'Optreden in de zaak-Kalma was niet zorgvuldig' Pand brief biljetten Wet op postbank wordt uitgekleed Dodelijk drama in Bodegraven weer door Rijnproees kalimijnen vertraagd Kamer veroordeelt handelwijze procureur-generaal Westland Utrecht Hypotheekbank WOENSDAG 12 APRIL 1978 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (SP) - De Tweede Kamer heeft weinig waar dering voor het optreden van procureur-generaal baron Van der Feltz bij het gerechtshof in Den Haag in de zaak-Kalma. "Hij is als een olifant door de porseleinkast gegaan", zo karakteriseerde PvdA-kamerlid Roethof in krasse bewoordingen de handelwijze van de procureur-generaal ten aanzien van de vroegere chef van de kinder- en zedenpolitie van de Rotterdamse politie. Na een reeks andere incidenten kwam ex-hoofdinspecteur Kalma in oktober vorig jaar op nieuw in opspraak na zijn deel neming aan een demonstratie, waarin de dood van een aantal le den van de Rote Armee Fraktion werd herdacht. Voor zijn col lega's binnen de Rotterdamse politie was dit de druppel die de emmer deed overlopen. De demonstratie was voor de hoofdofficier van justitie in Rot terdam aanleiding om aan de procureur-generaal te vragen de heer Kalma te vervangen. Een paar dagen later, op 7 november, heeft de procureur-generaal de zaak bij burgemeester Van der Louw van Rotterdam aange kaart. In een brief vraagt hij de burgemeester Kalma te vervan gen. Minister De Ruiter van justitie gaf gisteren in de Kamer onomwon den toe dat deze brief in wat "te krasse woorden" was gesteld en tot "misverstanden" had geleid. De brief moest gezien worden als het openen van het overleg over de zaak-Kalma zo zei de minister gistren. De ministers Wiegel (binnenlandse zaken) en De Ruiter (justitie) wil den zich gisteren niet uitspi eken over de vraag of Kalma met zijn gedrag als ambtenaar over de schreef was gegaan. De bewind slieden willen het ambtenarenge recht en de Raad van State niet voor de voeten lopen, omdat de betrokkene zelf de zaak aan het eerste college heeft voorgelegd en burgemeester Van der Louw aan het tweede college. VAN AGT WIL DEZE WEEK NIET PRATEN MET KAMER OVER UREN CO DEN HAAG (SP) - De Tweede Ka mer zal deze week niet meer spreken met de regering over de teleurstellende resultaten van de gesprekken die minister-presi dent Van Agt vorige week in Ko penhagen met de Weslduitse bondskanselier Schmidt en de Britse premier Callaghan over de Urenco-zaak heeft gevoerd. Mijnister Van der Klaauw van bui tenlandse zaken komt morgen wel naar de Kamer om een ver klaring af te leggen over hetgeen officieel ter sprake is gebracht tijdens de Europese top in Ko penhagen. De kwestie van de uranium-leveranties aan Brazilië was geen agendapunt in Kopen hagen. Premier Van Agt heeft het onderwerp "aan de haard", zoals Kamervoorzitter Vondeling het uitdrukte, aangesneden. Omdat de regering deze week in de Kamer zelf geen mededelingen meer doet over het vastgelopen Urenco-overleg heeft het PPR- Kamerlid Jansen gevraagd de re gering over deze zaak te mogen interpelleren. Morgenochtend zal de Kamer over dit verzoek beslis sen. Het Kamerlid Jansen wil premier Van Agt met name aan de tand voelen over de vraag of Nederland in de Urenco-zaak nog gebruik kan maken van zijn veto recht en zo eventueel de leveran ties aan Brazilië tegenhouden. Niet laakbaar Minister Wiegel zei wel, dat hij het "in het algemeen niet laakbaar" vond dat een ambtenaar een de monstratie of een andere bijeen komst bijwoont. Of het in het ge val Kalma gold, liet hij in het midden. De discussig in de Kamer die werd bijgewoond door Kalma en zijn vrouw, spitste zich met name toe op het "ingrijpen" van de procu reur-generaal en zijn brief van 7 november. De woordvoerders van de meeste partijen betreur den de voorbarige handelwijze debat van de procureur-generaal en de gebrekkige samenwerking met burgemeester Van der Louw. Beiden zijn verantwoordelijk voor het politiekorps. "Twee ka piteins op een schip leidt altijd tot problemen", zo zei WD-woord- voerster Kappeijne van de Co- pello. De brief van 7 november is niet di rect uitgevoerd, maar na een en kele weken later ingezet onder zoek kwam de procureur-gene raal opnieuw tot de conclusie dat Kalma niet langer te handhaven was in het Rotterdamse politie korps. Burgemeester Van der Louw, die Kalma wel heeft be rispt voor zijn gedrag, is het niet eens met dit besluit. Hij wilde een oplossing zoeken waarbij Kalma op zijn plaats kon blijven. Kalma heeft echter uiteindelijk zelf ont slag genomen en eervol gekre gen. Minister De Ruiter nam de volle politieke verantwoordelijkheid op zich voor de gang van zaken rond Kalma. De handelwijze van de procureur-generaal wordt volledig door de bewindsman gedekt. i zedenpolitie Kalma a aandacht ig toehoorder t ijdens het DEN HAAG (SP) - Het kabinet- Van Agt zal weinig heel laten van het wetsontwerp tot de oprich ting van een postbank dat door het kabinet-Den Uyl is opgesteld. Dat liet minister Andriessen van financiën gisteren doorscheme ren in de Eerste Kamer. Aanvan kelijk had hij nog een voorlopig Onderzoek gevraagd tegen politieagent Moties Het PvdA-kamerlid Roethof diende tijdens het debat in de Tweede Kamer over de zaak Kalma een motie in waarin het optreden van procureur-generaal baron Van der Feltz wordt be treurd. Het CDA zal deze motie waarschijnlijk niet steunen. De CDA'er Faber noemde de motie te eenzijdig. "Het is niet alleen een zaak-Kalma maar ook een zaak-Van der Lodw, een zaak- Van der Feltz en een zaak-Rot terdamse politie". Of de VVD, die ook grote moeite had met het in grijpen van baron Van der Feltz de motie zal steunen is onzeker. Wel vroeg de WD om voor dit soort kwesties nadere regels op te stellen voor de samenwerking tussen procureur-generaal en burgemeesters. De PSP'er Van der Spek diende een motie in waarin hij zijn ver ontrusting uitspreekt over "de -politieke intolerantie binnen het politie- en justitieapparaat". In een andere motie spreekt hij van "een politieke hetze tegen Kalma" en vraagt hij de Kamer om afkeuring van het beleid van de ministèr van justitie. Deze mo ties zullen vrijwel zeker geen Kamermeerderheid behalen. Het debat wordt nog voortgezet. Niet naar Drente ASSEN (SP) - De jaarlijkse bijeen- komst van zo'n 450 vrijwilligsters van het Rode Kruis, die op 25 ap ril in Assen zou worden gehou den, is uitgesteld. De helpsters voelen er niets BREDA (ANP) - De officier van justitie in Breda, mr. Van Ben- them, heeft de rechter commissaris gisteren gevraagd een gerechtelijk vooronderzoek te beginnen tegen de 23-jarige Rotterdamse agent J. van E. Uit een onderzoek van de rijksre cherche is, volgens de officier, voldoende verdenking gerezen dat de agent zich aan een straf baar feit zou hebben schuldig gemaakt. Op zondag 5 maart heeft de agent, in burger en buiten dienst, ge schoten op de eveneens 23-jarige R. V. uit Strijen. verslag willen hebben van de vaste Tweede-Kamercommissie van financiën over het wetsont- bedankte er echter voor om als proefballen te dienen en liet de regering weten eerst van haar kant een duidelijk standpunt te willen hebben over wat de plannen met de postbank zijn nu het tandem CDA/WD de ploeg van Den Uyl heeft vervan gen. Het kabinet heeft zich daar bij neergelegd en werkt nu hard aan wat Andriessen noemt "een nadere overweging" van de post- bankwet. Daarbij zal het vooral gaan om de concurrentiepositie ten opzichte van de andere banken en met name de vraag of de postbank zich ook bezig zal mogen houden met het geven van kredieten aan het bedrijfsleven. Aangenomen mag worden dat dit kabinet juist dit soort zaken uit het oorspron kelijke wetsontwerp zal verwij deren. In politieke kringen wordt verwacht dat er uiteindelijk een "uitgeklede" versie van de post- bankwet op tafel zal komen. Daarin zal wel sprake zijn van een bundeling van de rijkspost spaarbank en de postcheque- en girodienst, maar de taak van die instelling zal een aantal beper kingen hebben waardoor de al gemene handelsbanken er geen al te grote concurrent aan zullen hebben, zo verwacht men. Sa menvoeging van RPS en PCGD is nu al vrijwel onvermijdelijk geworden omdat beide diensten hun totale activiteiten momen teel al grootscheeps presenteren als de "thuisbank Andriessen was gisteren in de Eer ste Kamer om daar een ander wetsontwerp van het vorige ka binet, dat over het toezicht op het kredietwezen, te verdedigen. Met die wet heeft het huidige kabinet veel minder moeite dan met de postbank. De Eerste Kamer zag er ook niet al te veel bezwaren in, met uitzon dering dan van de VVD, die vond dat de positie van de minister van financiën in het toezicht op de kredietverlenende bankwereld te groot wordt. In de wet is namelijk vastgelegd dat bij grote bankfu sies naast de goedkeuring van de Nederlandsche Bank ook de toe stemming van de minister van fi- rereist is. Ex-commando wilde zich niet door rover laten inpakken DEN HAAG (SP) - De huwe lijksmoeilijkheden en de drankzucht van de agressieve neuroticus Leendert B. uit Bodegraven zijn in de nacht van 15 op 16 oktober fataal geworden voor diens plaats genoot Jaap van Gelder, zo blijkt ter zitting van de Haagse rechtbank. Nadat zijn jonge vrouw met kind naar Duitsland waren afgereisd, had B. zich uit wanhoop bedronken. Toen besloot hij een inbraak te ple gen om aan geld te komen, teneinde zijn vrouw te kun nen nareizen. Maar in plaats van een inbraak werd het per ongeluk een beroving met dodelijke afloop. Zo vertelt Leendert het tenmin ste aan de Haagse rechtbank. Feit is dat hij al eerder twee jaar gevangenisstraf heeft opgeknapt voor een diefstal met geweldpleging - de proeftijd van zijn voorwaar delijke invrijheidsstelling loopt nog - en dat hij uit in breken ging met een geladen alarmrevolver en een groot gekarteld keukenmes in zijn broekband. Volgens Leendert belde hij al leen maar aan bij de winkel aan de Kerkstraat om zeker te weten dat er niemand thuis was. Toen opeens de deur werd geopend had Leendert van schrik zijn revolver ge trokken. 'Ik moet geld heb ben'!. riep hij. terwijl hij het wapen richtte op antiekhan delaar Jaap de Gelder (28). Koelbloedig 'Kom maar mee', sprak De Gel der koelbloedig en hij ging Leendert voor in zijn woning. Deze koelbloedigheid was ook voor het verdere gedrag van het slachtoffer kenmer kend. Uit de verklaring van zijn vrouw blijkt dat hij de ro ver een briefje van 25 en twee van 10 gulden toewierp. 'Niet genoeg, je hebt ten minste een paar duizend in huis', riep de gewapende overvaller, waarna De Gelder hem de spaarpotten van de kinderen aanbood. Mevrouw De Gel der speelde het spel mee door haar handtas te geven. Toen - om hem weg te lokken van zijn vrouw en twee kinderen - zei De Gelder dat er nog geld was in zijn tweede winkel, aan de overkant van de straat. 'Ga maar mee', nodigde hij de rover uit. En weer ging hij voor. 'Kijk uit lieveling', riep zijn vrouw hem na, 'denk aan de kinderen, wees voorzich tig'! Klap Behalve Lccndorts r agre otische n factor de fa- tna. Dat zijn noodlottige rol ir tale afloop van dit drai is het feit dat Jaap de Gelder een ex-commandotroeper was, die zich niet door het eerste en beste roofoverval- lertje wilde laten inpakken. Toen Leendert in de Bou wstecg commandeerde dat zij ieder een tegengestelde kant zou den oplopen - daarmee te kennen gevende dat het mo ment van afscheid was aan gebroken - had Jaap de Gel der hem opeens een keiharde vuistslag in het gezicht gege ven. De ex-commando, die nota bene nog 1.200 gulden in zijn borstzak had, wilde de rover niet zo maar laten gaan. De klap stelde Leendert echter niet buiten gevecht. Officier van justitie mr. A.J. Dek ver onderstelt dat De Gelder zijn vaardigheid in het ongewa pend vechten had verleerd. Feit is dat de rover in een ex plosie van onbedwingbare agressie met zijn kartelmes in het wilde weg op De Gelder instak. Door Sybe Stamm De rest van die nacht hebben ongeruste familieleden met de gealarmeerde politie naar het slachtoffer gezocht. Het stoffelijk overschot van de heer De Gelder werd pas de volgende morgen om acht uur gevonden, op 60 meter af stand van zijn winkel. Twee dagen later was de dader op gespoord en gearresteerd. Tbr De deskundigen van de psychi atrische obsrevatickliniek in Utrecht concluderen dat Leendert voor doodslag sterk verminderd toerekenings vatbaar moet worden geacht, indien tenminste voor waar mag worden aangenomen dat het slachtoffer zelf de eerste klap heeft gegeven. De offi cier van justitie meent van wel. Voorts zeggen de psychiaters dat Leendert B. in elk geval een langdurige psychiatri sche behandeling nodig heeft in het kader van een tbr. Om dat er haast bij is, adviseren zij een eventuele gevangenis straf tot het minimum te be perken. Officier van justitie mr. A.J. Dek eist echter naast de tbr ook nog vier jaar met aftrek. Hij vindt dat verdachte be wust moet boeten. De thera pie kan in de gevangenis wel vast worden begonnen. Advocaat mr. C.A.J.M. Snijders uit Alphen acht de opzet tot doden niet bewezen. Verder bepleit hij dat Leendert on- middelijk in een tbr-inrich- ting zal worden geplaatst. Vonnis 25 april. WASHINGTON - Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken in gesprek met zijn Amerikaanse collega Vance tijdens een bezoek dat de Nederlandse minister gisteren in Washington aan Vance bracht. grote getale naar Drente te Van der Klaauw heeft laten weten dat de Nederlandse regering erg geluk- komen, gezien de recente gijze- kig is met de beslissing van president Carter om de produktie van de ling in het Provinciehuis. neutronenbom voorlopig uit te stellen. ROTTERDAM (SP) - De Franse kalimijnen, die door Westlandse tuinders worden beschuldigd van onaanvaardbare zoutlozin- gen in de Rijn, hebben opnieuw voor een vertraging gezorgd in het zogenaamde Rijnproces. Op hun verzoek heeft de rechtbank uitstel verleend voor het opstel len van een weerwoord op de be schuldigingen door de stichting Reinwater, die de belangen van de tuinders behartigt. De kalimijnen in de Elzas hadden hun reactie maandag moeten ge ven, maar zullen dat nu pas op 26 juni hoeven te doen. Dat bete kent, dat de openbare pleidooien in het nu al 3V2 jaar durende pro ces \ïiet meer voor het zomersei zoen wbrden gehouden. De rechtbank heeft voorlopig 23 ok tober als datum voor die belang rijke fase vastgesteld. Volgens de stichting Reinwater is de Franse zoutindustrie verant woordelijk voor 45 procent van de totale zoutlast van de Rijn, waardoor de Westlandse tuinders jaarlijks enkele tientallen miljoe nen guldens schade ondervin den. De kalimijnen vinden, dat zij niet alleen verantwoordelijk kunnen worden gesteld en me nen dat ook bedrijven in Duits land terecht zouden moeten staan. De Stichting Reinwater ziet dit als een spelletje om het proces te rekken. Zij wil, dat de mijnen een vergoeding betalen voor hun aandeel en zien een bevel daartoe door de rechtbank als een be langrijke principe-beslissing over de schuldvraag in een gren soverschrijdend milieu-delict. Dan zouden ook andere vervui lers kunnen worden aangepakt. Internationaal overleg ziet de stich ting niet als een oplossing, omdat een in december 1976 gesloten verdrag (na 25 jaar van ambtelijk overleg) niet tot resultaten leidt. De verontreiniging blijft onge wenst hoog en overschrijdt voortdurend het toelaatbare. Nog een klacht DEN HAAG (SP) - Evenals het Landelijk Comité Zuid-Moluk- ken heeft nu ook het inspraakor gaan Welzijn Molukkers bij de Rotterdamse officier van justitie een aanklacht ingediend tegen het WD-kamerlid Joekes. Joekes heeft naar aanleiding van de gijzelingsactie in Assen opge merkt dat de regering bij vol gende gijzelingen jonge Zuid- molukkers het land zou moeten uitzetten. ADVERTENTIE 8% Tegen verhoogde afgifteprijs In coupures van f 1.000,- of f 10.000,-. Aan toonder. Looptijd 5 jaar Hoofdsom plus rente is ook eerder opneembaar: opklimmend van 5'/2% na twee jaar tot 8% na vijf jaar. Volgens samengestelde interest De afgifteprijs is thans gesteld op f 1.010,- en f 10 100.-(effectief rendement 7,78%). Verkrijgbaar bij uw adviseur voor verzekeringen of belastingen en on te kantoren. Leiden, Botermarkt 28/Hoek 't Gangetje, 071-13 2645 8% Tegen verhoogde afgifteprijs

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7