'Alphense' kinderen hoeven land niet uit "Katwijk" wil een gedegen vaarcursus gaan geven Katwijkse jachthaven per 1 mei uitgebreid met 85 ligplaatsen IN LEIDEN NOORD Cursus voor opvullen open speelplaatsen Rechter tegen staatssecretaris: Grondwerker maakte wijde omgeving onveilig In verkeerskwestie ZEEHELDENWIJK VRAAGT HAAST VAN GEMEENTE Gemeente geeft geen Hillegom krijgt medisch centrum reiskostenvergoeding DINSDAG 18 APRIL 1978 LEIDEN/REGIO PAGINA 15 KATWIJK - De algemene water sportvereniging "Katwijk" is van plan het komende seizoen een gedegen vaarcursus te gaan or ganiseren. Het afgelopen winter seizoen hebben 21 watersport liefhebbers van "Katwijk" hun brevet-motoijachttechniek be haald. Deze twee mededelingen werden onder meer gedaan tijdens de al gemene - ledenvergadering, die "Katwijk" dezer dagen hield. De watersportvereniging, zo werd verder duidelijk, heeft momen teel 179 leden, die met spanning wachten op de uitbreiding tot 2ÜU ligplaatsen van de Katwijkse jachthaven. Deze moet begin mei gereed komen. Tijdens de vergadering werd er een bestuursverkiezing gehouden. De heren Porrio en Hottenga werden gekozen op de twee va kante plaatsen die er in het be stuur waren. Aan de "Katwijk"- leden werd verder door voorzitter J. Buikhuizen gevraagd eens na te denken over nieuwe activitei ten tijdens het komende Aan de dames vroeg de heer Buikhuizen in het bijzonder zich actief in het verenigingsleven te storten. de Katwijkse jachthavenop de voorgrond de KATWIJK - In het derde jaar van het bestaan van haar in de Berghaven gelegen jachthaven kan de voortvarende "Stichting Jachthaven Katwijk" spoedig aan watersport-minnend Katwijk een derde belangrijke voorziening bieden. Werd in 1976 een haven met 115 lig plaatsen in gebruik genomen en in 1977 een prima uitgeruste wal-accommodatie op 1 mei neemt de stichting nu een uitbreiding van de haven met liefst 85 ligplaatsen in gebruik. Met die uitbreiding komt het totaal in de jachthaven geïnvesteerde bedrag op bijna één miljoen gul den. De drie in duurzame, tropi sche houtsoorten uitgevoerde ex tra steigers die er nu zijn bijge komen - er waren er al vier - heb ben 340.000,- inclusief btw ge kost. Een bedrag waarvoor de stichting een lening heeft moeten sluiten, waarvan de betaling van rente en aflossing door de be hulpzame gemeente Katwijk is gegarandeerd. De besuursleden J. L. Riezebosch en A. de Ruiter van de stichting vertellen ons tijdens een rond gang langs de haven-uitbreiding, dat deze overduidelijk in een be hoefte voorziet "De wachtlijst met enkele tientallen namen die er was, is nu praktisch wegge werkt. Alleen enkele mensen met wat grotere schepen wachten nu nog op een plaats. We hebben op dit moment zelfs nog een paar ligplaatsen voor kleinere sche pen beschikbaar". De ingebruikneming op 1 mei van de nieuwe steigers, die net als het eerste deel van de haven zijn aan gelegd door de Amsterdamse Aannemings Maatschappij, ge beurt zonder officiële franje. In mei of juni organiseert de stich ting een open dag in de haven voor de Katwijkse bevolking. Overigens is het ontwerp voor de uitbreiding gemaakt door onze gesprekspartner De Ruiter. De heer De Ruiter heeft bij het ma ken van zijn plan gemikt op de wat langere schepen. De haven heeft nu ligplaatsen voor schepen van 7 tot zo'n 14 meter. De heer Riezebosch over het feit dat het nieuwe havendeel over het alge- meen de wat forsere aanlegstei gers heeft: "Daar was nu eenmaal béhoefte aan, omdat je eerder van êen klein naar een groot schip gaat dan omgekeerd. Ook door zelfwerkzaamheid zie je nog wel eens langere schepen ontstaan. Op die tendens hebben we met onze uitbreiding willen aanslui ten". De ligplaatsen in de haven zijn be stemd voor de leden van de twee Katwijkse watersportverenigin gen "Skuytevaert" en "Katwijk" Negentig procent van de vaste huurders van een plaats is Kat- wijks. De overige tien procent komt van buiten deze plaats, maar is wel lid van één van de twee verenigin gen. Wanneer de vaste huurders afwezig zijn, is het de bedoeling dat hun plek tijdelijk wordt inge nomen door passanten. De heer Riezebosch daarover: ALPHEN AAN DEN RIJN - De staatssecretaris van justitie mag op bevel van de president van de Haagse rechtbank mr. J. H. Blaauw de 10-ja- rige Rajanpersad en de 9-jarige Rajesh Ajodhia (wonend in Alphen) niet het land uitzetten. Op 2 februari werd een verzoek om een verblijfsvergunning voor de twee bij hun oom in Alphen aan den Rijn verblijvende Suri naamse kinderen afgewezen. Die oom, T. Jainath, ging tegen dat besluit in beroep, maar de staats secretaris vond dat gedurende die protest-procedure de kinde ren toch al het land uit zouden moeten. Waarop Jainath via een kort geding aangespannen tegen de staat af wist te dwingen, dat de kinderen bij hem mogen blijven tot een beslissing tot "in hoogste ressort" is genomen. Voogd „Wanneer de huurders weggaan, is het van belang dat zij dat opgeven bij de havenmeester. Die kan zo'n plaats dan weer verhuren. Op die manier kunnen we niet alleen de exploitatie van de haven soepeler laten verlopen, maar ook kunnen we zo de huurprijzen drukken. Dat is een voornaam iets voor ons, omdat we geen commerciële instelling zijn. We hebben geen winstoogmerk. Dat blijkt wel uit onze prijzen: een passantentarief van 5,- per dag en jaarprijzen tussen de 450,- en 1000,-. Die bedragen zijn inclusief het ge bruik van onze walaccommoda- tie met onder meer toiletten en douches". Te overzien Onze twee rondleiders - die laten weten dat buurman machinefa briek Zwitser zo attent is geweest zijn aanlegplaats in de Berghaven een stukje op te schuiven om de uitbreiding mogelijk te maken - vertellen dat de jachthaven met de drie extra steigers vooralsnog zijn definitieve vorm heeft be reikt. „Dit is voor één haven meester nog te overzien. Boven dien is er simpelweg geen plaats meer hier om nog groter te wor den", zo stellen zij. Hiermee komen zij tot slot op de grote wens, die leeft bij zowel de stichting als eigenlijk alle water sportliefhebbers in Katwijk: een buitenhaven of een vrije door gang naar zee. Riezebosch: „Ik ben echter bang dat die zaken utopiën zijn. Ik vrees dat het te duur is. Jawel, ik weet wel dat de provincie Zuid-Holland in haar streekplan-West voor Katwijk een buitenhaven heeft opgeno men, maar ik ben héél benieuwd hoe men die denkt te kunnen verwezenlijken, wie dat moet gaan betalen". De Ruiter met enige hoop in de stem: „Ija, je weet 't maar nooit. Per slot van rekening leven we in een eeuw waarin de meningen wel heel snel veranderen..." JOS VAN DER MEER Jainath, die de Nederlandse nati onaliteit bezit, nam zijn neefjes op 27 november van het vorigjaar bij hem in huis. De ouders van de jongetjes leven in Suriname ge scheiden van elkaar en Jainath werd op 28 november van het vo rig jaar door de kantonrechter in Paramaribo benoemd tot tijdelijk voogd. De vader van de jongetjes verleende bij notariële acte "last en volmacht" aan Jainath om de ouderlijke macht over z'n kinde ren uit te oefenen. Een aanvraag van een machtiging tot voorlopig verblijf in Neder land werd ingevolge een advies van de Alphense politie echter door de Nederlandse ambassade in Paramaribo op 27 december geweigerd. Op 15 december diende Jainath een verzoek in voor een verblijfsver gunning, waarop op 2 februari afwijzend werd beslist door de staatssecretaris van justitie. Waarbij kenbaar gemaakt werd, dat bij in beroep gaan tegen die beslissing, aan dat beroep "geen schorsende werking zal worden verleend ten aanzien van de uit zetting van de beide kinderen". Tot verbazing van Jainath, die gezien de ontwikkelingen in Pa ramaribo had verwacht, dat hij erop kon vertrouwen dat de voorwaarden voor het verkrijgen van een verblijfsvergunning wa ren vervuld. Jainath maakte verder de rechter nog duidelijk dat hij de kinderen wil adopteren en dat te adopteren kinderen gedurende een jaar ver zorgd moeten zijn door de adop tief ouders. Adoptie zou dus be moeilijkt worden als de kinderen weer weg zouden moeten. Rechtbank Hoewel tijdelijke voogdij in het Nederlandse rechtsstelsel niet voorkomt, wilde de president van de Haagse rechtbank toch wel met de beslissing van de Suri naamse rechter rekening hou den. In die zin, dat niet gezegd kan worden dat de overeenkomst van beide broertjes naar Neder land onzorgvuldig en onverant woord zou zijn. In z'n overwegingen betrok de pre sident van de rechtbank dan ver der nog een aantal uitlatingen van verschillende staatssecreta rissen van justitie over uitwijzing van vreemdelingen, die nauw verwant zijn aan Nederlanders. Met name bi} beroepskwesties zou worden gestreefd uitzetting zoveel mogelijk te vermijden voordat een uitspraak in dat be roep gevallen zou zijn. Uitlatin gen die volgens de president ech ter niets afdeden aan de beleids vrijheid van de staatssecretaris. Jainath voerde tenslotte nog aan, dat verwijdering van de beide kinderen uit Nederland speciale hardheid zou betekenen en dat voorts redenen van klemmende humanitaire aard zich tegen de verwijdering uit Nederland zou den verzetten. Die redenen van klemmende humanitaire aard wordt dan ondermeer gevormd door de omstandigheid, dat de ouders gescheiden leven in zeer moeilijke omstandigheden, dat van alternatieve opvang in Suri name niets is gebleken, dat de kinderen in Suriname al twee jaar leefden in het gezin van Jainath, totdat die naar Nederland ver trok. De jongens zelf willen ook het liefst bij hun oom in Neder land blijven. De in Alphen wonende T. Jainath met zijn twee Surinaamse neefjes, over wie hij voogd is. Van de staatsecretaris van justitie moesten de kinderen het land uit, van de rechter mogen ze voorlopig nog blijven. de bus zal komen voor Jainath. Zodat mr. Blaauw beval, dat de kinderen in Nederland moeten blijven totdat in hoogste instantie zal zijn beslist over het verzoek om de verblijfsvergunning. Hoger beroep Al die overwegingen brachten mr. Blaauw ertoe uit te spreken, dat het hem niet onaannemelijk voorkomt, dat in hoger beroep alsnog een gunstige beslissing uit Een 28-jarige grondwerker uit Al kemade maakte de wijde omge ving van zijn woonplaats onveilig door het plegen van diefstallen, waarbij hij het geweld niet schuwde. De meest brutale over val werd gepleegd op een vrouw uit Roelofarendsveen die werd bedreigd door het aansnoeren van een sjaal om haar hals, waarna zij uit angst honderd gul den gaf. Wanneer de grondwerker geld no dig had, ging hij er op uit zodat hij ook in Woubrugge, Nieuwe Wete ring en andere plaatsen in de buurt diefstallen pleegde. Tien maanden gevangenisstraf vijf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar eiste de officier van justitie bij de Haagse rechtbank. "Met drank vulde hij zijn vrije tijd en niet al leen dat daar veel geld voor nodig was, maar de drank leidde ook tot het plegen van misdrijven", zo constateerde de officier. Meestal betrof het het roven van kleine geldbedragen. Voor der gelijke feiten is de man echter al eerder tot acht maanden gevan genisstraf veroordeeld, zodat de officier ging denken aan terbe schikkingstelling van de rege ring, maar dat wilde hij nu nog niet eisen. Volgens de verdediger zou het nu wel beter gaan met de verdachte. Man gearresteerd in Ter Aar TER AAR - De rijkspolitie van Ter Aar heeft een negentienjarige inwoner (vW) aangehouden in verband met het bekladden van alle openbare gebouwen en de nieuwe brug in het dorp. De man ontkent zelf te hebben meege werkt aan het besmeuren van de objecten. Hij weet echter wél wie het hebben gedaan. Namen noe men wil vW niet Bij zijn aanhouding had de man verf aan zijn handen die is ge bruikt bij het beschilderen van de gebouwen en de brug. Het ge rechtelijk laboratorium heeft dit bevestigd. Inmiddels is ook be kend waar de spuitbussen met verf zijn gekocht. De Schakel- jeugd heeft, vermoedelijk, niets met de zaak te maken. LEIDEN - De Zeeheldenwijk is verbolgen over het uitblijven van verkeersmaatregelen, die de overlast van de Sumatrabrug moeten voorkomen. In een brief aan de gemeente dringt het w\jk- comité Zeeheldenwijk bij bur gemeester en wethouders aan op een snelle uitvoering van de maatregelen. Men wijst erop dat hierop nu al langer dan vier maanden wordt gewacht Het wijkcomité doelt met name op het versmallen van de straten in het noordelijke deel van de wijk tot fiets- en voetpaden. Daarmee zou de gemeente volgens eerder gemaakte afspraken al lang be gonnen moeten zijn. Sinds de op stelling van de Sumatrabrug wordt de Zeeheldenbuurt vooral gebruikt als sluiproute voor au toverkeer. De brief van het wijkcomité werd gisteravond in de gemeente aan de orde gesteld door raadslid Beijen (PPR/D'66). Hij vroeg wethouder Waal (verkeer) waarom de in het vooruitzicht ge stelde maatregelen nog steeds niet zijn uitgevoerd en drong aan op haast. Een behandeling van de brief bleef echter uit. Aanvankelijk wilde de raad Beijen geen gelegenheid ge ven om de zaak nog direct te be handelen. Na een procedure-de bat kreeg hij uiteindelijk wel een meerderheid achter zich om de brief op de agenda te plaatsen. Door tijdgebrek kwam de brief gisteravond echter niet meer aan de orde. Wethouder Waal gaf in zijn eerste reactie op de vragen van Beijen te kennen dat B en W inmiddels be sluiten hebben genomen en men nu - zij het met vertraging - aan de uitvoering kan beginnen. De aard van de maatregelen wilde hij verder in de verkeerscommissie nader uiteen zetten. LIJ nEN HAAn/l.FinS'N Goon kon ik nipt hetalen'" aldus LEIDEN - De werkgroep speel- voorzieningen wil de bewoners van Leiden-Noord betrekken bij de opbouw en de invulling van vrijgekomen speelplekken in de wijk. Voor dat doel is een aantal cursusavonden opgezet, die in eerste instantie bedoeld zijn voor buurtcomité's, bewonersgroe- pen, speeltuinverenigingen en anderen, die bezig zijn (geweest) met straatverbetering, renovatie en dergelijke, kan elke buurtbe woner op de cursus, die wordt gehouden in buurthuis de Ze vensprong, terecht. De werk groep, samengesteld uit mensen van De Zevensprong, speel-o- theek Pinokkio, bureau wijkcol- lectief en de onderwijswinkel De heeft met het geven van de cursus de intentie de presentatie van gemeentelijke plannen zonder echte inspraak voor te,zijn. Joost van Andel, lid van de werkgroep: "Er moet voor de bewoners vol doende informatie zijn in plaats van dat ze lukraak ja of nee tegen een gemeentelijk plan kunnen zeggen, waar het toch vaak .op neerkomt. We gaan geen plekken samen invullen maar aangeven wat de mogelijkheden zijn. Het wordt aan de mensen zelf over gelaten of ze iets met de informa tie die ze van ons krijgen willen doen". /onden zijn telkens op woensdag vanaf 20 uur, op 19 en 26 april en 3 en 10 mei. HILLEGOM - De stichting Ge zondheidscentrum Hillegom heeft met de gemeente overeen stemming bereikt over de aan koop van grond voor het te bou wen centrum. De gemeente is be reid deze grond, op de hoek van de Garbialaan en de Olympi- aweg, voor 276.350 gulden te ver kopen aan de stichting. Het is de bedoeling om de bouw nu zo snel mogelijk te starten opdat het ge zondheidscentrum in 1979 in ge bruik kan worden genomen. Het Medisch Centrum, nu gevestigd in de Hoofdstraat, wordt dan ge sloten. Dit gebouw zal voorlopig nog wel gebruikt worden door andere huurders. Mogelijk wordt het te zyner tyd verkocht. Het terrein DEN HAAG/LEIDEN - Geen tegen woordiger van de gemeente Leiden gistermiddag in het pro vinciehuis in Den Haag. De ge schillencommissie behandelde een beroep van een Leidenaar te gen de weigering van de ge meente om de reiskosten te ver goeden van zijn zoon, die op een school voor zeer moeilijk op voedbare kinderen in Ubbergen bij Nijmegen heeft gezeten. De gemeente vond het niet nodig de weigering gisteren mondeling toe te lichten. De Leidenaar heeft vier jaar lang hoge onkosten moeten maken om zyn zoonfje eens in de. drie weken een weekend naar Leiden te halen. Hij heeft becijferd dat hem dat gemiddeld 88 gulden per maand heeft gekost. "Als ik had gewild had ik hem om de twee weken kunnen ophalen, maar dat kon ik niet betalen", aldus de Leidenaar. De afdeling onderwijs van de gemeente wilde niet we ten van een reiskostenvergoe ding en verwees de man door naar de bijstand. Daar zag de Lei denaar echter geen heil in. ''Het ergste van alles vind ik dat de gemeente mijn zoon in Leiden uitgeschreven heeft en inwoner van Ubbergen heeft gemaakt. Zonder dat ik er iets van wist. Pas toen ik een verzoek voor reiskos tenvergoeding indiende hoorde ik dat. Door deze papieren verhuizing hoefde Leiden zich niet meer druk te maken over het wel of niet geven van reiskostenver goeding. De zoon was immers of ficieel inwoner van Ubbergen geworden. De uitspraak van de geschillencommissie volgt bin nenkort.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15