Agrarische bedrijven halve eeuw op schopstoel Hzeidse agenda Ik kom echt wel eens op de publieke tribune Koningin Juliana bezoekt Cnrinm Behalve kritiek ook lof voor ontwerp- bestemmingsplan de Hoge Klei9 Vrolijk slaat eerste paal winkelcentrum Burgerlijke stand PAGINA 2 STAD EN RAND WOENSDAG 12 APRIL 1978 m fivfw; OEGSTGEEST - Nog even twee foto's van het bezoek van de ko ningin aan Oegstgeest dat giste ren plaatsvond ter gelegenheid van de opening van het bijna acht miljoen gulden kostende kinderpsychiatrisch centrum Curium en de Prof Leo Kanner- school Endegeesterstraatweg. Na de officiële opening die met het luiden van een bel plaatsvond kreeg de koningin door een jon getje de sleutels van de woon- huisjes aangeboden waarin de kinderen verblijven (foto links). Na een optreden van een orkes tje, samengesteld uit pupillen van het centrum, begaf de ko ningin zich onder begeleiding van het stichtingsbestuur van Curium weer in de sneeuw, om het complex te bezoeken. Mr. de Geer (voorzitter van het stich tingsbestuur) gaf daarbij nog wat uitleg over de indeling van het complex (foto rechts). WASSENAAR - "Een groot deel van de Wasse- naarse gemeenteraadsleden kent het woning noodprobleem helemaal niet. De gemeenteraad heeft zich erg gevoelig getoond als het om bo men gaat. Laat die raad zich dan ook eens be- kommerem om de groep van 3000 ingezetenen die rechtstreeks bij het woningnoodprobleem is betrokken". Met dit verwijt richtte de heer Noordover, voorzitter van buurtvereniging Oostdorp, zich tot het gemeentebestuur van Wassenaar tijdens de discussie-bijeenkomst gisteravond over het voor-ontwerp bestem mingsplan voor het gebied van "De Hoge Klei". Tientallen jaren was dit gebied voor een groot deel voor woningbouw bestemd, maar werd het in feite voor agrarische doeleinden ge bruikt. In 1973 sprak een meer derheid van de raad zich uit voor het schrappen van de woning- bouwmogelijkheid en het geven van een agrarische bestemming aan dit gebied. In 1976 herhaalde de raad dit standpunt: de ipeer- derheid nam een motie aan waarin burgemeester en wet houders werd opgedragen met spoed een herziening van het be stemmingsplan voor te bereiden. Het nu gepubliceerde voor-ont werp is daarvan het resultaat. Wethouder Van Dijk deelde gis teravond mee dat het de bedoe ling is het meer definitieve ont werp van 26 mei tot 26 juni offi cieel ter inzage te leggen. In die periode kunnen bezwaarschrif ten worden ingediend waarna de gemeenteraad in augustus het plan zal vaststellen. Behalve de heer Noordover hield ook oud-raadslid Duijvestijn, lid van de groep Werkend Wasse naar, een pleidooi voor het hand haven van de woningbouwbe- stemming in dit gebied, gezien de nog steeds schrijnende woning nood in Wassenaar. "Het is de plicht van het gemeentebestuur voor huisvestingsmogelijkheden voor jonge mensen te zorgen", aldus Duijvestijn. om ook enkele alternatieve op lossingen voor dit gebied uit te werken? Volgens de woordvoerder van ste debouwkundig bureau OD 205, dat de plannen heeft helpen voorbereiden, is inderdaad een zestal alternatieven gemaakt. Ge zien de mening van de meerder heid van de raad was er echter maar één acceptabel en dat alter natief is nu uitgewerkt. De heer Nieuwenhoven sprak daarna als zijn mening uit, dat de andere al ternatieven alsnog moeten wor den voorgelegd om een goed af gewogen beslissing mogelijk te maken. Tegen woningbouw bleken echter ook nog andere bezwaren te be staan. De inspecteur voor de volksgezondheid bleek het niet raadzaam te achten om op dit ogenblik woningbouw in het ge bied van de Hoge Klei toe te staan zolang er nog geen zekerheid be staat over de te verwachten ge luidsoverlast van vliegveld Val kenburg. Het zou namelijk mo gelijk zijn, dat vliegveld Ypen- burg wordt opgeheven, en de taak van dit vliegveld door Val kenburg wordt overgenomen, hetgeen uiteraard meer bedrij vigheid tot gevolg zal hebben. Op 8 mei zal de commissie techni sche diensten de tien binnenge komen schriftelijke reacties op het voorontwerp en de reacties op deze hoorzitting behandelen. LEIDERDORP - De eerste paal voor het winkelcentrum in de Leiderdorpse wijk Winkelhof zal op 24 april worden gesla gen door de commissaris van de koningin, mr. M. Vrolijk. Vrolijk zal op die dag een werkbezoek aan Leiderdorp brengen's Morgens zal hij een bezoek brengen aan de Dorpskerk, de werkruimte van Jan Bodijn de stoelen- matter en galerie ,JDe Hol landse Tuyn" van Rien van der Nat. Verder zal Vrolijk die dag een vergadering van het college van B en W evenals een ver gadering van de Leider- dorpse gemeenteraad bijwo nen. In de middag bezoekt hij de Heemtuin en het sport- en recreatiecentrum ,JDe Bloe- merd". Na het slaan van de eerste paal in Winkelhof zul len, behalve mr. Vrolijk, ook de wethouders C. Gordijn en E. Drenth een toespraak hou den, evenals projectontwik kelaar Matser. Toewijzing De eerste officiële aanzet tot de toewijzing van winkelruimte in Winkelhof is reeds gegeven. Een onlangs geïnstalleerde selectiecommissie zal een keus moeten maken uit het grote aantal (800!) gegadigden voor een plaatsje in dit win kelcentrum De toewijzing moet in overeenstemming zijn met de ideeën van zowel Mat ser als van het Leiderdorpse gemeentebestuur. Bij de toewijzing zullen Leider dorpers die ter plaatse een onderneming hebben, het eerst in aanmerking komen. Hierover krijgen zij nog be richt. De selectiecommissie werkt nu aan het opstellen van de selec tiecriteria die toegepast moe ten worden zodra het bran che-patroon bekend is. Dit branchepatroon geeft de hoe veelheid vierkante meters vloeroppervlak aan dat een ■bepaalde onderneming in Winkelhof mag gaan gebrui ken. Binnen een jaar hoopt de selec tiecommissie een keuze te heb ben gemaakt uit het grote aantal belangstellenden dat zich in Winkelhof wil gaan vestigen. PCCer lestra vertrekt uit Voorsehotense Raad Schopstoel Er was echter niet alleen kritiek op het voorontwerp-bestemmings plan. De heer P. J. Schmal, die in het betrokken gebied een han delskwekerij en tuincentrum ex ploiteert. verklaarde onomwon den het plan toe tejuichen omdat zijn bedrijf en de andere agrari sche bedryven in de omgeving een halve eeuw "op de schop stoel" hebben gezeten. De heer Nieuwenhoven herinnerde eraan, dat de beslissing van de raad om de woningbestemming te schrappen destijds met een ui terst kleine meerderheid (11 te gen 9 stemmen) is genomen. Had het dan niet voor de hand gelegen Nieuwe opzet programma koninginnedag in Wassenaar WASSENAAR - Het feest rond ko ninginnedag zal maandag 1 mei in Wassenaar vooral geconcen treerd zijn rond de sporthal. Dat betekent onder meer het ver dwijnen van de taptoe voor het raadhuis in de avonduren. Mu ziek zal er ,s avonds overigens wel zijn want drie muziekkorpsen maken van verschillende uit gangspunten een rondgang die zal eindigen bij de sporthal. Deze hal wordt op de feestdag zelf om getoverd tot een markt, kermis, fancy fair. In de vroege morgenuren is er voor de jeugd vanaf 4 jaar een va riété-programma met onder meer Martin Brozius. De jeugd zal weer in optocht naar de sport hal toegaan. Hetmajorettenkorps "De Pauwen", dat in de stands in de hal zal helpen, geeft s'savonds nog een demonstratie. De mu ziekvereniging Excelsior zal na de rondgang een kort optreden verzorgen en aansluitend wordt de muziek verzorgd door de Sa voy Jazzband. De gehele dag is er gelegenheid deel te nemen aan de wandelmarsen die vorig jaar een groot succes werden en 1300 wandelaars trokken. De CJV-wandelgroep verzorgt de organisatie. Op terreinen van Blauw Zwart en van de Kieviten zullen sportevenementen plaats vinden. Zaterdagavond 29 april is er in verband met koninginnedag al iets georganiseerd in de sport hal. Daar treden namelijk die- avond de groepen "Earth and Fire" en de "Hobo Stringband" 'op. Financiële positie Oegstgeest rooskleurig OEGSTGEEST - Tijdens de verga dering van de raadscommissie voor financiën en culturele zaken van de Oegstgeester gemeente raad kwam gisteravond de nota boven tafel. De nota geeft inzicht in kapitaalsreserveringen voor verschillende overheidstaken en dient tevens als basis voor de be groting 1978. In tegenstelling tot vele andere Ne derlandse gemeenten verkeert Oegstgeest wederom in een roos kleurige financiële positie. Vol gens wethouder Van Belle van fi nanciën zijn meerdere structu rele oorzaken hiervan de oorzaak. "Oegstgeest kent geen krotten, heeft geen walkanten te onder houden en een relatief zeer klein grondoppervlak te verzorgen. Tevens is onder het vorige kabi net de rijksbijdrage aan de ge meenten sterk opgetrokken," zo vulde hij aan. "Ook de geringe vraag naar sociale bijstand en een zeer laag aantal werklozen draagt aan het positieve resultaat bij". Oegstgeest profiteert natuurlijk ook van de centrumvoorzienin gen die Leiden te bieden heeft en waarvoor men dus zelf niet meer behoeft te zorgen. "Alhoewel het profiteren ook wederzijds is," zei de wethouder, "want vooral van de ruime Oegstgeester sport complexen wordt door zeer veel Leidenaars gebruik gemaakt". VOORSCHOTEN - Met de komst van de nieuwe ge meenteraad verliest Voor schoten een enthousiast en kundig raadslid. W.J. lestra, in het dagelijks le ven referendaris op het ministerie van economi sche zaken, meent dat na 14 jaar raadslidmaatschap de tijd is gekomen om plaats te maken voor een ander. In die veertien jaar zat lestra niet vastgeroest op de zelfde stoel. In de zomer van 1964 kwam hij in de Protestants Christelijke Groep, die vijf zetels in de raad van vijftien telde. In 1966 werd hij gekozen tot wethouder voor onder wijszaken; in 1970 tot wet houder van financiën en sociale zaken. Vier jaar geleden al wilde lestra met het raadswerk stoppen, maar op aandrang van enige kleine chris telijke groeperingen waaronder S.G.P. en G.P.V. kwam hij met een éénmansfractie in de ge meenteraad. AR-lid lestra meent, dat het CDA teveel een partij is, waarin de ver vlakking de overhand heeft. Het echte christelijke geluid krijgt binnen het CDA geen kans en zo heeft hij zich in deze vierjarige periode meermalen "het geweten van het CDA" genoemd. Éénmansfractie Een éénmansfractie in een gemeen teraad vraagt van de betrokkene een grote kennis van zaken, maar daarnaast ook een volledige inzet en het opofferen van vrijwel alle vrije tijd. Als lid van alle commis- Rectificatie In onze krant van maandag werd melding gemaakt van een ten toonstelling van het werk van de schilder Roelandse in Leythenrode het komend week end. Deze mededeling is helaas onjuist. De tentoonstelling gaat dan niet door. Wel zal in het na jaar een tentoonstelling van de schilderijen van deze Leider dorpse schilder worden gehou den. Wiel en R. J. van der Loo; Elisabeth Wil- helmina dv C. L. van der Kooi en W. A. van der Does: Bérénice Nora dv E. M. San Giorgi en A. M.I. de Windt; Hugo zv Cf)C HlPn«;t C. P. Witteman en M. J. M. Berg; Anita dv U1CUÖ1 Woensdag Gemeentehuis Oegstgeest, com missie onderwijs en maatschappe lijke aangelegenheden 20 uur Gemeentehuis Leiderdorp, cie. be roep en bezwaarschriften 20 uur Gebouw Irene, Hoofdstraat Leiderdorp, donderdagmid. 2-4 ontmoetingsmiddag werklozen. Kennedylaan 11, Oegstgeest, in form. avond Bahai gem, 20 uur Vijfhovenhuis, Hoflaan, spreekuur alg. ned. invalidenbond, do. 9-11; open huis bejaarden do. 14-16.30 Witte Poort kazerne Noordeinde 2, adviescentrum werklozen do. 10.30-12.30 Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, volksdansen, zeefdrukken, jazz- ballet, gitaarcursus, goochelen, pottenbakken, tekenen en schilde ren 20 uur 't Breehuys, Breestraat 19, gitaar, 15.30; vegetaries eethuis 18 uur, creatieve werkavond, gespreks- avond 20.30 uur Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 14- 17 en 21-24 uur Donderdag Gemeentehuis Oegstgeest, cie. verkeer en vervoer 20 uur Gemeentehuis Leiderdorp, mo numentencommissie 20 uur Schouwburg, Oude Vest, to neelgroep Splien met "stad en groei" 20.15 uur Troef, Noordeinde, voorlichtings avond werkgroep dienstweigeren 20 uur Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homo filie, open café avond 21-24 uur Welfare lokaal Rode Kruis, Leids- eweg 33, Voorschoten, spreekuur alg. Ned. Invalidenbond 19-20 uur Troef, Noordeinde 2a, nederlands voor buitenlanders, 19.30 uur, pro ject Leiden, handenarbeid 20 uur Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, sportcafé, toneelworkshop, gitaar cursus, Go, alle groepen 20 uur 't Breehuys, Breestraat 19, kera- miekcursus 19.30 uur, tap- dansgroep, 20 uur Architecten winkel. Hooglandse kerkgracht 32, vrij advies 19.30- 21.30 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 7 tot 14 april, door Apotheek Tot Hulp der Menschheid Rosmolen 13, Leiden, tel. 121060; Apo theek Voorschoten. Leidseweg 66 Voorschoten, tel. 01717-2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uil- sluitend voor spoedrecepten van een taxi tel. 122444 Gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - Zr. T. Miedema, Kagerplein 307, Sassenheim, tel. 02522-10542. F WJ. Ietstra sies van advies en bijstand is hij bijna iedere avond bezig met de werkzaamheden die aan het raadslidmaatschap zijn verbon den. Hooguit drie of vier maal heeft hij de afgelopen periode een commissievergadering ver zuimd. Door zijn verbale expressie oftewel "de gave van het woord" werd en wordt aan zijn eenmanswerk meer aandacht besteed dan ge zien de getalsverhouding gebrui kelijk zou zijn. Als laatste spreker tijdens de algemene beschou wingen weet hij vriend en poli tieke vijand steeds te boeien. Zijn donderpreken zijn tevens humo ristisch en vol begrip voor de overtuiging van de ander. De vaste tribunebezoekers vinden zijn toespraak nooit te lang, maar meestal te kort. Vooral de CDA- fractie krijgt menigmaal een veeg uit de pan. Hij slingert haar graag uitspraken van bisschop Simonis naar het hoofd en wijst met geba ren op de plicht van iedere chris ten om God te zien als Allerhoog ste en de overheid als dienaresse Gods. Vanuit zijn christelijke vi sie gaat het met de samenleving de verkeerde kant uit. Omdat hij meer op daden dan op woorden let, kan hij toch wel waardering opbrengen voor zijn mede-raadsleden, die zich ook inspannen om Voorschoten een goed en leefbaar dorp te laten zijn. De afgelopen veertien jaar is er wel een en ander veranderd in Voor schoten. lestra zegt: "Je ziet steeds meer mensen, die je niet kent". Ook de verhoudingen in de raad zijn veranderd. In 1964 bestond de raad uit 5 protestants christelijken, 5 KVP, 3 WD en 2 PvdA, thans 7 WD, 6 CDA, 5 PPV en 1 lijst lestra. Eigen lijst Die "eigen lijst kwam omdat de in schrijvingstermijn verlopen was en de naam prot. christelijke combinatie niet meer geregi streerd kon worden. Hij heeft kans gezien om de "ontevreden" uit ARP en CHU achter zich te krijgen en daarnaast SGP en GPV een grote inspraak te geven. De laatste vier jaar heeft hij in tensief met zijn achterban in overleg gestaan. Nu vindt hij het tijd om ook eens aan zijn ont spanning te gaan denken. Zijn vrouw zegt: "Hij is de laatste ja ren nooit aan iets voor hemzelf toegekomen."Zodra de termijn van deze raadszitting voorbij is, gaat lestra eerst eens lekkertjes lezen. Misschein komen daarna de oude hobbies nog wel terug. Zo was hij vroeger o.a. twaalf jaar reisleider bij de N.C. Reisvereni- ging. "Mijn opvolger in de raad kan vol ledig rekenen op mijn steun en ik zal echt nog wel eens op de pu blieke tribune gaan zitten." Joop Peeters. i der Mark en J. E. M. Splinter; Nermin dv A. Durmus en F. Gunjr; Sonja dv J. van Staalduinen en K. H. van der Ende; Aarnoud Cornelis zv A. C. Monster en E. M. Koppenol; Pieter Rei- nier zv A. C. Monster en E. M. Koppenol Bobbejan Boudewijn zv C. L, J. H. van der Drift en J. A. A. M. Immerzeel; Bon nie dv W. G. A. van der Zalm en A. M. Devilee; Matthew Robert Michael zv R. W. lies en L. Moroney; Leuntje dv J. van Rijn en D. Varkevisser; Sergio zv B. Moya Medina en J. Boom; Miranda Hil- legonda Maria dv B. L. Verberg en J. M. van Vegten; Marleen Charlotte dv A. Francke en N. Josiasse; Smilja dv J. den Heijer en J. Kecic; Rutger Hubert zv A. M. van de Putte en M. M. de Graaf; Dani elle dv D. J. Vreeken en J. Bos; Jacob Wilfred zv J. Kanbier en W. C. de Mooij; Susanne Fernande dv H. P. Verloove en S. P. Vanhorick; Marieke Paula dv A. Y. Boere; Michael zv G. A. Brandt en K. van Haarlem; Guilherme zv W. v. d. Hulst en M. D. C. Juffo; Neeltje dv W. v. d. Eijkel en K. van Duijn; Ronald zv E. L. Rhijns- burger en M. H G. Buijn; Brenda dv J. L. Peters en J. H. Dijk; Maria dv J. van Leeuwen en M. L. Wolfaart; Caroline dv A. C. Vogel en D. De Krijger: Marjolein dv W. A. J. Mol en M. J. L. Peijnenburg; Robert zv P. J. Tirion en L. J. Bakker; Johan zv B. C. D. Best en B. C. M. Stok man; Valeska dv H. W. Sliggers en P. G. M. Le Febre; Karin dv J. Klok en B. N. Brouwer. Overleden: S. M. Voorbrood (1911); J. A. Kales (1957); H. Minnee (1912); A. ten Böhmer (1895); gehuwd geweest met K. Peters; P. Brouwer (1898) gehuwd ge weest met L. van der Kraats. Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Burgerraadsman Koorn brugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau. Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Forse reserve Voorschoten VOORSCHOTEN - Uit een brief aan de gemeenteraad blijkt dat investeringen die Voorschoten de komende jaren wil gaan doen, ruimschoots worden gedekt door de financiële reserves, van in to taal bijna 16 miljoen gulden. Ook als alle plannen zijn verwezen lijkt zal Voorschoten er alsnog warmpjes bijzitten. Geschat wordt namelijk dat door de ont vangst van subsidies en de ver koop van gronden wederom een vrij besteedbare reserve van on geveer zes miljoen gulden zal kunnen worden gekweekt. B en W vinden dat die reserve dan in de eerste plaats kan worden aangewend voor de verplaatsing van het volkstuinencomplex en voor de uitbreiding van de sport terreinen. Voorts meent het col lege van B en W dat nu geen be zwaar is 5,7 miljoen te stoppen in de aanleg van een nieuw zwem bad. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummersf 0,60 Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2