worden. Gratis en goed openbaar vervoer leidt vol gens de S.P. op den duur tot het overbodig worden van een groot deel van de personenauto's. Auto's moeten uit de binnenstad geweerd worden, vindt de S.P. en rondom de stad moeten grote parkeerruimtes komen met aan sluitend openbaar vervoer. Om iets aan de werkloosheid te kunnen doen zegt S.P. een uit stekend plan te hebben. Voorge steld wordt iedere werkloze 25% bij de uitkering te geven zodat hij of zij de beschikking heeft over het volle loon. Deze "werklozen" zouden op vrijwillige basis inge schakeld worden bij zinvol werk als scholen- en huizenbouw, be ter onderwijs, milieuonderzoek en openbaar vervoer. S.P. becij fert de kosten op 1 miljard, veel minder dan de 3 a 4 miljard "die het bedrijfsleven dit jaar weer cadeau krijgt." i Mannen en vrouwen moeten naar het oordeel van de S.P. gelijk be loond worden, terwijl er een ver bod moet komen op de uitzend bureaus. Andere punten uit het S.P.-programma zijn onder meer: afschaffing van de milieubelas ting kleinere schoolklassen en meer praktische vakken op lagere en middelbare school goede gratis creches gratis toegang tot toneelvoor stellingen, concerten, enz. Op het punt van de gezondheids zorg vindt de S.P. dat deze in handen van de gemeenschap moet komen, terwijl alle werkers in loondienst moeten komen. Bovendien moet er een jaarlijkse gezondheidstest voor iedereen komen en één algemene verzeke ring voor alle zondheidszorg. Bovendien vindt de S.P. dat re clame voor alcohol- en rookarti kelen verboden moeten worden en abortus in het ziekenfond spakket thuishoort. Lijsttrekker voor de gemeente raadsverkiezingen in Leiden is de SP-er Cor Vergeer. De afgelopen jaren was hij onder meer actief in het MAN (Miljeu Aktiecentrum Nederland), BHW(Bond Huur ders en Woningzoekenden) VIB (Voorkomen is Beter) en Arbei dersmacht. De lijst vermeldt ver der de namen van2. Fred Rohde, 3. Loes Weeda, 4. Miep Knöptels, 5. Nel Barnard, 6. Wim van der Linden, 7. Harry Boddé. 8. Hen- nie van der Wilk,9. Leo Krakau en 10. Suus van den Hout. Teleurge steld is de S.P. over de houding van de PSP. Cor Vergeer "Het verwijt dat wij met mantelorga nisaties werken is niet terecht. Via organisaties als MAN, BHW en VIB proberen we een betere band met de bevolking te krijgen. Overigens hebben wij steeds onze bereidheid getoond met de PSP samen te werken". ADVERTENTIE Gehoord bij de Amro Bank.(13) Na gesprekken met Van der Stee Ik wilde 'tis vragen. Die Eurocheques, kan ik daarmee gewoon in de winkel 'n paar schaatsen kopen? Vanzelfsprekend mevrouw. Samen met uw pasje zijn ze even goed als contant geld. Kan mijn vrouw nu ook geld van m'n Prrvérekeningopnemen, als ik 's een keertje ziek ben of zo? Dat kan zeker, meneer. Als u haar even machtigt. Zal ik 't even in orde maken? (bij de Amro Bank staan ze altijd voor u klaar). WILLEMSTAD (SP) - Het lijkt erop.dat de Nederlandse minister voor Antilliaanse zaken erin slaagt om Aruba en Curacao na der tot elkaar te brengen. Minis ter Van der Stee heeft tijdens zijn kennismakingsbezoek op de An tillen uitvoerige besprekingen gevoerd met de Arubaanse poli tieke leider Betico Croes en de Antilliaanse premier Rozendal. De politici op de eilanden zien nu vol verwachting uit naar "het driehoeksgesprek" van morgen tussen de Antilliaanse regering, het Arubaanse bestuurscollege en minister Van der Stee. Tijdens dit gesprek zullen de onafhanke lijkheidsverlangens van Aruba ter sprake komen, en ook de reis van de Arubaanse delegatie naar Nederland van vorig jaar. Zoals bekend vindt Aruba dat het bij Curacao ten achter wordt gesteld en het streeft naar een aparte on afhankelijkheid. De door Cura cao beheerste landsregering van de Antillen wil de eenheid van de zes eilanden bewaren. Betico Croes verklaarde na een diner met minister Van der Stee dat hij de vergadering van morgen "met optimisme" tegemoet ziet, omdat nu "de doorbraak" is bereikt. "Ik hoop dat wij woensdag tot een commissie voor de souvereiniteit van-de eilanden zullen komen", aldus Betico Croes. Het is overi gens de vraag of de vergadering van morgen werkelijk een door braak zal worden, want de kwes tie Aruba is zeer ingewikkeld en ligt heel gevoelig. Toch is het feit dat Aruba en de Antilliaanse re- LEIDEN - Wie mode, letterlijk van top tot teen, wilde zien kon gisteren zijn hart opha len. Om het 5-jarig bestaan te vieren toonde handwerkboetiek De Bij in een heel vlot lopende show kleren gemaakt van uit sluitend folkloristische stof fen, waarbij Zeeland en Stap horst wel de boventoon voer den. Leuke kleren, waarvan het model ook duidelijk was aangepast aan de folklore- sfeer maar ook echt mode elementen bevatten. Zoals bijvoorbeeld twee vrij wijde etagejurkjes in roodgeruite en gestreepte stof, de over- gooier met een voorstukje van echte Zeeuwse katoen. Een goede vondst was de doeken-jurk, van bruin Stap horster omslagdoekkatoen. En dat bakkersbroekruitje, verwerkt tot cape met bijpas sende rok waarin een pas van Staphorsterdoek was ver werkt zag er uit als iets dat veel gedragen wil worden. Nieuw bij De Bij waren de handwerkpakketten. Een mooie witte bloese om zelf te maken met een borduurpa troon en zijde 35). Hetzelfde idee was de feestelijke wik kelrok met patroon om te borduren 85). Maar de spe aker Albert Labordus stal de show, die hij vaardig aan el kaar praatte met hier en daar stukjes uit de kleding ge schiedenis. Hij besloot in een kameijas van zijn favoriete folklorestof, een grote slaap muts met bel op, en een bla ker in de hand. Heel iets an ders als de traditionele bruid. Moda Lisa Mode van een geheel ander ge nre kwam gisteravond aan bod tijdens de Pour-vous Ma dame-avond, waar naast en kele haarwetenswaardighe- den, gepresenteerd door Jearf Marie Westen en zijn equipe Mode. Lisa een veel facetten van de nieuwe vooijaars- en zomermode belichtte. Het Breestraat boetiekje brengt veel wijde rokken met daarop de te-grote blouses en blazers, wat dan in goed Nederlands de over-seized-look wordt genoemd. Lekker makkelijk en hier en daar eens wat ver hullend. Erg leuk was ook de wijde bandplooibroek met daarop een heel kort blazer jasje uit de collectie van Ca- eharel, terwijl vrouwen die zich aan de "over elkaar mode willen wagen terecht kunnen bij Moda Lisa voor een broek met smalle pijpen, daarover een wijde rok gecompleteerd door een klein vestje en een wijde blouse van velour. Het lijkt allemaal veel maar het valt erg mee. Wie meer de klassieke lijn wil volgen zal zich goed kunnen vinden in dejurkjesvan-Chaumieremet wijde bloesend lijf, korte vhndermouwtjes en een rechte rok. Voor avondkle ding is Quorum (tuleland) dat er het beste uitspringt met wijde zijde-jersey japonnen waar kant tussen is gezet. Cn om van top tot teen waar te maken. Een foundation, lin gerie en badpakkenshow van Lady Service Foundation speciaal voor de probleem-fi guren getoond op manne- qüins die dit speciale model ook echt nodig hebben. Moe dig, want een corseletje ziet er nu eenmaal toch leuker uit op een 38 dan op een 48 van 93 kg maar dan heb je er ook zo weinig aan. Zo konden giste ren de oudere, zwaardere da mes, de aanstaande moeders en de borstprotese-draagsters eens echt bekijken wat er voor hun te koop was. En dat was veel meer dan ze dachten en lang niet altijd hoefde dat goed op peperduur te beteke- H.v.d.H. gering morgen eindelijk recht streeks over deze zaak praten op zichzelf al een hele vooruitgang. De reis van minister Van der Stee naar de Antillen is steeds na drukkelijk als een kennisma kingsbezoek omschreven, maar het is duidelijk dat de minister zoals voorspeld werd wel dege lijk van de gelegenheid gebruik maakt om politiek te bedrijven. Volgens de Antilliaanse krant Amigo di Curacao doet hij dat "op een bijzondere prettige en begrijpelijke wijze". Minister Van der Stee heeft hier tot nu toe geen uitspraak willen doen over een datum voor de onafhanke lijkheid van de Nederlandse An tillen, want dat is volgens hem "voor negentig procent een An tilliaanse zaak". PvdA: Weer conducteurs in de tram DEN HAAG (SP) - De PvdA wil dat er weer conducteurs in tram en bus worden aangesteld. Bij de ministers De Ruiter (justitie) en Tuijnman (verkeer en water staat) hebben 'de PvdA-Kamerle- den Van der Doef en Roethof er gisteren op aangedrongen deze maatregel zo snel mogelijk te In schriftelijke vragen wijzen de PvdA'ers op het voordeel van meer conducteurs: minder ver nielingen, minder 'zwart rijders', minder criminaliteit, minder oponthoud en vermindering van onlustgevoelens bij het publiek: De beide Kamerleden, die wijzen op het toenemend aantal klach ten over vandalisme en agressie op de Rotterdamse tram, hebben de indruk dat fraude en crimina liteit in bus en tram hand over hand toeneemt. ADVERTENTIE Husqvarna maakt maaien makkelijk Husqvarna heeft voor èlk gazon de juiste grasmaaier. Robuuste,lichtlopende handmaaiers en pittige, milieu-vriendelijke motormaaiers. Alle met messen van hoogwaardig, zweeds staal. Vraag uw handelaar om inlichtingen of stuur de bon in voor een interessant informatiepakket. LEIDEN - PV 'Leiderdorp' vloog met 200 duiven vanaf Roosen daal. De uitslag was: 1,3,4,8,9, Th. Habraken, 2. W. de Roode, 5. H. Flippo, 6. M. Reijerse, 7. F. Hoog- ervorst, 10. W. de Haas. COUPON VOOR EEN FRAAI GAZON Zend mij gratis uw dokumentatie over: handmaaiers motormaaiers kettingzagen Naam AdresI Plaats1 In open envelop zenden aan: Husqvarna Nederland b.v. I Antwoordno. 215 LO Amersfoort (Geen postzegel) ©Husqvarnaï

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 16