Blik in ie weekbladen Vrouwen in het praat-café ELSEVIERS deTijd HP i/n DONDERDAG 13 APRIL 1978 Doit van het eiland Mayotte gehoord? Het maakt deel i uit van een groep van vier eilandjes, Comoren gehe ten. De Comoren liggen ten oosten van Afrika, tussen dit continent en Madagaskar in. Uit de recente ge schiedenis van Mayotte en de Comoren valt voor Nederland een belangrijke les te trekken. Op de Comoren wonen zo'n 350.000 Afrikaanse en Arabische oorsprong. Vanaf het mid den van de vorige eeuw tot 1975 was het een Frans overzees gebiedsdeel. Maar tenslotte voltrok het zelfstandigheidsproces zich ook op deze rustige eilandengroep. Dat ging op zeer vreedzame wijze. Na een serie besprekingen in Parijs wérd op de Como ren eind 1974 een referendum gehouden. Een over weldigende meerderheid op drie van de eilanden sprak zich uit voor onafhankelijkheid. Maar op Mayotte, waar slechts 1/10 deel van de bevolking zit, bleken de zaken anders te liggen. De bevolking daar vreesde, om allerlei redenen, overheerst te worden door de drie andere eilanden en koos daarom voor een eigen status; hetgeen voorlopig neerkwam op aansluiting bij Frankrijk. Tot op dat ogenblik had de Franse regering dq Como ren als een ondeelbaar gebied beschouwd, dat ook in zijn geheel onafhankelijk zou worden. Dat was - nog geen twee maanden voor het referendum - nog eens bevestigd door niemand minder dan de Franse pre sident Giscard d'Estaing. Maar na de uitslag van het referendum stak het Franse parlement een spaak in het wiel. Het achtte 't zijn plicht, op te komen voor de duidelijke wens van de inwoners van Mayotte. Op 3 juli 1975 besloot het Mayotte af te zonderen van de rest van de Comoren. Drie dagen later werd op de Comoren de onafhankelijkheid uitgeroepen, maar Frankrijk handhaafde zijn bestuur over Mayotte. Op 10 december ratificeerde het Franse parlement slechts de onafhankelijkheid van de overige drie eilanden. In de loop van 1976 organiseerden de Fran sen nog eens twee referendums op Mayotte die de Inmiddels waren de Comoren lid geworden van de Verenigde Naties. Pikant detail: in de toelatingsre solutie werden alle vier de eilanden met name ge noemd als behorende tot „de eenheid en territoriale ondeelbaarheid van de Comoren Archipel". Het kon dan ook niet uitblijven: de VN ging zich met de kwes tie Mayotte bezig houden. Het Franse argument, dat de inwoners van Mayotte toch het recht moesten hebben, hun eigen lot te bepalen, werd niet geaccep teerd. De overgrote meerderheid van de VN oor deelde (niet voor de eerste keer, overigens) dat vroegere kolonies in hun geheel onafhankelijk moe ten worden. De kwestie Mayotte is nu voor de tweede achtereen volgende maal in de VN ter sprake gekomen. Beide keren is Frankrijk om zijn houding in deze zaak ver oordeeld. Dat dit niet met de scherpste bewoordin gen gebeurde, is slechts een schrale troost voor de Fransen. Hun probleem is nu, hoe ze zich zonder al te veel gezichtsverlies en zonder de op Mayotte ge wekte verwachtingen te beschamen, uit de nesten kunnen werken. Het zal U wel duidelijk zijn, waarom ik deze geschie denis zo uitvoerig uit de doeken heb gedaan. Ook Nederland draagt medeverantwoordelijkheid voor het onafhankelijkheidsproces van een eilan dengroep: de Antillen. Ook daar botert het niet tus sen de eilanden onderling - met name niet tussen Aruba en Curagao. Die kwestie is de laatste tijd weer actueel geworden. Voor dat probleem zal een oplos sing nodig zijn, die veel tact en goede wil van alle betrokken partijen eist. Maar laten we er goed van doordrongen zijn, dat bij het zoeken naar zo'n oplos sing in ieder geval rekening moet worden gehouden met de opvattingen in de VN ter zake. Doen wij dat niet, dan loopt Nederland een fikse kans om - net als Frankrijk - met alle beste bedoelingen toch door het wereldforum aan de schandpaal te worden genageld. Lensvelt-Nicola in Den Haag was jaren geleden een be roemd café-restarant, gele gen tegenover de Vijverberg en geklemd tussen de Midden- standsbank en het slechts voor uitgelezen fijnproevers win keltje van Saur Daarin zaten op bijna alle uren van de dag geen vrouwen maar dames. Aan fraaie ronde tafeltjes met rococo- pootjes eronder op soortge lijke stoeltjes. Ze hadden zeer dure kleren aan en droegen fraaie kettinkjes, armbanden en oogverblindende ringen. Op de tafeltjes vóór hen stond een Wedgewood kopje met kof fie, daarnaast een schoteltje met een overheerlijke bonbon op een papiertje.Velen rook ten sigaretten met lange gou den of zilveren pijpjes en voor de rest keken ze voor zich uit, soms om zich heen. Als ze met tweeën waren of soms met drieën praatten ze niet maar fluisterden of lispelden ze. Ze hadden het dan duidelijk over anderen want ze keken mi sprijzend, soms een beetje vals en met minachting om zich heen. Het was eigenlijk een prachtig punt dat Lensvelt-Nicola. Te genover zwoegden de mannen op het Binnenhof en zij zaten met kleine beetjes de duur verdiende centjes op te ma ken. Thuis hadden ze niks te doen, daar waren de kinder meisjes, huishoudsters en dienstboden voor. Helaas is dat al sinds jaren al lemaal weg. Het prachtige pand is een nietszeggende, patserige showroom gewor den. Je kunt er de duurste auto's bekijken. Er staan geen prijzen bij want als je op een dubbeltje moet kijken ben je' daar niet welkom. De dames zijn hun privé show room ook kwijt. Waar ze ge bleven zijn weet ik niet. Den Haag biedt nog wel enige uitwijkmogelijkheden, denk ik. Piet Wesseling De dames van die tijd hadden het idee, denk ik, dat ze niets meer dan hun plicht deden. Hun mannen, pardon heren, verdienden een vorstelijk in komen en de dames moesten dat uitstralen. De dames lie pen als trotse pauwen naast de heren. De heren kochten in de schouwburg de duurste kaartjes en een programma. Tijdens de voorstelling legden de heren hun dames de moei lijke passages van het stuk uit en leenden haar af en toe hun verrekijker bij een spannend detail. Heren legden altijd alles uit aan hun dames, naar het beoogde object wijzend met de hand of met de fraaie wandelstok. Bij het Louvre in Parijs heb ik eens een heer zijn vrouw dui delijk en nadrukkelijk in het Hollands horen voorlezen uit een dure reisgids wat voor moois zij dadelijk allemaal te zien zou krijgen in het mu seum. De dame zat er rustig en voldaan bij te slapen. Tegenwoordig praten we niet meer over dames maar ge woon over vrouwen. En, ik denk tot giftige ergernis van de voormalige Lensvelt- Nicola bezoeksters, trekken i nog de straat op aan de Molenlaan in Voor schoten, 's morgens van 9.45 tot 11.45 uur. Zo maar om te praten over alles en nog wat. Over de prijzen in de winkels, over het weer, over wat er in Voorschoten aan de hand is, en dan langzamerhand zal het ook wel eens gaan over thuis, over man en kinderen, over die van 15 die al om een pil loopt te zeuren, over de schoolpartijtjes, over wat ze thuis aan hobbies te doen heb ben, over het bezoeken van zieke i ook, met borden en spandoe ken waarop b. v. staat te le zen: "Baas in eigen buik!" Ze willen zelf een baan, ze willen andere samenlevingsvormen dan het huwelijk. In één woord: ze willen naar de emancipatie toe. Aan dit alles moest ik denken toen ik hoorde van een initia tief van mijn buurvrouw Thea Albering-Den Hartog. Ze is getrouwd en heeft drie schoolgaande kinderen. Ze is zo maar met haar privé plan voor de dag gekomenZe heeft misschien gedacht: ik zie vrouwen overal praten, maar als ik ze soms bezig hoor, b.v. staande in een rijtje bij de cassiere van een supermarkt, dan gaat het over niks. Zo maar wat geklets. Toch heb ben we elkaar vast wel wat te zeggen en dat kan nog best enig nut hebben. En ze ging naar een cafébaas en vroeg hem of hij ermee ak koord ging wanneer voorlo pig eens in de twee weken een groepje vrouwen koffie kwa men drinken. Dat was gauw geregeld. Ze zijn gestart. En op 20 april, de derde donder dag van deze maand, komt daar weer voor de derde keer zo'n steeds groeiend groepje bijeen in Café "Landzicht" Misschien zal het wel eens gaan over het geloof, hoe dat vroe ger beleefd werd en nu. En over de politiek. Gaan ze straks iemand uitnodigen om te praten over een bepaald onderwerp? Gaan ze contact opnemen met andere vrou wenclubs? Zullen ze gedwon gen zijn straks naar een gro tere ruimte te zoeken en hoe moet het dan met het geld?. Zal de gemeente subsidie wil len geven, zoals andere ge meenten dat allang doen. Moet er een bestuur gekozen worden en een voorzitster? Het zijn allemaal dingen waar Thea Albering zich nog geen zorgen over maakt. Ze is zo maar begonnen en ze zal wel zien hoe het draait. Ze vindt dat de vrouwen dat zelj maar moeten uitmaken. Dit zo simpelweg genomen ini tiatief lijkt me erg goed. Ik denk zo dat veel moeders veel alléén zijn, vooral als de kin deren op school zijn of al van huis. Dat ze het betreuren zo weinig contacten te hebben. Dat ze zich best eens ergens voor zouden willen inzetten. Maar hoe doe je dat? Iemand moet beginnenDe plannen en ideeën komen dan vanzelf. Je kunt beter met elkaar praten over allerlei zaken, elkaar le ren kennen en waarderen en samen plannen maken dan maar als deftige dame uren lang in je deftige café zitten piekeren of die ene bonbon nou wel goed is voor je lijn Volgend jaar moet de Emancipatie Kommissie de regering advise ren over het te voeren emancipa tiebeleid. Vijf jaar geleden werd deze com missie geïnstalleerd. In de vijf jaar van haar bestaan heeft zij on der leiding van Paula Wassen vele rapporten het licht doen zien; in januari 1977 verscheen de Discussienota emancipatiewerk. Deze nota plus de reacties daarop ziet de EK als een belangrijke stap in de voorbereiding van het uiteindelijke advies aan de rege ring. De Emancipatie Kommissie kreeg in de afgelopen jaren, natuurlijk, ook wel kritiek te verdragen zoals bijvoorbeeld de aanmerkingen van de Nederlandse Vrouwen raad dat de EK zich te weinig be zig hield met het raadplegen van de achterban, de basis. In dit ge val heeft de EK overigens wel de gelijk de basis gehoord. Er wer den van de Diskussienota Eman cipatiewerk ruim 15.000 exem plaren verstuurd naar alle moge lijke groeperingen en instellin gen als ook naar individuele vrouwen (en enkele mannen). Tussen februari en augustus vorig jaar kreeg men bij de EK in Rijs wijk zo'n 850 schriftelijke reac ties (waarvan 14 van mannen) binnen. In die tijd was er dus door een aantal mensen méér (de nota werd behandeld in praatgroepen en in afdelingen van verenigin gen) over gepraat en nagedacht. Behalve de ingevulde vragenlijs ten kreeg men brieven, uitvoe rige commentaren, werkstukken, kranteknipsels en informatiema teriaal. Het verwerken van al deze opmerkingen was niet gemakke lijk en vergde veel tijd; in februari van dit jaar verscheen het rapport met de verwerkte reacties. Daar bleef het echter niet bij. De afgelopen maand trokken leden van de Emancipatie Kommissie het land in om de basis te horen. Op zes plaatsen in Nederland werden bijeenkomsten georgani seerd. Een paar opvallende zaken van die afgelopen weken: vrouwelijk ambtenaren van het ministerie van CRM kunnen speciale vrou wentrainingen volgen om weer baarder te zijn tegenover man nen; op de begroting voor CRM is voor de komende jaren 31 mil joen uitgetrokken voor emanci patiewerk, bij een recentelijk on derzoek is vast komen te staan dat er meer meisjes naar de LTS en de HTS gaan en dat meer jon gens belangstelling hebben voor lager huishoudelijk en nijver heidsonderwijs (LHNO) en er kwam een rapport Emancipatie en overheidsvoorlichting, een onderzoek dat in opdracht van CRM werd verricht en waarbij werd gekeken hoe de vrouw wordt behandeld in de voorlich ting die de overheid geeft. De ongeveer 300 vrouwen (en en kele mannen) die de vorige maand werden gehoord", gaven de leden van de EK nog heel wat interessante stof ter overden king. Hoewel deze vrouwen over het al gemeen al vrij intensief bezig zijn met emancipatiewerk waren ze het niet altijd eens met de doel stellingen van de EK. Zo viel nog eens de reactie te beluisteren dat de nota te eenzijdig gericht is op bepaalde groepen en wel vooral op getrouwde vrouwen en/of vrouwen met intellectuele groe pen. Er zou te weinig aandacht zijn besteed aan alleenstaande vrouwen, weduwen, ongehuwde werkende vrouwen en platte landsvrouwen. Ook was er een groep vrouwen die in de nota de positieve waardering voor de rol van de vrouw in het gezin miste. Deze vrouwen vonden emancipa tie teveel gelijk staan met het hebben van een baan buitens huis. Ook over vrouwenwerk en eman cipatiewerk liepen de meningen uiteen. Ongeveer 60 procent van de vrouwen was het eens met de stelling van de EK dat emancipa tiewerk gericht is op en toewerkt naar inzicht in de eigen positie van vrouwen en in de problemen die de huidige rolverdeling tus sen man en vrouw met zich mee brengt. Vrouwen die willen emanciperen, ondervinden daarbij belemme ringen. Alle lezeressen van de nota bleken de door de EK ge noemde weerstanden te herken nen. Een op de drie vrouwen be vestigde dat het de door de sa menleving veroorzaakte weer standen zijn, die het moeilijkst overwonnen kunnen worden. Wat dus simpel inhoudt dat er iets aan die samenleving moet veran deren en daarmee is de cirkel dan rond, want dat is precies datgene wat de Emancipatie Kommissie volgend jaar met haar advies aan de regering hoopt te bewerkstel ligen. MAGAZINE Aan Cuba's rol in Afrika besteedt Elsevier deze week zijn omslag artikel. 'Huurlingen van het Kremlin' en zaakwaarnemer bij uitnemendheid van de heersers in het Kremlin, zijn de kreten waarmee Cuba's rol door Elsevier aan de kaak wordt gesteld. Vooral Cuba's optreden in de Hoorn van Afrika, waar ruim tienduizend man werden gestati oneerd om de strijd van Ethiopië tegen Somaliè te steunen, geeft reden tot grote bezorgdheid. En dat is nog niet alles, want :'Ook in Arabisch Irak en Libanon zijn Cubaanse 'adviseurs' verschenen als helpers van Palestijnse terro risten'. Elsevier meent dat de gevolgen van Cuba's optreden zo verstrekkend zijn 'dat de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sov jet-Unie er stevig door beïnvloed en verslechterd zijn. Weinig verheffend zijn volgens El sevier ook de bedoelingen van de Amerikaanse filmmaatschap pijen: 'De tieners de bioscoop in lokken is het devies geworden. Biedt ze hun eigen, oorverdo vende droomwereld op het witte doek, dan zitje gebakken. Al zou de film floppen, met de lp van de filmmuziek kun je er mogelijk fi nancieel nog uitspringen' Aanleiding voor deze beschuldi ging is het succes van 'Saturday Night Fever", een film die inmid dels ook in Nederland draait en waarin John Travolta schittert. 'Zonder Travolta, zonder zijn dansen, zonder dat onbeschrijfe lijk protserige en aandoenlijke jonge haantjes-gedrag' zou vol gens Wim Schumacher de film nauwelijks aandacht hebben ge trokken. Voor de mannen breken er, als het aan Pety de Vries-Ek van De Tijd ligt betere tijden aan. Na de schok van het radicale feminisme vindt mevrouw De Vries dat er nu maar weer plaats voor de man moet komen. Want: 'Er bestaat ook een andere stroming binnen het fe minisme, die eerder een evolutie dan een revolutie voorstaat, en die op de noodzaak wijst voor vrouwen èn mannen zich tot vol ledige mensen te ontwikkelen. Wegens de groeiende economi sche problemen wordt het vooral voor vrouwen moeilijker zich in een loopbaan te werpen. De Franse sociologe Evelyne Sul- lerot zegt het kort maar duidelijk: 'Alleen een rijke samenleving kan zich een extreem feminisme veroorloven'. Komen de vrouwen in de economi sche samenleving dus op de tweede plaats, binnen het gezin zijn er voldoende ontplooiings mogelijkheden, oppert Pety de vries optimistisch: 'Binnen dat gezin,binnen de familie blijkt het beeld van de onderdrukte mach teloze vrouw ineens niet meer op te gaan, want hier is meestal de (of een) vrouw de baas'. Verder publiceert De Tijd deze week het eerste van een serie van zes artikelen van de Britse jour nalist Bernard Levin over het huidige Vietnam: 'Onderdruk king na overwinning, de grim mige gegevens van de realiteit in Vietnam*. Levin vraagt zich af waarom zo weinigen protesteren tegen het schenden van de men senrechten op grote schaal onder het regime, dat nu Vietnam be heerst. En dat zelfs de vroegere tegenstanders van Thieu niet on gemoeid laat. Leon de Wolff beschrijft in HP 'de onttakeling van ons parlement door het neo-corporatisme'. In eenvoudiger Nederlands wordt daarmee bedoeld dat door de le ningen van de regering aan be drijven, zonder dat de volksver tegenwoordigers enige controle kan uitoefenen, de scheiding tus sen overheid en particulieren nogal schemerig is geworden. 'Wat de overheid te bieden heeft, is steeds minder uit scherpe regels en criteria af te lezen, is meer een kwestie geworden van subjec- tieve ambtelijke beoordelingon derhandelen en beïnvloeden'De Wolff schetst als sprekend voor beeld de situatie rond Ogem-Ne- derhorst Bouw, waarbij het mo gelijk bleek dat de ene miljoene nonderneming (Ogem) de andere (Nederhorst Bouw) met mede werking van de overheid in han den kreeg, zonder zelfs één cent op tafel te leggen. Verder in HP een uiteenzetting van PvdA-defensiespecialist Piet Dankert over de verzwegen mo tieven van Jimmy Carter om de produktie van de neutronenbom uit te stellen. Dankert is van me ning dat Carter zijn motieven niet bekend kan maken, omdat dan binnen de NAVO de hel zou los barsten. VRIJ NEDERLAND Hans Jorritsma ging met de Ne derlandse hockeyploeg mee naar Argentiniè. Waarom hij dat deed en waarom hij dat niet meer zal doen beschrijft hij in Vrij Neder land. Het WK-dagboek van Jor ritsma maakt duidelijk waarom de hockeyer weigerde om de me daille Uit handen van Videla te ontvangen.: 'In Argentinië is ie mand al een communist als hij om meer melk, betere woningen en goed eten vraagt', aldus een verbannen vakbandsleider. Jorritsma: 'Ik had me in Nederland al voorgenomen om naar de Plaza de Mayotegaan waar elke week op donderdagmiddag n stille omgang van moeders die kinderen vermissen plaatsvindt, één van de weinige nog openlijk geaccepteerde vormen van pro test'. 'Een aantal Argentijnen vraagt mij op 't plein wat er aan de hand is. Ik heb later nog diverse mensen gevraagd of men van deze stille omgang van de moeders op de Plaza de Mayo op de hoogte was, maar een ieder schudde ontken nend het hoofd. Volgende week zullen ze er weer zijn. 's Avonds gaan we met de hele ploeg uit eten. De lappen vlees zijn onbe hoorlijk groot De Emancipatie Kommissie trok het land

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23