Wellicht ook Nederlandse militairen naar Libanon Regering Rliodesië weegt voorstellen Juristen beschuldigen Argentinië Walvisbaai twistpunt in onderhandelingen over Namibië Ontwerp-grondwet Spanje "Pogrom dreigt in Sovjet-Unie Linda vrijgesproken DINSDAG 18 APRIL 1978 BUITENLAND PAGINA 13 WALVISBAAI (Reuter) - De diepzeeha ven Walvisbaai, een Zuidafrikaanse exclave aan de kust van Namibië (Zuidwest-Afrika) is een van de grote twistpunten in de besprekingen over de komende onafhankelijkheid van Namibië. Zuid-Afrika, dat Namibië eind dit jaar onafhankelijkheid wil verlenen, staat erop dat deze exclave, 1.125 vierkante km, groot, bij Zuid- Afrika blijft. Maar Swapo, de nationa listische beweging die al jaren op kleine schaal guerrilla voert voor onaf hankelijkheid, staat op het standpunt dat Walvisbaai integraal onderdeel is van Namibië. De regering in Pretoria heeft Walvisbaai vorig jaar rechtstreeks onder Zuid afrikaans bestuur geplaatst. Volgens burgemeester Alwin Prinsloo voelen de meesten van de 10.000 blanke inwo ners zich Zuid-Afrikaan, en willen ze dat blijven. Maar de 11.000 Afrikanen in het gebied, waar Swapo een sterke aanhang heeft, willen bij Namibië ho ren. Walvisbaai is de enige haven van belang aan de 1700 km lange kustlijn van Namibië. De geleidelijke ontmanteling van de apartheidswetten in Namibië, onder leiding van rechter Martinus Steyn die het land in deze overgangsperiode be stuurt, werkt ook door in Walvisbaai. De bioscoop in de haven is gemengd, evenals de café's en de restaurants. Maar hoewel de Afrikanen hier meer eigendomsrechten op onroerend goed hebben dan in Zuid-Afrika, moeten ze toch in gescheiden woonwijken wo nen. En zolang Pretoria de exclave be stuurt, zal daar geen verandering in komen. De meerderheid van de bewoners van de woonwijk Kuisebmond bij de haven zijn werkers, die uit het noordelijke Ovamboland afkomstig zijn. Zij kun nen een "veiligheidsprobleem" wor den voor Zuid-Afrika als Namibië zon der Walvisbaai onafhankelijk wordt. Jonge mannen in Swapo T-shirt groe ten elkaar op straat openlijk met de ge balde vuist. De moord op chief Cle mens Kapuuo, voorzitter van de gema tigde multiraciale 'Turnhalle Allian tie", op 27 maart j.L, is door de Ovambo's in Kuisebmond gevierd met het inslaan van alle ruiten van hun ba rakken, en de verwoesting van een bierhuis. De "Democratische Turnhalle Alliantie", die haar aanhangers vindt onder alle bevolkingsgroepen, werft ook leden in de broeiende atmosfeer van de zwarte woonwijk in Walvisbaai. Maar ook de gematigde DTA, die gelooft in de goede bedoelingen van Zuid-Afrika, wil veranderingen zien in Walvisbaai. "Persoonlijk ben ik tegen apartheid, en ik zal niet gelukkig zijn zolang er apartheid blijft", aldus de plaatselijke DTA-vertegenwoordiger Christoph Vries. Op de vraag of hij verwacht dat Zuid-Afrika de exclave zal overdragen aan een onafhankelijk Namibië, zegt Vries: "Ik weet dat Zuid-Afrika daar mee zal instemmen omdat de Zuid afrikaanse regering de vrijheid van Zuidwest-Afrika niet wil tegenhouden, en maar één blanke gemeente-ambte naar, Jan Wilken, deelt die visie niet. Op het ogenblik is dat uitgesloten. Zuidwest-Afrika een stabiele en vriendschappelijke regering krijgt na de onafhankelijkheid, zou erom ver zocht kunnen worden, maar Walvis baai is van strategisch belang voor Zuid-Afrika". Vrijwel de hele in- en uitvoer van Nami bië loopt over Walvisbaai. De haven is het eindpunt van de spoorlijn naar de hoofdstad Windhoek. Voor de kust wordt gevist op haring en ansjovis, en in het havengebied staat visverwer- kende industrieën. Bijna eenderde van de inwoners leeft van de visserij. Maar er zijn ook opslagplaatsen en repara- tiewerven, tegenwoordig is de natuur lijke haven, beschermd tegen de zee door een landtong, ook in gebruik als oplegplaats voor olietankers, die op orders wachten. JERUZALEM (SP) - Nederlandse militairen zul len wellicht binnenkort naar zuid-Libanon worden gestuurd om in het kader van Unifil, de troepenmacht van de VN in Libanon, de vrede in het gebied te bewaren. De Nederlandse regering heeft secretaris-generaal Waldheim van de VN aangeboden een militaire eenheid ter beschikking van Unifil te stellen. Den Haag houdt al jarenlang een bataljon gereed om zonodig in VN-ver- band op te treden. bases in zuid-Libanon zouden kunnen terugkeren. De volledige samenwerking met de VN heeft dan voldoende vruchten voor de PLO afgeworpen. Met dit vooruitzicht en de kritiek van Waldheim op het langzame tempo van de Israëlische terug trekking stond de secretaris-ge- neraal in Jeruzalem een bijzon der koele ontvangst te wachten. Minister van buitenlandse zaken Dajan noch één van zijn collega's was ter begroeting op het Ben Goerion-vliegveld aanwezig. Waldheim heeft van de regering- Begin geëist dat de Israëlische te rugtrekking uit zuid-Libanon tot het eind van de maand wordt vol tooid. Hij heeft laten doorsche meren dat Israël opnieuw in de Veiligheidsraad ter verantwoor ding zal worden geroepen als deze eis niet wordt ingewilligd. Als teken van goede wil zal Israël binnen tien dagen nog een aantal posities in zuid-Libanon ontrui- Waldheim, die gisteren in het Mid den-Oosten is aangekomen voor besprekingen met Libanese, Pa lestijnse en Israëlische leiders over de uitvoering van resolutie 425 van de Veiligheidsraad over zuid-Libanon, wil het aantal VN- troepen van 4000 op 6000 militai ren brengen. Naast Nederland hebben cok Ier land en Finland eenheden aan geboden. Deze aanbiedingen worden door Waldheim nog in beraad gehouden, aangezien hij niet een te sterk Europees accent aan Unifil wil geven. Voor een definitieve beslissing over de uitbreiding en de deel nemende landen zal Waldheim eerst nog een beroep op Latijns- Amerikaanse landen doen troe pen te leveren. In Unifil zijn nu 2500 militairen uit Noorwegen, Iran, Nepal, Canada en Frankrijk opgenomen. Tegen het eind van de week worden 200 militairen uit Senegal verwacht. Terwijl Frankrijk 500 man extra zal stu- Waldheim verklaarde dat Unifil binnen twee weken haar volle dige sterkte van 4000 man zal hebben bereikt. Gezien de moei lijke verbindingen, de slechte wegen en het heuvelachtige ter rein in zuid-Libanon, waar infil traties van Palestijnse com mando's betrekkelijk eenvoudig zullen blijken te zijn, wordt een uitbreiding van Unifil noodzake lijk geacht. Bij de in 1957 begonnen vredesope raties van de VN zijn tot dusver in het Midden-Oosten vanuit Ne derland alleen militaire waarne mers opgetreden. In het verleden werd altijd betoogd dat Nederland beter geen eenhe den aan de VN-troepen in het Midden-Oosten kon leveren vanwege de pro-Israëlische hou ding van de verschillende Ne derlandse regeringen. Na besprekingen met de president, premier en minister van buiten landse zaken van Libanon en PLO-leider Arafat is Waldheim gisteravond in Israël aangeko- Bij aankomst werd Waldheim ge vraagd of hij van Arafat de toe zegging had gekregen dat de Pa lestijnse commando's niet naar zuid-Libanon zullen terugkeren. "Arafat zei dat hij de resolutie van de Veiligheidsraad volledig zal eerbiedigen en dat hij bereid is de noodzakelijke instructies te ge ven om met de NV-troepen sa men te werken teneinde de uit voering van de resolutie te verze keren". Na de ontmoeting van Arafat met Waldheim bevestigde een PLO- woordvoerder in Beiroet dat de Palestijnen hebben beloofd met de VN samen te werken om toe te zien op de terugtrekking van het Israëlische invasieleger. Arafat heeft Waldheim verzekerd dat de PLO de VN alle faciliteiten zal verlenen. Arafat heeft echter tegenover Waldheim geen verplichting op zich genomen dat de Palestijnen niet naar het gebied ten zuiden van de Litani zullen terugkeren. Met de Israëlische ontruiming van het veroverde gebied is voor de Palestijnen de uitvoering van de resolutie voltooid, zodat zij dan op basis van het akkoord van Cairo tussen de Libanese rege ring en de PLO weer naar hun TEL AVIV - VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim (links) met de Israëlische minister van defensie Weizman Waldheim drong aan op een versnelde terugtrekking van Israëlische troepen uit Libanon. Binnenkort zal Israël voor de derde maal een gedeelte van het bezette gebied ontruimen. Van Owen en Vance SALISBURY (Reuter/UPI) - Na ruim vijf uur bespre kingen tussen Vance en Owen enerzijds en Smith, Moezorewa, Sithole en Chirau anderzijds is giste ren in Salisbury overeen gekomen dat "serieuze, gedetailleerde en wel overwogen aandacht" zal worden gegeven aan de Brits-Amerikaanse voor stellen voor een conferen tie van alle partijen in Rhodesië. Maar op de vraag of de Brits-Ame rikaanse delegatie erin geslaagd was de uitvoerende raad (waarin Smith en de drie Afrikaanse lei ders zitting hebben) te overtui gen van de voordelen van zo'n conferentie, antwoordde Smith: "Dat betwijfel ik". Hoewel Smith sprak van een "op bouwend gesprek" en Vance en Owen de bespreking "nuttig" noemden, lieten de deelnemers informeel weten dat het gesprek .zeer traag was verlopen en nau welijks iets had opgeleverd. Smith, Moezorewa, Sithole en Chi rau hadden de "interne regeling" verdedigd, en het Westen ver zocht deze reeds bereikte rege ling nog eens ernstig te overwe gen. De deelnemers waren niet bereid geweest de Brits-Ameri kaanse voorstellen voor de over gangsperiode als gespreksbasis te nemen, omdat ze vasthouden aan het intern akkoord. De ministers van buitenlandse za ken van de Verenigde Staten en Engeland waren gisteren aange komen in de Rhodesische hoofd stad Salisbury om hun plannen voor een conferentie van alle par tijen voor te leggen aan de nieuwe interim-regering van Rhodesië. Ze werden ontvangen door zo'n 2.000 betogers, aanhangers van bisschop Abel Moezorewa, die tegen de Brits-Amerikaanse voorstellen protesteerden. "Weg met de conferentie van Amerika en Engeland" en "gekozen lei ders, geen opgelegde", stond op hun spandoeken. Tijdens het gesprek met Vance en Owen met leiders van het Patriot tisch Front in Dar es Salaam, vo rige week, zijn de leiders van het front, Nkomo en Moegabe, onder enig voorbehoud akkoord ge gaan met een brede conferentie. Tijdens het bezoek van Vance en Owen.aan Zuid-Afrika, dit week einde, heeft de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken Roelof Botha zich niet verzet te gen het idee van een brede confe rentie. Volgens een Amerikaans delegatielid vond Botha dat een zinnig idee en zou hij het Zuid afrikaanse standpunt overbren gen aan Ian Smith. In de gesprekken van Vance en Owen met Nkomo en Moegabe in Dar es Salaam is volgens confe rentiekringen op een gevoelig punt overeenstemming bereikt. Voor de politiemacht tijdens de overgangsperiode naar onafhan kelijkheid van Rhodesië is de "drie man in een jeep" formule ontwikkeld. Dat houdt in dat de politiepatrouilles zullen bestaan uit een man van de huidige poli tiemacht, een van het Patriot tisch Front en een van de VN- vredesmacht. Voor het Patriot tisch Front is deze formule een concessie, omdat het eerder vas thield aan een dominerende posi tie van de guerillamacht van het front. MADRID (UPI) - Een parlemen taire commissie van zeven is in Madrid gereed gekomen met het ontwerp van een grondwet. Vol gens het ontwerp is Spanje een parlementaire monarchie, wordt de stemgerechtigde leeftijd ver laagd tot 18 jaar en wordt het be ginsel van samenwerking tussen staat en rk kerk gehandhaafd. Vrouwen genieten dezelfde rech ten als de man, de mogelijkheid tot legalisering van echtschei ding wordt gegeven en de eco nomie is gebaseerd op het stelsel van de vrije onderneming. Als het parlement de tekst heeft goedgekeurd, wordt hij aan een referendum onderworpen. Een lid van ven, een vertegenwoordiger van de Socialistische Arbeiderspartij, heeft voor drie van de 151 artike len voorbehoud gemaakt. Hij is tegen het voorgestelde recht van werkgevers om stakende arbei ders uit te sluiten, tegen de relatie met de rk kerk en tegen het ver lenen van staatssubsidie aan ker kelijke scholen. De socialisten zullen nog een amendement in dienen om de monarchie te ver vangen door de republikeinse staatsvorm. GENÈVE (DPA) - De interna tionale commissie van juris ten in Genève heeft Argenti nië gisteren beschuldigd van het vervolgen en tegenwer ken van rechters en advoca ten waardoor ook de verdedi ging van de politieke gevan genen wordt belemmerd. Het in januari binnen de com missie van juristen gevormde "centrum voor de onafhan kelijkheid van rechters en advocaten" kwam in zijn eer ste rapport met de medede ling dat in de afgelopen vier jaar 23 rechters en advocaten vermoord zijn, 41 spoorloos verdwenen en 106 gearres teerd zijn of nog gevangen zit ten zonder aangeklaagd of veroordeeld te zijn. Het centrum riep de Argen tijnse regering op een einde aan deze "beklagenswaardige situatie" te maken. Zij tast niet slechts de fundamentele vrijheden van rechters en ad- n maar berooft ook politieke gevan- hun recht op een 'erdediging en een aldus vocaten a duizenden genen van passende rechtvaardig pro het rapport. ASCHAFFENBURG (DPA) - De 23-jarige studente Anneliese Mi chel, die op 1 juli 1976 overleed na een "duivelsuitdrijving" van ne gen maanden, was volgens pro fessor dr. Hans Sattes niet van de duivel bezeten, doch leed aan epilepsie. Later kreeg zij reli gieuze waanvoorstellingen. De professor van de universiteit van Würzburg in West-Duitsland verklaarde voor de rechtbank dat de epilepsie en het verleden van Anneliese Michel de oorzaak wa ren van haar waanvoorstellingen. Haar ouders waren zeer streng katholiek. Epilepsie kan volgens de professor gepaard gaan met hysterie. Anneliese Michel was volgens twee priesters van de duivel, ja zelfs meerdere duivels bezeten. De priesters begonnen met het uit drijven van de duivels, exorcisme genoemd. Dit is een ritueel dat door de katholieke kerk vanaf de eerste eeuwen werd gebruikt. In Beieren zijn veel mensen nog streng katholiek. Anneliese Mi chel stierf, na 9 maanden te zijn "behandeld", aan ondervoeding. De priesters, en de ouders die toestemming gaven voor het exorcisme, moeten zich voor de rechtbank verantwoorden voor de dood van de studente. WEER KAPING OP KOMST)' KOEWEIT (UPI) - Volgens een Koeweits blad heeft West-Duits land strenge veiligheidsmaatre gelen voor vliegtuigen van de Lufthansa genomen n.a.v. "be trouwbare inlichtingen" dat een internationale terroristische bende van plan is in de komende dagen één van de toestellen te kapen. Bonn zou ook buitenlandse rege ringen gevraagd hebben derge lijke maatregelen te nemen. Het blad "Al Watan" zei betrouwbare inlichtingen te hebben ontvan gen dat een internationale groep gewapende mannen op een vliegveld in Europa of het Mid den-Oosten een toestel van de Lufthansa wil kapen. De kaping zou volgens kringen in Bonn een antwoord zijn op een recente overbrenging met Westduitse vliegtuigen van goederen naar Is rael die bestemd waren voor de VN-macht in zuid-Libanon. Joodse emigrant: DEN HAAG (SP)- "In de Sovjet-Unie is er moed voor nodig om je niet aan te passen aan het overal aanwezige anti-semitisme". De Russische hoogleraar Herman Shapiro, die een jaar gele den toestemming kreeg om zijn vaderland te verlaten, zei dit gisteren op een bijeenkomst van het Solidariteitscomité voor de joden in de Sovjet-Unie. Daar maakte Abraham Soeten dorp, voorzitter van het Comité, bekend dat maandagavond 24 april voor de Russische ambassade in Den Haag een demon stratie wordt gehouden uit solidariteit met de joden in de Sovjet-Unie. Ter gelegenheid van het joodse paasfeest wordt er vanaf 's avonds acht uur een vrijheidsmaaltijd gebruikt voor de am bassade. Sprekers houden uiteenzettingen over het onder werp: de strijd van de joden drieduizend jaar geleden en nu. Volgens professor Shapiro en rabbijn Soetendorp heeft het an ti-semitisme in de Sovjet-Unie een hoogtepunt bereikt. De 42-jarige medicus Shapiro: "Er worden nog geen pogroms gehouden, omdat de autoriteiten niets uit de hand willen laten lopen. Toch verwacht ik dat die elk ogenblik kunnen komen. Het beleid is er volkomen op gericht de joodse identiteit te vernietigen". Rabbijn Soetendorp: In een officiële studie ten behoeve van de Opperste Sovjet zet ene professor Emilianow een samenzwe ring uiteen van "joden en vrijmetselaars". Gegevens uit dit strikt vertrouwelijke rapport zijn uitgelekt. Onder meer is daarin sprake van een lijst van Amerikaanse politici. Presi dent Carter staat erin beschreven als 'een vrijmetselaar van de Lions Club", die weer onder invloed zou staan van "de joodse loge Bnai Brit". Minister van buitenlandse zaken Vance is in dezelfde categorie ingedeeld. Professor Shapiro's familie kreeg in 1972 toestemming om naar Israël te emigreren. Toen hij zelf vroeg om ook te vertrekken, werd hij meteen ontslagen aan de universiteit van Moskou. Herman Shapiro kon in zijn geboorteplaats Riga alleen nog maar werk krijgen als broeder in een ambulance. Vorig jaar kreeg hij toestemming om met zijn vrouw en twee kinderen naar Israël te gaan. Shapiro's ontslag als hoogleraar en de moeite die hij daarna had om een baan te vinden, is kenmerkend voor duizenden joden die te kennen hebben gegeven naar Israël te willen emigreren en zo hun toekomst op het spel te zetten. Soetendorp: Van 1968 tot eind vorig jaar hebben 361.976 Russische joden om een uitnodiging gevraagd van familieleden in Israël. Die is nodig om in de Sovjet-Unie een uitreisvisum te kunnen aan vragen. Tot nu toe hebben 148.527 dat daadwerkelijk gedaan. De overigen, meer dan 200.000, durven die stap kennelijk niet te wagen. Want vanaf het moment dat ze een visum-aanvraag indienen, riskeren zij een bestaan als een paria". Het Solidariteitscomité heeft die cijfers samengesteld dankzij gegevens van mensen in Israël die zich garant stelden voor familieleden in de Sovjet-Unie. Een parlementaire delegatie uit de Sovjet-Unie die ons land deze week bezoekt, krijgt van het Comité een lijst met namen van 750 families die tegen hun zin in hun land worden vastgehouden. De Kamercommissie van buitenlandse zaken heeft morgen een gesprek met profes sor Shapiro en rabbijn Soetendorp. STAMFORD - Een blij zwaaiende Linda Blair verlaat het gerechtshof \n het Amerikaanse Stamford. De 19-jarige actrice, die vooral bekend werd door haar rol van één door de duivel bezeten meisje in The Excorcist'\ werd vrijge sproken van het bezit van amfetamine.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13