IKON-directeur betreurt „uitglijder" in Leiden Na P/Leiden ook Y Stars in eredivisie QBEBDBB3 Rodgers wint 'Boston' 3e SINGELLOOP DINSDAG 18 APRIL 1978 De Raad van Evangelische Kerken in West-Duitsland heeft grote moeite met de brochure die de Nederlander Bou- dewijn Sjollema als leider van het anti-racismeprog- ramma van de Wereldraad van Kerken de 294 aangesloten kerken onlangs heeft toegezonden. De brochure, een uitvoerige beschrijving van de recente ontwikkelingen in Zuid-Afrika, zou gemakkelijk kunnen worden uitgelegd als een oproep tot erkenning van een "rechtvaardige re volutie" van de zwarte bevolking tegen de blanke over heersing. De Westduitse kerkenraad wil van de Wereldraad wel weten in hoe- de top van de Wereldraad zich achter deze brochure stelt. Ook in Nederland is men niet on verdeeld gelukkig met Sjollema's' formuleringen. De brochure mag dan geen officieel stuk van de Wereldraad zijn, ze is wel aan alle leden-kerken en aan talrijke an dere instanties toegezonden. Kort na de verschijning liet "Ge- nève", dat kennelijk wat ge schrokken was van sommige spontane reacties uit de kring der leden-kerken, weten dat het hier een persoonlijke visie betrof van dr. Sjollema als directeur van het anti-racismefonds. Toch kan, zo schreef de Kamper hoogleraar Klaas Run ia zaterdag nog in "Centraal Weekblad", niet ont kend worden, dat het stuk in de lijn ligt van de "politieke theolo gie" die in de Wereldraad gestalte heeft gekregen. V erzetsstrij ders Sjollema zegt in zijn analyse dat de Zuidafrikaanse regering over duidelijk geen enkele vorm van overleg wil om op vreedzame manier een eind te maken aan het systeem van de apartheid, dat zij dat systeem juist wil handhaven en bereid is daarvoor alle geweld te gebruiken dat zij nodig acht. Dat betekent, aldus Sjollema, dat het verzet tegen de apartheid be halve onwettig ook gewelddadig zal worden. De leider van het anti-racismeprogramma acht de Zuidafrikaanse regering verant woordelijk als het verzet tegen de apartheid inderdaad geweldda dige vormen gaat aannemen. Na een vergelijking met het verzet tegen de naziterreur in West- Europa, dat algemeen als ge rechtvaardigd wordt erkend, zegt Sjollema in zijn brochure dat de zwarte bevolking van Zuid- Afrika op precies dezelfde gron den als de verzetsstrijders des tijds in Europa haar strijd voor de vrijheid en tegen de apartheid als rechtvaardig erkend wil zien. De Westduitse Raad van Evangeli sche Kerken wil van de top van de Wereldraad nu weten, in hoe verre deze brochure "legitiem" en de beschrijving van de Zuid afrikaanse politieke situatie juist is en of er ook overleg is geweest met de kerken in Zuid-Afrika. Het document van Sjollema heeft, volgens de kerkenraad, vertrouwenscrisis veroorzaakt. De verspreiding ervan acht men onverantwoord. "Dergelijke fou ten mogen in de toekomst niet meer worden gemaakt". Solidariteit Nadat de Raad van Evangelische Kerken zijn bezwaren aan Ge- nève had kenbaar gemaakt, heb ben ongeveer honderd vooraan staande evangelische theologen hun handtekening gezet onder een protest tegen deze negatieve reactie op het document van Sjol lema. De theologen vinden de kritiek van de raad niet terecht. Men is niet eens ingegaan op de vraag om solidariteit, maar heeft zich alleen van het document gedistantieerd met verwijzing naar de term "rechtvaardige strijd", die dr. Sjollema gebruikt. De evangelische theologen vragen zich af of de raad, in plaats van zonder meer de brochure af te wijzen, zich niet nadrukkelijk had moeten uitspreken voor ge weldloze druk op de onderdruk ker. Nü heeft men economische belangen de voorrang gegeven. Het gaat hierbij om de geloof waardigheid van de kerk, zo me nen zij. Nooit vooraf Ook in Nederland heeft het docu- meht Sjollema vragen opgeroe pen. De werkgroep "Betaald Antwoord", een interkerkelijke instantie die het programma van de Wereldraad van Kerken tot bestrijding van het racisme on dersteunt, zegt grote waardering Dr. O. Jager spreken over christelijke revolutie even gevaarlijk als over christelijke politiek te hebben voor de voortreffelijke manier waarop hier informatie over de situatie in Zuid-Afrika wordt verstrekt, maar zij heeft te gelijk reserves tegenover de pas sage over een "rechtvaardige strijd", waarin Sjollema de vraag stelt of de kerken niet van "recht vaardig" zouden moeten spreken als de zwarten in dit land tot ge welddadig verzet komen. Met name deze stellingneming heeft bij verscheidene kerken en groe pen bezwaren uitgelokt. Dr. P. E. Kraemer, socioloog en stafmedewerker van het Insti tuut voor Normen en Waarden te Rotterdam, die met dr. O. Jager, gereformeerd theoloog en weten schappelijk hoofdmedewerker aan de theologische hogeschool van de Gereformeerde kerken in Kampen, namens "Betaald Ant woord" op het document Sjol lema reageerde, heeft nu juist moeite met de term "rechtvaar dig" als dat gaat om een strijd met geweld. "Als Sjollema had gesproken van een gerechtvaardigde of een te rechtvaardigen strijd, zou er te gen zijn stelling bitter weinig zijn in te brengen", meent Kraemer. "Of verzet gerechtvaardigd of te rechtvaardigen is, kan altijd pas achteraf worden vastgesteld, in elk geval nooit vooraf of bij voor baat. Het onder bepaalde om standigheden te rechtvaardigen geweld (omdat alle andere mid delen zijn uitgeput en er niets an ders is overgebleven) behoeft niet de extra "heiliging" of "ide ologische goedkeuring" van een rechtvaardig-verklaring vooraf'. Gevaarlijk Ook dr. Jager waarschuwt voor het bij voorbaat "rechtvaardig" noemen van geweld, vooral wan neer dit theologisch gemotiveerd is. Dat kan, volgens hem, leiden tot het spreken over "christelijke revolutie", "wat even gevaarlijk is als het spreken over christe lijke politiek". Er is, aldus Jager, geen specifiek- christelijke oplossing voor poli tieke en maatschappelijke pro blemen. Een theologische moti vering zou kunnen betekenen, dat men te snel de mogelijkheden van geweldloze weerbaarheid afwijst. Zou het, zo vraagt Jager, de heersende klassen juist niet welkom zijn als de onderdrukten geweld zouden gaan gebruiken? Het geweld van de onderdruk kers is altijd groteren geperfecti- oneerder. Bovendien vindt hij het een absurde werkverdeling dat arme christenen revolutie maken en rijke christenen de bij behorende theologie. De beschouwing van Kraemer en Jager, die het karakter draagt van een spontane reactie, is toege zonden aan een aantal kerkelijke instanties en groepen die zich in het bijzonder met de bevrijdings- strijd in Zuid-Afrika en de rol van de kerken daarin bezighouden. Merenwijk. Woensdag 26 april om 3 uur wordt in de Leidse Merenwijk de eerste paal geslagen voor het kerkelijke centrum dat uitgaat van de plaatselijke gereformeerde kerk en de hervormde gemeente en het rooms-katholieke Vikariaat Merenwijk. Na het gebeuren op de bouw plaats houdt de algemene kerkelijke Merenwijkraad nog een ontvangst in de aula van het scholencomplex aan het Valkenpad. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Hasselt L. Schaap Eemnes, te Aalburg C. van den Bergh Rotterdam-Zuid, te Kinderdijk A. van Brummelen Huizen; bedankt voor Middelharnis C. van den Bergh Rotterdam-Zuid, voor Woudenberg C. den Boer Wageningen, voor Amersfoort M. van den Bosch Enschede. Gereformeerde Kerken: be roepen te Andijk en te Siddeburen H. Witte Alteveer, te Woerden H.E. Bijleveld IJlst, te Borger D.J. de Lange Hardinxveld; aangenomen naar Mariênberg kandidaat S. Poelman aldaar, naar Westzaan kandidaat J.P. Schouten aldaar, naar Emmen G. Olthof Silvolde-Gendringen. Geref. Kerken Vrijgemaakt: aangenomen naar Groningen-Noord J.A. van der Velden Rouveen. Vijf procent Ontwikkelingshulp. Alle landen zouden vrijwillig 5 procent van hun defensie-uitgaven moeten afstaan aan een door de Verenigde Naties gecontroleerd fonds voor ontwikkelingshulp. Dit voorstel deden vertegenwoordigers uit 30 landen ter afsluiting van een congres van de Wereldraad van Kerken over ontwapening in Glion bij Montreux (Zwitserland). Met die uitspraak wilden de conferentiegan gers duidelijk maken dat bewapening ten koste gaat van ontwikke lingshulp. De regeringen van de Verenigde Staten en van de Sowjet-Unie werden opgeroepen de lopende fase van de Salt-besprekingen onverwijld af te sluiten en daadwerkelijk over te gaan tot vermindering van hun nucle aire macht en hun troepen in Europa. De conferentie pleitte ook voor actieve deelneming van China aan het proces van ontwapening en waar schuwde voor een Oost-West-conflict in het Midden-Oosten, waarbij mogelijk atoomwapens zouden worden gebruikt. Onvrede Heilloos. Met een oproep aan de christenen van Europa om zich in te zetten voor de vrede en aan de politici om een eind te maken aan de "heilloze toeneming van de bewapening" is de eerste oecumenische topconferentie in Europa sinds de Reformatie eind vorige week uiteen gegaan. Aan deze vierdaagse ontmoeting namen 39 afgevaardigden van de "Euro pese Conferentie van Kerken" (anglikanen, protestanten, orthodoxen en oud-katholieken) en 31 vertegenwoordigers van de 23 rooms-katho lieke bisschoppenconferenties deel. De christenen wordt gevraagd, de wortels van de onvrede te bestrijden: het verlangen naar rijkdom, macht en gelding, alsook het denken in de tegenstelling vriend-vijand. Het afschrikkingsevenwicht dient te wor den vervangen door een evenwicht in vertrouwen. De vergadering onderstreepte de "christelijke verbondenheid" van de kerken, ondanks "diepe splitsingen". "Er is geen navolging van Christus zonder bereidheid tot eenheid", aldus de slotverklaring. De directeur van IKON-radio, de heer J. W. de Haan, betreurt het, dat door een „uitglijder" op het laatste moment het vele positieve dat over de uitzending van zon dag 2 april uit de Lokhorstkerk (doopsgezind en remonstrants) te Leiden in haar totaliteit kan worden gezegd in de schaduw is gekomen. De IKON ziet het gebeurde als een bedrijfsongeval en niet als een symptoom van een normale han delwijze van de interkerkelijke omroep. Vandaar dat de heer De Haan een uitdrukking als „Tele graaf-methoden" in de reactie uit Leiden zeer betreurt, hoewel hij zich kan voorstellen dat derge lijke uitdrukkingen in de emoties vlak na een incident kunnen val len. Intern heeft er bij del KON zelf naar aanleiding van deze uitzending ook het één en ander gerommeld, zo bekent directeur De Haan de Leidse doopsgezinden in zijn antwoord. Hetgeen niet gebeurd was, als er van een normale han delwijze sprake zou zijn geweest. „Slagveld," In de bewuste.uitzending (een „to taal programmakwamen de onderwerpen vrede, bewapening en de boodschap van het evange lie daaromtrent aan de orde. De gemeente had zich zorgvuldig op de kerkdienst en het gesprek daarna voorbereid, maar de ma nier waarop de IKON dat hono- reerde was beneden de maat. Zonder afbreuk te doen aan de kwaliteit van het geheel kunnen wij ons niet onttrekken aan het gevoel dat wij als gemeente alleen maar als decor hebben gediend", schreef de voorzitter van de doopsgezindé gemeente, me vrouw J. A. van Ingen Schenau- Elsen, in een ingezonden stuk in deze krant. Bovendien werd, tegen de belofte van de IKON in, een interview uitgezonden dat inging op de in Leiden gegroeide samenwerking tussen doopsgezinden en remon stranten. Volgens mevrouw Van Ingen Schenau (in haar ingezon den stukbleek de geïnterviewde, die slechts een persoonlijke visie ten beste gaf, niet capabel om op ,$luwe vragen van journalisten" te antwoorden. „Gekwetste medeleden, nodeloos beledigde remonstranten, ver drietige doopsgezinden en een enorm stuk werk en voorberei ding dat door één ondoordachte daad werd overschaduwd, waren er het gevolg van". Tegenover de IKON werd zelfs gesproken van een slagveld". IKON-directeur De Haan kan zich de teleurstelling van de gemeente goed indenken. „Ons uitgangs punt bij de programmering van deze uitzendingen in nauwe sa menwerking met de gemeente is juist dat wij deze in staat stellen een getrouw beeld van zichzelf aan de luisteraar te geven. Zeker een zorgvuldig proces van inte gratie, zoals dat in Leiden plaats heeft tussen doopsgezinden en remonstranten, vereist een even zorgvuldige behandeling onzer zijds. Wij hebben de indruk dat de sa menwerking met de groep ge meenteleden die bereid was een stuk mede-verantwoordelijkheid voor de uitzending op zich te ne men, in de periode van voorbe reiding intensief was en groten deels positief is verlopen". Des te meer betreurt de heer De Haan het dat dit door de ge wraakte „uitglijder" niet volle dig tot zijn recht is gekomen. LEIDEN - VAK Stars gaat volgend seizoen in de eredivisie spelen. Stadgenoot Parker Leiden gaat alsnog alles op alles zetten om de thuiswedstrijd(en) in de play-offs in de Groenoordhallen te spelen. Dat was het belangrijkste nieuws dat gisteravond los kwam rond de oefenwedstrijd van Leiden tegen de kersverse kampioen van de eerste divisie V/Stars. SPORT Het team van Henny Blom liet er geen twijfel over bestaan wie op dit moment de sterkste is: 110-71 voor P/Leiden. De voorzitter en sponsor van de nieuwe eredivi sieclub was na afloop van de on gelijke strijd in de Vijf Meihal nuchter genoeg om vast te stellen dat er enkele ingrijpende wijzi gingen in de ploeg dienen plaats te vinden. Robbles: "Wij streven naar het meedraaien om een plaats in de play-offs. Er zullen daarom zeker spelers bij moeten komen. Ik denk dan aan één of twee Ameri kanen en een tweetal sterke Ne derlanders. Veel meer kan ik niet zeggen omdat wij nog in onder handeling zijn en bovendien spelen we zondag in de bekerfi nale. Te veel speculaties geeft maar onrust". De Stars zouden wellicht kunnen profiteren van de bij Leiden doorgevoerde versterkingen. De komst van Jimmy Woudstra en waarschijnlijk Jeff Lende (hij bleef gisteren net als Mitchell Plaat met griep thuis) laat weinig of geen plaats voor toch be kwame spelers als Peter Kop en Wim Weemhoff. Zeker nu Leiden naast alle sterren toch ook wat jeugd op de bank zal willen hou den, een plaats die dit seizoen met weinig voldoening moet zijn vervuld door Tony Lamping en Marcel Rijsbergen. Mogelijk dat Röbbles ook zijn zinnen heeft ge zet op Roel Klazinga (BVO), Roy Leijsner (Leiden) en Walter Om bre, die enkele weken geleden bij Buitoni Haarlem zijn basketbal schoenen aan de wilgen hing. De Stars delen met Leiden in het zaalprobleem. Het afgelopenjaar trainde de ploeg onder leiding van Lace Strong tweemaal per week in de voor basketbal weinig geschikte militaire sportzaal. Geen plaats waar een eredivisie- team zijn wedstrijden kan voor bereiden. In de Vijf Meihal zal er echter ook maar weinig ruimte zijn. Van alle eredivisieteams wordt er bij Leiden het minst getraind, maar drie keer per week. De Amerikanen hebben daarnaast dan nog een kans om hun vorm vast te houden in het sportzaaltje van het Stedelijk Gymnasium. Vier keer trainen in de speelzaal is er voor Leiden volgend jaar waarschijnlijk ook niet bij want ook de tweede divisieploegen Luba en Nijssen Trotters (als de Merenwijk niet voor wedstrijden op dat niveau wordt goedge-» keurd) moeten ergens trainen. Robbles: "Wij spelen het liefste in Leiden. Daar wonen en studeren onze spelers, daar hebben we naam gemaakt. Als we echter geen trainingsfaciliteiten krijgen zullen we moeten uitwijken. We onderhandelen momenteel met de gemeente Katwijk. Andere al ternatieven zijn Den Haag en Voorschoten. Dat laatste lijkt mij nog het beste. Toch weg uit Lei den maar wel de band vasthou den". Aan ambitie ontbreekt het Robbles overigens niet. Hij heeft voor zijn ploeg een trip naar de Verenigde Staten, Suriname en Brazilië op BOSTON - De 82e marathon van Boston, die voor de tweede maal door Bill Rodgers werd gewonnen, was tot de laatste meters erg spannend. Op de eindstreep had de Amerikaan een voorsprong van slechts twee secon den op zijn 24-jarige landgenoot Jeff Wells. Ook de Fin Esa Tikkanen eindigde op de derde plaats dicht in de buurt van de winnaar Bill Rodgers kwam door de felle tegenstand dicht bij zijn wedstrijdrecord, dat hij in 1975 vestigde met een tijd van 2 uur. 9 minuten en 55 seconden. Ditmaal was hij slechts 20 seconden langzamer. Het verschil van twee seconden tussen nummer een en twee was het kleinste uit de lange geschiedenis van de beroemde marathon. Het kleinste verschil was vijf seconden tussen de Columbiaanse winnaar Alvaro Mejia en de Amerikaan Pat McMahon en dateerde uit 1971. VOETBAL - Peru, tijdens de ein dronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal tegenstander van Nederland, heefl in Caracas met 0-2 verloren van de Venezolaanse kampioen- sploeg Portuguesa. De Peruaan Nunez, die uitkomt in de Vene zolaanse competitie, scoorde in de beginfase beide treffers. VOETBAL - Oud-voetbalinterna tional Mauk Weber is vrijdag, na een langdurig ziekbed, in Den Haag overleden. Weber werd 64 Mauk Weber debuteerde op 14 juni 1931 inde wedstrijd Denemarken - Nederland (0-2). Hij speelde 27 keer voor het Nederlands elftal. het programma staan waarin het team in zijn nieuwe samenstel ling de nodige ervaring kan op doen. Robbles: "Eigenlijk hadden we die reis vorig jaar al gepland. Geluk kig dat we dat niet gedaan heb ben. Nu komt het veel beter uit". Voor die trip moet V/Stars uitzien naar een nieuwe coach want Rudy van Eijck heefl niet genoeg tijd om zijn ploeg ook in de eredi visie verder te begeleiden. De be kwame oefenmecstcr, eens zelf een luid bejubelde speler en in 1960 deelnemer aan de Olympi sche Spelen in Rome als lid van het Surinaams basketbalteam, zal node afscheid nemen van de ploeg die hij naar drie achtereen volgende titels leidde. Is voor V/Stars het gebrek aan vol doende accommodatie voor top sport in Leiden een probleem voor het komend seizoen, voor P/Leiden is het probleem weer zeer actueel. De populariteit van de basketbalploeg bleek gisteren afdoende toen zelfs voor de een voudige oefenpot tegen V/Stars 500 toeschouwers de tribunes van de Vijf Meihal bevolkten. Die belangstelling heeft er mede toe bijgedragen dat Henny Blom tijdens de wedstrijd zijn mening over de plaats van handeling van de thuiswedstrijd(en) bijstelde. Henny Blom: "Een heel seizoen heb ik naar de play-offs toege- werkt. Ik ben van mening dat we in twee wedstrijden kunnen af rekenen met Donar. Ik kan dan mijn spelers hun thuisvoordeel dat het spelen in de Vijf Meihal oplevert niet ontnemen, zeker niet gezien de enorme uitgaven die we doen met oog op de uit wedstrijd in Groningen. Die in vestering maken wc zinloos als we ons thuisvoordeel opgeven door het spelen in een andere zaal. Aan de andere kant is het zo dat ik het hele jaar heb geroepen dat het publiek welkom was. Vo rig jaar was je blij dat ze er waren en nu er duizenden wekelijks komen kan ik er niet omheen dat er in de Groenoordhal misschien 2500 man extra kunnen komen". Frans van Egmond: "Zie het als een service aan het publiek, dat zijn wc eigenlijk wel verplicht. Be denk echter wel dat het ook tech nisch mogelijk moet zijn. We i alternatief. De Groenoordhal hebben nodig: een vloer, tribu nes, een scorebord, de baskets uit de Vijf Meihal, trainingstijd in de Groenoordhal om tenminste nog iets van een thuisvoordeel te hebben, goed licht en nog veel meer. De kosten zijn niet gering, bijna twintig mille. Blom gaat een dezer dagen naar de hal kijken en beslist dan of we het doen of niet. En dan moeten we aan de slag, als het allemaal lukt". Het hondstrouwe Leidse basket- balpubliek heeft er recht op. Het zou een slechte zaak zijn als Lei den de Vijf Meihal (1200) man bo ven de grotere Groenoordhallen (4000 man) zou stellen Ook al is heel veel te zeggen voor de argu menten van Blom. De winst en plaatsing in de finale ronde zijn nu eenmaal zijn doel, maar je kan niet een heel jaar lang iedereen lekker maken voor de eindstrijd om de landstitel om dan het pu bliek buiten de deur te laten wanneer het eindelijk zo ver is. Zeker niet als je als club de ge meente van de noodzaak van een betere accommodatie wilt over tuigen. HANS JACOBS maandag 1 mei Op maandag 1 mei organiseert het Leidsch Dagblad in samenwerking met de Leidse Politie Sportvereniging de derde Singelloop. Afstand: plm. 7 kilometer Kantoor Leidsch Dagblad. Badstraat Katwijk aan Zee Politiebureau Leiden. Zonneveldstraat 10. Leiden En maandag 1 mei vanaf 9 30 uur aan de kassa s I PI De deelnemers ontvangen als aandenken een fraaie medaille ÖVGBLAT) vJ n aktieve krant

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11